BIJVOET .WEERBERICHT Laatste week Bal ans- Opruiming Restanten Kunstzaa! Reeker. VRIJDAG 22 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Electrisch koken. Het P. E. N. heeft het woning- tarief verlaagd. Een „leskeuken". Na verlaging van het vastrechtbedrag heeft het P.E.N. voor aangeslotenen, die een elec trisch kooktoestel in regelmatig gebruik ne men ook den prijs van den stroom belangrijk verlaagd en wel van 5 ct. op 3V2 ct. per K W. Het P.E.N. gaat van de stelling uit dat bij groeier afneming de prijs lager gesteld kan worden en heeft om tot een grootei ver bruik te komen de keuken nog meer dan tot nog toe het geval was, ingeschakeld. Het tijd stip van gebruik van kooktoestellen in de verschillende gezinnen loopt zoo uiteen, dat de netten aie in den regel voor de andere toepas singen reeds ruim bemeten zijn, ook den stroom voor de keuken, zonder dat verzwa ring noodig is. kunnen voeren. Het vorenstaande werd ons medegedeeld, toen wij op informatie uitgingen om meer om trent het nieuwe tarief te vernemen en zelf kennis te maken -met de leskeuken, waarover meer en meer gesproken wordt. Mevr. Roersch, de aan het bedrijf verbon den leerares in het electrisch koken, deelde ons mede, dat het vastrechtbedrag van den verbruiker die tot electrisch koken besluit geen wijziging ondergaat en dat in dit geval alle in de woning benoodigde stroom gele verd wordt tegen 3'2 cent per K.W". Al het meerder gebruik voor toepassingen,, die men gaarne zou wenschen of die noodig zijn voor reclamedoeleinden, kunnen dus tegen 3!2 cent worden afgenomen. Gaat de verbruiker volgens dit tarief tot electrisch koken over, dan "behaalt hij dus di rect een voordeel op zijn bestaand verbruik. Het stroomverbruik voor koken varieert naar gelang van de grootte van het gezin van 800 tot 1200 KW. per jaar; zoodat de kosten hiervoor f 28 tot f 42 per jaar bedragen. Door toepassing van dit tarief kunnen de verbruikers een stroomvoorziening krijgen, die gelijk is aan die van Den Haag en Rot terdam en beter dan van de meeste steden in Nederland. De geheimen van het electrisch koken sommigen meenen omdat het maar zoo wei nig kost. dat er geheimen aan verbonden zijn (op een demonstratie werd eens ge vraagd: :Zegt u het eens eerlijk, heeft u er geen" foefje op gehad? zoo'n laag ge bruik!") wórden in deze leskeuken ontsluierd, waarin 4 fornuizen met toebehooren zijn op gesteld. Voordrachten, gehouden voor groepen van 30 dames, hebben aangetoond, dat er in het geheel geen geheimen zijn en dat inte gendeel geen kookmethode gemakkelijker is dan de eiectrische. Verder wordt de aandacht der dames natuurlijk gevestigd op de voor deden, die aan het electrisch koken ver bonden zijn. Het motto „Goed, goedkoop en gemakkelijk" wordt hierbij uitgewerkt. Dames, die iets extra's willen leeren kun nen zich in kleine groepen aanmelden; zij kunnen 3 tot 4 lessen ontvangen. In het gebouw werd ons tevens de model keuken getoond, welke bij het bouwen van normale middenstandswoningen als voorbeeld genomen kan worden; tevens zagen wij de model-badkamer met kuip en een eenvoudige douche-cel, beide natuurlijk met een elec trisch heetwaterreservoir. Mevr. Roersch maakte van de gelegenheid gebruik ons te wijzen op de lage abonnementstarieven voor deze reservoirs, waarvan er reeds 2500 in ge bruik zijn. Het succes der actie van het P.E.N. „En mevrouw Roersch, hoe zijn nu de resul taten van uw bemoeiingen?" Er zijn thans circa 2600 eiectrische kook sters in het leveringsgebied van het P.E.N. en cit. aantal neemt den laatsten tijd met onge veer 100 stuks per maand toe. De fornuizen gaan naar alle oorden van ons gebied, dus niet alleen in de directe omgeving van het hoofd gebouw. Het bedrijf stimuleert den verkoop, Kon armen niet boven haar hoofd heffen. Nu al ruim een jaar vrij van pijn. Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rheumatische pijnen in haar rug, armen en beenen: „De pijn in mijn armen en beenen was wer kelijk ondragelijk, vooral in mijn armen ik kon niet boven mijn hoofd reiken. Na twee maanden besloot ik Kruschen Salts te gaan probeeren en heb ik nu gedurende meer dan één jaar niet het minste symptoom van rheu matische pijnen gehad." Mevr. H. E. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden op geheel natuur lijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., welke maar al te vaak de oorzaak zijn van rheumatische pijnen, snel en afdoende wor den weggevoerd. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de fiesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) maar het is nu zoo ver, dat de handel, dus in stallateurs. grossiers en fabrikanten zich rechtstreeks tot het publiek richten, dus rechtstreeks zaken doen en dat het bedrijf in vele gevallen alleen zorg heeft te dragen voor de aansluiting van het fornuis. Van bedrijfswege komt dan nog een de- monstratrice bij de nieuwe kookster, om zoo noodig aanwijzingen te geven. Tegenwoordig vervoegen vele dames zich bij het bedrijf, om inlichtingen omtrent keu ken- en andere-toestellen te vragen; daar was tot voor kort geen sprake van. Nut voor het platteland. Het is vooral het platteland, dat wij, zoo voel ik het als huisvrouw, veel nut doen. Mevrouw Roersch veegde er onmiddellijk aan toe, dat de stadsdames in de aanschaf fing van eiectrische keuken toestellen niet achteiblijven. Nu het 3'2-cents-tarief is ingevoerd kan het electrisch koken niet anders dan voordeel brengen, bij het ook nog geldend 5 en 2V2 ct. tarief. Voor de laat-etenden is dat- niet altijd het geval. Hoe ver het electrisch koken reeds in som mige plaatsen is doorgedrongen bleek uit het feit., dat in Hoofddorp van de in totaal 900 verbruikers er 126 voorzien zijn van een eiec trische keukeninstallatie dus 1 op 7. En wij zijn nu pas begonnen, zeide mevr. Roersch. „Stel voor", zeide zij negen jaar geleden ben ik alleen begonnen, en nu word ik gehol pen door een staf van 5 dames, over de pro vincie verspreid. Het begin was moeilijk en de dames ston den onwennig tegenover het onbekende. Maar ik was overtuigd, dat ik wat goeds had te brengen aan de huisvrouw en het heele gezin: verlichting van de veelomvattende taak van de huisvrouw, goedkoopere en sma kelijker bereiding der maaltijden, zindelijk heid. Nu is het zoo. dat iedere vrouw, die elec trisch kookt, een propagandiste wordt in eigen omgeving. Even moet men over de aan- schaffingskosten heen en dan beteekenen de stroomkosten weinig. Dat is voor een maal tijd een quaestie van enkele centen. Ons bureau werkt zoo als tusschenpersoon tusschen huisvrouw en bedrijf. Uit voorgelezen brieven bleek zeer duide lijk. hoe de huisvrouwen met haar electrisch fornuis zijn ingenomen. Onze indruk is dat er vol enthousiasme in de leskeuken gewerkt wordt. Een bezoek kunnen wij alle dames ten zeerste aanbevelen: er valt daar zeker veel te leeren. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE-DAGS BAPTLSTE GEMEENTE. Parklaan 21 Babbatmorgen 10 uur: Prediking. Babbatmiddag 12 uur: Sabb. school. SANTPOORT AGENDA. Heden: VRIJDAG 22 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Openbare vergadering Nederlandsch Volksfascisme Zwart Front. 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Het meisje van buiten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Golem". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij nacht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wittebroodsweken", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21. 1012 en 1417 uur. ZATERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Centraal Tooneel met „Prof. dr. Hlob Praetoriusv. 8 uur. Concertgebouw: Feestavond met medewer king van Majo Marco en zijn band. 9 uur. Gebouw H. B. S. A. Zijlvest: Lezing dr Brouwer over Spanje. 8 uur. Palace Filmac: U5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. BELANG VAN PSYCHIATRIE IN STRAF RECHT EN HET RECHT IN *T ALGEMEEN. SANTPOORT Vrijdag. Over dit onderwerp sprak gisteravond Mr. H. O. Drilsma uit Haarlem in ,.De Toorts". Spr. begon met psychiatrie een van de mooiste doch tevens een van de moeilijkste wetenschappen te noemen. Belangrijk is ze. niet alleen voor rechters en advocaten, doch voor iedereen. Door gebrek aan inzicht in dezen, toch, ontstaan heel wat misverstanden, mislukte huwelijken enz. en daarom is het zoo goed, als men zich eens na der oriënteert: Veel leed zou kunnen voorko men worden, Wat is psychiatrie. Het is de leer van de ziels ziekten, van de abnormale bewustzijnsver schijnselen. We dienen deze wetenschap wel te onderscheiden van de psychologie. Dit laat ste toch is meer de leer van de normale be wustzijnsverschijnselen. Prof. Heymans uit Groningen zei eens: „Psychiatrie is eigenlijk psychologie onder een vergrootglas. Het groote gevaar van zielsziekten is. dat men ze vaak niet onderkent. Men krijgt daar door in zijn naaste omgeving vaak zeer on aangename verhoudingen, men krijgt allerlei onmaatschappelijke gedragingen. Waar het strafrecht uitgaat van dé stelling., dat iemand pas, getraft mag worden, als hij toerekeningsvatbaar is, ligt voor de hand, dat ons strafrecht onmiddellijk in aanraking- komt met de vraag, of iemand zenuwziek is of niet. m.a.w. tusschen psychiatrie en strafrecht bestaat een nauw verband. Vroeger vond men psychiatrie een raar vak en ook nu begrijpt de gemiddelde mensch het nog niet zoo goed. Men kijkt te veel naar de daad en niet naar den dader. En toch, de per soonlijkheid van den dader is zoo belangrijk. Hij moet zielkundig ontleed worden en dan zal ons oordeel vaak heel wat milder zijn. De psychiater gaat alles na. Hij verzamelt indrukken uit het leven van den betookkene, onderzoekt de afdrukken, welke die indrukken in zijn ziel hebben achtergelaten, de economi sche omstandigheden, het sexueele leven enz. Vooral dit laatste is zeer belangrijk, want zegt Freud niet, dat vrijwel ons geheele leven be- heerscht wordt door het sexueel gevoel. Spr. is er voor om naast den rechter in elke zaak den psychiater te stellen en in zeden delicten zeker. Men noemt ons met onze humanitaire denk beelden wel eens sentimenteel, zegt spr. Maar dit zijn we vast niet. Meer dan eens eischen wij strengere maatregelen dan degenen, die van psychiatrie niets willen weten, eischen we bijv. in afwijking met hen, uitbanning uit de maatschappij. Wij willen de maatschappij tegen den psychopaath beschermen en hem zelf een noodelooze straf besparen. Gelukkig gaan de juristen zich steeds meer voor de psychiatrie interesseeren, gelukkig voor den persoon in kwestie, gelukkig voor de maatschappij. Want hoeveel groote misdaden zouden voorkomen zijn geworden, als daarvoor, na de eerste symptomen redding voor den be trokkene was gezocht in een psychopathen- asyl! Buitengewoon betreurt spr. het, dat de bezuinigingen er toe geleid hebben alleen hen. die voor zedendelicten met den rechter in aanraking zijn gekomen, in een dergelijke inrichting te plaatsen. Ruïneuze gevolgen zal deze bezuiniging hebben. Uitvoerig ging spr. hierna in op de vraag wat querulanten waren. Aan de hand van wat Dr. Van der Hoeven daarover In een van zijn werken schreef, noemde spr. querulante menschen, wier bewustzijn is vernauwd. Zij beheerschen niet hun meening, maar hun meening beheerscht hen. Wie niet voor hen is. is tegen hen. Steeds voelen zij zich verongelijkt en overal zoeken zij wat achter. Gaarne drijven zij hun zaak op tot een we reldgebeurtenis, voeren proces op proces, zen den pamfletten de wereld in, enz. Aan het eind van zijn betoog gekomen, zeide Mr. Drilsma te hopen, dat zijn woor den de aanwezigen tot nadenken zouden stem men. in welk geval hij er van overtuigd was, dat meer dan eens het oordeel over den me- demensoh heel wat milder zou zijn» BLOEMENDAAL TELEFOON 22016. Waarom wascht BIJVOET zoo goed? Omdat BIJVOET met kristal helder water wascht en de beste waschmaterialen gebruikt. Neemt U eens een proef. BIJVOET is niet duur. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot kraehtigen, tijdelijk afne- menden Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 781.2 m.M. te Haparanda. Laagste 728.1 m.M. te Vestmanoer. De hoog druk is in het geheele Oosten weer in be tee ken is toegenomen, zoodat meer dan dertig graden vorst in Lapland en tegen de twintig graden ten Oosten van de golf van Riga voorkomen. De depressie trok, in beteeke- nis afnemend Nooddwestwaarts, een vrij diepe secundaire trekt over Schotland, een ondiepe over de golf van Biscaje. De vochtige warme strooming uit het Zuidwesten heeft zich nu tot boven het vostgebied in midden-Duitschland uitgebreid, in de lagen boven 2200 M. en op de Alpentoppen vriest het nog maar minder dan gisteren. De Britsche eilanden hebben storm- achtigen Zuidelijken wind met veel regen, aan de Westkusten werd meer dan- twintig m.M. af getapt. Ook in Frankrijk stormt het om het Kanaal met regen, in het midden waaien ma tige tot krachtige Zuidelijke winden, hier en in Engeland werd het zeer zacht. In Duitsch- land ligt de grenslijn van het vorstgebied on geveer van Hamburg naar München. de stren ge vorst is naar Polen en de randstaten terug getrokken. Geheel Scandinavië is onder de vorst, maar in Zweden is üe lucht bijna over al betrokken en in Finland valt sneeuw. Ook in Zuid-Noorwegen woedt een sneeuwstorm. Aanvankelijk is hier te lande nog zacht en regenachtig weer te wachten met. vrij veel wind. BAROMETERSTAND: Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 11.48 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 17.0022.30 uur. van onze De nog overgebleven Colb. Cosfuums Regenjassen Winterjassen Buitengewoon voordeelig (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL DE MACHT OVER HET STUUR VERLOREN Donderdagmiddag ongeveer 4.30 uur heeft de 19-jarige F. J. Owonende të Haarlem, bij het affietsen van de noordhelling van den Hoo- gen Duin en Daalscheweg de macht over zijn stuur verloren, waardoor hij tegen een ijze ren hek nabij het Zandgat opbotste. Hij kreeg een hersenschudding en eenige ontvellingen. Na door dr. Immink onderzocht te zijn is hij per ziekenauto der firma Mathot naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. OVERVEEN R.-K. KIESVEREENIGING. In de vergadering van de R.-K. Kiesver- eeniging alhier zijn de volgende candidaten voor de Tweede Kamer gesteld: Pater Mr. Dr. Beaufort, Mr. Dr. Witteman, Mr. Goseling, de heer Stumpel, Mr. Welter, Prof. Dr. Schmutzev, de heer van de Bilt en mej. Dr. Hiïlen In de vergadering werd voorts de wensoh geuit, dat in het programa van actie van de R.-K. S. P. een korte zin voorkomt, die de rol van het geld in de gemeenschap om schrijft, als een ruilmiddel, dat slechts aan de gemeenschap dient te worden dienstbaar gemaakt. Zij tot slot vermeld, dat in plaats van den afgetreden secretaris-penningmeester geko zen werd de heer E. Povel, Militairen weg, O verveen. TOONEELSTUKKEN. NIEUWE STUKKEN VAN HENK BAKKER. Geen dubbeltje in z'n zak. Blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker en J. W. van der Heiden ,uitg. J. Heynis Zaandijk) Als 'n kwartel. Blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker en Ed. J. M. Ter 1 i 11 g e n (uitg. Tooneelfonds „Bredero" Haarlem) Van de Nederlandsche tooneelschrijvers is Henk Bakker tegenwoordig wel de produc tiefste. Dit seizoen alleen zijn er drie nieuwe blijspelen van hem gepubliceerd en deze week voltooide hij pas weer een in collabo ratie met Christien van Bommel-Kouw ge schreven tooneelspel. dat ik na lezing een werkelijke aanwinst voor onze tooneellittera- tuur durf noemen. Met ..Geen dubbeltje in z'n zak" en „Als een kwartel" heeft Bakker blijkbaar minder serieuse bedoelingen gehad. Het werk van Bakker is zeer verschillend. Naast stukken, die zooals „Najaarsstormen", „Als wisten" en het pas voltooide „Westennan en Zoon" artistieke waarde hebben, heeft hij kluchtige blijspelen geschreven, welke uit sluitend voor het diiettantentooneel bestemd zijn en dus enkel maar marktwaarde bezit ten. Het pleit eigenlijk niet voor het liefheb berij-tooneel. dat juist deze stukken zoo als zijn Filmmaniakken. De Duistere Gast en Haar laatste Wil het meest worden ge speeld. Het lijkt mij wel zeker, dat ook Als 'n kwartel en Geen dubbeltje in z'n zak er bij het dilettanten-tooneel goed in zullen gaan en veie opvoeringen zullen beleven. Beide stukken zijn vlot en met tooneelflair geschreven. Zij stellen de spelers niet voor moeilijke pro blemen en zijn van een Hollanlsche grap pigheid, die vooral in kleine provincieplaatsen, waar het dilettanten-tooneel zoo welig bloeit, gewaardeerd wordt. Als 'n kwartel dat ik overigens minder kan waardeeren dan „Geen dubbeltpe in z'n zak" wel het. meest. In dit blijspel, dat Bakker in collaboratie met den heer Ed. J. M. Terlingen schreef, houdt een oude tante, die bij familie in huis woont, zich doof. om precies te weten te komen, hoe haar vei-111 ten over haar denken. Wat zij dan 'uo l is niet bepaald vriendelijk. Zij komt tol entdekking, dat de lieve familie enkel op haar geld en dat van haar nichtje aast en als zij ook nog hoort, dat neef minder nette relaties onderhoudt met een dame, die Lola heet. weet zij genoeg, om in het laatste bedrijf als een wrekende Nemesis met haar verwanten af te rekenen op een manier, die het publiek ongetwijfeld groote voldoening zal schenken. Ik heb zoo'n vermoeden, dat deze klucht oor spronkelijk geschreven is voor mevrouw De Boervan Rijk, tenminste, als je het stuk leest, hoor en zie je mevrouw de Boer in de rol van tante Neel. Het gegeven is nog al goedkoop en de uitwerking is ook niet bepaald fijn te noemen, maar voor dilettanten is het zeker een dankbaar stuk. Het lachsucces zit er dik op. dank zij de wat grove en drastische mid delen waarmee de auteurs gewerkt hebben. Het lijkt mij dan ook wel zeker, dat „Als een kwartel" veel door dilettanten gespeeld worden. „Geen dubbeltje in z'n zak", dat Bakker samen met den heer J. W. van der Heiden schreef, is in het drastisch-komische minder recht op den man af dan Als 'n kwartel en van dialoog ook van fijner gehalte. Het geeft de geschiedenis van den rijken oom' uit Amerika,- die, in Holland teruggekeerd, zijn familie van, den financieelen ondergang redt en als een Sinterklaas zijn goede gaven over allen uit stort, nadat men hem drie bedrijven lang voor den meest berooiden man van de wereld heeft gehouden. Want zooals tante Neel in het an dere blijspel doofheid heeft gesimuleerd om achter de waarheid te komen, heeft Frits Ben ders, de rijke oom, armoede voorgewend, om zijn familie te leeren kennen. De schrijvers hebben dit gegeven niet on aardig uitgewerkt, al zal de mededeeling van oom's rijkdom dan ook minder een verrassing voor het publiek dan voor de familie zijn. Er zijn aardige elementen in dit pretentielooze, wat goedige blijspelletje en Bakker toont ook hierin weer overtuigend, dat hij voor het too neel weet te schrijven, al zal hij zelf „Geen dubbeltje in z'n zak" dan ook zeker niet tot zijn beste stukken rekenen. De verwarringen zijn 'n beetje naief in de huwelijksadver tentie bijvoorbeeld, die Karei Benders in de krant wil doen plaatsen om zijn dochter te dwingen met jonkheer Van Panhuijzen te trouwen, zal zelfs den meest eenvoudigen dor peling wel niet gelooven maar als men ze eenmaal aanvaardt, moet men bekennen dat de schrijvers er op handige manier mee hebben gemanoeuvreerd en ze tot succesvolle elementen in hun stuk hebben verwerkt. De dioloog klinkt vlot en natuurlijk en als pre tentieloos blijspelletje kan „Geen dubbeltje in z'n zak" zeker de vergelijking doorstaan met veel stukken, die uit het buitenland worden geïmporteerd en door dilettanten gespeeld. Maar ik ben toch blij, dat ik na deze voor het liefhebberijtooneel bestemde min of meer goedkoope, maar daarom misschien juist jangbare blijspelletjes „Westerman en Zoon" heb gelezen, want dit sterke karakterstuk heeft mij weer het bewijs gegeven, dat Bak ker tot veel beter en artistieker werk in staat is. wanneer hij zich los weet te maken van het liefhebberij-tooneel en enkel schrijft uit liefde voor de ware, echte kunst. J. B. SCHUIL. ALBERDINGK THIJM. Het is een wonderlijk ratjetoe, het naar het Amerikaansch door de heeren Eduard Ter lingen en Gerard Nielen bewerkte blijspel „Gezworen Kameraden", waarvan de R,K. Re- derlikerskamer Alberdingk Thym gisteren in onzen Stadsschouwburg de première voor Ne derland heeft gegeven. Het begin, twee boeven Danny Rowland en „Domineetje" die op hun omzwervingen door het land door een neger-bediende in een villa met groote onderscheiding worden ont vangen, omdat de nikker in een van de beide landloopers zijn voor twee jaar vertrokken heer en meester meent te herkennen, is lang niet onaardig en wij verwachten reeds een vernieuwde editie van Robert en Bertram als de schrijvers al spoedig het goede pad gaan verlaten door van hun lustige vagebonden twee brave boeven te maken, die op het ge zicht van een jong -meisje zelfs sentimenteel gaan worden. En een sentimenteele boef is benzij je in 't groteske gooit - nu eenmaal een onding. Ze wedijveren samen in braafheid en een derde landlooper krijgt het ook al te kwaad, als hij het over zijn moeder heeft, Tranen en boeven, dat verdraagt elkaar al evenmin als water en vuur. Maar ten slotte blijkt dat Danny Rowland geen echte boef, maar werkelijk de doodgewaande heer van Winnecrest is en de rol van landlooper alleen maar heeft gespeeld uit edelmoedigheid en om Domineetje te redden. Zoo iets kan natuurlijk alleen maar opko men in het hoofd van een Amerikaansch schrijver, en de heeren Terlingen en Nielen I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 22 Januari: De politie-agenten alhier oefenden zich gisteren, onder toezicht van den op zichter over de werken en gebouwen, belast met het beheer der brandblusch- middelen in het gebruik eener nieuwe soort straalpijp. Deze heeft het voordeel afgesloten en geopend te kunnen wor den naar verkiezing, zoodat in geval van brand, wanneer tijdens de blussching de straal op een ander deel van het bran dend perceel moet worden gericht, voor komen wordt dat bij die beweging nabij - liggende perceelen of omstanders schade of last van het water bekomen. De drie spuiten der vrijwilligers zijn mede van dergelijke straalpijpen voorzien. zouden het' waarschijnlijk niet voor het Ne derlandsch dilettanten-tooneel hebben be werkt, wanneer er in dit kluchtig blijspel niet 'n paar grappige tooneeltjes voorkwamen en de twee gezworen kameraden geen dank bare speelrollen waren. De heeren Nielen en Henneman waren deze half-zachte landloopers en zij hebben er bij de dankbaar gestemde zaal wel plezier van. gehad. Nielen had Danny Rowland met nog meer autoriteit kunnen spelen, maar hij deed in deze rol toch ook heel aardige dingen. Het is jammer, dat Nielen zelden een rol geheel vasthoudt en zijn spel zoo dikwijls inzinkin gen vertoont. Dat was ook gisteren het geval, zoodat wij eigenlijk nooit precies wisten, wat wij aan dezen Rowland hadden. Henneman speelde Donimeetje veel meer uit, maar hij bedierf veel door gebrek aan rolkennis, waar door -hij het tempo telkens onn-oodig vertraag de. Toch was het als geheel een niet onver dienstelijk gespeelde rol, met nu-en dan wer kelijk komische accenten. De gezworen kameraden beheerschen diit stuk geheel en de andere rollen blijven alle min of meer in de schaduw van deze twee heeren. Mevrouw Nielen maakte iets heel aar digs van een negermeid die zij met zichtbaar plezier speelde. Zij won het ver van haai neger-echtgenoot den heer Piet Riemstra die wel wat al te veel een gekleurde too- neelneger bleef. Jane Rubbeling was een vief, charmant nichtje. Joop Kruyver als Dr. Chil ton een valscherik, waaraan weinig mankeer de. Rechter Logan was wel een wat erg stijf heerschap en de twee detectives blijven ook wel wat kleurloos. Zoo waren er naast goede ook nog al zwak ke plekken in deze voorstelling, die zeker bij meer rolkennis en vlotter tempo nog veetl had kunnen winnen. Toch heeft de goed bezette zaal zich er wel mee vermaakt en aan de première van Gezworen Kameraden een hartelijke ontvangst bereid, zoodat we voor de toekomst van dit Amerikaansche blijspel het beste kunnen hopen. J. B, SCHUIL, SCHILDERKUNST De schilders van het kunstcentrum d' 05(56 Deel" exposeeren in de Spaarnestad. Heli kunstcentrum zelf is gevestigd te Putten op de Veluwe, waar weliswaar niet alle, maar toch reeds drie der exposanten gevestigd zijn. Dat is misschien het begin van een verjongd Laren in het Gooi, waar tijdens het leven van Nico van Harpen het feest ook met een kunstcen trum is aangevangen. Maar daar was toen wel een weinig meer verschot aan penseelvoeren- de knapen, die in hun werk een zeker verband openbaarden. Dit troepje hier vertoont niet het minste verband, noch in het bestreefde, noch in het bereikte, terwijl naar het laatste met ijver gezocht moet worden. Het is een voordeel voor de Haarlemmers, dat het kunstcentrum heeft ingezien dat eenige belangrijke toevoeging van buitenaf niet schaden zou en daarom een groep werken van. wijlen Herman Kruyder mede-exposant, waar bij veel is dat in Haarlem nog nimmer is ge zien. Voor wie, in Amsterdam of elders, het door Kruyder gemaakte werk, na zijn vertrek uit Bennebroek, niet zag, is dit een gelegen heid dat verzuim te herstellen; hij zal er het veelbesproken „Landschap" Kruyder's laat ste groote doek, den „Ruiter" en den „Hengst" kunnen bestudeeren en allicht getroffen wor den door de sterke kleurkracht, die den ge storven schilder tot op het laatst toe eigen was. Het als met zilverdraden doorsponnen grijs van zijn laatste Landschap is zoo rijk aan licht en fonkeling, dat het aanvankelijk den beschouwer in verwarring brengt en deze eerst langzamerhand zich den strijd realiseert, door den schilder met dit doek gestreden. Het is dapper van de schilders van het Kunstcentrum, dat zij dezen gast hebben mee gebracht, want de meesten hunner zijn daar nog maar broekjes naast. Maarlaten we billijk blijven: Kruyder was, en zal voorloopig nflo wpl hliivAn opn afo-PTnnrlpiv-I oonlino- rlnor- nog wel blijven: een afgezonderd eenling over wien thans mooie stukjes geschreven worden, maar dien men in zijn moeilijkste Haarlem- sche jaren links liet liggen. Een verwijt, dat niet enkele „burgers" maar wel velen zijner collega-artisten treft. Laten we over wat anders praten. Het beste schilderij op deze expositie is dan misschien het Parijsche Stadsgezicht van Filar ski; dat zonder nutteloos lawaai flink op de pooten staat en geschilderd is met den streek, die den schilder verraadt. Het doek Giethoorn, er naast, heeft eveneens qualiteiten en beide doeken missen die vaak holle frasen, waar mede Filarski's doeken gevuld kunnen zijn. Twee teekeningen van Jelle Troelstra, de eene ook uit Giethoorn, de andere uit Brugge zijn gave prachtdingen in hun soort, die ik op iedere keur-tentoonstelling van mooie schil derkunst terug kan zien, zonder dat ze er bij verliezen. Kees van Urk is sympathiek in zijn worsteling met de verfmaterie om zijn ver fijnde emoties vorm te geven (het groote landschap op de bovenzaal) de beeldhouwer Hubert van Lith is één dier exposanten die zijn vak in de vingers heeft (zie o.a. den vrouwenkop) en met het werk van mijn vriend Bezaan ben ik te lang nauw gelieerd geweest om er in de krant iets anders van te zeggen, dan dat het mij verheugt in zijn nieuwe drooge naald-prenten weereen verderen voor uitgang te zien. Er komt iets van den Fransc'h- man Coubine in dit mooi geschreven lijnwerk. Frans Huysmans lijkt mij moeilijk te beoordeelen, het is erg ongelijk en eer droog dan geestig. Jo Kruyder's aquariumstuk ken zijn fantastisch, maar vaak kleurig zon der kleur. De resteerende exposanten konden voorshands mijn enthousiasme niet opwek ken. Maar wat nog niet is, kan komen. Voor een heusche tentoonstelling zal d'Olde Deel het in de toekomst toch meer in strenger seler.tiA Tieten zoeken. J. H. DE BOIS,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2