Het huwelijk van de Prinses. WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 HAARDE M'S DAGBEAD 3 Vorstelijke Familie gehuldigd. Défilé in Den Haag. Tienduizenden op de been. Het druilerige mistige weer van een somberen winterdag heeft niet kunnen beletten, dat duizenden en nog eens duizenden langs den weg geschaard stonden waar langs de ko ninklijke stoet Dinsdagmiddag reed om de hulde te aanvaarden, door de ongeveer 38.000 leden van de bij het Haagsche Comité voor de luisterrijke viering van het prinselijk huwelijk aangesloten vereenigingen aan onze Landsvrouwe en het Prinselijk Paar te brengen. Reeds bij het paleis op het Noordeinde was het lang voor het uur waarop de stoet zou vertrekken een enorme drukte, die allengs aanzwol, zoodat de politie de handen vol had om het publiek achter de afzetting te houden. Tegen twee uur arriveerden de koninklijke rijtuigen en stelden zich voor het paleis op. Precies om twee uur kwa.m er beweging in de glazen deuren van het paleis en versche nen Prinses Juliana en Prins Bernhard op het bordes. Zij stapten in de blauwe caleohe, welke a. la Daamont bespannen was. In de volgende caleclie., eveneens a la Daamont bespannen, nam de Koningin plaats, die gekleed was in een donkergrijzen bontmantel. Naast haar was Prins Aschwin gezeten. Aan den kop van den stoet reden achter den hoofdcommissaris van politie, eenige leden vaal het Haagsche comité voor de luis terrijke viering van het prinselijk huwelijk Burgemeester de Monchy was door ambtsbe zigheden verhinderd mee te rijden. Tenge volge van ziekte was ook de voorzitter van het comité, generaal "Wagner, niet aanwezig. Luide toegejuicht door liet publiek ver dween de kleurige stoet langzaam langs de vaandels van de op het Noordeinde opgestelde vereenigingen in de richting van de Zee straat. In de Zeestraat stond o.a. de Brincevlag met kleurige vlaggen, vaandels en banieren opgesteld. Hier bewezen padvinders evenals op vele andere plaatsen langs de route goede diensten door naast de politie voor een af zetting te zorgen. Ook de welpen waren daar aangetreden. De belangstelling langs den weg was lang niet overal even groot. Bovendien was de route zoo gekozen, dat een ieder gelegenheid had de vorstelijke personen te zien voorbij rijden. Pen aardig gezicht was het op de laan van Meerdervoort, waar de graal, de RJK. padvinders en even voor 't. eerste gymnasium de Scheveningsche visschersvrouwtj es langs den weg geschaard stonden. Het enthousiasme was zeer groot en de hul debetuigingen namen dikwijls den vorm aan van ovaties. Avondfeest van officieren. In het voormalige jachtslot van graaf Wil lem II te 's-Gravenhage heeft Dinsdagavond een schitterend militair avondfeest plaats gevonden, ter gelegenheid van het a.s. huwe lijk van Prinses Juliana. De officieren van het Indische leger, van de marine, voor zoover in den Haag te werk ge steld, de officieren van de landmacht in gar nizoen te 's-Gravenhage, alsmede de reserve- officieren behoorende tot een der korpsen van dit garnizoen en woonachtig te 's-Gra venhage en hun dames hebben in de ridder zaal en in den kelder van het oude grafelijke slot tot laat in den nacht gedanst. De officie ren van de koninklijke landmacht waren groo- tendeels in ceremonieel tenue en de marine officieren waren gekleed in het avondbaadje, broek met galon en wit vest. En dit kleurrijke geheel werd nog verhoogd door de prachtige uniformen van buitenlandsche militaire atta chés en de avondtoiletten van de dames. Lijk gevonden aan boord van de „Petrakis Nomikos". Identiteit onbekend. Aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" op welk schip indertijd op de werf van Wilton te Schiedam de noodlottige ontploffing welke zoovele slachtoffers eischte, voorviel, is Din-sdag tijdens herstellingswerk zaamheden, welke bij de Rotterdamsche werf van P. Smit worden verricht, andermaal een verkoold lichaam gevonden. Arbeiders, die in de machinekamer werk zaam waren, troffen de stoffelijke resten aan onder een hoop vuil en stof. Aan het lichaam ontbraken een arm en twee voeten. Men is er vooralsnog niet in geslaagd het lichaam te identificeeren. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld, aangezien officieel niemand meer wordt ver mist. Mr. Limburg gehuldigd. I Gisteren is te 's Gravenhage Staatsraad mr. J. Limburg gehulddgd in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Des middags werd een druk bezochte receptie ge houden, terwijl mr. Limburg des avonds aan een groot diner aanzat. Mini-ster de Graeff deelde mede, dat de Staatsraad was bevor derd tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. MET EEN MES GESTOKEN. In een woning in de Gerard Doustraat te Amsterdam ontving Dinsdagavond een 23-jarig meisje haar verloofde. Er ontstond twist tus- schen beide jonge menschen, waarbij de jonge man een mes trok en het meisje in de borst stak. Hij trof haar vlak boven het hart. De 25-jarige dader rende daarop het huis uit. Het gewonde meisje, wier toestand tamelük ernstig is. werd door een buurvrouw naar het post huis aan de Ferdinand Bolstraat gebracht, van waar het slachtoffer door den Genees kundigen dienst naar het Wilhelmina gasthuis is vervoerd. EXAMEN RATHOTELEGRAFIST EN -TELEFONIST. Bij het in de maanden September t./m. De cember 1936 te 's Gravenhage gehouden exa men voor het verlcriigen van certificaten als radiotelegrafistslaagde voor het certificaat eerste klasse de theerenJ. Dalmeijer te Heem stede. Voor het certificaat radiotelefonist slaagden de heeren: S. Wildeboer en P. B. Stol beiden te IJmuiden, Aanbieding van huwelijks geschenken aan het Prinselijk paar. Reeks van bezoeken ten paleize. Nationaal geschenk en geschenk der school jeugd ook aangeboden. Na terugkeer in het Kon. Paleis te 's-Gra venhage van de rijtoer langs de hu ld eb ren- gende vereenigingen hebben Prinses Juliana en Prins Bermharri Dinsdag in den namid dag verschillende delegaties en personen in audiëntie ontvangen, die huwelijksgeschen ken kwamen aanbieden. Aanbieding van het nationaal huwelijksgeschenk. Te half vijf arriveerden de leden van het uitvoerend comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het nationale huwelijksgeschenk, waar voor allerwege in den lande de gelden zijn bijeen gebracht en dat als het groote ge schenk van het Nederlandsche volk be schouwd kan worden. Het geschenk van de Nederl. schooljeugd. Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangeboden, dat naar men weet, bestaat uit een bibliotheek voor het Paleis te Soestdiik en de inrichting van een sportterrein bij dit Paleis. De aan bieding van dit geschenk geschiedde in den vorm van overhandiging van een oorkonde. Als voorzitter van het comité bood Dr. Joh. H. van Burkom het prinselijk bruidspaar de gelukwenschen aan van de Nederlandsche schooljeugd. Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met de volgende woorden: „Mij is de groote eer te beurt gevallen u. namens de geheele schoolgaande jeugd van Nederland de oorkonde aan te bieden van het huldeblijk, dat jong Nederland u zal mogen schenken: de bibliotheek en het sportterrein van uw toekomstige woning. Wij hopen, dat de groote liefde van de kinderen van uw volk, die spreekt uit dit. van eigen spaargeld bijeengebrachte, moge worden omgezet in vreugde voor u beiden, wanneer u het geestelijk genot zult smaken, dat de bibliotheek u zal mogen verschaffen en de ontspanning daarna op het sportter rein. Dat het voor ons heerlijk is u het sport terrein te mogen aanbieden, is vanzelfspre kend: jeugd en sport behooren bij elkaar. Doch gedachten aan boeken, althans aan schoolboeken, zijn voor ons kinderen niet altijd een bror. van louter genoegen. Echter kan ik u verzekeren dat deze bibliotheek aan heel jong Holland niets dan vreugdevolle gedachten heeft ingeboezemd door de liefde voor u. Eerbiedig bied ik u dan ook beide ge schenken aan, als bewijs van warme sym pathie van de geheele Nederlandsche school gaande jeugd. De Prinses en de Prins dankten zeer on der den indruk voor het jeugdgeschenk, waarbij de Prinses den voorzitter verzocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan eiken Nederlandsch scholier en aan alle groepen der Nederlandsche school jeugd, die aan het geschenk hadden bijge dragen GEDEPUTEERDE STATEN VAN FRIESLAND De Provinciale Staten van Friesland hebben Dinsdagmiddag met 28 stemmen benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten in de vacature- Oostwoud, mr. A. W. ITaan (A.R.) te Sneek. De heer Sikkes (s.d.a.p.) verkreeg 13 stemmen, de heer Nauta (a.r.) één stem en de heer Sijtsma (a.r.) één stem, terwijl vijf stemmen in blanco zijn uitgebracht. Programma voor de huwelijks plechtigheid. Omtrent het verloop van de huwelijksplech tigheid op 7 Januari a.s., kunnen wij thans de volgende bijzonderheden mededeelen: Te elf uur voormiddag verlaat de stoet, waar mede naar het raadhuis zal worden gereden, het koninklijk paleis. De stoet wordt uitge leide gedaan door den opper-hofmaarschalk. Bij het nastappen van het bruidspaar in de koets zullen twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers behulpzaam zijn, die na het vol brengen van hun taak van de achterzijde van het paleis per auto naar de kerk zullen worden gebracht. De stoet zal worden samengesteld als volgt: Een af deeling bereden marechaussee; een commando cavalerie met standaard en muziek korps. 3 berlines met bruidsmeisjes en bruids jonkers, bespannen met 2 paarden. Het prinselijk bruidspaar in de gouden koets, bespannen met acht paarden, voorafgegaan door 2 postiljons, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De kolonel, commandant van het 2e regiment huzaren, rijdende ter rechterzijde en de rit meester, commandant van het escorteerend eskadron ter linkerzijde ter hoogte van de achterwielen van de koets. Acht officieren dei- huzaren vóór de gouden koets, 2 officieren dei- huzaren rechts en 2 links van de koets ter hoogte der voorwielen, en acht officieren der huzaren achter de gouden koets. De koets, waarin gezeten Hare Majesteit de Koningin en H.D.H. Prinses Armgard van Lippe Biesterfeld, bespannen met 4 paarden, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De chef van het militaire huis rechts en de gouverneur van de residentie links naast de koets bij de voorwielen; de overige officieren van het militaire huis naast en achter de koets. Vervolgens: Een berline bespannen met 4 paarden gaan de 2 lakeien naast elk portier waarin gezeten Z.H. Adolf Friedrich van Mecklenburg en Z.D.H. Prins Ernst Aschwin van Lippe Bies terfeld. Een berline bespannen met 4 paarden, gaan de 2 lakeien naast elk portier, waarin gezeten H.H. hertogin Adolf Friedrich van Mecklen burg en Z.D.H. de vorst van Wied. Een coupé, bespannen met 4 paarden, gaande 2 lakeien naast elk portier, waarin gezeten mevr. Beelaerts van Blokland en graaf von OeynhausenSierstorpff. Een coupé, bespannen met 4 paarden, gaande 2 lakeien naast elk portier, waarin gezeten jonkvrouwe L. P. van de Poll, dame du palais honoraire van H.M. de Koningin, en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin; vice-president van den Raad van State. Een coupé, bespannen met 4 paarden, gaan de 2 lakeien naast elk portier, waarin gezeten gravin von OeynhausenSierstorpff en kolonel von Pantschulitzew. Daarna: een commando cavalerie, een deta chement bereden artillerie, een detachement bereden polit-ietroepen. Bij aankomst aan het raadhuis zullen de koetsen met de bruidsmeisjes en bruidsjonkers doorrijden naar de kerk, alwaar zij uitstappen en zich naar de consistoriekamer zullen be geven. Aan de stoep van het bordes van het raad huis wordt het bruidspaar ontvangen door den burgemeester van 's-Gravenhage, den dienstdoenden grootmeester van Prinses Ju liana, alsmede door twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers. Zij worden naar de werkkamer van den burgemeester geleid. Zoodra allen in het raadhuis zullen zijn aangekomen, zal het bruidspaar zich naar de trouwkamer begeven, voorafgegaan door de bruidsmeisjes, begeleid door de bruidsjonkers en gevolgd door de ouders, verdere bloedver wanten, getuigen en gasten. De chef van het militaire huis en de gou verneur der residentie blijven in de werkkamer van den burgemeester; de overige officieren van het militaire huis stellen zich te paard op tusschen het raadhuis en de kerk. Na voltrekking van het burgerlijk huwelijk begeeft men zich weder naai4 de rijtuigen, uitgeleide gedaan door den burgemeester en den dienstdoenden grootmeester van de prinses. De bruid wordt bijgestaan door twee bruids meisjes en twee bruidsjonkers. Zonder voorafgaande berlines met bruids meisjes en bruidsjonkers zal naai4 de Groote Kerk worden gereden. Uitgestapt wordt bij den middelsten ingang aan de zijde van de Riviervischmarkt. Door twee bruidsmeisjes zal de Prinses bij het uitstappen worden bij gestaan. Aan de deur van de kerk zal het prinselijk paar worden ontvangen door den opper-kamerheer en een kamerheer en naai de consistoriekamer worden geleid, gevolgd door H.M. de Koningin en de gasten van den stoet. Tevens zal het prinselijk echtpaar bij de deur van de kerk worden begroet door een commissie uit het college van kerkvoogden en door een commissie uit den kerkeraad der Nederlandsch Hervormde Gemeente te 's-Gra venhage, Deze commissieleden zullen na den dienst het prinselijk paar uitgeleide doen. Inmiddels zullen de overige gasten, die niet in den stoet naar het raadhuis aanwezig wa ren, hun plaatsen in het kerkgebouw hebben ingenomen. In de consistoriekamer zal door den eersten kamerheer-ceremoniemeester, onder toezicht van den opper-ceremoniemeester, de stoet worden opgesteld. Bij het binnentreden der kerk wordt het jonge paar voorafgegaan door de bruidsmeis jes en bruidsjonkers en gevolgd door de bruidskinderen en allen die tot dezen stoet behooren. Het orgel zal spelen, totdat allen gezeten zijn. Daarna neemt de dienst een aanvang. 'Na beëindiging van den kerkdienst zal een zangkoor een lofpsalm ten gehoore brengen. De bruidsstoet, voorafgegaan door bruids meisjes en bruidsjonkers, zal zich vervolgens, onder orgelspel, naar de consistoriekamer be geven. Alle familieleden, benevens de getuigen en eehtgenooten, zullen zich paarsgewijze daar heen begeven, teneinde hunne gelukwenschen aan te bieden. Daarna wordt door den opper-kamerheer en een kamerheer het prinselijk echtpaar uitge leide gedaan, waarbij bovenbedoelde kerkelijke commissiën tevens tegenwoordig zijn. Nadat de stoet weder is gevormd, zal langs de bekend gemaakte route naar het paleis Noordeinde teruggereden worden, waar het prinselijk echtpaar door den opper-hofmaar- schalk ontvangen wordt. Eert halve eeuw geleden lit Haarlem's Dagblad van 1886 BRAND IN POSTZENDING VOOR BRITSCH-INDIë. Blijkens ontvangen ambtsberichten is op 12 dezer in Britsch-Indië brand uitgebroken in een trein met post te Bombay, door het stoom schip Rampu-ra aangebracht. In hoofdzaak is de post voor Calcutta verbrand. Met deze ge legenheid was vervoerd de correspondentie, welke op 19 November en daarna tijdig voor de verzending der brievenmalen op 26 Nov. te 13.15 uur van Amsterdam en te 15.04 uur van Rotterdam uit, was ter post bezorgd. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. Twee monteurs gewond. Op den Rijksstraatweg te Haren werd Dins dag aan een personenauto, welke met groote snelheid reed, den weg versperd door een vrachtauto. De aansnellende auto moest uit wijken, doch kwam door deze onverwachte manoeuvre in botsing met een montagewagen van de electrische tram. In de personenauto waren gezeten de 31-jarige D. H. S. en de 27- jarige J. L., beiden monteurs bij een garage te Groningen. De botsing was zoo hevig, dat zij ernstig werden gewond. Kunst in Haarlem en daarbuiten. De Kersttentoonstelling in Boymans. De Rotterdamsche traditie schrijft voor, dat er met de Kerstdagen iets bijzonders op kunst gebied te zien is. De burgerij waardeert die traditie en toont dat steeds door druk bezoek op en na die feestdagen. In vroeger jaren wer den die bijzondere tentoonstellingen in het gebouw der Akademie gehouden en door de bestuurders dier kunstschool georganiseerd, de latere jaren is die feestelijke gebeurtenis naar het Boymansmuseum overgebracht, eerst naar het oude, thans naar het nieuwe, prachtige gebouwencomplex. Voor dit jaar heeft de directie daarvan de aardige gedachte gehad een overzicht te bie den van wat er aan moderne kunst, die uit het divisionisme ontstaan en ln ons land aan wezig is, naar Rotterdam gehaald kan worden Zij heeft daarvoor in hoofdzaak gebruik mo gen maken van wat de beroemde Kröller- Müller collectie op dat gebied bezit en dat Is niet weinig. Zoo sterk overheerscht het Krölv ler-bezit deze expositie dat wie deze verzame ling van vroeger goed kent doch dat zullen er slechts weinigen zijn niet naar de Maas stad zou behoeven te gaan. Doch nu die ver zameling al tijden lang niet meer voor het pu bliek toegankelijk is, zal deze Kerstexpositie voor zeer velen in den lande aantrekkelijk zijn, Divisionisme. Wij willen nog even in het kort uiteenzetten wat in den breede gezien daaronder verstaan wordt. Diviser, verdeelen, afzonderlijk zetten, van de kleur, die op het doek wordt aangebracht, berust op een wetenschappelijke kleurentheo rie, die betoogt dat door de tegenstelling van zuivere, ongemengde kleuren, naast elkaar op het doek gezet, de lichtwerking en de kleur- kracht grooter en sterker wordt. Schilders brachten deze theorie der geleerden in prak tijk, zij plaatsten hun verven in dotjes stippels of streepjes nevens elkaar en bereikten in ieder geval een nieuw uiterlijk voor hun ar beid en daarin weer vaak een zeer bijzondere charme. De pointillisten, stippelaars, zooals een deel der divisionisten ook wel genoemd wordt, maakten school en vonden ook in ons land een aanhang die echter van voorbijgaan- den aard bleef zooals dat ook in het buiten land het geval zou blijken te zijn. Geheel con sequent divisionist zouden Seurat en Signac blijven; gedurende korter of langer tijd bij ons Toorop, Hart Nibbrlg, Bremmer en nog enkele anderen. Vooral bij Signac blijkt, naar mijn gevoelen, door zijn lange leven en overtalrijk werk, het duidelijkst dat het per slot van rekening een procédé is, waar zij aanhangers van waren; hij is het ook die in zijn langjarige consequentie vervelend dreigt te worden. Wie minder con sequent was deed met het divisionisme zijn voordeel en gebruikte het waar het hem van pas kwam, zonder van het procédé de slaaf te worden, Zoo zijn bij voorbeeld de drie ma gistrale doeken van Thorn Prikker, die hier geëxposeerd zijn, slechts gedeeltelijk gedivi- sioneerd geschilderd en ze zijn er niet minder om. Het zijn de drie groote doeken, alle in 1892 ontstaan, de Kruisafname, de Madonna in Tulpenland en de Bruid, die men thans na ruim veertig jaar, nog met dezelfde belang stelling zal kunnen bewonderen. Uit hetzelf de jaar is „Na de werkstaking" van Jan Toorop, maar deze had zich reeds vier Jaar tevoren met de „nieuwlichterij", zooals men smalend de nieuwe beweging placht te noe men, bezig gehouden en het groote, broeiende doek „De Verleiding" voltooid. Toorop is hier met een dozijn werken, waaronder zeer be langrijke, vertegenwoordigd. Behalve een aan tal zee-, duin en havengezichten, zooals hij die omstreeks 1900 schilderde, vindt men hier het interessante portret van den Prentliefhebber (Dr. Timmerman) terug, "en ook het navrante „Uit de Nes" dat het jaartal 89 draagt, het. als visie zeer bijzondere Broek-in-Watêrland uit datzelfde jaar, waarmede hij waarschijn lijk wel den iets jongeren Degouve onbewust beïnvloed zal hebben voor diens latere visie op Holland's landschap. Maar vooral is het in teressant de „Dorpelwachters van de zee" weer eens terug te zien, een groot doek, dat 35 jaar geleden voor het eerst in de Kalver- straat te Amsterdam geëxposeerd werd en toen, ook in de pers, nogal geridiculiseerd werd. Wij staan daar nu al lang niet meer zoo afwijzend tegenover, nietwaar? Wij hebben sindsdien al vreemder dingen zien geboren worden in de beeldende kunst en daarin tocli den groei moeten erkennen. Aan Toorop's be kwaamheid werd echter ook toen reeds door niemand getwijfeld. Men had, geloof ik, van Hart Nibbrig wel iets meer kunnen vertoonen, waaruit zijn nel- ging voor het divisionisme met meer klaar heid sprak dan uit de beide groote doeken hier in Rotterdam. De „rijpe oogst", gedeeltelijk fi guurstuk, is een weinig compromis met het procédé; het andere, het „Vlak Landschap" is althans zuiverder in de leer. Wij willen nog even bij de Hollanders blij ven toeven om In een volgend artikeltje Seu rat, Van Rijsselberghe en hun kring te be spreken. Bij die enkele landgenooten zijn na melijk een paar zeldzame vogels. Schilderijen door den kunstdocent Bremmer zijn er niet vele en men ziet ze zelden. Hier zijn er drie. Eén landschap met dennenboomen en twee stillevens. Vooral de belde stillevens, die uit de jaren negentig afkomstig zijn, vertoonen het in uiterste consequentie doorgevoerde procédé van Seurat en zij benaderen diens verfijning in de onverzettelijkheid der toepas sing. Van den terecht beroemden graveur Prof. Aarts zal men zich even weinig schilde rijen herinneren. Men vindt er hier drie: klei ne landschappen, die zeker qualiteiten hebben doch nog niet in het minst den sterken gra veur doen vermoeden, die hij later worden zou. Eer lijken het fijnzinnige en gewetensvolle proefnemingen van den dan 24-jarigen artist. Van Van Daalhoff hangt er hier een groot doek, een Stadsgezicht met ophaalbrug, dat in kleur en stemming wel reeds typeerend voor hem is, maar nog de linkschheid heeft van den man die artist is, zonder geboren schilder te zijn. Een schilder die zich steeds geëvolueerd heeft en aan wien zeker niets nieuws onopgemerkt voorbijging, is de zeer bekwame Leo Gestel, van wien hier drie ge- divisioneerd geschilderde doeken te zien zijn: een groot liggend naakt, een landschap en een meisje aan een piano. Nu zouden er wellicht nog wel een paar Hollandsche artisten te noe men zijn, die, een poos onder den ban der nieuwe inzichten staande, ook daarin iets presteerden en niet op deze Kersttentoonstel ling te vinden zijn, doch de voornaamste uitingen zijn hier wel bijeengebracht. Over de Franschen en Belgen dan een volgend maal. De expositie blijft tot 25 Januari geopend. J. H. DE BOIS De dorpelwachters van de zee. 30 December: Uit het geschrift„Ter herinnering aan het zilveren feest van de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haar lem" blijkt, dat tot op heden aan de inrichting 325 jongelieden opgeleid zijn; daarvan zijn gestorven 31, dat is ruim 9 pCt.; hebben 17, dat is circa 5 pCt. het vak verlaten, meestal tengevolge van li- chaamsget eken of zwakken gezond heidstoestand. Vijftien, dat is ruim 4 pCt., zijn leeraars bij het middelbaar of hoóger onderwijs; 6 zijn onderwijzers aan kweekscholen; circa 90 zijn hoofden van scholen; circa 162 zijn onderwijzers; 17 zijn buiten betrekking, eenigen we gens ziekte, anderen wegens voorberei ding tot examens en nog anderen we gens de omstandigheid, dat op hun sollicitatiën nog geen gunstig gevolg gekomen is. Dr. Deterding geeft verklaring van zijn plan. Hij wenscht samenwerking tegen het communisme. Dr. H. W. A. Deterding heeft een verklaring gegeven van zijn plan om het teveel van de Nederlandsche landbouw- en veeteeltproduc ten voor zijn rekening te koopen en aan. Duitschland te leveren, aan welke verklaring wij het volgende ontleenen: Men moet mijne geste, waaraan in hoofd zaak het volgende ten grondslag ligt, goed be grijpen. Ik ben, met zoovele andere wereldburgers, de vaste overtuiging toegedaan, dat bolsje wisme of hoe men die, hoofdzakelijk onder gronds werkende, destructieve krachten ook noemen wil slechts tot resultaat kan en móet hebben: een steeds grooter wordende werkloosheid en misère. De hoofdtactiek der communisten is, dat er zoo weinig mogelijksamenwerking tusschen de verschillende volkeren zal zijn, daar zij slechts dan in hun pogingen tot het verwek ken van een algemeene ontevredenheid (den eenigen bodem waarop hun verwoestend prin cipe kan gedijen) kunnen slagen, wanneer de volkeren tegenover, in plaats van in harmonie met el..ander geplaats worden. Voor Holland, dat door zijn rijke bodemge steldheid door de natuur is aangewezen zijn werkkracht voor een groot deel te zoeken in agrarische productie, is Duitschland het aan gewezen land als afzetgebied in het buiten land voor het surplus dier producten, waar tegen Duitschland zijn direct en indirect door mijnbouw verkregen producten (waaronder alle producten der chemische industrie) weder in Nederland kan afzetten. Tijdelijk evenwel en vooral doordat in de tijdelijk noodzakelijke „clearing" niet in de eerste plaats de opbrengst van arbeid, doch het afdoen van schuld een groote rol speelde wogen bij de uitwisseling de landbouwproduc ten niet geheel tegen de mij nbouwproducten op, hetgeen tot onvermijdelijk gevolg had, dat zoolang het afdoen van oude schulden de te genwoordige arbeidsbalans ontwrichtte, Ne derland, zoolang eerst de Duitsche schulden aan ons land werden afgedaan, steeds minder landbouwproducten in Duitschland kon af zetten. Er is slechts één spoedige oplossing van de moeilijkheden (langzame zijn er meer!), na melijk het geaccumuleerd surplus der land bouwproducten in één te dirigeeren naar het land, waar zij (juist gedurende de winter maanden) een gretige consumptie zouden vin den, zonder de toekomstige consumptie ook maar in het minst te schaden. Is dit surplus eenmaal van de hand gedaan, dan heeft men „schoon schip" gemaakt en kan de restrictie in Holland geheel en al opgeheven worden. Want mocht zich opnieuw een surplus voor doen, dan zijn er, in verband met de zich ont wikkelende opleving en de overal bestaande behoefte, toch weder' zooveel jaren met de stijging van dit surplus gemoeid, dat intus- schen oplossingen van alle misverstand in de politiek gevonden zullen zijn; want men kan mij .gelooven het gif van het bolsjewisme heeft zijn ergsten tijd gehad en maakt lang zamerhand plaats voor het onderling begrij pen der volkeren, die eindelijk het gevaar van het bolsjewisme zijn gaan inzien. De tegenstand van hen, die den chaos zoe ken, kan ons natuurlijk slechts aansporen tot grooteren spoed om elkander te verstaan en om samen te werken tot het welzijn van allen, inclusief het bekeeren van hen, die anti-reli gieuze en andere anti-humane bevliegingen hebben. Ik heb daarom de volgende stappen ge nomen; 1. het geheele surplus der landbouwproduc ten in Holland aan te koopen; 2. dit zoo snel mogelijk naar Duitschland te vervoeren; 3. het daar natuurlijk tegen Duitsche valuta te doen ver koopen; 4. het verkregen provenu daarvan in Marken aan de Duitsche Winterhiifswerke ter beschik king te stellenwaardoor die producten indi rect in ieders bereik in Duitschland komen en een prijsstijging daar gedurende den winter wordt voorkomen) 5. een beroep te doen in Nederland op de grootst mogelijke medewerking in mijn streven tot weder-opbouw van de zoozeer noodige har telijke verstandhouding tusschen Nederland, en Duitschland, twee landen, die een goede verstandhouding meer noodig hebben dan wel ke andere twee landen ook (Rijnverbinding, lange Duitsch-Nederlandsche grens). 6. Bovendien behoeft het geen betoog, dat berichten in de kranten omtrent vernieti ging in Nederland van groenten en andere voor den mensch zoo noodige producten, juist in een land, waar men er groote behoefte aan heeft, en welks eenig vergrijp is, slechts in Marken te kunnen betalen, kwaad bloed moe ten zetten. Ik vraag zeker van niemand eenige erkente lijkheid voor mijn stap, dien ik geheel onaf hankelijk van wien dan ook, genomen heb, doch ik zou het op prijs stellen, indien een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders mij een bewijs van instemming met mijn plan zou doen toekomen in afwachting van zijn nadere uit werking en eventueele uitbreiding. Ook zij, die mijn plan financieel willen steunen kunnen daartoe thans reeds hunne bijdragen storten bij de Kastvereeniging te Amsterdam onder het motto: Westersche samenwerking. PERSONALIA. HAARLEM Woensdag. Te 's-Gravenhage is onze stadgenoot de heer A. Hacquebord geslaagd voor M. O, Boekhouden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5