Nederlandsch-Duitsche goederen- en clearingverdragen. H.D.« WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Weinig verandering in de nieuwe overeenkomsten. Zooals reeds is gemeld, zijn den 23en Decem ber te 'sGravenhage nieuwe verdragen tus- schen Nederland en Duitschland betreffende het goederen- en het betalingsverkeer tot stand gekomen, welke beide op 1 Januari 1937 in werking treden en voor den tijd van één jaar zijn gesloten. In een persconferentie, in het gebouw van het departement van Buitenlandsche Zaken gisteren gehouden heeft dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, die namens de Nederlandsche Regeering met de Duitsche delegatie, onder leiding van de Legationsrat Felix Benzier, de besprekingen voerde, eenige verklarende mededeelingen over beide verdragen gedaan. Vooral bij de clea ring met Duitschland in 't algemeen en bij de clearing-verdragen in het bijzonder stond hij stil, omdat er in sommige kringen daaromtrent eenig misverstand blijkt te bestaan. Deze mededeelingen komen op het volgende neer. Het eerste clearing-verdrag met Duitsch land van Dec. 1934 liep in December van dit jaar af. Het werd tot stand gebracht omdat de situatie op het gebied van het betalings verkeer onhoudbaar was. Het heeft dit resul taat gehad, dat het gestelde program vrijwel geheel kon worden verwezenlijkt en een bedrag van ongeveer f70 millioen afgewikkeld. Ei- resteert nog een klein bedrag dat in het begin van het nieuwe jaar kan worden terugbetaald, zocdat dan de oude schuldvorderingen gedelgd zuilen zijn. Na het tot stand komen van de clearing is echter een nieuwe achterstand ontstaan, welke op 1 Januari 1935 f 11,5 millioen bedroeg en einde 1935 f 35,6 millioen. In 1936 vertoonde de stand der clearing ups and downs. Op 24 Dec. j.l. was er een achterstand van 33 13 mil lioen gulden. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat er nog uitstaande verplichtin gen van Nederlandsche importeurs zijn, die hun bedragen nog niet hebben gestort, omdat hun vorderingen nog niet vervielen. Deze be dragen zijn grooter dan de achterstand op de clearing! Het bedrag dat dus nog in de clearing zit, is niet weg. Ook zijn er Nederlanders die goederen naar Duitschland geëxporteerd hebben, welke nog verrekend moeten worden bij de Verrech- nungskasse. Dit bedrag, dat nog niet gestort is, is echter veel kleiner dan dat der bovenge noemde Nederlandsche importeurs. Het resultaat is op 't oogenblik derhalve zóó, dat van een even wicht-toestand kan worden gesproken, en 1936 dus aanleiding geeft tot een zekere bevrediging; de oude handelschul- tien zijn praktisch afgelost. Er is één schaduwzijde, n.l. dat de uitvoer in 1936 kleiner was dan in 1935. De betalings contingenten behoefden in het 2e en 3e kwar taal echter niet meer verlaagd te worden, in het 4e kwartaal wél, hetgeen door de depre ciatie van den gulden werd veroorzaakt, in ver band met de gestegen markenwaarde. Het guldensbedrag mocht immers niet wezenlijk worden vergroot. Risico in sterke mate overschat. Er wordt- wel eens beweerd, dat de handel beter zou zijn, als er geen clearing was, doch dan verwart men oorzaak en gevolg. Boven dien komt in de clearing tot uitdrukking dat de betalingscapaciteit van Duitschland niet onbeperkt is. Dr. Hirschfeld zette in dat verband uiteen, dat de clearing een grootere betalingszekerheid heeft verschaft. Het risico is door velen in zeer sterke mate overschat. Deze overschatting moet toegeschreven wor den aan gebrek aan inzicht en aan gebrek aan feitelijke gegevens, om de situatie te beoor- deelen. Dat de handelsbalans in het voordeel van Duitschland doorslaat, vindt zijn oorzaak hier in, dat Nederland, Ned. Oost- en West-Indië als Rijkseenheid worden opgevat hetgeen in de clearing tot uitdrukking komt. Maar Neder land heeft niet alleen een goederen- maar ook een diensten-ruil met Duitschland. En die „diensten-balans" nu is actief, d.w.z. dat Ne derland voor scheepsvrachten, over zee en langs den Rijn, voor transitokosten e. d. van Duitschland meer te vorderen heeft, dan het aan dat land betalen moet. In dit licht be schouwd kan worden geconstateerd, dat onze handels- en dienstenbelans met Duitschland in 1936 in evenwicht is geweest. Het inhalen van den nieuwen achterstand. Welke vooruitzichten zijn er nu voor het in halen van den nieuwen achterstand? Wat ge beurt er met de middelen, welke in 1937 vrij komen, Nu de oude achterstand is geliquideerd? Er is reeds besloten, dat de 14 pet. welke van ide oude clearing werden gereserveerd om den ouden achterstand in te halen, gebruikt zul len worden om de 35 millioen in te loopen. Zoodra de omstandigheden het veroorloo- ven zal een gedeelte van die 14 pet. worden aangewend om nieuwen export uit Nederland en Ned.-Indië naar Duitschland mogelijk te maken. Wanneer dit het geval zal kunnen zijn, is, na de depreciatie van den gulden moeilijk te bepalen. Men moet eerst afwachten, hoe het handelsverkeer met Duitschland zich zal ont wikkelen, zoodat concrete mededeelingen daarover niet konden worden gedaan. Maar zoodra de kansen gunstig lijken, kan men daarover eens gaan praten. Het nieuwe clearingverdrag. Wat nu het pas gesloten Clearingverdrag zelf betreft, hierin zijn geen belangrijke wijzi gingen gekomen. Alleen op het nieuwe art. 4 waaromtrent een publicatie van het Ned. Clearing Instituut is verschenen moge nog de aandacht worden gevestigd. Hierin wordt de wijze van betaling geregeld en de wijzigim [betreft dan ook slechts een kwestie over be talingstechniek. Dat dit artikel niet reeds op 1 Januari doch eerst op 15 Januari in werking treedt is ter wille van den handel geschied, teneinde dezen in de gelegenheid te stellen, zich op den nieuwen toestand in te richten. De door het Ned. Clearing Instituut vast te stellen Reichsmark-koersen voor stortingen van verplichtingen uitgedrukt in Reichsmar- ken, zullen in den regel slechts weinig afwij ken van de officieele noteeringen voor Reichs- marken op de beurzen van Amsterdam en Rotterdam. In de praktijk zal het nieuwe clea. ringverdrag niet veel van het vroegere ver schillen. Er is na 15 Januari een guldens rekening en een markenrekening, resp. voor vorderingen en schulden in guldens en in marken. Voor Indië be teekent het nieuwe ver-dra l eenige verbetering. Er zijn met de Duitsche vertegenwoordigers nog besprekingen gevoerd over extra-tabakleveringen voor 1937, langs den weg van compensatie. Doch daarover kan nog niets in concrelo worden medegedeeld. Aan dr. Hirschfeld werd nog gevraagd of de doorvoerhandel niet van die 14 pet, zou kunnen profiteeren, maar hij noemde dit onmogelijk. Voor den tusschenhandel, die b.v. uit Zuid- Afrika wol via Nederland naar Duitschland exporteert, kan geen geld op de clearing be schikbaar worden gesteld. Het is een moeilijk vraagstuk, dat echter niet op te lossen is. zoo lang er bilaterale betalingsverdragen zijn. De Nederlandsche tusschenhandel doet echter nog vrij belangrijke zaken met Duitschland door vervoer van Indische producten. Het reizigex-sverkeer is nog niet bij de onder handelingen ter prake gekomen. Dit komt la ter aan de orde. Het handelsverdrag. Het verdrag inzake het goederenverkeer biedt weinig stof voor opmerkingen. Aan den tekst is niet veel veranderd. Het is weer voor den tijd van één jaar afgesloten, De situatie is voor landbouwproducten in beginsel onver anderd gebleven. Ten aanzien van de prijzen is men aan Duitschland tegemoetgekomen; dit beteekent echter dat grootere hoeveelheden kunnen worden geleverd. In principe wordt daarmede de het vorige jaar ingeslagen weg verder ge volgd. Men had rekening te houden met de beperkte betalingsmogelijkheden van Duitsch land. De centrale levering van landbouwproduc ten heeft praktisch ook geen wijziging onder gaan, evenmin als over het algemeen de in- voer-contingenten van Duitschland veel zijn veranderd. Verlaagd zijn de contingenten voor dames- confectie, badkuipen, muur- en wandtegels, eenige verruiming hebben ondergaan die voor tricotage, pluche, fluweel en trijp. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitge sproken op Dinsdag 29 December: 1. A. Westmyze, behanger en stoffeerder, wonende té Purmerend vroeger Hoogstraat 35, thans Peperstraat 6. Curator Mr. O. H. van Wijk, wonende te Heemstede. 2. J. J. Cornelissen, rijwielhandelaar, wo nende te Haarlem, Kampervest 1. Curator Mr. E. van Tuinen, wonende te Driehuis, Velsen. 3. Jan Groot Teuniszoon, timmerman, vroeger wonende Rijksstraatweg bij de Melk- laaix Velsen-Noord, thans aldaar Wijkerstraat- weg L 187. Curator Mr. A. M. van der Storm, wonende te Haarlem. 4. C. M. Grevenstuk, venter, wonende te Haarlemmermeer. Akerdïjk 112. Curator Mr. J. O. Baron, wonende te Bever wijk. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. L. A. Vliegenthart, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: H. van Lieshout, caféhouder, wonende te Haarlem, thans Lange Begijnestraat 10 rood. Curator Mr. J. G. Bettink, wonende te Haar lem. 2. J. F. de Geus voorheen firma B. Hagen, timmerman en aannemer, wonende te Haar lem, Olmenstraat 12 zw. Curator Mr. J. H. van Gelderen, wonende te Haarlem. 3. J. P. de Pijper, rijwielhandelaar, wonen de te IJmuiden-Oost. Dennenstraat 15. Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. Houwertjes, wonende te Assendelft. Curator Mr. E. van Tuinen, wonende te Driehuis, Velsen. VFRTELIJNG De voerman viert Kerstfeest. door Elsa Kaiser. Teunis was vrachtrijder. Jaar in jaar uit reed hij met zijn vrachtwagen tus- schen de vergeten en verlaten dorpjes van de Drentsche heide heen en weer. Hij had zijn vaste dagen van rijden, maar als het dringend noodzakelijk was ging hij nog wel eens een keer meer naar de stad: Hij was een vroolijk man, bracht van overal nieuwtjes mee en had voor elk een goed woord. Hij hield van de heide en van de zand wegen, waarlangs hij 's zomers en 's winters reed. In den zomer geurde het op de heide naar honing en bloemen, in den herfst naar vochtige aarde en in den winter, ja, dan rook het eigen nergens naar.... meende Teunis. Hij bracht in zijn vrachtwagen altijd van alles mede en de bewoners der dorpen die hij on derweg passeerde, wachtten altijd op Teunis, zij wisten: den vrachtrijder kon men veilig de bestellingen overlaten De dorpelingen mochten Teunis graag en de menschen in zijn eigen dorp vereerden hem zoo'n beetje, omdat hij zooveel wist en overal kwam. Maar één ding konden ze niet goed zetten. Teunis had op Kerstdag in zijn huisje nooit een kerstboom. Een Christenmenseh, zoo re deneerden de dorpelingen, heeft een Kerst boom en omdat Teunis die nooit had, vonden zij hem geen goed Christen. Zij hadden al het mogelijke gedaan, ook toen Teunis' vrouw nog leefde, om hem te be wegen een kerstboom te koopen. Maar al hun pogingen stuiten af op Teuins' onwil. „Dat is alleen goed waar kinderen zijn", placht hij te zeggen. ..Wacht maar, als bij ons kinderen ko men. hebben we ook een boom!" Maar de kinderen kwamen niet, al verlang de Teunis nog zoo hard naar hen. En toen zijn vrouw tien jaar later stierf, had er nooit een kinderstem in Teunis' huisje geklonken. Nu maakte Teunis er op de Kerstavonden, als in alle dorpshuisjes kerstboompje straal den, een gewoonte van om vroeg naar bed te gaan, zoodat hij niet aan treurige dingen kon denken. Zoo werd Teunis in eexxzaamheid oud, hij liep naar de zestig, maar reed nog flink exx wakker met zijn groenen wagen, waarover een De Feesten. Muzikale rondgangen. Van de Vereeniging Koniginnedag afd. Haarlem-Noord ontvingen wij de mededeeling. dat Woensdag 30 December en Maandag 4 Januari te 8 uur groote muzikale avondomme- gaxxgen zullen plaats vinden. Behoudens toe stemming van de betrokken autoriteiten is de route van Woensdagavond als volgt: Afmarseh Rijksstraatweg tegenover den Vergierdeweg, vervolgens van Nesstraat. Mid denweg, Schoterboschpleixx, Berkenstraat, Mar- nixplein. Wilgenstraat, Plataanstraat. Altena- straat. Weteringstraat, Olmenstraat, Stuyve- santstraat, Pijnboomstraat, Julianapark, al waar eenige nummers in de muziektent- gegeven zullen worden, Soendastraat, Java- straat, Reitzstraat. Gen. de la Reystraat, Paul Krugerstraat, Cronjéstraat, Julianapark en Rijksstraatweg tot Vergierdeweg. Op Maandagavond zal de volgende route ge nomen wordenafmarseh Schotersingel bij het Frans Halsplein, vervolgens Verspronckweg, Brederodestraat, Kleverparkweg, Santpoorter- straat. Santpoorterplein, Engelszstraat, Kle verlaan, Kloosterstraat, Cronjéstraat, Juliana park, alwaar eenige nummers in de muziek tent gegeven zullen worden, Soendaplein, Rijksstraatweg, Zaanenstraat, Indischestx-aat, Medanstraat, Timorstraat, Hudsonstraat, van Sillemstraat, Rijksstraatweg tot Vergierdeweg. Kixxderen die achter de muziek mede willen loopen worden verzocht zich zooveel mogelijk te voorzien van vlaggen en lampions. Het bekende Harmoniecorps St. Caecilia zal deze muzikale ommegangen verzorgen. VEREENIGING „GELOOF EN WETENSCHAP". Op de 7e bijeenkomst van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" in den Stadsschouw burg op Vrijdag 8 Januari a.s. zal de N.V. de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, dir. Albert van Dalsum en A. Defresne. opvoeren „Een Midzomernachtdroom". blijspel in 5 bedrijven van William Shakespeax-e. PERSONALIA. De heer F. W. de Haas, dix'ecteur van het bijkantoor Dordrecht der N.V. Rotterdamsche Verzekering-Societeiten (R.V.S.) is met in gang van 1 Januari a.s. benoemd tot -directeur van het bijkantoor Haarlem van genoemde Maatschappij. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Op Nieuwjaarsdag houdt bovengenoemde Vereeniging des middags een Nieuwjaars- x'eunie in paviljoen „Dreefzicht", waaraan di verse attracties zijn verbonden. Het muzikaal gedeelte is in handen van „The Rhythm Maniacs". OPENING FEESTWEEK. Maandag 4 Januaxü wordt een groote Oranje avond door het Nat. Jongeren Verbond, in het Gem. Concertgebouw (kleine concertzaal). Spreker is majoor W. G. -de Bas. Na de pauze: Vertooning van Neerlands Oranje-geluidsfilm. Muzikale opluistering door de Stafmuziek v. d. Burgerwacht Haarlem, onder leiding van Lt.-kapelmeester Henri Schulpzand HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Voor het schriftelijk examen van het Neder- landsch Genootschap voor Heilgymnastiek exi Massage, is geslaagd de heer P. v. d. Vlugt te Haarlem. §teg;eman op het loodje, dan is het de eehte Oeld ersehe lookWftFSt (Adv. Ingez. Med.) Lr!,.::.; witte huif stond, langs de wegen. In den winter, vooral tegen Kerstmis, had hij het altijd druk. ker dan gewoonlijk, veel moest er uit de stad worden gehaald en zoo gebeurde het dat Teu nis op den avond vóór Kerstmis over de don kere wegen naar zijn dorp terug reed. Er lag veel sneeuw, maar zijn paard kende de wegen en Teunis stapte, in zijxx hooge vet- leerexx laarzen, nu en dan naast het dier, als het in de mulle sneeuw dx-elgde weg te zinken. Hij dacht aan den Kerstavond, de eenzaam heid zat hem hoog. „Ik ben oud en alleen, dat is niet goed, maar wat doet een mensch daaraan". „Niet denken, oude." zeide hij totzichzelf en klom van den bok om naast zijn paard te gaan loopen. Het paard en hij begrepexi elkaar. „Wij zijn al jaren samen kameraderx", dacht Teunis en legde zijn hand op den nek van het dier. Het beest keerde zijn kop opzijde en wx-eef zijn neus langs Teunis' jas. „Ja, ja, m'n beste, ik weet het, we gaan naar huis", brom de Teunis en werd opeens weer goed geluimd. Zijn oogen, die aan het licht der sterren ge wend waren, keken scherp voor zich uit. Liep daar niet iemand? Het leek een vrouw. Zij zwoegde door de sneeuw, maar was te ver van hem verwijderd dan dat hij haar goed kon zien. Hij riep „Heidaar, wacht even, dan kunt u meerijden!" Maar de gestalte vluchtte, zoo snel zij kon, weg. Teunis zag dat zij moeilijk vooruit kwam, maar eensklaps was zij verdwenen. Hij zette zijxi paard aan exx kwam weldra op de plek waar hij haar had zien verdwijnen. Ex- was daar blijkbaar een diepe kuil in den weg, die echter opgevuld met sneeuw, niet te zien was geweest. De vrouw, want het was inderdaad een vrouw, was tot aan haar middel in de sneeuw gezakt. Zij keek hulpeloos naar Teunis op en drukte iets, dat zij in een doek gewikkeld op haar arm droeg, vast tegen zich aan. „O. ho!, riep Teunis, „vrouwke, wat is. dat? Kom, kom mensch laat ik je eens helpen". Hij pakte de vrouw onder de armen en trok haar omhoog. „Ga op mijn wagen zitten. Waar moet je heen?" Zij gaf geen antwoord maar stond met ge bogen hoofd bevend voor hem. „Is dat een kind?" vroeg Teunis en wees op den bundel in haar axm. Zij knikte maar sprak nog altijd niet. Toen nam Teunis een kloek besluit. Hij pakte de vi-ouw op en zette haar op zijn wagen. Door deze beweging viel het licht van zijn lantaarn op haar gezicht. „Neen, maar Dina, meid ben jij dat? Dina van moeder Trui uit ons dorp? Ze vertellen dat je in de stad zoo goed getrouwd bent." Nu deed Dina haar mond open, „Dat was ook zoo", zeide ze „maar mijn man raakte zonder werk. We kwamen in armoede en nu is hij de vorige maand gestorvexx. Ik durfde eerst niet naai' het dorp terug, moeder is dood. Ik heb „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort, Koningstraat. In het venster soms gekeken, Ziet men 't daarbinnen, aan als leekexx. Maar kijkt men een arme in 't gezicht, Wel, dan gevoeit ge toch u w plicht. Postgiro 212793. Telefoon 11855. CONCERT IN DE GEVANGENIS. Haarlemsche Kamerorkest, dirigent Willem Lasschuit, geeft op Nieuwjaarsdag des mor gens te half elf een concex-t ixx de Gevange nis aan den Harmenjansweg. Zangsoliste is Annie Dinkla. „HAARLEMSCHE JEUGD LUCHTVAART CLUB". De opnieuw ingerichte étalage ixx de Aixe- gang, waarin de Haarl. Jeugd Luchtv. Club een expositie heeft, mag zich weer ixx eeix groote belaxxgstelling verheugen. Wij radexx alle Haarlemmers aan, wanneer zij de Aixegang in de feestweek zullen bezoe ken, de expositie van de Haarl. Jeugd Luchtv. Club niet over te slaan. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 31 DECEMBER. Progr. 1: Hilversum I (Huizen) Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. Uit Koningsbergen tot 8.50 Ohne Sorgen jedexx Morgen. 9.05 Tijd sein. Berichten. Waterstandsberichten. 9.20 Diversen tot 10.50; 11.20 Parijs Radio. Geva rieerd concert door het omroeporkest olv. Paul Letombe. 11.50 Causerie voor boeren. 12.05 Causerie voor Protestanten. 12.35 Vervolg con cert. 1.05 Brussel Vlaamsch. Onbekend. 1.2( Gesprokexx dagblad van het N.I.R. 1.30 Onbe kend. 2.20 Keulen. Beixjamixxo Gigli zingt. 3.05 Boekbespreking. 3.20 Concert door het W. Duitsche kamerorkest olv. Hermann Hage- stedt. 5.20 Diversen. 6.20 Londoxx Regional. Medvedeff's Balalaika orkest. 7.05 Beromün- ster. Wijdingsprogram. 7.50 Keulen, Altes Jalxr, neues Jahr, Freude, Frohsinn imxxxerdar. 10.50 Jahresende-Jahreswende, gevarieerd pro gramma. Progr. 4: 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag en Gramofoonplaat. 8.45 Gespro- kexx dagblad van het NIR. 9.00 Gramofooxx- muziek 9.20 Parijs Radio. Padvinders-halfuur tot 9.50. 10.35 Londoxx Regional. Korte Gods dienstoefening 10.50 Tijdseixx van Greenwich, Weerbericht. 11.05 BBC-orkest van N.-Ierlaxxd olv Peter Montgomery. John MacAlpine, bari ton. 12.05 Orgelconcert door Harold Cooms. 12.35 Het Troeadero Cinema orkest olv. Alfred v. Dam. 1.35 BBC-Wels orkest olv. Idris Lewis. 2.20 Orgelconcert door Tom Jenkins. 2.50 Het Walford Hyden Magyar orkest. 3.35 Nat. Pro gram. Het stedelijk oxkest vaxx Bournemouth olv. Richard Austin. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Joe Loss en zijn orkest. 6.20 Diversen. 7.00 Nat. Programma Ox-gelconcert door Reginald Foort. 8.05 Senator O. St. JohxxGogarty: Du blin". 8.20 BBC-orkest olv. Clarence Ray- bould. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Heddle Nash en Maria Eisner in „Zigeuner- liebe" van Léhar. 10.55 The New Geoi'gian Trio 11.20 „New Year's Eve" Felix Felton en John Chaet-le. 12.05 Kerkdïexxst in St. Michaels, Chester Square. 12.20 „A Happy New-Year". 12.35 „The Chelsea Arts Ball" Ambrose en zijn orkest. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatexx concert: Zang, afgewisseld door orkest: 1. Der Kuss, Bruna Dragoni; 2. Geschichtexx aus denx Wiexxerwald. Berl. Lehrer, Gesa.ng Vereixx. 3. Weaxxer Mad'len, Wiener Bohème orkest; 4. Wien, du Stadt meiner Traunxe, Richard Tauber. 5. El Turia, Wiener Bohème orkest. 6. Funiculi, funicula, Bruna Dragoni; 7. Im Prater blüh'n wieder die Baunxe. Richard Tauber; 8. Ta ca nun chiagne, Wladislaw Ladis; 9. Er war einmal ein Baby, Richard Tauber; 10. Lolita, Wladislaw Ladis. 11. Eein Lied aus mehxer Heimat. Ric-hard Tauber; 12. Tango delle Rose, Hélène Cals. 13 Drei Strausze, Dajos Bela 14. Tango Bella Seduzione, Hélène Cals. 15. Mattixxata, Wie ner Bohème orkest. 16. Poranek, Idem. 8.00 12.00 Diversen. -i l niemand, maar eindelijk heb ik gedacht dat de menschen uit mijn eigen dorp mij wel eerder zouden helpen dan de vreemden in de stad Teunis schudde het hoofd, Dina zou tever geefs vragen, zij waren in het dorp ook niet rijk. Maar Dina moest geholpen, hij wist wat arixxoede wasmorgen was het Kex-stmis. „Dina", begoix hij en legde zijn oude hand op haar schouder. „Dina, daar zullen we nog wel eens over praten. Is dat je jongen? Het is immers een jongen?" „Ja", antwoordde Dina zacht. „Nou en je jongenmeid, was ik maar twintig jaar jonger", riep Teunis en lachte dreunend. Dina zat stil naast hem. Zij kende Teunis al van haar kinderjaren af, maar nu werd het haar opeeixs zoo warm om het hart Teunis zat te denken. Hij had nog wat ge spaard, nu wist hij hetGoddank dat hij het wist! Hij reed naar huis exx tex-wijl Dina zijn ka mer in orde bracht, vuur aanmaakte en het etexx kookte, bracht Teunis zijn boodschappen rond. Toen hij eindelijk terug kwam, had hij een kleinen dennenboom bij zich. Dina glimlachte hem toe. „Die is mooi Teu nis", zei ze. Teuxxis kxxikte maar eens. Hij zocht in de kast exx voxxd de doos met versierselexx die daar jarenlang door zijn vrouw was bewaard. Met zijn grove, oixhandige vingers, hing hij de vergeelde snoeren, de glinsterende ballen en houten deixnexxappels iix deix boom en Dixxa moest hem erbij helpen. Tijdens dit wex'k legde hij haar langzaam uit, hoe hij en zijn vrouw zich alles voor het kind dat zij verwachtten, hadden gedacht. Dixxa luisterde zwijgend, maar zij moest tel kens haar natte oogen afvegen. Wonderlijk zag het er in haar hart uit, vreugde, verdriet, dankbaarheid eix verlangen deden het onstui mig kloppen. En dat wat Teunis zeide, leek haar een droom, het was zoo mooi, zoo mooi! Zij zal bij hem blijven, als een dochter voor hem zorgen, en haar kind, haar jongen zal hier opgroeiexx in het dorpje. Zij zullen met hun drieën zijn, mooi is het, zoo mooi Eindelijk was het zoo ver dat de kaarsjes brandden exx toexx nam Dina het slapende kind uit den grooten stoel naast de kachel, waar zij het daar straks had ïxeergelegd. De kleine jongen zette groote oogen op, het is immers zijxx eerste Kerstboom! Nu eindelijk, kan Dina praten. „Wil je altijd bij dezen lieven grootvader blijven?" vroeg zij schuchter. Het kind juichte en klom op Teuxxis' knie, hij streelde met zijn kleine handen deix oudexx man zacht over het verweerde gezicht. „Doe het gordijn open, Dina", zeide Teuxxis I vroolijk. „Ze moeten in het dorp zien dat Teu nis nu eindelijk een Kerstboom heeft." J MUZIEK CALACONCERT DER H. O. V. BRAHMS-AVOND. Een feestelijken aanblik bood de rijk xxxet bloemen versierde genxeexxtelijke concertzaal Dinsdagavond en eveneens feestelijk klon ken de tooxxen waarmee Frits Schuurman het concert opende. Het valt gemakkelijk te raden welke dat waren: de vreugdige dagen vaxx ons Koninklijk Huis vormen alom het beheerschende moment. Natuurlijk hoorden we op zeer eixkelen na, die het gepaster von den om door zitten blijven hun geziixdheid te demonstreerexx.ons prachtig volkslied staande aan, en het applaus daarna vertolk te de instenxmiixg van de overgx-oote meer derheid met Schuxnman's idee. De feestelijke toon vond zijn voortzetting in Brahms' „Academische Festouverture", het werk, waarmee de componist zijn dank betuigde voor het eeredoctoraat dat de uni versiteit te Breslau henx verleend had. Men kent het werk; men kent ook de studenten liederen, die het materiaal voor den bouw leverden, maar men gevoelt bij elke auditie weer opnieuw -bewondering voor de geniale structuur en voor de rijke orkestratie. En toen aan het slot het „Gaudeaxxxus igitur" in volle kracht klonk, gevoeldexx we ook de toe passelijkheid daarvan: zouden we ons xxiet verheugen, nu ixx het heele land de drie kleur en de oranjewimpel wapperexx? Elly Ney. Ons orkest heeft de „Academische" mooi gespeeld; de blazers verdiexxen in dat opzicht eexx bijzonder compliment. Maar het heeft ook superieur werk verricht in het daarop volgende Tweede Piaixo-concert, dat na één enkele repetitie met de soliste tot een ge sloten symphoixisch geheel werd. Dit betee kent geen geringe lofspraak aan het adres van oxxs oi'kest exx zijn leider, want de soliste Elly Ney zeide, dat de wijlen, beroemde diri gent Arthur Nikiseh daar niet xxxinder dan drie repetities voor noodig gehad had. Exx op haar beurt mag Elly Ney aanspraak maken op lof en dankbaarheid: niet alleen oxxxdafc de gevierde pianiste belangeloos haar mede werking verleexxde, maar ook omdat zij even goed hier als elders de geheele groote macht van haar artistiek kunnen inzette. Als Brah-ms ïnterprete is Elly' Ney reeds gedurende vele jaren geëerd; „Bralxmspries- teres" heeft men haar zelfs genoemd. Haar vertolking van het slechts door weinige vrouwen gespeelde 2de Concert paart man nelijke kracht aaix vrouwelijke teederheid, maar het is niet te verwonderen, dat de tee- derheid.de lyx-iek, de charme vaak overwe gen, ook ixx sommige episodes, die een man anders aanvoelt, en die men dan ook van een mannelijken klavierspeler ixx den regel anders hoort, zoo b.v. in het Scherzo. Maar haar vertolking schept een sfeer, aan de be koring waarvan de hoorder zich niet licht onttrekt; eexx sfeer vaxx poëzie en, in de Fi nale, ook van speelsclxe, lichte vroolijklxeid. Alleen sclxeneix de tempi me meenxxalen te breed uitgemeten, waardoor het lange stuk ook als zoodanig gevoeld werd. Het tech nische is bij Elly Ney xxog volkomen paraat en zoo speelde zij het concert daxx ook nage noeg feilloos. Men heeft de pianiste lang gehuldigd; zij liet daarin ook dexx dirigent Frits Schuur man en den solo-cellist Louis vaix Maaxxexx, die de belangrijke solo in het Axx-dante zeer goed gespeeld had, deelen. Bra-hms' Vierde Symphonie vulde het twee de deel van dexx avond. Het eerste Allegro daarvan werd imposant uitgevoerd. In den aaxxvang van het Andante kwamen de bla zers niet tot voldoende overeenstemming; mooi klonken daarentegen de cantilenes der strijkers. In het Scherzo gaf Schuuraxan de tegenstellingen zeer fel, in de Finale even- eexxs. maar met volledige beheerschixxg der partituur. De pianiste ontving bloemen uit handen van den voorzitter der HO.V.. Frits Schuur man een lauwerkrans namens het ..Comité, van Actie". K. DE JONG. GELUKSTELEGRAMMEN. De Directeur van het Post- exx Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurexxde het tijdvak van 2 t. m. 6 Jaxxuari 1937 de gelegenheid wordt opengesteld tot verzending van ge lukstelegrammen aan het Vorstelijk Bruids paar en aan H.M. de Koixingin. Voor deze telegrammen zal eexx verlaagd tarief geldexx, ze zullexx op een voor deze gelegenheid aan te maken toepasselijk ge- lukfornxulier worden afgeleverd. Tegen be taling van 10 ets. extra ontvangt de afzender na 7 Januari desverlangd een afschrift op het bijzondere gelukformulier. Dit wordt hem alsdan per post toegezonden. Het tarief bedraagt (luxerecht inbegre pen; voor 38 woorden 45 ets., voor 910 woorden 50 ets, 1115 woordexx 55 ets. 1620 woorden 60 ets., verder opklimmend met 5 ets. per 5 woorden of gedeelte daarvan. Behalve deze felicit-atieteiegramixxexx tegen verlaagd tarief kunnen ook gewone felicita tietelegrammen, al of niet te leveren op iuxefornxulier. van 2—6 Januari worden aan geboden, welke desgewenscht met als datum 7 Jaxxuari op diexx dag worden afgeleverd. Alle voreix-gexxoemde felicitatietelegram- men, aangeboden van 2—6 Januari, worden op den 7den Jaxxuari in de eei-ste ïnorgenbe- stelling ten paleize afgegeven. Felicltatletelegramnxen aangeboden op 7 Januari worden met goedvindexx van het Hol gerst den volgenden dag afgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10