Het groote Haarlemsche noleenngsplan. Een Zware Post. Een openbare school in het Zuiden van Haarlem? 54e Jaargang No. 16430 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- èn Feestdagen Vrijdag 15 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: I'. W. l'EERKBOOM UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHATT1J VOOR ,,,,1,, ptFRFR001W. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEEN® DRUKKERIJ N.V. Hoofdredactenr Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOK COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nq3-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Ver het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 15 januari. Spaansche Nooden. Er is weinig verbeeldingskracht noodig om te begrijpen dat onder de slachtoffers van den burgeroorlog die in Spanje woedt ettelijke duizenden kinderen zijn. Een groot aantal wordt gedood bij bombardementen, een groot aantal gewond, waarvan sommige voor het leven verminkt u excuseert mij wel, niet waar, dat ik de dingen weer zoo onpleizierig bij hun naam noem en er zijn er ook nog duizenden die, van hun ouders en verzorgers beroofd, eenvoudig aan hun treurig lot over gelaten zouden worden als er geen barmhar- tigen waren die zich dit lot aantrokken. Dien tengevolge wordt een groot aantal Spaansche kinderen over de grens in veiligheid gebracht. Het spreekt vanzelf dat dit werk geld kost. In een ingezonden stuk in dit nummer wordt een beroep op u gedaan om het te steunen. Ik verzoek u vriendelijk dit stuk eens te wil len lezen, uw gedachten enkele oogenblikken over het onderwerp te willen laten gaan, u het lot van die kinderen voor te stellen en dan naar bevinding te handelen. Het zal uw aan dacht trekken dat deze kinderhulp niet aan partijschappen is gebonden; mij zou het ove rigens volkomen onverschillig laten of mijn bijdrage in nood verkeerende kinderen van Rooden of van Witten ten goede zou komen. Een nuttig hulpmiddel bij zoo'n geval is altijd, u voor te stellen dat uw eigen kinderen zooiets overkwam tengevolge van het meester lijke beleid dier volwassen mensehheid, waar in zij in hun onschuld zulk een onbeperkt ver trouwen koesteren. Nu is dit niet zulk een heel fantastische gedachte, want al schijnt Neder land geen gevaar voor een burgeroorlog te loopen, het staat wel allerminst buiten het gevaar van een nieuwen Europeeschen oorlog, die onze kinderen in minstens even ergen nood zou brengen als die waarin nu de Spaan sche kinderen verkeeren. Alzoo, stel het u voor: uw eigen kleine jongen of meisje, van ouders beroofd, temidden van een dergelijken hel, wanhopig zoekend naar hulp. Bedenk dan dat Spaansche kinderen in dezen toestand verkeeren en dat u gevraagd wordt er iets aan te doen. Gironummers worden in het ingezon den stuk vermeld. Een adres waaraan u des- gewenscht meer inlichtingen kunt krijgen wordt opgegeven. En de hulp aan kinderen die in nood verkeeren is een van de weinige goede dingen op deéz' aard die niet door grenzen be lemmerd worden.laat ik liever zeggen: be hoeven te worden. Ook zijn Spaansche kinde ren, evenals trouwens Duitsehe, Fransche, En- gelsche enz., net zoo als de onze.even jong, even onwetend en even vervuld (althans ge weest) van groote schoone verwachtingen om trent het leven. Nietwaar? er is toch wel iets ergs in dit vertrouwen te beschamen, te verwoesten met een bom uit een vliegtuig, of een gaswolk, of een granaat uit een kanon dat als „nieuw wonder der techniek" gepre zen is. Het wil mij altijd nog voorkomen dat het een hooger plicht is de kinderen te be schermen dan politieke veeten uit te vechten waarbij zij vermoord en verminkt worden of „alleen maar" van hun ouders beroofd. Ik zeg dit in alle neutraliteit op godsdienstig en par?,, tij politiek geb ied, waartoe dit blad zich ver plicht heeft. In de oogen van enkelen zal het wel weer verdacht zijn men kan in dezen liefelij'ken tijd letterlijk geen woord zeggen over een onderwerp als Spanje zonder ver dacht te worden van het een of ander „isme1 maar dat kan me niet schelen. Het raakt mij niet. Een andere uiting van de Spaansche nooden begint nood te veroorzaken ook in Nederland- sche gezinnen. En helaas baat daartegen al leen een waarschuwing. Ik bedoel de pogingen die ook in ons land ondernomen worden, om jonge menschen te bewegen tot dienstneming in Spanje. Of dit nu de legioenen van Franco of die van Largo Caballero betreft doet voor mij alweer niets ter zake: in ieder geval waar schuw ik er met nadruk tegen. Als het jongens betreft die den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben gn dus meerderjarig zijn kunnen noch hun ouders, noch de autori teiten hen meer beletten zich n een der gelijk avontuur te begeven. De gevolgen over zien zij dan natuurlijk volstrekt niet en de nood wordt veroorzaakt in de gezinnen, waar men kinderen naar dezen hel ziet vertrekken. In Engeland heeft men het dienstnemen in een vreemd leger thans strafbaar gesteld om het vertrek van vrijwilligers naar Spanje te voorkomen .terwijl de jonge Engelschman die in een vreemd leger dienst neemt zijn natio naliteit automatisch verliest. Dit laatste is ook in Nederland het geval; de wet bepaalt het aldus. De gevolgen van dit verlies van natio naliteit zijn voor het verdere leven van iederen jongeman, die het treft, rampzalig. Hij krijgt er geen andere nationaliteit voor in de plaats, !hij wordt een vaderlandslooze Uitvoering van gedeelten ter bestrijding der werkloosheid. In den loop der jaren hebben we al veel over het groote rioleeringsplan voor Haarlem ge schreven. Onze lezers weten dat deze zaak thans eindelijk in een acuut stadium is ge komen. Haarlem wordt namelijk voor de noodzakelijkheid gesteld in de naaste toe komst een einde te maken aan het tegenwoor- die overal als vreemdeling beschouwd en be handeld wordt, Ook in ons land mist hij dientengevolge burgerrechten, die hem het verwerven van vele betrekkingen onmogelijk kunnen maken en hem ten allen tijde in on voorziene moeilijkheden kunnen brengen. Dit alles is dan het gevolg van zijn avontuurlijke inmenging in de zaken van een ander land en van het dooden van medemenschen die hem niet alleen niets gedaan hebben, maar tot welker bestrijding ook geen enkele soort gezag hem gedwongen heeft. Hoe hij dit met zijn geweten kan vereenigen kan is onduide lijk, maar het gebeurt. Beide strijdende le gers in Spanje zitten vol buitenlanders die meehelpen het rampzalige land te verwoes ten. De Amsterdamsche politie heeft gisteren een paar individuen aangehouden verdacht van „ronselarij" voor Spanje. Het is niet altijd ronselarij. Het kunnen ook aansporingen en beloften van_ hooge gages zijn, met daarop volgende dienstneming buiten Nederland. Dan gaat de jongen dus vrijwillig ons land uit, naar een volk waarvan hij de taal niet kent, dat in volkomen desorganisatie verkeert en waar hij op alle mogelijke manieren bedrogen kan worden. Ik herhaal het: met den grootsten nadruk moet tegen dienstneming in Spanje :ewaaxschuwd worden. R. P. Het Prinselijk Paar in Krynica. Totnogtoe hebben wij ons, gevolg gevende aan het begrijpelijke verzoek van H.M. de Koningin, onthouden van het opnemen van foto's van het prinselijk paar in Polen. Thans ontvangen wij eenige foto's, waarvoor Prin ses Juliana en Prins Bernhard officieel heb ben geposeerd en die door den regeerings- persdienst yoor fiat zijn geteekend ter publi catie. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Jongen te Oegstgeest door auto gegrepen. Donderdagavond omstreeks acht uur is op den Rijksweg te Oegstgeest, ter hoogte van „De drie witte palen" een ernstig ongeluk ge schied. Een inwoner van IJmuiden reed daar met zijn auto, toen plotseling de vijftienjarige J. C. K. uit Oegstgeest op zijn rijwiel den weg overstak. Volgens ooggetuigen zou de jonge man tusschen twee auto's hebben willen over steken. Hij werd door de auto gegrepen en met zulk een kracht tegen den weg gesmakt, dat hij met een schedelbreuk bleef liggen. In zeer ernstigen toestand is het slachtoffer naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden. dige systeem om de vaarten en singels als open riolen te gebruiken. In de geheele gemeente moet een net van stamriolen gemaakt wor den, die het rioolwater naar een centraal punt brengen, vanwaar het geperst zal worden naar de Noordzee of naar een reinigingsinstallatie. Openbare Werken is reeds eenigen tijd bezig met het uitwerken en be- studeeren van de plannen. Het is op dit oogenblik nog niet te zeggen, welke oplossing gekozen zal worden afvoer naar zee of reiniging langs biologi- schen weg. Natuurlijk zal in deze van veel belang zijn hoe zich de kosten van beide systemen tot elkaar verhouden en daarover bestaan nog geen voldoende gegevens. Natuurlijk komen er nog vele andere quaes- ties bij. Voor afvoer naar zee zal o.a. de mede werking van belanghebbenden noodig zijn, terwijl dit niet noodig is als het stelsel der biologische reiniging gekozen wordt. Intusschen wordt ook nagegaan wat van de bestaande riolen gebruikt kan worden om opgenomen te worden in het nieuwe plan. Bovendien wordt met het leggen van nieuwe riolen rekening gehouden met de komende veranderingen. Zoo wordt bijvoorbeeld, nu de walbeschoeiing en de bestrating van de Brou wersvaart vernieuwd wordt, daar meteen een stamriool gelegd, dat later zal aansluiten bij het nieuwe stelsel. De gemeente heeft bovendien de financieele medewerking van het Werkfonds gekregen voor het maken van een stamriool ter aan sluiting van het Tuindorp (Ramplaankwar- tier) aan het rioolstelsel. Dit is slechts een werkobject van 22.000, maar de beslissing die in deze aangelegenheid gevallen is, kan toch van groot gewicht geacht worden. Het is na melijk het voornemen ook voor het groote rio leeringsplan medewerking van het Werkfonds te vragen. Dat is bij die kleine aanvraag mede gedeeld, zoodat het wel aan te nemen is, dat als over eenigen tijd steun voor het geheele plan of voor andere onderdeelen wordt ge vraagd, men bij het Werkfonds geen bezwaren zal ontmoeten. Het is, naar wij vernemen, waar schijnlijk, dat door B. en W. aan den Raad o.a. ook om nieuwe objec ten ter bestrijding van de werkloos heid te hebben binnenkort zal wor den voorgesteld om nog eenige onder deelen van het rioleeringsplan uit te voeren. Dit kan wat verschillende buitenwijken be treft geschieden zonder dat reeds een beslis sing gevallen is wat den afvoer van het riool water betreft. Op onze vraag of dit ook mo gelijk zal zijn met de binnenstad konden wij geen bevestigend antwoord krijgen. Voor de werkverruiming in onze stad is het uitvoeren van het groote rioleeringsplan na tuurlijk van zeer veel'be teekenis, terwijl ook het vraagstuk van de bevordering der Volles- gezondheid er natuurlijk zeer nauw bij betrok ken is. Het Werkfonds heeft voor het stamriool in het Ramplaankwartier het geld gegeven voor 25 jaar. De eerste 5 jaar behoeft geen rente gegeven te worden, daarna moet een rente be taald worden van ten hoogste 4%. De aflossing geschiedt in 25 jaar (eventueel in 25 annuïtei ten) (President Roosevelt krijgt dage lijks 6500 brieven toegezonden. Deze worden, op zijn uitdrukkelijk bevel, alle beantwoord.) Een zware post in waren zin, Om ginder president te wezen, Wanneer je, denk het u maar in, Niet eens je eigen post kunt lezen. Al heet je dan ook Roosevelt, Ben je tot president gekozen, Dan leef je, dat zij vastgesteld, Voorwaar niet in een veld van rozen. Misschien is er wel heel veel goeds, Dat men hem wenscht bij 't brieven schrijven, In dien post-hoorn des overvloeds, Zal 't voor hem ongelezen blijven. Door tal van ambtenaren moet, Het antwoord worden neergeschreven. Op wat de schrijvers, kwaad of goed, Hem op een briefje wilden geven. Wanneer er af en toe eens in Mijn bus een briefje wordt gevonden, Dan ben ik met mijn heel gezin Verheugd, ja bijna opgewonden. Het is alleen al het idee. Dat iemand ons 't op schrift wou geven, Al valt het dan niet altijd mee, Wat in zoo'n briefje staat geschreven. Maar Roosevelt, de president, Wat kan 'k den armen man beklagen, Om wat men hem aan brieven zendt, Niet af en toe, maar alle dagen. Het komt tenslotte hierop neer: Ik kan soms naar een brief verlangen, Men schrijft hem duizend malen meer, Maar hij mag nooit er een ontvangen. P. GASUS. Een haarscherp beeld Door een goeden bril, Een KEI P-bril. KEIP, Groote Houtstraat 137. (Adv. Ingez. Med.) Beslissing thans spoedig te verwachten. Een snapshot van het Prinselijk Paar op een yan zijn tochten. Er is al meermalen gesproken en geschre ven over de wenschelijkheid in het Zuiden van Haarlem een openbare school te stichten. Zon der bezwaar zou dan de school van den heer Th. M. J. Donkersloot in de Wilhelminastraat kunnen worden opgeheven, omdat de woon plaats der leerlingen zich immers uit het cen trum der stad meer en meer verplaatst naai de buitenwijken. Het gemeentebestuur kon voor verwezenlijking van deze plannen niet de medewerking van het rijk verkrijgen deze medewerking is vereischt in verband met het Schoolbouwwetje omdat de school in de Wilhelminastraat. hoewel oud, toch nog ge schikt is te achten voor onderwijs. Daarom is door het gemeentebestuur het plan in overweging genomen om het school gebouw in de' Wilhelminastraat voor andere doeleinden te bestemmen. Er zouden daarin na verbouwing ondergebracht worden de bu reaux van Maatschappelijk Hulpbetoon, den Werkloosheidsdienst en den Armenraad. Maat schappelijk Hulpbetoon is thans onvoldoende behuisd in het Proveniershuis; de Werkloos heidsdienst is uit het gebouw in de Hoofman- straat gegroeid. De Armenraad zetelt nu nog m het Hofje van Staats op den Jansweg, maar reeds eenigen tijd geleden is besloten die over te brengen naar hetzelfde gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon. Het gemeentebestuur is overtuigd, dat als Maatschappelijk Hulpbetoon en de Werkloos heidsdienst in een gebouw zijn ondergebracht bezuinigingen verkregen kunnen worden. Openbare Werken is thans bezig voor de ver bouwing een plan uit te werken. Gaan die plannen door, dan is het gemeente bestuur overtuigd, dat de regeering toestem ming zal geven in het Zuiden der stad een nieuwe school te bouwen. Daaraan zal in de naaste toekomst vermoe delijk nog meer behoefte komen daar de kans bestaat, dat als de Haarlemsche Schoolver- eeniging gecombineerd zal worden met de Schoolvereeniging in Aerdenhout de school dezer vereeniging in het Florapark zal worden opgeheven. Wij hadden een onderhoud met den Wet houder van Onderwijs over deze aangelegen heid. De heer A. G. Boes deelde ons mede, dat hem van de plannen van de Haarlemsche Schoolvereeniging nog niets bekend was. Als zoo zei hij in de naaste toekomst de School in het Florapark zou worden opgehe ven, dan dringt de quaestie van een open bare school in het Zuiden der stad nog meer. Er is evenwel geen mogelijkheid om in het Zuiden een nieuwe openbare school te stich ten. want daarvoor zou de gemeente 150 kin deren moeten hebben die thans nog geen school bezoeken. Er kunnen dus niet bijge teld worden de kinderen die nu al op de school in de Wilhelminastraat zijn en die graag zouden overgeplaatst worden naar de nieuwe school in het Zuiden. Eerst als op de lijst 150 kinderen volledig gevuld zou zijn is toestemming van het rijk te verwachten. Die kans behoeven wij dus niet eens onder oogen te zien. De eenige mogelijkheid voor de naaste toe komst om in het Zuiden der stad een nieuwe Het woord is aan Louis Couperus: Een macht, die eensgezind is, vermag alles tegenover een meerderheid, die het niet is. school te krijgen is de verplaatsing van de school in de Wilhelminastraat. Daarop is nu onze hoop gevestigd, maar wij kunnen pas ons verzoek naar aan de regeering indienen als zeker is, dat de school in de Wilhelmina straat goed verbouwd kan worden, en dat de onderbrenging van Maatschappelijk Hulpbe toon en den Werkloosheidsdienst in één ge bouw een besparing van uitgaven voor de gemeente tengevolge zal hebben. Als die zaak evenwel voor elkaar komt, dan zijn wij er tnog niet, wantwij zijn er nog niet in geslaagd in het Zuiden der stad een geschikt terrein voor een nieuwe open bare school te vinden. Niettegenstaande er toch door Openbare Werken veel moeite ge daan is om wat te vinden. Ook de leden der Onderwijscommissie hebben getracht iets te vinden, maar ook dat heeft geen resultaat opgeleverd. Er is eenigen tijd geleden gedacht over een terrein in het Haavlemmerhoutpark, maar een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat dit punt te ver af gelegen is. De onderwijsvoor- standers die wij er over geraadpleegd hebben waren alle van oordeel dat de nieuwe school meer in de omgeving van het Florapark moet staan. Daar is evenwel geen geschikt terrein te vinden. Het gebouw dat de Haarlemsche School vereeniging nu in het Florapark gebruikt is eigendom der gemeente. Als deze school inder daad zou worden opgeheven, dan zou het ge bouw als het niet meer voor onderwijsdoel einden gebruikt wordt, wellicht weer aan de gemeente komen. Dit gebouw, een groote villa, heeft evenwel te kleine lokalen om voor het openbaar onderwijs gebruikt te worden. Op dit punt zou als opheffing van het servituut dat op het Florapark rust te verkrijgen is, wel een nieuwe school gebouwd kunnen worden, maar het kan betwijfeld worden of daardoor het karakter van het Florapark niet wordt aangetast. In elk geval, zoo besloot de wethouder, men kan er van verzekerd zijn, dat wij alles zullen doen om de stichting van een nieuw gebouw voor een openbare school in het Zuiden der stad te bevorderen. H.K.H. Prinses Juliana op een der besneeuwde hellingen in de omgeving van Krynica. Hêt Bëê$Mêwk$tê De strijd om Madrid: uittocht der bevolking houdt aan. pag. 4 Bespreking tusschen Engeland en Ierland. pag. 4 België zou bereid zijn mee te werken aan slechting der tariefmuren. pag. 3 Tass verklaart niets te weten van de arresta tie van twee Nederlanders te Moskou, pag. 3 Bakkers zijn teleurgesteld door de maatrege len der regeering. pag. 3 Openbare Werken te Haarlem bestudeert uit voering van het z.g. groote rioleeringsplan. pag. 1 De beslissing inzake den bouw van een open bare school in het Zuiden van Haarlem is thans spoedig te wachten. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Spaansche Nooden. pag. 1 Augusto Barcia: Spanje blijve aan de Span jaarden. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Nieuwe "egeling col lective arbeidsovereenkomsten. pag. 3 J. B. Schuil over: „Haar andere man" pag. 2 II. D. Vertelling: liet Spook. pag. 6 Sport in 't Kort. pag. 12 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1