ZATERDAG 16 JANUARI 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 5 De Jamboree. Maatregelen voor het zwemmen te Zandvoort. De heer J. de Vries, oud-instructeur bij de Bloemendaalsche Reddingsbrigade, is door het hoofdbestuur der Jamboree 1937 te Vogelen zang aangezocht, de organisatie op zich te ne men van veiligheidsmaatregelen bij het baden en zwemmen der padvinders in zee tijdens de jamboree. Ten Zuiden van Zandvoort zal een strook strand moeten worden voorzien van de noo- dige reddingsmaterialen en verplegingsartike- len, teneinde het gevaar dat er schuit voor de duizenden zwemmers en baders, die er tijdens de jamboree zullen komen, zooveel mogelijk te voorkomen of te bestrijden. Het is de bedoeling, dat de heer De Vries ook als commandant zal optreden van de te vormen brigade, welke zal bestaan uit zee voortrekkers i oudere zee-verkenners L Als men bedenkt, dat er waarschijnlijk door loopend gezwommen zal worden door groepen van 1500 jongens dan zal men beseffen, dat een goed georganiseerde stranddienst hier zeker op zijn plaats zal zijn. De vleugel van het Stadhuis. Wordt met gas verwarmd. Door B. en W. is besloten om in den nieu wen vleugel welke aan het Stadhuis zal wor den gebouwd, gasverwarming te doen aan brengen. Na nauwkeurige berekening bleek deze aan te brengen verwarming voor de gemeente niet duurder te zijn dan het aanbrengen van een centrale verwarming. VOOR DE RADIO. Het mannenkoor Caecilia te Haarlem, Dir. Nico Iloogerwerf, zal a.s. Zondag te 4 uur voor de A.V.R.O.-microfoon zingen. DE A.V.R.O. Het orkest van Kovacs Lajos zal met een zeer gevarieerd programma en attracties een bezoek brengen aan Haarlem en wel op Maan dag 15 Februari in het Gemeente Concertge bouw. TWINTIGJARIG BESTAAN MODE VAKSCHOOL. Op 21 Januari a.s. hoopt mej. J. v. Doorn den dag te herdenken waarop zij haar Mode- Vakschool, gevestigd te Haarlem Ged. Oude Gracht no. 104 en Rhododendronplein no. 5, (te Heemstede) vestigde. Deze vakschool is aangesloten bij de Mode vakschool Vereeniging in den Haag. Op genoemden datum zal er een tentoon stelling en receptie gehouden worden in het Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht no. 104. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Een interessante lezing en de lastige griep. Zooals reeds zoovelen van haar collega's voor haar weet ook mevr. C. J. Cohen Tervaert-iKOch, presiden te van de afd. Haarlem der Ned. ver eeniging van huisvrouwen, de geringe opkomst der leden bij de gistermiddag gehouden bijeenkomst in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, waar mej. Drs. Brugmans sprak over „De Koning van Rome", aan de heer- schende griep. En inderdaad jammer was het deze keer zeker, want op klare en duidelijke wijze wist mej. Drs. Brugmans een groot deel van het mysterieuze waas, dat er altijd om de figuur van den zoon van Napoleon is blijven han gen, op te lichten. Laten wij echter hopen dat Mej. Drs. Brugmans in een grieplooze tijd nogmaals de gelegenheid krijgt om haar boeiende causerie te herhalen, wij twijfelen er niet aan of dan zal haar een stampvolle zaal wachten. Mej. Drs. Brugmans ving haar lezing aan met een beschouwing over het huwelijk van Napoleon Bonaparte met de 18-jarige aarts hertogin Marie Louise van Oostenrijk, doch ter van keizer Frans II. Tegen alle verwach ting in werd dit politiek huwelijk zeer geluk kig, En toen hun op den 20sten Maart 1811 een zoon geboren werd, wees nog niets op den tragischen levensloop van dezen prins. Integendeel door zijn vader met den titel van „Koning van Rome" begiftigd en met de grootste vreugde door geheel Frankrijk ont vangen, scheen het eerder alsof hij, zooals Napoleon het uitdrukte, slechts zijn armen uit te steken had om de geheele wereld aan zijn voeten te zien. Het zou echter geheel anders loopen! De schijnbaar onoverwinnelijke Napoleon leed plotseling bij Leipzig een nederlaag tegen de Geallieerden en moest zijn vrouw en zoon aan de hoede <3er Nationale Garde toever trouwen. Marie Louise vluchtte echter met haar zoon naar Orleans en vandaar naar haar vader, Frans II, in Weenen. De jonge koning van Rome die bij zijn ge boorte de namen Napoleon. Francois. Joseph Charles gekregen had, wordt nu verder in Weenen opgevoed. Na de nederlaag van Na poleon bij Waterloo (1815); worden alle Franschen uit zijn omgeving verwijderd en tracht men hem geheel als Duitsche prins op te voeden. Hierbij trad vooral zijn militairen aanleg naar voren. Op 22 Juli 1818 krijgt hij van Frans n den titel van hertog van Reich- stadt. Ondanks alle pogingen om den jon gen prins Oostenrijker te maken, blijft hij in zijn hart toch steeds Franschman. Door zijn militaire oefeningen, overver moeid, krijgt hij bronchitis, waarbij zich de eerste verschijnselen van tuberculose voor doen. Hij herstelt echter weer, doch wordt nooit meer geheel gezond. Na de mislukte op stand der Bonapartisten in Frankrijk in Juli 1830 wordt hij steeds zwijgzamer. Dan schijnt het echter alsof er een kentering komt en wordt hij weer zóó goed, dat hij op 25 Jan. 1831 zijn entrée in de uitgaande wereld kan doen, dit is echter teveel voor hem geweest want in April van dat zelfde jaar krijgt hij longontsteking en moet naar het stamslot der Habsburgers Schonbrun vervoerd worden. Hier stierf hij op 22 Juni 1831, geheel Wee nen in rouw achterlatend. Nadat Mevrouw C. J. Cohen Tervaert-Koch de spreekster bedankt had voor haar interes sante voordracht, werd de bijeenkomst ge sloten. BRëCHCOKë.^ uHÜPSïEEN'sKolenhandel Telefoon 12157 28504 (Adv. Ingez. Med./ Wat steenen en potscherven onsleeren. Interessante lezing over archeologie. Voor de Nederlandsche afdeeling van het „Maison Internationale des Intellectuels" hield mejuffrouw dr. A. Roes uit Heemstede gisteravond een lezing over het onderwerp „Wat wetenschappelijke opgravingen ons leerden". De presidente der Nederlandsche afdeeling. mevrouw Marguérite van Hengel-Couperus opende den avond, met een korte uiteenzet ting over het doel en het werk van het „Maison Internationale". Vervolgens leidde zij de spreekster met een kort woord in. De eerste archeologische vondsten, aldus mej. Roes. werden meestal toevallig gedaan. Pas later is men opzettelijk, doch dan meest al nog uit winzucht, gaan graven. En eerst in de vorige eeuw. werden de opgravingen gedaan met het oog op het wetenschappelijk onderzoek. De meeste vondsten werden uiteraard ge daan op die plaatsen, waar vroeger steden waren. Een moeilijkheid is evenwel, dat op die plaatsen meestal thans nog steden zijn, cn dus het graven niet goed mogelijk is. Dit is wel het geval b.v., in Mosopotamië, waar de oude steden werden verwoest en niet meer opgebouwd. De bodem is daar rijk aan oude voorwerpen, en menige zeldzame vondst werd daar gedaan. Andere plaatsen, waar steeds veel voor werpen werden gevonden, zijn de graven. Een prachtig' voorbeeld zijn de pyramiden der Egyptische heerschers. Dé oorzaak hier van, is het geloof, dat de dooden in het hier namaals de voorwerpen, die hen in het graf werden meegegeven, hen daar nog van dienst zouden kunnen zijn. Dit gebruik^ heeft heel lang voortgeduurd, ook toen het Christen dom reeds den dieperen zin er van had ver daagd. Pas Karei de Groote heeft er een eind aan gemaakt. Natuurlijk zijn niet alle voorwerpen be waard gebleven. Hout en weefwerk zijn zel den tegen den invloed van den tijd bestand, doch steenen en metalen voorwerpen ko men meestal vrijwel ongeschonden te voor schijn. Daarbij heeft de chemie in de laatste rientallen jaren schitterende diensten be wezen, doordat men met behulp daarvan, de voorwerpen beter kan conserveeren. Bij het opsporen van plaatsen, waar ar cheologische voorwerpen aanwezig zullen zijn. wordt thans gebruik gemaakt van de 'uchtfotografie. omdat het aardopoervlak ;an groote hoogte gezien, heel dikwijls nog de sporen van verdwenen bouwwerken ver toont. Het doel van de onderzoekingen is uiter aard, kennis te verzamelen omtrent de zeden en gewoonten en de geschiedenis der oudste tijden, Een prachtig hulpmiddel om den tijd, waaruit bepaalde voorwerpen afkomstig zijn, vast te stellen, is het aardewerk. Immers, de gebruiksduur ervan is zeer kort, en scherven daarvan gevonden laten een vrij nauwkeu rige tijdsbepaling toe. Men heeft er wel eens bezwaar tegen ge maakt, dat de Europeanen allerlei voorwer pen uit Egypte en Mesopotamië hebben over gebracht naar hun eigen musea. Spr. be strijdt deze bezwaren, omdat de volken, die er recht op zouden hebben, meestal geen interesse voor deze dingen hebben, en er vaak zelfs uit godsdienstige overwegingen vijandig tegenover staan. Een uitzondering hierop maken de Chineezen, die reeds heel vroeg een juist begrip toonden voor de waarde der kunstvoorwerpen. Na een korte pauze beantwoordde mejuf frouw Roes de vraag, wat de opgravingen ons leerden. Zonder die opgravingen, zou het verloop van geschiedenis en beschaving voor ons een raadsel zijn. Doch zij hebben ons duidelijk gemaakt, langs welke lijnen de beschaving zich ontwikkeld heeft. Van sommige cultuurtrappen is een uit gebreide litteratuur aanwezig, doch waar die ontbreekt, moet de archeologie ons helpen. Achtereenvolgens behandelde spr. de Grieksche. Italiaansche. Palestijnsche, Egyp tische. Assyrische, Babylonische, Perzische, Indische en Siberische beschavingen, waar van zij telkens door middel van lantaarn plaatjes fraaie voorbeelden toonde. Zonder de archeologie, zoo besloot mejuf frouw Roes haar Interessante lezing, zou dit alles voor ons een gesloten boek, een terra incognito zijn gebleven. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat: Gewicht: Lagendijk, Thor- beckestraat 63; Lijfgoederen: Prinsen, v. O. de Bruijnstraat 147; Hond: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Kat: Kennel Fauna, Fr. Var- kensmarkt: Rijwiellantaarn: Ewaldt. Sterre- boschstraat 52; Damesparapluie: Warmer dam. de Clerqstraat 80 rood: Portemonnaie met inhoud: Lieverst, Ruijghaverstraat 34 rood; Rijwielplaatje: Heitkamp. Kerkweg 13 Santpoort: Motorsleutels: Vellinga. Haitsma Mulierstraat 29; Engelsche sleutel: v. Liemt. Verspronckweg 145; Tasch met inhoud: Vos. Molukkenstraat 33; Vulpen: Tavonik, Velser- straat 13: Vulpen: Hoogeveen, Kloppersingel 101: Vulpen: Bouterse. Sophiastraat 1. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat. Rol katoenenen draad, v. Eijken, Wilgenstraat 100. Autodop, Vogel Spaarnwou- derstraat 37. Schoolétui met inhoud. Politie bureau Smedestraat. Geld, Postkant-oor. Tem peliersstraat. Gewicht. Vermeer, Bast-iaanstraat 63. Handbeschermer, Blonk. Santpoorterstraat 70rd en Galama. Rijksstraatweg 475. Hond, Koene, Oranjestraat 81. Rekenliniaal, v. Sta veren, Zomerzorgerlaan 16 te Bloemendaal. Portemonnaie met inhoud, Kuipers, Leeuwe rikstraat 39; Dekkers, Duvenvoordestraat 35; v. Doorn, Plein 25rd.; Smit, Leidschevaart 430. Rijwielplaatje, v. d. Maat Kruistochtstraat 57. Handschoenen en ceinturen. Fransch leesboek, Politiebureau Smedestraat. Bedden tijk. de Gier Oranjestraat 16. Autoslinger, Betjes, Papen- torenvest 14rd. Lorgnet, Goosen, Olycanstr. 21. Electr. lantaarn met batt., Valster, Oranje boomstraat 149. Regenpijpen, v. Galen, Glas blazerstraat 1. Pakje met gezondheidswatten, v. Eerden, Beeksteeg 21A rood. Ring met sleu tels. Buijs Z. Buitenspaarne 16. Gouden ring. Pierlot. Spionkopstraat 34. Rijwielplaatje. Ste venhagen. Wald. Pyrmontstraat 27. Autoboor- sleutel. Kruijs, N. Tuindorplaan 7. Trainings pak, Krabbedam. Borneostraat 29 te Heem stede. Vulpotlood, v. Wunnik, Elzenplein 62. Kolenzak, Treffen, Lange Hofstraat 13, Gouden Huwelijksfeest. Dinsdag 2 Februari hoopt het echtpaar de WitKoster, Javastraat 62. Haarlem-Noord, den dag te herdenken, waarop zij voor vijftig jaar te Haarlem in het huwelijksbootje stap ten. Een halve eeuw hebben zij lief en leed gedeeld, en in dien tijd zijn er heel wat levens- stormen over hun hoofden gegaan Maar al is die vrouw. H. M. de WitKoster dan niet meer zoo vlug ter been, toch mogen de oudjes, de heer de Wit is reeds 73, en zijn vrouw 72 jaar oud, zich nog in een goede ge zondheid verheugen, die dit gouden huwelijks feest tot een waar feest voor hen maakt. Het spreekt wel van zelf, dat deze feestda gen, die op Dinsdag 19 Januari ingaan, niet ongemerkt aan het bruidspaar zullen voorbij gaan. Ongetwijfeld zullen verwanten en ken nissen deze dagen voor hen onvergetelijk we ten te maken. PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van Wa terstaat zijn met ingang van 16 Januari 1937 benoemd tot adjunct-rijksinspecteur van het verkeer in tijdelijken dienst voor den tijd van ten hoogste één jaar, ir. J. W. Filz, mr. F, W. van Ketwich Verschuur, beiden ter stand plaats 's-Gravenhage en ir. A. J. Verkaik ter standplaats Haarlem. VOOR DEN- -POLITIERECHTER D Het wrak. Twee heeren gingen met een motorboot varen en brachten het tot Aalsmeer, maar toen vloog de motor in brand en vervolgens de heele boot, zoodat er slechts een ge raamte met een onbruïkbaren motor over bleef. Nadat de heeren eenige oogenblikken naar de treurige overblijfselen van hun ple ziervaartuig hadden gekeken, bleef hun niets anders over dan te voet de thuisreis te aan vaarden. Een woonschuitbewoner uit de buurt zag het wrak en meende, dat het als verlaten voorwerp moest worden beschouwd waarom hij het op den wal haalde en onder zijn toe zicht stelde, wat een bewijs van zorgzaam heid was, door niemand gevraagd en wat hem maar in narigheid bracht, want toen de eigenaars van het wrak nog eens wilden zien. wat er van waarde was overgebleven, was het wrak verdwenen en zoodoen c> werd de woonschuitbewoner voor diefstal venrolgd. Hij voelde zich geheel onschuldig en plaat ste zich in de positie van den straatjongen, die een stuk sigaar opraapt, door iemand weggeworpen. Het wrak was echter niet met het stuk sigaar te vergelijken, want het was nog' lang niet waardeloos: er zat nog wel zooveel aan. dat het een 25 gulden zou op brengen en 25 gulden gooit men toch niet weg. Het verweer, dat de verdachte het wrak op den wal had gehaald om te zorgen, dat het niet verloren ging. zou misschien opge gaan zijn. als de man het aan de politie had gezegd, zooals voor gevonden voorwerpen ge bruikelijk is. Er was nog een ongelukkige omstandigheid, welke niet in het voordeel van verdachte was: hij was kort geleden be trokken geweest bij een geheime distilleer derij en dat alles maakte, dat de officier 6 weken gevangenisstraf eischte. De rechter geloofde ook niet in de onschuld, doch gaf twee weken. Op afbetaling. De afbetaling, beter gezegd het huurkoop systeem, heeft al heel wat menschen in pe rikel gebracht. Gewoonlijk zijn het de koo- pers. die verzuchtingen slaken, 't zij doordat zij niet weten hoe aan hun verplichtingen te voldoen, 't zij door dat ze het gehuurde, voorwerp gaan verkoopen. Vergeet niet, dat het in huurkoop gekochte, eigendom van den verkooper blijft, al zou het op een gulden na afbetaald zijn en veelal staat in de con- trachten, dat de verkooper het recht heeft, het verkochte bij niet voldoening der termij nen onder eenige wettelijke formaliteit weer in zijn bezit te nemen. Sommigen meenen, dat de verkooper hieruit het recht zou kun nen putten om ongevraagd de woning van den kooper binnen te gaan. ja om de geslo ten woning te openen, maar dat is natuur lijk zoo niet. want er zijn zelfs allerlei wet telijke bepalingen voor noodig geweest om den vertegenwoordigers van het openbaar gezag het recht te geven iemands woning binnen te treden. Toen de vertegenwoordiger van een naai machinehandel dan ook te Zaandam de ge sloten deur van een huurkooper in diens af wezigheid binnenging om de naaimachine er uit te halen, deed hij iets. wat hij niet mocht en het doet niets terzake, of hij zelf het deur slot heeft geopend dan wel dit door een buurman heeft laten óoeix. In 't laatste geval kan hij dan zeggen: „ik kwam aan de deur en vond die open", maar dat gaat niet op. De vertegenwoordiger moest daarom te recht staan voor huisvredebreuk en vertelde, dat de naaimachine al negen jaar geleden was gekocht voor 190 gulden ën er 160 op was afbetaald, doch dat de afbetaling nu was stopgezet. De kooper vertelde, dat hij gere geld had doorbetaald, maar als we van den verkooper hoorden, dat het laatste jaar in 't geheel één gulden was betaald, dan zou dat 2 cent per week zijn; inderdaad een uiterst bescheiden afbetaling'. 1-Iet, is duide lijk, dat de verkooper inschikkelijk is ge weest, vooral als de kooper wel geld had om met vrouw en kinderen naar Den Haag te gaan, zooals hij vertelde, maar dat neemt niet weg. dat de verkooper niet de woning mocht binnendringen Er zijn rechtmiddelen en wil men die na laten. omdat ze géld kosten, dan moet men geen eigen rechten gaan scheppen. Dat was hetgeen, wat de officier ernstig vond en daar ging het alleen om; die naai machine bleef verder buiten beschouwing. f 150 boete was de eisch. waarvan de rech ter slechts f 50 af deed. Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring. De bewoonbaarheid der planeten. Vrijdagavond werd voor de leden van dezen kring door Dr H. Groot uit Hulzen gespro ken over: „De voorwaarden van bewoonbaar heid der planeten". Het was de bedoeling van spr. na te gaan of biologische levens vormen, zooals wij deze op aarde kennen, op de planeten zouden kunnen voorkomen. Het algemeene probleem- „Bestaat er leven op de overige planeten?" leent zich niet voor exact wetenschappelijk onderzoek van daar de beperking tot de aardsche levensvor men. Als kenmerk van het aardsche biologische leven geldt algemeen de aanwezigheid van protoplasma. dat in hoofdzaak is opgebouwd uit water, eiwitten, koolhydraten en vetten met bijmengsels van zwavel, fosfor kalk. enz. Een allereerste vereischte is dus de aan wezigheid van deze stoffen. We komen daar door van zeif tot een aantal allernoodzake lijkste levensvoorwaarden. Indien men nagaat in hoeverre op de pla neten. aan deze minimum-eischen wordt vol daan. dan valt daaruit te concludeeren. dat leven, zooals wij dat op aarde kennen, op Jupiter. Satumus. Uranus. Neptunus en Pluto ten eenenmale onmogelijk moet wor den geacht. Ook Mercurius kunnen we buiten beschou wing laten want deze planeet, die met onze maan te vergelijken is, bezit geen damp kring. Dus blijven Venus en Mars over. Mars. waarvan de dampkring met de onze te vergelijken valt. al is ze dan zeer ijl. be vat zuurstof en sporen waterdamp. De dag en nachttemperatuur zijn weliswaar zeer ver schillend. maar misschien niet onoverkome lijk voor een soort toendra-flora. De regel matige kleurwisselingen, die op Mars dan ook inderdaad worden waargenomen, en die gelijken tred houden met de Mars-seizoenen, meent men in verband te mogen brengen met een lagere vegetatie. Voet' hoogere levensvormen, eenigszins met de onze vergelijkbaar lijken de omstan digheden echter niet gunstig. Venus verkeert in een jonger stadium dan de aarde. De dichte dampkring bevat veel koolzuur, doch zuurstof en waterdamp kon den niet gevonden worden. Van deze pla neet weet men echter nog niet veel. want het dichte wolkendek houdt haar opper vlakte voor ons oog verborgen. De feiten waarover wij beschikken zijn nog zeer gebrekkig Al komt ons dus op het oogen- blik de bewoonbaarheid van de andere pla neten twijfelachtig voor. de mogelijkheid is niet. uitgesloten, dat de levensvormen over grooter aanpassingsvermogen beschikken, dan wij thans vermoeden. ENGLISH ASSOCIATION. Dinsdagavond 19 Januari zal voor de leden der afd. Haarlem van de English Association mr. J. Foster Forbes in de Muziekzaal van café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, een lezing met lichtbeelden houden over het on derwerp: .English customs and traditions". PERSONALIA. Bij Kon. besluit van 14 Januari 1937 is op zijn verzoek aan mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanpr in de arrondissementsrecht bank te Haarlem, onder dankbetuiging van de als zoodanig bewezen diensten. De uitbreiding der Heem- steedsche bevolking. Waar de nieuwe Heemsteders zich vestigden. In Haarlems Dagblad van Woensdagavond meldden wij reeds in het kort hoezeer Heem stede in het afgeloopen jaar wederom in zie lental is toegenomen. Ongeveer 450 nieuwe gezinnen vestigden zich in 1936 in deze ge meente. Waar hebben deze zich voorname lijk gevestigd? M.a.w.: welke wijken blijken op de toekomstige ingezetenen de grootste aantrekkingskracht uit te oefenen? Meer dan 90. meer dus dan 20 pet. van het totaal, kozen zich hun woning in het cen trum. daarop volgt het Bronsteepark met 15 pet., de omgeving van de Zandvoortschelaan met 14 pet... de cömponistenwijk met aanslui tend gedeelte Heemsteedsche Dreef met 12 pet.. Valkenburg en Sportparkkwartier met 11 pet. en Indische buurt met 8 pet. De Hee- renweg met aanliggende straten als Kerk- laan en Oude Posthuisstraat, wisten 5 pet. van de nieuwelingen tot zich te trekken, evenals de wijk tusschen Leidsche Vaart en Aerdenhout. De omgeving van de Lanck- horstlaan en de Rivierenbuurt konden elk 4 pet. der nieuwe vestigingen boeken. Dat het centrum, de Raadhuisstraat en de Binnenweg met aanliggende en parallelstra ten. het hoogste percentage verwierven, zal wel toegeschreven mogen worden aan de on middellijke nabijheid van de tramlijn. Daar op volgen het Bronsteepark en de omgeving van de Zandvoortschelaan. Deze beide wij ken zijn weer iets ouder van aanleg. Toch wisten zij het grootste deel der nieuwe vesti gingen te veroveren. Wat de omgeving van de Zandvoortsche laan betreft zullen de bus lijn naar Haarlem en de treinverbinding met Amsterdam het hunne wel hebben bij eedra gen. Het Bronsteepark ligt van alle Heem steedsche wijkeiT het dichtst bij Haarlem, wat aan de vergingen blijkbaar ten goede komt. Dat zich in de componisten wijk. die r.og niet. van grooten omvang is en waar nog heel wat bijgebouwd zal kunnen worden, toch in één jaar ongeveer vijftig nieuwe ge zinnen vestigden, doet wel verwachten, dat deze wijk zich in de komende jaren nog sterk zal uitbreiden. In arbeiderswoningen vestigden zich onge veer 9 pet. van de nieuwe gezinnen. Door de nieuwe bevolkingsgroepen is het arbeiders element van de Heemsteedsche bevolking in 1936 verhoudingsgewijze dus nog wat gerin ger geworden. MR. II. O. DRILSMA ONGESTELD. Naar wij vernemen is Mr. H. O. Drilsma. welke de op 6 dezer gehouden raadszitting niet bijwoonde al reeds eenige weken ziek. Eenige dagen terug liet de ziekte zich ernstig aan zien, doch hierin is nu een verbetering inge treden ARBEIDERS TOONEEL VEREENIGING „VOORUITGANG". De Arbeiders Tooneelvereeniging „Vooruit gang" geeft Maandag 18 Januari in de too- neelzaal van St. Bavo, Smedestraat, een op voering van: „De Dienstknecht in het huis" van Charles Rann Kennedy. De regie is in handen van Cor Zwart. Teraardebestelling P. A. Biersteker. Gistermiddag om twee uur had op de Al gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan, onder groote belangstelling, de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. A. Biersteker, in leven ge- pensionneerd Rijksontvanger der directe be lastingen te Amsterdam. De heer Biersteker, die ridder was in de Or de van Oranje Nassau, was oprichter en voor zitter van de Vereeniging van ontvangers, hoofdcommiezen en commiezen in Nederland. Aan de groeve voerde allereerst het woord de heer E. van der Wal, namens de Vereeni ging van Ontvangei-s, hoofdcommiezen en commiezen in Nederland. De heer van der Wal memoreerde het vele. dat de overledene voor deze vereeniging heeft gedaan. Door zijn open en eerlijk karakter dwong hij veler vriendschap en bewondering af, en zijn strijdbare geest deed hem steeds op de bres staan voor~de belangen der vereeniging. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering voortleven in de harten van zijn vrienden. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer F. Perdok Hzn.. namens de Centrale van vereenigingen van personeel in overheids dienst. Spr. dankte den overledene voor het vele werk, waaraan hij steeds zijn beste krachten heeft gegeven. De heer Biersteker laat zijn sporen na op velerlei gebied. Namens den Bond van Administratief per soneel bij de Rijksbelastingen, voerde de heer O. W. Visser het woord. Het verscheiden van den heer Biersteker, aldus spreker, vervult ons met weemoed. Steeds was zijn streven er op gericht, eenheid te brengen in de organi satie. En toen later zijn studie en werk hem een andere richting opdreven, behield hij steeds een warme liefde voor de organisatie. De belasting-administratie verliest in hem een toegewijd dienaar, de organisatie een dapper en moedig strijder. Een zoon van den overledene dankte na mens de familie voor het gesprokene en de betoonde belangstelling. Doodelijk ongeluk op de „Gelderland". 's Gravenhage, 15 Januari. In hooger be roep heeft voor het Hoog Militair Gerechts hof terecht gestaan de 30-jarige matroos der le kï. C, W.. thans a. b. van H. M.'s wacht schip, voorheen dienende op H.M.'s „Gelder land" die door den zeekrijgsraad, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebbende, is veroordeeld tot 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met een jaar proef tijd. Beklaagde, die zich door dit vonnis be zwaard gevoelde, gaf een relaas van het ge beurde op de „Gelderland" waarbij tijden* het looden de matroos der 2e klasse van Dijk, op noodottige wijze is verdronken Hem was n.l. gelast het Ioodbordes uit te zetten, alvorens de manschappen in de sloe pen zouden gaan. Toen hij hiermede bezig was bemerkte hij, dat er een spie, ter beves tiging van twee staven ontbrak. Er was ve«l haast bij en de kabelgast, die hem aan een reservespie zou kunnen helpen was op dat oogenblik niet te bereiken. Hij had niets an ders bij de hand dan een kabeltouw, waar mede hij de stangen bevestigde en toen pro beerde of het touw hield. Daarna Is hij in d* loodmat gaan hangen terwijl Van Dijk op het bordes bleef. Deze heeft waarschijnlijk tegen den bevestigden stang geleund met het gevolg, dat deze los schoot en Van Dijk te wa ter raakte. Beklaagde heeft dit niet gezien, doch hoorde roepen „man over boord". On danks de pogingen ook door de bemanning van andere schepen o.a. de „Hertog Hendrik" in het werk gesteld om den drenkeling t* redden Ls deze in de diepte verdwenen. De advocaat-fiscaal Mr. L. B. J. Vermeulen, zeide, dat beklaagde geheel op eigen verant woordelijkheid heeft gehandeld. De omstan digheden, die in het voordeel van beklaagd* wegen, n.l. het niet aanwezig zijn van de spie, de onmogelijkheid om een reservespie op dat oogenblik te krijgen en de groote haast zijn verdisconteerd in het milde vonnis, dat de Zee- krijgsraad heeft uitgesproken. Beklaagde, die met dit soort werk volkomen op de hoogte was, had kunnen voorzien, dat het touw zou los schieten, toen hij in de loodmat ging hangen. Spreker vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman, de officier van administratie C. D. Duijverman, betoogde, dat men hier te doen heeft met een geval van roekeloosheid, zooals vaak bij verkeersongelukken voorkomt. Beklaagde, die een bevel met spoed had op te volgen, deed wat hij in de gegeven omstan digheden mogelijk en verantwoord achtte en hij is zeer onder den indruk van het verlies van een menschenleven, dat hij niet heeft kunnen voorkomen. Pleiter meende, dat het toch niet aan beklaagde's schuld kan worden geweten dat er iets aan het Ioodbordes ont brak en drong aan op vrijspraak. Het Hof zal later uitspraak doen. WIJZIGING VAN WETSONTWERPEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Gemeentewet, de Provinciale wet en de Kieswet en tot in trekking van de Gemeente-boi-gtochtenwet. Het wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot vereenvoudiging van de gemeentelijke ad ministratie; daarnaast echter behelst het ont werp. mede met het oog op het nauwe verband tusschen verschillende bepalingen van de Provinciale wet en de Gemeentewet, eenige voorstellen met betrekking tot de provinciale administratie. Van de gelegenheid is voorts gebruik ge maakt om enkele dubïa en leemten welke in de praktijk tot moeilijkheden aanleiding heb ben gegeven, te ondei-vangen. WAAR MEN GRAAG BELASTING BETAALT.I Bij het Koloniaal Departement te Londen is een haast ongelooflijk voorval gerappor teerd uit het Papoea-gebied. De bewoners van een klein dorp zonden hun vertrouwens mannen naar den dichtstbijziinden Britschen regeeringspost om daar hun beklag te doen, dat van hun dorp nooit belasting werd ge heven. zoodat zij dus nooit in de gelegenheid waren, al was het dan maar een paar varkens bij de blanke mannen af te leveren. De dorpsbewoners voelden zich daardoor niet alleen in hun fier zelfbewustzijn gekrenkt, maar bovendien werden zij door andere le den van hun stam gehoond en geminacht Bij onderzoek is gebleken, dat de Britsche belastingambtenaren heelemaal niet verge ten waren de bewoners van dit dorp op de lijst der belastingbetalers te plaatsen, maar dit was opzettelijk vanwege de groote armoe de, die er onder deze dorpsbewoners heerschtel

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9