beste -001 ^WEERBERICHT De Rijkskweekschool voor Onderwijzers 75 jaar. Officieele ontvangst ten Stadhuize. WOENSDAG 30 DECEMBER" 1936 HA "ARE EM'S DX'GBE'AD 2 Haarlem gaat zich tooien. Smaakvol versierd Stadhuis. Nu de dag van het Prinselijk huwelijk meer en meer nadert, begint ook onze stad een feestelijk aanzien te krijgen. Verschillende versieringen worden nog aangebracht aan de huizen van particulieren, en ook sommige straten in de binnenstad worden met slingers en oranje versierd. Zoo was men hedenmor gen in den Anegang druk bezig, een versie ring van dennengroen en kleurige wapen schilden aan te brengen. Ook de versiering van het Stadhuis begint haar voltooiing te naderen, hoewel er heden morgen nog druk aan gewerkt werd. Het is zeer juist gezien, het oude grijze bouwwerk, niet met al te uitbundige kleuren te tooien. Juist het stemmige oranje en het frissche groen vormen een rustig en smaakvol geheel, waarin de Nederlandsche en Lippische kleuren een vroolijke noot vormen. Twaalf groote schijnwerpers zullen in de avonduren het gebouw verlichten, en toen gisteravond deze verlichting proefdraaide, en het oude gebouw met zijn sierlijke gevel lijnen helder oplichtte uit het duister, fraai con traste eren d met den donkeren avondhe mel, was hert een keurig, sprookjesachtig gezicht, Trouwens, de geheele Groote Markt begint thans een feestelijk aanzien te krijgen en is als van ouds weer het waardig middelpunt Van een feestelijke stad. KERSTFEEST YOALI-GROEP. De padvinder van de Yoali Groep zijn erin geslaagd, dank zij de hulp van het ijverige dames-comité, eenige honderden in hun be hoeftige stadgenooteh een gelukkigen avond te geven. Met blijde gezichten kwamen de gas ten de vorige week Donderdag in de smaakvol versierde zaal. Evenals vorige jaren heerschte weldra ge zellige sfeer. Links in den hoek stond de verlichte Kerst boom. waaronder stapels pakjes, welke levens middelen en speelgoed bevatten. In een an deren hoek van de zaal eenige honderden pakketten, waarin kleeding voor elk gezin. Het Kerstverhaal werd door broeder Hoe kendijk verteld. Op het programma stond ver der nog zang door de welpen der groep en twee leidsters. Onderwijl werden de meegenomen kopjes en bekers voortdurend gevuld met heerlijke cho colade en deelden de verkenners andere ver snaperingen rond. Na afloop van het feest volgde de uitrei king der paketten. Met vreugdevolle gezichten keerden de men schen huiswaarts. Deze 3de Kerst-Goede - Daad is voor onze padvinders wederom een succes geweest. NIEUWJAARSNUMMER 1937 VAN VLIEGWERELD. Het bekende luchtvaart-tijdschrift Vlieg wereld is op den laatsten dag van dit jaar venvhenen met een zeer geslaagd „Nieuwjaars nummer 1937" waarvan de omslag in donker blauw en oranje, een prettigen indruk maakt. Verschillende vooraanstaande schrijvers uit de vliegwereld hebben hun medewerking aan dit nummer verleend. Vivuly stuurde een Nieuwsjaarsbrief vanuit Athene. Mr. Rusman neemt de K.L.M. In 1936 onder de loupe, terwijl Domijn Keiler een revue geeft van de zweef gebeurtenissen in het aff^.oopen jaar. De bekende vlieger-schrijver Van Veenen- dfifil brengt een verhaal, getiteld The Invisible Man. terwijl Bach zorgt voor ae meer techni sche afdeeling en als onderwerp den moder nen Dieselmotor voor de luchtvaart heeft ge kozen. Frans Habnlt schrijft een Interview over de retourvlucht van de heeren Heymans en Sluy- ter. terwijl een apart artikel met interessante details wordt gewijd aan de nieuwe Martin 139—W bommenwerpers voor Ned. Indië. Ten slotte nog een vertelling van Fred. W. Hen- drikse over de onzichtbare noodlotsdraden, die bij de jaarwisseling in een luchtvaart wereld kunnen voorkomen en tot allerver- makelijkste situaties aanleiding kunnen geven. GESLAAGD. De Jury International des Etudes Musicales te Brussel reikte op 28 December het diploma voor viooloncello (Degré Supérieure) uit aan mevr. L. R. M. Wefers BettinkHeinze, met vermelding „aves grande distinction". Mevrouw Wefers Bettink leerde de grond beginselen van den heer Woretl (H.O.V.t. be kwaamde zich verder onder den heer Cor de Wilde en voltooide haar studie onder leiding van den heer Thomas Canivez. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen later wellicht ki-achtigen Zuidwestelijken tot Zuide lijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog weinig of geen regen, kouder des nachts, over dag iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 776.1 m.M. te Budapest. Laagste 733.3 m.M. te Jan Mayen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 765 m.M. Stand van gister 762 m.M. Neiging: vooruitgang. Opgave van; CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT. Donderdag 4.54 uur; n.m. 17.11 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.15 uur. vvor»1 AGENDA. Hed en: WOENSDAG 30 DECEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De Zigeunerprinses" 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ship Ahoy!" met Shirley Temple. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Deeds goes to town" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De ongeschreven wet", regie Hathaway. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. DONDERDAG 31 DECEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. »nie »°ieVie„,04»'"° „rootste (Adv. Ingez. Med.) Herdenkingssamenkomsf in de Gemeentelijke Concertzaal. Vandaag is de herdenking van het 75-jarig bestaan der Rijkskweekschool voor Onder wijzers voortgezet. Ontvangst ten Stadhuize. Het begon vanmorgen half twaalf met een officieele ontvangst ten Stadhuize. Deze werd bijgewoond door den Burgemeester, den heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom; den gemeente-secretaris, Mr. Th. A. Wesstra; de wethouders A. G. Boes, W. J. B. van Liemt, W. Roodenburg en M.'A. Reinalda; de heer G. H. Weustink, oud-inspecteur van het Lager Onderwijs; de heer G. B. M. Segaar, commies afd. Onderwijs; de directeur en leeraren van de Rijkskweekschool, alsmede de heer Th. Lancée, oud-directeur, en een groot aantal kweekelingen en oud-kweekelingen. Rede van den Burgemeester. „Als er iets is, dat in Haarlem sinds vele tientallen jaren de bijzondere belangstelling heeft gehad van de verschillende gemeente lijke bestuursinstanties, dan is het wel het onderwijs", zei de Burgemeester. „Het onder wijs is altijd het troetelkindje geweest en geen offer was, zoo het maar even kon verantwoord worden, te groot, om op dat gebied het beste te verkrijgen. En het onderwijs heeft, het zij met dankbaarheid gezegd, in Haarlem een goeden naam gekregen. Het is dan ook te be grijpen. dat 't gemeentebestuur gaarne gele genheid heeft aangegrepen cvn bij deze groote samenkomst uit onderwijskringen, de reunis- ten hier te ontvangen en hartelijk welkom te heeten en uiting te geven aan zijn belang stelling bij deze belangrijke gebeurtenis. Be langrijk, niet alleen, omdat een 75-jarig ju bileum zoo zeldzaam is, maar ook en vooral omdat die 75 jaren zooveel beteekenis hebben gehad voor het onderwijs en zooveel mannen heb ben gevormd, die zijn ge worden tot figuren in de onderwijswereld. Was de Rijkskweekschool in den beginne bestemd voor opleiding van kwee kelingen uit alle oorden des lands, later is zij ge worden de kweekschool meer In het bijzonder voor deze streek en vooral voor Haarlemmers, Het aantal Haarlemsche kweekelingen, dat hier is gevormd, moet dan ook C. Maarschalk, wel zeer beduidend zijn. Daarom is uw feest ook ons feest en deelen wij van harte in de vreugde, die u allen bezielt en die niet het minst zich uit bij de ouderen, hoe ver hu;n kweekelingentijd al achter hen ligt, hoe ver hun loopbaan hen in den loop der jaren van Haarlem heeft weggevoerd. Kan er een beter getuigenis gegeven wor den, dan dat zoovelen, die op een lange en ver dienstelijke loopbaan kunnen bogen, blijven gevoelen, wat zij te danken hebben aan hun opleiding, hun vorming, die zij in Haarlem hebben ontvangen? Ik zal ze niet opnoemen, die verdienstelijke oud-kweekelingen; gij kent hen beter dan ik. Maar gij moogt er verzekerd van zijn, dat bij het gemeentebestuur de over tuiging leeft, dat de Rijkskweekschool te Haar lem van grooten invloed geweest is op den vooruitgang van het onderwijs in het alge meen en in het bijzonder te Haarlem. Wij verheugen er ons dan ook ten zeerste over dat, nu onder den druk der omstandig heden een aantal kweekscholen moest worden opgeheven, de Haarlemsche kweekschool be houden bleef en haar eervol bestaan mag blij ven vervolgen. Met de hartelijke gelukwenschen aan den Directeur, de leeraren, de kweekelingen en oud-kweekelingen bij gelegenheid van dit ju bileum, spreek ik den wensclj uit, dat de vie ring daarvan den onderlingen band moge ver sterken, dat de rijke vruchten, die deze instel ling heeft afgeworpen, voor de tegenwoordige en toekomstige leerlingen een voortdurende prikkel moge zijn om den naam der kweek school ook in de toekomst hoog te houden. De geschiedenis van die 75 jaren, die toch ook haar ups en downs vermeldt, moge hen helpen, zich niet te laten ontmoedigen door de sombere schaduw, die thans h§t bestaan der TH. LANCéE, oud-Directeur. kweekelingen verduistert en die aan den titel „kweekeling met akte" een bepaald begrip ge geven heeft, dat wel niemand bevredigt. Moge het kort duren! Ik hoop daarbij, dat degenen die van buiten deze gemeente gekomen zijn om dit jubileum te vieren, met veel genoegen weer zullen verblijven in de stad waar zij een gedeelte van hun leven hebben doorgebracht en dat dit verblijf aanleiding moge zijn om hun belangstelling in onze goede stad Haar lem te vergrooten". (Applaus) De voorzitter van het Herdenkingscomité, de heer J. H. Varekamp, dankte voor deze hartelijke ontvangst. Hij vestigde er de aan dacht op, dat de Rijkskweekschool sinds vele jaren met vriendschapsbanden aan Haarlem verbonden is geweest, niettegenstaande het feit, dat deze school een Rijksinstelling is. Met dankbaarheid herinnerde spreker er aan, dat het fraaie gebouw aan de Leidschevaart door het gemeentebestuur van Haarlem belangeloos aan het Rijk werd aangeboden. Een groot gedeelte van de Nederlandsche onderwijzers is gerecruteerd uit de Kweekschool te Haarlem. „De vroedschap van deze stad draagt aan het onderwijs een goed hart toe. Als bewijs hier van moge dienen, dat zij de leiding van het Haarlemsche onderwijs in handen heeft ge geven van een oud-kweekeling dezer Rijks kweekschool (wethouder Boes) (applaus). De kweekelingen, die uit vele plaatsen van ons land, zelfs uit dorpjes in het Noorden, naar de Haarlemsche Rijkskweekschool zijn geko men, hebben hier het stadsleven leeren ken nen; deze mooie stad, zoo rijk aan cultuur instellingen, met haar muziekleven, kunst en architectuur, zoo noodig voor de vorming van jonge onderwijzers. Ook leerden zij hier, mede door het boek van onzen onvergetelijken P. H. van der Ley, de schoone natuur van Haar lem kennen. Het spreekwoord „Trou moet Blycken" wordt door de oud-kweekelingen ge huldigd, want zij zullen de goede stad aan het Spaarne, waar zij hun opleiding hebben geno ten, nooit vergeten". De heer Varekamp eindigde met de beste wenschen voor den bloei en vooruitgang van Haarlem uit te spreken. (Applaus). Herdenkingssamenkomst in de Gemeentelijke Concertzaal. Vanmiddag twee uur had in de Gemeentelij ke Concertzaal, die geheel met belangstellen den gevuld was, de herdenkingssamenkomst plaats. De voorzitter van het comité, de heer H. J. Varekamp, sprak een welkomstwoord, waarna de heer Th. Lancée, oud-directeur, een rede uitsprak. „Het is 25 jaar geleden", zei spreker, „dat ik in deze zelfde zaal, in één van de rijen, die ik thans vóór me zie, met belangstelling, maar ook met de heerlijke rust die nu eenmaal slechts den luisteraar is gegeven, de opening mocht bijwonen van de herdenking van het 50-jarig bestaan, van het gouden feest, van onze Haarlemsche Rijkskweekschool. Nog zie ik den toenmaligen directeur, den ook voor mij onvergetelijken Van der Ley, dit podium bestijgen om de feestelijke plechtigheid te openen met een hartelijken welkomstgroet, waarna hij een overzicht gaf van de halve eeuw geschiedenis der jubileerende school, een geschiedenis, die niemand beter en niemand met meer recht kon geven, d>an hij, omdat hij aan de wording daarvan een zoo belangrijk en voor deze school zoo gelukkig aandeel had ge had. En nu is mij als oud-directeur de ver- eerende taak opgedragen om bij de viering van het 75-jarig bestaan, bij het diamanten feest van onze goede oude school een herdenkings woord te spreken". Spreker herinnerde aan de geschiedenis der school, zooals die geschreven staat in het ge denkboek, dat bij het. 25-jarig bestaan werd samengesteld. De heer Lancée sprak waar- deerende woorden over hen, wier foto's in dit boek staan en die hun beste krachten aan de school gegeven hebben. Alle namen noemde hij: het eerst van den heer Van der Ley, daarna o.a. van den heer Kraak, die zijn trouwe vriend was; den heer J. G. Nijk, die op zoo voortreffelijke wijze het directoraat ge voerd heeft, zoolang hem daartoe de kracht gegeven werd; den heer Sevenhuysen met zijn onverwoestbaar idealisme. Aan de nagedach tenis van al deze leerkrachten bracht hij een woord van dankbare herinnering. Vervolgens wijdde de heer Lancée zijn aan dacht aan de jongere generatie van leeraren, zooals van de heeren Ruinen, Meilink, Ots, Been, Waage, Haber- mehl enz. Spreker her innerde vervolgens aan de stichting der school, waar op 6 Januari 1862 de lessen werden ge opend, maar die in fei te een voortzetting was van de reeds op 1 Oc tober 1817 geopende Rijkskweekschool, be- D. Been. kend als de school van De heer J. H. Varekamp. voorzitter van het Herdenkingscomité, legt een krans op het graf van den heer P. H. van der Ley, oud-directeur van de Rijkskweekschool, P. J. Prinsen, en deze officieele Rijkskweek school was een voortzetting van de reeds in 1801 door de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen gestichte „Kweekschool tot opleiding van onderwijzers te Haarlem". Zonder over drijving mag men zeggen, dat reeds van de Kweekschool van Prinsen een belangrijke in vloed uitging op den aard en de inrichting van het lager onderwijs in Noord- en via haar zuster-instelling te Lier ook op dat in Zuid- Nederland. Met voldoening en erkentelijkheid her innerde spreker aan het vertrek in 1914 uit het oude gebouw aan den Koudenhorn naar de modern ingerichte school aan de Leidschevaart. Nog altijd neemt volgens spre ker dit gebouw de eerste plaats in onder de openbare gebouwen voor de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. Hij vestigde de aandacht op de algemeene noodzakelijke bezuiniging, waarin ook deze school haar deel kreeg, en op alle veranderingen, die sedert 1920 in de Nederlandsche onderwijzerswereld zijn aangebracht. Het karakter der Kweek scholen is echter ongewijzigd gebleven. De uitbreiding van het aantal Rijkskweek scholen door de verandering van Normaal scholen in Kweekscholen was een stap voor uit voor de onderwijzersopleiding als geheel; ze was en moest dat zijn, een proces van nivellee ring voor de oude Rijliskweekscholen, zeer bij zonder voor die te Haarlem. Vroeger meldden zich in normale tijden een honderdtal candi- daten aan voor 20, later 24 en nog later 26 plaatsen. Uit die schare van knappe jongelie den werden de allerknapsten gekozen. Dat was een selectie, zoo scherp als geen andere school ze kende. Als er iets is, wat de latere generaties met dankbaarheid zullen herdenken, dan is het dit, dat ze in den tijd van hun menschwording de veiligheid van het ouderlijk huis niet heb ben gemist. Spreker wees ook op den harte lijken omgang tusschen de leeraren en de mannelijke en vrouwelijke kweekelingen, en op de moeilijkheid, die gerezen is tusschen den muur van wachtgelders en de jonge menschen die niet meer dan hun natuurlijk, mensche- lijk recht vragen: te mogen werken voor hun onderhoud. Daarom prijst hij het in hen, dat ze niet tot bitterheid vervallen, maar hun ver trouwen en opgewektheid hebben behouden. „Houdt vol", zei spreker, „zet de tanden op elkaar. Onmiskenbare teekenen zijn er, da't de kansen voor u gunstiger worden, de hori zon kleurt al, het begint te dagen! Moge de vervulling van dien wensch de inzet worden van de volgende 25 jaren! In dat vertrouwen gaat onze school straks haar eeuwfeest tege moet; het feest van haar 100-jarig bestaan." (Applaus) JUBILEUM W. FEHRES. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum, zal de heer W. Fehres, chef van de afdeeling Bevolking, Burgerlijke Stand en Verkiezingen der gemeente-secretarie op Za terdag 2 Januari as. des voormiddags 9Vz uur door den burgemeester ten stadhuize worden ontvangen en toegesproken. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1937. In 1937 komen of blijven voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst de dienst plichtigen van de lichtingen 1930 en 1932 van de Sohoolcompagnie pontonniers, voor zoover zij ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg en van de lich tingen 1931 en 1933 van de overige regimen ten en korpsen. De duur van den werkelijken dienst be draagt voor de korporaals en soldaten 17 da gen en voor de onderofficieren 24 dagen. De dienstplichtige, die in een vorig' jaar oorspronkelijk voor een korteren duur dan van 17 dagen (voor een onderofficier 24 da gen) voor herhalingsoefeningen had moe ten opkomen, doch ten gevolge van uitstel van opkomst of om een andere reden die oefeningen in 1937 moet vervullen, wordt be houdens bijzondere omstandigheden, na het verstrijken van dezen korteren duur in het genot van groot verlof gesteld. ROODKAPJE IN DEN STADSSCHOUW BURG. Zaterdagmiddag 2.30 uur zal in den Stads schouwburg het kindersprookje Roodkapje opgevoerd worden, dat indertijd eenige we ken was uitgesteld. Het kindertooneel staat onder leiding van Herman Smits. De pre mière werd in Den Helder gegeven in Ca sino voor een uitverkochte zaal. De Heldersche Crt. schreef 19 November jl.: „Een woord van lof aan de vertolkers. Tilly Waning was een lief Roodkapje, Mans- je Smits maakte de moeder zoowel als de grootmoeder zeer aannemelijk en Herman Smits was een goed type van een vader". Het meeste plezier hebben wij gehad om Johnny Pruis, die als Jan, de vriend van Roodkapje, een buitengewoon aardige rol ge speeld heeft, NED. HERV. KERK. Wegens ziekte van Ds. Waardenburg wor den de Oudejaarsavonddiensten in de Groote Kerk en de Oosterkerk gecombineerd, onder leiding van ds. Foeken, in de Groote Kerk, 's avonds 7 uur. DE HERTOG VAN WINDSOR VERTOEFT NOG OP SLOT ENZESFELD. De hertog van Windsor vertoeft nog steeds op slot Enzesfeld bij baron Rothschild. Tot nu toe heeft hij nog geen van de aangekon digde bezoeken gemaakt, noch naar slot Sonnberg om een bezoek te brengen aan aartshertog Anton, noch naar het jachtge bied van zijn gastheer, Waidhofen. Alleen brengt hij af -en toe een bezoek aan Weenen. In verband met de feestdagen en de jaar- wisselng is de post voor den ex-koning zoo toegenomen, dat het personeel van postkan toor van Enzesfeld vermeerderd moest wor den. BEKRONINGEN. Op de groote nationale konijnen ten toon stelling te Arnhem mocht het aan onze stad- genooten gelukken, met hun inzending ko nijnen de volgende bekroningen te halen; A. J. Willemse. 1 eersten prijs, 2 tweede prijzen, 1 eereprijs; G. Ligtenberg 2 eerste prijzen, 4 eereprijzen; K. v. Dijk, 8 eerste prijzen, 4 tweede prijzen, 15 eereprijzen, benevens een beker voor het beste fokpaar. Het Nationaal Huwelijks geschenk. Opbrengst der inzameling te Bloemendaal. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de netto-opbrengst van de door het Comité Bloe mendaal voor het Huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern- hard gehouden inzameling, gespecificeerd over de volgende districten, heeft bedragen: Bloemendaal 2.079.29 Overveen 1.592.65 Aerdenhout-Bentveld 1.197.05 Vogelenzang 261.01 Totaal 5.130.— Dit bedrag is afgedragen aan het Provin ciaal comité Noord-Holland*

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2