Oranje-vreugde bij Oranje huwelijk. Den Haag's bevolking verdubbeld. Fraai versierde trouwkamer. De dag. 54e Jaargang No. 16423 Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 7 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR pnR.,rt pffrfrOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op bet Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplem 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Het woord is aan Vondel: Waer zoo de liefde viel Smolt liefde ziel met ziel En hart met hart te gader, Die liefde is stercker dan de doot. Geen liefde komt Godts liefde nader, Noch is zoo groot. Ontroerende plechtigheid in de Groote Kerk. ]Den Haag's bevolking is he- den ongetwijfeld wei haast ver dubbeld. Rijen en rijen dik stond men in de straten opge pakt, waarlangs de bruilofts stoet van het paleis Noordeinde naar het Stadhuis en van het Stadhuis naar de Groote Kerk ging. En dan de duizenden, die op de tribunes en in particuliere huizen een plaats hadden ge vonden! Bij allen eenzelfde har telijk enthousiasme, eenzelfde blijdschap om het huwelijk van onze Kroonprinses met den man, met wien zij het „eens, ja zeer eens is geworden Heden is, zooals trouwens reeds in de afgeloopen maan den, duidelijk gebleken, welk een groote plaats het Oranje huis in de harten der Neder landers inneemt. Lang vóórdat het uur van vertrek van den stoet was aangebroken, was de „bruidsweg" al omgeven door een groote menigte toeschou wers. In de Parkstraat was omstreeks half tien al geen plaatsje meer onbezet en dit was eveneens het geval in de Heulstraat en op den Kneuterdijk. In de Paleisstraat waren nog wel open plek ken, maar dat vond zijn oorzaak in het feit, dat daar de stoet pas op den terugweg langs zou komen en de wachtenden dus nog enkele uren den tijd hadden, voor zij wat te zien kregen. De weg was geheel afgezet met mili taire corpsen, waaiwan enkele door het mid denpad defileerden. Door muziekcorpsen worden vaderlandsche liederen gespeeld, die door het wachtend pu bliek werden meegezongen. Ook door loudspea kers werd muziek ten gehoore gebracht. De halve cirkel voor het paleis was gereserveerd voor genoodigden, waarvan de burgemeesters van alle Nederlandsche gemeenten met hun familie een belangrijk deel uitmaakten. Tegen tien uur marcheerden, bij prach tig stralend winterweer, onder de tonen van de koninklijke militaire kapel onder lei ding van kap. Boer, de grenadiers en jagers naar het paleis op, en vormden daar voor de vleugels de eerewacht. Naarmate het uur van het vertrek van den bruidsstoet naderde, vulde zich het pleintje voor het Koninklijk Paleis met de hooge offi cieren, leden van H. M.'s militaire huis. Inmid dels defileeren nog voor het paleis de weer macht van Amsterdamsche studenten en de koloniale reserve. Tegen elf uur reden de eerste berlines, be stemd voor de bruidsmeisjes en bruidsjonkers uit de Paleisstraat het voorplein van het ko ninklijke paleis op. Terwijl deze instapten zag' men H. M. de Koningin voor een der benedenramen van het paleis verschijnen om het vertrekken gade te slaan. Nadat de hofrijtuigen waren opgereden, kwam dan eigenlijk het oogenblik, waarop door talloozen met spanning werd gewacht: de gouden koets, waarin het bruidspaar naar het stadhuis en naar de kerk kon rijden, kwam langzaam uit de Paleisstraat rijden en zwenk te het voorplein op. Commando's weerklonken, de troepen bracl> ten de voorgeschreven eerbewijzen en de mili taire kapel zette het Nederlandsche volkslied in. Op dat moment verscheen het bruidspaar op het bordes van het pa leis. Het duurde eenige oogenblikken voordat prinses Juliana en prins Bernhard in de gouden koets hadden plaats genomen en in dien tijd nam het publiek het Wilhelmus over en zong de tweede strofe mee. Langzaam reed de gouden koets het voorplein af en toen barstte een da verend en langdurig gejuich uit de dicht opeengepakte menschenmenigte los. Nauwelijks was de gouden koets het voor plein afgezwenkt en het Noordeinde ingere den of de glazen koets, bestemd voor H.M. de Koningin en prinses Armgard, reed voor. De kapel ging voort met het spelen van het Wilhelmus, het gejuich hield aan, weer klon- Nu klinken louter vreugdetonen, Nu waait de vaderlandsche vlag, Waar ook maar Nederlanders wonen, Vandaag is Neerland's jubeldag. In Oosten, Westen, Noorden, Zuiden, Van 't kleine landje aan de zee. Laat men de vreugdeklokken luiden En leeft ons volk den feestgalm mee. 't Geluk van een paai- jonge menschen, Vervult ons hart met warmen gloed, Wij zien hun blijden lach en wenschen Hun in het leven niets dan goed. Wij zien, na tijden zwaar van zorgen, In hen 't symbool van frissche kracht, Die voorgaat naar een nieuwen morgen, Die ons met nieuwen voorspoed wacht. De jubeltonen klinken buiten, Want Neerland's vreugdedag is daar, Terwijl w' ons diep van binnen uiten: God zegene het jonge paar! P. GASUS. der officieren aan de troepen langs den weg, die in de houding stonden voor het brengen van het militaire eerbetoon. Achter de afzet tingen verdrongen zich de menschen, uit de ramen der bovenhuizen hingen zij ver voor over en in dichte rijen zaten zij in de etala ges van de winkels, die in overdekte tribunes waren herschapen. Het is een treffend oogenblik als het jonge bruidspaar tusschen de beide eere-fronten van oud-gedienden doorrijdt, die stram en ernstig het militaire saluut brachten. Het waren de gepensioneerde' officieren van de Kon. Land macht, de Kon. Marine en het Kon. Ned.-Ind. Leger. Voorbij de Plaats ging het naar het Buiten hof, waar de belangstelling het grootst was. Ontvangst ten stadhuize. Het was tot voor eenige dagen niet geheel zeker of de gezondheidstoe stand van den burgemeester zou toe laten, dat deze in zijn hoedanigheid van ambtenaar van den burgerlijken stond het burgerlijk huwelijk van het jonge prinselijke paar zou kun nen voltrekken. Woensdag echter kwam vast te staan, dat het den burgemeester ver gund zou zijn zich van deze toak'*te kwijten Hem was evenwel niet toe gestaan het jonge paar en de overige leden van den stoet op het bordes van het stadhuis te verwelkomen, zoodat de loco-burgemeester, prof. ir. C. L. van der Bilt, daarmede belast werd. Ook waren daar aanwezig de grootmeester van de Prinses, baron Rengers, en de kamer heer, baron Baud. Prof. Van der Bilt geleidde het jonge paar naar de vestibule, waar burgemeester de Monchy bruid en bruidegom ontving. De vestibule had hetzelfde aanzien als op den 19den December, den dag van aanteeke- ning. In de schouw, waarboven het schilderij voorstellende de Vader des Vaderlands hangt was wederom een blokken vuur aangemaakt. Op den vloer lag een groot Perzisch tapijt, waaromheen een eerewacht van cadetten en adelborsten stond opgesteld. De schilderijen achter de fraaie balustrade van ijzersmeedwerk kwamen door indirecte verlichting beter tot haar recht. De burgemeester geleidde het bruidspaar naar zijn kamer, welke voor deze gelegenheid als ontvangstsalon was ingericht. Wethouder Van der Bilt geleidde H,M, de Koningin en de kabinetschef van den burgemeester, jhr. Six, Prinses Armgard. In de kamer van den burgemeester werd een enkel oogenblik vertoefd, totdat allen zich daar verzameld hadden. Van de bruidsmeisjes en bruidsjonkers de den in het stadhuis 4 paren dienst: twee paar waren bij-den ingang aanwezig en be geleidden het bruidspaar Tot aan i*- "ouw- zaal. In de burgemeesterskamer werd de stoet geformeerd door baron Baud, de grootmees ter van de Prinses had zich reeds eenige oogenblikken te voren naar de trouwzaal be geven. (Vervólg op pagina 2£ foto Ziegler.) Het huwelijk van ome Kroonprinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe—Biesterfeld is heden voltrokken temidden van één onafgebroken jubel van honderdduizenden, die uit alle deelen van ons land waren opgetrokken om heden te getuigen van hun hartelijk medeleven met dit blijde gebeuren in onze geliefde Koninklijke Familie. Buiten Den Haag hebben heden millioenen aan den luidspreker gezeten om mee te genieten met dien feestelijken dag voor ons aloud Oranje- huis, waarvan thans een nieuwe bloei is ingeluid. En in heel ons land, versierd met meer boomen en groen, met mooier bloemen en lichten, met tal rijker vlaggen da ner ooit wapperden boven dat kleine stukje grond tusschen Dollard en Schelde, heerscht heden één alles overheerschende vreugde: echte Oranjevreugde bij dit Oranje-huwelijk. ken de commando's, weer werden de militaire eerbewijzen gebracht en toen verscheen H. M. de Koningin, onmiddellijk gevolgd door prin ses Armgard op het bordes. De Koningin was gekleed in een parelgrijzen mantel, grijzen hoed en droeg het blauwe lint met het eere-teeken van grootmeester der orde van den Nederlandschen Leeuw. Prinses Armgard droeg een wit hermelijnen mantel met een rose bloem en een hoed met groote witte veer. Toen de glazen koets in het Noordeinde was gekomen hield de muziek met het spelen van het Wilhelmus op en reden de overige gala rijtuigen voor. Samenstelling van den stoet. De stoet werd geopend door een afdeeling Koninklijke marechaussee te paard, ter sterk te van 8 ruiters, gevolgd door een afdeeling van het korps rijdende artillerie, in de blauwe uniform, ter sterkte van 16 ruiters alsmede 9 trompetters. Hierna kwam een eskadron van 2 pelo tons van het 3e half regiment huzaren, sa mengesteld uit de drie in Den Haag aanwe zige eskadrons voorafgegaan door den stan daard van het 3e half regiment huzaren en het muziekkorps. Dan kwamen 3 berlines, elk bespannen met 2 paarden en gaande 1 lakei naast elk portier, waarin gezeten waren de bruidsmeisjes en bruidsjonkers. Vervolgens kwam de gouden koets met het prinselijk bruidspaar.. De koets was bespan nen met acht paarden, voorafgegaan door 2 postillons, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. Het bruidspaar had een eere-begeleiding van 20 officieren, allen dragende de huzaren uniform met blauwe uitmonstering in cere- monieele tenue. De commandant van het 2e regiment huzaren, kolonel baron Creutz, reed ter rechterzijde van de koets en de ritmees ter Latour, die het escorteerend eskadron commandeerde ter linkerzijde. Acht officieren der huzaren reden voor de koets, 2 officieren rechts en 2 links en acht officieren achter de koets. Onmiddellijk daarna volgde de glazen koets, waarin gezeten waren H. M. de Koningin en H.D.H. prinses Armgard. Het rijtuig was bespannen met 4 paarden, gaande een koetsier naast elk paard en 4 la keien naast elk portier. De chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, vice-admiraal Bauduin en de gouverneur der residentie, luitenant-generaal jhr. W. Röell reden respectievelijk ter rech ter- en ter linkerzijde van de koets. De overi ge officieren van het Militaire Huis van H.M. reden naast en achter de koets. Na de glazen koets volgde een berline. be spannen met vier paarden, gaande twee la keien naast elk portier en waarin gezeten waren hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg en Prins Ernst Aschwin van Lippe- Biesterfeld. Daarna kwam een berline, bespannen met vier paarden, gaande twee lakeien naast i elk portier en waarin zaten hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg en prins Julius zur Lippe. Vervolgens een berline, eveneens bespannen met vier paarden en gaande twee lakeien naast elk portier met prinses Julius zur Lip pe en graaf Rabe Oeynhausen-Sierstorpff. Daarachter kwam een coupé, ook met vier paarden bespannen en gaande twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten waren jonkvrouwe L. P. van de Poll, dame du palais honoraire van H. M. de Koningin en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin, vice-president van den raad van State. Dan een coupé bespannen met vier paar den en gaande twee lakeien naast elk portier met mevrouw Beelaerts van Blokland en pro fessor dar. J. Huizinga. Tenslotte een coupé bespannen met vier paarden en gaande twee lakeien naast elk portier, waarin zaten Gravin Rabe Oeynhau sen-Sierstorpff en kolonel Von Pantschulit- zew. Achter het laatste ïiofrijtuig volgde een af deeling veld-artillerie te paard van het 2e regiment, waarbij ingedeeld waren 12 trom petters met de pauken. Na het detachement artillerie kwam een es kadron van 2 pelotons van het 3e half regi ment huzaren, terwijl de stoet gesloten werd door een afdeeling politie-troepen te paard, ter sterkte van 8 ruiters. Het publiek was opgetogen over de kleur rijke stoet, een wondere mengeling van prach tige toiletten en uniformen. Algemeen was men zeer verrukt over de bruidstoiletten van de Prinses en de bruidsmeisjes. De tocht naar het stadhuis. Terwijl van voor het paleis het gejuich aan zwol en dichterbij kwam met- het naderen van den stoet, klonken kort en scherp de bevelen KONINGIN WILHELMINA. 'Moto Ziegler

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1