Nieuwe regeling collectieve arbeids overeenkomsten. Maandag 18 Januari a.s. Jaarlijksche Opruiming N.V. Wed. OOSTEN ZOON's Wetsontwerp van groote beteekenis. VRIJDAG 15 JANUARI 1937 TT A A R T; E M'S D A G B E A D 3 's morgens IQ uur, begint onze ZATERDAG is de zaak gesloten. Ziet ZATERDAG en ZONDAG de etalages. Gedurende de opruiming 's middags van 122 uur gesloten. COMPLETE WONINGINRICHTING - BARTEUORISSTR. 13—17. (Adv. Ingez. Med.) Colijn's woorden vinden weerklank. België zou bereid zijn mee te werken aan slechting der tariefmuren. Het plan van Minister Colijn, die kort ge leden een economische samenwerking be pleitte tusschen de noordelijke landen, Ne derland, België en Zwitserland, had tot dus verre slechts weinig weerklank gewekt in België, aangezien dit land niet officieel hier van op de hoogte was gesteld. Uit goeden bron wordt thans ech ter bekend, dat officieele Belgische kringen van meening zijn, dat dit initiatief verdiend gesteund en le vendig aangemoedigd te worden. België heeft inderdaad een uiterst groot belang bij een verlaging van de tariefmuren. Het heeft zeer actief deelgenomen aan de conferentie van Oslo, die zonder te slagen trachtte de economische belangen der op deze conferentie aanwezige landen nader tot elkander te brengen. De Belgische bladen bespreken het voor stel van minister Colijn dan ook zeer gun stig. Geen twee Nederlanders te Moskou in arrest? Het Telegraaf Agentschap der Sovjet Unie te Moskou deelt aan het Algemeen Neder- landsch Persbureau op diens informatie naar aanleiding van het door het Duitsche Nieuws- Bureau verspreide bericht, dat te Moskou twee. Nederlanders zouden zijn gearresteerd, tele grafisch mede, dat Tass dienaangaande geen enkele mededeeling heeft ontvangen. Bakkers zijn teleurgesteld. Over maatregelen der regeering. Critiek op vergadering te Utrecht. Men meldt ons: In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwamen Donderdag een 500-tal bakkersvertegenwoor digers uit geheel Nederland bijeen, teneinde zich te beraden over de" jongste beslissingen der regeering inzake het niet willen verbin dend verklaren van ondernemersovereenkom sten in het bakkersbedrijf te Amsterdam en te Rotterdam. De voorzitter der Nederlandsche bakkerij stichting, prof. Gerbrandy, gaf een uiteen zetting over den lijdensweg dien de regeering het in zoo diepen nood verkeerende bedrijf heeft doen afleggen. Hij besprak daarna het karakter der afgekomen beslissing en woog de door de regeering thans in uitzicht gestelde maatregelen op hun waarde. Spreker legde er den nadruk op dat naar zijn meening minister Gelissen ten volle overtuigd is geworden va,n den nood in het bedrijf, en hij inderdaad naar beste kunnen hulp wil verleenen. Aan de bakkers werd daarna gele genheid gegeven van hun gevoelens te doen blijken. Een groot aantal sprekers maakte daarvan gebruik waarbij de zeer verbitterde vergade ring herhaaldelijk van groote in stemming blijk gaf. Het sterkst kwam wel tot uiting het algemeen gevoelen, dat hier onrecht wordt gedaan. Men memoreerde de herhaalde toezeggingen, door de over heid gedaan en later weer ingetrok ken, men hekelde de houding van een regeering, die een wet maakt en haar door niet beivijsbare doch door de aanwezigen als „ambtelijk" gestem pelde invloeden daarna niet toe past, zelfs niet op ontwerpen, welke in overeenstemming met het departe ment van Handel werden opgesteld. Men vroeg zich af, of de door de stich ting gevolgde tactiek om den strikt legalen weg te bewandelen, wel juist is geweest en of niet met de vuist op tafel meer bereikt ware. Een der sprekers citeerde uifc „Saevis trail qu ill es in undis" hoe dr. Colijn daarin de ordening welke uit het bedrijf zelf opkomt als de beste voorstelt, terwijl nu het kabinet de bakkerij komt verblijden met een volkomen van bovenaf opgelegde regeling die naar de meening van de vergadering slechts een zeer problematieke waarde heeft, en zelfs wellicht een negatieve. De belofte, dat de arbeidswet en warenwet streng zullen worden toegepast, deed de vraag rijzen of de regeering dus erkende dat zij tot dusverre daarmede schromelijk nalatig is ge weest. Sterk kwam naar voren, dat men geen ver trouwen stelt in een bewind, dat met woorden steeds weer liefde voor den middenstand brengt maar met landbouwcrisis-maatregelen, ac cijnzen en andere lasten de uitoefening van het bakkerij -bedrij f vrijwel onmogelijk maakt. Onbegrijpelijk noemde men het handhaven van de wet tegen prijsopdrijving ten aanzien van brood, nu immers onlangs door het sta- biliseeren en verminderen van de „bonifica tie" de prijzen van bloem en meel feitelijk zijn losgelaten en in een week tijds met 7 pet. zijn gestegen. De vergadering besloot zich wat ook ge- beure het volledige recht van critiek op wat geschied is, voor te behouden, Men stelt zich voor die critiek publiekelijk en ook in politiek opzicht uit te oefenen. Voorts werd besloten om het samengaan van het geheele bedrijf zoo sterk mogelijk te continueeren en om via de organisaties de pogingen om betere bedrijfstoestanden te be reiken, met alle middelen, zoo noodig ook tot dusverre niet gebruikte, voort te zetten. Daar bij zal niet worden afgewezen een op reëele basis geschoeid overleg met die regeerings- personen, die bewezen hebben de bakkerij een goed hart toe te dragen. Op 4 December 1936 werd aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet aangeboden, be treffende het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Daar mede is een belofte ingelost, welke in de Troonrede van 1936 gedaan werd. Dit ontwerp is met zeer gemengde ge voelens ontvangen. Over de belang rijkste bepalingen zij het een en ander medegedeeld. De Minister van Sociale Zaken erkent blijkens de Memorie van Toelichting de groote beteekenis der collectieve arbeidsover eenkomsten, maar wijst er anderzijds op, dat de bestaande vrijheid van werkgevers en werknemers om zicli van een collectieve ar beidsovereenkomst ook wanneer deze voor de groote meerderheid der bedrijfsgenooten geldt afzijdig te houden, voor het op peil blijven en de verdere ontwikkeling van het in stituut der C. A. O. een groot gevaar oplevert. Het gelijkmaken der arbeidsvoorwaarden in alle ondernemingen van een bedrijfstak kwam in gevaar en teineinde daaraan tegemoet te komen is dit ontwerp van wet ingediend. Door het verbindend verklaren kan men dit be zwaar ontzenuwen. De Minister is zelfs van oordeel zulks in afwijking van zijn aanvan kelijke meening dat de loon-bepalingen van dit verbindend-verklaren niet uitgesloten mo gen worden. Minderheden zullen dus gebonden kunnen worden. Het gevaar van verstarring acht de Minister dus niet in groote mate aan wezig. De Minister van Sociale Zaken heeft de ver antwoording voor de verbindend-verklaring, terwijl alleen die bepalingen der C. A. O. daar voor in aanmerking komen, welke in het ge heele land of in een gedeelte van het land voor een belangrijke meerderheid van de in een bedrijf werkzaam zijnde personen moeten gelden. Uitzonderingen Uitdrukkelijk bepaalt het ontwerp, dat in een viertal gevallen verbindend-verklaring van bepaalde artikelen der C. A. O. uitgesloten is. Daartoe behooren de bepalingen, welke be trekking hebben op de beslechting van ge schillen en de gevallen, welker verbindend verklaring niet in het algemeen belang lean worden geacht. De eenmaal algemeen verbindend-verklaar de bepalingen gelden voor alle werkgevers binnen het gebied, waarvoor de C. A. O. is aangegaan. De verbindend-verklaring ge schiedt voor een tijdvak van ten hoogste één jaar. Voorgesteld wordt de verbindend-verkla ring niet te beperken tot het bedrijf, waarvoor de C. A. O. geldt, doch de aard der werkzaam heden, waarop de individueele arbeidsovereen komsten betrekking hebben, is ten slotte be slissend voor de toepassing der bindend-ver klaring. De Minister heeft daartoe besloten om ontduiking tegen te gaan bij werkzaamheden in z.g. gemengde bedrijven, welke volgens de C. A. O. feitelijk voor verbindend-verklaring in aanmerking komen. Onverbindend-verklaring Naast de verbindend- is de onverbindend- verklaring geregeld. De bevoegdheid daartoe is bijv. noodig, indien er een C. A. O. afgeslo ten zou worden, waarin bepalingen voorkomen strijdig met het algemeen belang. Indien daartoe wordt overgegaan, moeten de partijen in de gelegenheid gesteld worden hun bezwa ren kenbaar te maken, voorts moet de Hooge Raad van Arbeid gehoord worden, terwijl de beschikking met redenen omkleed moet zijn en in de Nederlandsche Staatscourant gepu bliceerd moet worden. Bij de indiening van een verzoek moeten tal van voorwaarden in acht worden genomen. Zoo heeft de Minister de bevoegdheid nadere voorschriften te geven aan de aanvragers, wanneer deze zich met een verzoek tot den Minister wenden. Het verzoek moet tenslotte in de Nederlandsche Staatscouranten worden gepubliceerd, onder vermelding van den ter mijn, binnen welken bezwaren bij den Minis ter kunnen worden ingediend. De Minister heeft de bevoegdheid over het verzoek advies in te winnen bij een door hem aangewezen commissie, terwijl hij ook de bevoegdheid heeft om een verleende verbindend-verklaring weer in te trekken. Bij gunstige beschikking en bij Intrekking dient openbaarmaking te geschieden. Eventueele kosten komen voor rekening van den aanvrager, uitgezonderd, wanneer de bedrijfsraad het verzoek tot ver bindend-verklaring tot den Minister richt. Hier is dus sprake van inschakeling van den be- drijfsraad, een orgaan, waarover vooral in den laatsten tijd zooveel te doen is geweest. Van meer dan één zijde is betoogd, dat juist van deze instituten zoo weinig gebruik wordt ge maakt en, ziet, in dit onwerp vinden zij een plaats. Niet alleen is de mogelijkheid geopend, dat van die zijde een verzoek tot verbindend verklaring wordt ingediend, maar in de Me morie van Toelichting wordt, over deze orga nen ook gesproken in verband met de onver bindend-verklaring. Wij vinden daarin de op merking, dat, indien te eeniger tijd aan deze- bedrijf sraden verordenende bevoegdheid wordt verleend op het gebied van de regeling der arbeidsvoorwaarden, de desbetreffende veror deningen de goedkeuring der Kroon behoeven. Het is wel als zeker aan te nemen, dat dit ontwerp aanleiding zal geven tot veel com mentaar. Het geheele bedrijfsleven in ons land heeft er mede te maken. Het is een uiterst in gewikkelde materie, die ernstige studie ver- eischt. Door velen wordt het thans voorge stelde beschouwd als een supplement, als het sluitstuk op de collectieve arbeidsovereenkom sten. Daartegenover staat de meening van hen die oordeelen, dat deze gelijkmaking ontoe laatbaar geacht moet worden. Met groote be langstelling zal men den verderen gang van zaken afwachten. Het komt mij voor, dat er een groot gevaar in blijft schuilen, dat ondernemersafspraken een overheidssanctie krijgen en daardoor on economische bedrijven in leven gehouden wor den. Maar daarnaast kan langs dezen weg ook de zin van een kleine meerderheid triumphee- ren, waarbij het de vraag is, of het einddoel: gezond maken, inderdaad wordt bereikt. Het omgekeerde zou helaas wel eens het geval kun nen zijn. MOLLERUS Kind door auto overreden en gedood. Donderdagnamiddag is op den hoek van de Pluvierstraat en de Breezandstraat te 's-Gravenha.ge te ongeveer half vijf een vier jarig jongetje, K. van R„ wonende in laatst genoemde straat, door een vrachtauto, welke bestuurd werd door den 27-jarigen H. L. B. uit de Pultonstraat bij het achteruit rijden overreden. Het knaapje, dat zich onver wachts op den rijweg had begeven, werd in deerniswekkenden toestand opgenomen en door den G.G.D. naar 'het Roode Kruis-zie kenhuis vervoerd, waar het kort na aan komst is overleden. SMIT BESTELT EEN ZEESLEEPBOOT De N.V. Internationale Sleepdienst Maat schappij L. Smit en Co., te Rotterdam, heeft den bouw van een motorzeesleepboot opgedra gen aan de N.V. machinefabriek en scheeps werf van P. Smit Jr. te Rotterdam De hoofdafmetingen van deze zeesleepboot zijn 52.50 x 8.80 x 5.35 meter. De voortstuwings installatie bestaat uit een Smit-Burmeister and Wayne zes-cylinder tweetact motor, welke di rect op den schroef gekoppeld is en een ver mogen ontwikkelt van 3000 P.K. Schip en machine-installatie zullen worden gebouwd onder speciaal toezicht van Scheep vaartinspectie en Lloyd's register of Shipping. Het schip zal ingericht worden zoowel voor lange sleepreizen als voor bergings-doeleinden De werkings-radius bedraagt 15.000 mijl en de snelheid 15y2 knoop. Gasmaskers voor burger bevolking. Weer een nieuw type uitgekomen. Aan de gewone gasmaskers, welke in geval van gasaanvallen de burgerbevolking moeten beschermen, zijn eenige bezwaren verbonden, welke het nut van deze beschermingsmidde len voor sommige categorieën van personen problematisch maken. De gewone maskers zijn een last voor den gebruiker, in het bijzonder voor ouden van dagen, en zijn slechts bij zeer nauwkeurigen pasvorm betrouwbaar, waar door het gevaar voor zeer jonge kinderen groot blijft. Een belangrijke bijdrage tot de veilig heid der burgerbevolking, ook van kinderen, wordt geleverd door een uitvinding, waarop de firma Loos en Co. te Amsterdam octrooi heeft aangevraagd. Deze firma vervaardigt sinds eenige weken een masker, dat berust op een systeem van „overdruk". Bij dit systeem moet de lucht niet door de kracht der men- schelijke longen in het masker worden gezo gen, doch wordt zij door een handpompje in geblazen. Er ontstaat in het masker zoodoen de een verhoogde luchtdruk, welke voorkomt, dat verontreinigde lucht van buiten het mas ker door reten en naden naar binnen stroomt. Het masker wordt als een zak over het hoofd geplaatst en behoeft niet nauw aan te slui ten. Het Roode Kruis Ziekenhuis in den Haag heeft zich reeds een dergelijke installatie voor een ziekenzaal aangeschaft. Het toestel, dat voor één of meer personen wordt geleverd, is uitgerust met het standaard filter van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. De directie van dit staatsbedrijf heeft aan de fabrikanten na proefneming een gunstige verklaring verstrekt, nadat bij een proefne ming was gebleken, dat iemand gedurende een uur in een gaskamer met traangas kon ver blijven, zonder eenigen last van het gas te ondervinden. Diefstal van geldkist met 6000.—. Brutale diefstal berecht. Op 1 October jJ. is op het terrein van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij aan de Rosestraat te Rotterdam een brutale dief stal voorgevallen. Onbekenden slaagden erin om op klaarlichten dag een kist, waarin zich een bedrag van ruim 6000 gulden aan spe cie bevond, buit te maken. Het geld was eigendom van de Incassobank en moest verzonden worden naar de coöpe ratieve suikerfabriek te Puttershoek. Des morgens was de kist per auto naar het station gebracht. Tot ongeveer half een had het geld in een loods gestaan, waarna een beambte de kist in een goederenwagen had gebracht. Toen de tram in Puttershoek aankwam, bleek evenwel, dat de kist ver dwenen was. Slechts met de grootste moeite is het gelukt in deze zaak sporen te vinden, en tenslotte zijn er eenige arrestaties verricht. Donderdagmiddag hadden zich in verband met deze affaire te verantwoorden de 38-ja- rige havenarbeider C, B., de 36-jarige J. J. E. van B'. en de 35-jarige lijnwerker A. v. d. E, allen te Rotterdam woonachtig. Alle verdach ten zijn gedetineerd. De zaken werden gese pareerd behandeld. Uit de verklaringen bleek, dat C. B. het ge stolen geld vervoerd en in zijn huis bewaard moet hebben en dat in zijn woning de buit is verdeeld. Tegen hem eischte het O. M. waargenomen door Mr. F. M. Wilbrenninck, anderhalf jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte, J. J. E. van B. ont kende pertinent iets met de zaak te maken te hebben. Hem was diefstal van de kist ten laste gelegd. Uit de getuigenverklaringen bleek o.m. dat hij zich omstreeks het tijd stip waarop de diefstal was gepleegd, in de nabijheid van het station der R. T. M. had opgehouden. Tevens had hij reeds in Augustus bespre kingen gehouden over de manier, waarop het geld vervoerd zou worden. De verdere be handeling van deze zaak werd wegens het niet verschijnen van een aantal getuigen aangehouden tot 28 Januari. Tenslotte heeft de rechtbank behandeld de zaak tegen den 35-jarigen lijnwerker A. v. d. E. Deze wordt eveneens verdacht van diefstal. Hij is de man, die in het bezit was van den sleutel van den wagon, waarin de kist stond. Uit de getuigenverklaringen bleek o.m. dat v. d. E. op den bewusten dag eenige malen in de loods was geweest zonder dat hij er iets te maken had. Nadat een groot aantal getuigen a déchar ge was gehoord, werd ook deze zaak in ver band met het niet verschijnen van een aantal getuigen aangehouden tot 28 Januari. Oude man in een sloot geworpen. Door een slippende auto. Tegen zessen zijn Donderdagavond, ten ge volge van het glibberige wegdek, op den Haar lemmerweg nabij het kruithuis tusschen Am sterdam en Halfweg twee auto's tegen elkan der gebotst. Een der wagen beide werden ernstig beschadigd schoof naar rechts en raakte, vóór hij gedeeltelijk in een sloot te recht kwam, een 74-jarigen wielrijder die om ver gereden werd, waarna hij door den schok van de auto in de sloot terecht kwam. Ofschoon de oude man vrij spoedig op het droge was gebracht, bleek hij er vrij ernstig aan toe te zijn. Behalve een gebroken arm heeft hij waarschijnlijk inwendige kneuzingen opgeloopen. Een ambulance-auto van den ge neeskundigen dienst heeft hem naar het Ju- liana-ziekenhuis vervoerd. Valsche rijwielplaatjes verhandeld. Vijf maanden tegen IJmuidenaar geëischt. Een inwoner van IJmuiden stond Donder dag voor het gerechtshof te Amsterdam te recht. Hij wordt er van verdacht opzettelijk valsche rijwielbelastingplaatjes aan één of meer personen te hebben verkocht. De man kwam voor de rechtbank met een verweer, dat hem in eerste instantie op juridische gronden door de mazen van het net deed glippen. Hij gaf volmondig toe, dat hij de valsche plaatjes had verkocht, maarhij had er bij verteld, dat ze valsch waren. Art. 220 W. v. S. immers stelt strafbaar hem, die valsche merken verkoopt als waren ze echt en onvervalscht. Het vervaardigen van val sche merken was hem niet ten laste gelegd, hoewel een pers in zijn woning was aange troffen. De rechtbank te Haarlem accepteerde het verweer en sprak verdachte vrij. De man handhaafde voor het Hof zijn le zing. Een getuige, een familielid van verd. ver klaarde, dat hij enkele plaatjes van verd. had gekocht. Pres.: En wat dacht u wel, toen u ze voor 60 cent kreeg? Gestolen, gevonden, valsch? Getuige bleek heelemaal niet te hebben gedacht, want zijn zwager had hem direct verteld, dat ze valsch waren. Een juffrouw had twee plaatjes gekocht van iemand, die ze weer van verd. had be trokken voor f 1.25 per stuk. Pres.: Dat was ook goedkoop. Aan het post kantoor betaalt u een rijksdaalder. Get.: Ja, maar de man, die ze verkocht be weerde ze gevonden te hebben; ze zagen er leelijk uit. Verdachte hield vol, dat hij de plaatjes niet zelf had gemaakt en dat hij ze als'valsch had verkocht. De procureur-generaal, mr. dr. D. Reillingh zeide in zijn requisitoir, dat verdachte erkent, dat de plaatjes valsch waren en dat hij dat zijn koopers meedeelde. Maar hij voegt er niet bij, dat hij zijn clienten vooruit had ge waarschuwd. Thans komen die getuigen met het lesje: „We wisten, dat ze valsch waren, want dat had verd. er bij gezegd, toen we ze kochten". Het juridische verweer is bij de rechtbank opgegaan: hij heeft ze niet als echt en on vervalscht verkocht. De man heeft de val sche merken echter in voorraad gehad en hij kan nooit de bedoeling hebben gehad ze alle maal te verkoopen aan menschen die er van op de hoogte waren, dat de merken valsch waren. Spr. requireerde vernietiging van het von nis der rechtbank en verd.'s veroordeeling tot vijf maanden gevangenisstraf. De verdediger drong aan op bevestiging van het vrijsprekende vonnis. Arrest 28 Januari. Het radio-vraagstuk bij de visscherij. Telegrafie onbruikbaar in de practijk. 80 der Belgische visschersvaartuigen met radio-telcfonie uitgerust. In de ruim 30 jaren van haar practische toepassing heeft de radiotelegrafie aan de veiligheid ter zee onschatbare diensten be wezen en de internationale scheepvaart ge heel beheerscht. Toch heeft zij in haar ver overingstocht over de wereld de Nederland sche visscherij niet aan haar zegenrijke macht kunnen onderwerpen. Niet dat 't initiatief daartoe is uitgebleven Het is ofschoon andere landen ten dezen vóór zijn geweest ingeleid toen in 1924 de Nederlandsche treiler „Azalea" van de maat schappij Denemarken voor het eerst met een radio-telegrafische installatie werd uitgerust, waarna de treiler ,,J. T. Cremer" van de V. E. M. te IJmuiden volgde. Jammer genoeg bleken de moeilijkheden, welke vooral gelegen waren in het feit, dat aan boord van de treilers een der opvarenden zal moeten vol doen aan de eischen, welke door de wet ten aanzien van 't diploma radio-telegrafist wor den gesteld 't geen dus zou neerkomen op een behoorlijken opleidingstijd en een meer malen onttrokken zijn aan de gewone werk zaamheden der visscherij van dien aard, dat de verdere ontwikkeling tenslotte niet mogelijk is gebleken en de stations na enkele jaren moesten worden gedemonteerd. Frank rijk heeft te dien aanzien een ander voor beeld gegeven aangezien voor dit land de radio-telegrafie op visscherijschepen hoofd zaak is gebleven, waarbij echter niet verge ten mag worden, dat daar de uitrusting vair schip en bemanning op geheel andere leest is geschoeid, terwijl mede het „visohterrem" zelfs anders is dan dat waarop de Nederland sche visschersvloot haar allerminst gemak kelijk bestaan tracht te Y ~>dhaven. Radio-telefonie brengt uitkomst. Dank zij de ontwikkeling der techniek zijn echter ook de Nederlandsche visscherijschepen niet verstoken gebleven van onmisbare com municatie, zoowel in onderling verband als met de kust. De radio-telefonie deed haar intrede met toestellen, welker behandeling dermate een voudig was, dat, wat de opvarenden der trei lers betreft, een kort opleiding voldoende bleek te zijn voor het behalen van het be perkte certificaat, hetwelk door de wet wordt voorgeschreven Een der eerste schepen, welke zee koos, met aan boord een volledige installatie voor radio-telefonie, zoo vertelde de heer Van den Bergh, directeur van „Radio Holland" in een gesprek over dit onderwerp, was de trei ler „Antje" van de reederij Piscator te Vlaar- dingen. Dit heuglijk feit geschiedde in 1931 en spoedig reeds werden de groote voordeelen van deze nieuwe technische toepassing der mate hoog aangeslagen, dat het gebruik der radio-telefonie zich geleidelijk uitbreidde, met het gevolg dat ofschoon van wettelijke voorschriften geen sprake is thans het meerendeel der in de vaart zijnde Nederland sche treilers met een dergelijke installatie is uitgerust. Procentueel staat Nederland op dit terrein, niet achter bij de Engelsche treilervloot, wel bij België, in welk land tachtig procent van de visscherijschepen over een radiotelefoni- sche inrichting de beschikking heeft. Ook de Nederlandsche haringloggers vol gen geleidelijk meer en meer het voorbeeld van de grootere broeders. In verschillende visscherij havenplaatsen heeft „Radio-Holland" cursussen «georgani seerd inzake de opleiding voor het certificaat van radio-telefonist. Voor deze cursussen be staat zooveel animo, dat tot dusver reeds on geveer driehonderd certificaten zijn uitge reikt. De eischen welke aan het certificaat ten grondslag liggen, blijven binnen zeer re delijke perken. Den leerlingen wordt in hoofd zaak eenig begrip bijgebracht omtrent de bediening van de toestellen, terwijl hun gron dig wordt ingeprent, hoe zij moeten hande len om niet op verkeerde golflengten te storen e.d. Het noodsein. Bevindt zich een treiler tengevolge van slecht weer in moeilijkheden, dan staat den schipper door het bezigen van een telefonisch noodsein de weg open, anderen van zijn be narde positie op de hoogte te brengen. Dit noodsein het S.O.S. van den visscher- man is het woord „Mayday", afgeleid van het Fransche m'aidez. Hij moet dan hopen, dat hij gehoord zal worden, waarbij dadelijk kan worden opge merkt, dat de mogelijkheid daarvan zeer groot is, aangezien de geheele Noordzeekust is „af gebakend" met Engelsche en Duitsche tele- fonie-stations. Een bezwaar hierbij is uiter aard, dat. in tegenstelling met de radio-tele grafie, de radio-telefonie niet internationaal is, doch daar het Engelsch als de voertaal kan gelden en de meesten der opvarenden van Nederlandsche treilers van de tale Al- bions een aantal woorden machtig zijn, is het wederzijds begrijpen vrijwel zeker. Het gebruik der radio-telefonie houdt zoo wel mededeelingen in omtrent de vangsten en vischgronden als over marktprijzen en na vigatie, terwijl bovendien de wal kan worden gewaarschuwd voor een eventueele spoedre- paratie bij binnenkomst. Het echo-loodingstoestel. Voor de moderne ,op „tijdsbesparing" in gestelde visscherij is bovendien het echo-loo dingstoestel, dat als regel naast de radio-te lefonische Installatie staat opgesteld, een zeer belangrijk hulpmiddel. Bij de binnenvaart vond de radio-telefonie enkele jaren geleden haar eerste toepassing te Rotterdam, waar eenige riviersleepbooten het bedrijf van Piet Smit gaf daartoe den stoot met de noodige installaties zijn uitgerust. Het Rot terdamsche walstation staat onder beheer van de gemeentetelefoon De Rot terdia msche motorboot van Radio Holland heeft eveneens een radio-telefoni sche installatie en maakt daarvan dankbaar gebruik, evenals het instructie vaartuig „Prin ses Juliana" van het onderwijsfonds, hetgeen van te meer beteekenis is. omdat de jongelui, die aan boord van dit schip bekwaamd wor den voor hun toekomstig beroep, op zee in de werking der radio-telefonie geoefend kun nen worden. Voor eenigen tijd ondernomen pogingen om ook Amsterdamsche sleepbooten uit te rus ten hebben tot dusver geen voortgang ge vonden. Wel bevinden zich installaties aan boord van enkele particuliere jachten, terwijl last but not least het gebruik van radio telefonie in hooge mate van waarde is ge bleken voor de reddingbooten van de Noord en Zuidhollandsche Redding Maatschappijen, te Rotterdam, van de Zuidhollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5