NAAR IHET Frankrijk neemt maatregelen tegen dienstneming in Spanje. Rede van Léon Blum voor de Kamer. Thijs IJs helpt de spinnende prinses Werkloosheid vermindert in de wereld ZATERDAG 16 JANUARI 1937 HAARLE M'S DAGBEAD De kwestie der vrijwilligers. De rapporteur van de Pransohe Kamer heeft ten aanzien van het wetsontwerp der regee ring, dat tot strekking heeft het dienstnemen van vrijwilligers in Spanje te beletten, Ray mond Vidal, heeft in de Kamer ter inleiding van de debatten een uiteenzetting gegeven, waarin hij de ontwikkeling van het vrijwilli- gersvraagstuk schetste en den inhoud van het betreffende wetsontwerp besprak. De re geering vraagt de Kamer machtiging voor den tijd van zes maanden tot het verbieden van ronselarij en indiensttreding van vrijwilligers. Uitlokken van dienstneming wordt niet ge straft, wel het aangaan van een dienstverbin tenis of een daad, strekkend tot het aangaan van een dienstverbintenis bij de in Spanje of de Spaansche bezittingen, met inbegrip van Marokko strijdende troepen. Zij, die voor het afkondigen van deze wet dienstgenomen hebben, zijn niet strafbaar. De strafmaat blijft ter beoordeeling van den rechter. Na Vidal voerde Grumbach het woord na mens de com 'ssie voor buitenlandsche zaken. Hij raadde aan het wetsontwerp te aanvaar den. De onafhankelijke republikeinen Marcel Héraud vroeg vervolgens of men het Fran- sche staatsburge. schap niet zou moeten ont nemen aan overtreders. Ook vroeg hij stren gere straffen. Afgevaardigde Desbons protesteerde er tegen, dat zijn wetsvoorstel, dat op initiatief van de nationale federatie van oudstrijders is opgesteld, niet bij dit wetsontwerp gevoegd was. De communist Péri, die daarop het woord voerde, verklaarde, dat zijn vrienden hun stem voor het ontwerp zullen uitbrengen, teneinde de regeering een middel te verschaffen om dwang uit te oefenen ten opzichte van de fascistische staten. Daarna betrad de eerste minister, Léon Blum, het speekgestoelte voor een rede ter verdediging van het ontwerp. De Fransche regeering, zoo verklaarde hij, wil niet, dat de Spaansche burgeroorlog zich uitbreid tot Europeesche kwesties en tot' een oorlog in Europa. Het onderhavige ontwerp bewijst den goeden trouw der regeering en tevens, dat zij dezelfde vreedzame houding in acht neemt als Groot Brittannië. Voortgaande gaf ook de eerste minister een overzicht van de geschiedenis der pogingen tot oplossing van het vrij williger s- probleem. Het gaat er thans om Europa voor een oorlog te behoeden. De Fransche regee ring wacht er met ongeduld op, evenals zon der twijfel de anderen, dat de controle haar trouw tegen iedere verdenking zal verdedi gen. Men moet thans snel optreden. Men mag hopen, dat na de antwoorden van Rome en Berlijn een accoord tot stand zal komen. Frankrijk is bereid dat te aanvaarden op zijn gebied zonder uitzonderingen te maken en met inbegrip van het Fransche gebiedsdeel, dat aan het gezag der regeering ontsnapt (hilari teit). Dit wetsontwerp geeft de regeering de mo gelijkheid de moeilijkheden in samenwerking met de andere landen te regelen. De Kamer blijft bevoegd tot oordeelen over de regee- ringspolitiek. Deze politiek heeft eensgezind heid van het Fransche openbare meening ver worven en de regeering wenscht deze eensge zindheid vandaag ook in de Kamer te ontmoe ten. Zij stelt zich aan de Kamer voor als een regeering van Frankrijk en vraagt haar deze maatregel van voorzichtigheid, wijsheid en vrede te aanvaarden. Na deze rede van Blum werden de alge- meene debatten gesloten en ging de Kamer over tot behandeling van de artikelen. Het ontwerp werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Duitsclilatid Rijksdag waarschijnlijk 30 Januari bijeen. Naar het D.N.B. meldt schijnt het thans vast te staan, dat de Rijksdag den 30sten Januari in de „Kroll-opera" zal bijeenkomen. Men verwacht, dat Hitier een rede over de binnenlandsche politiek zal houden, waarin hij waarschijnlijk een overzicht van den door het nationaal-socïalisme verrichten arbeid zal geven. Men gelooft niet, dat de Rijksdag besluiten zal nemen. Naai* Havas nader meldt, zal ook het Rijks- kabinet op 30 Januari in een plechtige verga dering bijeengekomen. Men gelooft, dat het Harold Samuel overleden. Bach-vertolker van grooten naam. De beroemde Engelsche pianist Harold Sa muel is te Londen op 57-jarigen leeftijd over leden. Samuel genoot als Bach-vertolker een wereldnaam. In ons land is hij verscheidene malen opgetreden. Ook in de Ver. Staten, waar hij docent aan de Yale Universiteit was, ge noot hij een groote reputatie, Samuel was deezr dagen van een tour- née door Zuid-Afrika teruggekeerd. Ossietzky's Nobelprijs. Vrouw meldt zicli aan ter inning van een deel van het bedrag. Een vrouw van Duitsche nationaliteit heeft zich vervoegd bij de Bank te Oslo, waar het bedrag van den aan Carl von Ossietzky toege wezen Nobelprijs gedeponeerd is. aldus Havas. Zij legde documenten over, waarin zij ge machtigd wordt een kleine som in contanten te innen en het overige bedrag op een Duit sche Bank te doen overschrijven. Het lijdt geen twijfel of de bank zal, alvorens tot uitbetaling over te gaan, een nauwkeurig onderzoek instellen. een nieuwe wet betreffende volmachten zal goedkeuren. Tevens zal een wet worden aan genomen van het rijk, waarin een einde zal worden gemaakt aan de autonomie van de drie Hanzesteden Hamburg, Bremen en Lü- beck, die aan Pruisen zullen worden gehecht. Evenals een aantal staten, zooals Anhalt, Lippe-Detmold, Oldenburg, Meeklenburg- Schwerin, Hesse en B runs wijk. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat.slechts Pruisen, Beie ren en Saksen als landen blijven bestaan. Verlaat de Spaansche regeering Valencia? Zetel zou thans te Barcelona gevestigd worden. „Le Matin" meldt uit Londen, dat de regeering van Largo Cabellero met het oog op den opinarsch der opstan delingen besloten zou hebben Valencia te verlaten en den zetel der regeering naar Barcelona te verplaatsen. Uit Madrid 15 Januari. Ondanks de krachtige tegenaanvallen, die de rechtschen in den loop van den nacht en het begin van den morgen vandaag hebben ontketend, zijn zij er niet in geslaagd de regeeringtroepen te verdrijven uit de belangrijke stellingen, die zij veroverd hebben in den sector van Moncloa. Twee malen wierpen de manschappen van het vreemdelingenlegioen en de Mooren zich in den strijd in het Westerpark. De regeerings- troepen, die den dag van gisteren gebruikt hebben voor de versterking en organisatie van de loopgraven, hebben deze aanvallen echter afgeslagen en het gewonnen terrein be houden. Om zes uur vanmorgen mislukten de aan vallen wederom. Om elf uur was het front weer rustig geworden. Tijdens den strijd werden vier mitrailleurs, die gisbeern o_ de rechtschen waren veroverd, op hun vroegere bezitters gericht. Uit Malaga wordt gemeld, dat Donderdag twee rechtsche watervliegtuigen Malaga, Velez Malaga en Torre del Mar hebben gebombar deerd. In Malaga is eenige materieeie schade aan gericht. Ook de haven werd bestookt en het schip Aimendi werd getroffen, maar zal toch kunnen blijven varen. Te Velez Malaga en Tone del Mar werden de stations en spoor lijnen gebombardeerd. Twee personen werden gedood, verscheidene andere gewond. OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN 3H-, NEW YORK, 15 Jan. (D.N.B.-A.N.P.) Als gevolg van hevige wolkbreuken zijn groote ge bieden van Illinois, Missouri, Indiana en Ohio overstroomd. Verscheidene dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Overstroomingen in de Ver. Staten. Groote materieeie schade in het midden westen. Het D.N.B. meldt uit New-York 15 Januari: De overstroomingen, waardoor verscheidene staten van het midden-westen worden geteis terd, namen steeds ernstiger vormen aan. He vige regenval doet de rivieren voortdurend verder wassen. De door de overstroomingen aangerichte materieeie schade kan nog niet overzien worden, doch is in elk geval zeer groot. In de overstroomde gebieden ligt het ge- heele verkeer stil, In enkele laag gelegen ge bieden staan vele woonhuizen geheel onder water en' in vele gevallen zijn de bewoners door booten op het nippertje gered. In den staat Illinois zijn de scholen en de mijnen meerendeels gesloten. Groot is ook het aantal doorgebroken dijken. Duizenden arbeiders uit de werkverschaffing zijn gere- auireerd om de dijken te versterken. Vermist Mexicaansch vliegtuig gevonden. Negen inzittenden verbrand. Uit Mexico-stad 15 Januari. Te Playa Vi cente (Vera-Cruz) heeft men de wrakstukken gevonden van een vliegtuig van de lijn Mexi- co-Merida. dat sedert eenige dagen vermist werd. Het toestel was verbrand en de negen inzittenden waren verkoold. ENGELSCH-CANADEESCHE OVEREEN STEMMING LONDEN, 15 Jan. (D.N.B.-A.N.P.) De Gou verneur-generaal van Canada, lord Tweeds- muir, heeft, gisteren bij de opening der zitting van het Canadeesche parlement verklaard, dat tusschen Canada en Groot Brittannië princi- pieele overeenstemming is bereikt over het nieuwe handelsverdrag. De eieren-prijs en het plan-Deterding. Aan den aankoop van eieren volgens het plan-Deterding wijdt het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren een beschouwing, waaraan wij het volgende ontleenen: Nu de export van de Deterding-eieren niet loopt over het Nederlandsch eiercontrolebu reau, dat voor een eerlijke verdeeling zou kun nen zorgen, maar over de Borggreven-cen- trale te Terborg, moet worden geconstateerd dat noch de pluimveehouderij noch de eier- handel van de geste des heeren Deterding de voordeelen zal plukken die er bij een an dere werkwijze uit te halen waren. Expor teurs hebben gelegenheid de eieren naar Ter- borg te leveren met bijlevering van de be- noodigde houtwol, in kisten die de firma Borggreven ter beschikking stelt tegen een prijs, die zich tot heden nog even boven f 3 per 100 beweegt, dus inclusief houtwol, en franco grens. Dit verklaart de inzinking der prijzen op de Nederlandsche markt. Tot dusver was de toestand zoo. dat een prijsval in Engeland ten deele werd opgevangen door de Duitsche vraag, zoodat men niet voor één gat gevan gen zat. De Engelsche markt is thans geheel gedemoraliseerd door den geweldigen aan voer van goedkoope eieren uit de Engelsche koloniën. De firma Borggreven profiteert hiervan door haar aankoopprijzen iets boven de En gelsche markt te houden en de geweldige vraag, vermoedelijk met medewerking van de Eiercentrale te Berlijn, die reeds den vrijen contingenteeringsprijs had verlaagd, groo- tendeels uit te schakelen. Zoo heeft deze firma dus een domineeren- den invloed op de prijszetting op de Neder landsche markt, wat gebleken is geen voor deel te brengen aan het algemeen belang. De aankoop van boter. Naar het Nederlandsch weekblad voor krui denierswaren meldt, zullen thans ook de boteraankoopen volgens het plan-Deterding, loopen over de firma Borggreven te Terborg. Bezoldigingsbesluit Indische landsdienaren. Herziening zal voor velen tot verhooging leiden. BATAVIA, 14 Januari (Aneta-A.N.P.) De „Java-Bode" verneemt, dat momenteel in be handeling is de herziening van het herziene bezoldigingsbesluit landsdienaren, in dier voe ge, dat verschillende fouten en leemten zullen worden gecorrigeerd, hetgeen in verscheidene gevallen zal leiden tot eenige verhooging van salaris. Het hiervoor noodige werk wordt door de verschillende departementen gedaan en wordt dus niet commissariaal verricht. Fraude bij de steunverleening. Een vakbond aansprakelijk gesteld. Eenigen tijd geleden werd door de Haarlem- sche rechtbank een penningmeester van een bij het P.A.S. aangesloten organisatie veroor deeld wegens fraude met steungelden. Bedoel de penningmeester plaatste handteekeningen van een lid op de steunlijsten (terwijl dit lid niet werkloos was) en eigende zich de bedra gen ten onrechte toe. Door den Minister van Sociale Zaken is het besluit genomen dat de vakbond het op deze wijze gefrauduleerd bedrag (een paar honderd gulden) in zijn geheel zal dienen terug te storten, daar, naai- de meening van den Mi nister, de vakbond hiervoor aansprakelijk be hoort te zijn. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Werkelijk komen alle kabouters uit het bosch op het gefluit van Paddekwist te voorschijn. Zooveel had Thijs er nooit verwacht. Paddekwist begint meteen alles uit te leggen en de dwergen luisteren belangstellend naar het verhaal van den toovenaar Hocus Potten en de arme prinses en prins. „Willen jullie vandaag eens voor het prinsesje spinnen," vraagt Paddekwist aan de kabouters. „Ja, dat beloven we!" klinkt het antwoord in koor. „Drieduizendzeven- honderdtachtig kleeden zullen we gereed maken!" De werkeloosheidscijfers van het Internationale Arbeids» bureau bij het begin van het jaar 1937. In bijna alle landen der wereld is de toestand thans gunstiger dan een jaar geleden. In verscheidene landen zijn thans reeds meer arbeiders aan het werk dan in het crisisjaar 1929 het geval was. GENèVE, 9 Januari 1937. (Van onzen correspondent). Het Internationale Arbeidsbureau, aan welks zorgvuldigen en onpartij digen arbeid op we tenschappelijk en statistisch gebied ook die genen hulde brengen, die het met het streven van Butler en de zijnen naar voortdurende uitbreiding der internationale sociale wet geving volstrekt niet eens zijn, heeft de goede gewoonte bij het begin van ieder kwartaal een nota te doen verschijnen met de jongste cijfers over den omvang van de in de verschillende landen der wereld nog heerschende werkloos heid. Sinds de wereldcrisis in 1929 uitbrak, moest het Internationale Arbeidsbureau verscheidene jaren lang in ieder kwartaal-overzicht een klaagtoon aanheffen over de voortdurende ver scherping der wereldcrisis. De cijfers der werk loosheid werden in ieder land steeds ongunsti ger. niet slechts in vergelijking tot de cijfers van het vorige kwartaal, doch ook als men de jongste cijfers vergeleek met die uit het dien overeenkomstige tijdstip van een jaar geleden. Deze vergelijking van de werkloosheidscijfers uit het ééne jaar met die van denzelfden datum een jaar geleden was belangrijker dan de vergelijking tusschen twee achtereenvolgen de kwartalen. Want een vergelijking tusschen den omvang der werkloosheid in de winter maanden en die in de voorafgaande herfst maanden is steeds eenigermate onzuiver, om dat bijna overal en in ieder jaar de werkloos heid in de wintermaanden pleegt toe te ne men. Een zuiver beeld over de verbetering of achteruitgang van den economischen toestand in de verschillende landen verkrijgt men ech ter, wanneer men de cijfers uit den winter, het voorjaar, den zomer, de herfst van het ééne jaar met de cijfers uit hetzelfde jaargetijde van het vorige jaar vergelijkt. Het Internationale Arbeidsbureau heeft dan ook aan deze vergelijking tusschen den toe stand in het ééne jaar en dien van een jaar tevoren steeds de grootste waarde gehecht. Vier jaren lang moest echter ieder nieuw kwartaal-overzicht met dezelfde zucht begin nen, dat nog steeds niet de minste teekenen van verbetering te bespeuren waren en dat nog steeds in ieder land de werkloosheid om vangrijker was dan op hetzelfde tijdstip van een jaar geleden. Eindelijk, in 1933. kwamen de eerste voorteekenen van een wending ten goede. In een paar landen scheen de crisis over haar hoogtepunt heen te zijn. De toene ming der werkloosheid was daar tot stilstand gekomen, in een enkel was het werkloosheids cijfer zelfs reeds iets beneden dat van het vorige jaar gevallen. Van toen af werd de toon der inleidende beschouwingen van het Internationale Arbeids bureau telkens bij het openbaarmaken der nieuwste kwartaalcijfers inzake de werkloos heid steeds opgewekter. Het eerst nog zoo uiterst geringe aantal landen, waar de wen ding ten goede was ingetreden, breidde zich steeds uit. Steeds talrijker werden de landen, waar een vergelijking tusschen den omvaris der werkloosheid aldaar in het laatste kwar taal met de cijfers van een jaar voorheen tot toenemend vertrouwen in de overwinning dei- wereldcrisis stemde. En thans kan het Liter- nationale Arbeidsbureau zijn kwartaal-over- zipht aan het be:gin van het nieuwe jaar 1937 met een juichtoon beginnen: „De sinds 1933 in enkele landen ingetreden verbetering heeft zich thans tot bijna de geheele wereld uitge strekt. Alleen in Oostenrijk en Zwitserland blijft de werkloosheid nog toenemen. Een klein voorbehoud moet op dit optimis tische begin van het memorandum nog vol gen. Het Internationale Arbeidsbureau erkent zelf, dat het omtrent vier landen nog niet tot volkomen zekerheid gekomen is, of ook daar begin December 1936 het hoogtepunt der cri sis reeds overschreden was. Het Bureau bezit namelijk over Estland, Nederland, Polen en Zuid-Slavië tegenstrijdige cijfers, die het Bureau verhinderen een stellige gevolgtrekking te maken. Over Nederland wordt bijv. mede gedeeld, dat het aantal werkloozen onder de tegen werkloosheid verzekerden begin Decem ber 1936 geringer was dan begin December 1935. terwijl daarentegen volgens de gegevens der Nederlandsche plaatsingsbureaux het aan tal werkzoekenden nog was toegenomen. De cijfers van het Internationale Arbeids bureau doen echter duidelijk zien, dat ten aanzien van de groote meerderheid der lan den de toestand tegen het einde van het jaar 1936 gunstiger was dan een jaar tevoren. Met name viel een vrij belangrijke daling van het aantal werkloozen in de volgende landen vast te stellen: Australië, België, Bulgarije, Canada, Chili, Dantzig, Denemar ken, Duitsehland, Engeland, Finland, Frank rijk. Hongarije, Japan, Letland, Luxemburg, Nieuw-Zeeland. Noorwegen, Roemenië. Tsje- cho-Slowakije, de Vereenigde Staten van Amerika, Zuid-Afrika en Zweden. Onder deze'staten bevinden zich er vier (Frankrijk. Hongarije, Nieuw-Zeeland en Roemenië), die in het vorige kwartaal-overzicht nog met Nederland, Oostenrijk, Zwitserland, enz. on der de landen genoemd moesten worden, waar de in het grootste deel der wereld reeds ingetreden verbetering zich helaas nog niet had voorgedaan. Thans behooren ook deze vier staten tot de groep der zeer vele, die den beteren weg reeds hebben ingeslagen. Behalve tal van cijfers over het aantal werkloozen thans en een jaar geleden bevat het kwartaal-overzicht ook eenige belang wekkende inlichtingen over het aantal ar beiders, die in tegenstelling tot de ongeluk kige werkloozen wel in het bezit van een ar beidsgelegenheid zijn. Deze cijfers omtrent het aantal werk hebbenden in de verschil lende landen stemmen met de cijfers over het aantal werkloozen in zooverre geheel overeen, dat ook deze gegevens doen blijken, dat de toestand thans beter dan een jaar geleden in de volgende landen is: België, Bulgarije. Canada. Engeland. Estland, Frank rijk, Hongarije, Japan, Letland. Luxemburg, Polen, Tsjecho-Slowakije, de Vereenigde Sta ten van Amerika, Zuid-Afrika, Zuid-Slavië en Zweden. De eenige landen, waar het aantal werkhebbenden in het laatste kwartaal van 1936 nog iets in vergelijking tot 1935 was achteruitgegaan, zijn Nederland en Zwitser land. Van een aantal landen zijn geen sta tistieken omtrent het aantal werkhebbenden verkrijgbaar, doch de cijfers der bovenver melde landen bevestigen duidelijk genoeg, wat reeds uit de cijfers der werkloozen bleek: de verbetering van den toestand op de arbeidsmarkt van vrijwel de geheele we reld. Het schijnt zeker niet al te optimistisch te hopen, dat- in het volgende kwartaal-over zicht. dat begin April te verwachten is. ook Nederland onder de staten vermeld zal kun nen worden, waar de moeilijkste tijden thans voorbij zijn. Verrassend is tenslotte nog de mededee- ling van het Internationale Arbeidsbureau, dat in verschillende landen het aantal werk hebbenden thans reeds grooter is dan in 1929. toen de wereldcrisis begon. Wanneer men het aantal werkhebbenden in een be paald land in 1929 op 100 stelt, (bedraagt dit aantal thans in Bulgarije reeds 135, in En geland 108, in Estland 128. in Hongarije 100.7, in Japan 116. in Letland 109, in Zuid-Afrika 125, in Zuid-Slavië 107 en in Zweden 111. In al deze 9 landen schijnt de crisis dus geen noodlott-igen invloed meer op den omvang der werkloosheid te hebben en schijnt de toestand integendeel economisch reeds gun stiger dan in 1929 te zijn. Daarentegen is in een negental andere lan den (van de andere staten ontbreken de cij fers der werkhebbenden ten eenenmale) het aantal werkhebbenden nog heel wat geringer dan in het crisisjaar 1929. Wederom het aantal werkhebbenden in 1929 op 100 stel lend is dit aantal thans in België nog slechts 88, in Canada 93. in Frankrijk 75. in Luxem burg 69. in Nederland 73.3. in Polen 85, in Tsjecho-Slowakije 89, in de Vereenigde Sta ten van Amerika 87 en in Zwitserland slechts 69. Ook deze statistieken inzake de w^k- hebbende arbeiders bevestigen dus, dat Vvor- al Frankrijk, Luxemburg. Nederland en Zwit serland nog erg onder de wereldcrisis te lij den hebben. In~het laatste kwartaal van 1936 bedroeg in deze landen het aantal werkheb benden nog slechts drie-kwart of nog minder van de arbeidende burgers in het jaar 1929. Mogen de voorteekenen, dat het jaar 1937 ook voor deze landen een verbetering zal brengen, bewaarheid worden! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DIEPPEPARIJS 's Nachts om twee uur. wachtens in Dieppe op het vertrek van den trein, overheerscht ook na de warme koffie een laf gevoel. Het zich afladen van de boot op een uur, waarop men gewoon is in 't onbewuste te vertoeven, rich ting te geven aan stommelende voetstappen en zich samen te rapen voor een regelmatig antwoord op de regelmatige vragen der doua ne dat alles heeft meer energie verbruikt, dan een warme kop koffie, overschaduwd door het vooruitzicht van een lange treinreis, kan aanvullen. Dus zitten we miezerig tegenover elkaar, on bekenden, die dezelfde hangerigheid gemeen hebben en elkaar zwijgend vergeven, dat ieder het armzalige lichaam tot zich neemt en zich zoo klein mogelijk in een hoek weg duwt, het hoofd onrustig bewegend, op zoek naar een rustpunt, dat zich nergens laat vin den. Twee Amerikanen komen forsch binnen, gaan zitten en doen druk. De een zegt: „En als daar nu toch de zon niet schijnt! Een groote dikke, rijpe kers van een zon! Bill, wat doen we dan?" laat hij er uitdagend op volgen in ronden tongval en tintelend van agressieve energie. Zon! De anderen, die hen even met een on- vasten blik hebben bekeken, meer uit gewoon te dan uit belangstelling, komen nu wat over eind, zitten bijna rechtop bij de klank van dat enkele woord, dat verlangens en plannen wakker roept- Tusschen de twee gaat het gesprek over en weer, onafwendbaar. En in het besef, dat de anderen onbewust luisteren, geven zij elkaar al pratende een kans om zich zoo voordeelig mogelijk te introduceeren. Ze noemen zich ar- tisten: „wat een gezanik is dat tegenwoordig als je die professie in je paspoort vermeld hebt staan" zoo ongeveer deelen zij ons hun beroep mede. Ze hebben naam gemaakt, veel succes gehad („goed publiek in Engeland, zelfs in de provincie kun je avond aan avond zalen vullen"). „Londen is een reuze-stad", zeggen ze. „Wat een geld zit daar, maar wat een kou ook". Vandaar dat ze op een avond maar eens besloten hebben er vandoor te gaan en eens te kijken, waar zich de zon ver scholen houdt in dit jaargetijde. En omdat ze niet van halve maatregelen houden, hebben ze een kaartje voor Egypte gekocht. „Zoodra we aankomen", stelt de één voor, „koopen we een oud laken, steken ons hoofd er doorheen, gaan bovenop een kameel zitten en laten ons op en neer onder de zon door rijden". „Alles maar géén kameel", protesteert de ander, „die hooge bulten, en dat gehobbel op die hooge bulden maakt me opnieuw zee ziek". Ze praten en praten, dienen hun gewichtig heid met een sauce van nonchalance op en zorgen er voor, dat de trein eerder dan we verwachten traag Parijs binnenglijdt. Een ver moeide trein en een doodsch station en een kille morgen. Nog geen half zes. Bagage. Auto matisch komen witkielen en taxi's. Zelfs geen woordenwisselingen, zelfs geen getoeter. Zelfs daarvoor is het voor een Franschman te vroeg. De twee Amerikanen vinden, dat ze al een heel eind door hun boekje met reisbiljetten heen zijn. „Ik dacht dat we een retour hadden", zegt de een. „Dacht ik ook, zegt de ander iet wat loom, maar het is blijkbaar een enkele reis wat doet het er toe". Zelfs zij staan wat beduusd in den grijzen morgen te kijken en ondergaan het stilzwijgend ontladen van overvolle werkmans-treinen, die nu elke mi nuut schijnen binnen te komen en ook hun oogen volgen deze eentonige menschenmassa, die zich naar de uitgangen dringt en die zich in Parijs, evenals in Londen, evenals in Am sterdam, in de vroege ochtenduren over de stad verspreidt om er een dag werk te ver richten. Eén boterham in den zak, onderweg een café-cognac en een blik in het versch gedrukte ochtendblad dat is hun Egypte. Buiten het station in een klein café met een groote warme kachel in het midden, waar je den stoel naar toe kunt nemen èn een knap perige croissant, begint de morgen er vrien delijker uit te zien. En als het tijd is om den trein naar Toulon op te zoeken, gaat een zacht licht boven de huizen op: de zon tast teeder langs de lichtgepleisterde. nog in zich zelf gekeerde muren en zet Parijs in een be deesde zacht-rose blos. Hier en daar gaan luiken open. Vr. S. BROODPRIJS TE AMSTERDAM WORDT VERHOOGD. De Amsterdamsche bakkerspatroonsver- eenigingen en coöperaties hebben besloten a.s. Maandag den broodprijs, al naar gelang van den stand van den prijs op dit oogen- blik, met één of twee cent te verhoogen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6