Drie dooden bij vernielde auto. DE GRIEP VOLKSVIJAND No. 1 Noodlottig ongeluk te Renswoude. zat erda g 23 tak'uart 1937 haarlem's dagbrad 3 Noodlottige haast om tram te halen. Waarom werd fout in treinveer niet gezien? Sir Henry Deterding blijft nog in ons land koopen. Vrijdagavond omstreeks tien uur is op den Rijksstraatweg tusschen Renswoude en de Klomp een two-seater, waarin drie personen zaten, verongelukt. Alle drie de inzittenden moeten op slag gedood zijn. Vermoedelijk is het ongeluk gebeurd door een aanrijding met een trailer, die den tijd van het ongeluk op de plaats, waar de noodlottige botsing is gebeurd, is gezien. Men heeft langen tijd gezocht naar de dop, die aan het linkervoorwiel ontbrak, doch die men gisterenavond niet kon vinden. Hedenmorgen zou het zoeken worden voortgezet. De inzittenden van de auto waren de heer Nieuwenhuis, uit Arnhem, de heer Van de Garde, uit Utrecht en mej. Van lieshout, uit Arnhem. Dame door auto gedood. Op den verlengden Heerenweg te Groningen is Vrijdagavond te ongeveer half zeven een dame, die vlak voor een auto den weg over stak om nog een tram te halen, die bij de halte stilstond, door den wagen, welke be stuurd werd door den 24-jarigen E. J. W. uit Euse (Ov.) aangereden. De automobilist trachtte nog een aanrijding' te voorkomen door snei te remmen, doch de wagen slipte in de rails en reed de vrouw toen aan. waardoor zij tegen de stilstaande tram werd geworpen. Zij werd ernstige verwond naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden. Oud-minister Marchant Kamer-candidaat. geen Vragen over het gebeurde met het salonrijtuig van de Koningin. Het Tweede Kamerlid de heer Vos, heeft de volgende vragen aan den minister van Wa terstaat gesteld Wil de minister mededeelen, hoe het te ver klaren is, dat de breuk in de veer van het sa lonrijtuig, waarmde de Koningin op 16 Ja nuari j.l. naar Innsbruck reisde, welke breuk volgens een openbaar gemaakte mededee- ling van de Neöerlandsche Spoorwegen niet kon worden gezien, daar deze door een tui- melplaat verborgen werd, nochtans niet aan de aandacht van het Duitsche personeel is ontsnapt? Is er in het voorgevallene aanleiding gevon den om de controle op den toestand dier spoorwegrijtuigen te verscherpen? Wil de~ minister mededeelen, of ook het toe zicht op het andere spoorwegmateriaal met voldoende scherpte wordt toegepast? Alleen in het uiterste geval zal hij van zijn plan afwijken. Naar aanleiding van het in het Utrechtsch Dagblad gepubliceerde bericht inzake het plan- Deterding verneemt de N.R.Crt., dat van de zijde der Nederlandsche officieele instanties, dat wil zeggen zoowel de regeering als de ver kooporganisaties, het plan van den heer De terding met de meest mogelijke welwillendheid is behandeld en dat er bij die instanties vol doening bestaat over het feit. dat de heer Deterding het mogelijk gemaakt heeft groote partijen weg te werken. Dit beteekent- dus. dat de officieele instanties alle mogelijke mede werking verleenen bij de uitvoering, wat ech ter uit den aard der zaak niet belet, dat om trent sommige uitvoeringsmaatregelen wel eens besprekingen moeten plaats hebben, welke echter tot dusver steeds het karakter van aangenaam overleg hebben gehad. Botsing met trailer? Politie zoekt naar de oorzaak. Merkwaardig is, dat op dezen druk bereden weg, de hoofdverbinding UtrechtArnhem, niemand het ongeluk heeft zien gebeuren. Het geschiedde op een recht stuk, nabij de hoeve „Wolfshaar". Uit de kracht waarmede de auto te pletter is gevlogen, maakt men op, dat met zeer groote snelheid moet zijn gere den. De auto was door een der inzittenden, den heer Nieuwenhuis, die vertegenwoordiger was van de firma Bruijnzeel te Zaandam, ge huurd van de firma Riemer te Arnhem. Dr. de Waard uit de Klomp constateerde bij de drie personen den dood, als gevolg van een schedelbasisfractuur. Eén der heeren is met groote kracht uit den two-seater geslin gerd. Zijn lijk werd in den berm aan den overkant van den weg gevonden. Het eerste onderzoek in deze zaak werd in gesteld door de marechaussee te Veenendaal, die weldra geassisteerd werd door den com missaris van politie te Ede, aangezien het ongeluk slechts op enkele meters van de Plechtigheid in het A. V. R. O.- gebouw. Jury ter beoordeeling van declamatorium geïnstalleerd. Hedenmorgen heeft de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq .in het A.V.R.O.- gebouw aan de Keizersgracht, de jury geïn stalleerd, die de inzendingen naar aanleiding van de prijsvraag voor een declamatorium, waarmede het tooneel van de nieuwe studio eerlang zal worden ingewijd, zal beoordeelen. De deelneming aan deze prijsvraag was vrij, gevraagd werd de tekst voor een episch, dra matisch of lyrisch declamatorium voor soli, spreek- eventueel zang-koor en orkest, een Ne- derlandsch onderwerp van dezen tijd behande lend Deze laatste voorwaarde is echter niet verplichtend gesteld. Binnenkort zal op feestelijke en waardige wijze het tooneel in de concert- en schouw burgzaal in de nieuwe A.V.R.O.-studio te Hil versum in gebruik worden genomen. Deze eerste studiozaal van Nederland zal ingewijd worden met de opvoering van een oorspron kelijk Nederlandsch dichtwerk, speciaal voor dit doel geschreven, gevolgd door een tooneel- stuk. Enkele vooraanstaande vaderlandsche dich ters zijn uitgenoodigd: n.l. dr. P. C. Boutens, Jan Engelman. M. Nijhoff, mevr. H. Roland Holstv. d. Schalk en J. W. F. Werumeus Buning. In overleg met den auteur en de jury zal een Nederlandsch componist worden uitgenoo digd de muziek te componeeren. De jury, die vandaag is geïnstalleerd, be staat uit: Anthonie Donker, Kommer Kleyn, Eduard Verkade, Abraham v. d. Vies en dr. P. H. Ritter Jr. Openbare lichamen voor beroep en bedrijf gewenscht. Amendementen op voor- gestelds grondwetswijziging. Tevens wil men de mogelijkheid geopend zien staatssecretarissen te kunnen benoemen. De Tweede Kamerleden Goseling c.s. heb ben op de wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet een aantal amendementen voor gesteld strekkende tot het opnemen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. In de eerste plaats wordt voorgesteld in het eerste hoofdstuk na artikel 3 een nieuw ar tikel in te voegen, luidende: De wet kan bepaalde vormen van samen werking in beroep en bedrijf, alsmede op an der gebied, erkennen en op dien grondslag openbare lichamen instellen. Werkkring en samenstelling dezer lichamen worden bij deze wet geregeld. In de toelichting, merken de voorstellers op. dat zij als naaste doel beoogen een verbete ring van de systematiek, die zeker in de grondwet van meer dan gewone beteekenis is. Wanneer men met de regeering de bedrij ven ziet als „maatschappelijke factoren", die nen eerst deze factoren, of beter gezegd organismen van het maatschappelijk leven, in de grondwet erkenning te vinden. Zij kunnen dan den grondslag vormen voor de in te stel len openbare lichamen, die niet zijn organen van het staatsgezag, maar meer volgroeide vormen van samenwerking in het maatschap pelijk leven, waaraan in het staatsbestel een passende plaats wordt gegeven, opdat er har monie zij tusschen bedrijfsbelang en algemeen welzijn. Nadat aldus in dit nieuw in te voegen arti kel de grondslag is gelegd, beoogt een ander ingediend amendement in het door de regee ring voorgestelde nieuwe vierde hoofdstuk a de nadere uitwerking door middel van een organieke wet strenger te systematiseeren. Voorts is door dezelfde Kamerleden een amendement voorgesteld strekkende om tus schen de artikelen 77 en 78 in te voegen een artikel, luidende: De Koning kan aan een ministerieel de partement staats-secretarissen benoemen en die naar welgevallen ontslaan. Hunne verantwoordelijkheid wordt geregeld door de wet. grens van Ede was geschied. Kort daarna heeft de commissaris van politie het verder onderzoek overgedragen aan de gemeente politie te Renswoude. Vastgesteld is, dat de auto niet tegen een boom is gereden. Er was op dit stuk geen boom beschadigd en de auto werd half op den weg, half op den berm aangetroffen. Omstreeks het tijdstip dat het ongeluk moet zijn geschied, is een vrachtauto, een roode trailer, bij de plaats van het onheil gezien. Men vermoedt, dat deze vrachtauto in aanrijding met den tweezitter is geweest. GEEN SUCCES VOOR INTERNATIONALE MISDADIGERS Even voor het huwelijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn in Rotterdam den Haag en Amsterdam negen internatio nale misdadigers aangehouden, die ons land in de feestdagen als operatieterrein wilden gebruiken De politie is hen echter voor ge weest en had hen kort na aankomst in ons land reeds te pakken, waarna ze veilig zijn opgeborgen. DR. A. D. A. DE KAT ANGELINO VERLAAT DEN INDISCHEN DIENST. Een Aneta-bericht uit Buitenzorg meldt, dat aan dr. A. D. A. de Kat Angelino, direc teur van Onderwijs en Eeredienst, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig is ver leend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen. De parlementaire redacteur van de Msb. meldt, dat mr. H. P. Marchant. oud-minister van Onderwijs, die op verscheidene plaatsen in Katholieke kiesvereenigingen candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer, niet bereid is een Kamerzetel te aanvaarden. CORRESPONDENTIE VOOR TRISTAN DA CUNHA. Vóór 2 Februari ter post. Correspondntie voor Tristan de Cunha kan slechts enkele malen per paar op ongeregelde tijdstippen verzonden worden. De Britsche posterijen zorgen op 5 Februari a.s, voor een briefpestverzending naar dit eiland. Het ver voer gaat via Simonstown (Unie van Zuid- Afrkia) en verder met het Britsche oorlogs schip Carlisle, welk schip eind Februari Tris tan de Cunha zal bereiken. Met deze gelegenheid uit Nederland te ver zenden correspondentie moet niet later dan 2 Februari ter post worden bezorgd. Spoorwegontvangsten in 1936 minder dan in 1935. De geschatte ontvangsten van de maand December 1936 (incl. die der geëx ploiteerde spoor- en tramwegen) bedroegen totaal f 7.619.900 De totale ontvangst van 1 Januari 1936 af bedroeg f 94.460.579.96 tegen f 101.120.313.79 (definitief) in 1935. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie was van 1 Januari af 3.421 tegen 3.531 in 1935 De ontvangsten per dagkilometer waren derhalve in 1936 f 75.45 tegen f 78.46 in 1935. FILMREPORTAGE UIT KRYNICA. De Nederlandsche journaalfabrieken ,.Pro- filti" te Den Haag. en „Polygoon" te Haarlem, zijn in de gelegenheid gesteld, met speciale toestemming van het prinselijk paar een filmreportage te vervaardigen van Prinses Juliana en Prins Bernhard tijdens hun ver blijf te Krynica. Deze reportage, welke nog aangevuld is met opnamen uit de schitterende omgeving van Krynica, zal van Zondag a.s. af in de Neder landsche bioscoop-theaters vertoond worden. Onbewaakte overwegen eischen twee dooden. Op een onbewaakten overweg te Bunnik is een 20-jarig meisje uit Utrecht door een Die- seltrein gegrepen. Het meisje passeerde den overweg te voet, waarbij het niet voldoende zou hebben uitgekeken, aldus eenige oogge tuigen. Auto door trein gegrepen. Vrijdagochtend heeft onder de gemeente Anna Paulowna op den Boerlandscheweg een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een persoon het leven heeft gekost. Op genoem den weg. zeer dicht bij de spoorbaan, be vindt zich de boerderij van den heer D. Stam mes. Voor de woning is een onbewaakte over weg. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de heer Stammes, toen hij om even over tien uur met zijn auto zijn hofstede verliet, over den overweg gereden juist op het oogenblik, dat de trein, welke om 9 uur 45 uit den Hel der vertrekt, voorbijkwam. De auto werd to taal verbrijzeld. De bestuurder was onmid dellijk dood. Het Utrechtsch Dagblad weet nader te mel den. dat de heer Deterding. ontstemd over verschillende min of meer scherpe uitlatingen tegen zijn plan in de pers, gezegd heeft: „Laat men wel beseffen, dat als men alleen een pro-Duitsche beweegreden in mijn hande lingen wil zien, ik mijn bestellingen evengoed in Denemarken of elders kan doen." De heer Deterding zal echter slechts, zoo verneemt het Utrechtsch Dagblad, niet dan in het uiterste geval tot een zoodanige afwijking van zijn oorspronkelijke plannen besluiten, daar er, naai' hij meent, teveel groote vader landsche belangen in het geding zijn. Personeelsuitbreiding Kantongerechten toegejuicht. Eerste Kamer over Justitie. Wat doet de regeering tegen ronselarij? „Ha, daar zit er nog een, dien ik hebben moet!', Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofd stuk 4 (departement van justitie) der rijks- begrooting 1937. Verscheidene leden waren van oordeel, dat, al zou in sommige opzichten eenige meer dere voortvarendheid niet hebben geschaad, in het algemeen het door den minister van justitie gevoerde beleid waardeerïng en hulde verdient. Ten aanzien van verschillende on derwerpen toch werden belangrijke voorzie ningen tot stand gebracht of voorbereid. Enkele leden stelden de vraag, waarom de wet op de weerkorpsen nog niet in werking is getreden. Sommige leden grepen deze gelegenheid aan om nogmaals aan te dringen op waak zaamheid ten opzichte van de verschillende vormen, waarin weerkorpsen optreden. Met name wezen zij daarbij op het gezamenlijk houden van marschen en oefeningen mede door vreemdelingen, in het bijzonder door Duitschers, hier te lande verblijf houdende. Enkele leden meenden, dat de regeering ten opzichte van vreemdelingen ongelijken maatstaf aanlegt. Zoo vroegen zij zich af, waarom b.v. eenerzijds tot uitwijzing van een viertal Duitschers werd besloten, bedoelde uitwijzing is inmiddels ingetrokken, terwijl anderzijds den Franschen oud-minister Flan- din de gelegenheid werd gegeven een tegen, het nationaal-socialisme gerichte redevoering te houden. Andere leden merkten hiertegenover op, dat hun de beteekenis van deze vergelijking ontging, vermits den vreemdelingen wel is verboden, hier te lande politieke actie te voe ren. doch het houden eener in politieken zin neutrale rede over economische vraagstuk ken daartoe bezwaarlijk is te rekenen. Sommige leden zouden gaarne van den minister vernemen of het voorschrift, dat vreemdelingen zich hier te lande van poli tieke propaganda hebben te onthouden, ook ten opzichte van het pi'opageeren van bui ten Nederland heerschende denkbeelden on der alhier vertoevende duitschers met ge strengheid wordt gehandhaafd. Verschillende leden vroegen of der regee ring iets bekend is omtrent pogingen van. communistische zijde tot ronselarij voor dienstneming in Spanje en zoo ja, welke maatregelen daartegen werden of zullen worden genomen. De voorgenomen uitbreiding van het aan tal substituut-griffiers bij rechtbanken en het aantal ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij kantongerechten juichte men algemeen toe. Den Minister werd hulde ge bracht voor zijn slagen om de gelden voor de doorvoering van dezen zoo noodzakelijken, maatregel te verkrijgen. De leden, hier aan het woord, spraken de hoop uit, dat spoedig verder zal worden ge gaan en het aantal gevallen, waarin werk zaamheden worden opgedragen zonder toe kenning van de daarvoor passende vergoe ding. zooveel mogelijk zal worden beperkt. Vele leden achtten het vanzelfsprekend, dat de minister weinig aangenaam getroffen was te moeten ervaren, dat leden der rechterlijke macht lid zijn en daarvan allerminst een ge heim maken van een vereeniging, waarvan de regeering het lidmaatschap voor ambte naren heeft verboden. Inderdaad toonen daar mede deze leden der rechterlijke macht uiterst weinig begrip van wat hun in de gegeven omstandigheden past. Gevraagd werd of de minister, in staat en bereid zou zijn mede te deelen of te dezer zake, eenige maatregel zal worden genomen. Eenige ander leden sloten zich bij dit ver zoek aan, doch wensenten tevens als hun zienswijze te kennen te geven, dat hoewel de zittende magistratuur door haar onafhanke lijkheid een bijzondere plaats inneemt, haar leden niettemin ambtenaren zijn en der halve hunne uitzonderlijke positie er niet toe mag leiden, dat het misbruiken daarvan, door te doen wat voor alle andere ambtenaren verboden is, zou worden getolereerd. Deze leden achtten voorts het gevaar niet denk beeldig, dat het vertrouwen in de rechterlijke macht door gedragingen barer leden, als hier bedoeld, zal worden geschaad. Enkelen leden was het niet mogelijk te be grijpen, hoe de minister door de bovenver melde omstandigheid onaangenaam getrof fen kon zijn, er zijn immers, zoo merkten deze leden op, onderscheidene leden der rechte lijke macht, die in een politieke partij een vooraanstaande plaats innemen. Zelfs zijn er, die lid zijn van deze Kamer. Wanneer de rechters, die aangesloten zijn bij de nationaal-socialistische beweging, van partijdigheid zouden worden beticht, zouden deze leden daartegen voorts met kracht moe ten protesteeren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5