Op de bruiloft van Prins Willem van Oranje. Vele buitenlandsche gasten in Den Haag. DINSDAG 5 JANUARI 1937 HAAR JU M'S DAGBLAD 3 Hoogste Belgische onderscheiding voor Prinses Juliana. Het aantal vorstelijke bezoekers in den Haag is de laatste dagen zeer sterk toegenomen. Vooral Maandag zijn nog vele buitenlandsche gasten, die het vorstelijk huwelijk zullen bij wonen, in de residentie aangekomen. De hertog van Kent zou heden per vliegtuig op Ypenburg arriveeren. De trein, welke om 20.02 uur het Staats spoorstation te 's-Gravenhage binnenstoomt is in deze dagen een beroemde trein gewor den, daar hij bijna eiken avond eenige vor stelijke gasten naar de bruidsstad brengt, lederen avond verdringen zich om dezen tijd dan ook honderden menschen voor het station en op het perron ten einde een glimp van de hooge personen op te vangen. Maar zoo druk als Maandagavond is het nog niet geweest en geen wonder. Het was spoedig in de stad bekend geworden, dat de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard ter ont vangst aanwezig zouden zijn. Geruimen tijd voordat het tijdstip aange broken was. dat de trein moest binnenkomen, waren reeds vele hof-auto's voor het station gereden en vulde de koninklijke wachtkamer zich allengs. Ruim een half uur te laat stoomde de trein het station binnen. Op dat moment trad de Koningin uit de wachtkamer op het perron om de gasten te verwelkomen. Prinses Juliana en Prins Bernhard volgden, evenals de andere leden van het gezelschap, die ter ontvangst aanwezig waren. Het bleek, dat met den trein de volgende gasten waren aangekomende vorst van Lippe met de vorstin vftn Lippe en prins Armin van Lippe: prinses douairière Frederik van Sach- senMeinigen, de groot-hertog van Mecklen burg met de groothertogin van Mecklenburg, de erfgroothertcg van Mecklenburg, de vorst van Waldeck, de groothertogin van Olden burg, de erfgroothertog van Oldenburg met- de erf groothertogin van Oldenburg, prins Julius zur Lippe met prinses Julius zur Lippe, prins Ernst August zur Lippe en prinses Ca- rola zur Lippe. Geruimen tijd vertoefden de vorstelijke per sonen op het perron, om elkaar te begroeten. Daarna begaven allen zich in de voor het station gereedstaande auto's om vervolgens naar de verschillende hotels te rijden. Maandagmiddag zijn reeds in hotel Oud- Wassenaar de graaf en gravin Kotzebue aan gekomen evenals de graaf en gravin Rabe Oeynhausen met hun kinderen, die -de reis per auto hadden gemaakt. Hertog en Hertogin van Mecklen burg gearriveerd. Aan het Staatspoorstation te 's-Gravenhage heeft de Koningin Maandagmorgen ontvan gen hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, de broeder van wijlen Prins Hendrik en zijn gemalin de hertogin van Mecklenburg. Met hertogin Thyra van Mecklenburg, de dochter van het hertogelijk paar, die reeds sedert ge ruimen tijd in Den Haag vertoeft, heeft de Koningin haar gasten hartelijk begroet. Her tog Adolf Friedrich en zijn gemalin zullen, als naaste verwanten, de eenige gasten zijn, die ten paleize logeeren. Geschenk der Nederlandsche ge zanten. 's-GRAVENHAGE 4 Januari. Maandag middag te ongeveer kwart voor vier heeft het prinselijk bruidspaar den Nederlandschen ge zant te Londen jhr. mr. R. de Marees van Swin- deren, den Nederlandschen gezant te Parijs jhr. mr. J. Loudon en den Nederlandschen ge zant te Berlijn S. B. W. graaf van Limburg Stirum in audiëntie ontvangen, die gezamen lijk het geschenk kwamen overhandigen van de Nederlandsche gezanten, in het buitenland geaccrediteerd. Korten tijd later arriveerde de echtgenoote van onzen gezant te Berlijn, mevr. gravin van Limburg Stirum, die, vergezeld van den Ne derlandschen consul te Hamburg, den heer F C. baron van Aers-sen Beyeren van Voshol, het geschenk kwam aanbieden van de Nederland sche kolonie in Duitschland. Koninklijk geschenk en geluk- wenschen en Belgische onder scheiding voor Prinses Juliana. Maandagmiddag te ruim 4 uur heeft de Ko ningin den Belgischen gezant, den heer Ch. Maskens, ten paieize Noordeinde in audiëntie ontvangen ter aanbieding van een eigenhandig schrijven van Koning Leopold III, in welk schrijven de Koning Hare Majesteit zijn ge- lukwenschen met het voorgenomen huwelijk van Prinses Juliana betuigt. Vervolgens is de Belgische gezant door Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvangen. Namens Koning Leopold heeft de heer Mas kens het prinselijk bruidpaar een kristallen vaas aangeboden, een kostbaar voorwerp van Belgische glasblaaskunst. Bovendien heeft de Belgische gezant Hare Koninklijke Hoogheid het groot lint van de Leopoldsorde overhan digd, de hoogste Belgische onderscheiding. Kranslegging en taptoe van het Nationaal Jongeren Verbond. Maandagavond heeft het Nationaal Jonge ren Verbond op het Lange Voorhout te 's-Gra venhage een taptoe gehouden die vooraf werd gegaan door een kranslegging bij het stand beeld van de stammoeder der Oranjes, Juliana van Stolberg, op het Louise de Colignyplein. Aan het voornemen, om ook een krans te leggen aan den voet van het standbeeld van Willem van Oranje, op het Plein, waar reeds een groote menigte wachtte, kon geen uitvoe ring worden gegeven wegens het te ver ge vorderde uur. Tegen 9 uur moest immers in het, Lange Voorhout de taptoe beginnen. Daartoe had de politie rondom het monu ment voor hertog Karei Bernhard van Saxen- Weimar een vierkante ruimte vrij gehouden. Te kwart over negen marcheerde de stoet uit de richting van den Denneweg het Voorhout op. Binnen de afgezette ruimte werden tam boers. pijpers, musici, fakkel- en vaandeldra gers in Carré opgesteld en begon met een krachtigen roffel der tamboers de taptoe. Te ruim tien uur werd de taptoe met het brengen van het massasaluut en het spelen van het Wilhelmus beëindigd. Het ooggetuigenverslag der huwelijksplechtigheid. Naar ons wordt medegedeeld, is de Neder landsche radio-omroep gereed voor de ver zorging van de radio-uitzending van de vor stelijke bruiloft Voor dit doel werken de vier groote omroepvereenigingen en de Phohi samen. Er zijn in totaal 11 radio-ooggetui gen. t.w. een bij het koninklijk paleis, de heer De Waart, een bij het stadhuis. Majoor De Bas, een bij den ingang van de kerk. de heer Jansen, een in de kerk de heer Tolk, een in de Vondelstraat, de heer Stre-ngholt, een in het gebouw „Olveh" (Anna Paulowna- straat) de heer Czopp, een in de Laan Co.pes van Cattenburg, de heer Aler, een op Plein 1813, de heer van Bovene. Een groot deel van Europa luistert mee, omdat buitenlandsche omroepen de plechtig heden geheel of gedeeltelijk uitzenden. Duitsche ooggetuige is de heer Dietze van de Reicbs Rundfunk Gesellschaft (tenzij het vlagincident hem afwezig doet blijven), Fransche ooggtuige is de heer Cornelissen van den Franschen omroep. Engelsche oog getuige is de heer Lotbiniere van de British Broadcasting Corp. In de trouwzaal en in de Jacobskerk be vindt zich een ©root aantal microfoons voor het opnemen van alle onderdeelen der plechtigheid. Donderdagmorgen 10.15 uur wordt ten aanhoore van de luisteraars groot appel ge houden van alle posten. Dit geschiedt door den heer W. Vogt, lei der van den hoofd centraalpost In het Hof- De treinenloop op 7 Januari De Nederlandsche spoorwegen vestigen er nogmaals de aandacht op. dat ieder, die on 7 Januari, den huwelijksdag van het vorstelijk naar op het middennet reist en in Zuid- of Noord-Holland, wordt aangeraden, het spe ciale spoorboekje voor dien dag te raadplegen, dit vil dus zeggen ook bij andere reizen, dan van en naar Den Haag. De treinenloop wordt dien dag n.l. geheel gewijzigd. De speciale spoorboekjes zijn verkrijgbaar aan alle sta tions en verder bij boekhandelaren, straatje gebouw gemeente telefoondienst). De algeheele technische leiding berust In handen van ir. Boetje van P.T.T. Hedenmorgen te 10 30 uur werd een ge nerale repetitie gehouden, waarbij een voer tuig een verondersteld punt van den stoet voorstelde. Dit voertuig werd door alle oog getuigen „verslagen" als ware het de gou den koets. Er zijn niet minder dan 25 microfoons ln gebruik, aangesloten op 12 versterkertoestel len. Alle posten hebben een radio-centrale aansluiting. Meer dan een post is met dubbele appara tuur uitgerust ter verkrijging van meerdere bedrijfszekerheid. De microfoons in de trouwkamer zijn van fraaie omhulsels voor zien. Prins Bernhard zet zijn studie voort. Naar wij vernemen hoopt Prins Bernhard zijn economische studiën voort te zetten. Zoo dra de huwelijksfeesten en de huwelijksreis voorbij zijn, wenscht de Prins zijn informa tieve werkzaamheden bij de Ned. Handel Maatschappij voort te zetten Bijvoegsel Daily Telegraph. De Daily Telegraph heeft in verband met het vorstelijk huwelijk een zeer fraai en uit voerig bijvoegsel uitgegeven. De eerste pa gina is getooid met de portretten van Prin ses Juliana. Prins Bernhard en de Koningin, en .tevens een hartelijke gelukwensch. Het blad publiceert voorts een uitvoerige be schrijving van Prinses Juliana's jeugdjaren, terwijl het verder bijdragen bevat- o.m. van dr. Colijn en minister de Graeff. Aanwijzing tot het bereiken van de perceelen langs de route. Door den Haagschen Burgemeester is be paald, dat personen, die op 7 Januari 1937 kijkplaatsen in huizen, gelegen aan de route van den trouwstoet, hebben verkregen, toegang tot die huizen zullen kunnen krijgen, voor zoover dat uitvoerbaar zal blijken te zijn, tot de tijdstippen, hieronder aangegeven. Voor huizen gelegen langs: de Parkstraat, de Oranjestraat, de Paleis straat, het Noordeinde, de Heulstraat, de Kneuterdijk, de Plaats, het Buitenhof, de Gra venstraat, de Groenmarkt, de Riviervisch- markt en de Torenstraat van het Kerkplein tot de Zuilingstraat tot 9 uur. Doorlaatplaatsen op dit gedeelte van de route zullen, zoo mogelijk, worden vrijgehou den op onderstaande punten: Parkstraat bij Mauritskade, Lange 'Voor hout (zijde oneven nummers) bij Kneuterdijk. Hooge Nieuwstraat bij Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Plaats bij Kneuterdijk, Ketting straat bij Gravenstraat, Jan Hendrikstraat, Westeinde en Zuilingstraat bij Torenstraat. Voor huizen gelegen langs: de Torenstraat van de Zuilingstraat tot den Noordwal, en de overkluizing tusschen den Noordwal en de Veenkade tot 10 uur. Doorlaatplaatsen op dit gedeelte van de route zullen, zoo mogelijk, worden vrijgehou den op onderstaande punten Geest bij Torenstraat. Nobelstraat bij Toren straat, beide zijden overkluizing Noordwal: Voor huizen gelegen langs: de Bilderdijkstraat, de Vondelst-raat, de Elandstraat, Piet Heinplein, de Anna Pau- lownastraat, het Anna Paluownaplein, de Laan Copes van Cattenburch, het Nassauplein, de Javastraat, de Alexanderstraat en het Plein 1813 tot 11 uur. Doorlaatplaatsen op dit gedeelte van de route zullen, zoo mogelijk, worden vrijgehouden op onderstaande punten: le de Riemerstraat bij Vondelstraat, Wester, baenstraat bij Vondelstraat, 3e de Riemer straat bij Elandstraat, Piet Heinstraat bij Anna Paulownastraat, Kortenaerkade bij Anna Paulownastraat, beide zijden Laan van Meer- dervoort langs even huisnummers tot Anna Paulownastraat, beide zijden Scheveningsche- weg bij Laan Copes van Cattenburch (beide zijden), Alexandersplein tegenover ingang Ka zerne, Borneostraat bij Laan Copes van Cat tenburch, Bankastraat, zijde even huisnum mers, bij Nasasuplein, Schelpkade bij Java straat, Javastraat bij Alexanderstraat (langs tuin van perceel Alexanderstraat 26), Plein 1813 (zijden Nassaulaan en Zeestraat). Voor de tribunes, waarvoor de gemeente bij openbare inschrijving den grond heeft ver pacht, gelegen aan de Torenstraat hoek Zui lingstraat, Torenstraat hoek Noordwal, Von delstraat, hoek Elandstraat en Alexander- veld, zoomede voor de tribunes op het Kazer neterrein aan de Laan Copes van Cattenburch en die op het beschelpte pad langs de sloot van bedoeld terrein, gelden de daarvoor be stemde plaatsbewijzen als bewijs van doorgang tot den afgezetten weg tot de hiervoren aan gegeven uren. Vorstenbruiloften en bruiden. - Fakkeldans. - Eerewacht van honderden Edelknapen met brandende kaarsen, bij het huwelijk van Hertog Heinrich van Mecklenburg. De vorstelijke bruiloften in vroeger eeuwen wekken onze verbazing. Prins Willem I, de grondlegger der Nederlandsche vrijheid, hield, teen hij in 1561 Anna van Saksen huwde, 8 dagen bruiloft, waarop 1500 menschen ver schenen, die voor 11000 paarden stalling en voeder noodig hadden. Voor deze feestgenoo- ten zijn geslacht 2636 ossen, 4000 schapen, 6400 ganzen, 6000 hazen, 14400 hoenders, on gerekend het wildbraad. Voor 16000 rijksdaal ders werd aan wijn opgedronken, terwijl het Keurvorstelijk Hof een vat in voorraad had, bevattende f 744 aan wijn. Bovendien werden aan „gentiljissen" of fijne suikerwerken, aan wild, visch en vruchten; schatten besteed. Bij bruiloftsmaaltijden van vorstelijke en aan zienlijke personen waren de spijzen meestal piramidaalsgewijze op de schotels gehoopt het ossen- en schapenvleesch in groote stuk ken. het wilde zwijnen- en hertenvleesch in kwartieren, patrijzen, kapoenen, eendvogels bij getallen van 12 tot 24. Voorts kwamen op tafel geheele schapen, geitebokjes, zuiglannne- ren, biggen; en in nog vroeger dagen een ge heel aan het spit gebraden os, die dan met allerlei gevogelte en wildbraad werd gevuld. Hazen en konijnen dischte men bij 12 tot 24 stuks op één schotel op. De zilveren of tinnen schotels, evenals de tafel en de borden met groen en bloemen versierd, waren veel grooter dan thans. Soms waren er 500 in gebruik, Het middelstuk of de hoofdschotel was altijd te prachtig versierde pauw met uitgespreide vee- ren, of een kalkoen, die het eerst in 1570 op de bruiloft van Karei IX werd gezien. In de 15e en 16e eeuw sloten sommigen bij voorkeur hun huwelijk op een graf. in de meening. dat deze plechtigheid eenig „sou- laes". lafenis, zou geven aan de zielen, die er onder lagen. Voor dat doel vermaakte men bij zijn leven, eenig geld of schonk een gift aan de kerk. De vermaarde schilder Marten Heemskerck b.v. besprak een zekere som gelds voor „schamele doch eerlijke jongelieden, die op zijn graf in de groote kapel te Haarlem zouden trouwen." In ouden tijd werd het huwelijk doorgaans alleen in de kerk voltrokken. Tijdens deze plechtigheid werd in de statiekamer een col lation van suiker, gebak, marsepein gesuiker de amandelen kapittelstokken, boonen en allerlei zoete dranken gereed gemaakt, zooals hypocras. Soms gingen de gasten, na de inzegening, terstond naar het slaapsalet van het jonge paar, o.a. na de ljjSweiuksvereeniging van Bre- aerode met de gravin van Solms. wier slaap salet in het paleis van Prins Maurits in het Noordeinde te 's-Gravenhage was gereed ge maakt. Voor den schoorsteen was een ver hemelte. waaronder de gehuwden de geluk- wenscher ontvingen. Daarna gingen allen naar eer 1 'n«n'crzn crtrek. waar de brui loftstafel was aangericht. Ter opluistering werd na, voor of* tijdens het bruiloftsmaal een „Bruilofts-Eergaef" ge speeld. Te Den Haag liet men vaak tooneel- spelers uit Parijs komen. Bij het huwelijk yan gravin van Solms speelden komedianten uit Parijs de Cid van Corneille. Ook werden er wel balletten of gecostumeerde dansen gedanst. Van het geheele trouwen werd in overouden tijd, bij hoog en laag, enorm veel werk ge maakt. Geen bruid bleef zonder kroontje of kostbaar bruiloftskleed. Aan het kroontje der bruid herkende men haar stand. Burgerlui vlochten kroontjes van palm. majolein en bloemen: meer aanzienlijken slingerden er een lint met juweelen en paarlen door om het kroontje. De gravin van Solms droeg bij haar trouwen een kroontje van paarlen en kostbare steenen. ter waarde van honderdduizend kronen. Toen Keizer Maximiliaan 16 Augustus 1477 te Gent, bij fakkellicht naar het huis zijner bruid ging. had hij, in plaats van een helm, op zijn lok ken een prachtige bruide'gomskroon van paar len en juweelen. Maria, zijn bruid, kwam hem tegemoet. Zoodra zij elkaar genaderd waren, knielden zij op straat neer en vielen elkaar in de armen. Kostbare Meeding. Bruid en bruigom waren in ouden tijd zeer kostbaar gekleed. De bruigom in den sta- tietabbert van kostbare stof. De bruid had ..hongerlijven" of bovenrokken aan van zware zijde uit Lyon, wit of violet, zilver- of goudlaken van f 100 tot meer dan f 200 per el. met gouden of zilveren kanten omboord, en laag in een of twee punten uifloopende; borst en zieltjens of voorstukken van de zelfde stof rijk geborduurd, schitterende van edelgesteenten of diamanten, doppen en knoopen, soms tot 250 in get al, en omzet met parelritsen. Een gedeelte dezer voorstukken was bedekt door den prachtigen en door schijnender! kraag, in tal van volkomen aan elkander gelijke plooien, waarin vaak 63 tot 80 el van de kostbaarste kant ging. Dat was de beroemde „spelwerckte dicke kraeg". waarover parelsnoeren voor de borst met eenagaat vastgemaakt waren. De gravin van Solms droeg toen zij huwde een kfe~d van zilverlaken Toen Frederik. koning van Pruisen in 1700 met de prinses van Hessen-Cassel huwde, was haar kleed „Silberstück". Het had een gewicht van honderd pond. Er waren voor vier inilHóen thaler diamanten aan. De -leep der .Mui'e van gouden .Pointe d"E«~a •or" was 7 el lang. Zes in 't wit gekléëde ionk- vrouwen benevens, vanwege de zwaarte twee bruidspages, in buitengewonen dienst, droe gen dé reusachtige sleep. Als de vorstelijke bruiden het prachtige kleed 'nadden aangetrokken hei Pu^e^er ~.r •>t'ïpenc'chcentje ,f": de kca n aangedaan. a: inien aan de vin gers schitter"'" n de bruidsluier De kwestie der Volksliederen. Een verklaring van Prins Bernhard. De regeeringspersdienst is gemachtigd het volgende mede te deelen: Wegens misverstanden, welke tengevolge van het communiqué van het algemeen Ne- derlandsch Persbureau van Zaterdag 2 Jan. in de Duitsche pers zijn ontstaan, ziet Z.D.H. Prins Bernhard zich genoodzaakt, persoonlijk het volgende te verklaren. 1-Iet A.N.P.-bericht berustte op geen enkele opdracht van Prins Bernhard en droeg geen officieel karakter. Prins Bernhard wenschte slechts na het in Duitschland publiceeren van sommige voor vallen elk misverstand voor de toekomst te vermijden en heeft mitsdien verzocht het spe len van het LippeDetmoldliëd na te laten bij officieele gebeurtenissen, waarbij het Wil helmus pleegt gespeeld te worden. Dit ge schiedde uitsluitend, omdat hij den indruk wil vermijden, dat hij het LippeDetmoldlied als volkslied te zijner eere beschouwt. Aan het uiten van dezen wensch was niet verbonden een verzoek om voor hem slechts het Wilhelmus te doen hooren en andere volksliederen niet. Prins Bernhard is zeer verwonderd geweest over de interpretatie, welke aan het A.N.P.- bericht is gegeven. Hij wil thans voorkomen, dat in Duitschland de mare wordt verbreid, als zou hij het LippeDetmoldlied beschou wen als voor hem het Duitsche volkslied te vervangen. (Het LippeDetmoldlied is trou wens nog nimmer na het Wilhelmus ten ge- lioore gebracht). Het spreekt overigens van zelf, dat Prins Bernhard nimmer verzocht heeft het Duitsche volkslied niet te spelen. Man bij aanrijding op slag gedood. Maandagmiddag kwart over drie is in de Weesperstraat te Amsterdam de 71-jarige J. W. door een vrachtauto aangereden, doordat hij plotseling van het trottoir stapte. De man was op slag dood. Motorrijder door de gladheid verongelukt. In een bocht van den weg geslipt. Maandagmorgen is, op den Bergenschen- weg bij Borculo dr Schey, uit Borculo, dooi de gladheid van den weg met zijn motor in de bocht geslipt. Hij kwam op de tramrails terecht en bleef bewusteloos liggen. De ma chinist van een naderende tram merkte het slachtoffer gelukkig bijtijds op. Omwonenden droegen den ernstig gewonden motorrijder in een nabijzijnde woning, vanwaar hij met een ziekenauto naar zijn woning is vervoerd. Daar is hij in den loop van den dag over leden. aan den grooten gouden of zilveren speld met een paarlen of juweelen knop vastge hecht, de rijk geborduurde, met franje af gezette en geparfumeerde handschoen aan gedaan, den sierlijken waaier opgenomen, ende bruid stond in volle statie te pron ken 1 Fakkeldans door 12 ministers. Een der oudste bruilof tsgewo on tende fakkeldans, is lang aan het Pruisische Hof bewaard gebleven. Vroeger werd zij vaak bij vorstelijke huwelijken uitgevoerd en wel door 12 pages. Deze fakkeldans is nog in 1873 ge danst bij het huwelijk van Prins Albrecht van Pruisen met prinses Maria van Alten burg door 12 ministers. Zij hebben zoo be vallig mogelijk, op de maat der muziek, in menuet-trant om de bruid gedanst, die eerst den Keizer en daarna alle aanwezige prin sen tot dèn dans noodigde, gelijk op zijn beurt de Prins de Keizerin, en daarna op de beurt af de overige prinsessen. De mi nisters gaven hun waskaarsen aan de pages af. die het bruidspaar tot het slaapvertrek begeleidden, en ontvingen toen van de opper- hofmeesteres, naar oud gebruik, een kousen band. waarop kroon en naamcijfer der pas gehuwde prinses, zijnde eenige ellen zijden lint in de kleur van haar geslachtswapen. De symbolische beteekenis van de kaars of fak kel is in een oud gebruik te Kelheim, Neu- markt in Rothal, nog eenigszins na te speu ren. Daar geeft de moeder haar dochter, als zij bij de bruiloft haar ouders voorgoed ver laat om haar man te volgen, een zwaren waskaars mee. verguld en beschilderd. Deze bewaart de jonge vrouw tot aan haar dood. De kaars mag niet eerder branden dan bij het sterven. Na den dood wordt de kaars in de kerk gebracht en ontstoken bij het hou den der zielmissen voor de overledene. Een vermaarde bruiloft. Op de vermaarde bruiloft van Hertog Heinrich van Mecklenburg in Augustus 1513 te Wismar in groote pracht en praal gehou den. opgeluisterd door steekspelen, werd. ook een toenmaals reeds oud, gebruik van kaar sen gevolgd Op den eigenlijken trouwdag reden 's morgen vroeg alle vorsten, ieder met groot gevolg, uit hun herbergen weer ten hove. Daar hadden ettelijke honderden edel knapen zich opgesteld aan beide zijden van het raadhuis lot de deur der Mariakerk. al len met een brandende waskaars in de hand. Tusschen deze rijen liepen bruidegom en bruid (Helena, de dochter van Pfalzgraaf Philippus'i en de geheele bruidstoet naar de kerk. De bisschop celebreerde de mis. de Lu- becksche zangers zongen en op het nieuwe orgel werd gespeeld. Bij deze huwelijksvol trekking waren alle Mecklenburesche edel- vrouwen tegenwoordig, in het wit gekleed, pronk^de met kostbaarheden. De naam van een derm jonkvrouwen is bewaard gebleven, namelijk .die Fineckesne". Haar was van hoorrer hand verboden, zich od deze bruiloft te klceden in haar mooiste kieedij. maar te ■•cr chiinen in haar eenvoudigst costuum Ze •va' hoewel ze hieraan had voldaan ••"h bi'ra even prachtig eekleed als de bruid. edehucuw spreidde zulk een liefde voor pronk en praal in haar kleerding ten toon dat van haar geschreven werd. dat zij eenmaal in de St Jurgenskerk on de bruiloft van een «dolman een kleed gedr°g°n heeft, zóó stijf Vf);-. nonf'p» O" -.<•'*»- 'pil -rjj t-oen - m's T-"-'-' ede]-'- 'wen wilde knielen, in haar rok als in een ton moest blijven staan! Postzak te Venlo ontvreemd. Geldswaardige papieren er bij?, Van de daders nog geen spoor. Naar eerst thans bekend wordt, is Zaterdag avond op de binnenplaats van het postkantoor te Venlo een postzak met inhoud ontvreemd. De diefstal geschiedde te ongeveer tien uur, tien een postbeambte bezig was met het naar buiten dragen van postzakken om deze op een handkar te laden, ten einde ze naar het sta tion te vervoeren. Gedurende een oogenblik, dat de beambte in het gebouw was, hebben onbekenden de postzak van den wagen genomen. Zij zijn erin geslaagd ongemerkt te ontkomen. De beambte ontdekte den diefstal onmiddellijk bij zijn terugkeer en stelde de politie van het gebeur de op de hoogte. Het uitgebreide onderzoek, dat dadelijk werd ingesteld, had Maandag middag resultaat. In een perceel bosch, gele gen achter het woonwagenkamp te Venlo, werd een hoeveelheid verscheurde envelop pen en brieven gevonden. Het bleek weldra, dat men te doen had met den inhoud van de verdwenen postzak. Of er poststukken, welke geldswaarde bevatten in den ont vreemden zak zaten, kon nog niet worden vast gesteld. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. HUISELIJK DRAMA Maandagmiddag heeft zich in een perceel in de Weimarstraat te 's Gravenhage. be woond door het bejaarde echtpaar B. een fa miliedrama afgespeeld. De heer en mevrouw B. verkeerden reeds geruimen tijd in moei lijke omstandigheden en geen uitweg meer ziende, is de man Maandagmiddag tot een wanhoopsdaad overgegaan. Hij was in het bezit van een revolver en loste twee schoten, eerst een op zijn vrouw en vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf. Beide personen werden gewond. Een loopjongen bemerkte het eerst, dat er iets ernstigs in het perceel was voorgevallen en waarschuwde de politie en den genees kundigen dienst. De beide gewonden werden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal over gebracht. Hun toestand is redelijk. "VIER DOODEN BIJ BANDJIR OP SUMATRA. PALEMBANG, 4 Jan. (Aneta-ANP.) Tijdens een bandjir van de Batang-Kapas (rivier op Sumatra's westkust) ontwortelde een boom, waardoor een vrouw en drie harer kinderen werden gedood. Tanks van de Shell en van de Socony staan onder water. De rivier steeg tot 70 cM. boven het normale peil. Eenheid door Democratie. Ledental blijft sterk toenemen. Algemeene vergadering te Amersfoort. De Nederlandsche Beweging van Eenheid door Democratie heeft te Amersfoort haar- inarlijksche algemeene vergadering gehou den. De voorzitter dr. H. Faber, memoreerde het bereiken van het eerste 10.000 tal leden, de uitbreiding der beweging in Nederland en Indië en het bezit van een eigen bureau en een weekblad om vervolgens de taak te schetsen waarvoor Eenheid door Democratie zich gesteld ziet. De beweging wil een hecht en groot blok vormen om de kracht der democratische gedachte in Nederland te versterken. Het is er haar om te doen het beginsel der demo cratie en alles wat daar aan vast zit. in zijn zuiverheid te stellen. Op practisch politiek gebied treedt zii daarbij niet. Daar werken de politieke partijen. Doordat de beweging buiten de practische politiek staat, was 't mogelijk, dat ook sociaal democraten in het verband medewerkten en van hun liefde voor Nederlandsche demo cratie getuigden. De geestdrift, die de beweging in de laat ste maanden heeft weten te wekken, wettigt echter het vertrouwen, dat wij. aldus spr., met de verkiezingen een blok zullen vormen, waarvan de schaduw zichtbaar over den verkiezingsstrijd zal vallen, ook al doen wij zelf als zijnde geen politieke partij niet mede. Na de rede van den voorzitter, werd het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer ir. W. Ritmeester. Daarin wordt een overzicht gegeven van den groei der be weging in het afgeloopen jaar. Het ledental klom van 775 op 1 Januari 1936 tot 10.017 op 2 Januari 1937. De toenming per maand steeg van 300 in de eerste maanden van het jaar" tot gemiddeld 2000 per maand in de laatste drie maanden Het aantal afdeelin- gen nam toe van 5 tot 22. tei-wijl reeds in een twintigtal andere plaatsen voldoende leden zijn toegetreden om nieuwe afdeelingen te organiseeren. Verder wordt uitvoerig melding gemaakt van de opening van het eigen te huis te Utrecht op 16 November jl. en van de uitbreiding van het orgaan tot een op laag van 42.000. Het jaarverslag behandelt verder de orga nisatie en propaganda, waarbij de mogelijk heid van een stijging van het ledental tot 35 000 in 1937 in het licht wordt gesteld. Het, verslag gaf aanleiding tot een discus sie, in het bijzonder over de propaganda en de groepen, die bijzondere actie behoeven, waarna het onder dankbetuiging werd goed gekeurd. De penningmeester, de heer Van Gelder, constateerde in zijn verslag, dat de beweging op een financieel gezonden basis staat. In een korte pauze werd het hoofdbestuur gehuldigd met een prachtig bloemstuk, als een sybool van dc waardering der leden voor de in het afgeloopen jaar ontwikkelde ac tiviteit en energie. Na hervatting der vergadering werd een telegram van hartelijke gelukwensch gezon den aan het prinselijk bruidspaar. Ook werden telegrammen gezonden aan de Indische afdeelingen. In de commissie van voorbereiding tot wijziging der statuten werden benoemd de eer en Mr. J. W. G^ies Oosterbeek. ir. W. Ritmeester en Mr W J B Versfelt. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen ris. A. van der Heide te 's-Graven hage «met wlen ook een soc. democraat ziin intrede doet in het hoofdbestuur), de h«er H D. I.ouwes te Groningen (liberaal lid der Tweede Kamer» en de heer H. W. Neth te 's-Gravenhage. ir. W Ritmeester weid bii acclamatie tot secretaris herkozen, terwiil besloten "-°»d twee plaatsen in het hoofdbestuur orv i houden voor vertegenwoordigers van be- naalde groepen. Ent°]e voorgestelde urgente wijzigingen der statuten werden goedgekeurd, ter uit voering waarvan ook een commissie voor geschillen werd benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5