Heerlijk Nieuwe Uitgaven. bijeen Kop chocolade ^WEERBERICHT De Italiaansche Troepen in Spanje. VRIJDAG g JANUARI 1937 TT AA R r K M'S D'AGBEAD 2 ARROND. RECHTBANK Diefstal en heiing- Een inwoner van Beverwijk, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring, stond heden morgen terecht wegens diefstal van een por- temonnaie, inhoudende 5.—, een rijwielbe- lastmgmerk en een horlogeketting, ten nadee- le van iemand, bij wien hij in den kost was en voor wien hij werk verrichtte. De verdachte was dus van alles goed op de hoogte. Zijn werkgever, die als getuige verschenen was, wist dat verd. zwak in zijn schoenen stond. Hij heeft hem dikwijls gewaarschuwd. De verd. geeft de schuld aan zijn heler, die hem tot de diefstal verleid had. De portemon- naie had hij zien liggen en eerst meesenomen om op te bergen. De officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en vroeg een ge vangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van voorarrest. Verdachte'l raadsman, Mr. B. W. Stomps, achtte de diefstal eveneens bewijzen, maar vroeg, de jeugd van verd. In aanmerking ne mende de jongeman is 19 jaar een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. Hierna verscheen de heler als verdachte in de rechtbank. Deze man bekent, dat hij den vorigen ver dachte in diens kosthuis te Beverwijk heeft aangeraden de portemonnaie weg te nemen. Van de diefstal van de horlogeketting heeft verd. eerst later gehoord. Hij heeft dit voor werp van den ander gekregen, met de bedoe ling het te verkoopen. De heler heeft zijn ka meraad nog gezegd, den boel overhoop te ha len om den indruk te wekken, dat er een in braak was gepleegd. De officier van justitie eischte ook voor de zen verdachte een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van voorarrest. Mr. L. G. van Dam pleitte clementie. De uitspraak in beide zaken is bepaald op 21 Januari. Bloembollen gestolen Een Hillegommer had zich te verantwoorden wegens diefstal van een hoeveelheid bloem bollen uit een schuur in zijn woonplaats, waar toe hij zich door het openbreken van de deur toegang had verschaft. Verd. bekent het delict. Hij is eenïge malen heen en weer gegaan om telkens nieuwe hoe veelheden bollen weg te halen. De officier van justitie, Mr. Paardekooper Overman, achtte het feit ernstig en requi- reerde een straf van 6 maanden met aftrek van voorarrest. Verdachte's raadsman. Mr. B. Slingenberg. drong aan op clementie. Hij vroeg een korte onvoorwaardelijke óf een gecombineerde straf. Uitspraak 21 Januari. Verduistering? Een 40-jarige Haarlemmer verscheen heden morg-en, verdacht van verduistering, voor de Rechtbank, I-Iem werd ten laste gelegd, dat hij in Augustus 1930 als verkoopchef van een Am- sterdamschen kolenhandel een bedrag van JGOO. dat hij ontvangen had wegens een kolenleve- rantle te Zaandam, had verduisterd. De eigenaar van de betrokken kolenfirma ver klaarde als getuige, dat de verdachte aanvan kelijk als procuratiehouder bij hem werkzaam was geweest. Tengevolge van onregelmatigheden door verd. begaan, kon hij in deze functie niet gehandhaafd blijven. Hij werd toen vertegen woordiger. Met een Zaandamsche coöperatie had get. een contract afgesloten voor de levering van brandstoffen. Verd. had dit contract voorbereid. Twee "derde van het bedrag zou na de levering voldaan worden, de rest in Januari. Verd, heeft het geld geïnd zonder toestemming van zijn patroon. Qe verdachte legde een geheel andere verkla ring af. Niet hij is bij getuige, maar get. is bij hem in dienst gekomen. Bij het Handelsregis ter stond verd. ingeschreven als procuratiehouder, maar in dezen waren zij vennooten. Op eigen verzoek, is hij als procuratiehouder ontslagen. In Zaan (Jam is hij naderha.nd in relatie geko men met de coöperatie, waarmee later een con tract voor leverantie is afgesloten. Beiden, zoo wel de patroon als de verd., hebben geteekend. Het was verd., volgens zijn verklaring, niet ver boden geld te innen. Hij beschouwde zich geheel als compagnon van den getuige. Op afgifte van een kwitantie heeft verd. van de coöperatie 1650 geïnd. Dit geld heeft verd. aan zijn broer afge dragen, die nog een vordering op de firma had. De officier van justitie. Mr. Andringa, hechtte evenwel niet veel geloof aan de verklaring van verd. „Leugens", zoo zeide hij, „allemaal leu gens". Vervolgens werd als getuige gehoord de pen ningmeester van de Zaandamsche coöperatie. Bij een conferentie, die het bestuur met beide hee- rcn gevormd heeft, had één van hen, naar get. meende de verdachte, gezegd, dat de firma van hen beiden was. De betaling zou niet per giro geschieden, hoewel dit aanvankelijk afgesproken was. Maar later heeft get. in de vergadering met beide heeren gezegd, dat hij persoonlijk het be drag wilde voldoen. De eerste getuige bestrijdt deze verklaring echter. De volgende getuige is de boekhoudster van de firma. Zij verklaart, dat zij nooit anders geweten heeft, of de verdachte was verkooper en de eer ste getuige eigenaar Deze laatste heeft in het bijzijn van het personeel gezegd, dat de verdach te geen kwitanties mocht teekenen. De chauf feur van de firma bevestigt deze verklaring. De verd. ontkent dit echter. Hij had dit onderhoud niet bijgewoond. De broer van verd. verklaarde dat hij de ko len aan de firma had geleverd, die ze vervolgens aan de coöperatie te Zaandam had verhandeld De afspraak was, dat get. het geld, dat de coöpe ratie aan zijn broer zou betalen, zou ontvangen. De eerste getuige ontkende deze afspraak. De hoeveelheid kolen, die de broer van verd. heeft geleverd, was maar zeer klein. De officier van justitie. Mr. Andringa, weer legde in zijn requisitoir het verweer van deh ver dachte. Uit de getuigenverklaringen en de be scheiden van de Kamer va,n Koophandel blijkt dat verd. geen vennoot was. De beweringen van verd. trok spr. dan ook in twijfel. Naar sprekers meening staat de schuld van verd. vast. De offi cier eischte een gevangenisstraf van C maanden. De verdachte betoogde nogmaals met klem. dat hij directeur was. Uitspraak 21 Januari. LEZINGEN VOOR NIET-KATHOLIEKEN. In de R.-K. Kerk in de Amsterdamstraat zal de Franciscaner Pater Wijnand Sluys, op 15, 22 en 29 Januari a.s., des avonds lezingen voor niet-Katholieken houden over het onder werp: „Anti-God-overtuiging en Godloozen- overtuiging veroordeeld." AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed: het onderhoud van de Rijkszee- en Rijkshavenwerken op Marken gedurende 1937. Het laagst werd in geschreven door de firma Valentijn en Mol te Monnikendam voor 8966. Verder werd aanbesteed: het onderhoud van de duinen en zanddijken onder Callantsoog en Petten tusschen de strandbalen 9.800 en 17.900. De laagste inschrijving was van N. Schager te Petten voor 2985. Dr. W. Lipinskï: Josef Pilsudski. Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij te Leiden vei'scheen een boek over den levens loop en de beteekenis van Josef Pilsudski, den verleden jaar overleden, maarschalk van Po len. De schrijver is majoor dr. Waclaw Li- pinski, directeur van het Instituut Josef Pil sudski te Warschau voor de Studie van de Nieuwe Poolsche Geschiedenis. Hij schetst Pil sudski in zijn strijd als de jonge leider der Poolsche Irredenta tegen de Russische heer schappij, zijn arbeid in de voor-oorlogsche jaren voor het toekomstige legerkader, zijn activiteit in de jaren '14 en '15 tegenover de bezetters van Polen en bij de stichting van de Poolsche militaire organisatie. „Dank zij de prachtige verstandhouding tusschen soldaten en veldheer, waarin ook 't Poolsche volk al lengs meer en meer betrokken werd, kon Pil sudski zoowel in militairen ais politieken zin zijn besluiten nemen en ongehinderd het door zijn soldaten en de hem toegestane volksge meenschap in te nemen standpunt bepalen", constateert de schrijver in het hoofdstuk, waarin bij den maarschalk als grondvester der in 1917 tot stand gekomen onafhankelijkheid teekent. Pilsudski wordt ons vervolgens be schreven als „bouwmeester van den staat", nadat hij den 14den November tot staatshoofd en dictator van Polen was uitgeroepen, en als opperbevelhebber in den strijd tegen de Rus sen tot het vredesverdrag van 1921. Tenslotte zien wij den maarschalk als op voeder van het volk", waarbij de Mei-revolutie van 1923 en haar gevolgen ter sprake komen en zijn arbeid tot versterking van den staat sinds 1930. Prof. dr. H. Brugmans schreef een voor woord bij deze levenswaardige biografie. Drie nieuwe deeltjes in de Uilenreeks. De Uilenreeks van de firma Bigot en van Rossum N.V. is al zoo bekend en bemind geworden, dat het den boekenvrienden genoegen zal doen te vernemen, dat er weer drie van dië kleine, goedkoope, maar voortreffe lijke boekjes verschenen zijn. Daar is in de eerste plaats Anton van Duin- kerken's Bloemlezing uit Vondel's Lyriek. De bedoeling hiervan is, zooals de samensteller in een voorwoord zegt, „den hedendaagschen lezer in kort bestek een beeld te geven van Vondel's kunst en karakter". Naast de zeer bekende en beroemde lyrische gedichten als Kinderlijk, Vertroosting aan Gerard Vossius, Wildzang, Lijkklacht aan het Vrouwenkoor, enz., zijn bij het groote publiek minder be kende, maar even schoone gedichten van den grooten Joost opgenomen. Van Duinkerken heeft eenige korte, verkla rende aanteekeningen aan deze uitgave toe gevoegd. Verder heeft hij gemeend, dat 17de eeuwsche taal van Vondel in de hedendaag- sche spelling te moeten overbrengen. Al met al een werkje dat enkele der mooi ste gedichten van Vondel binnen het bereik van een ieder brengt. Van de bekende Zweedsche schrijfster Joanna Oterdahl zijn drie novellen in één deeltje van de Uilenreeks verschenen onder den titel, dien het eerste van deze drie ver halen draagt: „Het kind uit de diepte". De twee anderen heeten „Vogel Phoenix' vleugel- veder" en „De bloedende zwaan". De sprook jesachtige, Zweedsche verhalen zijn door me vrouw J. E. Schïpper-Kuiper in het Neder- landsch vertaald. Het derde nieuw-verschenen deeltje van de Uilenreeksdraagt den wonderlijken titel „Adam's vijfde rib", Schoonheden van het zwakke en zwakheden van het schoone ge slacht. Het bevat een verzameling geestige en speelsche, hatèlïjke en kleiende, wijze en dwaze aphorismen over de Vrouw en de Liefde. Den kers en dichters van Euripides tot en met Nietzsche zijn hier geciteerd. Teekeningen van Leo Meter in 'vierkleurendruk verluchten den tekst. Paul Guermonprez is de samensteller van dit aardige boekske. „Puck zet door", van A. Was Osïnga; .geïll, door Hans Borre- baeh; uitg.. Gebr. Kluitman, Alk maar. Ondanks de crisis is het toch nog niet een alledaagsche gebeurtenis dat een goed ge situeerd meisje als Puck een betrekking als dienstbode aanvaardt. Zij is een bankiersdoch ter, doch een vliegongeluk beroofd haar van haar beide ouders, terwijl dan ook het geld van de firma verdwenen blijkt te zijn. Puck vindt een betrekking als dientbode, maar ze is in het huis van de familie Erdman veel meer dan alleen dienstmeisje; ook zieken verpleegster eri hulp bij huiswerk. Het spreekt vanzelf dat haar ontmoetingen met de vrien den van vroeger 'moeilijk zijn, maar Puck slaat er zich kranig door. Later vindt zij een baantje als meisje voor de huishouding bij vier werkende vrouwen, een vroolijk troepje. En als dan ook het misverstand tusschen Puck en haar vroegeren vriend Dick wordt opge heven. is het „gelukkig einde" daar. De situatie waarin Puck verkeert is wel wat uitzonderlijk, maar toch niet geheel on mogelijk. En mevrouw WasOsinga heeft er een aardig boek voor de oudere meisjes van gemaakt. „Mamma Inez", door Minnie de Winter; laten van Hans Borre- baeh- uitg. Gebr. Kluitman, Alk maar. Dat is een interessant en door Minnie de Winter goed geschreven verhaal voor oudere meisjes, waarin een stukje werkelijk leven is, De wisselende stehrmlngén, de diepere ernst en de vlotte stijl zullen ongetwijfeld de leze ressen tot het laatst toe geboeid houden. Het, oudste meisje uit een ouderloos gezin geeft baar toekomstplannen op om haar jon gere zuster en een vierjarig nichtje op te voe den. Dc man van wien zij houdt is getrouwd; maar het is een ongelukkig huwelijk, omdat de vrouw. Maud, zoo rusteloos is en steeds af wisseling wil Zij vindt mogelijkheid van afwis seling en reizen in een tweede huwelijk met den violist Victor Mende. Maar vóór zij ver trekt draagt zij eigenlijk haar man en haar zoontje aan Inez over. Zoodat Inez' opoffe ringen en moeilijkheden toch beloond wor den op de eenige wijze die zij zich in alle stilte gewenscht heeft. „Met z'n elven naar Spanje", door A. M. de Beurs, geïll. door V. v. Leeuwen; uitg. W. J. Thie- me Cie. Zutphen Op het, oogenblik, in dezen tijd van oorlog in Spanje, kunnen wij ons niet indenken dat een leeraar met elf van zijn schooljon gens juist naar dat woelige land zou trek ken. Maar een reis naar de Pyreneeën in vre destijd het zien van een stierengevecht ja dat is natuurlijk aantrekkelijk voor jongens Zoo is dit boek dan eigenlijk een reisbe schrijving. met al de voor- en nadeelen van dien. Nadeelen doordat het wel eens te veel een opsomming van feiten dreigt, te worden voordeelen, doordat een reis heelemaal naar Spanje natuurlijk afwisselend en soms avon-1 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken, later wellicht weer toenemenden Westelijken tot Zui delijken wind, aanvankelijk nog droog, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag weinig veran dering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 776.9 m.M. te Roehefort. Laagste 725.7 m.M. te Reykjavik. De hooge drukking breidt zich achter de snel afnemende depressie steeds sneller Noord- oostwaarts uit, maai- neemt af in het Zuid westen. Bij IJsland is een zeer diepe en nog snel toenemende depressie verschenen, die hoofd zakelijk Noordoostwaarts. schijnt te trekken maar op de Britsche eilanden den barometer doet dalen. Over de Iersche en Schotsche kust waaien krachtige tot stormachtige Zuidelijke winden en valt hier en daar regen. Engeland heeft fraai weer na lichte plaatselijke vorst. In Scandinavië stijgt de barometer nog sterk en breidde de vorst zich Zuidwaarts uit. terwijl zij hi het midden en Noorden streng bleef. Aan de Noord-west kust waait het nog krachtig uit West en valt plaatselijk sneeuw. Om de Oostzee waaien nog krachtige tot stormachtige Noordelijke winden en in Oost- Pruisen valt sneeuw. Ook elders in DuitschTand is de tempera tuur gedaald, de wind is matig tot krachtig uit Noordwest en in de bergen valt overal sneeuw, terwijl de bovenlucht op 5 K.M. hoogte tot minus 30 graden Celsius is gedaald. Frank rijk heeft grootendeels windstilte met mist op veel plaatsen en lichte vorst in het midden. In de Alpen valt sneeuw tot op de hoogste toppen, bij temperaturen van minus 10 graden tot minus 20 graden Celsius. Voorloopig is hier te lande afnemende wind met helder tot licht bewolkt weer en lichte vorst in den nacht in het binnenland te wach ten. Later is wellicht in verband met de de pressie in het Westen,,eenige toeneming van de bewolking te wachten. BAROMETERSTAND: Vorige stand 757 m.M. Stand van heden 771 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 0.33 uur; n.m. 13,03 uur. Strand berijdbaar van 5.30—11.00 uur, tuurlijk is, en talrijke bezienswaardigheden biedt. Voorts ontvingen wij van v. Holkema Warendorf N.V. Amsterdam: „Het Buurtje", door Anna Hers; „Hoe Hannie gelukkig werd", door J. P. ZöomersVermeer; „jo- rientje's Grote Kans", door Marie Schmitz; „Hallo"Hier Gerrie!" door Nanda; „Han- na's Vlucht", door Sanne van Havelte,. alle geïllustreerd door Rie Reinderhoff. Bij Valkhoff Co.. te Amersfoort kwa men uit: ..Tinker's Vrienden", door Willy Pé- tillon, en „Het Lied van de Kokila", door Jo van der Wal; beide met platen van Hans Bor- rebach. De Roode Flibustier. In de bekende Salamander-serie van de N.V. Uitgeversmaatschappij Em. Querido te Amsterdam, waarin reeds zooveel waardevolle en interessante herdrukken verschenen, is thans ook de fantastische roman van Samuel Falkland (Herman Heijermans) opnieuw uit gegeven. De begaafde schrijver weet zijn lezers door dit verhaal in spanning te houden, terwijl zijn geestige schrijftrant, een voortdurend genot is Natuurlijk behoort ..De Roode Flibustier" niet tot de meesterwerken van onzen groot-en tooneelschriiver. maar het is een vlot géschre ven. boeiend verhaal, door de ironie van den auteur bovendien dikwijls lachwekkend of tot nadenken stemmend Wederom een gelukkige greep van de uitgevers van deze langzamer hand populair geworden reeks. Niet in strijd met de letter van de Britsch Italiaansche vriendschaps verklaring. Wel met den geest. LONDEN, 7 Januari. Onze Londensche corr. schrijft: De recente landing van meer dan 10.000 Italiaansche soldaten in Spanje, die Franco's kansen op een overwinning in den burger oorlog moeten helpen verbeteren, heeft naar de offieieele Italiaansche opvatting niets te maken met de in het begin van de week be kendgemaakte Britsch-Italiaansche vriend- schapsverklariing. Op de letter van deze Ver klaring kan de Italiaansche zienswijze inder daad moeilijk worden betwist. Het vervoer van dit sterke Italiaansche contingent naar Spanje komt in de reeds stekelige vrijwilligerskwestie, die wordt behandeld in een reeks diplomatieke stappen tusschen de mogendheden, die verte genwoordigd zijn in de Londensche non-inter ventie commissie. Er is geen verband en er is nooit verband geweest tusschen de onderhan delingen voor doeltreffende non-interventie in Spanje en het diplomatiek onderonsje in Rome tusschen Drummond en Ciano ten be hoeve van het herstel van de oude goede be trekkingen tusschen Engeland en Italië. De Verklaring is, in het diplomatiek jargon van den tijd, bilateraal. De vrijwilligerskwestie is in behandeling bij minstens zes mogendhe den. In Whitehall wordt uitgelegd dat Spanje in de besprekingen te Rome nauwelijks ter sprake is gekomen, dat die besprekingen ten doel hadden een voor beide landen pijnlijk ver leden te doen vergeten en vergeven en dat het vraagstuk der non-interventie in Spanje behoudens de verzekering dat Spanje territo riaal onaantastbaar zal blijven niet voor gedachtenwisseling in aanmerking kon komen. Non-interventie immers is geen specifiek En- gelsch-Italiaansche aangelegenheid maar geldt alle landen die in den Spaanschen oorlog een rol zouden kunnen of willen vervullen. De gemiddelde Engelschman echter, niet ge schoold in de finesse der diplomatie, kreeg toen hij vernam van de nieuwe en indrukwek kende Italiaansche interventie, onmiddellijk na de publicatie van de Vriendschapsverklaring, het gevoel dat de herworven vriend hem al terstond had bedrogen. Zijn redeneering was eenvoudig. Italië had in de Verklaring doen weten dat het niets zou ondernemen dat de goede betrekkingen met Engeland zou kunnen verstoren en dat het den vrede in Europa zou helpen dienen. Wat waren deze toezeggingen waard in het licht van het nieuwe Italiaan sche initiatief in Spanje? Dat kon noch den vrede dienen noch bevorderlijk zijn voor ver sterking van de vriendschapsbanden met En geland, dat immers met zijn gansche houding in de Spaansche affaire zoo Waar te verstaan had gegeven dat het de hoogste waarde hecht te aan non-interventie als maatregel om het conflict binnen de Spaansche grenzen te houden. Bovendien wilde men in Engeland ln de Ver- Waring meer zien. Ze was niet alleen het ver zoenend slot van een gevaarlijk hoofdstuk in Engelsch-Italiaansche historie maar ook het begin van een nieuwe periode van Engelsch- Italiaansche samenwerking De uitzending van de 10.000 Italianen naar Spanje was dan al een zeer ongelukkige inleiding voor deze periode. In dit geval wordt de verbijstering en wordt de teleurstelling van den gemiddelden burger zeker gedeeld door de leiders van Engeland's buitenlandsche politiek. Het spreekt vanzelf. In gezaghebbende kringen verbiedt een strikt offieieele houding elke verwijzing naar de Vriendschaosverklaring in het oordeel over Mussolini's jongste Spaansche actie. Maar er kan geen twijfel aan zijn dat, zoo de letter onaangetast is ge bleven. den geest van deze Verklaring hevig geweld is aangedaan. De ernstige bezorgd heid over het geval, in Whitehall, is ook of ficieel gerechtvaardigd met het oog op het Fransch-Britsch verzoek van de Kerstdagen, tot heden door Italië (en door Duïtschland) niet beantwoord, de strijdende partijen in Spanje niet te helpen met ibuitenlandsehe zoogenaamde vrijwilligers. Dat verzoek, dat bijna het karakter had van een smeekbede en zeker van een beroep op redelijkheid en gematigdheid, was een laatste diplomatiek middel aangewend door Europa's demo cratische machten om de gevaarlijke po litieke spanning in het werelddeel te ver minderen en om er de stemming beter te maken voor algemeene verzoenende onder handeling. In deze Italiaansche landingen in Cadiz had men een antwoord ontvangen dat even ontmoedigend was voor de vragers als vernietigend voor het doel waarvoor het verzoek was gedaan. In die kringen waar men vrijmoediger kan zijn met een oordeel dan ïn het Foreign Of fice of in Downing Street wordt de opvatting vertolkt dat de Verklaring de inkt niet waard is waarmede ze op schrift werd gesteld. Zelfs aan de waarde van de stellige Italiaansche verzekering dat de integriteit van het Spaansch gebied zal worden geëerbiedigd wordt ernstig getwijfeld in het licht van de omschrijvingen die de Italiaansche pers aan Spaansche integriteit" heeft gegeven Blij kens die omschrijvingen geldt de onaantast baarheid alleen een Spanje dat vrij is van socialistische smetten, alleen een status quo voor een Spanje onder Franco of gelijkge zinden. jDait is niet de Engelsche uitlegging. Een deel van de Fransche pers heeft willen doen gelooven dat Engeland tegen zulk een uitlegging weinig bezwaar zou hebben want dat het in stilte een overwinning voor Franco verlangt en daarom ook de Verklaring heeft onderteekend. ongeacht het feit (waarvan het kennis moet hebben gehad) dat duizen den Italiaansche troepen op weg waren naar Spanje of er reeds waren aangekomen. De beschuldiging van snoodheid, die in dit Fransch commentaar ligt, is met alle warmte die de offieieele stijl toestaat van de hand gewezen. De onderteekening van de Verklaring wordt enkele dagen nadat ze heeft nlaats ge had reeds in ruimen en invloedrijken kring betreurd. Zoo lang de wrijving', zoo lang de vijandschap duurde heerschte er in Rome althans nog wat ontzag voor Groot-Brittan- nië. Met zijn troepenzendingem naar Cadiz schijnt Mussolini te hebben aangeduid dat hij feitelijk maling heeft aan Engeland's vriendschap. A. K. VAN R. „Toonkunst". Kamermuziekavond. Maandagavond a.s. zal in den Stadsschouw burg Wilsonsplein de 3e Kamer muziekavond gegeven worden. De pianist Edwin Fischer zal een piano avond geven. Het programma bevat: Fantasie en Fuga in A moll, J. S. Bach. Fantasie (Preludium) in A moll, J. S. Bach. Sonate in A moll K. V. 310, W. A. Mozart. Sonate op. 53 in C dur (Waldstein-sonate) L. van Beethoven. Preludes op. 28, F. Chopin. Voor niet-leden zijn ook toegangskaarten be schikbaar gesteld. Een korte levensbeschouwing moge hier volgen Edwin Fischer werd geboren op 6 October 1886 te Basel en ontving zijn muzikale op leiding aan het Conservatorium in zijn ge boortestad bij Hans Hubert en sedert 1904 aan het „Sternsche Konservatorium" te Ber lijn bij Martin Krause, aan welke laatste in stelling hij ook van 19051914 als leeraar werkte. Edwin Fischer is een der belangrijkste pia nisten van dezen tijd en munt uit als Bach- en Beethovenspeler. Hij paart aan een krach tig. tevens een zeer fijngevoelig spel. Ook als dirigent is hij een belangrijke persoonlijk heid; sedert 1926 is hij dirigent van de ,,Lü- becker Musikverein" en in 1928 van de „Bach- verein" te München. Later richtte Fischer zijn eigen kamerorkest op waarmede hij groote concertreizen maakte door vele landen van Europa. In de maand April 1937 zal ook Nederland in een dezer tournees worden opgenomen. Fischer componeerde otfk liederen en een Sonatine voor piano en bezorgde de uitgave van een serie weinig bekende klassieke pia- nowerken als mede van Bach's Klavier-oeuvre (Tonmeister Ausgabe Ullstein). WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur: Londen 8.97. Berlijn 73.46Yz. Parijs 8.53. Brussel 30.79. Zwitserland 41.97. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.25. Oslo 45.05. New-York 1.82 5/8. Praag 6.40. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). NIEUWE AANWINSTEN. Godsdienst. Gerwig, Jesus: a sister's memories. Gunning. William Booth; een strijder Gods Testament, Het Nieuwe; nieuwe Nederl. vert. uitgeg. d. d. Apologetische vereen. „Pe trus Canïsius". Zweig, Castellio gegen Calvin oder ein Ge- wissen gegen die Gewalt. BedrijfsorganisatieHandelswetenschappen Bouman, Leerboek van het dubbel-boek- houden, 4 dln. in 8 bdn. Bruin Jr., Handleiding en oefeningen voor het machmeschrijven voor school en zelfon derricht. Dekker, Leerboek der Nederlandsche han delscorrespondentie. Joseph, Bankwezen en industrie. Verkoren, Het typen. Toonkunst. Bern et Kempers, Muziekgeschiedenis. Höwëler, Inleiding tot de muziekgeschie denis. Prosnitz, Handbueh der Clavier-Literatur. 1884—1907, 2 dln. Geschiedenis. Bossert, Hellas und Rom; die Kultur der Antike in Bildem. Brugmans, Geschiedenis van den wereld oorlog 1914—1918. Cleerdin, Gesprekken met Desiderius Erasmus. Erasmus, Cort verhael van het leven Erasmi van Rotterdam. Voordrachten gehouden ter herdenking van den sterfdag van Erasmus. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. Bokhorst, De stille strijder. Helman, Aansluiting gemist Man, de, De Scheepswerf de Kroonprinces. Riessen, van, De vruchtelooze strijd. DE INBREKERS WEER OP HET PAD! Donderdagavond tusschen kwart voor zeven en half tien heeft men zich tijdens afwezig heid van de bewoonster met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot een perceel aan de Leidschevaart. Toen zij thuis kwam. vond zij de voordeur open; er brandde licht in de achterkamer. Het bleek dat de laden van het dressoir in de voorkamer en eenige doosjes in de keuken doorzocht waren. Uit een lade van het dressoir wordt een blik ken doosje met 25 vermist. In den afgeloopen nacht heeft men ook een bezoek gebracht tot de Centrale School No. 3 aan de Friesche Varkensmarkt 22. Door aan den achterkant een ruit te vernielen kon de inbreker in het gebouw komen, Op de gang van de eerste verdieping is e«n kistje met vijftig spaarpotjes opengebroken, maar de buit was gering, ongeveer 1. WATERPOLO. Z.I.A.N.D.W.R. GAAT A.S. ZONDAG NIET DOOR. In verband met. de vele griepgevallen in de betrokken vereenigingen. kan de voor Zondag a.s. in Den Haag vastgestelde waterpolo-wed- strjj Z.I.A.N.-D.W.R. niet doorgaan. AGENDA Heden: VRIJDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap. Gezelschap v. Dalsum en Defresne: ..Een Midzomernachtsdroom". blijspel in 5 bedrij ven van William Shakespeare. 8 uur Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Waar de leeuwerik zingt" met, Martha Eiggevth 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij Nacht". Hollandsche filmklucht. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Durf te leven" met Joan Crawford. 2.30, 7 en 9.15 uur. Tevler's Museum. Spaame 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: Klanken pa rade van het A. B. C. Cabaret. 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur- noorloor>p»r' ïO minuten wereld nieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2