^WEERBERICHT Financiëel-Economisch weekoverzicht. ZATERDAG 23 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD I Lenin Herdenkingsbijeenkomst Rede van Ko Beuzemaker. Ter herdenking van den sterfdag van Lenin had de Communistische Partij Holland afd. Haarlem gisteravond in het Gemeentelijk Concertgebouw een bijeenkomst belegd waar in de heer Ko Beuzemaker een rede uitsprak en waaraan medewerking werd verleend door het Ballet Dynamo en de muziekvereeniging Voorwaarts. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer D. Noordewier opende dezen avond met een kort woord waarin hij de gevallen Com munisten in Spanje herdacht en op de betee- kenis van de Lenin-herdenking wees. Laat alle arbeideers, kleine middenstanders en boe ren zich aansluiten, aldus spreker, om ge zamenlijk het fascisme te verslaan. Na de pauze nam de heer Beuzemaker het woord. Dertien jaar geleden, zoo ving spreker zijn rede aan. bereikte ons de tijding van den dood van den bevrijder van Rusland Lenin. Lenin was niet alleen de onbetwistbare lei der van de Russische arbeiders, maar van de geheele internationale arbeidersklasse. Aan Lenin is het te danken, dat voor het eerst in de wereldgeschiedenis een volk van honderden millioenen het socialisme heeft aangenomen. Rusland is het granieten blok geworden waar tegen de fascistische staten te pletter zullen looper. indien zij deze burcht zouden willen aanvallen. Nu is echter een andere politiek noodig dan Lenin voerde., daar de internationale toestand geheel veranderd is. Spanje is reeds een beeld hoe de oor logen van de komende jaren eruit zullen zien. Nederland ligt op het oogenblik in het brandpunt, der internationale verwikkelingen. Nieuwe wegen moeten worden ingeslagen om het fascistisch gevaar te keeren. Alleen door een vereeniging der volksmassa's is dit moge lijk. Velen zien thans echter niet alleen in het fascisme doch ook in het communisme een gevaar; deze groepen zijn echter niet op één lijn te stellen. Het communisme brengt im mers godsdienst- en gewetensvrijheid terwijl het fascisme deze juist onderdrukt. Vervolgens behandelde hij het incident dat zich met Duitschland heeft voorgedaan in ver band met het niet spelen van het Horst Wes- sellied bij het Koninklijk huwelijk. Toen dit lied tenslotte toch gespeeld werd, heeft alleen de nationaal socialistische pers dit toege juicht. Tegen het fascisme, aldus besloot spreker zijn rede, moet een volksfront gevormd worden en bij de a.s. verkiezingen zal het streven der communistische partij er op gericht zijn een democratische regeering te krijgen, die het fascisme krachtig bestrijdt. Na de rede van den heer Beuzemaker, zond men een telegram aan den Spaanschen ge zant. waarin de vergadering haar sympathie en medegevoel uitsprak voor den strijd, dien de Spaansche regeering op het oogenblik te voeren heeft. Ned. Volksfascisme „Zwart Front". fcRITS SCHUURMAN LEIDT DRIE CONCERTEN VAN HET RESIDENTIE ORKEST. Naar wij vernemen is de dirigent der Haar- lemsche Orkestvereeniging, Frits Schuurman, wederom uitgenoodigd een drietal concerten van het Residentieorkest te leiden en wel op 26 Januari een concert der Haarlemsche Bachvereeniging te Haarlem, op 27 Januari een Dilligentiaconcert in Den Haag en op 28 Januari een concert te Rotterdam. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. A.s. Maandagmiddag half drie zal de heer L. van Gent voor de Vereeniging van Huis vrouwen in de tuinzaai van het Gemeentelijk Concertgebouw een lezing met lichtbeelden houden over Bretagne. NIEUWE STRAATNAMEN. B. en W. van Haarlem hebben besloten de Constantijn Huygensstraat in Haarlem-Noord met- een bocht door te trekken naar de Hooft- straat en vervolgens de Van Baerlestraat. die uitkomt op den Vergierdeweg, eveneens Con stantijn Huygensstraat te noemen. H.T. MAANDBLAD. Het H.T.-Maandblad, officieel orgaan van de Tooneelvereeniging „Haarlem's Tooneel", kon digt voor Donderdag 4 Februari een tooneel- voorstelling aan, te geven door de Kon. Vereen. „Litteris Sacrum" te Leiden. De voorstelling heeft plaats in den Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt „Dr. Sally" (Good Morning. Bill), blijspel in 3 bedrijven door P. G. Wodè- house vertaald door mr. J. Blieck. Na afloop is er bal in een nog nader bekend te maken zaal. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zondagmorgen 24 Januari half 11 uur wordt voor het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een lezing gehouden over het onderwerp ..Conflicten tusschen Godsdienst en Weten schap" door den heer J. Hoving, hoofdbestuur der van de vrijdenkersvereeniging „De Dage raad". Deze lezing vondt plaats in het ge bouw De Centrale, Spaarne 94 en niet, zooals medegedeeld in „Caecilia". KLEINKUNST-AVOND. Dinsdag 26 Januari wordt in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een tweede klein- kunstavond gegeven. Impresario Theo Bouw meester. Medewerkenden zijn Johnny Rovo, Marcell Lafosse (aan den vleugel), Barandini met zijn grappigen zoon, Renée van Eist, interna tionale chansonnière en Larette. TOONEELUITVOER1NG. HEEMSTEDE Zaterdag. Zondag a.s. zal de R.K. tooneelvereeniging D. E. S. in de tooneelzaal van het R.K. Ver- eenigingsgebouw, haar tweede seizoenuitvoe ring geven. Opgevoerd zal worden „De lichte last", spel uit de arbeiderswereld, in 4 be drijven, door Kees Spierings. ANTHRACIET-EIERKOLEN DE ALLERBESTE ƒ1.40 per H.L. „DE SP AARNEST AD" FR. VARKENSMARKT 6—10 - TELEF. 14144 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen Zuidoostelijken tot Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 784.2 m.M. te Helsingfors, Laagste 721.2 m.M. te Isafjord. De luchtdrukverandermgen in het Westen blijven groot en snel veranderlijk. Nadat gisteren een sterke stijging op de Britsche eilanden den wind plotseling had doen afnemen, verschijnt nu in het Zuidwes ten een zeer diepe secundaire van de depres sie bij IJsland, die zelf in Noordoostelijke rich ting aftrekt. I>e hooge drukking is in Finland tot boven 785 m.M. gestegen. De strenge vorst houdt in Finland en Polen aan. maar in Scandinavië is de vorst afgenomen en in het Zuiden en Wes ten zelfs dooi ingevallen. Aan de Noorsche kust waait het nog krachtig tot stormachtig uit Oost. In Duitschland nam de vorst in het mid den sterg af, in het Westen is lichte dooi in gevallen. maar in de bovenlucht is de tem peratuur tot ruim 2000 M., bij München 3000 M. boven nul graden en er komen tempera turen tot tien gradei; voor. Om de Alpen heerscht windstilte met lich te vorst aan den grond, maar dooi in de ber gen tot 3000 Meter. In West-Frankrijk ïs de lucht betrokken, bij krachtigen Zuidelijken wind. Bij het Kanaal valt regen, evenals in Engeland. In Ierland en Schotland is de lucht tijdelijk opgeklaard en waait het krachtig uit Zuid-Oost tot Zuid-West. Indien de depressie in het Zuid-Oosten zich nog eenigen tijd over Frankrijk blijft uitbreiden, zulen de Oostelijke winden koude aanvoeren, maar bij de hooge temperatuur in de bovenlucht is nog gen vorst van beteekenis te wachten. BAROMETERSTAND: Vorige stand 760 m.M. Stand vaai heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 11.48 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 17.0022.30 uur. Zondag v.m. 0.38 uur; n.m. 12.55 uur. Strand berijdbaar van 5.3011.00 uur. Maandag v.m. 1.40 uur; n.m. 13.57 uur. Strand berijdbaar van 6.40—12.00 uur. Arnold Meyer over: „Er Is slechts één redding voor Nederland". Voor de afd. Haarlem van Nederlandsch Volksfascisme „Zwart Front" sprak Vrijdag avond in de Tuinzaal van het Gem. Concert gebouw de heer Arnold Meyer, algemeen leider van „Zwart Front", over het onderwerp: „Er is slechts één redding voor Nederland". Spr. begon met te zeggen, dat voor iedere politieke partij als voorwaarde moet gelden, dat zij eerlijk zij. Zoo spreekt de R.K. Staats partij van corporatieve ordening, maar in waarheid wil zij die ordening niet. Dr. Colijn, om een andere partij te noemen, voert geen anti-revolutionnaire politiek. De S. D. A. P. heeft zich laf en karakterloos getoond. Al die partijen houden krampachtig vast aan het demo-liberale stelsel, aan eigen bate en eigen eer. In de eerlijkheid en de overtuiging der communisten gelooft spr. ook niet meer. Tegen de nat. soc. beweging heeft „Zwart Front" groote bezwaren. Ook die beweging is niet eerlijk en niet karaktervol: men heeft aan die beweging nooit houvast. Dit blijkt bij voorbeeld uit wat men uit het N. S. B.-kamp hoort over het Jodenvraagstuk en over de vrijmetselarij. Is de N. S. B. sociaal of is zij liberaal? Men weet het niet; er zit geen lijn in deze beweging; heden trekt zij in wat zij gisteren gezegd heeft. De kracht van „Zwart Front" is juist, dat het zoo beginselvast is: „ons ja is ja en ons neen is neen!" (applaus). Zwart Front is vóór Oranje, maar het is er tegen, dat er misbruik gemaakt wordt van Oranje: op Prins Bernhard, die ongetwijfeld een joyeuse entree heeft gemaakt, hebben da delijk de potentaten van het demo-liberale stelsel en de geldmagnaten beslag gelegd, maar bij de werkloozen is de Prins niet ge weest. Zwart Front beschouwt de Joden als vreemdelingen, die het gastrecht hebben te eerbiedigen; er kan niet geduld worden, dat zij het bloed uit het Nederlandsche volk zui gen, dat zij zich overal indringen en de sleu telposities innemen. Spr. wil ook niets weten van het „waanzin nig pacifisme" en hij is voorstander van een sterk, autoritair staatsgezag, staande boven de corporaties. Een nieuwe staat moet wor den opgebouwd, niet Duitsch. niet Italiaansch, maar Nederlandsch. Het Duitsche stelsel is volgens spr. „mis" en een beweging, die alles vereert, wat nu uit Duitschland komt en dat doet de N. S. B. is geeix Nederlandsche maar een Duitsche beweging! (luid applaus). (Eenige personen verlaten de zaal). Zwart Front daarentegen is een nationale beweging; het wil dat de bekwamen naar vo ren komen; dat werkgevers en werknemers eendrachtig als gelijken samenwerken. De Staat heeft tot eenige taak: i-egeeren: de Staat van heden doet alles, behalve regeeren: hij begeeft zich op verschillende terreinen, maar brengt geen eenheid onder het volk. Het is noodig dat gemeenschapsbelang gaat vóór het groepsbelang en het groepsbelang boven dat van den enkeling. Elk individu moet slechts een schakel zijn in het Nederlandsche volk. De productie moet dienstbaar worden gemaakt niet aan het belang van enkelen, maar aan het geheele volk. Voorts is de beweging Z. Fr. christelijk, d. w. z. eert God en hebt uw naasten lief. Zij wil geen staats-, maar ook geen kerk- absolutisme. Met dogmatiek heeft men in het kerkgebouw te maken, maar niet in het da gelij ksch leven. Spr. besloot met te zeggen dat slechts de be ginselen van Zw. Fr. het Nederlandsche volk zullen kunnen redden. Zwart Front wil een omwenteling van het heerschende stelsel; het is revolutionnair: het wil het volk bevrijden van de tyrannle, die het hart van het Neder landsche volk doorwondt. Nadat spr. na een pauze nog een vraag van j een der aanwezigen had beantwoord, werd de yergadering gesloten. 1 Gezonde reactie op de beur zen. De arbeidsconflicten in Amerika. Groote handelspoli tieke activiteit onzer regeering. Verbetering in de scheep vaart. Het egalisatiefonds. De daling van den rente standaard. Het is op aarde nu eenmaal niet anders: v/ie in onnoozele verwatenheid meent, door een zeer hoogen berg te beklimmen, de zon te kunnen bereiken, begint, op een zekere hoogte gekomen, aan bergziekte te lijden; hij hijgt naar adem; het hart bonst, de ooren suizen, slapeloos zijn de nachten en al spoe dig ziet hij zich genoodzaakt, lagere streken op te zoeken, wil Ihij niet de kans loopen, door duizelingen bevangen in een peilloozen afgrond te storten. Ook de beurzen hebben een lichten aanval van bergziekte gekregen, de Amsterdamsche beurs niet minder dan haar zusters in andere landen, enwij verheugen ons over deze ziekte. Men was den laatsten tijd wel al te hard van stapel geloopen. Men staalde zich blind op de fenomenale stijging der goederenprij- zen, die ongetwijfeld de koopkracht der pro ducenten in alle deelen der wereld stimu- leeide. Men vergat daarbij evenwel, dat hier door ook de kosten van levensonderhoud moesten stijgen. Men verloor uit het oog, dat het nog onzeker is, of de fabrikanten de stijging der grondstofprijzen door een ver hooging van den prijs der fabrikanten op de verbruikers zullen kunnen afwentelen, men vergat kortom, dat elke hausse tegelijkertijd de kiemen bevat van sociale onrust en van de op de hausse noodzakelijkerwijs volgende depressie Men klom omhoog, om het zonlicht te vat ten en in die klimpartij nam men zelfs ouden van dagen, kreupelen, zieken mede. zonder zich er om te bekommeren, of zij de reis wel konden aanvaarden. Iaat staan volbrengen Men begon te koopen zonder ooi-deel des on derscheids. Incourante aandeelen. welke waarlijk niet zonder reden incourant en laag geprijsd zijn, werden gretig uit de markt ge nomen met de simpele redeneering, dat zij bij de algemeene stijging waren achtergeble ven (speciaal rubber-, suiker- en thee-aan- deelen) en men sloeg weinig acht op de waarschuwingen van enkelen, die meenden, dat de omhooggedreven koersen dier aandee len niet in overeenstemming waren met de intrinsieke waarde, noch zelfs met de toe komstwaarde der betrokken maatschappijen. In den aanvang dezer week is dan ook een gezonde reactie ingetreden, toen het boven dien bleek, dat de twee groot pessimisme- factoren van den huidigen tijd: Europeesceh politiek en Amerikaansche sociale onrust, hun venijnige koppen weer bc-gonnen op te steken. De stakingsbeweging in de Ver. Sta ten speciaal verwekt bezorgdheid. Wij schre ven reeds in een vorig overzicht, dat, ook indien in de automobielindustrie een com promis mocht worden bereikt, het gevaar voor sociale onrust zou blijven bestaan. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is er nog geen oplossing in het conflict gevonden en de ontwikkeling der situatie wijst er op, dat het hier aan de zijde der stakers meer gaat om het behalen eener moreele overwin ning dan van reëele voordeelen. Meer en meer blijkt het. dat de actie van John L. Lewis, den feilen leider van het „Committee for In dustrial Organisation", een novum heeft binnengeloodst ln.de Amerikaansche arbei dersbeweging: het gaat niet om een econo- mischen doch om een politieken strijd, met het doel, de arbeiders in verticalen zin bin nen geheele industriegroepen te organisee- ren. Ook indien de staking op de een of an dere wijze beëindigd mocht worden zien wij de arbeiderssituatie in de Ver. Staten nog vrij donker in. Wij gelooven dat meer sta kingen in de eerstkomende maanden dreigen uit te breken, met name bijv. in de staal industrie en de kolenmijnen, terwijl wellicht ook de petroleumnijverheid zal worden aan getast. Roosevelt, die juist officieel zijn tweede ambtsperiode is ingetreden, zal zich. staande midden in de hausse, thans wellicht geplaatst zien voor de moeilijkste taak in zijn geheele bewind. Niettegenstaande de zeer sterke tendenz voor verdere conjunctuursverbetering heeft thans dan ook een zekere aarzeling zich van nagenoeg alle markten -mieester gemaakt. De consumeerende industrieën hebben haar dekkingsaankoopen gematigd, de speculan ten, die mede in hooge mate verantwoorde lijk zijn geweest voor de recente prijsstijging van sommige grondstoffen (speciaal rubber, koper, cacao) zyn begonnen met een gedeel telijke likwidatie hunner posities. Het is echter een vraag of deze bergziekte, deze reactie, lang zal aanhouden. Er zijn teekenen. dat bij het minste of geringste gunstige be richt de tocht naar hooger sferen weer zal worden aanvaard. Het zal groctendeels af hangen van de gebeurtenissen i,n de Ver. Staten, of de huidige aarzeling zal worden overwonnen. Wij voor ons zouden de voorkeur geven aan een langere periode van aarzeling. Het zou naar onze meening thans juist de tijd zijn om eens rustig af te wachten, of niet in het huidige reeds zoo hooge koerspeil zelfs een nog verdere verbetering der conjunctuur in de eerstvolgende maanden is verdisconteerd. Het vraagstuk van internationale handels verruiming dringt zich hoe langer hoe meer naar voren. Het zijn gelukkig niet alleen mooie woorden en mooie leuzen, welke worden rond gebazuind, zonder dat zij door daden worden gedekt. Wij zien alom (met uitzondering na tuurlijk van de ultra-autarkische landen) een gezond streven, het niet bij een stimuleering der binnenlandsche conjunctuur te laten, doch de handels vleugelen ook buiten de grenzen uit te slaan. De Ver. Staten en Engeland zijn hiervan treffende voorbeelden, maar ook Ne derland bevindt zich in de voorste rijen wij mogen ons voorzeker gelukkig prijzen, dat onze huidige regeering in dit opzicht een groote activiteit aain den dag legt. De ontvangst onzer ministers in Scandinavië, het hartelijk welkom in de Scandinavische landen toegeroepen aan Colijn's voorstel om tot een herleving en ver ruiming der Oslo-conventie te komen, zij vor men een duidelijk bewijs, dat bij onze regee ring het levendig besef aanwezig is, dat een actieve handelspolitiek thans is vereischt. De scherpe critiek. die in de Duitsche plannen tegen de „Oslo-plannen" wordt gevoerd, ver sterkt ons juist in de overtuiging, dat hier een stap van groot belang kan worden gezet. Ook elders toont Nederland zijn drang naar han delsexpansie. Een representatieve delegatie van Nederlandsche industrieelen en „officials" is naar Ankara vertrokken, teneinde er voor te zorgen, dat onze nijverheid een belangrijk aan deel krijgt in Turkije's industrieel vijfjaren plan. Eerstdaags zal een officieele vertegen woordiging naar Zuid-Amerika vertrekken (helaas wel ietwat laat) om in ideze veelbelo vende landen de basis voor nauwer handels betrekkingen te leggen. Een versteviging voor onzen export immers is noodzakelijk. Onze handelsbalans over 193G toont vooral na de devaluatie een wel wat al te scherpe stijging van de invoerwaarde in verhouding tot de uit voerwaarde, met het gevolg dat het percentage LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 25 T/M. 31 JANUARI 1937. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m,s. Poelau Laut 29 Jan. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per m.s. Sibajak 28 Jan. gew. st. 14.15; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 27, 30 Jan. gew. st. 3.25. Suriname, mail en zeepost via Amsterdam 29 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst New York Paramaribo 26, 28 Jan. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, mail en zeepost via Amsterdam 29 Jan. gew. st. 3.25; vlieg dienst van New York 27 Jan. gew. st. 16.45, j Amerika (Ver. Staten van), via Cherbourg 26, 28 Jan. gew. st. 19.10; via Southampton 27 Jan. gew. st. 16.45; via Liverpool 29 Jan. gew, st. 8.55. Canada, via Cherbourg 26, 28 Jan. gew. st. 16.45; via Southampton 27 Jan. gew. st. 16.45; via Glasgow 29 Jan. gew. st. 8.55. Mexico. Cuba, Ecuador, via Cherbourg 26 Jan. gew. st. 16.45; via Southampton 27 Jan. gew. st. 16.45: via Liverpool 29 Jan. gew. st. 6. Brazilië, via Amsterdam 27 Jan. gew. st. 3.25: via Londen 29 Jan. gew. st. 6. Uruguay, via Londen 29 Jan. gew. st. 6. vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 27 Jan. gew. st. 11.40; vliegdienst Frankrijk Zuid Amerika 30 Jan. gew. st. 8.50. China, Japan, Hongkong, via Siberië 25, 28 Jan. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 28 Jan. gew. st. 18.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië), via Istanbul/Damaskus 26, 29 Jan. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Piraeus 24 Jan. gew. st. 22.30; via Marseille 28 Jan. gew. st. 14.15; via Piraeus 29 Jan. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsoh Indië, via Marseille 28 Jan. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille. 28 Jan. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 28 Jan. gew. st. 12.35. Vliegdienst als Britsch Indië. Singapore, Via Marseille 28 Jan. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Egypte, via Piraeus 25 Jan. gew. st. 22.30; via Marseille 28 Jan. gew. st. 14.15; via Piraeus 29 Jan. gew. st. 22.30; Vliegdienst als Ned. In dië 27, 30 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst Lon denCairoKaapstad 25, 28 Jan. gew. st. 17.30. Oost-Afrika, via Marseille/Aden 28 Jan. gew. st. 12.35; vliegdienst LondenCairoKaap stad 25, 28 Jan. gew. st. 17.30. Un,ie van Zuid-Afrika, via Southampton 28 Jan. gew. st. 16.45; via Dover 30 Jan. gew. st. 6.—. Vliegdienst als Oost-Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 28 Jan. gew. st. 12.35. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw-Zeeland. Vliegdienst als Ned. Indië. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. EVANG. SAMENKOMSTEN worden gehouden in 't gebouw „de Nijverheid" Jansstraat 85, 's Zondags en 's Woensdagsavonds om 8 uur. Spreeksters de dames Haank en Jellimaw. van den door uitvoer ge dekten invoer van 87,7%i$t\ September daalde tot 69,6% in De cember. Toch vatte men deze situatie niet te ■tragisch op. Onze betalingsbalans immers .wordt wederom anderzijds in gunstigen zin beïnvloedt. Wij bedoelen hiermede de toene mende bedrijvigheid in de scheepvaart en de aanhoudende repatrieering van kapitaal. De Nederlandsche scheepvaart profiteert thans volop van de sterke vraag, welke de laatste maanden alom in de wereld voor de voornaamste grondstoffen is ontstaan. Na jaren van ongeëvenaarden tegenspoed, die vele maatschappijen aan den rand van den af grond, enkelen zelfs in den afgrond hadden gebracht, schijnt een nieuw periode van be trekkelijke welvaart te zijn aangebroken en schijnt een door velen droog gewaande bron van Nederlandsche inkomsten weer te zijn gaan vloeien. Vracht- en passagiersverkeer nemen zienderoogen toe en de vrachtprijzen zijn nog steeds stijgende. Het is onder deze verbeterde omstandigheden van onze regeering een goede gedachte geweeste, het saneerings- proces van onze scheepvaart te bevorderen, door rentelooze voorschotten, door middel van de B.E.N.A.S. verleend, niet op te vorderen en ze dus feitelijk als subsidies te beschouwen. Gedurende het bestaan der B.E.N.A.S. zijn uit dezen hoofde voorschotten tot een totaal van ca. 16 millioen gulden verleend. Thans zullen wellicht verscheiden maatschappijen in staat worden gesteld, voor het eerst sinds jaren een matig dividend uit te keeren en aldus de basis te leggen voor mogelijke kapitaalsvergrooting, die op haar beurt wederom voorwaarde is voor de zoo noodige moderniseering onzer vloot. Ten overvloede wijzen wij er dan ook op, dat de jongste verbetering in de scheepvaart zeer zeker niet tot al te optimistische verwachtin gengen inzake netto-winst en dividenden aan leiding mag geven. En de kapitaalstroom naar Nederland houdt aan. al is ook hier de laatste dagen een zekere aarzeling merkbaar geworden. Wederom heeft het Egalisatiefonds vijftig millioen gulden aan goud aan de Nederlandsche Bank moeten ver- koopen, om zich nieuwe bewegingsvrijheid te verschaffen. Inclusief de 100 millioen aan goud, oorspronkelijk als operatiebasis door de Bank aan het fonds geleverd, heeft het nu reeds in totaal f 250 millioen aan de Nederlandsche Bank overgedragen. Al zijn wij het ten aanzien der huidige monetaire politiek geheel met onze regeering eens toch kunnen wij een glimlach niet onderdrukken bij het lezen van de door den heer Pollema aan den Minister van Finan ciën gerichte vraag, of de jongste operaties van het Egalisatiefonds, gericht als zij zijn tegen een domineerende beweging ten gunste van den gulden, feitelijk niet in strijd zijn met de principes, waarvan de regeering bij de stich ting van het fonds uitging: het gladstrijken van secundaire schommelingen in den wissel koers. Hoe dit ook zij, er schijnt thans zulk een intensieve samenwerking te bestaan tusschen de stabiliseeringsfondsen der verschillende landen, dat de handel en de fluctuaties op de wisselmarkt tot een minimum zijn ingekrom pen en men zich in een de facto stabilisatie kan verheugen. Inmiddels houdt de geldruimte hier te lan de aan. De Javasche Bank heeft, mede als voorbereiding voor de groote Ned.-Indische conversie, haar disconto van 4% op 3% ver laagd en aan alle kanten maait de conversie zeis. De gemeente Amsterdam bereidt een con versie voor ten beloope waarschijnlijk van ruim 357 millioen gulden en waar alom geld tegen 4?ó nauwelijks meer prima belegging kan vin den. daar schijnt ook het succes van zulk een machtige rente-omzetting te zijn verzekerd. Met of zonder klagen zai Nederland voor on- afzienbaren tijd met een zeer laag rendement genoegen moeten nemen. P. C. HET VERBLIJF VAN HET PRINSELIJK PAAR IN KRYNICA. Speciale reportage van Polygoon en Profilti, Vanaf Zondagmiddag in Rembrandt- Theater en Cinema Palace. (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, 22 van Rott. n. N.-Orleans. Breedijk, Rott. n. N.-Orleans 21 (12.29 v.m.) 500 mijl ZW van Bishops. Nictheroy, Vancouver n. Rott. via Liverpool 21 (2.33 v.m.) 900 mijl WZW v. Valencia. Lochmonar, Rott. n. Vancouver 19 v. Pta Arenas. Delftdijk, 19 v. N. Westminster te Vancouver. Statendam 21 v. West-Indië te New-York. Bilderdijk, 21 v. Rott. te Philadelphia. Edam, 20 v. New-Orleans n. Rott. Veendam, New-York n. Rott. 24 (3 n.m.) voorgaats Nieuwe Waterweg verw. Drechtdijk, Vancouver n. Rott, 21 v. Glasgow Boschdijk, N.-Orleans n. Rott. 21 te Londen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 22 v. Amst. te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk, 22 van Japan te Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Cottica, 22 v. Paramaribo te Amst. Theseus, 22 v. Amst. n. Rott.. Astrea, 2 v. Hamburg te Amst. Aurora, 22 v. Amst. te Hamburg. Orpheus, 22 van Kopenhagen n. Amst. Tiberius, 21 van Izmir n. Hamburg. Calypso, 22 van Derindje n. Algiers. Stuyvesant, Amst. n. Paramaribo 22 van Madeira. Ceres, Bourgas n. Amst. p. 21 Gibraltar, Bacchus, 22 van Barcelona te Tarragona, Vesta, 22 van Genua te Livorno. Rhea, 22 van Cadix te Lissabon. Cottica, Paramaribo n. Amst. p. 22 (12.30 v.m.) Lydd. Deucalion, Vostizza n. Amst 21 (12 midd.) 260 mijl ZW van Ouessant. Fauna, 21 v. Amst. n. San Juan P.R. Hercules, 21 v. Stamboul n. Yera. Odysseus, Amst. n. Kopenhagen p. 22 Hol- tenau. Pluto, 21 v. Kopenhagen te Stettin. Venezuela, 21 v. Barbados te Amst. (verb.) Amor, 22 v. N.-York n. Port-au-Prince. Simon Bolivar, 20 v. Cristobal te Kingston® (Jo.). NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 19 van Soesoe n. Singapore. Agnita, 19 te Constantza, n. Rott. Mirza, 11 v. Tampeco n. Eng., 29 in Engeland verw. KON. HOLL. LLOYD. Zaanland (uitr.) 22 te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono (thuisr.) 22 van Djeddah. Dempo (thuisr.) pass. 22 Sagres. Djambi (uitr.) 22 van Suez. Palembang (thuisr.) p. 21 Ouessant. Slamat (thuisr.) 22 te Singapore. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 21 t* Genua. Poelau Laut, 22 v. Hamburg te Bremen, vertr. 23 n. Amsterdam. J. P. Coen (uitr.) 21 v. Belawan. Dat is nu de kunst van stoken 's Nachts Uw haard heel langzaam aan, 's Morgens weer in volle glorie. Neemt PERQUiN 't Zal altijd gaan I (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Centraal Tooneel met „Prof. dr. Hiob Praetorius", 8 tuur, Concertgebouw: Feestavond met medewer king van Majo Marco en zijn band. 9 uur. Gebouw H. B. S. A, Zijlvest: Lezing dr. Brouwer over Spanje. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Het meisje van buiten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Golem". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij nacht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wittebroodsweken". 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. ZONDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Populaire voorstelling van „De Sabijnsche Maagden roof" met Jan Musch. 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V. 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: „Dik Trom", kindertooneelstuk, 2.30 uur. Rembrandt Theater: „Per K. L. M. naar Jan Oost", door Jlir. Dr. J. C. Mollerus, 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Midzomernachts- droom", 11.30 uur. Doorloopende bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1416 uur. MAANDAG 25 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert Rosa Spier (harp) en George Robert (orgel). 8.15 uur. Florapark 14: Vergadering van Obligatie houders der Haarlemsche Schoolvereeniging, 9 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 23 Jan. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 29 Jan. zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Telef. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gïjzenkade 18L Tel. 23821. 4

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2