BIJVOET (DN/T IN IXTTEREN, .WEERBERICHT „Vi WALES D i iNSDAG 19 JANUARI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 2 MUZIEK Christelijk Gemengd Koor „Haarlem". „Opgebouwd op de ruïnen van een vroegere koorvereeniging": zóó kenschetste de voorzit ter van het Chr. Gent. Koor „Haarlem" in de herdenkingsrede, die hij op het Maandagavond in de Kloppersingelkerk gegeven concert hield, het ontstaan van dit koor. Het zou mij te ver voeren, indien ik zelfs maar een beknopt- overzicht van den rijken Inhoud dezer diepzinnige en met welsprekend heid voorgedragen rede wilde trachten te ge ven. Liever wil ik bespreken wat het koor onder leiding van den dirigent E. van Zoest op dezen voor velen gedenkwaardigen avond ver richt heeft en wat de solisten tot den luister van dit concert hebben bijgedragen. Op het programma nam de naam van J. S. Bach een groote plaats in. Dit bewijst reeds den ernst en de hoogheid van het streven dezer koorvereeniging; de omlijsting van den naam des grooten cantors door de namen van Sweelinek, Lemlin, Lasso, Bortniansky, Löwe, Tschaikowsky en Handel bekrachtigde dat be wijs. Voorwaar, daar was geen zucht tot ge makkelijk te behalen succes in het spel! De werken van genoemde toondichters stellen aan de uitvoerenden hooge eischen en we konden met vreugde waarnemen dat het koor zich in verschillende nummers tegen die eischen ten volle opgewassen toonde. Met name was dat het- geval in Psalm 75 var. Sweelinek, „Geloofs- roem" (Jesu meine Freude") en „Komm Süsser Tod" van Bach, „Der Kuckuck" van Laur, Lemlin 116de eeuw), „Das Echo" van Lasso, „De nederige Geboorte", „In der Marienkirche van Löwe en „Legende" van Tschaikowsky. De zuiverheid der intonaties was in deze werken over geheel zeer goed en meermalen werden we getroffen door den mooi en beschaafden en evenwichtigen koorklank. In 't bijzonder was dit het geval bij sommige regels van Bach's „Komm süsser Tod", waar de sopranen een trots de hooge ligging hoogst welluidend piano zongen en daar, waar een prachtig klinkend c kl. t.-accoord de strofe besloot. Ook de uitvoe ring van Sweelinck's moeilijke Psalm 75 dient met lof gememoreerd te worden, al zou een weinig meer soepelheid daarvan den indruk nog verhoogd hebben; eveneens de aardige en zuivere vertolking van „Der Kuckuck" en van „Das Echo", waar een afzonderlijk opgesteld solokwartet het eoho-effect treffend ver klankte. Niet zoo goed slaagden „Aanbidding" en ,3rich entzwei" van Bach. Bij het eerste stoorde wel eens een minder mooie of onzekere inzet, bij het tweede werd soms eenigszins on zuiver gezongen, misschien doordat de man nenstemmen te weinig fundament gaven. In ,,Nu zijt wellekome" zakte het koor telkens wat, in' „Russisoher Vespergesang" van Bort niansky wisselden goed uitgevoerde gedeelten af met andere, waar toonvorming en uitspraak te wensehen overlieten. In het Hallelujakoor van Handel, dat met klavierbegeleiding gezon gen werd klonken de tenoren wat geknepen. Ik heb gemeend goed te doen door behalve het zeer vele goede ook enkele tekortkomingen te memoreeren. Daarom kan ik ook niet ver zwijgen dat het mij voorkwam, dat de leiding van den heer van Zoest met minder drukke en ondoelmatige gebaren dan hij aanwendde even goed tot het gestelde doel zou kunnen voeren, en hij bij de verdeel'ing der nuances rationeeler te werk -zou kunnen gaan dan hij soms deed. Zoo liet hij b.v. in het „Wilhelmus' de woorden „Mijn schilt ende betrouwen" forte, „De tyranny verdrijven" piano zingen, terwijl het tegenovergestelde logischer zou hebben geschenen. De totaalindruk van de koorprestaties was echter zeer gunstig. De violist Jo Juda heeft de bekende Ciac- conna van Vitali met prachtigen toon en volmaakte zuiverheid voorgedragen, daarbij aan den vleugel uitnemend gesecondeerd door zijn broeder Arnold. Eveneens was zijn vertol king van het Preludium der eerste Solosonate voor viool van Bach zeer mooi, rustig en goed in stijl; in die der daaropvolgende Fuga be reikte zijn spel niet overal denzelfden hoogen graad van perfectie, hoewel er toch ook zeer mooi uitgevoerde fragmenten in te beluisteren vielen en de bezonkenheid der opvatting aan genaam trof. Dit kerkconcert, waarvan het feestelijke ka rakter door weelderige bloemen aangeduid werd, is door een talrijk gehoor bijgewoond. K. DE JONG In mijn verslag over de Fritz Hirsch Operet te staat „doctors"; dit moet natuurlijk zijn; „decors". K. d. J. BLOEMENDAAL wascht met kristal helder water, geeft Uw goed een mooie, heldere en frissche kleur, wascht Uw wollen en zijden goed op een bij zondere wijze. Vraagt U de prijscourant eens aan. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 19 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V., o. 1. v. Frits Schuurman. Soliste Ma ria Neusz. Koningstraat 39: Bak- en kook-demonstra- tle firma K. Hoesbergen, 2.30 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Als het circus komt". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij nacht" geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Met verzegelde orders". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hofkonzert". 2.30, 7 en 9 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 31. 1012 en 1417 uur. WOENSDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Hubert Cuypers „Minnestreelen". Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Evangelische samenkomst. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds Heemstede: Tentoonstelling in „'t Pa let", Bronsteeweg 31, 10—12 en 14—17 uur. HET TOONEEL. CENTRAAL TOONEEL. MET ST. JUTTEMIS. Laat ik het maar bekennen, maar na zoo'n blijspel als „Met St. Juttemis" krijg ik toch wel eens even weer verlangen naar ouderwetsch tooneel, naar een stuk met scènes a faire, waarin gespeeld wordt met een temperament en een vuur, zóó dat de vonken er afspatten. In het programma werd „Met St. Juttemis" vergeleken met „Afkloppen", „De OuweTuitjes Thuis" en „Een Lentedag" en er is werkelijk overeenkomst, in zoo ver, dat ook het blijspel van Rodney Ackland voornamelijk milieu schildering geeft en het meer novellistisch dan dramatisch is. Van handeling kan men nau welijks spreken. Wij zien de familie Monkhams, moeder en 3 kinderen, die eeuwige optimisten blijven ondanks de meest nijpende geldzorgen. Een bohemien-familie. voor wie het vooruit zicht, dat een tooneelstuk van den zoon zal worden opgevoerd, al voldoende reden is om zich gouden bergen te droomen en heel de we reld goed te doen. Wanneer het stuk dan valt als een baksteen, raakt de familie één oogen- blik in de put, maar ook slechts heel even, want onmiddellijk fantaseeren de Monkhams ziöh weer luchtkasteelen en maken zij zich illusies over een betere toekomst. Van eenige intrige is dus feitelijk geen spra ke. De waarde van zoo'n blijspel ligt hem geheel in de milieu-schildering en die is wer kelijk uitstekend en ook wel amusant. De Engelsche moderne schrijvers hebben er slag van zoo'n milieu met lichte toetsen en aardige details weer te geven. Zoo'n familie Monkhams (lééft voor ons en wordt ons ondanks haar 'oppervlakkigheid zelfs sympathiek. Ze zijn allen feitelijk levensdilettanten, 'n beetje ar tistiek, doch niet genoeg om werkelijk iets van belang te produceeren. Maar ze zijn ten minste geen menschen met verstarde, burger lijke begrippen, zij zijn met hun bohemien- opvattingen gelukkig ondanks alle financieele misère. Zij zouden heel de wereld willen hel pen en zij beginnen hun gaven uit te deelen, zoodra er maar 'n sprankje hoop voor een betere toekomst is. En wanneer hun lucht kasteelen ineenstorten, dan bouwen ze die da delijk weer op en deelen van hun illusies ook aan anderen mee, al zijn het dan ook beloften, diemet St. Juttemis zullen worden- ver vuld. Nazaten van Micawber zijn deze Monkhams, mevrouw Monkhams, de oud-actrice, die altijd nog in het verleden van haar tooneelroem leeft en onder alle omstandigheden van haar onverwoestbaar optimisme blijk geeft, Clive, de zoon, die met zijn groot hart heel de wereld zou willen helpen en alle menschen om zich heen gelukkig zal maken, zoodra hij maar wat succes met zijn tooneelstukken heeft, Lou, de dochter, die met een onbenulligen Fransch- man is getrouwd en haar goed humeur zelfs niet verliest, wanneer zij naar Frankrijk terug moet zonder haar man, om te Parijs weer een hard en moeilijk bestaan te beginnen en Joan, die haar affectie heeft geplaatst op een onge lukkig getrouwden ouderen man. Zij verheer lijken en verafgoden elkaar, zij zien nooit de realiteit, maar leven aldoor in den zevenden hemel en zij worden ons sympathiek, omdat zij allen zonder uitzondering menschen met bloedwarme harten zijn. Qua milieuschildering is dit blijspel van Rodney Ackland heel knap. Het is levendig en bewogen en het is den schrijver ook gelukt zijn personen tot karakters te maken. Zoo'n me vrouw Monkhams met haar door niets te' schokken optimisme, lééft, evenals Clive en de andere kinderen. Maar wij draaien met deze familie toch wel wat in eenzelfde kringetje rond. Wij kennen ze reeds na het eerste bedrijf en wij blijven met deze familie aldoor in de zelfde sfeer. Het is wat te veel „Kleinmalerei" en het verlangen wordt levendig in ons naar wat sterker effecten, steviger handeling, for- scher dramatiek en krachtiger spel. O zeker, er zijn alleraardigste momenten in dit blijspel, jeestig ook van teekening, zooals de nerveuse drukte, wanneer de familie met de gasten tot het in kunstzij gestoken dienstmeisje toe zich opmaken naar de première van Clive's stuk te gaan en later de ontgoocheling, na de voorstelling, als de slechte kritieken binnen komen maar op den duur steekt er toch in zulke tooneelspelen zonder handeling een ge vaar. Wanneer wij die menschen met hun bloedwarme harten kennen, willen wij ze ook graag in actie zien en wij wachten heel den avond op iets, dat maar niet komt. Dat wij desondanks toch aldoor ln een opgewekte stemming blijven, komt, omdat Rodney Ack land iets van het optimisme van zijn men schen op ons, toeschouwers, over weet te brengen. Een schrijver als Heyermans zou ons enkel de grauwe misère van de geldzorgen hebben gegeven. Bij dezen Engelschman mer ken wij daar nauwelijks iets van. Wanneer de familie Monkhams haar zorgen weglacht, waarom zouden wij het dan niet met haar doen? Dit is een van de redenen, waarom het stuk door het abonnementspublïek zoo gun stig werd ontvangen. En dan was er het voor treffelijke samenspel van Het Centraal Too neel, dat dit blijspel geheel tot zijn recht deed komen. Dit spel was zoo levendig en zoo vol maakt op elkaar afgestemd, dat wij het moeilijk beter hadden kunnen verlangen. Wanneer „Met St. Juttemis" dat ook den titel „De Optimisten" had kunnen hebben door een ander gezelschap gegeven was, en niet zoo superieur gespeeld ware geworden, zou het ons zeker niet een heelen avond vol doende hebben geboeid. In dit .soort werk toont Cees Laseur zich telkens weer een buitengewoon knap en ar tistiek regisseur. Zoo'n familie leeft ook voor ons op de planken, het spel is van een ons veroverende levendige natuurlijkheid, het bohemien-milieu is prachtig getroffen en blijft aldoor van een prettige distinctie. Geen van de spelers valt er uit, ieder geeft aan zijn of haar rol het noodige relief en het wordt een geheel van zoo volmaakte eenheid als wij tegenwoordig met de steeds grooter wordende versnippering van ons tooneel nog maar zel den op de planken te zien krijgen. Tilly Lus was mevrouw Monkhams en zij verraste ons door de lichtheid van haar spel. Zii was de oppervlakkige oud-actrice en tege lijk de warm-voelende vrouw. Een zeldzaam gave creatie, waarmee Tilly Lus weer bewees, welk 'n groote actrice zij is.Joan Remmelts gaf al zijn warme menschel ij kheid aan Clive. den zoon, die een ieder goed wil doen, Mary Dres- selhuys speelde met entrain, levendig en De- tillant Lou, het jonge vrouwtje, dat met den onbenulligen Franschman was getrouwd en zij maakte van het afscheid van haar Armand een zeer goede rol van Gysbert Tersteeg iets heel teers en liefs. Mela Soesman was de tweede dochter, Joan, en zij was het met tem perament, Ook de kleinere rollen waren uit stekend bezet. Toussie Keezer, heel grappig als het dienstmeisje, dat zoo van de film houdt, Rie Gilhuys, languissant als Frances Dent, die het geluk nergens kan vinden, Jan van Ees, bescheiden als de Indischman, die naar wat genegenheid van Frances sollici teert, Peronne Hosang kostelijk 'n tikje carlcaturaal nu en dan als de dilettant- tooneelspeelster, Cor Hermus, hoekig in de weinig sympathieke rol van Alec, en Gerard Schild voortreffelijk als Olivier Nashwick, een kunstenaar-parasiet, die als een schim door dit stuk gaat. Zoo kregen wij toch boeiend spel in een stuk, dat feitelijk zonder handeling en sterke ac tie is en dat was de voornaamste reden, waarom het stuk bij het zeer talrijk publiek zoo veel succes had. J. B. SCHUIL Arbeiders-Tooneelvereeniging „De dienstknecht in het huis" Het Is op 14 November 1936 30 jaar geleden geweest, dat de Arbeiders Tooneelvereeniglng „Vooruitgang" te Haarlem werd opgericht en wat in 3u jaar door harden en toegewijden ar beid onder goede leiding kon bereikt worden, dat toonde wel de voorstelling, die „Vooruit gang" Maandagavond in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat gaf. In deze toch waarlijk niet voor zulk een stuk als „De dienstknecht in het huis" ge- eigende omgeving is „Vooruitgang" er in ge slaagd, dit stuk op te voeren op een wijze, die van begin tot eind de aanwezigen boeide. Deze voorstelling, wij aarzelen niet het te zeggen, stond op hoog peil. Met welk een lief de. met totale wegcijfering van eigen persoon lijkheid, is hier bij de voorbereiding gestu deerd en gewerkt, met welk een waardigheid en toewijding werden hier de verschillende fi guren op het tooneel uitgebeeld „De dienstknecht in het huis" behoorde ja ren geleden tot de stukken, die het beroeps- tooneel speelde: conventie, eerzucht, materia lisme worden er uiteindelijk in overwonnen door broederschap en liefde. En dit alles-door het optreden van den „dienstknecht", een zeer eigenaardige, maar beteekenisvolle figuur, die door een verkeerde, of zelfs een minder goede, uitbeelding gemakkelijk tot het belachelijke overslaat. Hiervoor bestond gisteravond geen gevaar, zóó waardig en gedragen en imponee rend speelde het lid van den werkenden kring van „Vooruitgang", die deze rol op zich geno men had. En onmiddellijk na hem willen wij noemen Robert, den rioolwerker. Welk een sterk spel gaf deze te genieten, hoe leefde deze figuur en hoe uitstekend werd zij tot het einde toe volgehouden! Waarlijk, men had' voor deze beide hoofdrollen moeilijk een betere bezet ting kunnen vinden. Dan was daar Mary, het dochtertje van den riool-werker, opgevoed ten huize van Roberts broeder William, den begaafden predikant en diens vrouw en zij was vol kinderlijke onbe vangenheid, eenvoud en onschuld. Ook een cre atie, die in alle opzichten „af" was en hulde en lof verdient. Eenigszins jammer was het dat men voor de rollen van Martha de conventioneele predi kantsvrouw en voor James, Bisschop van Lan cashire, geen vertolkers had kunnen vinden, die sterker spel konden geven dan zij. aan wie deze rollen nu waren toebedeeld, vermochten te geven. Beiden waren, althans vóór de pauze, maar al te vaak totaal onverstaanbaar en zonder dat zij nu bepaald detoneerden ging er toch te weinig van hen uit en miste vooral het spel van Martha schakeeringen. Het was alles te vlak en nu en dan eenigszins onzeker. Wat beter was weer William, de predikant, die weliswaar in zijn spel niet de hoogte wist te bereiken van den dienstknecht of van Ro bert maar er toch met succes naar streefde, al had hij dan zijn stem en zijn uitspraak voor deze rol niet mee. „Vooruitgang" heeft met deze opvoering van dit ernstig, niet gemakkelijk speelbaar stuk, wéér' getoond dat in deze vereeniging met ernst, liefde en toewijding de tooneelspeelkunst wordt beoefend; wij hébben er respect en be wondering voor en het is tevens verheugend, dat dilettanten uit arbeiderskringen zulk een gave, uitmuntende prestatie hebben kunnen leveren. De regie, die zich in deze „ruimte" en om geving natuurlijk niet voldoende kon ont plooien, was van Cor Zwart. Zij nog vermeld, dat in het begin van den avond, de voorzitter, de heer C. Zwart, her innerde aan het 30-jarig bestaan van „Voor uitgang". in November van het vorig jaar, dat stilzwijgend is voorbijgegaan omdat de mid delen voor een feestviering ontbraken. De heer van Dokkum, vroeger regisseur, thans eere-voorzitter van „Vooruitgang", sprak een herdenkingswoord. Spr. had op dezen avond meer belangstelling uit de Haarlemsche vakbeweging verwacht en hij herinnerde ver der aan de uitmuntende wijze, waarop mevr. Liesbeth SandersHerzberg eenige jaren de regie heeft gevoerd. De heer van Dokkum ein digde met op te wekekn tot krachtige propa ganda voor het arbeiderstooneel, zoodat „Voor uitgang" de volgende voorstelling in den Stadsschouwburg zal kunnen geven. Wij zouden hieraan willen toevoegen, dat de allerbeste propaganda voor het arbeiderstoo neel is: een voorstelling, zooals die van Maan dagavond in het gebouw St. Bavo! De heer van Meerom bood namens „Voor uitgang" de oudste donatrice, mevr. Blok, bloe men aan. Dit was bedoeld als een bewijs van erkentlijkheid aan allen, die in den loop der jaren „Vooruitgang" in haar streven hebben gesteund. E. VOETBAL. ZEEMEEUWEN—DE METEOOR (3—1). De eerste aanval is voor de Meteoor; zij brengt het tot een corner. Deze wordt even wel zeer slecht genomen. Dan trekt Zeemeeu wen ten aanval. W. Keur is de eerste, die den keeper met een goed geplaatst hard schot het nakijken geeft (10). Lang behoudt Zee meeuwen echter de leiding niet. Uit een cor ner maakt de rechtsbinnen Gelhof met een mooien kopbal gelijk (1—1). Langzamerhand komen de gasten meer en meer opzetten. Zij dringen zelfs de Meeuwen geheel voor eigen doel terug. In de tweede helft zijn de Zeemeeuwen vrij sterk in de meerderheid; alleen aan het uit stekende werk van den keeper der gasten is het te danken, dat de stand voorloopig gelijk blijft. Na 20 minuten krijgt W. Terol den bal keurig aangegeven van W. Keur; met een goed schot geeft hij aan Zeemeeuwen de leiding '2—1). Wel probeeren de gasten eenige malen den achterstand in te halen, doch het schie ten is te onzuiver. Kort voor het. einde plaatst C. Drayer den bal mooi voor den doelmond en Jac. Fransen kopt onhoudbaar in (3—1). T. I. W.—ZAND VOORT (2—3). Voordat de Zandvoorters op het modderige terrein waren ingespeeld, zag de middenvoor van T. I. W. reeds kans zijn club de leiding te geven (1—0). Bij een der aanvallen van Zand- voort ontstaat een scrimmage voor het doel: J. de Muinck loopt den bal in het net (1—1). Zandvoort zoekt dan zijn heil in verrassend open spel. Bij een aanval van links wordt de bal overgezet naar rechts: de rechtsbuiten H. Lulting schiet den bal zuiver in '1—2). Ook na de rust toont Zandvoort zich sterker in het veld. De middenlinie en vooral de rechtshalf Th. de Muinck doen uitstekend werk. Bij een der aanvallen zet de linksbinnen den bal handig over naar den rechtsbinnen. PIJNEN TENGEVOLGE VAN GALSTEEN? TEMOELAWAH-KRUIDEN „JAVA". TEMOELAWAH-PILLEN. Prijs 0.75 REGELT DE GALAFSCHEIDING. Gratis brochure Indische kruiden. KRUIDEN-LABORATORIUM „J A V A", Garenkokerskade 82, Haarlem, Telef. 12305. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt Matigen tot zwakken, later wellicht toe- nemenden Zuidwestelijken tot Zuidelij ken of Zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, aan vankelijk kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 779.4 m.M. te Helsingfors. Laagste 727.3 m.M. te Isafjord. STORMWAARSCHUWINGS DIENST De Stormwaarschuwingsdienst seinde 19 Januari aan de posten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Storm- sein neer", en aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neer halen, blijft op uw hoede." In weerwil van de cycloonachtige secun daire depressie, die in den nacht met Zuid wester storm over de Noordzee trok, is de hooge drukking in het Noordwesten nog toegenomen, zoodat over Denemarken zeer groote lucht- drukverschillen ontstonden met zwaren Zuid ooster sneeuwstorm. Een daalgebied trekt nog over Frankrijk, overigens nadert ver in het Zuidwesten een nieuwe daling, de depressie bij IJsland neemt in beteekenis af. In geheel Noord- en Oost- Duitschland is de vorst streng geworden en aan de grens tusschen dit vorstgebied en de warmte in het Zuidwesten valt sneeuw. Ook in het hooggebergte valt sneeuw bij ma tige vorst. In Frankrijk valt van het Kanaal tot de Alpen overal regen en is de tempera tuur vooral in het Zuidwesten ver boven nor maal. Op de Britsche eilanden werd de wind zwak tipt- matig en klaart het tijdelijk op. Scan dinavië heel't Zuidooster storm in het Zuiden en krachtigen Zuidelijken wind in het Noor den, de vorst bleef er matig, maar heeft zich over geheel Zuid-Scandinavië uitgebreid. Indien de nieuwe daling, die in het Zuid westen zichtbaar wordt, zich naar de golf van Biscaye verplaatst, zal de wind weer naar Zuidoost loopen en kan de vorst de grens van ons land overschrijden. BAROMETERSTAND Vorige stand 747 m.M. Stand van heden 751 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 8.06 uur; n.m. 20.42 uur. Strand berijdbaar van 13.0018.45 uur. DE IDEM. BRANDSTOF 15J20 f,1.95 22135 en 30|50 I 2.45 (Adv. Ingez. Med.) Deze geeft door naar den rechtsbuiten en zonder aarzelen schiet H. Luiting keihard in (1—3). Als de spil Huyer even later een ver schot van T. I. W. wil wegkoppen, glijdt de modderige bal langs zijn hoofd en komt bui ten het bereik van den keeper in eigen doel terecht '2—3). T. I. W. krijgt door dit mee vallertje nieuwen moed en onderneemt eeni ge goede aanvallen op het Zandvoort-doel Evenwel zonder succes. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 LAWNTENNIS PERRY VERLIEST VOOR DE TWEEDE MAAL VAN VINES. Perry heeft te Detroit voor de tweede maal van Vines verloren. Laatstgenoemde schijnt dus zijn griepaanval wel goed te boven te zijn gekomen. Vines won met 1412, 62. 61. Aan de N.R.Ct. ontleenen we hierover het volgende: Het zwaartepunt van den strijd bleek te liggen in de eerste set, waarin de spelers om beurten leidden en wel drie keer eikaars services wonnen, zonder echter een voorsprong van twee games te kunnen be halen dan na de vier-en-twintigste game. Toen won Vines de service van Perry op 15 en zijn eigen service op love! Na het verlies van de set scheen Perry zijn werkelijke belangstel ling in het spel verloren te hebben. Wellicht droeg de overweging dat de serie spannender Ln beloop wordt, wanneer hij een minder groo ten voorsprong heeft, daartoe wel bij. Er is nu eenmaal bij een serie als deze, van veertij partijen, niet aan te ontkomen dat een achter eenvolgende reeks overwinningen van b.v. tien of twaalf tot een financieele mislukking zou leiden! Intusschen heeft Vines in de vorige en in deze overwinning toch wel bewezen dat zijn spel op hooger peil stond, dan in de eerste wedstrijden, welke hij alle drie verloor. 19 Januari: UIT DEN GEMEENTERAAD. In deze zitting zou de voordracht van B. en W. aan de orde komen, strekkende o.a. om de plaats aan te wijzen, waar de nieuwe kostelooze school letter C geves tigd zou worden. De heer Krol, die be zwaar tegen de voordracht maakte, voor zoover zij inhield de bepaling dat het hoofd dier school 500.- vergoeding zou genieten wegens gèmis van vrije woning, terwijl het plan is om bij de school een woning te bouwen voor den volgens ge noemd lid geheel overbodigen concierge, opperde het denkbeeld om geen concierge aan te stellen en een onderwijzerswo- ning aan de school te doen optrekken, hetgeen een jaarlijksche besparing van 900- zou opleveren. De opmerking werd gemaakt dat het wenschelijk is deze voordracht aan te houden totdat beslist zal zijn omtrent de oude school aan de Jansstraat waar het rechtsge- bouw zou komen. Heden komt de 'begroo- tinjj in de Eerste Kamer in behandeling, en daarna zal men de bestemming van dit gebouw kennen. De Raad besloot al- zoo dez§ voordracht tot de volgende ver gadering aan te houden. Op voorstel van B. en W. besliste de Raad dat de gemeente zal toetreden als lid van de „Zuiderzee-vereeniging". DE HEER K. TER LAAN ONDERSCHEIDEN, Bij Koninklijk besluit is aan K. ter Laan, op zijn verzoek, met ingang van 8 Februari 1937, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Zaandam, met dankbetui ging voor de langdurige en belangrijk dien sten. door hem als burgemeester bewezen, met'benoeming tevens tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. CRICKET. LEICESTERSHIRE IN NOOD. Het bestuur van de Leicestershire C.C. heeft aan de leden een circulaire gericht met de mededeeling dat de County club ontbonden zal moeten worden als niet voor 1 April ten minste 5000 pond zal bijeengebracht zijn om de onkosten van het a.s. seizoen te dekken. De club heeft 2000 pond verloren en staat voor 4000 bij de bank in het krijt en ofschoon deze vor deringen door de persoonlijke handteekening van de directie gedekt zijn, is het bestuur niet van plan. zichzelf verder in schulden te steken. Dergelijke noodkreten worden in het voor jaar meer gehoord; Glamorgan en Nor than ts alsmede Worcestershire hebben zich ook reeds eenige malen tot het publiek in hun counties moeten wenden om de dreigende ontbinding te voorkomen. Tot nu toe is dat steeds gelukt; wij gelooven, zoo schrijft de N. R. Ct., dat in Leicester ook nog wel eenige heeren gevonden zullen worden die het voortbestaan der Coun ty, die sinds 1894 aan de competities deel neemt, althans voor dit jaar zullen willen waarborgen. En misschien dat de M.C.C. die een geweldig salido in Australië maakt ook nog te hulp zal komen om te verhoeden dat j spelers als Geary, Astill, Armstrong, Berry en de minder bekenden voor County Cricket ver loren zouden gaan. 1 CREMATIE J. H. A. EVERS. HAARLEM Maandag. Hedenmiddag vond onder groote belangstel ling op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. H. A. Evers, oud-inspecteur der registratie en do-, meinen te Haarlem. Wij merkten onder degenen, die den over ledene naar zijn laatste rustplaats voerden op den heer mr. W. G. del Baere. oud-kantonrech ter te Haarlem, ir. W. J. Burgersdijk, directeur en mr. E. A. Immink, secretaris der directie der Noord Zuid-Hollandsche Tramwegmaat schappij, Notaris N. J. Hoeflake, mr. W. P. Paardekooper Overman, substituut-officier van justitie, R. W. P. Peereboocn, G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, B. F. Enschedé. E. H. Krelage, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel, ir. J. H. Telders, direc teur van de N.V. tot Uitvoering van Haven werken, voorheen M. J. van Hattum te Bever wijk, ir. J. A. A. Ochtman, directeur van de Gasfabriek, J. de Breuk, H. H. J. Verhoeff, no taris te Avenhorn. namens de Kamer van Toe zicht op de Notarissen, mr. P. Fuhri Snethlage, prof. mr. R. P. Cleveringa uit Leiden, O. Mend- lik, mr. J. B. Ebbinge, belastingconsulent, A. J. H. Reynders, C. Zaalberg, H. F. R. Dubois, A. J. Torley Duwel, A. F. Boersema, inspecteur der registratie en domeinen, A. P. Versluys, oud ontvanger van de registratie en domeinen te Haarlem, G. W. Martens, oud-inspecteur van de belastingen te Haarlem. J. A. Scholl en W. Ned'ericoorn, beiden commies bij de registratie en domeinen te Haarlem. In de aula is allereerst gesproken door den heer Mijnlieff, directeur der registratie en domeinen, die er op wees dat hij den over ledene reeds veertig jaar kende. De laatste jaren waren spreker en de heer Evers elkaar zeer dicht genaderd. „Gij deedt uw werk met toewijding, opgewektheid en trouw". Gaarne had spreker gezien, dat de overledene zijn werk nog lang had voort kunnen zetten p*n dat was ook zijn eigen wensch. Gij waart echter dankbaar", aldus spreker, ..dat gij na 40 dienstjaren nog zoo goed in staat waart uw taak aldus te vervullen. Later trof het spreker, dat de overledene zich in den gang van zaken zoo uitstekend heeft kunnen schikken. Destijds nam spreker afscheid van den overledene in diens ambtelijke functie. Nu nam hij afscheid voor altijd, maar met nog meer waardeering dan bij het afscheid van het werk, want nu komen weer naar voren de gesprekken en vertrouwelijke oogenblik- ken van vroeger. Het was voor spreker, die in den overledene een goed vriend verloor, een troost te weten, dat deze een gelukkig leven heeft geleid. Nadat de heer Mijnlieff gesproken had, heeft mr. W. G. del Baere, oud-kantonrechter te Haarlem, gesproken namens de Kamer van toezicht op de notarissen en candidaat-nota- rissen alhier. Mr. Del Baere zei te spreken wegens verhindering van den voorzitter mr. G. Sluis, die gaarne aanwezig zou geweest zijn. „Met diepen weemoed staan we "hier bij de baar van den man, die lang in ons midden was", zei spreker. „De Kamer van Toezicht heeft veel aan hem te danken. Hij had een groote kennis van zaken en zijn adviezen wer den zeer gewaardeerd. Hij was in zijn oordeel strikt onpartijdig en, hoewel hij eigen meening niet gemakkelijk prijs gaf, was hij toeganke lijk voor de meening van anderen". Spreker dankte ook voor de vriendschap. „Door zijn beminnelijke omgangsvormen, zijn trouw' en zijn karakter wist hij aller sympa thie te winnen. Wij zijn dankbaar voor het vele, dat hij ons gaf". De heer R. W. P. Peereboom zei namens de vrienden van de Haarlemsche Rotarycluib den overledene dank te willen zeggen voor alles, wat hij voor hen was geweest. Ook het stand punt van jongeren begreep hij en in de vriendschap die de leden verbindt was hij sinds vele jaren een der belangrijkste scha kels. Wij zullen zijn goede, trouwe, vriendelijke persoonlijkheid zeer missen. Een schoonzoon, ir. W. J. Berdenis van Berlekom te Groningen sprak namens de familie een woord van dank voor de groote zorg en toewijding van den overledene voor de kinderen. De heer J. B. Coops, oud-ontvanger, sprak een woord van afscheid als vriend. Spr. zei den overledene 14 jaar geleden te hebben leeren kennen: er was een band van vriend schap ontstaan. Na het verlaten van den dienst der belastingen was die band nog sterker, geworden en toen de heer Evers ge opereerd was, kon spr. hem dagelijks in het ziekenhuis spreken. Er is echter geen herstel evolgd en thans is hij uit het lijden wegge nomen. De herinnering blijft aan hem van een trouw en goed kameraad. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2