VERTELLING (/tam sektiifl. 1 DINSDAG 5 JANUARI 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD 8 Joodsche Sociëteit Haarlem. De heer Aaron de Vries over Joodsche Opvoeding. Onder leiding van den vice-voorzitter, den heer J. L. Worms, werd Maandagavond in café Brinkman, Plein, een vergadering gehou den van leden der Joodsche Sociëteit Haar lem, waar de heer Aaron de Vries sprak over het onderwerp: ..Joodsche Opvoeding". Opvoeding, zoo begon spr., is het beïnvloe den en leiden van het kind in de richting, die de opvoeder de juiste voor het kind acht. Elke opvoeding moet doelbewust zijn; men moet er een bepaalde lijn bij volgen; niets mag wor den overgelaten aan het toeval. Bij Joodsche opvoeding wordt gestreefd naar Jodendom; het kind moet geleid worden naar de plaats, die het in het Jodendom moet innemen. Huis, school en de jeugdvereeniging zijn te zamen en elk afzonderlijk werkzaam bij de opvoeding van het kind. Er zijn liberale, er zijn nationale, er zijn godsdienstige Joden; daarvan zijn allerlei combinaties mogelijk. Ieuere groep stelt zich een ander doel en wil opvoeden in haar geest. Liberale Joden zijn de niet-orthodoxe: zij vinden dat menschen van dezen tijd aan al het oude niet meer kunnen meedoen, maar heb ben toch nog Joodsch gevoel en willen dat ook niet kwijt. Wanneer zulke ouders him. kinde ren willen opvoeden tot het Jodendom, komen er conflicten in de ziel van het kind, want zijn ouders zeggen: dat is nu wel Joodsch, maar wij doen dat niet. Die ouders laten hun kin deren Joodsche geschiedenis en Hebreeuwsch leeren, maar daarmede geeft men hun niet iets Joodsch". Daarom wil men ook, dat de kinderen iets weten van Joodsche feestdagen, maar de kinderen uit de bedoelde kringen, be leven dit niet van binnen uit. Liberale ouders willen wel iets doen. om hun kinderen een band met het Jodendom te geven, maar zij slagen daarin niet. Nationale Joden zien het Jodendom, het Joodsche volk dus. als een nationaal element en daarop behoort volgens hen de opvoeding van het Joodsche kind gericht te worden. Zij geven aan bepaalde -feesten, met een natio nale gedachte, de voorkeur en verwaarloozen de andere waarden, die in de andere Joodsche feesten tot uiting komen. Ook hier komen con flicten, want de nationale zijden van de fees ten worden ook hier niet innerlijk beleefd. Bij de orthodoxe ouders is alles schijnbaar heel mooi. Maar ook hier hebben wij een complex van vormen, dat niet wordt be leefd. Men ziet van het Jodendom slechts het godsdienstig en verwaarloost het nationale element. Automatisch worden verschillende handelingen verricht, maar men begrijpt en men beleeft ze niet. Hier is slechts sprake van sleur. Na de pauze maakte spr. eenige algemeene opmerkingen over de Joodsche school. Meestal zijn de leermiddelen er verouderd, ook de methoden. Het geheele leerplan van de Jood sche school zal op den duur herzien moeten worden, moderne paedagogie moet worden toegepast, maar de leerstof moet dezelfde blij ven. met enkele uitzonderingen. De school tijden zijn ongeschikt en vallen op uren, waarin andere kinderen vrij zijn. Hiervoor zal een oplossing moeten worden gezocht, b.v. dooi de bijzondere school in groote plaatsen en in kleine door de centralisatie van het Joodsche onderwijs. Zulk een oplossing zal ook te Haar lem gezocht dienen te worden. Weinig Joodsche ouders werken er uit eigen» beweging aan mede, dat hun kinderen Joodsch onderwijs ontvangen. Vandaar een onregel matig schoolbezoek; zoo wordt de Joodsche school beschouwd als een quantité négligeable. Van een wisselwerking tusschen (Joodsche) school en huis is geen sprake. Soms komt in plaats van de Joodsche school het privé-onder- wijs; spr. ontwikkelde hiertegen de bekende bezwaren, in vergelijking met het klassikaal onderwijs. Tenslotte besprak de heer de Vries de jeugd verenigingen. De jeugdvereeniging behoort te zijn een noodzakelijk complement van de opvoeding in gezin en school, (die beslissend is) maar is dit niet altijd. Veel hangt af van de leiders. Dikwijls zijn de „Joodsche Jeugd verenigingen" slechts verenigingen van jonge Joden. De ouders dienen te kinderen in te wijden in de geheimen van zijn Jood-zijn in deze dagen en dit is ook de taak der jeugdvereni gingen: de kinderen in te wijden, in wat er met het Joodsche volk gebeurt. Over de pro blemen van het Joodsche volk moet het rijpere kind worden ingelicht. Men sluite de oogen niet voor wat er buiten de engere muren van de jeugdvereeniging gebeurt. In het eind van zijn inleiding zeide spr.. dat van de geboorte af aan, het kind in de richting van het Jodendom moet geleid wor den, wil men tenminste het Jodendom behou den. Men zorge voor een Joodsche sfeer in het Joodsche huis. Hier ligt een taak voor de Joodsche vrouw en moeder. Wanneer de ouders hun kinderen iets vol len leeren van het Jodendom, moeten zij er zelf eerst veel van weten en moeten zij, samen met hun kinderen," de verschillende zinne beeldige handelingen verrichten en zelf ook die handelingen begrijpen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen of het maken van opmerkingen, werd door eenigen der aanwezigen gebruik .gemaakt. De spreker beantwoordde de debaters, waarna de voorzitter de bijeenkomst met woorden van dank tot den heer de Vries sloot. NEDERLANDSCH ASTROLOGISCH GENOOTSCHAP. De heer Th. J. J. Ram. hoofdbestuurslid van het Nederlandsen Astrologisch Genoot schap, geeft in Haarlem een serie van 4 le zingen over Astrologie. Deze lezingen worden gehouden op 6 Ja nuari, 3 Februari, 3 Maart en 7 April 1937, in gebouw ,.De Nijverheid", Jansstraat. De titels der lezingen zijn ais volgt: Inductieve Astrologie. Heroscopen van Sta ten en Staatslieden. Horoscopen van Kunste naars en Horoscopen van Misdadigers. NIEUWJAARSAVOND VAN „DE OOSTHOEK" Bovengenoemde vereendging begint het jaar 1937 met het houden van een Oliebollen- avond op Zondag 10 Januari in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Het bestuur zal den leden oliebollen aan bieden. Tevens is voor dezen avond een prijs vraag uitgeschreven van tooneelstukjes, waar aan ieder kan meedoen. Ook wordt door en kele leden een Nieuwjaarsschets in dialect opgevoerd. Een dansje zal de gezelligheid nog verhoogen. TENTOONSTELLING „DE LUCHTGIDS" De postduivenvereeniging „De Luchtgids" houdt haar jaarlijksche tentoonstelling op 2 en 3 Januari in café Bruggink aan de Koning straat. De heer L. Gimbrère keurt deze show. Be halve tentoonstellingvogels zullen ook alle le prijswinnaars van Roosendaal tot en met Bordeaux aanwezig zijn. Het sprookje van twee Koningskinderen. Majoor W. G. de Bas spreekt voor het N. J. V. Maandagavond had de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond een Oranieavond georganiseerd in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. De kapel van de Haarlemsche burgerwacht verleende aan dezen avond muzikale medewerking. De heer A. F. Haccou opende den avond na mens het bestuur en leidde den spr. Majoor W. G. de Bas met een kort woord in. Vervol gens memoreerde spr. het eerste lustrum dat de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jon geren Verbond in December j!. herdacht. We beleven, aldus spr. een tijd van hartelijk medeleven in de heugelijke dagen, die ons Vorstenhuis beleeft. Het is wel eens anders geweest, doch dat er nu een verandering is gekomen, is voor een deel ook aan het Natio naal Jongeren Verbond te danken, meende spr. Daarvoor hebben die jongeren hard moe ten werken, en het verheugt spr., dat dit werk met succes bekroond is. Nadat men gezamenlijk het Wilhelmus had gezongen, was" het woord aan majoor de Bas. voor zijn causerie over „Neêrlands Huwe lijks Hoogtij", Nederland, aldus majoor de Bas, maakt zich op het schitterendst feest te vieren dat in deze periode van ons Vorstenhuis mogelijk is. Spr. memoreerde de geboorte van prinses Juliana, die een vreugde in Nederland bracht, die alle grenzen van partijen en vooroordeelen deed vervagen. En sindsdien is „het prin sesje" een plaats in de harten der Nederlan ders blijven innemen. En met warme be langstelling heeft men haar groei gadegesla gen. Haar opvoeding was zeer grondig. Op zeer jeugdigen leeftijd reeds, ontving zij het eerste onderwijs, en de bekroning daarvan was ten slotte het eere-doctoraat, dat haar na een driejarige studie aan de Leidsche Hoogeschool werd verleend. Doch ook in het maatschappelijk leven nam zij weldra een voorname plaats in. Roo- de Kruis en Nationaal Crisis-Comité konden op haar krachtigen steun en medewerking re kenen. Vervolgens behandelde spr. de geschiedenis van het stamhuis van den toekomstigen echtgenoot van onzen Prins, Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeid. Reeds op jeugdigen leeftijd gaf de Prins blijk van een gezond verstand en al heel vroeg verliet hij het ouderlijk huis, om zijn gymnasiale opleiding te volgen. De Prins stond bekend als een begaafde jon geman, die veel aanleg toonde voor het lee ren van vreemde talen. In Lausanne studeerde hij rechten, maar naast de studie vond hij nog steeds tijd voor sport, waarvan hij een enthousiast beoefenaar was. Met zijn vader maakte hij een reis door Noord-Afrika. Spanje en Engeland doch ook Nederland bezocht hij enkele malen. Ook latei- bezocht hij met een vriend Marokko, waar hij deelnam aan jachtpartijen en de gast was van een echten rooverhoofdman. Na den dood van zijn vader besloot de Prins een practische loopbaan te volgen. Hij nam dienst bij een Parijsche firma, waar hij in aanraking kwam met het ingewikkeld rader werk van een groote wereldfirma. Ook hier wist hij zich door nauwgezette plichtsbe trachting den eerbied en hoogachting van zijn meerderen, gelijken en minderen te verwer ven. Bij de Olympische Winterspelen te Garmisch-Partenkirchen kwamen de Prins en de Prinses met elkaar in- aanraking. En tusschen de be sneeuwde bergen speelde het eeuwen oude sprookje van twee Vorstenkin deren zich af. dat thans met het hu welijk op 7 Januari bekroond zal wor den. Met dit sprookje van de twee Konings kinderen ging de zoetste hoop van het Ne- derlandsche volk. in vervulling en vreugde heerschte alom in den lande. Spr. citeerde de rede van dr. H. Colijn, waar in "hij uitdrukking gaf aan de vreugde van het Nederlandsche Volk, bij de tijding van de Vorstelijke verloving. Majoor de Bas besloot zijn rede met een driewerf hoera voor de Koningin. Na de pauze werd een Oranjefilm vertoond, die verschillende gebeurtenissen uit het leven der Oranjes in beeld bracht. Ulll[;lli;il!l[[l!lllll!llll'l!lllll!lllllll!llini!llll!llll!llHllllll!llllinni!lHI]nil)II!iniillllllllilllll!lllinilllll!lllllllilllf!lïï H.B.* llWIlllllllllll'li'lllllllllllli De Opdracht Erik was beeldhouwer, nog heel jong en vol groote verwachtingenen nu en dan kreeg hij een heel kleine bestelling. lederen dag- at hij afwisselend, erwtensoep, of vischsoep, zonder vleesch of visch, En toch zal ik één der grootsten wor den," zeide hij eiken dag opnieuw tot zijn vriend. Deze geloofde er niets van. maar zweeg barmhartig. Op een goeden morgen rende Erik de kamer van zijn vriend, die nog te bed lag, binnen, roepend: „Vlug, leen mij even je mooiste costuum!" „Ls er zuk een haast bij?" informeerde Wil nuchter en geeuwend. Erik gooide een briefje op het bed neer en zeide zenuwachtig „Lees het dan maar, dan kun je tegelijk zien dat ik werkelijk een uit verkorene ben." Rusteloos stapte hij de kamer op en neer. „Mevrouw de Val mond is één der rijkste en meest invloedrijke dames van de stad, ik heb het dus gewonnen, nu zij mij een opdracht geeft," zeide Erik vroolijk. „Een opdracht? vroeg Wil en keerde het briefje om en om, „daar staat niets van in." .Staat er niets over „opdrachten" in dien brief?" blafte Erik nijdig. „Nu, wat wil ze dan?" informeerde Wil glimlachend. „Dat ik een taart voor haar zal ontwerpen, is het nu goed," bromde Erik. „Je bent de juiste man om iemands vreugde met een thee muts te bedekken." „Goed om haai- dan op peil te houden." con stateerde Wil en stapte in zijn afgetrapte sloffen. Hij ging naar de kast en haalde een arm vol kleedingstukken te voorschijn. „Zoek uit?" noodigde hij. Bedachtzaam zocht Erik alles uit en leende toen nog een kleinigheid om een taxi te kun nen nemen. Triomfantelijk reed hij naar het prachtige huis van mijnheer de Valmond. Een deftige bediende, met strak gelaat, liet hem binnen en bracht hem naai- de ontvangkamer. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. hv. makelaars SUIKER RUBBER KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V, DAM 3a UMom Ntw 30012-31012 AMSTERDAM-C. Bcura Ni» Z T«tot. 30012 - Tol«y»mjdiTO CARLOS-AMSTERDAM JA (Adv. Ingez. Med.) Uitbreiding in Haarlem- Noord. Weer 37 nieuwe woningen. De uitbreiding in het Vondelkwartier (de wijk in Haarlem-Noord tusschen de Jan Gij zen vaart en Santpoort) gaat geregeld voort. De N.V. Vondel kwartier heeft op dit oogen- blik 33 huizen in aanbouw, nu zullen er weer 37 bijkomen, namelijk 24 in de Jan Luyken- straat en 13 in de Constantijn Huygensstraat. De werkloosheid te Haarlem onder de bouw vakarbeiders is zeer groot, daarom is het ook voor de bestrijding der werkloosheid van be- teekenis, dat de huizenbouw in deze wijk ge regeld voortgang vindt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP WOENSDAG 6 JANUARI. Progr. 1: Hilversum I (Huizen.) Progr. 2: Hilversum EL Progr. 3: 8.00 Keulen. Concert: 8.20 Mor genwijding. 9.05 Tijdsein. Berichten. Water- standberichten. 9.20 „Bezwinger des Ozeans" 9.50 Diversen tot 10.50. 11.05 London Regional Gramofoonmuziek.1.50 Orkest van het Forum-Theater o. 1. v. Philip Martel. 12.50 Brussel Vlaamsch. Licht orkest 1.20 Gespro kendagblad van het NIR. 1.30 Salonorkst olv. Walter Feron. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Nat. Program. Gramofoonpl. Jazzmuziek. 2.50 Pa rijs Radio. Concert olv. Henri Tomasi mmv. mevr. Safranèck, piano. 4.20 Keulen. Concert olv. Adolf Ehrlich. 4.50 Maria Caroni, sopraan en Werner Trenker, piano. 5.20 Progr. van Frankfort („Unser Singendes klingendes Frankfurt"). 6.45 Weenen. Uit de Weensche Staafcsopera. 9.30 Boedapest (of Diversen) Zi- geunermuziek door Pali Pertis. 10.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken dagblad van het NIR. 10.30 Brussel Fransch. Gramofoonmuziek. 11.20 Parijs Radio. Dansmuziek door het Georges Baillv-orkest: 11.50 Populair concert door het Bailly-orkest. Progr. 4: 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnastiek 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag en Gramofoonplaat. 8.45 Gesproken dag blad van het NIR. 9.00 Gramofoonmuziek.. 9.20 Diversen. 10.35 Nat. Program. Korte Gods dienstoefening 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht voor landbouwers en schepen. 11.05 Quentin MacLean bespeelt het orgel van de Trocadero Cinema. 11.35 BBC-orkest olv. Mansel Thomas. 12.35 Gramofoonmuziek, ka mermuziek. 1.20 Orkest van het Hippodrome Theater Birmingham olv. Harry Pell. 2.20 Lon don Regional. BBC orkest olv. Guy Warreek. 3.20 „Far and near". 3.35 Gramofoonmuziek „Faust", ouverture van Wagner, "2e pianocon cert van Rachmaninof. 4.20 Nat. Progr. Vesper uit St. Paul's Cathedraal. 5.10 Het John Me- Arthur-kwintet. 5.35 Het BBC-dansorkest olv Henry Hall. 6.20 Diversen. 7.00 Nat. Program. BBC Northern orkest olv. T. H. Morrison. 8.00 Het Willoughby Strijkkwartet en Watson For bes 8.20 „Snapdragon", een operette van Ashley Sterne. 9.20 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. Nieuws. 9.40, „Twelve months back", een radio-kaleidoscopisch overzicht van het jaar 1936. 10.45 London Regional. Billy Summary and his music, met Helen Raymond. Progr. 5. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. Dansmuziek. I can't dance, Nat. Gonella; The man from the South, Idem; Carolina, idem; Way down yonder in New Orleans, idem; Dill Pickles, Harry Roy; Goombay drums, idem; Wild man blues, Louis Armstrong; George. Bodo, idem. Orgel: 50 years of song, Reg. Dixon. Gold diggers of 1935, idem; Through Southern Climes, idem; Sweet Adeline, idem; Walz Memories, idem. 8.00— 12.00 Diversen. lllllllllllllilHI Ullllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Kolossaal, wat een stijl had alles in dit huis. Het was bijna geen stijl meer, maar een droom. „Hoe is het mogelijk, en hoe moet men zich voelen als men hier leeft", dacht Erik vol eer bied en bleef verlegen op den stoel midden in het vertrek, als op een onbewoond eiland, zitten. Hij probeerde zich tevergeefs mevrouw de Valmond voor te stellen. Op zijn armoedig kamertje was hem dit nog mogelijk geweest, maar hier, in zulk een huis, hoe moest de dame er wel uitzien? Eén paarlcollier was vast niet genoeg. In ieder geval moest ze sta tig zijn, lang, zwijgend en vreesdijk uit de hoogte. De deur vloog open en mevrouw de Valmond kwam binnen. Zij was in het geheel niet sta tig, niet lang en niet zwijgend, maar bewege lijk en lachend, klem, zeer elegant, met een massa mooi kastanjebruin haar. „Echt", constateerde Erik snel. Mevrouw de Valmond liet zich de hand kussen en babbelde vlug met een alleraardigst accent. De jonge beelhouwer zat verlegen op zijn stoel. Het was beslist onmogelijk dat dit kleine, vlugge, roodharige persoontje al groot moeder was, zooals Wü had beweerd. Maar grootmoeder of niet, hij zat hier en kreeg zijn opdracht. Mevrouw de Valmond stelde haar auto ter beschikking want hij moest een paar dingen uit zijn atelier halen. Toen hij in de auto. zat, viel het hem pas op hoe grappig de opdracht eigenlijk was. Hij moest haar voeten model- leeren, enkel haar voetenMaar wat ging hem dit tenslotte aan? Hij werd goed be taald en hij had een mooie opdracht van een toonaangevende dame. Erik haastte zich terug. „Nu. zeide mevrouw de Valmond tot haar man, „dat noem ik nog eens actief, ik heb er niet eens aan gedacht dat ik wachtte, daar is hij alweer met zijn klei." Toen Erik zijn afdruk had genomen ver dween mevrouw en kwamen sigaretten en koffie in haar plaats de kamer binnen, in ge zelschap van een stijven bediende. Een half uur later bracht de glanzend gelakte limousine van mijnheer de Valmond, Erik weer naar zijn bescheiden woning. Nauwelijks in zijn atelier gekomen gooide Erik zijn jas uit en begon koortsachtig te werken. Een meesterstuk moest het worden. Hij werkte een poosje en stond toen plotseling verslagen te staren. Dat waren de leelijkste voeten die hij ooit in zijn leven had gezien. Dat dit hem bij zijn bezoek niet was opgeval len?.... ARROND. RECHTBANK Overtreding vleeschkeurings- wet. Een inwoner van Zandvoort was in appèl ge gaan van een vonnis, waarbij hij door den Kantonrechter was veroordeeld wegens het in voorraad hebben van versch, aan keuring on derworpen vleesch, zonder dat het voorzien was van het vereischte goedkeuringsmerk. De ambtenaar, die de overtreding had ge constateerd, verklaarde, dat hij den indruk had gekregen, dat er stempels op geweest wa ren. doch weggesneden, waarmee men de be doeling kon hebben de plaats van herkomst geheim te houden. Verdachte verklaarde, dat het vleech van het slachthuis te Haarlem kwam, doch kon geen aannemelijke verklaring geven van het verdwijnen der stempels. De ambtenaar gaf als zijn meening te ken nen, dat iedere slager verplicht is te zorgen, dat het vleesch. dat hij ontvangt, van behoor lijke stempels is voorzien en iedere slager laa,t zoo lang mogelijk de stempels zichtbaar. De officier vroeg bevestiging van het gewe zen vonnis van 25 boete en openbaarmaking van het vonnis. Overtreding Tramweg reglement. In hooger beroep diende een zaak tegen een trambestuurder van de N. Z. H. T. M. aan wiens schuld zou zijn te wijten dat ter hoogte van de Amsterdamsche poort een aanrijding zou zijn ontstaan tusschen de tram en een van de Oostvest komende auto. De Kantonrechter had hem veroordeeld tot 8 boete. De bestuurder verklaarde, dat hij over de brug komende, in de meening verkeerde, dat de auto op de tram zou wachten, omdat het voertuig bijna tot stilstand was gekomen. De bestuurder van de auto, een tienwielige wagen met tractor van de papierfabriek, zei, dat hij, van de Oostvest komende, voorrang aan twee auto's moest verleenen en daarom moest inhouden, doch hij was toen reeds op de tramrails en doorrijdende was hij bijna van de trambaan, toen de tram over de brug kwam. De trambestuurder liet den zand- strooier werken, doch had te veel vaart om een aanrijding te kunnen voorkomen. De trambestuurder hield vol, dat toen de tram op de brug kwam, de auto nog niet op de rails was en dus had kunnen stoppen. De conducteur, die op de tram dienst had ge daan, verklaarde, dat hij door hevig remmen en fluitsignalen opmerkzaam werd gemaakt, dat er iets niet in den haak was. Het tramrij tuig was juist over de brug en de tractor van de groote auto was juist op de trambaan. Wegens niet verschijnen van getuigen werd de verdere behandeling der zaak geschorst tot 28 Januari. Overtreding vuurwapenwet. Een inwoner van Haarlem had voor den Kantonrechter terecht gestaan wegens het voorhanden hebben van vuurwapens, doch was vrijgesproken. Het openbaar ministerie was in appèl gegaan en nu diende de zaak voor de rechtbank. Als getuigen kwamen twee jongens, die thans in het rijksopvoedingsgesticht verblijven en die verklaarden, dat zij bij verdachte hadden in gebroken, omdat diens zoon geld in zijn bezit moest hebben, dat van diefstal afkomstig was en door getuigen was gestolen, Het huis door zoekende vonden zij ook twee revolvers, een in een kast, een ander in een jas; ook vonden zij twee dolkmesjes en een ploertendooder. Ze namen dat alles mee en later trof de politie het bij hen aan. Verdachte erkende, dat de messen van hem waren, doch de revolvers behoorden hem niet toe, naar hij beweerde. Hij meende, dat de jongens het maar zeiden om hem te beschul digen en last te veroorzaken, uit een soort wraak. Een der jongens verklaarde nog, dat de zoon van verdachte hem reeds eerder de revolvers had getoond, zeggende, dat de eene aan zijn ouders, de ander aan hem toebehoorde. De officier achtte het ten laste gelegde wel bewezen en vorderde 20 boete. De rechtbank zal op 14 Januari uitspraak doen. DONDERDAG GEEN VERSCH BROOD. Men neme Woensdag "brood voor twee dagen. De Haarlemsche bakkerijen zullen Donder dag a.s. niet bakken. Het publiek wordt dus verzocht, Woensdag as. brood voor twee dagen te nemen. Hij haalde zijn vriend Wil erbij. „Als je deze voeten aflevert, zal dat wel je eerste en je laatste opdracht zijn geweest," orakelde deze. „Dat dacht ik ook," zeide Erik. „Er moet iets gedaan worden, maar wat?" „Ik heb een idee," zeide Wil, stond op en verliet het atelier. Hij was echter spoedig terug en bracht zijn verloofde mede. Gloria was danseres en bezat de allermooiste voeten. „Nou, wat zeg je ervan, mevrouw de Valmond zal juichen als je haar deze voeten levert." Erik dook opnieuw onder in z$n werk en toen hij de model voeten van Gloria afleverde kwam omgaand een brief vol overdreven lof voor zijn kunst, gevolgd door een chèque waar aan Erik (om het cijfer) bijna niet kon ge- looven. Het werd een avondfeestje in het atelier en Erik maakte plannen voor een kunstreis naar het oude Rome. Plotseling echter, zonder dat iemand hem had hooren komen, stond er een vreemde heer in het atelier. „Kan ik den beeldhouwer spreken die de voe ten van mevrouw de Valmond heeft gemodel leerd?" vroeg hij. Erik sprong op en bood den bezoeker beleefd een stoel. Hij zag een nieuwe opdracht in het verschiet. Maar de bezoeker bleef staan en zeide kort, op ijzigen toon, middenin Erik's verbluft gezicht. „Mijnheer, u is een prul, u is een niets, een eenvoudige schoenmaker ver staat zijn vak beter dan u het uwe. Drie num mers te klein zijn de schoenen die mevrouw ide Valmond op uw model liet maken." De vreemde heer, die intusschen mijnheer de Valmond bleek te zijn, had zonder verhef fing van stem gesproken, maar de ijzige toon deed Erik tot in zijn hart verstijven Mijnheer de Valmond legde een pakje op de tafel en verliet het vertrek. Erik zat verwezen met het pakje in zijn hand. mechanisch wikkelde hij er het papier vanaf. Een paar schoentjes van zacht groen leder kwamen tevoorschijn. En nu pas drong het tot hem door dat de door hem gemodel leerde voeten als model voor den schoenmaker hadden moeten dienen. „Jij. ezelsveulen!" brulde hij zijn vriend Wil toe. Deze lachte vroolijk en Gloria, die de U-.hoentjes had aangetrokken, zeide kalm: „Zeg Erik, ik ben graag tot je dienst als je nog eens zulk een opdracht krijgt". ELSA KAISER. Een goed geheugen. Een goed geheugen is een pleizierig iets en de man of de vrouw met het goede geheugen is meestal een aangenaam mensch in den dagelijkschen omgang; vol vertrouwen geven wij hem of haar onze brieven mee in de rus tige overtuiging, dat onze poststukken met bekwamen spoed behoorlijk in de brievenbus gedeponeerd zullen worden en niet zullen achterblijven in een der vele zakken van een overjas, die toevallig nadien niet meer ge dragen wordt gedurende langen tijd, of in een handtaschje. dat slechts bij feestelijke gelegenheden te voorschijn komt. De man met het goede geheugen zal niet vergeten wijn en sigaren te bestellen als er gasten komen, hij zal zijn trouwdag en den verjaardag van zijn vrouw gedenken en het hart van zijn schoonmoeder winnen door zich tijdens haar jaarlijksch bezoek te her inneren, dat zij zoo bijzonder van een bepaald soort koekjes houdt. En de vrouw met het goede geheugen zal met nimmer falende zekerheid de lievelings kostjes van haar betere helft ter tafel bren gen wetend, welk het laatst, het voorlaatst en daarvóór aan de beurt geweest is. Zij zal de maat van zijn boorden, hand schoenen en laarzen uit het hoofd kunnen opnoemen en zij zal altijd alles wat zoek is onmiddellijk weten op te sporen. Zij zal nim mer een der verjaardagen van haar schoon familie vergeten en zij zal uit het hoofd steeds dadelijk de verschillende bedragen van eventueele nog openstaande rekeningen kun nen opnoemen (gespecificeerd natuurlijk). Dat alles is zeer verheugend en plezant, maarer is alweer een maar bij. Een goed geheugen is een machtig hulpmiddel. Het kan dat tenminste zijn. maar het kan ook een leelijk struikelblok zijn. Het goede geheugen des mans heeft ook een scbaudwzijde. Immers: die man met 't goede geheugen zal evenmin onze kleine tekortkomingen en heb belijkheden vergeten en altijd diadelijk we ten, dat wij toen-en-toen, dat-en-dat gezegd en gedaan hebben en dat het treurig resul taat toen zus-en-zoo was. Na tien jaren herinnert hij zich nog het rouwkoopje, dat ons gebrek aan warenken nis hem op de hals haalde en met de zilveren bruiloft haalt hij de herinnering op aan de onvriendelijke bejegening, die wij in onzen engagementstijd zijn jeugdvriendinnetje ten deel liet vallen. En wat de vrouw met het goede geheugen betreft:wat die zich te pas en te onpas weet te herinneren,dat is met geen pen te beschrijven!! Een goed geheugen is een belangrijk iets, maar nog belangrijker is in een gelukkig sa menleven de kunst van vergeten d.w.z.: dat gene vergeten waaraan anderen niet gaarne herinnerd willen worden, want dat staat ge lijk met tact en tact is de beste smeer-olie voor den huwelijksmotor! AMY GROSKAMP-TEN HAVE. VOORDEN- LZ -POLITIERECHTER De stok achter de deur. Het gebeurde vroeger in Amsterdam dat de baas van een tapperij, waarvan de bezoe kers niet altijd in vredelievende stemming verkeerden, achter de toonbank een ijzeren staaf had staan, welke moest dienen om op gewonden klanten tot rede te brengen. Het is moeilijk aan te nemen, dat de juf frouw, die in de Sillemstraat woonde, met dezelfde bedoelingen een ijzeren staaf achter de deur had geplaatst, want uit niets bleek, dat haar buren of bezoekers van hetzelfde gehalte waren als die van de tapperij in de Jordaan. Wanneer dus haar buurvrouw be weerde, dat de ijzeren stok achter de deur stond om haar daarmee de hersens in te slaan, terwijl de twee buurvrouwen niet eens op voet van oorlog leefden, al was er niet bepaald een vriendschapsband, dan lijkt dat niet waarschijnlijk. Wat de andere buurvrouw echter beweerde, namelijk, dat de vierkante ijzeren staaf ter dikte van een paar centimeter en 30 c.M. lang het liniaaltje van haar 6-jarig zoontje was, dat met een blokkendoos achter de straat deur verzeild was, zal wellicht ook niet door iedereen als onaantastbare waarheid worden beschouwd. De politierechter liet de twee mededeelingen maar voor wat ze waren en hield zich alleen bezig met de vi^aag of de ijzeren stok achter de deur gediend had om er de juffrouw-getuige mee op het gezicht te slaan, waardoor zij een gescheurde lip had gekregen En dit nu stond vrij vast, want de juffrouw, wier zoontje zulk een gewichtige liniaal .had, verklaarde, dat zij er de andere juffrouw mee geslagen had en deze zei, dat ze er haar gescheurde lip aan te danken had. Echter zou verdachte de liniaal hebben gehanteerd, om dat de andere juffrouw haar had aangevallen en gedreigd had de hersens in te slaan. Mr. All Cohen, de verdediger, zag dan ook noodweer in het geval, waarbij overschrij ding van rechtmatige verdediging aan over spanning ware toe te schrijven. De officier vond echter het slaan met een liniaal, waarmee men iemand gemakkelijk kon doodslaan, erg genoeg om f 15 boete te eischen. De politierechter wees noodweer af, maar bepaalde de boete op f 5. Als vervolg op het voorgaande diende de zaak tegen den man van de geslagen juf frouw, die toen hij zijn wederhelft bloedend had aangetroffen, zoodanig in drift was ont stoken. dat hij naar de buurvrouw was ge togen en er de deur had ingeteapt.Hij vertelde, dat hij de juffrouw te spreken had gevraagd' maar dat zij hem de deur voor den neus had dichtgeslagen en dat hij daarop het paneel had ingetrapt. Hij erkende, dat het niet te pas kwam en dat hij de kosten van herstel bezig was in ge deelten te vergoeden. De officier eischte f 10 boete maar de rechter overwoog de heele voorgeschiedenis, de be reidheid om de schade te betalen en de om standigheid, dat de eene buurvrouw verhuisd was, waarom hij de boete bepaalde op f 2.50 HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER BOES. De heer A. G. Boes, wethouder van onder wijs, zal deze week zijn gewone spreekuur ten Stadhuize met houden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10