Een sterk verhaal. Het 54e Jaargang No. 16436 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEKEBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.72V, UITGAVE EOUKENS OUSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEKEBOOM. AD VERTEN TIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden i 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 'ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.- Verlies andere vinger f30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 22 Januari. Onze Reizende Ministers. Een deel van de Nederlandsche regeering vertoeft thans in het buitenland. Drie mi nisters zijn er als „reizigers in economische toenadering" op uitgetrokken, ter propagatie van het Plan-Colijn betreffende de Oslo- staten. De ministers van Landbouw (Deckers) en van Economische Zaken (Gelissen) berei zen Scandinavië, de minister van Buitenland- sche Zaken (de Graeff) is in Brussel bezig met de Belgen te bewerken, als ik het zoo on-diplo- matiek mag uitdrukken, en zal straks wellicht zijn reis naar de kleinste der zes kleinen, Lu xemburg, voortzetten. Natuurlijk zijn de com muniqués spaarzaam in hun bewoordingen. Wij vernemen slechts waar onze regeerders zich nu weer bevinden, welke beleefdheden hun bewezen worden. Die zijn niet gering. Minister Deckers en minister Gelissen hebben pas bij den Koning van Zweden gedineerd en vanmorgen voelen wij ons lichtelijk gestreeld door het nieuws, dat hun borsten zijn ge sierd met de Noorderster (Nordstjaernan) hetgeen hopelijk een stralende belofte betee- kent. Minister de Graeff heeft al met de Belgi sche ministers Spaak en van Isacker geluncht en den premier van Zeeland bezocht. Van dit alles worden we wel niet veel wijzer, maar het is duidelijk dat er meer gedaan wordt dan elkaar beleefdheden bewijzen en samen eten, zoodat men van deze symptomen toch met belangstelling kennisneemt en zich intusschen afvraagt of er nog meer ministers op uit zul len trekken. Misschien naar Duitschland? De Duitschers zijn tot dusver niet erg vriendelijk over het Plan-Oslo geweest en het zou noodig kunnen zijn hen te overtuigen van de onaan vechtbare zuiverheid van minister Colijn's Osloosch streven. Misschien ook naar Enge land? Daar heeft men er blijkbaar sympa thieke belangstelling voor, maar de toekomst zou schooner perspectieven opleveren als de groote mogendheden elkaar en daarmee ons ook eens wat nader wilden komen In economische toenadering. Het schijnt van meer belang dan dat de een den ander vertelt dat het van hem afhangt of er verbetering in de situatie komt, hetgeen vice-versa voort durend geschiedt en de zaak niet veel verder brengt. We weten dat nu langzamerhand wel: ieder op zijn beurt houdt een groote redevoe ring om aan te toon en dat hij gelijk heeft en dat de ander nu maar uit den hoek moet ko men. Eden is pas aan de beurt geweest, straks volgt Hitier en dan komen waarschijnlijk Blum en Mussolini wel weer aan de beurt. Er zijn natuurlijk nog meer ministers be schikbaar om ÖP Initiatief-Colijn te gaan rei zen, al zullen Binnenlandsche Zaken, Onder wijs en Sociale Zaken wel thuisblijven. Ontwaren wij hier een nieuwen vorm van internationaal onderhandelen: die der rei zende ministers? Vóór den oorlog werd schier alles aan de diplomatie overgelaten, behou dens een enkele Vredesconferentie. Na den oorlog is men van alles gaan probeeren. Wij hebben de reeksen conferenties in vermaarde Kurorte en hoofdsteden gehad nevens de nieuw-ingestelde Assemblees en de Raadsver gaderingen van den Volkenbond. Er is er juist weer een begonnen. Daarna zijn de reizende ministers van Buitenlandsche Zaken uitge zonden; met name minister Eden heeft de aandacht getrokken door op tournée te gaan in een stijl, die in breedheid-van-opzet deed denken aan de concertreizen van een Pade- rewski of een Pablo Casals. Weer zien wij thans een nieuwen vorm ontstaan: een serie mi nisters wordt door een land er op uitgezonden. Mocht dit succes hebben, hetgeen vermoedelijk meer van de deugden van Colijn's plan dan van het meervoudige uitzendingsstelsel zal afhangen, dan vindt het zeker navolging en het Europeesche Vreemdelingenverkeer zal met vele Excellenties-op-dienstreis verrijkt worden. Maar intusschen blijft de vraag: hoe krijgen zij de thuisblijvers mee in het besef van de noodzakelijkheid eener internationale toenadering, die in de practijk toch altijd moeilijkheden zal meebrengen en dus offers eischen? Misschien gaan over eenige jaren de parlementen mee, en uit andere lan den de corporaties R. P. Het Amerikaansche automobielconflict. Ook Ford- en Chryslcrfabrieken met staking bedreigd. Uit Washington meldt Reuter, dat de ar beidersleider John Lewis heeft verklaard, dat de arbeiders in de automobielindustrie zich. zoodra de tegenwoordige staking is ge wonnen. met de Ford- en Chryslerfabrieken zuilen bezig houden. Hij zeide met betrekking tot de staking bij de General Motors, dat niet op een zwak compromis behoeft te worden gerekend. Wereldjamboree. Het antwoord van minister Slotemaker de Bruine. Onze Haagsche correspondent meldt: Blijkens inlichtingen, ons op ons ver zoek door het Hoofdkwartier van de Ned. Padvindersvereeniging verstrekt, is daar hedenmorgen het antwoord van minister Slotemaker de Bruine binnengekomen. Hierin schrijft de minister, dat hij van de juistheid van de veronderstel ling, dat de ontevredenen zich tot enkele personen bepalen, gaarne na dere bevestiging zal ontvangen. Op onze vraag, of men zich thans, ten einde over positieve gegevens te beschikken ten aanzien van de bereid heid om ook in de toekomst te blijven medewerken, tot de districtscommis- siën en eventueel tot de. leiders van alle plaatselijke groepen en afdeelin- gen zal wenden, kon men ons nog geen uitsluitsel verstrekken. Het ministerieel schrijven dat im mers pas was binnengekomen, moest uit den aard der zaak eerst een on derwerp van bespreking in het bestuur der N. P. V. uitmaken. Een overdekte zweminrichting aan de Kleverlaan? De kosten zouden een ton bedragen. Eenige dagen geleden deelden wij reeds mede, dat de sub-commissie voor zwemaangelegen- heden uit de Gemeentelijke commissie voor de Lichamelijke Opvoeding te Haarlem het plan heeft geopperd om de zweminrichting aan de Kleverlaan uit te breiden met een overdekt bassin. De aanleg zou dan zoo gemaakt moe ten worden, dat dit bassin bij mooi weer ook als een open bad gebruikt kan worden Om beter over deze aangelegenheid te kun nen oordeelen is door Openbare Werken, in opdracht van B. en W., een berekening van kosten gemaakt. Het bedrag van ongeveer f 38.000 die wij in ons eerste bericht noemden had betrekking op een raming voor het graven van een nieuw open bassin met daaraan ver bonden andere werkzaamheden tot verbetering- van deze zweminrichting. "Voor het maken van een overdekte zweminrichting zullen de kosten ongeveer f 100.000 bedragen. Prinses Juliana hersteld van haar verkoudheid. Het jonge paar weer op de ski's. KRYNICA, 22 Jan. (A. N. P.) Prinses Juliana is geheel hersteld van de lichte verkoudheid, die haar genoopt had een week lang haar kamer te houden. Gisteren is H. K. H. voor den eersten keer weer in de buitenlucht geweest. In gezelschap van prins Bernhard heeft zij toen een ski tocht gemaakt. PROF. VAN ITALLIE ONDERSCHEIDEN. Prof. di-. L. van Itallie uit Leiden heeft te Parijs in de Société de Chimie Biologique een voordracht gehouden over bloedvlekken. Na deze voordracht werd den spreker de Pasteur plaquette uitgereikt. De val van den gulden. Invloed op industrie en handel te Haarlem. Naar aanleiding van een vraag welke invloed de val van den gulden op handel en industrie te Haarlem gehad heeft, antwoordde Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ons, dat in het in- dustrieele leven gelukkig eenige verbetering te constateeren is. Vooral in de metaalindu strie, waarin het aantal arbeiders de laatste maanden belangrijk is toegenomen. Een verschijnsel dat zich over ver schillende takken van industrie uit strekt is, dat de werktijd, die door de crisis eenigszins was ingekrompen, weer opgevoerd is tot 48 uur in de week. Daardoor wordt weliswaar het aanstellen van nieuwe arbeiders in die bedrijven tegen gehouden (wat natuurlijk in verband met de groote werkloosheid die heerscht jammer is) maar de mannen die werk hebben genieten een wat hooger loon dan kort geleden. Dit is een gunstige factor die ook haar invloed heeft op het bedrijfleven. Al gaat het nog langzaam er is gelukkig een I daling van het aantal werkloozen vast te stellen. In het algemeen kan evenwel nog niet ge zegd worden, dat de eerste verschijnselen van een opleving al hun gunstigen invloed hebben doen gevoelen in het winkelbedrijf. Uit die kringen komen nog weinig aanwijzingen die op een verbeterden toestand wijzen. Blijkbaar zal het aantal werkloozen eerst belangrijk moeten afnemen om de koopkracht der bevol king zoo te oden toenemen, dat het een vergrooting van den omzet in het winkelbe drijf tengevolge heeft. PRETTIGSTE PASVORM EEN BRIL VAN K E I P GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) Het plan-Deterding ernstig bedreigd? Nieuwe aankoopen zouden in het buitenland geschieden. Naar het Utrechtsen Dagblad van be trouwbare zijde verneemt is de heer De ter- ding zoowel teleurgesteld als ontstemd over de wijze, waarop hier te lande in verschil lende kringen is gereageerd op zijn plan dat bedoelde, aan ons land belangrijke economi sche hulp te bieden. Het is dan ook te vree zen, dat bij eventueele verdere aankoopen na Februari 1937 deze in het buitenland zullen plaats hebben, aangezien bijvoorbeeld in Denemarken en in Nieuw-Zeeland even eens overvloed bestaat van de door den heer Deterding begeerde agrarische producten en hem uit dezs landen waar men zijn plan nen zeer waardeert herhaaldelijk verzoe ken zijn gedaan om als leverancier te mo gen optreden. KRUISER „DE RÜYTER" TE TANGER VERWACHT. H.M.'s „De Ruyter" wordt heden te Tan- ger verwacht. De oorlogsbodem is op weg van Lissabon. Hij zal tot Maandag te Tanger blijven en dan de reis voortzetten naar Ne- derlandsch-Indië. H.M.'s gezant te Tanger, jhr. mr. F. Gerth van Wijk, zal den éfat- major van de „De Ruyter" onder leiding van den commandant, kapitein ter zee A. G. v. d. Sande Lacoste ontvangen. Zaterdagavond zal op de Nederlandsche legatie een groote ontvangst worden gegeven. Strijd aan het Madrileensche front onveranderd. Massa-executie te Navarre. De verdedigingsraad van Madrid heeft gistermiddag een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gemeld, dat na de hevige ge vechten om de Cerro de los Angeles geen wijziging is gekomen in den algemeenen toestand aan het front voor Madrid. Een escadrille vliegtuigen van de opstan delingen trachtte Madrid te bombardeeren, doch moest den strijd aanbinden met jacht vliegtuigen van de regeering. Twee drie- motorige Junkers-vliegtuigen werden omlaag geschoten. De luchtmacht der regeering bombardeerde Ceuta, waardoor brand ont stond in de benzme-opslagplaatsen. De strijd aan het Zuidelijke front. Aan het Zuidelijke front schijnt gisteren een hevige strijd gevoerd te zijn om Mar- bella. Te Gibraltar heeft men hevig kanon vuur gehoord. Blijkbaar hebben de regee- ringstroepen getracht Marbella en Estepona te heroveren. Volgens een mededeeling van den zender te Sevilla hebben de opstandelingen vorde ringen gemaakt bij Malaga, waarbij de re- geeringstroepen groote verliezen hebben ge leden. Vliegtuigen lieten bommen op de stad vallen. Terechtstellingen op groote schaal. Uit Bilbao meldt Havas. dat volgens be richten ontvangen door het persbureau van de Baskische delegatie Zondag jl. 150 per sonen gefusilleerd zijn te Pamplona en 200 te Vera de Bidassoa. Van dezelfde zijde wordt verklaard, dat de opstandelingen in Navarre 14.000 personen hebben gefusilleerd sedert het beg'in van de vijandelijkheden. Duitsche hulp bij het leggen van mijnen? De persafdeeling der Baskische regeering deelt mede, dat Duitsche kruisers hulp heb ben verleend bij het leggen van mijnen voor de haven van Bilbao. Het grootste deel dezer mijnen is vernield door vliegtuigen en vaar tuigen der regeering. (In een dorpje in Nieuw Guinea zouden, volgens een bericht, on langs ongeregeldheden zijn voor gekomen, omdat dit dorp vrijge steld was van belastingen, terwijl de bexooners het recht opeischten te betalen, net als andere dorpen.) Wat zooal uit Amerika, Of andre verre streek kan komen, Dat wordt door velen voor en na, Vaak met een korrel zout genomen. 't Mag dan een vreemde wereld zijn, Waarin wij tegenwoordig leven, Soms heeft dat vreemds toch wel den schijn, Van, zacht gezegd, wat overdreven. Wat ergens ver weg is gebeurd, Wordt, onderweg naar onze streken. Soms hier en daar wat bijgekleurd, Naar het mij dikwijls heeft geleken. Maar och, dat zijn meest naar hun aard. Geen dingen, die wij moeten weten. Een oogenblikje aandacht waard, En dan weer even snel vergeten. Maar het geluid van overzee, Dat hier te slikken wordt gegeven, Dat sterk verhaal uit Nieuw Guinee, Dat memoreer ik nou toch even. Wij mogen ons dan af en toe Over een ander ras verbazen En, vreemd, aan hun waarom en hoe, Hen zien als onbeschaafde dwazen. Maar alles heeft per slot een grens Men kan ons dan heel veel verhalen. Maar ook zoo'n zwartje is een mensch En wil dus liever niet betalen. P. GASUS. Het Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg. Verkocht aan de Eerste Haarl. Stoom- wasscherij. In ons nummer van Donderdag deelden wij reeds mede, dat in het Veilinggebouw aan den Kleine Houtweg een Haarlemsche industrieele onderneming zou worden gevestigd. Thans kunnen wij mededeelen, dat het ge bouw is verkocht (onder voorbehoud van goedkeuring door B. en W.) aan de N.V. Eerste Haarl. Stoomwasscherij, directeur de heer M. J. van Leuven, thans gevestigd aan den Kam persingel. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden te Haarlem tien rijwielen ontvreemd. Onze ministers op reis. STOCKHOLM. 21 Januari (A.NP.) De koning heeft heden de Nederlandsche minis ters Gelissen en Deckers, vergezeld van den Nederlandsche gezant te Stockholf, Van Na- gell. in audiëntie ontvangen. De ministers brachten ook een bezoek aan minister-presi dent Hansson, den minister van Buitenland sche Zaken ad interim Westman en de minis ters van Handel en Landbouw. Vanavond zijn de Nederlandsche ministers de gasten geweest van den koning op een diner ten paleize. Den Nederlandschen ministers Gelissen en Deckers is het Grootkruis verleend in de Zweedsche orde van de Noordster (Nord- stjaernan). Minister De Graeff te Brussel Minister de Graeff vertoeft te Brussel en houdt daar besprekingen met Belgische re- geeringsp ersonen Het woord is aan Marquise De Sablé: Te ontevreden oveizichzelf zijn is een zwakheid. Te te vreden over zichzelf zijn is een dwaasheid. Nog geen nieuws omtrent ir. W. F. de Wit. ENKHUIZEN (G.P.D.) Hoe staat het op het oogenblik met den op 4 Nov. j.l. in Rusland gearresteerden ir. W, F. de Wit uit Enkhuizen, die. na reeds lang in de Sovjet Unie werkzaam te zijn geweest, plotseling van zijn bed werd gelicht en van wien sindsdien niet meer werd vernomen? Wij hebben ons hedenmorgen in verbinding gesteld met de familie van d engearresteerden ingenieur in Enkhuizen. Zijn zuster vertelde ons dat zij nu reeds sinds 4 Nov. in het on zekere verkeert. Zij weet alleen, dat de Ne derlandsche regeering den Amerikaan- schen gezant verzochth eeft, de noodige stap pen te doen. Brieven heeft men niet ontvangen en een bezoek brengen is onmogelijk. Men kan niet anders doen dan afwachten, met het vertrouwen, dat deze kwestie eindelijk eens afdoende zal worden opgelost, aldus besloot mej. de Wit. Vernieling van tehuis der Hitler-jeugd. Zijn eigen vrouw gaf hem aan. ENSCHEDé (G.P.D.) Terwijl ln het gehee- le derde Rijk een heftige propaganda-actie is ingezet om aan de Hitler-jeugd waardige te huizen te verschaffen, maakt de West-Duit- sche pers de laatste dagen melding van het feit, dat verschillende van deze tehuizen op schandalige wijze beschadigd worden. In sommige plaatsen is het voorgekomen, dat alle ruiten der huizen werden stukgegooid en dat de deuren werden vernield. Men heeft de daders nog niet kunnen grijpen, maar in de pers wordt medegedeeld, dat de schuldigen streng zullen worden gestraft. In Dusseldorf is een communist, wiens zoon lid van de Hitler-jeugd is geworden, en die dezen zoon belette deel te nemen aan de oefe ningen van genoemde organisatie, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Zijn eigen vrouw had hem aangegeven, nadat haar man haar bedreigd had, toen zij haar zoon toch wilde zenden WIELRIJDER GESLIPT. Donderdagochtend elf uur had de 60-ja- rige wielrijder H. J. G.. die voor het verkeers licht in de Groote Houtstraat moest stoppen, het ongeluk te slippen en te vallen Hij brak zijn rechter onderbeen. Door een juist pas- seerende ziekenauto werd hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. WEER EEN INBRAAK. Vermoedelijk door middel van een val- schen sleutel heeft iemand zich Donderdag morgen tusschen negen en twaalf uur toe gang verschaft tot een perceel aan de Bra- kenburghstraat. waarvan de bewoonster af wezig was. Uit een buffetlade is een bedrag van f 76 ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. Vijfendertig vrouwen van de Koninklijke School voor Handenarbeid te Londen zijn bezig met de vervaardiging der versieringen voor de baldakijn, die bij de kroning van George VI zal gebruikt worden. Op den achtergrond ziet men de banieren van St. Michael en St. George, bestemd voor de plechtigheid in de St. Paul's Kathedraal. Politieke spanning in Japan. Wordt het par lement ontbonden? pag. 4 De toestand van den Paus werd gisteravond précair geacht. pag. 4 Een Finscli schip is met 20 opvarenden in den storm vergaan. pag. 4 Rotterdam krijgt een tunnel onder de Maas door, terwijl een plan tot verbetering van het Hofplein door den raad is aangenomen pag. 3 Bij een treinbotsing te Amersfoort is groote materiee'- schade aangericht. pag. 3 Mr. -i», J*. van Gybland Oosterhof f, on- der-voo: er van Nationaal Herstel is overleden. pag. 3 De kosten van een overdekte zweminrichting aan de Kleverlaan zouden een ton bedra gen. pag. 1 Minister Slotemaker heeft nog niet de mede werking der regeering voor de Jambore toe gezegd. pag. 1 Het P. E. N. heeft het woningtarïef voor elec- triscli koken verlaagd. pag. 2 Op 16 Februari a.s. zal V. S. V. haar 25-jarig bestaan vieren. pag. 10 Joh. Schmeink: Nog eens de derde testmatch Allen faalde niet. pag. 13 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Onze reizende ministers. pag. 1 Van een G. P. D. redacteur: De Duitsche vrouwen en 't vierjarenplan. pag. 4 Vr. S.: Naar het Zuiden pag^ 13 J. H. de Bois: Kunstzaal Reeker. pag 2 J. B. Schuil over „Gezworen Kameraden". pag. 2 J. B. Schuil: Tooneelstukken. oag. 2 H. D. Vertelling: De vergeten parapluie. pag. 6 Voor de Jeugd. pag. 11 en 12 Sport in 't Kort. pa2. 9 Damrubrick. p^g Schaakrubrick. pag^ iq De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1