FRAAI VULPOTLOOD Buziau zestig jaar. Het gebouw der Nutskweekschool. GRATIS (naar keus COLDSCHMEDINC Hei Mauqti^tste 54e Jaargang No. 16424 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 8 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: t. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOK pnni,RT peerrrOOM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur. RO ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dutan 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels S 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 8 Januari. De Italianen in Spanje. Hét Nieuwe Jaar heeft al heel spoedig de verzekering gebracht, dat men aan de onlangs te Rome onderteekonde Britsch-Italiaansche Vriendschapsverklaring te groote waarde heeft toegekend. Er zijn nu al tienduizend Italiaan- sche „vrijwilligers" in Spanje aangekomen en de ontsteltenis die dit feit in Europa heeft ge wekt is zeker niet het minst merkbaar in En geland. Nu blijkt evenwel dat. het zenden van vrijwilligers niet in strijd is met de letter der Verklaring, die alleen ten doel had: recente „wrijvingen" tusschen beide landen te liquidee ren en het Middellandsche Zee-statuut te waarborgen door de territoriale integriteit van Spanje nadrukkelijk vast te leggen. Maar met den géést der erklaring acht men de troepenzendingen volkomen in strijd, zooals onze Londensche correspondent ons doet we ten en voor de handhaving van de integriteit van het Spaansche grondgebied, ofschoon die wèl in de Verklaring staat, wordt men nu ook beducht. Deze beduchtheid zal overal wel ge voeld worden, want wat is nu eigenlijk nog de waarde van diplomatieke verdragen? Zij wor den immers voortdurend geschonden! hoe- vele hebben het nu al droeviglijk afgelegd? Het verdere verloop van den Spaanschen burgeroorlog begint inmiddels duidelijker te worden. Aan beide zijden vechten al duizen den Duitschers, aan de regeeringszijde strijdt bovendien nog een heele mengeling van „avonturiers" uit allerlei andere landen, Fran co's coalitie van rechtsche groepen heeft er nu weer 10.000 Italianen bijgekregen en de buitenlandsche legers zouden, met een va riant op een historisch geval in ons land, tot de Spaansche bevolking kunnen zeggen: „Wij zullen het uitvechten bij u, over u en zon der u". Waarbij natuurlijk vastgesteld kan worden, dat Franco's kansen op de overwinning, die in den laatsten tijd zoo ongeveer verdwenen schenen te zijn, thans zeer sterk herleven. Mocht hij de heerschappij over Spanje ver werven dan zullen de Italiaansche troepen misschien wel eens teruggetrokken worden. Mocht het hem zelfs met dezen steun niet lukken maar Italië is wellicht bereid hem nog veel meer „vrijwilligers" te zenden dan zou de zaak op een Italiaansche verovering van Spaansch grondgebied kunnen uitloopen, waarvan men niet kan aannemen dat die door Engeland en Frankrijk geduld zou wor den. zoodat de Europeesche oorlogsdreiging weer begint toe te nemen. Dit is ook nu weer het gevaar dat Europa verontrust. Ware de Spaansche burgeroorlog een zaak gebleven, die alleen den regeerings- vorm der Spanjaarden betrof, men zou zich in de andere landen van Europa tot politieke dispunten er over bepaald, hebiben. Maar deze deelneming van z.g. vrijwilligers-legers, waar toe het nu al gekomen is, bedreigt den vrede van geheel Europa. Op de Fransch-Britsche vertoogen om onderling te besluiten, geen vrijwilligers meer toe te staan naar Spanje te vertrekken hebben noch Berlijn, noch Roane antwoord gegeven en de positie der z,g. Commissie voor de Non-Interventie, die nog maar altijd te Londen bijeen is, wordt wel steeds zonderlinger. Aan die non-inter- venitie, een diplomatiek schijn-instituut, ge looft immers geen miemseh meer! In Frankrijk is de meening gelanceerd, dat Engeland eigenlijk zou willen dat Franco wint. Dit is in Engeland vierkant ontkend, maar de groote moeilijkheid inzake Spanje is en blijft, dat niemand weet hoe het uit dezen hel ooit te voorschijn zal treden met een stabiele re geering, geschikt om het gezag te handhaven, steunend op een voldoend aantal betrouw bare elementen, in staat een rustige ontwikke ling van Spanje te leiden Sommigen zullen wellicht verwachten dat de 10.000 Italianen thans wel een snelle be slissing ten gunste van Franco zullen forcee- ren. Maar vlug zal het denkelijk niet gaan. Spanje heeft een verleden waarin eindelooze guerilla op den voorgrond treedt. Napoleon is er in jaren strijdens niet in geslaagd, het aan zich te onderwerpen. Een val van Madrid zou geen eind van den oorlog beteekenen. Het is trouwens denkbaar dat, nu de zaken zóó beginnen te loopen, het voor het grootste deel der Spanjaarden een strijd tegen de vreemdelingen zou worden. Er zitten allerlei mogelijkheden in, met inbegrip van Italiaansche vrij willigers-luchtvloten, vrijwilligers-gevechtswagens, -tanks, -zwaar geschut enzoovoorts. Alleen ziet men het arme Spanje nog lang niet tot rust en vrede weer- keeren en vraagt zich met ongerustheid af, hoe deze Europeesche oorlogs-besmettings- haard ooit gebluscht zal worden. R. P. Nee, neem ons nou niet altijd zoo In 't ootje, meester van de gijn, Ben je nou zestig, Buziau, Jij kunt toch nog geen zestig zijn Een kijker, die de vraag zich stelt, Als hij je op 't tooneel komt zien, Berekent dat je, ruim geteld, Een goede veertig bent, misschien. Zoo stoere werkkracht voor een man Van nota bene zestig jaar, Dat 's iets, dat ik niet rijmen kan En toch is het dus blijkbaar waar. Je bent dan wel bijzonder sterk, Dat je nog verre van verslapt, En het 'm in dit zware werk Nog eiken dag opnieuw weer lapt. Wij lachen heel een avond lang, Als jij ons op je spel vergast, In steeds nog ongeremden gang En jij lacht om der jaren last. Blijf nog veel jaren in de rol, Waarin j' ons tot bewondring dwong, Houd j' eigen jeugd nog heel lang vol, Want je houdt ons er ook mee jong. P. GASUS. BETERE ZIJN ER NIET DAN BRILLEN VAN KEIP GROOTt HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Zal worden verkocht aan Bethesda Sarepta. Onmiddellijk nadat het besluit gevallen was de Nutskweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem op te heffen, zijn onderhandelingen begonnen over den verkoop van het gebouw op den hoek van den Dreef en de Hazepaters- laan. Gegadigde was de Vereeniging voor Christelijke verpleging van lijders aan vallen de ziekten. Zooals wij indertijd reeds hebben medege deeld bestaat bij die vereeniging het voorne men, aan de Hazepaterslaan een kliniek te bouwen. „Bethesda-Sarepta" zou dan haar eigen kliniek krijgen, zooals de „Emma-kli- niek" eenige jaren geleden voor „Meer en Bosch" te Heemstede gesticht is. Het daarvoor beschikbare terrein aan de Hazepaterslaan was evenwel zeer beperkt. Toen zich dan ook vrij onverwacht de mogelijkheid voordeed het ge bouw der kweekschool en den daarbij behoo renden tuin (die aan den tuin van „Bethesda- Sarepta" grenst) te koopen, werd een oplos- ring in die richting gezocht. Wij vernemen thans, dat tusschen de bestu ren van de Kweekschool en van de bovenge noemde vereeniging volledige overeenstem ming bereikt is. Woensdag a.s. wordt een vergadering van het bestuur der Kweekschool gehouden om het besluit tot verkoop officieel te bekrachtigen. Verhooging van den broodprijs Met Va cent per 4 ons. Naar wij vernemen zullen van a.s. Maandag af alle bakkerijen en coöpe raties te Haarlem den broodprijs met V2 cent per vier ons verhoogen we gens de hooge bloem- en meelprijzen. Prinses Armgardmoeder van Prins Bernhard. ffoto Franz Ziegler.) Tandem-puzzle voor het misdeelde kind. Oplossing. Door de oplossing dezer Tandem-puzzle in te zenden, steunt me nhet Misdeelde Kind. Gevormde woorden. misdeelde kind; iedereen; staat; oplossin gen; porto; niet; steunt; duizenden; met; zegels; duizenden; allen; zorgen; houdt; mooie. Militair moet officier in burger gehoorzamen. Uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof. 's-GRAVENHAGE. 8 Januari. Het Hoog Militair Gerechtshoff heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den gewoon dienst plichtig huzaar G. L. H., die door den krijgs raad voor de landmacht te 's-Hertogenbosch wegens „opzettelijke ongehoorzaamheid" (het bekende geval met den in burger gekleeden eerste-luitenant (die H. had gelast de hou ding aan te nemen en hem zijn naam op te geven) was veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Het hof heeft het vonnis van den krijgs raad bevestigd. Oude veete met het mes beslecht. 58-jarige doodelijk getroffen. PAPENDRECHT, 8 Jan. Hedennacht heb ben twee inwoners van Sliedrecht een oude veete uitgevochten binnen de kom van de gemeente Papendrecht. Daarbij is de 58-jarige G. Boer door eenige messteeken in hart en nieren zoodanig getroffen, dat de dood on middellijk intrad. De dader, de gehuwde W. V., oud 31 jaar, heeft zich bij de politie gemeld. Hij is in de marechausseekazerne te Papen drecht ingesloten. DOODELIJK ONGELUK IN DE STAATSMIJN MAURITS. HEERLEN, 8 Jan. Woensdagmorgen on geveer half vijf is in de staatsmijn Maurits de houwer H. Kalthoff door een uit een ijzeren steunpilaar los geraakt stuk rail aan het hoofd getroffen. Woensdagacvond is hij in het ziekenhuis aan de gevolgen van de zware ver wonding overleden. K. was Duitscher en in Geleen woonachtig. Hij was 39 jaar oud en vader van vier kinde ren. De hertog van Kent vertrokken Haagsche bevolking juicht den hoogen gast hartelijk toe. 's-GRAVENHAGE, 8 Januari. Met het privé-vliegtuig van zijn broer, den hertog van Windsor, is de hertog van Kent heden uit de residentie naar Engeland teruggkeerd. Aangezien de verwachting bestond, dat de Engelsche prins reeds tegen 10 uur zou ver trekken, stonden reeds toen verscheidene be langstellenden voor hotel Paulez te wachten, dit aantal groeide snel aan toen tegen kwart voor elw eenige hofauto's voorreden. Eenige politiemannen moesten toen zelfs zorgen, dat het trottoir voor den hotelingang en de rijweg vrij bleven. Pas te ongeveer kwart over elf werd het geduld der wachtenden beloond. Uit het hotel kwam schout-bij-nacht jhr. J. C. F. von Mühlen, adjunct i.b.d. van H.M. de Koningin die den hertog van Kent was toegevoegd tijdens diens verblijf hier te lande en onmid dellijk daarna verscheen de hertog zelf. die zich blijkbaar in een groote populariteit in ons land mag verheugen, want evenals bij vorige gelegenheden wanneer hij hier in het publiek verscheen, ging er een luid gejuich op, waarvoor de hooge gast vriendelijk met een handgebaar dankte. Vervolgens nam hij afscheid van luitenant- generaal jhr. W. Röell, die uit het hotel naar buiten was gekomen en onder het gejuich der wachtenden reed de auto, waarin prins George met jhr. Von Mühlen had plaats ge nomen. weg in de richting van het vliegveld Ypenburg. Op het vliegveld waren o.m. aanwezig hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, de Engel sche gezant en Lady Montgomery, de le secre taris en mevrouw Le Rougetel, de militaire luchtvaartattaché en de burgemeester van Rijswijk, mr. Van Hellenberg Hubar. Nadat de piloot, captain Fielden, de motoren van de rood-blauwe Havilland-Dragon Rapide even had laten draaien, nam de hertog van allen die hem uitgeleide deden, afscheid. Ooa de hofchauffeur, die den hertog ge durende zijn kort verblijf in de residentie ge reden heeft, kreeg een handdruk. De hertog dankte hem voor de bewezen diensten en schonk hem als herinnering een gouden das speld, waar een „G" is aangebracht en de spreuk. „Honi soit qui mal y pense". Even taxiede het vliegtuig over het veld om dan met den kop in den wind een aanloop te nemen en precies half twaalf kwam de ma chine los van den grond. Het woord is aan Ovidius Het is niet geraden te ver onachtzamen ivat de liefde beveelt. Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken. Programma voor na de Kerstvacantie. Het bestuur van de Volksuniversiteit heeft voor den cursus 1936'37 (na de Kerstvacan tie) het volgende programma opgemaakt. Luistercursussen. Theorie en practijk van verpleging en eer ste hulp bij ongelukken in huis (met demon stratie), door mej. Zuster C. H. Menalda, te Haarlem. Natuurkundige waarnemingen in open lucht (met lichtbeelden) door dr. M. Minnaert, ob servator en privaat-docent aan de Universi teit te Utrecht. Het Italiaansch fascisme en het anti-semie tisme door dr. J. Pressor, te Amsterdam. De Duitsche Geloofsbeweging (het nieuwe heidendom) door Ds. F. Kleyn, te 's Graven- hage. WerJccur sussen. Cursussen in de Fransche taal en een cursus ter behandeling van moderne Fransche roman schrijvers en hun werken, door mej. dr. A. Duinker. te Haarlem. Cursussen in de Italiaansche taal, door mej. L. L. Bierens de Haan, gediplomeerd M.O. Italiaansch, beëedigd translatrice, te Aerden- hout. Greshoff-cursus. Van het bestuur van het Dr. Greshoff-fonds ontving de Haarlemsche Volksuniversiteit een subsidie, opvoorwaarde, dat er een cursus met bijzondere aantrekkelijkheid op het program ma gezet werd, waarvan verwacht mocht wor den, dat hij zooveel mogelijk aan het Haar lemsche onderwijs ten goede zou komen. Het bestuur hoopte aan deze voorwaarde te heb ben voldaan door inschakeling van den leer gang: „Zwerftochten in de vrije natuur", ver tooning van de Artisfilm met lezing, door den heer A. F. J. Portielje, te Amsterdam. Voorts: 5 lezingen met lichtbeelden en films door Jan P. Strijbos. te Haarlem over de volgende on derwerpen: Vogeltrek en trekvogels, tien da gen op de Kuhrische Nehrung, Met tent en camera naar de Shetlands en Een zwerftocht door de Camargue (2 avonden). En tenslotte: vertooning van de kleurenfilm „Dwars door Zuid-Amerika", met lezing van mr. Th. Re- gout, te Maastricht. (Deze 7 avonden worden gehouden in het gebouw van den Protestan tenbond.) Verder zal nog een lezing worden gehouden door dr. J. Brouwer te 's-Gravenhage, over den toestand in Spanje. TIJDELIJKE AANBIEDING Wegens 121/*-jarige vestiging van ons magazijn te Haarlem Ieder die voor f 2. aan muziek koopt ontvangt een Dames- of Heeren model). GROOTE MARKT (Adv. ingez. Med.) Het Duitsche standpunt in de kwestie der vrijwilligers. pag. 4 De wondere dag is voorbij; het feest is uit. pag. 3 De huwelijksreis van Prinses Juliana en Prins Bernhard is Donderdagmiddag begonnen. pag. 3 Haarlem heeft Donderdag feest gevierd; een fraaie lichtstoet en een vroolijk avondfeest. pag. 7 Het gebouw der Nutskweekschool te Haarlem zal aan Bethesda Sarepta worden ver kocht. pag. 1 De broodprijs te Haarlem wordt a.s. Maan dag met Vi cent per 4 ons verhoogd, pag. 1 Australië heeft de derde testmatch gewonnen pag. 6 Feest op de Witte. pag. 13 Dc feestelijkheden van Donderdag in Haar lem's omgeving. pag, 13 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Italianen in Spanje. pag, l Van onzen Londenschen correspondentDe Italiaansche troepen in Spanje. pag 2 Dr. E. van Raalte: Prins Bernhard Staatsraad pag. 4 Indrukken van het huwelijk der Prinses in de St. Jacobskerk. pag. 13 H. D. Vertelling: De winkelroof. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 5 Voor de Jeugd. pag. 11 en 12

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1