Noorwegen wil onderhandelen. Amsterdam wil converteeren. Uitnoodiging van Dr. Colijn aanvaard. Hofstad-Tafereel. DINSDAG 19 T 'A N U A R I 1937 HAARDE M'S D A" GBC AÜ Ouchy-program basis. Soepeler systeem van quota kan worden verkregen. In een interview over de resultaten der besprekingen van de ministers Deckers en Gelissen te Oslo heeft de Noorsche minister van buibenland- sche zaken, Koht, verklaard, dat de economische betrekkingen tusschen Noorwegen en Nederland in het al gemeen zijn besproken, zoomede eenige bijzondere aangelegenheden van practisehen aard, terwijl plan nen zijn opgesteld, welke, naar de ministers hopen, zullen leiden tot po sitieve overeenkomsten. Het beroep van minister-president Colijn dat de mogendheden van Oslo een onderzoek zullen instellen naar de mogelijkheid de tariefmuren te verminderen, is op informeele wijze besproken. Minister Koht heeft den Ne- derlandschen ministers een me morandum overhandigd over de positie van Noorwegen, waarin verklaard wordt, dat de regeering hoopt dat de tarief muren geleidelijk zullen kunnen worden verminderd en dat de regeering ten deze zal kunnen toestemmen in hetgeen de con ventie van Ouchy, in 1932 ge sloten tusschen Nederland, België en Luxemburg, in prin cipe belichaamt. Bijgevolg wil de Noorsche regeerïng er toe medewerken, dat met het oog op het leggen van een solide basis voor een rationeel ruilverkeer nieuwe on derhandelingen zullen worden aangeknoopt. Koht voegde daaraan toe, dat voor derge lijke onderhandelingen zorgvuldige voorber reidingen noodig zullen zijn. Wij moeten ons Eerste drijvende school in ons land. De „Prins Bernhard" gereed gekomen. In September van het vorige jaar heeft het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Ruhrort ten behoeve van het lager onderwijs aan Nederlandsche schipperskinderen twee scholen gesticht. De school voor Roomsch Ka tholieke schipperskinderen werd onderge bracht in de St. Nikolausburg. waar het on-; derwijsfonds over geschikte lokalen kon be schikken. Voor het geven van lager onderwijs aan de Protestantsohe kinderen waren echter geen goede lokalen beschikbaar, voorloopig werd daarin voorzien door onderwijs te doen geven in eenige daarvoor afgestane lokalen in een Duitsche school. Het onderwijsfonds besloot toen voor deze school een schip in te richten, dat met me dewerking van de Duitsche autoriteiten op een gunstige plaats in de haven van Ruhrort zou kunnen worden gelegd. Dit schoolschip, de Oranje-Nassauschool „Prins Bernhard", is thans gereed gekomen. De school, gebouwd op een oude bak. bestaat uit drie lokalen van normale afmetingen en is geheel volgens de door de wet gestelde eischen ingericht-. Op de bak is tevens een woning voor de concierge gebouwd. Bij de school behoort een motorboot met een motor van 70 P.K., die dit vaartuig, dat dient om de kinderen van de schepen naar de school te brengen en na afloop der lessen weer bij de ouders aan boord de terug te brengen, een snelheid van 20 K.M. per uur geeft. De con cierge der school, een vroegere Rijnschipper, is tevens kapitehi op de motorboot. Voor het schoolschip uit Sliedrecht zou ver trekken, hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt deze drijvende school de eerste, welke in ons land gebouwd werd te bezichtigen. INDISCHE VORSTELIJKE GASTEN IN HET KOLONIAAL INSTITUUT. De Indische vorstelijke gasten met gevolg, die thans te Amsterdam vertoeven, hebben Maandagmiddag een bezoek gebracht aan he+ Koloniaal Instituut aldaar, waar het hooge gezelschap zich geruimen tijd heeft opge houden. „INDIë IN NEDERLAND DOOR DE FILM". Zaterdagmiddag vond in den Haag een vergadering plaats van het bestuur van boven genoemde stichting. In deze bijeenkomst werd het overeenkomstige art. 10 der stichtingsacte benoemde college van curatoren geïnstal leerd met- een redevoering, van den voorzit ter, ing. H. de Clercq, waarin deze de doel stelling van „Inef", n.l. de kennis omtrent Oost- en West-Ind-ië in Nederland door mid del van de smalfilm te bevorderen en te ver- breeden. uiteen zette. Door den secretaris werd verslag gedaan van de tot dusverre dooi de stichting verrichte werkzaamheden en be reikte resultaten, terwijl de penningmeester een overzicht gaf van den stand der financiën. Naar aanleiding van de-ze mededeelingen ont spon zich een geanimeerde gedachtewisseling, waarna door den voorzitter nogmaals een be roep werd gedaan op aller daadwerkelijke steun en hulp. Tot resp. voorzitter, onder voorzitter en secretaris van het college van curatoren werden gekozen de heeren H. N. A. Swart, R. Zuijderhoff en A. Plesman. herinneren, dat in de laatste jaren tarieven van veel minder belang zijn geweest dan quota en clearing. Ik denk niet, dat andere landen het systeem van quota zullen willen opgeven, doch ik geloof, dat een soepeler systeem van quota kan worden verkregen. Naar mijn meening, aldus besloot de minister, zal de wereld nooit te- rugkeeren tot het oude vrije goede renverkeer, maar ik denk, dat de we reld zich zal ontwikkelen in de rich ting van een meer rationeel ruilver keer. Ernstig ongeluk te Sassenheim Arbeider zwaar gewond. Maandagmiddag omstreeks twee uur stak de 21-jarige arbeider Krol. wonende te 's Gravenhage, die werk zaam is bij den aanleg van een nieu wen rijksweg in Sassenheim, met een plank op den schouder, de spoorbaan over. Juist op dit oogenblik naderde de snelstrein uit de richting Haarlem. De plank kreeg een duw van den trein, met het gevolg, dat K. tegen den grond werd gesmakt. Ernstig gewond aan den slaap is het slachtoffer, na door dokter Bueber te zijn verbonden. Naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De trein had ongeveer tien minu ten vertraging. Slippende auto doodt wielrijder. Twee andere personen gewond. Maandagmiddag tegen twaalf uur heeft in de Boschlaan te Emmen een ongeluk plaats gehad, waarbij een wielrijder gedood werd en twee inzittenden van een personenauto verwondingen opliepen. De ongeveer vijftigjarige schoenmaker H. Berends kwam per rijwiel van rechts uit de Dennenlaan en wilde de Boschlaan overste ken toen uit de richting Emmer-Compas- cuum een auto van den garagehouder Tho- len uit Emmer-Compascuum, naderde. De chauffeur G. Grooboonk trachtte den wiel rijder te ontwijken, waarbij de auto slipte en in botsing kwam met een -boom aan de lin kerzijde van den weg. De wagen slingerde daardoor over den weg, greep den wielrijder en kwam aan den anderen kant, in om gekeerde richting staande, tegen een boom terecht. Berends bleef ernstig gewond liggen en was zoo goed als op slag dood. Grootoonk had vrij ernstige verwondingen aan hoofd en handen, de andere inzittende, de handelsrei ziger Krammer uit Zwolle, kreeg lichte ver wondingen aan het hoofd. De auto werd to taal vernield. Beide gewonden konden, na verbonden te zijn, naar him woonplaats te- rugkeeren. Critiek op plan-Colijn. In het Rijngebied. Ten aanzien van het initiatief van den Ne- derlandschen minister-president dr. H. Colijn, schrijft ,,Ruhr und Rhein" o.m.: Plannen voor een nauwer economische samenwer king binnen een groep landen is vooral loo- nend, indien zij beschikken over de mogelijk- heid -elkander wederzijds economisch aan te vullen. In economische aangelegenheden is sa menwerking „e contrario" d.w.z, samenwer king uit een feitelijke of veronderstelde tegen stelling tot derden, evenwel moeilijk toe te passen. In de jaren na den oorlog is dat dui delijk genoeg gebleken, aldus het blad, men behoeft daarvoor slechts te herinneren aan de Fransche plannen midden-Europa economisch tegen Duitschland te organiseeren. In dit licht bezien behoeft men in Duitsch land het initiatief van den Nederlandschen minister-president, dr. H. Colijn, dat dezer da gen in een Zweedsche. Noorsche, Deen- sche en Finsche pers gepubliceerd is geopperd de z.g. conventie van Oslo nieuw leven in te blazen, dus een nauwere samenwerking tus schen de Noorsche landen. Nederland en Bel gië, niet bijzonder tragisch op te vatten. De motiveering, welke dr. Colijn volgens de be richten in de Scandinavische bladen aan zijn voorstellen geeft, verdient nochtans genoemd te worden. Hij ziet in de samenwerking der genoemde staten een middel voor de geleide- delijke afbraak der handelsbelemmeringen en wil langs dezen weg midden-Europa en in het bijzonder Duitschland „eventueel dwingen tot gezonder economische samenwerking". Vol gens zijn opvattingen, aldus „Ruhr und Rhein", trekt Duitschland zich bewust terug uit de economische samenwerking met de rest van Europa en is het vastbesloten een autarkische economische politiek te voeren. Daartegenover moeten zij, die een onge remd ruilverkeer wenschen zich aaneen slui ten. Meer of minder duidelijke opmerking aangaande solidariteit der democratische lan den ontbreken zelfs niet. Duitschland kan de reacties van deze poging rustig afwachten, de meeste der door Colijn aangezochte landen kunnen zonder meer in hun handelsstatistieken de toenemende betee- keis aflezen van een vruchtbaar economisch verkeer met Duitschland en daarin ook de onverminderde bereidheid herkennen van Duitschland ten aanzien van levendige eco nomische betrekkingen met de buurstaten. Het moet ten zeerste betwijfeld worden of deze landen door de door Colijn aangegeven wijziging der meestbegunstigingsclausules hun ruilverkeer met Duitschland in een gevaar lijke zone zullen willen brengen. Het is niet toevallig, aldus besluit „Ruhr und Rhein", het officieele orgaan der industrie- en handelskamer in het industriegebied van den beneden-Rijn en Westphalen, dat ook ja ren geleden de conventie van Oslo in feite een program op papier is gebleven Jeugdig fietser tegen wandelaar gebotst. Beiden vrijwel op slag gedood. Te Brunssum is in de sterk hellende Oosterstraat Maandagavond een zes tienjarige wielrijder in volle vaart te gen den heer H., voorman bij de Staatsmijn Hendrik, gebotst. Beiden sloegen met zulk een geweld tegen den grond, dat zij zeer kort na het ge beurde zijn overleden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN BIBLIOTHECARISSEN. Zondag heeft de Nederlandsche Vereeniging van Bibliothecarissen in het gebouw der open bare leeszaal en bibliotheek te 's Gravenhage, een druk bezochte winterbijeenkomst gehou den onder leiding van haar voorzitter, dr. H. de Buck (Groningen). Nadat deze in zijn openingswoord den onlangs overleden oud voorzitter prof. dr. J. S. Theissen had her dacht, hield de heer J. Cohen (Groningen) een lezing over de maatschappelijk-opvoedkun- dige beteekenis van Courths Mahler, naar aanleiding waarvan zich een levendige ge- dachtenwisseling ontspon. Een bespreking van de vraag, hoe in verschillende bibliotheken veelgevraagde boeken „preferent" gemaakt worden, besloot de ochtendbijeenkomst. Na de lunch volgden een lezing van dr. J. F. Steen- huis (Haarlem) over de Nederlandsche geolo gen en de geologische vaklitteratuur en eenige mededeelingen van mej. A. van der Feen (Amsterdam) betreffende haar verblijf aan de Science Library te Londen. Vele maakten ten slotte gebruik van de gelegenheid om het nieuwe gebouw der Haagsche openbare lees zaal te bezichtigen. Lof en critiek voor beleid van afgetreden G.-G. Aan het voorloopig verslag over de Indische begrooting voor 1937 wordt het volgende ont leend. Vele leden gaven uiting aan hun blijdschap over de wijze, waarop Nederlandsch-Indië ge toond heeft te deelen in de nationale vreugde over de verloving en het huwelijk van Prinses Juliana. Van verscheidene leden was het oordeel over de bestuursperiode van den afgetreden landvoogd niet gunstig,'al erkenden zij, dat hij onder uiterst moeilijke omstandigheden het bewind heeft moeten voeren. De indruk werd voorts gewekt, dat niet de gouverneur- generaal in Indië regeerde, maar de minister. Deze leden betreurden dien toestand, welken zijn onjuist achtten en niet in het belang van Nederlandsch-Indië. Weer andere leden gaven uiting aan hun waardeering voor de wijze, waarop de vorige landvoogd het gezag in Indië heeft hoogge houden. De hoop werd uitgesproken, dat de nieuwe gouverneur-generaal op dezen weg zal voort gaan en geenerlei verslapping zal gedoogen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de toestand, waarin een groot deel van de be volking verkeert, nog steeds allerbedroevigst is. Op het stuk van gezondheid, voeding, wo ning en kleeding heerschten, in het bijzonder op Java, zeer bedenkelijke toestanden. Zij achtten het noodzakelijk, dat hiernaar een uitgebreid en stelselmatig onderzoek zal wor den ingesteld. Financieele toestand aanmerkelijk verbeterd. Bestuur Veehouderijcentrale. Belanghebbenden uitgeschakeld. De Veehouderijcentrale heeft een nieuw bestuur gekregen, dat uit vijf leden bestaat nl.: drie vertegenwoordigers der centrale landbouworganisaties, een van den handel en een deskundige op veeteeltgebied. Als zoodanig zijn benoemd de heeren P. J. van Haaren voor den R.-K. Boeren- en Tuinders- bond, Van Berkel voor den Christelijken Boe ren- en Tuindersbond en Kingma voor het Kon. Ned. Landbouwcomité. mr. Bertels als vertrouwensman voor den handel en ir. W. de Jong, rijksveeteeltconsulent te Arnhem, (vroeger vooi-zitter van het bestuur en di recteur van de centrale). Naast dit dagelijksch bestuur, waarvan de heer Van Haaren, tot dusver vice-voorzitter, voorshands de ieiding zal hebben, is er een groot algemeen bestuur met commissies van advies. Hiermede is de invloed van belanghebben den bij de leiding der Centrale uitgescha keld. Alle leeningen van 4 procent en hooger. dat thans de tijd is gekomen deze leeningen te conven teeren. Wat de aflosbaarstelling der bestaande lee ningen betreft, is het wenschelijk, aldus B. en W. in hun schrijven aan den Amsterdamschen raad, het bepalen van een tijdstip van aflos baarstelling der verschillende leeningen, alsook van het bedrag, dat van iedere leening zal worden afgelost, aan B. en W. na overleg met de commissie van bijstand in het beheer der financiën en de belastingen, over te laten. Ook ten opzichte van de nieuw te sluiten leeningen zal aan B. en W. na overleg met de oommissie van bijstand in het beheer van de financiën en de belastingen, een zekere mate van vrijheid dienen te worden gelaten. Nochtans zal het te nemen raadsbesluit ten aanzien van essentieele punten, bepalingen moeten bevatten, welke de noodzakelijke vrij heid van beweging met de vereischte waar borgen omgeven. Rekening houdende met eventueel disagio en kosten zal de reëele rente van de nieuw te sluiten leeningen ten minste 1.4 procent lager dienen te zijn aan de nominale rente van de aflos baar te stellen leeningen. De Koningin dankt. BUITENZORG, 18 Januari (Aneta). De Gouverneur-Generaal ontving van H. M. de Koningin het volgende tele gram: Bij de bezichtiging der vorstelijke huwelijks-geschenken. Het is mij altijd een onverdeeld genoegen in de rij te mogen staan. Lieden die niet veel om handen en dus altijd haast hebben zullen dit niet zoo kunnen begrijpen, maar rustige, bespiegelende, gaarne hun beide ooren aan den mond des volks te luisteren leggende na turen halen hun hart op aan het gedwon gen-ongedwongen samenzijn met medemen- schen uit alle hoeken en gaten, van alle hoogten en laagten, van alle geestes-, poli tieke-, religieuse-, sportieve-, en wijsgeerige richtingen, die tezamen het wonderlijk-ge compliceerd tafreel vormen dat men euphe- mistisch en kortheidshalve „samenleving" noemt. En zoo heb ik gisteren genoten in de rij, die zich, als een gordel van grauw en grijs met hier en daar een blauw hoedje en een groen sjaaltje slingerende van het Paleis aan den Kneuterdijk met een brutalen hoek van ne gentig graden de Heulstraat in. Te midden van allemaal goede liên, die em Vorstelijke huwelijksgeschenken kwamen kij ken. Een juffrouw uiterlijk een menschelijke gemeenplaats, innerlijk de vertrouwelijke bab belzucht zelve, zeide geheel te onpas tot een haar wildvreemde dame. die er zóó def tig uitzag, dat zij ten minste op het Fran- kenslag haar domicilie moest hebben: „M'n dochter Stien heeft bij d'r huwelijk óók heel wat cadeaux gehad, want ze is om 't zoo maar "ns te noemen een populair meisje bij ons in de buurt, altijd vroolijk en behulpzaam en waarachtig niet een van die meisjes die alleen maar aan uitgaan en fokstrotten denken, een dégelijk meisje, maar even zoo gezellig en goed voor d'r moeder en d'r vader en die is getrouwd met een klerk van de griffie, óók niks op te zeggen en een massa cadeaux heb ben ze gehad, van de heele straat, behalve na tuurlijk de Wouterses. die wij niet aan kunnen kijken zonder daar met permissie onpasselijk van te worden, een tafellaken met twaalf ser vetjes De dame van het Frankenslag heeft uiter aard niet geantwoord, maar zij schoof, bij de eerstvolgende schuifel voorwaarts van de rij, wèg van de spraakzame juffrouw in de vei lige beslotenheid van allemaal nettere en zwijgzamer menschen. Zij leed zichtbaar on der het ongewone van niet tusschen soortge- nooten te toeven. „Bij mijn huwelijk", zei een aardig vrouwtje met tintelende oogjes, een scheef hoedje en een stevig aangehaakte vriendin", hebben we óók cadeaux uitgestald, maar het was pijnlijk te zien dat er zesmaal acht bouillonkoppen waren, dertien zilveren mandjes, acht zilveren kurken en vijftien cake-prikkers om van die afzichtelijke Japansche vaas van oom Dolf maar te zwijgen. Omdat-ie naast de Toko Nippon woont. Iedereen heeft een Japansche vaas van om Dolf op de logeerkamer. En ove rigens drinken we nooit bouillon, we halen met gróóte visite één fleschje wijn in huis en heb jij ooit behoefte gehad aan een cake prikker? Ik doe dat altijd met een gewone vork". In de rij staan is altijd leerzaam. Hier was het troostrijk bovendien; gezien onze zes broodroosters, elf cake-prikkers, drie noten krakers, vier druivenscharen en vijf bowl stellen om van L'Inconnu de la Seine" van oom Henri maar te zwijgen, die maar niet van de logeerkamerkast wil vallen, terwijl 't Wedgwood servies al bijna óp is van de vaat. ,,'t Gaat met prinsessen nèt als met ge wone menschen". zei een ruig. doch goedge zind man met een blauwe trui en een orga nisch uit zijn onderlip gegroeid piraatje, „die krijgen óók een boel dadde ze niet gebruike kenne, vooral geknoopte tapijte „Zou die armband uit Indië er óók zijn?" vroeg een dame aan een dame. daar kóm ik eigenlijk voor. ik ben zoo dól op g o e i e juwee- len. Mies; ze dragen tegenwoordig allemaal geslepen glas en houten kraaltjes". 't Leek een hatelijkheid, want Mies had heel goedkoope ringetjes aan haar vingex-s en haar parelsnoer was niet eens gecultiveerd. Zoo schuifelen wij langzaam verder. Het hoekje van de Heulstraat om. De trappen van het "Paleis op. De lichte zalen van het sprookje in. Een sprookje van ons allen, die 't bij óns huwelijk al zoo mooi en zoo véél gevonden hebben. Die oom en tante Pieterse al zoo gul gevon den hebben met hun zes dessertlepels. En die 't bepaald-ovedréven vonden, dat die lieve Mierema's zoo maar met een duur bowlstelaan kwamen dragen(uit de uitverkoop van Becht, had tante Fie gezegd, maar tóch nog elf gulden acht en negentig ,,'t Is héél anders dan voor ons soort men schen". zei de grauwe juffrouw, die plotseling voor een vitrine naast mevrouw Frankenslag kwam te staan, „of je nou zoo gezegd uit de arrebeiersstand komt of zooals u. om 't zoo maar eens uit te drukken, uit de middenstand, hier benne alle katjes grauw." 't Was een pijnlijke opmerking voor die da me. Het begrip „middenstand" en de betrek kelijkheid aller standen stond als een trillende pijl in haar ziel. En deed p ij n. Mr. E. ELI AS. K. L. M.-tarieven naar Indië. Men zou het over een verlaging van 15 tot 20 procent eens zijn geworden. De onderhandelingen tusschen de K.L.M., de Air France en de Imperial Airways over een eventueele tariefsverlaging op de Indië- lijn hebben volgens den Parijschen corres pondent van de Telegraaf reeds geleid tot een principieel accoord. inhoudende, dat de ponden- en guldenstarieven ten opzichte van de francs-tarieven verlaagd zullen worden. Over de cijfers wordt nog onderhandeld. Te Parijs verwacht men. dat de tariefsver laging voor Engeland en Nederland 15 tot 20 procent zal bedragen. Tevens wordt de instelling van z.g. zones overwogen, omdat de toestellen der drie maatschappijen niet pre cies dezelfde route volgen. HISTORISCHE HALSKETTING GESTOLEN. In de villa „Huize De Molen" in Ouden bosch, toebehoorende aan de familie Swel- lengrebel, hebben door openschuiving van een keukenraam de dieven zich toevane ver schaft tot de woning. Zij hebben zich eerst te goed gedaan aan een maaltijd met wijn. Er wordt een bedrag van duizend gulden aan contanten vermist, verder een gouden hals ketting met historische waarde, uit het jaar 1571, welke toebehoord heeft aan een gou verneur Swellengrebel uit Kaapstad, en een gouden horloge met ketting, ter waarde van. f 150. Naar de stellige overtuiging van verschei dene leden is de financieele toestand van Indië aanmerkelijk verbeterd en mag op een verdere verbetering worden gerekend. Deze leden betoogden voorts, dat de finan cieele politiek er meer dan voorheen op gericht zal moeten zijn, dat de in Indië gemaakte on- denemerswinsten voor Indië behouden blijven. Het oliekapitaal in Indië moet veel zwaarder worden belast. Vele leden waren van oordeel, dat een ver hooging van de salarissen en loonen der Europeanen en inheemschen in openbaren dienst niet zal kunnen uitblijven. De steeds weder opduikende geruchten van nationaal-socialistische Duitsche invloeden op een groot deel van de Europeesche pers in Ne derlandsch-Indië hadden vele leden veront rust. Daar deze pers herhaaldelijk blijk geeft van sterke sympathieën naar de zijde van het nationaal-socialisme, werd het bestaan van geheime verbindingen in de aangegeven rich ting niet onmogelijk geacht. Mochten zulke verbindingen inderdaad bestaan, dan meen den leze leden, dat ingrijpen van regeerings- wege hier geboden zou zijn. Zeer vele leden waren van oordeel, dat het optreden van de Indische regeering tegenover de nationaal-socialistische beweging onvol doende krachtig is. Haar houding is tegenover deze elementen veel clementer dan tegenover de inheemsche volksbeweging, zoodat de in druk ontstaat, als of het fascisme in de hoog ste regeeringskringen sympathie en steun ge niet. Vele leden waren van meening, dat in Indië dringend behoefte bestaat aan een verbod voor ambtenaren van het lidmaatschap der N. S. B. en aan een verbod van het in het openbaar dragen van kleedingstukken of opzichtige onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, be palingen, welke in het moederland, Suriname en Curacao reeds lang zijn ingevoerd. Verscheidene andere leden meenden, dat aan de Indische regeering moet worden overgela ten of, en zoo ja, welke maatregelen tegen de N. S. B. moeten worden getroffen. Ook deze leden gaven echter te kennen, dat de Indische regeering hier niet met voldoende kracht op treedt en dat het nationaal-socialisme een wig drijft tusschen de verschillende deelen van het volk. Andere leden, die zeker niet minder afkee- rig waren van deze beweging, waren van inee- ning, dat haar invloed in Nederlandsch-Indië overdreven wordt voorgesteld. Men moet zich jniet al te spoedig laten alarmeeren: een zaal vol publiek is nog niet hetzelfde als een zaal 1 vol aanhangers. „Ontvang voor uw gelukwensohen mijn oprechten dank. Ik verzoek u, allen, die gelukwen- schen zonden, mijn erkentelijkheid over te brengen get. WILHELMINA. Hoogere vleeschprijzen? Advies van Slagersbonden aan hun leden. Van de zijde van den Ned. Slagershond ont vangen wij een schrijven, waarin erop wordt gewezen, dat bij de intrede van de depreciatie van den gulden de regeering een beroep heeft gedaan op de slagersbonden om prijsverhoo- ging van vleesch en vetten zooveel mogelijk te voorkomen. Deze medewerking is volledig gegeven. Door het stijgen der vleeschprijzen zijn de slagers echter in een moeilijke positie gekomen, zoodat dezer dagen een deputatie uit de besturen van dén Ned. Slagershond en den r.k. Hanzebond van slagerspatroons op het departement den noodtoestand der sla gers heeft bloot gelegd en op afschaffing der crisisheffing heeft aangedrongen. In tusschen is voor de slagers de toestand' nog precairder geworden en dit heeft de besturen doen be sluiten aan de leden te adviseeren niet langer met de hoogst noodzakelijke verhooging van de prijzen van rund- en kalfsvleesch te wach ten, daar de slachtveemarkt een tendens heeft tot verdere stijging. Dit komt in de eerste plaats doordat de aan voeren de laatste drie maanden met bijna 12 procent zijn teruggeloopen. terwijl nu boven dien nog Sir Henry Deterding als kooper in de markt is gekomen. Het is een verkeerd idee, dat er in ons land wel een overschot van 10.000 a 12.000 stuks slachtvee zou bestaan. Er is integendeel een tekort aan slachtvee. Op den export van slachtvee door Sir Henry wordt door de regeering ook nog bijslag verleend, zooals in het najaar op den uitvoer naar Zwit serland Deze biislag moet worden opgebracht uit de crisisheffing oo rundvleesch, dus dooi de consumenten hier te lande. Nu de vetwei- derij weer loonend is geworden acht de Ned Slagershond het te dwaas de vleeschconsuenp- tie nog langer te belasten met de crisisheffing. I deels ten bate van export van slachtvee, dat we wel te weinig maar niet te veel hebben PROF. VAN BEMMEL AANVAARDT ZIJN AMBT. Prof. J. C. v. van Bemmel heeft Maandag middag te Utrecht zijn ambt van kerkelijk hoogleeraar vanwege het Hersteld Evangelisch Luthersch Kerkgenootschap aanvaard met een rede, getiteld „Deus absconditus" (De verbor gen God). Indië's financieele toestand. V er scheid ene Kamerleden zien verbetering. Totaal bedrag van 358.000.000. B. en W. van Amsterdam heb ben bij den raad een nieuw conversieplan ingediend, dat een bedrag van 335.152.000, rentende 4 procent en meer en tevens nog een bedrag van 22.500.000, rentende 5 procent, omvat. Het gemeentebestuur der hoofdstad is van meening,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5