Iels nietes- Ietsfyns rëmoiaa H.JD.* CREMOLDA VANILLE, ORANGE, CITROEN. niiYvifi' VERTELLING VRIJDAG 15 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 ARROND. RECHTBANK Beleediging van de overheid. Een boekhandelaar uit IJmuiden stond te recht. omdat hij op 5 November in een open bare vergadering van een anti-militaristische vereeniging zich beleedigend had uitgelaten over justitie en politie. De verd. verklaarde, dat hij niet een bepaal de justitie in een bepaald land had willen beleedigen. Hij wilde slechts de misstanden, die z.i. in de kapitalistische maatschappij heerschen, aan de kaak stellen. De verd. achtte daarom zijn uitlatingen niet beleedigend voor een bepaalde rechter lijke macht. Mr. A. R. Andringa. officier van Justitie, deed in zijn requisitoir uitkomen, dat het ten laste gelegde is bewezen. Reeds driemaal eer der is verd. voor degelijke feiten veroordeeld. Spr. eischte een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. H. J. Pot, die als raadsman optrad, vond het duidelijk, dat verd. voortbouwt op de leer van Marx.. ..Allerlei beschouwingen knoopt hij hieraan vast, ook deze gewraakte passage over de rechterlijke macht. Pleiter maakte, evenals de minister, onderscheid tusschen beleedi- gingen in formeelen en materieelen zin. Alleen de eerstgenoemde beleediging is strafbaar. Pleiter was van oordeel, dat de formeele be leediging hier niet geuit is. Bovendien achtte spr. niet bewezep, dat de verd. juist de Nederlandsche justitie een poli tie bedoelde. Spr. vroeg ontslag van rechtsvervolging subs, een voorwaardelijke straf. De uitspraak werd bepaald op 28 Januari. Jamboree en advertenties. De Wereld-Jamboree-1937 d-er Ned. Padvin ders heeft reeds veel stof doen opwaaien.Maar dat. in verband met deze gebeurtenis, een 42- jarige advertentiereiziger uit Haarlem, voor de Rechtbank zou komen, zou men niet ver wacht hebben. Toch was dit gisteren het geval. De man had zich te verantwoorden, omdat hij op 7 September zich tegenover een fiuiithandelaar had uitgegeven als afgevaardigde van de com missie tot voedselvoorziening voor de Wereld- Jamboree-1937. In deze kwaliteit had verd. gezegd, dat de ander de leverantie van fruit aan dit kamp zou kunnen krijgen, als hij maar wilde adverteeren in een padvinders blad. De aanstaande fruitleverancier nam echter informaties, waardoor de zaak aan het licht kwam. Verd. stond wegens verduistering te recht. De man, die de fruitlevei'ing zou krijgen had verd. op de Haarlemsche Groentemarkt ontmoet. Deze man, als get. gehoord, vertelde dat verd. een-geloofwaardig verhaal had op- gedischt. Een marktknecht bevestigde de ver klaringen van den eersten getuige. De verd. zeide, dat hij zich niet als verte genwoordiger der Jamboree-commissie had uitgegeven. De officier van Justitie eischte 2 maanden gevangenisstraf. Mr. H. J. Pot pleitte clementie, ook al om dat het vak van advertentiereiziger zijn bij zondere moeilijkheden met zich meebrengt. Spr. drong aan op een reclasseeringsrapport of een voorwaardelijke straf. De Rechtbank besloot een reclasseeringsrap port over verd. te vragen. De zaak wordt voor onbepaalden tijd geschorst. Politieke vechtpartij. Op 16 October werd des avonds in de Groo- te Houtstraat gecolporteerd met „Volk en Vaderland". Ter hoogte van de Anegang ont stond een vechtpartij met politieke tegen standers. Eén dezer „vechtjassen" inwoner van Zand- voort, stond wegens mishandeling terecht. Hij zou een voorbijganger met een wapenstok of wel met een „ploertendooder" zooals de min der fraaie benaming van dit instrument luidt, zoodanig op het hoofd hebben geslagen, dat hij bloedend verwond werd. Het slachtoffer verklaarde, als getuige ge hoord, dat hij niets met de vechtpartij uit staande had. Hij had slechts de vechtenden, die tegen hem aankwamen, met de handen ■weggeduwd. Hij kreeg toen van opzij een klap tegen het hoofd. Op een vraag van den Offi cier van Justitie, Mr. A. R. Andringa, ant woordde deze getuige, dat hij zich in 't geheel niet met politiek inlaat. Een andere getuige, die eveneens toevallig passeerde, verklaarde dat het slachtoffer, toen hem de slag werd toegebracht, een afwe rende, doch geen vechtende houding had aan genomen. De vechtpartij had plaats ongeveer vóór de étalage van de firma Mathot, hetgeen den president, jhr. mr. Strick van Linschoten de opmerking ontlokte: „Gelukkig, dat het net voor een verbandwinkel was!" Ook een derde getuige van de vechtpartij gaf eenzelfde relaas van het gebeurde. De verd. vertelde, dat hij wel verplicht is een wapenstok bij zich te dragen hoewel de wet dit verbiedt omdat hij vrijwel dage lijks het gevaar loopt aangevallen te worden, alleen al omdat hij het insigne der N.S.B. draagt. - Mr. Top: „Dan moet u dat insigne maar wat meer thuislaten". Met de vechtpartij had de verd. volgens zijn zeggen niets te maken. De president. ..Wilde u uw vrienden dan niet helpen?" Verd.: ..Mis schien wel". Tenslotte, na herhaalde vragen van den president, die daarbij wees op de ver klaring van een getuige, die in gezelschap van den verdachte was, en die zeide, dat hij zijn vrienden te hulp gesneld was. gaf verd. toe, dat hij dit ook wel gewild had. Hij hield echter vol, dat hij „niets deed" en door een groot aantal personen aangevallen werd. Hij had toen zijn wapenstok voor den dag gehaald en was in het wilde weg om zich heen gaan slaan. Daarbij had hij blijkbaar iemand, die hij niet kende, aan het hoofd geraakt, De laatste twee getuigen, politieke vrien den van verd.. hadden niets gezien van het ontstaan de vechtpartij. Alleen hadden zij waargenomen, dat verd. door een groot aan tal menschen was omringd. De Officier zeide in zijn requisitoir, dat hier geen sprake is van noodweer. Verd. heeft wel degelijk de bedoeling gehad er op los te slaan. Spr. eischte een gevangenisstraf van 14 dagen. Verdachte's raadsman, Mr. W. de Rijke, achtte dit een geval van noodweer, waarom verd niet strafbaar zou zijn en ontslagen zou moeten worden van rechtsvervolging. Subsi diair pleitte spr. clementie. Uitspraak volgt over 14 dagen. op de boterham. Cremolda Is een crème van chocolade, zoo heerlijk als U ze nog nooit proefde. Cremolda is verkrijgbaar !n drie smaken i Cremolda kan dun gesmeerd worden, waardoor het voordeelig komt. De groote pot kost 37'/2 cent (plus statie geld). Vraag vandaag Uw leverancier eens om een pot Cremolda vanille. c een crème van chocolade. (Adv. Ingez. Med.) VLEESCHHOUWERIJ F. A. PIëT IN ANDERE HANDEN De Vleeschhouwerij van de firma F. A. Piët in de Zijlstraat 75 is'overgegaan in handen van den heer Oh. de Bruin, die de zaak op denzelfden voet zal voortzetten. Dat wil dus zeggen, dat de clientèle van deze welbekende slagerij op dezelfde vlotte en keurige wijze bediend zal worden als voor heen. De heer Plet heeft zich in den loop der jaren een uitstekende reputatie in Haar lem verworven en het lijdt geen twijfel, of zijn opvolger zal dezen goeden naam In stand houden. Gistermiddag is de zaak officieel heropend PERSONALIA. Bij Kon. besluit van 12 Januari 1937 zijn met ingang van 1 Januari 1937 in het college van regenten over de gevangenissen te Haar lem benoemd: tot voorzitter Mr. F. A. Da vidson. lid van voornoemd college; en tot leden: Mr. Th. A. Wesstra, secretaris der ge meente Haarlem, en C. Thomése. hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, te Haarlem. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Boek- en Bibliotheekwezen. Cockerell. Die Bucheinband und die Pflege des Buches. Cyfer. De titelbeschrijving van tijdschriften, Passanten en constanten (door Dr. H. E. Gr eve). Thyregod. Die Kulturfunktion der Biblio- theik. Versluys. Journalistiek en wetenschap. Chemische en mechanische technologie. Doppler. Onderzoekingen over enkele be- standdeelen van de cacao. Edel. Mengen en roeren. Hammes. Galvanostegie en galvanoplastiek. Thöenes. Het ontstaan van asfalt-bitumen. Waterman. Technische analysen. Letterkunde. Gysen en Herreman. Vlaamsche verzen van dezen tijd. Meer de Walcheren, Van der. Mijn dagboek. Rolland. Compagnons de route; es sa is lit- téraires. Thym-Almanak 1936. Vooys. Bloemlezing uit het middeleeuws latijn. Aardrijks- Land en Volkenkunde. Idriess. Goudzoekers in Nieuw-Guinea. Krimpen a. d. IJsel, Papendrecht, Ridder kerk, Sliedrecht, Zwijndrecht. Seabrook. Avonturen in Arabië. Engelsche romans. Lewis. Free air. Lewis. The job. Wolfe. From death to morning. Wolfe, Of time and the river. 1. Look home ward. angel. 2. Of time and the river. NOTARIS WOLZAK 60 JAAR. Zooals wij meldden bereikte notaris G. Wolzak Hzn., lid van den Gemeenteraad, he den den 60-jarigen leeftijd. Bij deze gelegenheid mocht notaris Wol zak reeds in den loop van den morgen tal rijke bewijzen van medeleven ontvangen in den vorm van bloemstukken, telegrammen van gelukwensch en zeer vele schriftelijke bewijzen van belangstelling. ll!;illlll!l!lllllli:iliiill!|ilM Het Spook. door LEV VLADYKA. Deze gebeurtenis schijnt even raadselachtig als het leven zelf. Een patiënt, die naast mij in het hospitaal te St. Pierre lag. heeft haar mij verteld. Het was een man op leeftijd met onbeduidende gelaatstrekken, aan wiens lichaam omtrent niets meer heel was en die van boven tot onder in verband zat. „Kent u Plowdiw?" begon hij. „Herinnert u zich die kleine stad aan de Maritza? De bin nen hun muren ingesloten hoogten der Dsje- den. oefenden op mij destijds zulk een beko ring uit dat ik mij een week lang niet van het stadje los kon maken. Op den 13den April 1928 ontmoette ik daar in een café, in de Ivan Vokofstraat, voor het eerst den man, wiens eigenaardig gezicht met zijn on geloof elijke veranderlijkheid, dat door een witten haarbos gekroond was, onwillekeurig aller blikken aan trok. Wij wisselden eenige woorden, daar wij toevallig aan hetzelfde tafeltje zaten en gin gen daarna, als wildvreemden, van elkaar. Onder normale omstandigheden zou mij deze ontmoeting volkomen uit mijn herinnering verdwenen zijn, maar het waren geen normale omstandigheden. Ik zei, dat het de 13de April was. Op den 14den bad er een verschrikkelijke aardbeving plaats. Zij begon in Tirpan en Borisograd. maar werd weldra ook in Plowdiw gevor'd. „SNIJDEN" IS GEVAARLIJK. In de Gen. Cronjéstraat is gistermiddag een 42-jarige timmerman J. B. het slacht offer geworden van het zoo gevaarlijke „snij den". De man fietste om ongeveer 10 minuten over vier in deze straat, toen hij ingehaald werd door een vrachtauto bestuurd door een 34-jarigen Haarlemschen los-werkman. Vlak vóór den wielrijder ging de auto on middellijk weer naar rechts, waardoor de timmerman werd aangereden. Hij kwam te vallen en liep een hersenschudding op, bene vens een hoofdwonde. Na door leden van den Ongevallendienst en door een dokter behan deld te zijn, werd de man per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. De remmen van de vrachtauto bleken bij onderzoek in orde te zijn. De wagen is voor- loopig in beslag genomen. Tegen den chauf feur is proces-verbaal opgemaakt. DIERENBEUL GEARRESTEERD. Gisteravond te ongeveer 10 uur is door een agent van politie een 25-jarige koopman uit Haarlem aan het politiebureau gebracht. Deze man was in de Jac. van Looystraat aan getroffen met een zak op zijn mg, waarin zich een doode kat bevond. Na aanvankelijk te hebben ontkend, gaf de man tenslotte toe, dat hij dit dier had ge vangen op de Zomervaart, waar het op een hekje zat. Hij had de kat in den zak gedaan en daarmede zoolang op de straat geslagen, tot het beest dood was. Hij wilde het huidje namelijk verkoopen. De dierenbeul is aan het politiebureau in bewaring gesteld. |lllllllllllliilll!lllllllll!llllllllll[||llllllllllllffi waar zij aanzienlijke schade aanrichtte. Ik dacht toen nog aan geen verband, maar luis ter verder, ik construeer niet, vertel alleen maar feiten. Van deze tweede ontmoeting herinner ik mij, dat wij beiden aan het strand stonden en naar ,de drukte keken; om ons heen waren veel menschen. Een schip lag tot vertrek ge reed. Toen de sirene begon te loeien, bemerk te ik den man met het witte haar. Het kwam mij voor, dat elk onzer zich op hetzelfde oogenblik onze eerste ontmoeting herinnerde. Wij wisselden wederom eenige woorden. „De Vetris" vertrekt!" zei hij. „Is dat de „Vetris"? vroeg ik. Neemt u nu de medïo-Octobernummers eener krant van het jaar 1928 dan zult u zien. dat de „Vetris" met man en muis vergaan is." Pas in de eerste lentedagen van het volgend jaar trof ik mijn witharigen kennis weer aan. Hij scheen mij een afgrijselijk spook des ver- derfs. Waar hij ook opdook, altijd werd hij ge volgd door verschrikking en dood. Ik nam het besluit het raadsel van den man op te lossen. Daarom zocht ik met hem te spreken. Hij deed alsof hij mij niet herkende en daarom stelde ik mijn poging tot den volgenden dag uit. Daartoe zou het echter niet komen. Wij be vonden ons toentertijd in een stadje aan het stroompje de Plaisse. Op den morgen van den volgenden dag brak de stuwdam door en het Plaissedal werd door de watermassa over stroomd. Tallooze menschen verdronken. Vree- selijk was de paniek. Te midden van de cata strophe. werd het mij duidelijk: deze man moest tot het welzijn der mensehheid vernie tigd worden. Ik weet, dat het gruwelijk klinkt, maar het ging om een bijzonder, een buiten gewoon geval en daarom moesten er ook bui tengewone middelen worden toegepast. Ik nam mij voor hem te dooden, waar ik hem ontmoe ten zou. Gedurende eenigen tijd kreeg ik hem I niet te zien. Dan. op een schemeravond, stond ik op het station te wachten on den sneltrein I Weldadigheidspostzegels en -briefkaarten „Voor het Kind" Opbrengst grooter dan verleden jaar. In een bijeenkomst van medewerk (st)ers aan den verkoop der weldadigheidspostzegels en -briefkaarten „Voor het Kind", heeft de voorzitter van het regelingscomité, de heer Westerveld, verslag uitgebracht over den ver koop er postzegels en briefkaarten in de af- geloopen weken. Tot groote voldoening van het Comité kon worden medegedeeld, dat de verkoop weer meer heeft opgebracht dan verleden jaar. In het rayon van het postkantoor Haarlem wer den verkocht: 30350 weldadigheidszegels van V/23 cent, 36740 weldadgheidzegels van 58 cent, 61299 weldadigheidszegels van 610 cent. 17354 weldadigheidszegels van 12V216 ct. met een totale opbrengst van f 13.356.24, waar op een winst wordt behaald van f 4916.80. "Verleden jaar werd een totale opbrengst verkregen van f 12784.99 en een winst van f 4806.82, zoodat de opbrengst f 571 25. en de winst f 109.98 grooter was dan. verleden jaar. De verkoop der briefkaarten was een groot succes, vooral de mooie kaarten .appelmarkt" en ..ijsvermaak" van Anton Pieck werden in een zeer groot aantal verkocht. Werd verleden jaar in Haarlem, Bloemendaal met inbe grip van Overveen, Aerdenhout en Vogelen zang en Heemstede voor een totaal be drag van f 1342,72 aan briefkaarten verkocht, dit jaar was de totale opbrengst f 1570.33 (Haarlem f 948,77, Bloemendaal f 306.06, Heemstede f 115.50)dus f 227,61 meer. De voorzitter bracht namens het Comité hartelijk dank aan de dames en heeren, die door hun belangelooze medewerking dit re sultaat mogelijk hebben gemaakt en ook aan de Postambtenaren die altijd op zoo prettige wijze hun steun verleenen. LEERAREN IN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. De Vereeniging van Leeraren en Onderwij zers in de Lichamelijke Opvoeding in Neder land, afd. Haarlem houdt haar jaarvergade ring op Zaterdagavond 16 Januari in hotel Lion d' Or in de Kruisstraat. Na de verslagen van den secretaris en van den penningmeester volgt een bestuursverkie zing. De heer J. S. Kroes, leeraar lichamelijke opvoeding, houdt na afloop der jaarvergade ring een causerie. VERGADERING CHRISTELIJKE LETTER KUNDIGE KRING. Woensdagavond hield deze kring haar maandelijksche vergadering. Als spreekster trad op mej. A. G. Schipper over Wilma's nieu we roman: „Wij groeten de Broeders". Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend had, gaf hij het woord aan mej. Schipper. Deze belichtte eerst de voornaamste personen uit het boek als: grootvader Jochem diens ongetrouwde zus ter tante Geurtje, het nichtje Bertha en Roel man, den zoon van mijnheer van Hal, de eige naar van de boschwachterij. Vervolgens gaf zij een overzichtelijke uit eenzetting van de problemen van dit boek en zijn hoofdpersonen. In dit boek domineert vooral in de figuur van Bertba, Wilma's groote liefde voor de natuur. Tot slot van dit gedeelte van den avond las spr. een fragment uit het boek voor. Na een korte pauze volgde een levendig debat naar aanleiding van het gesprokene in het eerste deel van den avond. GEEN GRIEP. Griep zal geen vat op U hebben, als U steeds Karsote (in het kleine, handige zak flaconnetje) bij U draagt. Overal waar ge vaar voor besmetting dreigt, sprenkelt ge enkele druppels Karsote op Uw zakdoek snuift de aangename damp flink op. Uw ademhalingsorganen worden nu gevuld met 'n atmosfeer, waarin bac teriën van verkoudheid, griep of influenza niet bestaan kunnen. Labora toriumproeven hebben bewezen, dat de Karsote- damp alle verkoudheid- en influenza-veroorza- kende bacteriën binnen enkele minuten volko men vernietigt. Daarom moet zelfs de meest hard nekkige verkoudheid spoe dig voor Karsote wijken. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.70 per flacon (zak formaat) en 1.00 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) Illlillllillllillllllllllllilillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll illlllllllill!lllllllll!ll]lllllllll!llii;illill[;il!lllllllll!llllllllllilll naar Bern. Hij kwam met eenige vertraging binnen. Ik stapte in een coupé tweede klasse, waar slechts één heer in zat. Daar hij naar het aan den anderen kant gelegen perron keek, kon ik zijn gelaat niet zien. Ik zag alleen maar zijn nek. Ik hoopte, dat hij een gemoede lijk reisgezel zou zijn! Toen ik mij tot hem wendde, keek hij om. Ik werd den witten haarbos gewaar, hij was het! Ik was ervan overtuigd, dat ik hem nog dezen avond dooden zou. maar niet onverhoeds! Ik zou hem rustig mijn beweeggronden verklaren. Ik zou hem zeggen, waarvan ik hem beschuldigde. Voor ik evenwel mijn mond kon openen, keek hij mij met zijn droeven blik aan, een weemoedig glimlachje speelde om zijn mond. „Wij hebben elkander driemaal ontmoet", zei hij, „en telkens wanneer dat 't geval is ge weest. gebeurde er iets ontzettends. Daar bent u de schuld van!" Hij zweeg, maar ik vermocht niet hem ant woord te geven. Hij klaagde m ij aan van het geen waar ik hem van beschuldigde. Had hij, misschien gelijk? Ik was zoo verpletterd, dat ik hem de triomf van zijn woorden ten volle liet genieten. Meer weet ik niet. Hier in het hospitaal beleefde ik de voort zetting. Hij had mij met een krachtigen slag op het voorhoofd bewusteloos geslagen en mij daarna uit het portier geworpen. Men vond mij en bracht mij hier, Maar het verging hem óók slecht, want de sneltrein bereikte zijn bestemming niet; hij stortte mèt de brug in de diepte; er moeten talrijke dooden ge weest zijn!" De man zweeg en blikte wezen loos naar het plafond. „Moge God geven, dat wij elkander nimmer meer ontmoeten, als hij er het leven af gebracht heeft!" zei hij nog, na een wijle. Zijn wangen waren bleek en ingevallen, zijn verbonden ledematen schenen hem veel pijn te doen en het had er allen schijn van, dat in af- zïenbaren tijd zijn twijfel in zekerheid zou verkeeren. Opbouw en afbraak van het Katholicisme. Moet de Christelijke beschaving ten onder gaan? In het kader van de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen hield het. co mité voor Katholieke Actie te Haar lem, gisteravond in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertge bouw een propaganda vergadering. Sprekers waren de zeer eerwaarde heer H. Drost, praeses van de St. Jo- zefsgezellenvereeniging te Amster dam, en prof. dr. A. M. A. A. Steger, hoogleeraar te Amsterdam. Een en semble onder leiding van den heer Nibbering verleende muzikale mede werking aan dezen avond. De voorzitter van het comité, prof. Steger, opende den avond met den christelijken groet. Spr. memoreerde een herderlijk schrij ven van November jl. waarin werd gewezen op de goddeloosheid en het nieuwe heiden dom. Dit was de aanleiding tot het organi- seeren van dezen avond, waarin zou worden gesproken over opbouw en afbraak van het katholicisme. Als eerste spreker trad op prof. Steger zelf, over de afbraak in het katholicisme. Deze afbraak is geen fantasie, doch bittere wer kelijkheid. Wij hollen in een snel tempo te rug naar het heidendom, dat bestond .voor de komst van Christus. Bandeloosheid en zedeloosheid vierden hoogtij, en de gevolgen daarvan waren ver schrikkelijk. De slavernij was algemeen, de wetenschap was niet in tel. en het huiselijk geluk was iets onbekends Alles was onder geschikt aan het belang van den Staat. De uiterlijke welvaart was innerlijk voos en hol. Het christendom bracht hierin verande ring. De kerk hervormde de zeden en ver nieuwde de mensehheid. De slavernij werd afgeschaft, de arbeid werd verheven en ge adeld. het gezin werd een haard van vrede en geluk. De wereld ging een beteren tijd te gemoet. Helaas is dit niet zoo gebleven. De mensoh stond op tegen God. Opnieuw beheerschten verwarring en zedeloosheid, haat en bande loosheid het maatschappelijk leven. Het ge loof werd ondermijnd en men zocht een an deren God. Maar de nieuwe goden werden weer als vroeger, van aardsche structuur. De mensch zelf werd verafgood, de rede en de Staat werden aanbeden, een nieuw afgoden dom ontstond. Marx heeft gezegd, dat het geloof opium voor 't volk is en Lenin en Stalin hebben het hem nagezegd. Velen zagen in het commu nisme een geloof, waarin zij steun zochten hier op aarde. Over het hiernamaals maak te men zich geen zorgen, want men geloofde er niet meer aan. Zoo was men teruggekeerd tot een nieuw heidendom. Het gezin werd uit zijn voegen gerukt, en het onderwijs steunde deze zede loosheid eerder, dan haar tegen te gaan. Houding, omgangsvormen en kleeding waren bedenkelijke uitingen hiervan. Dit alles effende het pad voer het com munisme. De Paus wees in zijn Quadragesi- mo Anno op deze gevaren. Wij katholieken, aldus besloot prof. Steger zijn rede. zijn rijk. want. wij hebben ons ge loof. Ons katholicisme kan ons redden en ons een uitweg wijzen in de moeilijkheden en verwarring dezer tijden. Na de pauze, waarin het ensemble Nibbe- ring nog enkele muziekstukjes ten gehoore bracht, voerde rector H. Drost uit Amster dam het woord over den opbouw van het katholicisme. Op het katholieke geslacht van thans, al dus deze spreker, rust een zware verant woordelijkheid. Want men staat voor een keuze, tusschen God en goddeloosheid. Uit deze geestelijke, economische en sociale cri sis kan de wereld te voorschijn komen, als een ruïne. Het is niet de eerste maal. dat de gods dienst in gevaar is. Maar steeds heeft het katholicisme daaraan het hoofd kunnen bie den. Zoo zullen de katholieken van thans stand moeten houden, om hun geloof in God te bewaren, om het voor het nageslacht te redden. Men ondei-schat het gevaar van het com- munir-xe. meent spr, Het is niet voldoende, vast besloten te zijn, het geloof daar tegen te verdedigen, wanneer de tijd daar zal zijn. Juist deze werkloosheid is gevaarlijk. Men moet waakzaam zijn, want er is slechts een oplossing, vóór of tegen God. De massa is niet goddeloos, er is integendeel een honger naar God. En Christus is nog steeds op deze aarde en wacht op ons. Hij leeft nog op deze wereld, maar hij gaat schuil achter den mensch. De kerk geeft de oplossing en de redding. God heeft zijn gedachten neergelegd in de richtlijnen van de kerk. Wanneer de men schen volgens die richtlijnen 'leven, zal er een wending ten goede komen. De menschen hebben God verlaten, en daardoor zijn zij ook eikaars vijanden ge worden. Christus is de band, die de menseh heid aan God bindt. Breng daarom den mensch tot Christus, opdat dien band met God hersteld en de wereld gered worde Dit is- de oplossing, die de katholieke actie ziet, uit de moeilijkheden van deze tijden. Retcor Drost besloot zijn rede met de op wekking. een sterke macht te vormen, die trouw is aan kerk en God. LEZING FRITS. SCHUURMAN. Voor de leden (met introducés) van de Afd. Haarlem van de Kon. Ned. Toonk. Ver. zal a.s. Zaterdagavond door den heer Frits Schuurman een lezing worden gehouden in een der zalen van Café Brinkmann, Groote Markt, met als onderwerp: „Oorsorong. betee- kenis en muzikale waarde van Jazz-muziek". PROT. CHR. INTERNAAT. Na een gastvrij onderdak genoten te hebben in de Jeugdherberg ..Jan Gijzen" voor de eer ste drie-maandehik.sche cursus voor w^-vinoze meisjes ter opleiding tot de huishou^eliike be roepen was de commissie Vrouwen-Crisis-Zorg verheugd de tweede cursus voor 40 meisjes te kunnen beginnen in een eigen huis Zijlweg 279. zij het dan een huurhuis. Gisteravond had de opening met de nieuwe groen meisjes plaats door mei. Klapwijk. viee- nresidente van Vrouwen-Crisis-Zorg. Rowve de directrice mej. E. Boeke en de assistenten mej. W. Beekman leerares koken en voedings leer en mej. J. Buys, leerares landbouwhuis- houdkunde, waren aanwezig de directrice en drie leeraressen der Prot. Chr. Nijverheids school. aan welke school de lessen zullen wor den gegeven. De inrichting van het gebouw is eenvoudig, maar smaakvol en geheel aanslui tend bij de eischen aam dit crisLswerk te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10