HJD. H' KINKHOEST VERTELLING DIGESTIF RENNIE VRIJ D A G 22 JANUARI 1937 H A AR t EM'S DAGBEAD 6 Huwelijken in het Huis van Oranje. Voordracht door Drs. J. A. van Houwelingen Kijkhoek. In de Nieuwe Kerk hield. Drs. J. A. van Houwelingen Rijkhoek gisteravond een zeer interessante voordracht over de Huwelijken in het Huis van Oranje. Na een korte openingsrede van den voorzitter der Ned. Hervormde Diaco nie den heer J. Boegborn nam Drs. van Houwelingen Rijkhoek het woord. Spr. begon met het huwelijk van den Va der des Vaderlands Willem van Oranje en Gravin Anna van Buuren, een der i'ijtete erf dochters der Nederlanden. Weinig is er van dit huwelijk te zeggen. Op 25-jarigen leeftijd stierf de Gravin, den Prins uitgestrekte bezittin gen achterlatend. Ondanks deze erfenis stond de Prins er financieel echter slecht voor, hij leefde veel te royaal en zorgeloos en maakte vele schulden. Geen' wonder dan ook hij naar een nieuwe, liefst nog rijkere, echtgenoote omzag. Nadat vele huwelijkspogingen o.a. met Re- nate van Lotharingen mislukt waren, slaagde de Prins er tenslotte in met Anna van Saksen, een nicht van den keurvorst van Saksen en de rijkste erfdochter van Duitschland, haar bruidschat bedroeg 100.000 gulden, te trouwen. Het huwelijk werd met groote pracht en praal in 1561 in het- raadhuis te Leipzig voltrokken. Ondanks alle gunstige vooruitzichten verliep dit huwelijk zeer slecht en Anna was in 1567 bljj weer naar_Duitschiand terug te kunnen keeren, in 1577 stierf zij krankzinning in Keulen. Zeer arm was ook de Prins intusschen naar Duitschland vertrokken, en het leger voor zijn veldtocht van 1568 betaalde hij met zijn ta felzilver. Dan sluit hij tenslotte het 'geluk kigste huwelijk van zijn leven met de Fran- sche vluchtelingen Charlotte van Bourbon. Zijn kleinzoon Willem n trouwt met Prin ses Mary van Engeland, terwijl zijn zuster Louise Henrietbe pogingen in het werk stelt om te trouwen met Henri Charles Prins van Tarente. Haar moeder Amalia van Solms de trotsche gemalin van Frederik Hendrik, ver ijdelde deze poging echter en dwong haar te trouwen met Frederik Wilhelm, keurvorst van Pruisen. Op bewonderenswaardige wijze heeft zij zich in haar lot geschikt en is voor Pruisen op velerlei gebied een zegen geweest. Tot slot van zijn boeiende voordracht be handelde spreker het huwelijk van den Stad- houden Koning Willem in, die naar Engeland reisde om daar met de nicht van Karei n en de dochter van den lateren Jacobus n, in het •huwelijk te treden. Het huwelijk van Mary van Engeland en Willem Hl werd in het St. James Palace te Londen gesloten en werd, dank zij hun beider eensgezinde geloofsopvat ting, zeer gelukkig. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het ensemble Hogenbirk en door de bekende zangeers mej. To van der Sluys die liederen van Valerius en Hugo Wolf zong. JAARBOEKJE VEREEN. VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. Verschenen is het jaarboekje voor 1937 van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden t>e Haarlem. Het geeft o.a. een portret van ds. G. H. Moll van Charante. den nieuwen voorganger der Vereeniging, met een waardeerend bij schrift. Het boekje bevat voorts, behalve een leden lijst, vele gegevens, adressen, inlichtingen enz., die voor leden der Vereeniging van belang zijn. Geen "geneesmiddel"—maar helpt dt vlagen WJCKS VAPORUB verminderen WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK Een plezier rit je. Een 24-jarige chauffeur uit (Bodegraven stond terecht omdat hij 10 October jl. in de Haarlemmermeer op den Aalsmeerdenveg een aanrijding heeft veroorzaakt, waarbij de naast hem zittende persoon zwaar lichame lijk letsel opliep. Als getuige-deskundige werd gehoord Dr. J. R. de Bruine Groeneveldt. die den gewonde heeft behandeld. Deze verklaarde dat het slachtoffer een dubbele bekkenbreuk heeft op^eloopen, welke echter voorspoedig is ge nezen. Het slachtoffer zelf verklaarde, dat hij voor zijn plezier met de auto meereed. 'Hij had na het ongeval eenigen tijd fin het zie kenhuis doorgebracht, doch is thans geheel hersteld, De chauffeur van de andere laiuto had de auto die van links kwam wel zien naderen, doch was in de veronderstelling, dat deze hem wel voorrang zou verleenen. Toen hij zag. dat dit niet het geval was. gaf hij gas, en probeerde er nog voor langs te komen. Daarbij was hij aan den linker-achterkant door de auto van verdachte aangereden. Verdachte verklaarde, dat hij bij het kruis punt werd afgeleid door een paar fietsers, die aarzelden, welken weg zij zouden in slaan. Daardoor 'had hij de andere auto niet zien naderen. De Officier van Justitie, requisitoir nemen de, zeide dat de aanrijding gelukkig goed is afgeloopen, Verd. heeft niet opgelet, wat toch een 'eerste vereischte fis, Het is altijd fout, dat zich meerdere personen in de ca bine ophouden. Een zware straf is hier op zijn plaats. De Officier eischte een maand hechtenis, en ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor den tijd van zes maanden. Uitspraak over 14 dagen. PROGAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 23 JAN. 1937. Programma I Hilversum I (Huizen) Programma n Hilversum n Programma m 8.00 Keulen. Orkestconcert tot 8.50. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuws- en Waterstandberichten. 9.20 Keulen „Der erste Diener seines Staates". 2 Anecdoten over Fr. de Groote. 9.50 Parijs Radio. Uitzending uit het Conserv. 11.50 Parijs Radio. Gramofoon- muziek. 12.20 Vlaamsch Brussel: Gramofoon- muziek. 12.51 Vlaamsch Brussel Salonorkest onder leiding van Walter Feron. 1.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.35 Keulen Gramofoonmuziek. 2.35 Fransch Brussel Gramofoonmuz. 2.50 Fransch Brussel Concert onder leiding van Fr. Rasse. 4.20 Vlaamsch Brussel: Concert onder leiding van Lod. de Vocht, met medewerking van Jacques Thibaud viool. 6.05 Boedapest, Isabella Nagy zingt Hongaarsche volksliederen. 7.00 Bero- munster: Volksliederen en volksmuziek. 7.30 Keulen, vroolijk Zaterdagavondprogramma. 9 20 Beromunster „Weekend im Schnee". 9,50 Beromuster Dansmuziek. 10.20 Vlaamsch Brus sel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 10.30 Berlijn. Programma van Munchen (Omroep- dansorkest). 11.20 Berlijn Dansmuziek door het Walter Raatzke orkest Programma IV. 8.00 Vlaamsch BrusselGym nastiekles. 8.20 Vlaamsch Brussel, Tijdsein. Gramofoonmuziek. .8.30 Vlaamsch Brussel: Kroniek van den dag. 8.40 Vlaamsch Brussel: Gramofoonplaat 8.45 Vlaamsch Brussel: Ge sproken dagblad van het N.I.R. 9.00 Vlaamsch Brussel Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10 35 London Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 London Regional Tijdsein van Green wich. Weerbericht. 11.05 London Regional: B. B. C.-Northern orkest onder leiding van Alfred Barker. 11.20 DroitwiCh Orgelconcert door Cecil Chadwick. 11.50 Droitwich Het Whinyates Strijkkwartet. 12.50 Droitwich Gra- mofoonmuziek-Irving Berlin. 1.20 Droitwich: Het Commodore Grand orkest onder leiding v. Harry Davidson. 2.20 Droitwich Gramofoon muziek. Fragmenten uit Opera's van Mozart. 3.05 London Regional Orgelconcert door Ha rold Ramsay. 3.35 Droitwich B. B. C. orkest onder leiding van Guy Warrack. 4.35 Droitwich V. C. Clinton Baddeley leest uit: Vanity Fair van Thackery, 4.55 'Droitwich: Jeanne Dus- seau, sopraan en Tom Jenkins, viool, 5.35 Droitwich B. B. C. dansorkest o. 1. v. Henry Hall. 6.20 Droitwich Niewsberichten 7.05 Droit wich B. B. C. orkest o. 1. v. Walton O'Donnell. 7.50 Droitwich A. W. Hanson: „In town to night". 8.20 Droitwich „Music-Hall". 9.20 Droitwich. Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Droitwich „Swing Music" (gr. pl.) 9.45 Lon don Regional. Inleiding tot de volgende uit zending. 9 50 London Regional 2e bedrijf van Offenbach's Opera ..Les Contes d'Hoffmann" 10,20 Droitwich B.B.C. Theater orkest o. 1, v. Harold Lowe. 10.40 Droitwich Inleiding tot de volgende uitzending. 10.45 Droitwich. 3de be drijf van Offenbach's Opera „Les Contes d'Hofmann". 1130 Droitwich Het Grosvenor House dansorkest o. 1, v. Sydney Lipton. Programma V: 8.00-7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Verzoek program- me Opera. 1. Paljas. Heinrich Schlusschnuss, 2 Tosca, Alfred Piccaver. 3. Ein Maskenball, Heinrich Schlussnuss 4. Peer Gynt Suite. New Light- Symph. Orkest. Populair: 5 On a local train Journey. 6. A Sailor's adventures. 7. Ernst en Luim. 8. "Marinelieder potpourri. 8.00—2.00 Diversen. T. B. V. „ONS BUITEN". In de 1.1. gehouden jaarvergadering van de T. B. V. „Ons Buiten" zijn zeer belangrijke besluiten genomen, welke een reorganisatie in de Vereeniging hebben teweeg gebracht, die de vereeniging ten goede zullen kunnen komen. In de eerste plaats is het bestuur tot negen leden uitgebreid en verder zijn verschillende commissies ingesteld. Aan elik dier commissies is een bestuurslid als voorzitter toegevoegd, zoodat de commissie met het bestuur intact blijft. Het bestuur verwacht van deze commissies, werkende op een basis als waarop zij thans zijn ingesteld, veel en nuttig werk voor de Vereeniging in zijn geheel, maar vooral ook voor de leden individueel, vooral wat. betreft de inkoop- en de spaarkascommissies. Het ligt n.l. in de bedoeling dat de inkoopcom missie thans op gereglementeerde wijze haar werk zal verrichten, teneinde de leden op de- meest voordeelige wijze in de gelegenheid te stellen, hun benoodigdlieden voor den tuin aan te schaffen. Bovendien is op deze jaarvergadering het besluit genomen om voor een bepaald gedeel te van 't jaar, een tuinman aan te stellen, in dienst der Vereeniging. llllllllllllllllillilllllilillllHHII De vergeten parapluie. door BERT LOVEN. erman Venema sloeg met een klap het journaal dicht" Het wilde niet vlotten met het werk. Telkens ver giste hij zich in de verschillende posten. In het begin dacht hij, dat het kwam door oververmoeidheid van de laatste dagen, maar langzamerhand moest hij zichzelf be kennen, dat de oorzaak een andere was. Hij had dien morgen een woordenwisseling ge had met zijn meisje. Juffrouw Elly Veltkamp en hij waren op hetzelfde kantoor werkzaam en in het jaar dat achter hen lag. hadden zij elkaar leeren kennen en.... liefhebben. Het gevolg ervan was, dat zij nu reeds ruim drie maanden officieel verloofd waren. Geen enkel wolkje had tot nu toe hun geluk verduisterd, tot op een dag de „nieuwe" kwam. Herman had de nieuwe stenotypiste in de geheimen van het kantoor moeten inwijden en hij deed het. zooals een jongeman, die een behoorlijke opvoeding genoten heeft, tegen over dames verplicht is. In het begin schonk Elly niet veel aan dacht aan hen. maar na den eersten dag ging ze wat scherper toezien. Het kwam haar voor, dat Herman overdreven vriendelijk was tegen de „nieuwe" en dat wekte haar ijver zucht op. Ze bespied-de het tweetal in al hun bewegingen en 't slot was, dat ze de overtui ging kreeg, dat Herman meer voor de steno typiste voelde dan voor haar. Ze voelde zich verwaarloosd, veronachtzaamd door hem. De jaloezie striemde haar hart en eindelijk kon ze haar opgekropte zenuwen niet langer in bedwang houden. Ze had het hem gezegd op een manier, waarvan ze zelf schrok. Zë be schuldigde hem van ontrouw. Hij voelde niets voor haar; had nooit werkelijk van haar gehouden. Hij had met haar gespeeld voor tijdverdrijf. Alle argumenten, die ze maar kon bedenken, wierp ze hem met scherpe stem voor de voeten en het einde was. dat de verloving verbroken werd. De jongeman stond verslagen. Hij had er geen oogenblik aan gedacht, Elly te verwaar- loozen. Wat hij gedaan had was niets meer dan zijn plicht als chef van het kantoor, Na tuurlijk probeerde hij. haar van haar dwa ling të genezen, maar de jaloezie had al zoo zeer op het. hartje van het meisje gewerkt, dat ze er niets van wilde hooren. Het was uit en het bleef uit "Een prop kwam in haar keel, als zij aan het onderhoud van dien morgen dacht, en even kwam een gevoel van spijt In haar op, dat ze her zoo bruut- had afge maakt. Ze wist hetze kon toch eigenlijk niet bni'en hem. Ze hield dolveel van Her man, maar ze wilde het niet laten blijken. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). NIEUWE AANWINSTEN Sociale Wetenschappen. Crediet, 's Lands Krebs, Redner-Fibel. Renaud, Devaluatie-ervaringen in België Schlingemann. Het voorkomen en beslech ten van arbeidsgeschillen. Exacte Wetenschappen. Boer. Grepen uit de wiskunde. Houte de Lange, Ten, Maak zelf een zon newijzer. Muller en Abram, Leerboek der algebra, 3 deelen. Stoelinga en Van Tol, Planimetrie, 2 dln. Technische Wetenschappen. Bertram. IJzeren ophaalbruggen. Goey, De. Het stalen raam. Meidenkamp. Centrale verwarming, ven tilatie, koud- en warmwaterinstallaties. Tuinbouw en Veeteelt. Boelman. Bijdrage tot de geschiedenis der geneeskruidcultuur in Ned. O.-ïndië. Kingma Boltjes. Onderzoekingen over ni- trificeerende bacteriën. Lantinga. Altijd bloemen in den tuin. Roelfsema. De champignoncultuur. Taalkunde. Lansberg. Hulpboek tot het schrijven van opstellen. Elzinga en De Jong. Wat veranderde in 1936 in de nieuwe spelling van het Neder lands? Ne'derl. en i. h. Nederl. vert. romans. Coenen. Onpersoonlijke herinneringen. Schendel, Van. De rijke man. Slauerhoff. Schuim en as; verhalen. Wilma, Wij groeten de broeders (Chr.) LEZING DR. BROUWER OVER SPANJE UITGESTELD. Tot zijn spijt moet het bestuur van de Volksuniversiteit de lezing van dr. Brouwer over den toestand in Spanje uitstellen tot nader orde. De spreker is nog steeds niet van zijn tocht in Spanje teruggekeerd. UITSLAG VEILING Uitslag van de veiling gehouden in „t No tarishuis" op Donderdagavond. Het Woonhuis met garage, erf en tuin en verdere aanhoorig heden te Heemstede aan den Meerweg no. 2, groot 4 aren 54 centiaren f 6140, J. Duinker. Een Huis met erf en tuin en afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning te Haarlem aan den Schotenveg no. 178 zwart en rood, groot 1 are, 26 centiaren, f 6025. E. H. L. Knipper Na jaren verlost van bran derige pijnen ontstaan uit overzuring der maag „Digestif Rennie is tot nu toe het eenige middel, dat mij verlichting gebracht heeft, en deze beterschap is onveranderd gebleven." Dit schreef ons de apotheker N. te Z. Geen wonder. Digestif Rennie Pastilles be strijden deze klachten op geheel nieuwe wijze, door het overtollige maagzuur niet alleen te neutraliseeren, maar tevens ook te absorbeeren, terwijl bovendien de spijsver tering door het in deze pastilles voorkomen de pancreatine en pepsine krachtig bevor derd wordt. Digestif Rennie Pastilles helpen snel en afdoende. Zij zijn prettig te nemen, men late één of enkele dezer smakelijke pastilles eenvoudig langzaam in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apoth. en er kende drogisten k 0.40 per pakje, en k f 1.25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) niiiiiiii lllllllillllillllllllllllll'llilllliiliillHIIIIIIiilllllllilllliilll'illlllllllllllllllllllllllllll En nu was het uitvoor altijd. Ook het gezamenlijke lunchuurtje in het restaurant aan den overkant behoorde tot het verleden. Als hij het zou wagen, aan haar tafeltje plaats te nemen, danja, dan liep ze weg, zonder hem een blik waardig te keuren. Ze zou doen, alsof hij lucht was, dan zou hij ook eens voelen, wat het zeggen' wil, veron achtzaamd te- worden. Ze dacht er zelfs een oogenblik aan, haar ontslag te nemen, maar.dan zou ze hem ook gedurende kantoortijd niet meer zien en dat was Het maakte haar gék van jaloezie. Ze peinsde er nog over. toen ze 's middags als altijd aan het marmeren tafeltje zat. Het tafeltje in den hoek. waar nooit iemand hen stoorde, waar zij als tortelduifjes altijd plan nen voor de toekomst smeedden. Het tafeltje met het helderwitte kleedje, in de hoeken vastgehouden door stalen klemmen, waar ze altijd zoo graag mee speelde. Vandaag" had zich, alsof het noodlot het zoo wilde, een indringster aan hun tafeltje neergezet en het was, of haar boosheid nog toenam, toen ze zich tegenover de oude dame neerzette. Ze antwoordde zelfs niet op de vriendelijke woorden van haar tafelgenoote. „Slecht weer vandaag, juffrouw", zei ze. Elly deed alsof ze de woorden niet hoorde, ook toen de dame de woorden herhaalde. Ze ging naar het buffet en kwam even daarna terug met een kop dampende thee. De juf frouw keek haar meewarig aan en mom pelde: „Ach. zoo jong nog en dan al hardhoo- rend". Ze deed geen moeite tot verdere conver satie. alleen de booze blikken van het meisje, die ze naar de deur wierp, telkens als deze open ging, wekten haar belangstelling. Dan zag ze diepe rimpbls in haar voorhoofd ko men en hoorde ze de woorden, die Elly tot zichzelf sprak: „Hij komt niet. Neen. natuurlijk niet, de „nieuwe" heeft hem ingepalmd". Ze boog zich diep over haar bord met de dunne boterhammetjes, maar telkens wierp ze een steelschen blik naar de deur. Het was gaan regenen en het aantal be zoekers van het restaurant nam toe. De deur ging weer open en de oude dame. consta teerde, dat de rimpels in het voorhoofd van Elly onrustbarend diep werden. Bovendien werd haar gelaat bedekt met een roode kleur, waarvan ze de oorzaak niet begreep. Ze zag. dat het kopje, dat Elly juist naar haar mond bracht, bijna uit de bevende vin gers viel. „Ach", zuchtte ze medelijdend, „Hardhoo- rend en nog zenuwpatiënte bovendien, On gelukkig kind". Ze stond op en met een vriendelijk hoofd knikje verliet ze het tafeltje. Herman Venema was iets later dan an ders, omdat hij de stenotypiste nog enkele instructies voor den middag had moeten ge ven, maar toen was hij zoo vlug mogelijk naar den overkant gekomen. Ongevraagd liet hij zich op den stoel, dien de oude dame zooeven verlaten had. vallen en fluisterde: „Elly. ik-moet, ie iets zeggennu da delijk". Ze gaf geen antwoord, maar schonk al haar aandacht aan haar boterhammen, diep Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644. KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren 911 en 12, Dinsdagsavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Vatn ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Terug naar den vrijhandel. Een van Amerika's grootste presidenten heeft eens gezegd „Free Trade is tb: id and liaert of a Nation" (Vrije handel is het bloed en het hart van een natie)de arme man load zich in dezen tijd van economische verdwazing bepaald opgehangen. Men moet het kinderachtige spel of koehan del zooals men het verkiest .te noemen, goed volgen, de krankzinnige impotente economi sche „wirtschaft" van dag tot dag medema'ken, eerst dan ziet men hoever academici van het begrip 2X2 4 verwijderd zijn. Ministers sluiten de grenzen voor buiten- landsche producten, ministers reizen na het sluitfen der grenzen de wereld rond om de grenzen weder open te krijgen, boeren wen- schen uitvoer, industrieelen oefenen dwang uit, om invoer te beperken, landen-klanten eischen toelating hunner producten, anders verhinderen zij den invoer onze producten en dan komt het gesjacher door delegatie, door menschen, die het labyrinth der huidige „eco nomie" en handelsaccoorden op hun duimpje kennen, en als dan ministers en delegaties zoo handelsaccoord tot stand hebben gebracht, geratificeerd, dan blijkt dat aan de geheele situatie niets is veranderd, alleen regeert de regeering den handel, doch de regeering be seft per saldo niet, dat zij door den handel wordt geregeerd. De vrjje handel zal tenslotte met geweld een uitweg zoeken en vinden, er zal geen regeering ter wereld zijn, die zal kunnen beletten, dat de vrije uitwisseling van goederen en diensten zichzelf een weg zal zoeken,, op basis eerier gezonde an-autarkische politiek. Het publiek staat veelal vijandig tegenover maatregelen, welke het buitenland neemt, bijv. toen Groot Brittannië eenige jaren haar grenzen wilde sluiten voor haar inter-impe- riaal goederenverkeer ten gunste van de Do minions en van de Dominions ten gunste van het Moederland, doch ondanks de hooge pro hibitieve rechten, moest nog veel worden inge voerd. De leverancier moest echter een veer laten om de hooge tolbarières te kunnen over springen. Engeland heeft echter de wereld jaren gewaarschuwd en erop gewezen, dat het als principieel vrijhandelsland op den duur niet kon dulden, dat alle landen zich herme tisch gingen sluiten en Indien de wedloop der autarkie niet zou ophouden Engeland ge dwongen zou zijn ook zijn grenzen te slui ten. Hef heeft dit gedaan, ook mede als ach tergrond het bekende „agreement of Ottawa" waarover ik het later nog wel eens hoop te hebben. Het is autarkisch geworden, noodge dwongen, doch royaal en oprecht, niet zooals onze minister steeds zegt, als hij de invoer rechten verhoogde „het is slechts een fiscale maatregel" en draagt niet het karakter van „een prohibitief recht" waarop ik kan zeggen „wie zich verontschudlgt, beschuldigt zich", wij echter hebben gecontingenteerd, zoodat in lllllllillllll over het bord gebogen, opdat de kleur op haar gezicht de gemoedsaandoening niet ver raden zou. „Ellyherhaalde hij met nadruk, maar ze deed alsof hij er niet was. Hij legde een hand op haar arm. Ze schudde hem ruw van zich af. „Laat dat. mijnheer", zei ze boos, zonder hem aan te zien. „Elly. wees niet boos. 't Is een vergissing van je". „Vergissing of niet", beet ze hem toe. „Tk wensch niet door u aangesproken te worden, mijnheerehbuiten kantoortijd na tuurlijk. 't Is uit voor altijd" „Elly!!" Ze nam haar taschje en ging naar de deur. Hij wilde haar volgen, maar plotseling viel zijn oog op een parapluie. die ónder het tafeltje lag. Een glimlach gleed over zijn gezicht. In de haast, om weg te komen, had ze het ding vergeten en het zou de Postillon d'Amour" zijn, die hen weer samen bracht. Vlug raapte hij het voorwerp op en even voor den uitgang haalde hij haar in. „Elly", zei hij,, „je hebt je parapluie laten liggen". Verrast keerde zij zich om. „O!. „Ik wil niet, dat je zonder bescherming in den regen loopt. Hoe kan Je zoo dom zijn?" „Ach, hoe bezorgd", antwoordde ze sarcas tisch. Ze deed een greep naar het regen scherm, maar hij trok het snel terug. Hij had nu een wapen in de hand en daar zou hij van profiteeren, voor het lunchuurtje voorbij was. „Geef hier", zei ze bits „Het is mijn eigen dom". „Neen", sprak hij lachend, „eerst zal je me aanhooren, eerder krijg je je eigendom niet terug". Ze aarzelde, toen boog ze het hoofd. „Als dat de eenige manier is, om mijn pa rapluie terug te krijgen, zeg dan dadelijk wat je te zeggen hebt, maar maak het kort". „Goed, maar niet hier. Laten we aan het tafeltje gaan zitten". Ze gaf geen antwoord en liep naar het tafeltje. Herman volgde haar. Hij sprak met vuur en tien minuten later was de vrede her steld. De vier stalen klemmen van het hel derwitte kleedje lagen op den grond. Ze speelde er zoo graag mee. Langzaam gleed haar blik naar de draaideur en eensklaps kreeg ze opnieuw een kleur Herman keek baar angstig aan. Wat is er, schat? Waarom kleur je?" Ze stond op en antwoordde zacht: „Laten we gaan. Herman. Daar komt een dame aan, die even voordat jij kwam, aan dit tafeltje heeft gezeten. Ze denkt, dat ik doof en zenuwpatiënte ben, omdat ik haar geen antwoord gaf, Neenlaat die para pluie maar staan. Die is niet van mij De juf frouw heeft het ding vergeten en nu komt ze er om". „Niet van jou?". stotterde de jonge man. „En ik dachtik meende Ze lachte schalks. „Ik ben blij. dat je het meende, schaf. En ik heb je maar in die meening gelaten, om dat het een goede manier was. om weer vrede te sluiten. deze gevallen de rollen worden omgekeerd en het buitenland de schuld krijgt voor wat wij hebben geprovoceerd. Het publiek is zoo gauw geneigd te zeggen bijv. inzake contingenteering „het buitenland is ermee begonnen, en wij moeten wel tegen maatregelen nemen". Het tegendeel is waar, en het is goed, dat een ieder zulks weet. Neder land is in Februari 1932 begonnen het het contingetecren van vleesch, nadat Frankrijk zekere vischsoorten had gecontingenteerd, waarop Nederland weder Fransche pimeurs aan een quota onderwierp en zoo werd de steen aan het rollen gebracht. Mr. Verschuur was toen minister van economische zaken. Overigens is er weinig positiefs geweest in de houding van dezen minister; bijv, op 9 Novem ber 1933 zeide hij en het is goed dit te ont houden: „Sommigen kunnen slechts één ad vies geven om Nederland uit de huidige crisis te helpen, n.l. de sprong in het duister, de inflatie, het verlaten van de waarde van den gulden. De regeering wil dezen sprong niet, mag niet en zal hem niet maken. Wat er aan vertrouwen noodig is in het bedrijfsleven, wil men zaken kunnen doen. zou door inflatie of plannen tot inflatie worden stukgeslagen. Niet lang geleden heeft deze vroegere mi nister te Alkmaar het volgende gezegd (het was is Juni 1936): ,Voor de economische ontreddering (waar aan Z.Ex. zelf heeft medegewerkt) had Neder land zich geheel ingesteld op het vrije ruilver keer tusschen de volkeren. Men zal echter het heimwee naar het vrije ruilverkeer en naar binnenlandsche geheel ongesnoeide eco nomische verkeer wel voor goed af leeren. Deze phase van voor 1930 is eens en voor altijd voorbij". Ziet hier een der bouwers(?) aan onze economische structuur, een en al inconse quentie, en zoo zijn er velen, vooral in het zuiden des lands. Ik kan u voorbeelden noe men van een eisch der R.K. werkgeversver- eeniging, welke de minister heeft verzocht om totaal vrijen invoer van textlelmachines en mocht de minister van Financiën daardoor te veel aan invoerrechten derven, dan stelden de heeren voor de goederen, welke op die machi nes zouden worden vervaardigd, aan een hoog invoerrecht te onderwerpen. Dus waar het hun eigen belang betreft zijn de industrieelen volbloed vrijhandelaren, wanneer het gaat om een belang van een andere volksgroep zijn zij de felste protectionisten en bezien In het licht \an deze contradictie staat de figuur van onze groote minister-president. Rondom hem jonge ministers met autarkl- schen inslag (contingenteeringen Techno logische Instituuten Industriebanken) aan den anderen kant zijn vrijhandelsinstinct, het juiste compas, zeer teleurgesteld door de mis lukte economische conferentie van Londen, waardoor toch nimmer zijn goed geloof in vrijen handel is vernietigd. Hoe vaak he:b ik het niet in alle mogelijke periodieken, gezegd: wij moeten terug naar vrijen handel, hoe vaak heb ik niet geschreven over het prachtige verdrag van Ouchy, steeds zonken wij dieper in het moeras der- protectie. Daarom mogen wij' ZJ3x. minister H. Colijn er dankbaar voor zijn, dat hij thans weder voor den vrijhandel op de bres staat en hopen wij tot heil van hen, die op zeer, zeer breeden grondslag en zonder te letten, op booze ge zicht van den een of anderen belangheb bende, een unie tot stand kunnen brengen om elkanders diensten en goederen te waar- deeren en tot zich te nemen, op basis van volkomen vrije wederkeerigheid, pas dan zal een van Hogendorp niet voor niets hebben ge leefd, pas dan zal het gras tusschen de straat- steenen der havenemplacementen verdwijnen. Dit zijn dingen, waarin kleine landen groot kunnen zijn en dienen als lichtend voorbeeld voor grootere landen, bij wie macht naar het schijnt het summum is. Laten wij daarom vurig hopen, dat thans het pogen van onzen minister-president spoe dig moge slagen, en hem helpen waar wij kunnen, want geen schooner taak is er dan het menschdom tot elkander te brengen. S. HARTOG. Bloemendaal 1937. Overdekte Zweminrichting aan de Kleverlaan? Geachte redactie, Hoe het mogelijk is, dat men in de Commis sie voor Lich. Opvoeding, met een voorstel kan komen, om thans plannen voor een overdekt bad te maken aan de Klever laan, zal vrijwel ieder, die ook maar eenigszins op de hoogte is van de behoefte aan zoo'n inrichting, vlak bij Stoop's bad, een raadsel zijn. Dit zou om die reden wel de ongeschiktste plaats zijn. als er inderdaad behoefte aan een derde inrichting bestond. Echter, deze bestaat allerminst. De raming der kosten op f 38.000 lijkt mii ook heel erg aan den lagen kant; 't zal wel minstens f 100.000 moeten zijn. De gemeente zou zich hiermede een groote strop op dep hals halen. Met dank voor de plaatsing, EEN BELASTINGBETALER. Hulp aan Spaansche kinderen. Geachte redactie, Zooals reeds door den Secretaris van de lan delijke commissie „Hulp aan Spanje" Dr. Schrijver, op onze vergadering van Dinsdag 5 Jan. 1.1. is aangekondigd, heeft onze commis sie een nieuwe taak op haar schouders gelegd gekregen, n.l. de verzorging van een aantal Spaansche kinderen waarvan een of beide ouders tijdens den Spaanschen burgeroorlog zijn gevallen of welker ouders onder de gege ven omstandigheden niet langer in staat zijn, voor hun kinderen te blijven zorgen. In het besef, dat op het Nederlandsche Volk nog nimmer een te vergeefsch beroep werd ge daan waar het gold het leed en den nood van anderen te helpen lenigen en verzachten, roept onze commissie de Haarlemsche ingezetenen op, ook hier de helpende hand te bieden. Wij herinneren aan den tijd dat duizenden Oostenrijksche kinderen naar het gastvrije Nederland kwamen en van wie ook hier in Haarlem en omgeving een groot aantal op de meest hartelijke wijze ter verpleging werd opgenomen. Onze commissie is van meening dat ook nu onder de Haarlemsche ingezetenen menschen te vinden zijn, die bereid zijn een tehuis te bieden aan deze Spaansche kinderen, wier lot nog oneindig veel tragischer is dan dat van hun toenmalige Oostenrijksche lotgenootjes. Deze onschuldige slachtoffertjes van den Spaanschen burgeroorlog hebben recht op onze hulp; hebben, na alle doorgestane ellende, dringend behoefte aan een liefderijke verzor ging. Ons secretariaat is gaarne bereid op aan vraag alle mogelijke inlichtingen te verstrek ken en gaven ln natura, zooals kinderkleeding, levensmiddelen, enz. in ontvangst te nemen, terwijl financieele bijdragen onder motto „Kinderhuisvesting" gestort kunnen worden op giro-rekening No. 19442 ten name van mevr. Voorzanger- de Graaf f. Namens comm. ..Hulp aan Spanje" Haarlem, T". NIJSSEN, Secr.-penningmeester, Schotersingel 8,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10