Prinselijk Jacht is sportief. DE PRUIMEBOOM Voor veiligheid echter in eerste plaats gezorgd. Tegen GRIEP akkers Abdijsiroop De kroning van George VI. Koningin naar Igls vertrokken. ZATERDAG 16 JANUARI '1937 HA ARC EM'S DAG BE AD Zeven afdeelingen in het schip. Sierlijke opbouw. Bij de verdeeling van de inwen dige ruimte van het Prinselijk jacht is in de eerste plaats rekening ge hemden met de veiligheid der opva renden, die zooals vanzelf spreekt aan de allerhoogste eischen moet voldoen. Ben der voorzorgen, welke zijn genomen, is de verdeeling van het schip in zeven afdeelingen, door middel van zes waterdichte schotten. Vier dezer schotten, die evenals de romp van het schip van ijzer zijn, te weten het schot geheel voorin bij den steven, dat in het achterschip en het voor- en achterschot der machinekamer, loopen ononderbroken van den eenen naar den anderen scheepswand. De overige twee hebben een doorgang, voor zien van deur, die in gesloten stand water dicht afsluit. Het doel der schotten is twee ledig. Zij beschermen tegen brand en behoe den voor zinken van het schip in geval van aanvaring en van ernstige beschadiging der scheepshuid. De afstanden tusschen de schotten toch zijn zoo gekozen, dat bij vol- loopen van de ruimte tusschen twee er van, 'het schip blijft drijven. Bij brand beperken zij het vuur tot één ruimte en kan dit van de overige ruimten uit worden bestreden. Weliswaar is het gevaar voor brand op dit schip al zeer gering, omdat het niet van benzinemotoren voorzien wordt, doch van Dieselmotoren, welke op olie loopen. Boven dien wordt een brandbluschinstallatie door het geheele schip aangelegd. Maar onge vallen komen nu eenmaal voor, en daarom ook ging de technische commissie van het standpunt uit, dat alleen hij op het water veiiig is. die op iedere mogelijkheid is voor bereid. Alle andere overwegingen zijn onder geschikt in rang. Opbouw accentueert de forsche lijn van den romp. De machinekamer in het midden van het schip, de prinselijke verblijven en die voor de gasten achter deze gelegen en de keuken en verblijven der bemanning voor in het schip ontwerpen, liggen alle onder dek. Het overige deel der verblijven is gebouwd op het dek, tezamen een grooten opbouw vormend. Toch is die opbouw niet zoo hoog en zoo groot, dat hierdoor het schip een minder sierlijk uiter lijk zou bezitten. Integendeel, de opbouw ac centueert de forsche lijnen van den romp Hij beslaat ook niet de volle breedte, zoodat men aan beide zijden langs het dekhuis van voor naar achter over het dek kan loopen. Voor een deel en wel meer naar het achter schip, zijn deze doorloopen overdekt. Het voordek is geheel vrij. Men treft er alleen den toegang aan naar het verblijf der be manning en de electrische ankerlier en ver dere benoodigdheden voor de bediening der ankers van het schip Wanneer men het dek van het Prinselijk jacht betreedt, midscheeps aan boord ko mende, vindt men zoowel aan stuur- als bakboord een deur. die toegang geeft tot het dekhuis. Men treedt dan een hal binnen, waar men een vestiaire vindt. Achter die hal ligt een groote en zeer lichte deksalon, het vertrek, waar de opvarenden gedurende den dag. behalve gedurende de maaltijden, zul len verblijf houden, waar de Prinses en de Prins gasten zullen kunnen ontvangen, waar zij in" een gezellig hoekje gezeten door de groote ramen ziende, het voorbijtrekkend landschap zullen kunnen aanschouwen of wel den blik over het wijde water kunnen laten glijden. Daar komen veel kastjes voor de da- gelijksche benoodigdheden. een meubileering overeenkomstig de wenschen van Prinses en Prins, de radio.^filminstallatie. en. Doch hoe dit alles er uit zal zien kan nog niet worden gezegd, omdat de vraag betreffende de ar tistieke aankleeding van het schip nog niet Is beantwoord. Inrichting van het achterdek. Aan de achterijde heeft de deksalon twee groote openslaande deuren, waardoor men het achterdek betreedt. Eerst komt men in een soort waranda, gelegen onder het naar achter doorgetrokken dak van den deksalon. Daarna eerst staat men vrij. Op het open dek komen stoélen, daar kunnen de opva renden genieten van zon en buitenlucht, ter wijl zij bij regenweer zich kunnen terugtrek ken in de veranda of wel bescherming zoe ken onder een tent, die over het achterdek kan worden gespannen. Door een gang kan men in de richting van 'het voorschip de hal verlaten naar den eet salon. Behalve de gebruikelijke meubileering, zal daar een bureau worden ingebouwd, want het verlangen is dat het schip een plaats biedt, waar de Prinses en de Prins zich kun nen terugtrekken om arbeid te verrichten. Wilde men de genoemde ruimte niet te klein maken, dan was voor een afzonderlijke werkkamer in dit schip geen plaats te vin den. Naast de gang en tusschen hal en eetsalon, liggen, grenzend aan de laatste, een dienka mer en daarachter het stuurhuis. In de dien kamer komen kasten voor glaswerk en ser vies, een lift naar beneden naar de keuken en een doorgeef-opening naar den eetsalon. In het stuurhuis worden alle bedieningsor ganen en de controle-instrumenten voor de twee hoofdmotoren aangebracht. Men vindt er het stuurrad, kompas, kaartentafel, boe kenrekken, de radiotelefonie-installatie en alle verdere benoodigdheden voor de naviga tie. Dit stuurhuis staat in open verbinding met de gang. waardoor het deel uitmaakt van de overige ruimten van het schip Aldus blijven de opvarenden in contact met de kern van het scheepsbedrijf, waardoor in niet geringe mate het sportieve element in dit schip wordt verhoogd. Boven op het dekhuis en wel achter stuur hut en schoorsteen komen de roei-zeilsloep en de motorbijboot te staan, welke met be hulp van davits overboord gevierd kunnen worden. De overgebleven ruimte kan dienen tot het nemen van zonnebaden en voor vol genot van licht en lucht. De davits zullen dank zij een bijzondere constructie inschuif baar zijn, zoodat de hoogte van het geheel hoven water, met het oog op het passeeren van vaste bruggen, zooveel mogelijk wordt beperkt. Verblijven bemanning voor de machinekamer. Van de inrichting van het schip onder dek kan het volgende worden verteld. Voor de machinekamer, die in de midscheeps ligt, treft men de keuken aan en de verblijven voor de bemanning. Kapitein, machinist, dekknechts en bedienend personeel, beschik ken deels over een eigen hut en bovendien hebben zij hun eigen douche-gelegenheid. In de keuken in de onmiddellijke nabijheid, zul len een plaats krijgen een koelkast, een warmwatervoorziening en een kleine centrale verwarming, die des avonds in voor- of na jaar de kilte kan verdrijven en die des win ters dienst kan doen om het schip vorstvrij te houden. Prinselijke vertrekken. Achter de machinekamer liggen de prin selijke vertrekken, bestaande uit slaapver trekken en badkamer. Men bereikt dit ver blijf langs een trap, die neergaat uit de hal. Langs een andere trap uit den deksalon af dalend, bereikt men in het achterschip de verblijven voor de gasten, welke bestaan uit een tweepersoonshut en twee een. persoons hutten. Deze twee kleine hutten zijn door het verwijderen van een los tusschenschot tot een groote hut voor twee personen te ma ken. Bovendien hebben de gasten een eigen douche-gelegenheid. Vermeld zij nog, 'dat zich in het waterdichte beschot tusschen het Prinselijk verblijf en dat voor de gasten, een nooddeur bevindt, die achter de betimmering verborgen zal worden. Mocht in geval van nood de gewone uitgang van het Prinselijk verblijf naar boven niet meer bereikbaar zijn, dan verschaft deze deur toegang tot het achterschip. Nadat eenigen tijd geleden de maximum lengte en breedte en de uiterste diepgang van het schip in ontwerp bekend zijn ge maakt, uitsluitend met het doel aan belang stellenden een algemeen idee te geven van de grootte van het vaartuig, zijn thans dank zij berekening, uit de teekening en door be proeving de maten van het schip komen vast te staan De grootste lengte over dek gemeten bedraagt 31 Meter, de lengte op de waterlijn 28.29 meter, de breedte 5.50 meter en de diepgang 1.54 meter. Door haar ziektekiemdoodende eigenschap haar hoeslsiillende werking, haar gunsligen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen, is het beproefde middel in griep-tijd Overal verkrijgbaar. In flacons vanaf f 0.75 (Adv. Ingez. Medj Arbeiders door gloeiend ijzer getroffen. Vrijdagmiddag om drie uur zijn in de ijzer gieterij „De Industrie" te Vaassen drie arbei ders door gloeiend ijzer getroffen, waardoor zij ernstige brandwonden over het geheele lichaam kregen. De slachtoffers zijn de werk lieden Prijs, Pas en Kiezebrink. Eerstgenoem de was er het ergst aan toe. eMn vreesde voor zijn leven. Nadat de beide plaatselijke genees- heeren de eerste hulp hadden verleend, zijn de gewonden naar het algemeen ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Prinses Juliana zal de Koningin vertegen woordigen. Ingevolge een uitnood iging van Zijne Britsche Majesteit zal krachtens beschikking van H.M. de Koningin het Prinselijk echtpaar tegenwoordig zijn bij de kroning van Z. M. George VI. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden zal daarbij Hare Majesteit vertegenwoordigen. Gemeenteraadslid gearresteerd. Wegens valsche aangifte van diefstal met braak. In het begin van deze week heeft de arbei der C., wonende te Gaanderen bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen huize, tijdens afwezigheid van de bewoners, was ingebroken, waarbij een geldkistje, inhoudende 300 gulden, was ontvreemd. De politie stelde een scherp onderzoek in waaruit thans is komen vast te staan, dat het verhaal van de inbraak geheel verzonnen is. C. blijkt de gelden, welke hij als penning meester van de plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkers bond onder zich had, te eigen bate te hebben aangewend. C., die lid van den raad der gemeente Doe- tinchem is, is in atrest gesteld. Minister Colijn naar Parijs. De minister-president, dr. H. Colijn is Vrijdagmiddag voor een kort buitenlandsch verlof naar Parijs vertrokken. KATTENDIEVEN AANGEHOUDEN. Naar aanleiding van een groot aantal klach ten te Soest, dat in verschillende deelen van het dorp katten werden vermist, heeft de po litie drie inwoners van Soest, n.l. R. v. d. B., J. v. d. B. en M. als verdacht van kattendief stallen aangehouden. M. fungeerde als opkoo- per en betaalde aan de beide „kattenmeppers" naar gelang van de grootte en de kleur van de katten 25 cent tot f 1,50 per stuk. De velletjes werden als surrogaat van bont in den handel gebracht. Tegenover de politie hebben alle drie een volledige bekentenis af gelegd. Zij zijn ter beschikking van den offi cier van justitie te Utrecht gesteld. De Werkverschaffingen. Als gevolg van de beslissing van den Minis ter van Sociale Zaken zijn de werkloozen. welke in de werkverschaffingen waren geplaatst, als gevolg van de feestdagen, van 19 December af niet tewerk gesteld, doch in de steunregeling opgenomen. Het lag in de bedoeling om deze week de werkverschaffingen reeds weder open te stellene doch met het oog op de vorst zijn ze weder gesloten. Indien het weder zoo blijft, worden ze Maandag weder opengesteld. Van Rotterdam uit. De Koningin is Vrijdagavond met den trein van 18,11 uur van het sta tion D.P. te Rotterdam naar Innsbruck vertrokken, vanwaar zij zich naar Igls zal begeven voor een verblijf van eenige weken. Het uur van vertrek was zorgvuldig geheim gehouden, zoodat er kort te voren op het station niets bijzonders te zien was. Toen men evenwel te ruim half zes een deel van het perron afzette en loopers uitlegde, terwijl ook op het Stationsplein de politie den toegang tot het Station vrij hield, werden de gaande en komende reizigers weldra opmerkzaam gemaakt op het feit, dat er iets bijzonders aan de gang was. Om even over zessen vermoedde men ten. onrechte, toen een roode auto met een motor rijwiel naderde, dat de Koningin in aantocht was, doch de drie hofauto's uit Den Haag arriveerden pas eenige minuten later. Toegejuicht door het publiek, verliet de Koningin den wagen, waarop zij werd welkom geheeten door den burgemeester, met wien zij zich, vóór het vertrek, nog eenigen tijd op het perron ophield. Daarna begaven de Koningin en haar gevolg zich in den speciaal achter de locomotief ge- haakten Mitropawagen, waarop de trein pre cies op tijd het station verliet. Dantje zag eens pruimpjes hangen, O, als eieren zoo groot! 't Scheen, dat Dantje wou gaan plukken, Schoon zijn vader 't hem verbood. Hier is dacht hij noch mijn vader, Noch de tuinman, die het ziet. Aan een boom zoo volgeladen, Mist men één, twee pruimpjes niet. De financiëele tegemoet koming aan Indië. Wetsontwerpen ingediend. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend vijf wetsontwerpen, strekkende tot: 1. Verleening van een financieele te gemoetkoming aan Ned. Indië ten ein de dat gebiedsdeel in staat te stellen tot het treffen van bijzondere maat regelen van welvaartszorg. 2. Goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van de afdeelingen 1, 4, 6 en 7 van de begrooting van Nederlandsch-In- dië voor het dienstjaar 1936. Het eerste wetsontwerp betreft het verlee- nen van geldelijken steun door Nederland aan Nederlandsch-Indië tot een bedrag van ten hoogste 25 millioen, te verdeelen over drie jaren, gerekend van 1 October 1936, ten be hoeve van de uitvoering in Indië van bijzon dere maatregelen van welvaartszorg, terwijl de onder 2 genoemde vier overige wetsontwer pen de goedkeuring betreffen van besluiten van den gouverneur-generaal in verband met de besteding van een gedeelte van dat be drag. De hierbedoelde steun maakt deel uit van het complex van wederzijdsche maatregelen ter bevordering van de economische samen werking tusschen Nederland en Ned.-Indië, van welke samenwerking de beteekenis en de ontwikkeling eenigen tijd geleden is geschetst. Daarbij werden de onderwerpelijke voorstel len reeds in uitzicht gesteld. De sedert ingetreden wijzigingen in de mo netaire verhoudingen hebben in de voorne mens der regeering ten deze geen verandering gebracht, aangezien door de onvermijdelijke prijsstijging van importgoederen ten gevolge van de depreciatie van den gulden de econo mische toestand van een groot gedeelte der inheemsche bevolking, voornamelijk op Java, zeker niet minder zorg eischt dan voorheen. Het bedrag van 25 millioen moet worden beschouwd als het maximum, dat Nederland in de huidige tijdsomstandigheden voor voor meld doel kan beschikbaar stellen. Friesland levert ijzeroer. Bij Siegerswoude en Duurswoude in Fries land wordt volgens het Alg. Hdbld. ijzeroer gevonden. De laag ijzerhoudende grond is 22 c.M. dik en ligt 30 c.M. onder de opper vlakte. Het oer wordt geleverd aan Italië en Engeland. TWEE MOTORRIJWIELEN BOTSEN Vijftigjarige man ernstig gewond Vrijdagavond omstreeks 6 uur is in de Vlier boomstraat te 's-Gravenhage de 50-jarige S. H„ wonende in die straat, met zijn motorrij wiel in botsing gekomen met een ander mo torrijwiel, welk laatste bestuurd werd door den 35-jarigen H. M. uit de Aardbeistraat. De heer S. H. kwam zoodanig te vallen, dat hij met een schedelbasisfractuur en een gebroken sleutelbeen naar het Roode Kruis Ziekenhuis moest worden vervoerd. Uitvoer Melk- en Zuivel producten gewijzigd. Kinderversje van Van Alphen. Exporteurs moeten door de Zuivelcentrale erkend zijn. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de regelingen betreffende den uitvoer van melk- en zuivelproducten naar contingent.ee- rende landen per 16 Januari 1937 worden overgeschakeld van de crisis-uitvoerwet. 1931 naar de landbouwcrisiswet 1933. De werk zaamheden ter uitvoering van deze regelingen, worden met ingang van dien datum overgeno men door de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling zuivel. In de wijze, waarop deze uitvoer wordt ge- geld, is vrijwel geen wijziging gebracht. Exporteurs dienen er echter rekening mede te houden, dat het noodig zal zijn, als geor ganiseerde van de Nederlandsche zuivelcen trale te worden erkend en te worden toege laten tot de groep „exporteurs". Exporteurs die nog geen aanvraag tot erkenning hebben gezonden, wordt in overweging gegeven, dit onverwijld te doen, daar anders vertraging in de afgifte van uitvoercertificaten zal kunnen ontstaan.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5