Langs de route. Indrukken uit de St. Jacobskerk. VRIJDAG 8 JANUARI 1937 H A A R CE M'S D A G B E A D" TS WIJK AAN ZEE De Nationale Feestdag. Onthulling van een monument. Nadat 's Woensdagavonds in de R. K. Kerk een plechtig lof gevolgd door het Te Deum laudamus en in de Ned. Herv. Kerk een wij- dingsdienst gehouden was door Ds. C. Aalders, werd op den feestdag des ochtends in de R.K. Kerk de Heilige Mis gecelebreerd door pastoor L. Th. Snelders. Om 9 uur zette het feest in met klokgelui, waaraan alle instellingen over klokken be schikkend hunne medewerking verleenden. Half tien vertrók van het Julianaplein de stoet gevormd door de kinderen der lagere school, die van de Joodsche Zee en Boschkolo nie, de afdeelingen van de Kruisvaart, De Graal, Bij zonderen Vrij willigen Landstorm, Reddingsbrigade en de besturen van verschil lende vereenigingen voor een muzikale om wandeling door het dorp. De vereenigingsvlag- gen in den optocht meegedragen gaven het geheel een kleurrijken aanblik. Ongeveer half elf arriveerde, verwelkomd door een commissie uit het Comité, Mr. H. J. J. Scholtens, burge meester der gemeente, waarna de deelnemen- den aan den optocht zich om het monument opstelden. Begeleid door „Arion", onder leiding van den heer D. Schellevis werd door de aan wezigen het eerste en tweede couplet van het Wilhelmus gezongen, waarna Dr. W. Netelen bos voorzitter van het Oranje-Comité den burgemeester toesprak: Het is ons een groot genoegen op dezen blij den feestdag u als vertegenwoordiger van het gezag' in ons midden te mogen zien, aldus spr. Dank zij de medewerking van vrijwel de geheele bevolking van Wijk aan Zee is deze monumentale vlaggestok tot stand gekomen. Het stemt tot groote vreugde, dat wij eens gezind dezen nationalen feestdag kunnen vieren. Uit de groote medewerking die wij onder vonden hebben bleek ons, dat in de harten dei- Wijk aan Zeeërs genegenheid is voor ons vorstenhuis. Ter eere van het vorstelijke bruidspaar werd deze vlaggestok opgericht. Mag ik u thans verzoeken door het hijschen van de vlag dit monument te onthullen. Tijdens het hijschen van de vlag werd ge zongen: Holland's vlag. Hierna richtte de voorzitter zich nogmaals tot den burgemeester: Na deze plechtige onthulling, waarvoor wij u hartelijk denk zeggen is het oogenblik ge komen, waarop wij volgaarne deze monumen tale vlaggestok aan de gemeente aanbieden, daarbij de hoop uitsprekende, dat tot in lengte van jaren aan dezen stok onze driekleur moge wapperen, zoowel op nationale feestdagen als dagen, waarop de badplaats haar hoogtij viert. Vervolgens zeide de burgemeester, gaarne namens de gemeente dit monument te aan vaarden. Spr. complimenteert de jonge ver- eeniging voor het mooie werk, dat zij tot stand bracht, daarbij den wensch uitsprekend dat het een zonrijke en vreugdevolle feestdag" ook voor Wijk aan Zee mocht worden. De schoolkinderen zongen hierna het Jubel lied en Neerland's volkslied. Een achttal jongens van de Kruisvaart voerde onder leiding van den Baljuw den heer Schools, zeer correct een oud-Hollandsche mannendans uit, wat een hartelijk applaus ontlokte. De-„Zeezangertjes" onder leiding van mej. D. Vis zongen het Vreugdelied, waarna met een tweetal aardige reidansen van de meisjes der Graal dit officieele gedeelte van het programma werd beëindigd. K:erbij was aanwezig een deputatie uit de Beverwijksche vereeniging Koninginnedag be staande uit de heeren S. v. d. Berg; S. de Jon ge; D. Botterop en Verbint; voorts eenige leden van het Eere-comité. Van pastoor Snelders was bericht van verhindering wegens lichte ongesteldheid ingekomen. Des middags werden in de groote zaal van het Badhotel twee filmvoorstellingen gegeven. De eerste voor de schoolkinderen en die van het Joodsche Koloniehuis; de tweede voor jon gens en meisjes ouder dan 14 jaar. De eerste voorstelling werd voorafgegaan door de ver- toonnig van eenige platen en foto's uit het le ven van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Tijdens deze voorstelling zijn de kinderen, dank zij de vrijgevigheid der bakkers en win keliers op royale wijze onthaald. Voor beide voorstellingen was de belangstel ling zoo groot, dat de zaal geheel was gevuld. Aan het einde der laatste voorstelling dankte de voorzitter, allen die op eenigerlei wijze tot het slagen van dit prettige feest hebben mee gewerkt, waarna met het zingen van het Wil helmus het feest werd besloten. Des avonds hebben de danslustigen in „De Zon" verder uiting aan hun feestvreugde ge geven. WIJK AAN ZEESCH a CAPELLA KOOR VOOR DE MICROFOON. Het eerder aangekondigde optreden van het Wijk aan Zeesch a Capella Koor voor de mi crofoon der K. R. O. heeft plaats op Zondag 23 Mei. HILLECOM LICHTPAAL AFGEKNAPT Waarschijnlijk door de kracht van den wind knapte in de Maiisstraat een paal van het electrische lichtnet plotseling bij den grond af. Voordat er verdere ongelukken volgden werd de paal door personeel van het P. E. N. door een nieuwe vervangen. DE BEVOLKING VIERDE GESTDRIFTIG FEEST Nadat Woensdagavond in alle kerken een wijdingsdienst was gehouden, waarbij alle kerkgebouwen stampvol waren, werd Donder dagmorgen den volke kond gedaan van den blijden feestdag door middel van een paar fraai uitgedoste herauten te paard, die door het geheele dorp reden en fanfares bliezen en daarbij natuurlijk veel bekijks hadden. Onder groote belangstelling hadden des mid dags op de Sixlaan kinderspelen plaats, waar het vroolijk toeging en die opgeluisterd wer den door muziek van Crescendo. Om 7 uur verzamelden zich op het Kerkplein in het dorp de verschillende zangkoren. De vier christe lijke zangkoren zongen gezamenlijk onder lei ding van den heer S. P. Visser, vervolgens het R.K. Dameskoor onder mej. Agaat van der Mey, daarna de Arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks" onder den heer J. Post en tot slot de 4 gezamenlijke koren nog eens. Daar na zongen allen, ook het zeer talrijke publiek onze beide volksliederen, Dit was een mooi programmanummer. Heden, Vrijdag, worden de feesten voortgezet. Aan ruim 600 gezinnen werd de feestgave uitgereikt, bestaande uit een flink pakket le vensmiddelen. zoodat ook daar heden feest vreugde heerschte. Het geheele dorp is fraai versierd en be- vlagd. bij geen enkele gelegenheid hebben wij zoo'n groote spontaniteit der bevolking gezien: ook de verlichting van gebouwen en straten mag bekeken worden. Trots het enorme auto-verkeer, dat in deze feestdagen ons dorp passeerde, is er geen on geluk gebeurd. Alleen een Dijwagen der elec trische" tram werd Donderdagmorgen te lo uur jolig en liep bij de Winterrust-laan uit de rails, waarbij eenig hekwerk werd vernield. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats; tijdens de stagnatie werd het verkeer door overstap pen gaande gehouden. ERNSTIG ONGELUK. Woensdagmiddag heeft in de bloembollen- schuur der firma Van Bourgondien en Zn., een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 23-jarige bloemistknecht Straathoff was bezig, bloembollen in een snijmachine te vermalen, welke bloembollen voor rekening" der Ned. Sierteelt-Centrale ver nietigd worden, toen hij struikelde en met zijn rechterarm tusschen de messen der ma chine viel. Om hem uit zijn benarde positie te bevrijden was het noodzakelijk de machine voor het grootste deel te demonteeren. Bij onderzoek bleek dat de onderarm zoodanig gewond was. dat het zeer waarschijnlijk is dat hij dit lichaamsdeel zal moeten missen. Leden der E. H. B. O. en dr. Versluys waren spoedig ter plaatse. Na voorloopig verbon den te zijn werd het slachtoffer naar de Ma ria Stichting te Haarlem vervoerd. ZANDVOORT HEEMSTEDE R.K. STAATSPARTIJ De afd. Heemstede van de R.K. Staatspartij houdt Vrijdag 15 Januari a.s. des avonds 8 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg haar algemeene jaarvergadering. In deze vergadering zal o.m. aan de orde komen de vaststelling van het nieuwe reglement voor de afdeeling. Amendementen op dit ontwerp kunnen tot Maandag 11 Januari e. k. schriftelijk worden ingediend bij het secretariaat. Een zeer belangrijk agendapunt is de voor- loopige aanwijzing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wanneer in deze vergadering 1/10, doch tenminste 10 der aan wezigen een genoemden candidaat steunen, geldt deze als voorloopig aangewezen. R. K. POLITIEKE PROPAGANDACLUB De eerstvolgende vergadering van de R.K. Politieke Propagandaclub wordt gehouden niet op Maandag 11 Januari doch op Maandag 25 Januari a.s., des avonds 8 uur in het R.K. Ver eenigingsgebouw aan den Heerenweg. Alle propagandisten en ook degenen die zich ge roepen voelen als zoodanig toe te treden, wor den dien avond verwacht. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Tine Roelie Beatrix, dochter van G. Gravemaker en B. Stolp; Pieternella Mar- laretha, dochter van J. Schering en M. de Kwaasteniet; Hermina en Nicoline Albertina, dochters, tweeling van K. Boer en C. A. Del- zenne; Hermanus Adrianus. zoon van A. van Rooijen en V. Gerritsen; Eduard Jozef, zoon van T. T. Strobbe en A. C. de Waal; Petronella Jacoba, dochter van C. var. de Wetering en G. Oldenhage; Reina Anna Catharina, dochter van L. Smids en M. Wissing, Leendert, zoon van J. G. van Andel en J. Roepert; Cornelis, zoon van C. van der Blom en E. D. Koopman; Christina, Pieternella, dochter van J. L. van der Bijl en J. Blok; Jan Gerrit, zoon en Tine Engeline, dochter, tweeling van J. Bos en P. Burggraaff; Cornelis Bernardus, z. van J. G. Keijzer en M. S. van der Klauw; Jacob, zoon van J. van Huizen en W. Kamp. Ondertrouwd: Arnoldus J. A. M. Klijnman en Maria J. B. A. Backhuijs; Gijsbert Bakke- nes en Janna le Feber; Johannes H. Nibbering en Cordula C. Freijser; Simon van der Kamp en Maria E. Kwakkesteijn; Getrouwd: Cornelis Berrevoets en Gerrit je A. den Drijver; Jan Markus en Hendrika M. Jansen. Overleden: Aletta, 24 d., dochter van D. van Tol en P. Roubos; Dirk Jongkind, 57 j., geh. met A. van Oostende; Johannes Antonius Lamers, 69 j., geh. met D. H. Breuring; Ar- jaantje Koomans Breure, 38 j., geh. met P. M. Strijbis; Huibert Bosman, 37 j., geh. met S. van der Plank; Cornelius Hoogkamer, 74 j., geh. met A. Zandvliet; Gerardus Zegstroo, 18 d., zoon van J. J. Zegstroo en N. Krijgsman; Maria Weezepoel, 73 j-, wed. van D. Robijn; Johanna Jelierse, 77 j., wed. van F. van Alk maar; Klaas Millenaar, 88 j., geh. met A. de Weerd; Elizabeth Borgman, 77 j., wed. van J. Nibbering: Hendricus Lammers, 80 j., geh. met E. C. de Haas; Adriana van Westenbrugge j., wed. van P. Schooneveld. Eiken ochtend verstijfde vingers. Hulpbehoevend door rheumatische pijn. „Mijn rheumatische pijn was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen ïoopen en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Voordat ik ech ter de tweede flacon Kruschen Salts op had, was mijn rheumatische pijn volkomen ver dwenen." Dit schrijft de heer R. G. S. Rheumatische pijnen en kwalen als spit, Ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. De zes minerale zouten in Kru schen Salts zorgen er echter voor dat alle gevaarlijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40. ƒ0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch en op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Mij., Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingest Med.) HALFWEG BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lubertus Nicolaas, z. van H. Groe- ninkKlaver; Wilhelmus Joseph, z. van E HugtenburgHoenderdos: Jacoba Alida, d. van J. v. a. Peetvan Neste; Regina Berendina Theresia, d. van H. H. Berg—de Jong; Wil- helmina Jacoba Mariae d. van H. A. van de PollStolwijk. Gehuwd: Hendricus Nicolaas Wessels, oud 52 jaar en Petronella Maria Rutte, oud 31 jaar. OverledenSimon de Jong, oud 81 jaar, wedn. van Marretje ter Beek; Johannes Pe trus Snoeks, oud 76 jaar. Onze Haagsche correspondent meldt: Wanneer om twaalf uur de Mangkoe Ne- goro, die als adjudant van de Koningin in den stoet is meegereden, de kerk binnen treedt, weet men dat nu weldra het wach ten voorbij zal zijn. En inderdaad: even la ter is 't zoover. Terwijl 't orgel het Braiutchor uit Lohengrin speelt treden de twaalf bruids meisjes en bruidsjonkers binnen en direct daarop volgt het jonge Paar, waarachter de Koningin aan den arm van Prins Aschwin, terwijl daarop volgt Prinses Armgard en het verdere hooge gezelschap Deze binnen komst was in zijn geheel zeer indrukwekkend door de harmonie, die men aanvoelde tus schen de klanken der muziek en de tred waarmee men zich langzaam naar de zetels begaf. De Koningin zag er stralend van geluk uit en reikte aan verschillende van Haar hooge gasten de hand, terwijl wij haar ook nog eenige anderen vriendelijk zagen toewuiven voor zij zich neerzette. Het bruidje was werkelijk diep en diep be wogen. Op haar gelaat kon men lezen hoe zeer zij onder den indruk van dit gebeuren was. Prins Bernhard zag er opgewekt, doch. ook tevens van den ernst van het oogenblik doordrongen uit. Hij beheerschte zich en de situatie ten volle. Te midden van al die gala-pracht maakte op ons diepen indruk de tooi der weten schap. en wij kunnen hier wel zeggen van Neerland's cultuurleven, gepersonifieerd in de figuur van Professor Huizinga, die als een der getuigen optrad De preek had een zeldzaam sympathiek, in nig en eenvoudig menschelijk karakter. Gelijk ondanks al het geflonker van de prachtige uniformen de gansche ceremonie tenslotte toch overheerscht werd door de gedachte, dat hier twee menschen bijeen waren temidden van allen, die hen liefhebben, om den kerkelijken zegen op hun huwelijk, op dat, wat ook voor vorsten het grootste geluk moet zijn, te ver krijgen. Geheel ook in overeenstemming met dat. wat ook bij elk niet-vorstelijk paar ge beurt, was o.m. de overhandiging van den Bijbel als geschenk namens den Kerkeraad. Toen het groote moment daar was, waarop Bruid en Bruidegom, staande, elkaar de rech terhand gegeven hadden en de gebruikelijke vragen te beantwoorden hadden, klonk uit Prins Bernhard's mond een krachtig manne lijk „Ja" en in de zachte stem van de Prinses viel bij het geven van Haar Jawoord ook sterk te beluisteren de groote emotie, waarvan zij vervuld was. Wij telefoneeren dit op het oogenblik, waar op de stoet zijn zegetocht begint. Want een zegetocht zal het wel zijn als wij afgaan op de geweldige geestdrift, die zich reeds van de me nigte meester maakte bij het vertrek van de Kerk. Onder het spelen van de Hochzeitsmarsch van Mendelssohn verliet het Bruidspaar we derom voorafgegaan door de bruidsjonkers en bruidsmeisjes en gevolgd door de reeds ge noemde hooge personen, de kerkruimte, om zich naar de consistoriekamer te begeven, waar de eerste gelukwenschen in ontvangst werden genomen. Het bruidspaar in de gouden koets op weg naar het Stadhuis. Op het Julianaplein te Wijk aan Zee heeft burgemeester H. J. J. Scholtens liet monument onthuld, dat ter eere van het huwelijk van prinses Juliana werd gesticht. De burgemeester hijscht de vaderlandsche driekleur. (Van onzen eigen redacteur) Omstreeks 10 uur zijn we met collega's van binnen en buiten den Haag en een drietal ver tegenwoordigers van Engelsche en Ameri- kaansche persbureaus langs de versierde en dicht bevlagde route gereden, welken de Bruidsstoet zou volgen, om eenige indrukken op te doen. We begonnen op den hoek van de Parkstraat en de Mauritskade en reden toen het traject af. Onze slotsom was dat, hoe vol het op sommige punten ook was, er langs een groot deel van den 5 K.M. langen weg nog vele duizenden menschen plaats konden vinden. Maar behalve op de Oranje-Tribunes, welke op publieke terreinen waren gebouwd en die nog groote gapingen vertoonden en zelfs voor een belangrijk deel vrijwel leeg waren, was er toch geen open gaatje langs den weg te vin den of er stonden menschen. En nog altijd waren e* op weg, hetzij naar hun besproken kwartieren in huizen of particuliere tribunes, hetzij op zoek naar een plaatsje langs de route. Het publiek stond er rustig, in afwaching van de dingen die komen zouden, achter de rijen militairen, welke op korten afstand van el kaar op hoeken en punten waar het wel eens zou kunnen gaan spannen in dubbele gelederen waren opgesteld. Zij hadden het rustig, behoefden nog niet in de houding te staan en kortten den tijd met een sigaartje, waar dit even mogelijk bleek. De politie, geassisteerd door Rijksveldwach ters en marechaussees kon het voorloopig wel af, ofschoon zij 't op een deel van de route druk had met het verwerken van de schier eindelooze file van auto's van genoodigden voor de Huwelijksplechtigheid in de Groote Kerk, tusschen welke rijen door het publiek moest trachten zijn plaatsen te bereiken. De breed opengehouden Parkstraat en Oran jestraat lieten niet zoo heel veel plaats voor het publiek achter de afzetting, maar het was er. In de Paleisstraat, die vlak tegenover het Paleis uitmondt, was in 't geheel geen pu bliek toegelaten, behalve op de particuliere tribunes in de tuinen, welke voor een groot deel reeds'bezet waren. Mariniers en matrozen vormden hier een eerewacht. Onze auto's reden juist achter de naar het Palels met muziek optrekkende Grenadiers, wier vaandel net even zichtbaar was. Stram stonden de „Jantjes" met gepresenteerd ge weer. Eén klop weerklonk, toen zij, op een onverstaanbaar maar luid schallend bevel, het geweer bij den voet plaatsten. Prachtig corps is dit toch! Voor het Paleis was evenmin publiek toege laten. De nog slechts gedeeltelijke tribune naast het bijkantoor van de Ned. Bank bood den toeschouwers een schitterend gezicht op het zonovergoten plein, dat geheel met mili tairen was gevuld. Het grijs hunner unifor men domineerde hier. De groote drukte scheen pas te beginnen na de Heulstraat, op den Kneuterdijk. Tot nu hebben we nog niet ge sproken van de huizen langs dit gedeelte van de route. Deze leken van onder tot boven vol gepropt met menschen. Geen raam was on bezet Winkelétalages waren leeggehaald en voorzien van stellages met stoelen er op, of van tribuneachtige bouwsels. In het bekende Home van „Boeatan" op den hoek van den Kneuterdijk en de Heulstraat schenen de men schen, van onze auto uit gezien, haast tot aan het plafond te zitten. De Kneuterdijk zelf. de Vijverdam en het Buitenhof zagen zwart van de menschen. Vreemd deed het aan, dat er aan de zijde van de Plaats slechts een dun rijtje achter de af zetting stond. Blijkbaar was deze al voltooid voordat het publiek er zich had kunnen op stellen. Bij de Gevangen Poort zaten op de eerste rij velen op stoeltjes, de voeten ingepakt in kran ten. Plaids over de beenen. In de Graven straat zagen we er zoo ook, oud en jong, vele dames bij, die naar we hoorden daar een groot deel van den nacht hadden doorgebracht. Het was hun bleeke gezichten aan te zien dat ze het niet gemakkelijk hadden gehad. Kou en gebrek aan slaap hadden hun sporen er op achtergelaten. Maareen feest als dit en een stoet als deze ziet men ook niet gauw meer Achter de ramen in ide groote winkelzaken en de cafés op dat gedeelte en langs de Groen markt en Riviervischmarkt wemelde het van de toeschouwers. Groenmarkt en Riviervisch markt waren geheel vrijgehouden, immers hier stonden de diverse eerewachten. Terwijl we langs het Stadhuis reden, vingen we even een glimp op van een groote stellage, gebouwd voor den ingang van de Nieuwstraat. recht tegenover het bordes van het stadhuis, waarop filmoperateurs en fotografen een prachtige plaats hadden gevonden. De Torenstraat maakte den indruk van één groote tribune, met haar tallooze kijkers ach ter de ramen der hooge woonhuizen aan de eene, de houten overdekte en dicht bezette tribune aan de andere zijde. Ook hier stonden langs den weg de menschen vele rijen dik. De open officieele tribune vertoonde echter groote gapingen, maar bepaald leeg was nog het groote bouwwerk op den hoek van de Vondel straat en Elandstraat. Daarentegen hadden de particuliere tribunes in de Elandstraat het beter getroffen. Op de trottoirs in deze straten was het vol. evenals op het Piet Heinplein en de Anna Paulownastraat. Tot een massa uitgedijd stond het publiek weer op het Carnegieplein. De Laan Copes v. Cattenburch inrijdend, hadden ve voor ons het gezicht op één der massale )ranje-Tribunes. die nog vrijwel geheel leeg vas, evenals de andere, die aan de zijde van !e kazernes en aan derf rand van het Alexan- derveid waren opgetrokken. Naakt en koud {rezendie hooge tribunes op. waarop omstreeks I kwart over tien slechts hier en daar kleine 1 groepjes menschen zaten, bijna verloren in het geelige wit van de eindelooze houten ban ken. Een leeg stadion kon er niet troosteloozer uitzien. Daar zou in een paar uur tïjris heel wat moeten veranderen, om dien troosteloozen indruk weg te nemen. Gelukkig is dat ook ge beurd, zooals we later vernamen. De Konink lijke familie en haar gasten zijn tenminste niet langs leege tribunes gereden. Een heel wat prettiger aanblik leverde het volle Nassau- plein met zijn rijk versierde gevels, ook de Javastraat en Plein 1813, waar een dichte menigte zich had verzameld, terwijl ook de Alexanderstraat goed bezet was. Zoo was onze indruk van het traject om streeks 10 uur. Later echter kwam het publiek bij drommen opzetten, zoodat er op vele pun ten een geweldige drukte heerschte. Op het gedeelte der Mauritskade tusschen Willem straat en Parkstraat was tegen half twee de aandrang zóó groot, dat een vijftal Mare chaussees te paard, die hier het publiek moes ten tegenhouden, teneinde een doortocht vrij te laten, zich opeens door de menigte omringd zagen, die de afzetting verbroken had. Hier heeft het een oogenblik gespannen. Bij de Parkstraat geposteerde Marechaus sees, Politie. Rijksveldwachters en Roode Kruis soldaten schoten toe, zoodat het gelukte een dam op te werpen tegen den opdringenden stroom. Een aantal vrouwen en kinderen had het echter in het gedrang te kwaad gekregen en moesten even aan de Roode Kruispost in het gebouw van Woningtoezicht, weer op hun verhaal worden gebracht; eeniger hunner wer den per brancard er heen vervoerd. RIJKSVELDWACHT HAARLEM. Met ingang van 8 Januari is bij de brigade der Rijksveldwacht te Haarlem gestationneerd de Rijksveldwachter R. Kraan uit Amsterdam. ONOPLETTENDE AUTOBESTUURSTER. Donderdagmiddag half twee had op den hoek WagenwegIordensstraat een aanrij ding plaats tusschen een auto, bestuurd door een inwoner van Alkmaar, en een auto, be stuurd door een dame uit Aerdenhout. Ze reden beiden in de richting van het Plein. Bij de Iordensstraat stak de Alkmaarder den rich tingaanwijzer naar links uit, wat door de dame, die achter hem reed, niet werd opge merkt. Haar wagen botste daardoor tegen den anderen aan. met het gevolg dat de linkerzijde van laatstgenoemde auto geheel werd inge deukt. Ook de andere wagen werd beschadigd. Na deze botsing reed de dame tegen een electrischen lantaarnpaal, die ontzet werd; de lamp werd vernield. Tegen de dame werd proces-verbaal opgemaakt. Mr. J. H. Telders overleden. Oud-landsadvocaat. Donderdagmiddag is te 'sGravenhage in den ouderdom van 60 jaar overleden mr. J. H. Telders. oud-landsadvocaat en oud-deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Jean Henri Telders is 4 Februari 1876 te Gorinchem geboren. Na een gymnasiale op leiding in den Haag. studeerde hij rechtswe tenschappen aan de Leidsche universiteit. Hij promoveerde in 1900 op een proefschrift, getiteld „wijze van onderzoek van wetsvoor stellen in wetgevende vergaderingen". Nauwelijks gepromoveerd werd de jonge doctor beëedigd als advocaat en procureur bij den Hoogen Raad en hem een plaats inge ruimd op het kantoor van mr. W. Thorbecke, één van de bekwaamste advocaten uit die da gen en destijds landsadvocaat. Al spoedig werd mr. Telders plaatsvervangend landsadvocaat en toen Thorbecke in 1917 kwam te overlijden, volgde mr. Telders hem als landsadvocaat op. Gedurende 19 jaar heeft mr. Telders dit ambt uitgeoefend en bovendien een zeer druk ke particuliere praktijk gehad. Zijn kundige adviezen, waaruit een gedegen juridische kennis bleek, die bovendien gesteld waren in een welsprekend en klassiek Neder- landsch zijn aan zijn voornamen cliënt, den staat, zeer te stade gekomen. In tal van bekende procedures trad mr. Tel ders voor den staaf op. Hij was een brillant pleiter, een geboren jurist, die niet alleen het privaatrecht, maar ook het publiek recht volkomen beheerschte. Naam maakte hij o.a. door de bekende pro cedure tegen Rijsdijk waarin de Hooge Raad tenslotte het z.g. strooppot-arrest wees. waar bij werd uitgegaan van het beginsel, dat on rechtmatige overheidsdaad alleen mag wor den aangenomen bij overtreding van een ge schreven rechtsnorm. Telders adviezen uit den mobilisatietijd, b.v. ten aanzien van de militaire winkelsluiting, werden hoogelijk gewaardeerd en de regee ring benoemde hem, voor diensten in dezen crisistijd den lande bewezen, tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Wegens zijn groote deskundigheid, welke aan het licht was gekomen in een quaestie over het bereiden van veevoer uit afvalpro ducten, werd hij in 1921 tot regeeringscommls- saris aangesteld, teneinde der regeering van advies te dienen bij de verdediging van een desbetreffend wetsontwerp In de Staten- Generaal. Ook toonde mr. Telders op het gebied van internationaal recht volkomen thuis te zijn, blijkens zijn advies, uitgebracht in de quaestie van het aanvallen op en buitmaken van Duit- sche schepen binnen onze territoriale wate ren door Engelsche oorlogsschepen. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat mr. Telders zoowel bij de rechterlijke macht als bij zijn confrères een bijzonder aanzien ge noot en dat hem in den kring zijner ambt- genooten vele onderscheidingen te beurt zijn gevallen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7