srfp ajjj NAAR HET Nog eens de derde testmatch. DAMRUBRIEK m 9 m i i^i '9 1^1 W j c? y i p 3^ W A p n üf ïf s Ui m "SB Uf Si Hf m fü SU !:P' PP s Rubriek voor Vragen H A" A R t E M'S D A G B L' A D VRIJDAG 22 JANUARI 1967 ÏJ CRICKET IN AUSTRALIë. Allen faalde niet. De heer P. Lammerts v. Bueren komt in zijn beschouwing van 12 Jan. j.l. over de derde testmatch, te Melbourne gespeeld, tot de con clusie, dat Engeland een prachtkans om al reeds in de derde testmatch de „Ashes" te her overen, verloren heeft zien gaan, omdat vol gens hem de Engelsche captain G. O. Allen door de 1ste innings niet op 51—2 te sluiten, verzuimd zou hebben „tijdens het spel de voor zijn team meest gunstige beslissing te nemen. Allen zag tenslotte wat hij doen moest, maar realiseerde dit feit helaas veel te laat". De heer L. v, B, ziet nog veel meer tekortko mingen in de leiding van den Engelsehen cap tain (o.a. het niet geven van „hitting or ders"!) en ook de Engelsche batsmen kunnen „geen excuus voor een absoluut falen" in de lste innings aanvoeren. De vele actieve- en oud-cricketers in ons land, die alles wat betrekking heeft op cricket in Engeland en de Dominions en dus vanzelf sprekend het verloop van de derde testmatch van a—z gevolgd hebben, zullen allereerst en met recht de bekwaamheden, steunende op ervaring en spelkennis, van een Engelschen county-captain in het algemeen en zeker van een captain van een Engelsch test-team in het bijzonder, heel wat hooger aanslaan dan de heer L. v. B. doet en voorts unaniem van meening zijn, dat de geheele „beschouwing" van den heer L. v. B. of absoluut foutieve ge gevens steunt. De heer L. v. B. geeft blijk het juiste verloop van de derde testmatch niet te kennen. De bronnen waaruit hij de meest be trouwbare gegevens had kunnen putten wa ren vele, want hebben een C. B. Fry, D. R. Jar- dine. Jack Hobbs, Neville Cardus o.a. niet als verslaggevers van de Engelsche sportpers in het paviljoen te Melbourne gezeten? Men be hoeft zelfs deze hoogst deskundige verslagen niet eens gelezen te hebben om tot een geheel andere conclusie dan die van den heer L. v. B. te komen. Vooreerst schijnt hij niet te weten, dat de derde testmatch op Nieuwjaarsdag begonnen is. Op den eersten speeldag toch verkeerde het wicket in een zeer goeden toestand en men begrijpt dan ook niet hoe hij na het winnen van den toss door Bradman kan schrij ven: „de pitch was slecht bij het begin van de match .aangezien Australië vanzelfsprekend!?) naar de wickets trok, hadden zij dit groote nadeel het hoofd te bieden". Op een uitste kend bespeelbaar wicket dus scoorde Austra lië na een stand van 130—6, dank zij Mc. Cabe en Oldfield op dezen eersten dag 181 runs voor het verlies van 6 wickets. Op den 2den dag, Zaterdag, kon wegens zwaren regenval eerst om 2.15 begonnen wor den op een totaal onbespeelbaar wicket, zoo slecht als Melbourne volgens de meening van Australische experts nog nimmer te zien ge geven had. Met het oog op den follow-on had Bradman nog geen runs genoeg. Mc. Cabe kon op den 2den bal gaan. Drie Australische wicket-s vielen voor 19 runs en Bradman sloot snel op 2009. Engeland moest nu op een kleverig wicket, waarop eenvoudig niet te batten was, omdat de ballen de meest onberekenbare dingen de den, 51 runs maken om den follow-on te ont- loopen. Hoe moeilijk deze taak was, moge blij ken uit het feit, dat (na het verlies van de wickets van Barnett en Worthington) Ham mond en Leyland bij de theepauze de score van 14—2 slechts tot 402 hadden kunnen op voeren (over „hitting-orders" gesproken!). De weersgesteldheid was van dien aard, dat elk oogenblik opnieuw een zware regenbui verder spelen onmogelijk kon maken. De heer L. v. B. is van meening dat de Engelschen de 51 runs met „hitting orders" van Allen in een ha'f uur of hoogstens een uur bijeen hadden motten slaan, doch ziet eerstens niet dat door een dergelijke tactiek toe te passen, Engeland zeker niet de benoodigde 51 runs gehaald zou hebben en tweedens dat in het standhou den voor Allen een kans lag (zoo lang Ham mond tenminste nólf-aan bat was) om na den komenden rustdag (Zondag) op een inmiddels opgedroogd wicket een behoorlijk totaal bij een te brengen. Eerst een half uur na de theepauze, nadat Leyland op 56 gevangen was, viel Ham mond's wicket op 68 en spoedig werd het 769. Hammond, Leyland, Barnett en Mr. Extra scoorden samen 67 runs van de 76. Er bleven nog 35 minuten speeltijd over nadat Allen de innings gesloten had. O'Reilly ver dween even vlug als hij gekomen was. De Australische batsmen appelleerden nu tegen slecht licht, dat niet minder geweest moet zijn dan een uur daarvoor. Het appèl moest tenslotte toegewezen worden. Of het „bad sportsmanship" was. zooals C. B. Fry zegt. laten wij in het midden. In tegenstelling met de voornoemde ex perts noemt de heer L. v. B. het batten van de Australiërs een „zeer behoorlijke presta tie" als men deze innings vergelijkt ,.met die der Engelschen die er vrijwel niets van te recht brachten onder nagenoeg dezelfde om standigheden", om ons even later te vertel len dat Allen „zoo weinig mogelijk tijd aan een toch reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemde Innings had moeten besteden" teneinde op zijn beurt de Australiërs op het slechte wicket voor een laag totaal aan den kant te kunnen zetten. „We kunnen veilig aannemen", schrijft hij, „dat evenmin als de Engelsche cracks hiertoe in staat bleken te zijn onder de heersehende omstandigheden de Australische kopstukken een score van eenige beteekenis gemaakt zouden hebben". Geen excuus voor een absoluut falen der En gelsche bat-smen en later weer wèl een ex cuus om van de „nagenoeg dezelfde omstan digheden" maar verder niet te spreken, Het sluiten van Allen op 51—2 was niet de eenige kans die de Engelsche captain zag. Met nog 8 wickets in handèn had Allen, ge let op den beschikbaren speeltijd en het drei gende weer. betere kansen des Maandags op een goed wicket te batten. Des Maandags kon Australië inderdaad op een prachtig wicket batten. Het is den heer L. v. B. blijkbaar ontgaan dat Allen op de zen derden dag (Australië verloor 5 wickets voor 97 runs) den wedstrijd nog in handen gehad heeft. Des middags hebben de Eng - sche bowlers tengevolge van enkele korte re genbuien met een natten bal kunnen bowlen. Bradman won in de derde testmatch den toss en daarmede voor 50 pet. de match. Allen heeft in de twee voorafgaandë test- matches het geluk op zijn hand gehad, wat van Bradman in de 3de gezegd kan worden. Het was voor den Engelschen captain een „vechten tegen de bierkaai" en daarom be sluiten wij dit artikel met de gemotiveerde bewering: Allen faalde niet. JOH. SCCHMEENX. Damredacteur: J. W. van Dartelen Koedicfslaan 42. Heemstede Alle correspondentie deze rubriek betreffende gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. EEN FRAAIE LOKZET. In onderstaande stelling speculeerde de problemist S. E. v. d. Meer op een ver senden slagzet. Partijfragment No. 2368. Zwart M wit: Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 1 3 5 6 8 9 13 14 15 21 22 en 26. Wit 12 schijven op: 23 24 30 32 33 34 36 37 38 39 40 en 43. Zwart (S. E. v. d. Meer) speculeerde erop dat zijn beroemde tegenstander meester Jack de Haas zou vervolgen met 3329, waarop v. d. Meer dan zou gewonnen hebben door: 15—20, 5—10, 13—18, 6—11, 22:33 en 33—39! De Haas zag het! Een openings-snufje van Gortmans. De publicist, problemist en verzamelaar G. L. Gortmans te Londen publiceerde een ope- ningsgeestigheidje. Openings-variant No. 2369. Van de aanvangpositie af wordt als volgt gespeeld: 1. 34—30, 1923: 2. 30—25, 20—24; 3. 40—34, 14—19; 4. 44—40, 17—21?? en nu wint Wit een schijf door 25—20!! Speelt zwart nu 2429 A. dan Wit 33:24 (19:30) 34:25 (15:24) 32—27 (21:32) 37:30 en wint 2 schijven. Zwart kan ook 2430 A spelen, doch dan volgt Wit 35:24 (19:30) 34:25 (15:24) 32—27 (21:32) 37:30 en wint ook 2 schijven. Werkwaardig eenvoudig, dochtot op heden nog totaal onbekend! PROBLEMATIEK. Voor onze probleemvrienden geven wij hier onder ter oplossing een compositie van C. Koomen te Assendelft. Probleem No. 2370. Auteur: C. Koomen Assendelft. Eerste publicatie. Zwart: m m ,-r- m W '9 m. W, Wit: Stand m cijfers: Zwart 9 schijven op: 6 11 13 14 17 18 19 20 en 24. Wit 10 schijven op: 25 26 27 28 33 36 42 43 47 en 48. Mag Zwart 1823 spelen? Voorts geven wij nog ter oplossing een probleem van J. Kroon te Haarlem (lid van de Damclub „Het Noorden"). Probleem No. 2371. Auteur: J. Kroon Haarlem. Eerste publicatie. Zwart: §s m m m m UJ "m m m m m m m ut m m m W: s T' m m iPP w 9 :'=i 8 'm Wit: Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 8 9 10 11 12 14 16 18 19 20 22 en 23. Wit 12 schijven op: 21 26 27 31 33 35 36 39 42 45 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide problemen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandagavond 8 Februari a.s. bij den redacteur dezer rubriek. OPLOSSINGEN. No. 2355: A. H. v. d. Geest, Haarlem. Wit: 35—30 (23:33) 42—38 (33:22) 21—17 (16:30) 17:10 (4:15) 25:25 en wint. Op Wit 3228 en 34:3 in de aanvangspositie volgt Zwart 2430, 410, 16:2 en 2:45. Probleem No. 23255 werd correct opgelost door: A. C. Klabou te Haarlem: H. F. Anto- nisse te Santpoort; N. Zomer en F. D. Kat, beiden te Heemstede. AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Van S trien te Tallinn. Uit Tallinn: De Ford-équipe A. van Strien en F. Diepen, die Tallinn heeft gekozen als starplaats voor den sterrit naar Monte Carlo, is heden in de Esthlandsche hoofdstad aangekomen. De wegen waren uitstekend ge weest: de wagen heeft in goeden staat de startplaats bereikt. De bemanning bevindt zich in de beste conditie. TAFELTENNIS. SHOT—H.T.T.C. 3 (3—7). Hoewel H. T. T. C. met een 30 achterstand den strijd moest aanbinden, doordat J. Bijlmer niet was komen opdagen, heeft zij door alle partijen te winnen nog een flinke overwinning behaald. Vogelzang, die er den laatsten tijd eenigs- zins uit is, speelde zijn eerste partij wat aar zelend. Later op den avond kwam hij er veel beter in; tegen Hurts speelde hij, zooals wij dat van hem gewend zijn. Met 218 en 2112 behaalde Vogelzang de overwinning. Bijlmer won in twee sets van Hurts en Vander en van de taai verdedigende Francken- liuyzen in 3 sets. Het dubbelspel wonnen Vo gelzang en Bijlmer 'van Hurfe en Vander met 21—13, 21—13. Tweede klasse: Shot 2Victoria 2 19 ARROND. RECHTBANK Was het witlof? Een controleur van de Crisislandbouw- centrale zag op 11 Sept. j.l. op het terrein van een landbouwer in den Haarlemmermeer een party wortelen, die op hem den indruk maakten witlofwortelen te zijn. Voor het tee- len daarvan had de lanbouwer echter geen vergunning, zoodat een procesverbaal volgde. Voor de Arr.-Rechtbank, waar deze zaak in hooger beroep behandeld werd, voerde ver dachte aan, dat het cichoreiwortelen waren, waarvan de teelt vrij is. Deze worden volgens verd. pas witlofwortelen, wanneer zij inge kuild zijn. Verd. had zelf een aantal witlof- en cicho reiwortelen meegebracht. Tusschen den getuige-deskundige en verd. ontspon zich een debat over het. verschil tus schen cichorei- en witlofwortelen, De get. desk. meende dat witlof een veredelde cicho reiwortel is. Verd. bestreedt dit, en verklaarde dat van elke cichoreiwortel witlof getrokken kan worden. Een regeeringsbesluit spreekt van „cichorei, mits niet voor witlof", waaruit dus zou kunnen worden afgeleid, dat het hier inderdaad één en dezelfde plant betreft. Een tweede getuige-deskundige verklaarde, dat van cichoreiwortel wel witlof gebroeid kan worden, doch van een inférieure kwaliteit. De Officier zeide in zijn requisitoir: verd. is ook al weer iemand, die steeds naast de wet. leeft. Hij tracht zich er nu op deze wijze uit te redden, doch dat zijn maar smoesjes. De Officier persisteert dan ook bij den eisch van den kantonrechter nl. een boete van f 100. De verdeddiger, mr. J. E. Goudsmit wees nog eens op de uitdrukking „cichorei, mits niet voor witlof", in een officieel regeer ingsstuk, waaruit zou blijken, dat het hier eenzelfde product betreft. Verd. trok de deskundigheid van de controleurs sterk in twijfel, daar dit een landbouwtechnische aangelegenheid be treft. In dit geval is dus van een overtreding door verd. geen sprake. De betrokken worte len waren nog niet ingekuild en tot zoo lang blijkt uit niets dat het witlofwortelen zijn. PI, concludeerde vrijspraak met teruggave van de in geslag genomen wortelen. Mocht de Rechtbank niet onmiddellijk tot vrijspraak besluiten, dan zou het wenschelijk zijn een landbouwdeskundige te raadplegen, aldus mr. Goudsmit. Uitspraak over veertien dagen. HAARLEMMERMEER VERBETERINGEN IN NIEUW-VENNEP. Op het gemeentelijk grondbedrijf te Nieuw- Vennep is een mooie lange weg, welke parallel loopt met den Venneperweg, de Eugenie Pré- vinaireweg. Deze weg is aldaar echt landelijk gelegen en begrijpelijk is het dan ook dat eenige arbeiders in de laatste jaren daarlangs hun huisje heb ben gebouw. Toch was het een groot bezwaar, dat het buizennet van de provinciale waterleiding op hield aan het einde van den Sportveldweg en niet was doorgetrokken langs genoemden weg. Het dag. bestuur van deze gemeente heeft reeds eerder aangedrongen bij de directie van dit bedrijf om aan dit bezwaar tegemoet te komen, hetgeen toen echter zonder eenig resultaat is gebleven. Kortgeleden zijn de onderhandelingen op nieuw opgevat en is met medewerking van den gemeenteraad een regeling getroffen, zoodat de verlenging van het buizennet van den Sportveldweg af tot aan het plantsoen bij de Venneperstraat is verzekerd. Verder schijnt het in de bedoeling van het gemeentebestuur te liggen om de tegenwoor dige vuilnisbelt op te ruimen en daarvoor een nieuwe plaats te zoeken op een perceel ge meentegrond, gelegen ten zuidwesten van de spoorbaan hetgeen aan de algeheele verfraai ing van dezen weg en zijn toekomstige bebou wing ongetwijfeld in ruimte ten goede zal komen.' UITVOERING MUZIEKSCHOOL. De Hillegomsche Muziekschool gaf gister avond in „De Gouden Leeuw" te Nieuw-Ven- nep een uitvoering, waarbij optraden: Hilleg. Mandolinegezelschap, Hilleg. Accordeon En semble „Excelsior" en eenige solisten. De zaal was slechts matig bezet. De verschillende nummers van het program ma werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. UITVOERING FANFAREGEZELSCHAP. Hoofddorp's Fanfaregezelschap „Excelsior" zal op Donderdag 28 Januari in de Beurs al daar een uitvoering geven, met medewerking van het Cabax-etgezelschap „Lobe", terwijl „The Accordeon Sangers" voor de noodige af wisseling zullen zorgen. van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Mijn licht grijze gabardine regenjas zit vol vlekken door afdruipen van oranje pa pier. Benzine heeft niet geholpen. Wat kan ik er aan doen? ANTWOORD: Met zeer heet water afsponsen en daarna droog kloppen met leeren lap. Zoo noodig herhalen, doch met een scheutje mleren- Huur door hét water. i eenvoudig recept voor ap- VRAAG: Wat is e péltaart? ANTWOORD: 2 00 gr. bloem, 150 gr. boter. 100 gr. basterdsuiker, de geraspte schil van één ci troen. 500 gr. goudreinetten, 50 gr. suiker, wat kaneel. 50 gr. krenten of rozijnen, 1 ei. Maak van boter, bloem, basterdsuiker en geraspte citroen schil een soepel, samenhangend deeg. Druk het grootste gedeelte daarvan in een springvorm, zoo dat de bodem geheel en een deel van den op staan den rand er netjes mee bedekt zijn. Schil de appelen, vierendeel ze, verwijder het klokhuis en snijd ze in schijfjes. Leg deze schijfjes keurig in de deegbak, bestrooi de eer ste laag met suiker, kaneel en krenten. Rol het overgebleven deeg dun uit. Snijd er smalle reep jes van. Leg die reepjes eerst als een kruis, en daarna rond in drie cirkels (één groote voor den buitenkant, één kleintje voor het midden enz.) •er de appelen en het deegrandje. Bestrijk het deeg met wat geklopt ei en water, en bak de taart ruim één uur in een matig warmen oven. Daar de appelstukjes neiging vertonnen om een beetje uit te drogen, bestrijkt men de taart na bekoeling met een weinig abrikozenjam. VRAAG: Hoe moet ik hoofdkaas maken? ANTWOORD: Benoodigdheden: 1/2 varkens kop van 2 1/2 K.G.. 2 1/2 a 3 K.G. kalfsvleescli indien de kop erg vet is. anders 2 KG.. 50 gr. zout, 5 gr. peper, 1 nootmuskaat, wat fijne kruid nagelen, 2 dL. azijn, 1 L. bouillon van varkens kop en kalfsvleesch. Kook den aan stukken gehakten kop gaar in water met zout, het kalfsvleesch eveneens. Neem al het vleesch van den kop, hak het fijn met het kalfsvleesch. Vermeng het vleesch met zout, kruiden en bouillon. Proef, of de massa goed van smaak is, stoof dit samen 11/2 uur. Voeg naar smaak azijn toe. Schep de massa in kommetjes of steenen vormen, die met koud water zijn om gespoeld, tot een vingerbreed onder den rand. Laat ze koud worden, bedek ze met een stukje wit papier en schenk er wat azijn op. Schenk, als de hoofdkaas lang bewaard moet worden, af en toe wat azijn op het papiertje, maar maak de massa dan minder zuur. Zet ze op een koele, droge plaats. VRAAG: Hoe maakt men een zalmschotel voor 5 a 6 personen? Kan ik die 's middags al klaar maken, als zij 's avonds gebruikt moet worden? En kan dan de rest blijven staan tot den volgen den avond? ANTWOORD: Leg de zalm uit een blik op een schotel, maak er een rond of ovaal figuur van en bedek dit met mayonnaise. Recept van mayonnaise: Klop in een kom met een eierklopper de dooiers van 3 eieren even los met peper, zout en mosterdpoeder. Voeg dan, onder flink kloppen, een eetlepel azijn erbij, en roer dit samen tot een gelijke massa. Schenk er dan 1 dL. olijfolie bij, eerst druppelsgewijze, on der voortdurend kloppen, daarna wat sneller. Voeg vervolgens nog wat azijn toe, steeds goed kloppend. Olie en azijn mogen niet te koud zijn. maar moeten kamertemperatuur hebben. Is de mayonnaise te dun geworden, dan kan men ze dikker krijgen door toevoeging van een opgelost blaadje gelatine of door een stukje bo ter zalfachtig uit te roeren en daarbij, goed roe rende. de te dunne mayonnaise te voegen. Mayonnaise kan eenigen tijd bewaard worden in een jampotje onder een laagje olie en afge sloten met perkamentpapier, waarin een paar gaatjes geprikt zijn tegen het ranzig worden dei- olie. Vóór het gebruik wordt deze afgegoten. Het is het beste, de mayonnaise onrriiddellijk voor het gebruik te maken. Den volgenden dag is het gerecht niet smakelijk meer. VRAAG: Wat is het recept voor vleeschcro- quetten en voor mayonnaise? ANTWOORD: (Voor S croquetten): 1. Benoo digdheden: 200 gr. vleeschresten, 1 1/2 dL. melk of jus met water. 20 gr. tarwebloem, 2 5 gr. boter, wat peper, zout, nootmuskaat, gehakte peterselie, een paar eetlepels bloem, een pannetje frituur vet (slaolie of Delfia). Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gladde massa, voeg daarbij langzamerhand hot vocht en laat het sausje, even roerende, een paar minuten doorkoken. Roer er het gehakte of gemalen vleesch en de kruiden door. Laat het deeg. uitgespreid op een plat bord, afkoelen tot het stevig is. Vorm er croquetjes van een wentel die in het paneermeel. Meng de bloem aan met een paar lepels water tot een dik papje, dompel daarin de croquetjes en wentel ze daarna weer in het paneermeel. Laat vervolgens het frituurvet zóó heet worden, dat de damp ervan af slaat. Leg er 2 a 4 croquetjes in en laat ze lichtbruin bakken. Neem ze er dan uit met een schuimspaan. Laat ze vervolgens op een stuk grauw papier uitlekken en dien ze op een servetje op. Garneer de schaal met peterse lie. 2. Voor S eieren 11/2 dL. Jcookroom, 3 eier dooiers, 3 eetlepels olijfolie, 2 eetlepels kruiden- en een eetlepel gewone azijn, zout, mosterdpoe der, peper. Klop de eidooiers in het pannetje, voeg den room toe, giet vervolgens, in een dun straaltje de olie er bij. Lttal' dit onder goed roeren op de kachel binden, vermeng het dan voorzichtig met de azijn en mosterd poeder, peper en zout naar smaak. Neem, als deze mayonnaise koud ge bruikt wordt, 2 dL. room in plaats van 11/2 d.L. en laat de saus onder af en toe roeren be koelen om het vormen van een vel te voorlco- WITBROOD. Wij hebben in deze rubriek onlangs een recept gegeven voor witbrood. Daar in stond vermeld, dat het deeg 1/2 uur moet rij zen. Dit had moeten zijn: 1 1/2 uur. DIVERSEN. VRAAG: Is de .Tulianaboom in het Julianapark geplant l»ij de geboorte van de Prinses, en zoo ja. was het toen een klein boompje? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja. VRAAG: Mag men op een feest, in een zaaltje waarop ongeveer 40 genoodigden aanwezig zul len zijn, coulissen gebruiken? Er is van voren een deur (de ingang), aan de achterzijde twee openslaande deuren. ANTWOORD: Als het gezelschap niet meer dan 50 personen groot is. valt u buiten de brandweerbepallngen en kunt u de coulissen plaatsen TOULON Toulon, ziet er in den morgen vriendelijker uit. Ik vind een rond hardrood geverfd tafel tje en een hei-gele stoel in een zon-plek op het trottoir voor een café. En met een kop koffie, een gouden croissant en een krant voor me zijn alle reiszorgen van den vorigen dag vergeten. Zelfs de desillusie van een wasch- tafel met een warm- en koud-Avater kraan, die tezamen niet meer dan een zeer dun straal tje koud water produceeren, en de lasten van een ruzie midden in den nacht in de kamer aan den overkant van de gang (een ruzie die tenslotte op de gang wordt voortgezet en ein digt met booze schreden op den trap die voor geruimen tijd gaan en komen) hebben thans bijna elke beteekenis verloren. Het stationsplein ligt op een helling. Er staan wat palmboomen en een vriendelijke ouwe vrouw verkoopt er groente: geweldig groote, witte bloemkoolen en veel uien en xoode Spaansche pepers. Haar muilezel wacht, hin nikt en flapt de te lange ooren. Marokkaan- sche troepen rijden met lichte wagentjes op hooge wielen voorbij: twee man op den bok en twee, die te voet volgen, zwijgend en zeer onderdanig. Ze dragen een roóde fez, die gloeit in de zon als Japansche ballons op een bal chempêtre. De tram-conducteurs zijn v rooi ijk en van het Fransohe slag, dat elk me- canique als een stuk speelgoed beschouwt en nooit ophoudt er zich mee te vermaken. Ze houden hun leven lang de mentaliteit van Jantje, die conducteurtje speelt, toet roept en gewichtig kaartjes knipt. Hier op het sta tionsplein, waar ze overmatig luid bellend in volle vaart de helling afrijden, -halen ze pas goed hun hart op en, staande op het open voor-balcon, ontsnapt hen soms een rollende regel uit een pompeus lied. Nauwe straten, waar de wasch fleurig van raam tot raam hangt gespannen, komen allen aan de haven uit. Daar paradeert Toulon den lieven langen Zondag. Daar zit men in café's en ondergaat de allerluidste radio, die reeds op den vroegen morgen zonder blikken of blozen de meest weelderige grand-opera uitkraait slechts af en toe overstemd door de bel van een visscher, die zijn afgedankte boot met wat kleur en wat bonte kussens heeft opge- frischt en nu een rondvaart door de Laven aanbiedt. Een jongen en meisje van misschien 12, 14 jaar trekken met een accordeon van café tot café. Ze hebben donkere stille ge zichten, die luisterend over het instrument zijn gebogen en kleine handen, die in een ze ker samenspel ongedwongen be we ge p. Zelfs als een ondeugend meisje de roode kwast van een matrozenbaret aanraakt (het krioelt van matrozen aan de haven, want het is een vrije dag) en onder luid gelach van het publiek de prijs die daarop staat „een kus" moet betalen, blijven hun gezichten onverstoorbaar gebo gen, alsof voor hen geen werkelijkheid be staat buiten een accordeon-wijsje. Op weg naar het station kom ik in een stil grijs straatje een gekleurde vrouw tegen, die op geruischlooze voeten langs de huizen schuift. Ze is gekleed in een roode doek, afge zet met goud-gallon, die over haar hoofd gaat het goud-gallon afstekend te gen het zwarte haar om haar leden is ge drapeerd en tenslotte in een lust, die van den schouder afhangt, een klein bruin kindje om vangen houdt. Er is een glimlach om haar óre-eden mond, die soms zachte klanken fluis tert. Zoo zacht, dat de wereld van radio's en rondvaarten heel ver weg schuift en uit het gehoor verdwijnt. Ik den,k nog aan de neer geslagen oogleden met de lange wimpers als een wuivende schaduw over de wang als het kleine kust-treintje, dat me naar Le Lavandou zal brengen plotseling een allergekst hoog twee-tonig toet-geluid maakt, dat het uit puur plezier blijft herhalen terwijl het het station uitstuift. Het jaagt dwars door het land; hier en daar pijnboomen, soms ineens een stuk diepblauwe zee, het stopt af en toe bij wat huizen, rijdt dan dwars door iemand's sla tuintje, waar de sla keurig aan weerszijden van de voren in rechte rijen staat geplant; door verschgeploegde velden, waar de grillige wijnstokken gesnoeid staan, wachtend in de roodbruine openliggende aarde om te ontbot ten; mandarijnen rij-pen in luwe plekjes; lichtgepleisterde huizen liggen verscholen in de boomen en aan de grens van de kleurrijke vlakte liggen de zware rotsachtige heuvelen met een verlaten oud kasteel hier en daar en enkele trotsehe cypressen. En dan tenslotte Le Lavandou. Een vis- sohersplaatsje met nauwe straatjes en veel trapjes en oude daken en alles goedmoedig door elkaar gebouwd M'n kamer kijkt over do schotsche en scheeve daken uit tot waar de groene en blauwe en witte visschersbootjes aan de uitgebouwde pier zachtjes op en neer liggen te wiegelen. En er is een hond hier in huis, een ras-loos beest met lange roodblonde haren en een vriendelijke kop. Hij weet zijn staart sierlijk te dragen en is trotsch op de witte pluim aan het eind. en bovenal, hij is blij me te zien. En de mimosa voor het raam staat op het punt in geel uit te barsten. En de zon schijntHet is goed, heel goed. VR. S. OUD IJZER GESTOLEN Aan het bureau van politie te Aerdenhout is ingesloten de 19-jarige A. S. uit Haarlem, die Donderdagmiddag dóór de Haarlemsche politie werd aangehouden. De man heeft een hoeveelheid oud ijzer van de gemeente Bloe- mendaal ontvreemd, Jdat aan den Zeeweg lag. HET CENTRAAL-TOONEEL IN DEN STADSSCHOUWBURG. Zaterdag a.s. zal in den Stadsschouwburg het Centraal-Tooneel, Dir. Cees Laseur, een herhaling geven van het geestige tooneel- werk van Curt Götz; „Prof. Dr. Hiob Prato- rius", waarin de hoofdrollen vertolkt worden door Mary Dresselhuys en Cees Laseur. NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. De Sabijnsche Maagdenroof. Op Maandag 25 en Dinsdag 26 Januari wordt voor de leden van den Nieuwen Haar- lemschen Kunstkring een voorstelling gege ven van het blijspel in vier bedrijven" „De Sabijnsche Maagdenroof", door F. en P. von Schönthans De opvoering geschiedt door het gezelschap Jan Musch. Ré KOSTER NAAR ZWITSERLAND. De zangeres Ré Koster is uitgenoodigd tot het geven van een reeks concerten in Zwit serland. waarbij de componist Ernst Krenek haar zal begeleiden. Het eerste concert op 25 Januari a.s. te Genève wordt door Radio Suisse RomancLe uitgezonden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3