M. h. d. Hel 54e Jaargang No. 16420 Verschijnt dagelijks, Kehalve öp Zon- en Feestdagen Maandag 4 Januari 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE IiOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 e Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes aie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of en reu Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 4 Januari. Het Vlagincident. Zonderlinge berichten en commentaren in tie Duitsche pers omtrent een „vlagincident" en het niet spelen van het Deutschland-lied bij twee voetbalwedstrijden in Den Haag hebben in ons land verwondering verwekt. Uit de verklaringen van Haagsche zijde bleek onmiddellijk dat van een incident eigenlijk geen sprake was geweest-. De Duitsche kran ten hadden de zaak schromelijk overdreven. De officieele Duitsche vlag was geheschen toen men daar van Duitsche zijde om ge vraagd had. Het publiek had daar geen on vriendelijke demonstratie bij gehouden, zoo als in de Duitsche pers beweerd werd, maar er volstrekt geen acht op geslagen. Een aan wezig orkestje bij een wedstrijd waaraan de voetbalvereeniging „Turu" uit Düsseldorf deelnam had het Deutschland-lied niet ge speeld, omdat het de muziek niet kende. Het kende wel de Lippe-Detmold marsch, maar daar was men van Duitsche zijde niet op ge steld. Enfin, uit een en ander bleek wel zeer duidelijk dat het geval met Hollandsche nuchterheid behandeld was. De Duitsche bladen wenschten dit evenwel blijkbaar niet te zien zij gingen zelfs zoover voor te ge ven dat Prins Bernhard door een deel der Nederlandsche bevolking onvriendelijk ont vangen zou zijn en nu schijnen ook an dere instanties in Duitschland zich met de zaak te bemoeien. Er zijn blijkbaar passen van officieele gasten bij het huwelijk ingetrok ken, daarna geheel of gedeeltelijk weer te ruggegeven. er is zekere wrijving ontstaan. Wij zijn allerminst geneigd deze dingen voor te stellen als gebeurtenissen van groot belang. Wij betreuren evenwel deze Duitsche ver schijnselen in hoogen mate. Prins Bernhard, die overigens geen Duitscher meer is maar ge naturaliseerd Nederlander, is in ons land, door het Nederlandsche volk, als verloofde van onze Prinses, ontvangen niet alleen met hartelijk heid, maar met groote vreugde. De overtui ging dat dit huwelijk voor onze Prinses, voor ons Koninklijk Huis, voor het Nederlandsche volk een schoone gebeurtenis is die de beste toekomst-beloften inhoudt, is algemeen. Zelden gal het voorgekomen zijn, in welk land ook, dat een buitenlandsche toekomstige prins-gemaal met zulk een geestdrift in zijn nieuwe Vaderland is welkom geheeten als Prins Bernhard. In dit land heerscht een feest stemming aan den vooravond van een gebeur tenis, waarin geheel de natie zich verheugt. Dit moment kiest men in Duitschland om onware beschuldigingen te uiten over onbe duidende voorvalletjes bij een zoo onschuldige gelegenheid als een partijtje voetbal, om in de toch onder staatscontrole staande! Duitsche pers onzin te vertellen over de wijze waarop ons volk Prins Bernhard ontvangen heeft en om kinderachtigheden uit te halen met passen van officieele gasten van H.M. de Koningin bij het huwelijk van haar dochter. Ik herhaal, dat wij allerminst geneigd zijn de feeststemming die in ons land heerscht ook maar eenigermate te verminderen door aan deze dingen bijzondere beteekenis te gaan hechten. Maar wij achten deze wijze van op treden uitermate smakeloos en in feite vol komen ongerechtvaardigd tegen Nederland, terwijl wij er met nadruk op wijzen dat als •men tegen een nabuurland grieven meent te hebben, van welken aard dan ook, de een voudigste volkenrechtelijke correctheid mee brengt dat men om opheldering van de ver onderstelde incidenten vraagt. Daar begint men mee, dat is niet meer dan eenvoudige redelijkheid en billijkheid, en daarvoor bestaan de diplomatieke instanties die iedere staat bezit. De diplomatieke rela ties tusschen Nederland en Duitschland zijn volkomen normaal. Onze regeering heeft daar thans dan ook gebruik van gemaakt en door den tijdelijken zaakgelastigde te Berlijn (onze gezant daar is juist naar Londen overgeplaatst, en zijn opvolger is nog niet in functie getreden) stap pen bij de Duitsche regeering doen onder nemen, temeer omdat men zelfs zoo ver is gegaan in de Duitsche pers, te beweren dat Prins Bernhard „zijn vroeger vaderland zou hebben verloochend". Een officiéél communiqué omtrent de heden te Berlijn overhandigde nota vindt u in dit nummer. Volkomen terecht wijst deze nota de Duitsche regeering erop, dat zij bij dergelijke grieven haar standpunt pas dient te bepalen nacL.t zij door navraag bij de Nederlandsche Regeering de juiste toedracht der feiten heeft kunnen beoordeelen. De juistheid van dit standpunt kan door ieder weldenkend mensch slechts tenvolle beaamd worden. Meer zullen wij voorshands niet over deze zaak zeggen. Wij hopen dat het antwoord van de Duitsche Regeering haar meteen en voorgoed zal liquideeren. R. P. Bejaard heer door auto gegrepen. De auto in den Gasthuissingel. Hedenmorgen kwam. dr. L. C. Kersbergen, de directeur-geneesheer van het St. Elisa beth's Gasthuis met zijn auto het hek van dit gebouw uitrijden. Daarbij verloor hij blijk-» baar de macht over het stuur, want de auto reed plotseling, met een scherpen hoek naar rechts, het trottoir op. Daar liep de heer J. Neugebauer, die door \e auto gegrepen werd, en tegen het hek geslingerd. De auto was inmiddels nog niet tot stilstand gekomen, doch zwaaide nu naar links, stak den weg over, en reed den Singel in, die daar ter plaatse zeer ondiep is, zoodat de auto bo ven water uit bleef steken, en de heer Kers bergen zich zonder veel moeite in veiligheid kon stellen. Met den heer Neugebauer was het minder goed afgeloopen. Deze was met een bloedende hoofdwonde op straat blijven liggen, en werd onmiddellijk in het Gasthuis binnengedragen, waar hij onder behandeling werd gesteld. Hierbij bleek, dat het ongeval nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer H. kreeg verwon dingen aan het hoofd, en zal nog enkele dagen in observatie worden gehouden. Over de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Naar men ons mededeelde was de heer Kersbergen pas in hezit van deze auto. Het is niet onmogelijk, dat hij den wagen nog niet voldoende in zijn macht had. De mo gelijkheid is echter ook niet uitgesloten, dat het een defect aan de stuurinrichting betreft. Gratie voor Tsjang Sjoe Liang Zal hij in zijn functie hersteld worden? NANKING 4 Januari (Reuter)De staats raad heeft generaal Tsjang Sjoe Liang gratie verleent. Men weet evenwel nog niet of hij wederom belast zal worden met het commando over de troepen te Sianfoe. JUBILé W. FEHRES. 's Middags hield de heer W. Fehres, refe rendaris chef van de afdeeling Burgerlijken Stand,, Bevolking en Verkiezing, ter gelegen heid van zijn 40-jarig jubilé, een receptie die zeer druk bezocht was. Er kwamen behalve veel collega's, eenige directeuren van gemeen teinstellingen en Mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad. Het aantal telegrammen, brieven en kaartjes met gelukwenschen was ontelbaar. Ook waren er vele bloemstukken. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. In het tijdvak van 28 November tot 28 De cember 1936 zijn in ons land verdronken: 3 jongens beneden 16 jaar, 2 meisjes idem, 20 mannen en vrouwen, tezamen 29 slachtoffers. Duisternis en vaak gladde wegen waren meestal oorzaken der ongelukken. Bovendien verdronken met auto's die te wa ter reden, in het zelfde tijdvak, 5 mannen en 3 vrouwen: in totaal dus 37 dooden. Er werden uit het water gered: 3 jongens beneden 16 jaar, 1 meisje idem, 12 mannen en 2 vrouwen, tezamen 18 geredden. Van dit 18-tal werden er 4 zwemmend ge red door middel van handreiking 11, met een reddingshaak 1, met behulp van een schip- pershaak 1, terwijl van 1 de redding onbekend bleef. Bovendien werden uit auto's, die te water reden, gered of wisten zich te redden 37 per sonen. Velen wisten zich zwemmend in veilig heid te stellen. Het totaal geredden bedraagt dus 55. In het zelfde tijdvak van 4 weken reden te water 16 auto's, bussen en vrachtauto's. Doodskoppen per postpakket. De directeur v. d. Posterijen te Rangoon, de hoofdstad van Birma, aldus een bericht van de Kath. Wereldpost, heeft de inlanders van de noordelijke provincies verzocht, om voortaan geen hoofden van vijanden, die uit wraak vermoord zijn per postpakket naar hun vijanden te sturen. Zeer beleefd en in hoffelijke termen, erkent de directeur van de Posterijen dat dit weliswaar een oud ge bruik was, maar in het vervolg zal de P. T. T. van Birma deze zendingen niet meer aanvaarden. SPOREN VAN DEN NEANDERDAL-MENSCH ROME, 4 Januari 1936. In de onmiddellijke nabijheid van Rome is een zeer belangrijke vondst gedaan. Men heeft nl. opnieuw een schedel gevonden uit het IJstijdperk. Deze schedel dateert vast en zeker van een mensch, die tto het ras be hoorde, dat vroeger in het Neanderdal ge woond heeft en waarvan men ook sporen ontdekt heeft bij Le Noustier in Frankrijk. Dit is reeds de derde schedel, die door de archeologen Brouil en Blanc in de omgeving van Rome gevonden is. Steeds meer en meer komt men tot de bevinding, dat de Nander- dal-mensch in de IJsperiode een reeds zeer verspreid menschenras was: overblijfselen "a"1 di' r9s immer-: gevonder in Spanje, Italië, Frankrijk, Duitschland en zélfs in Azië en Palestina. Het schijnt dus wel dat Weinert gelijk heeft, waar hij zegt. dat. de Home Neander- talonsis tot de onmiddellijke voorvaderen van de huidige Europeanen gerekend moe ten worden. (K.WP.) Passen van drie bruidsmeisjes tijdelijk ingehouden? In verband met z.g. vlag incident in Den Haag. Later toch uitgereikt. LONDEN, 2 Januari (Havas.) Volgens de „Daily Express" heeft de geheime politie van Hitier de passen van drie Duitsche prinses sen, die bruidsmeisjes moeten zijn bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana Don derdag a.s., in beslag genomen. De drie prinsessen zijn nichten van Prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld; het zijn de prinsessen Sieglinde van Lippe-Detmold, Elisabeth van Lippe-Detmold en Sophie van Saksen-Weimar. De prinsessen hadden gis teren te 's-Gravenhage moeten aankomen. Het Engelsche blad schrijft verder: „De houding van de Duitsche autoriteiten, welke zonder twijfel een grooten terugslag zal heb ben op de openbare meening in Nederland, is het gevolg van een heftige campagne in de Duitsche pers tegen prins Bernhard, die wordt beschuldigd zijn land te hebben ver raden door te dulden dat het hakenkruis en het Duitsche volkslied in Nederland belee- digd werden". Prins Bernhard heeft onmiddellijk Hitier per specialen koerier verzocht opdracht te geven dat de ingetrokken passen werden teruggegeven en dat de bladen hun veront schuldiging zouden aanbieden voor de aan vallen, welke zij hebben gedaan. In dezen brief verklaart Prins Bernhard, dat hij per soonlijk een onderzoek heeft ingesteld naar de anti-Duitsche incidenten, waarvan mel ding wordt gemaakt en dat hij heeft gecon stateerd, dat deze of wel schromelijk overdre ven werden voorgesteld, of wel van allen grond ontbloot waren. (We laten dit bericht natuurlijk geheel voor rekening van de bron. Red.) De passen teruggegeven. Een Reuter-telegram uit Berlijn meldt: De passen van de drie prinsessen, die bruids meisje moeten zijn bij het a.s. huwelijk van H.K.H. prinses Juliana, wélke door de Duitsche autoriteiten waren ingetrokken, zijn aan de drie prinsessen teruggegeven. Prinses Sieglinde in Den Haag. Prinses Sieglinde is Zaterdagavond nog in Den Haag gearriveerd, waar zij op het station werd verwelkomd door freule van Heemstra. Protestnota aan de Duitsche regeering. 's-GRAVENHAGE, 4 Januari In de Duitsche pers zijn de laatste dagen eenige beschouwingen verschenen, welke een deels overdreven, deels geheel onjuist beeld geven van enkele gebeurlijkheden hier te lande tijdens de prinselijke bruidsdagen. In aanmerking nemende de haar bekende verhouding tusschen de Duitsche overheid en de Duitsche pers heeft de Nederlandsche re geering hierin aanleiding gevonden, door den tijdelijk zaakgelastigde te Berlijn stappen bij de regeering aldaar te ondernemen. De Nederlandsche regeering toch achtte de zaak van groot belang ook omdat de in Duitsch land ingezette perscampagne ook den per soon van den aanstaanden gemaal van de Prinses der Nederlanden in de polemiek heeft betrokken o.-m. door hem te verwijten, dat hij zijn vroegere vaderland zou hebben verloochend, en deze campagne er verder zelfs toe geleid heeft, dat aan het vertrek naar Nederland van eenige Duitsche gasten van H.M. de Koningin aanvankelijk moei lijkheden werden in den weg gelegd. Het is haar bekend, dat Z. D. H. Prins Bernhard spontaan in een persoonlijk schrij ven aan het Duitsche staatshoofd op de ge ïncrimineerde feiten het juiste licht, heeft doen vallen en de medewerking van den rijkskanse lier heeft ingeroepen om aan die den prins persoonlijk zooveel ergernis gevende campagne een einde te maken. Verder heeft de Neder landsche regeering kennis genomen van een tot haar door de Duitsche regeering gericht beroep om het mogelijke te doen verdere uitingen hier te lande, welke zouden kunnen worden uitgelegd als geringschatting van de Duitsche rijksvlag en van het Duitsche volks lied te voorkomen. Met waardeering voor de goede bedoeling acht de Nederlandsche regeering zich daar door toch bezwaard, omdat die mededeelingen haar aanleiding vonden in incidenten, waar omtrent de Duitsche regeering slechts eenzij dig was ingelicht en omdat zij blijk gaven van een volkomen misvatting van het karakter, dat de viering van het aanstaande vorstelijk huwelijk draagt. Van den aanvang af was het toch de uit drukkelijke wensch van de koningin geweest, dat die viering in elk opzicht het karakter van een familiegebeurtenis zou dragen, een wensch ook door de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk nauwgezet geëerbiedigd De Nederlandsche regeering heeft in dit ver band de Duitsche regeering er op gewezen, dat voor zoover vlagvertoon plaats vond naast de Nederlandsche nationale vlag met oranje wimpel niet de vlag van het voormalige vor stendom Lippe-Detmold. doch de kleuren van het geslacht van den gemaal der prin ses werden vertoond, dat voor het uitsteken van de Duitsche rijksvlag van Nederlandsche officieele gebouwen of van privé-woningen van Nederlanders derhalve geenerlei aanlei ding bestond, maar dit zelfs onvereenigbaai; zou zijn geweest met het karakter van een fa miliegebeurtenis. hetgeen eveneens geldt fen aanzien van het spelen van volk?1'pa voor het ter, gehoore brengen, naast het Wil helmus van Nassauwe, van het Duitschland- lied, ter eere van een voormalig onderdaan van het Duitsche rijk, bestond evenmin eenige aanleiding, wel werd. als hulde voor zijn ge slacht ter eere van Prms Bernhard hier meer malen een Lippisch lied gespeeld dat men hier Aan allen, die de moeite namen, Mij heil te wenschen voor dit jaar, Breng ik hier gemakshalve samen Mijn dank van ganscher harte maar. Ik zoek dat heil thans in kinine, Trek anti-griepsche kleeren aan En slik geregeld aspirine, Maar 't zal wel gauw weer over gaan. Ik ben hun dankbaar voor hun wenschen, In keurig blanke kaartjes met De goed-verstaander taal der menschen, P.f., m.g., m.h. en z. Het doet me goed, te kunnen denken, Dat menigeen, die kaartjes zond, Bij allen, dien hij heil wou schenken, Ook mij zijn aandacht waardig vond. Ik heb hun in de kaart gekeken, Zij hebben mij de kaart gelegd, Mijn wederwoord mag niet ontbreken, Er zij hun hartelijk dank gezegd. P. GASUS te lande, mogelijk ten onrechte, doch in ieder geval volkomen te goeder trouw, heeft be schouwd als te zijn het- lij filed van de Lippische vorstelijke familie. Zulks geschiedde intusschen nimmer op officieele feesten, doch uitsluitend door particulieren, in café's enz. De Nederlandsche regeering neemt aan, dat door deze uiteenzetting elke misvatting bij de Duitsche regeering geheel zal zijn weg genomen en spreekt ten slotte de verwach ting uit, dat de Duitsche regeering, mocht zij zich in de toekomst op een of andere wijze gegriefd gevoelen over een vermeende on welwillende houding van Nederlandsche zijde, zij haar standpunt eerst bepalen zal, nadat zij door navraag bij de Nederlandsche regee ring omtrent de juiste toedracht der feiten zich een oordeel heeft kunnen vormen. PERSONALIA. Tot hoofd der Christelijke bewaarschool IJmuiden-Oost is benoemd in de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. Koning, mej. J. Boogaard te Haarlem, voorheen werkzaam bij het bewaarschoolonderwijs te Zandvoort. DE FEESTVERLICHTING IN DE LANGE VEERSTRAAT. Men verzoek ons te vermelden dat heden avond de feestverlichting in de Lange Veer- straat zal branden. De Bruidsstoet. Over de orde-maatregelen der Haagsche politie. De Haagsche Hoofdcommissaris van Politie heeft Zondagavond voor de Radio nog eenige belangrijke mededeelingen gedaan over de orde-maatregelen op 7 Januari in Den Haag. Allereerst werd de verzekering gegeven dat, al zal het dien dag zeer druk in den Haag worden, niemand zich uit vrees voor ongeluk ken behoeft te laten weerhouden zich onder de feestvierenden te mengen. De Politie heeft zeer uitgebreide maatregelen genomen, die er op berekend zijn, dat alles zoo ordelijk mo gelijk zal verloopen en dat zooveel mogelijk menschen den stoet kunnen zien. Het is onjuist te meenen dat de bruidsstoet alleen te zien zal zijn voor menschen die kaarten voor een tribune of raam gekocht hebben. Langs een groot gedeelte van den weg waar de stoet passeert kunnen zich ook toe schouwers scharen. Daarvoor zijn de trottoirs aangewezen, terwijl in de breede straten en wegen ook op een gedeelte van den rijweg mag worden plaats genomen. De politie gaat 's morgens om 9 uur de we gen en straten, waar de bruidsstoet passeert, afzetten. Wie dus een plaats wil hebben moet voor dien tijd aanwezig zijn. Het geldt ook hier: hoe eerder hoe beter! De houders van kaarten voor huizen en par ticuliere tribunes moeten maken, dat zij op tijd op hun bestemming zijn. Zij. die den stoet zien op den heenweg moeten daar vóór 9 uur aanwezig zijn, die den stoet op den terugweg zien, kunnen tot 10 uur wachten: in de stra ten die na de Bilderdijkstraat gepasseerd wor den, zelfs tot 11 uur. Bijna overal zijn voor de huizen touwen gespannen, om een pad langs de huizen vrij te houden. Op punten waar zoo'n pad niet ge vonden wordt, kunnen houders van kaarten de hulp van politie-mannen en soldaten inroe pen om de afzetting te passeeren. Houders van kaarten voor de openbare tri bunes kunnen van 9 tot 11 uur hun plaatsen bereiken. Er zijn nog steeds kaarten voor deze tribunes beschikbaar. Zij zijn o.a. aan het sta tion te Haarlem te koop in combinatie met een spoorkaartje. In alle straten en op alle wegen die de bruidsstoet passeert, wordt alle verkeer reeds heel vroeg verboden. Dan is ook het rij verkeer verboden in een verkeersring. die den weg van den bruiloftsstoet omsluit. Daarbuiten mag evenwel gereden en geparkeerd worden. In het algemeen is de afstand van de plaats waar ge reden mae worden naar den wee van den '"-'-t- kort - v0, ajk te loopen is Voor auto's zijn groote par keerterreinen aangewezen. Langs den weg van den bruidsstoet wordt, aan zeer vele personen vergunning gegeven om drink- en eetwaren te verkoopen. De cafés van den Haag zijn open in den nacht van 6 op 7 en van 7 op 8 Januari. Het woord is aan Etienne Rey: Ironie is vaak slechts de schaamte der teederheid. Voor de Stille Armen. Bij ons Comité werd nog gestort: N. N. 10; N. N. 100. W. P. F. van Deventer overleden. Groot propagandist voor Nederland in het buitenland. 's GRAVENHAGE, 4 Januari. In den afge loopen nacht is tengevolge van een hartaan- doening plotseling overleden ae directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer W. P. F. van Deventer. De heer Van Deventer genoot als directeur van de A. N. V. V. bekendheid in het geheele land en een populairiteit, die wel verdiend was door zijn groote activiteit, zijn karakter en zijn charmante persoonlijkheid. Op 25 April 1879 werd hij te Leeuwarden ge boren, waar hij ook een deel van zijn H. B. S.- tijd doorbracht om in Middelburg zijn H. B. S.-opleiding te beëindigen. Van 18961917 was hij m dienst van de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, aanvankelijk als surnumerair, later, als commies. In 1917 werd hij adjunct-directeur van de A. N. V. V. en in 1920 directeur van deze organisatie, die hij tot zeer grooten bloei wist te brengen en té maken tot het vertegenwoordigende lichaam tot bevordering van het vreemdelingenver keer in Nederland. Onder zijn leiding werd ook voor het eerst op krachtige en doeltreffende wijze de propaganda voor het tourisme in ons land in het buitenland ter hand genomen. Veel heeft hij voor dit doel kunnen doen als lid en later als secretaris-generaal van de Union internationale des organes officiels de propaganda touristique. Tevens was hij lid en secretaris van de commissie Krayenhoff. Ook m de rotary-beweging nam hij een vooraanstaande plaats in. Vele geschriften en artikelen zijn van zijn hand over het vreem delingenverkeer en het toerisme verschenen. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het eerste nummer in 1937 van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de kweekerslaan te Santpoort. De directrice, Zus ter J. Th. Kuyck, schrijft als gewoonlijk een pakkende schets, getiteld „De trui", en Zuster Verkerk, de secretaresse, schrijft een stukje over de wisseling des jaars en over de opvoe ding van de groote jongens, waaruit zoo dui delijk haar vertrouwen en optimisme blijken. De administrateur, de heer A. Stoelenga, geeft een verslag van de verschillende feestelijkhe den, die in December op Lichthoeve hebben plaats gehad, o.a. van de jubilea van de zus ters tante Tallien en tante Greet, wier foto's aan dit nummer een bijzondere aantrekkelijk heid geven. Laatstgenoemde dankt mede na mens zuster Tallien in een geestig artikeltje voor de ondervonden vriendelijkheden. De twee verzen, die door den heer Stoelenga aan haar gewijd zijn, worden eveneens in dit nummer afgedrukt. Tenslotte wordt rekening en ver antwoording gedaan van de ontvangen giften in geld en natura. CnR. ORANJE VEREENIGING „PRINS WILLEM I". Ter verduidelijking van een vorig bericht wordt nog medegedeeld dat de leden van de volgende opgegeven vereenigingen op 't Pavil joen worden verwacht: Geref. Jeugd Centrale (onderafdeelingen), Oranje Garde, Arti et Religioni, Chr. Geheelonthouders, Chr. be sturenbond en vakvereenigingen; Chr. Geref. Jeugdcentrale (onderafdeelingen); Ned. Herv. Jeugdbeweging (Schoten); Chr. Gymnastiek- vereeniging en Padvindersvereeniging; Geref. Zangvereeniging „Zang door Vriendschap" en anderen. Elke vereeniging zorgt yoor een eigen leider. In de Spaansche wateren hebben zich ern stige incidenten tusschen Duitsche krui sers en Spaansche schepen voorgedaan. pag. 4 De rcchtsche troepen hebben een hevig of fensief op Madrid ingezet. pag. 4 In den huwelijksstoet op 7 Januari zal ook de glazen koets meerijden. pag. 3 Den Haag is in feestroes. pag. 3 Visschers hebben een coöperatieve vischmecl- fabriek opgericht. pag. 3 Zaterdag en Zondag zijn verschillende ern stige verkeersongevallen gebeurd. pag. 3 Hedenmorgen is een auto in den Gasthuis singel gereden. pag. 1 Aan Duitsche Prinsessen, die het huwelijk van Prinses Juliana zullen bijwonen is tij- •Wü' on n n*tjp»»n '»n TWST 1 ARTIKELENENZ. R. P.: Het vlag-ïncident. pag. 1 Criticus over den wedstrijd ZandvoortV.V.A. pag- 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem :s opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1