EDEN'S JONGSTE REDE. NAAR HET 3 Een hond blafte in den nacht Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Thijs IJs helpt de spinnende prinses ZATERDS'G 23 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBCAD Een antwoord aan Goering en Mussolini. Londen, 21 Januari. (Van onzen correspondent.) De eerste vergadering van de hervatte zit ting van het Lagerhuis moest, als gewoonlijk, hoofdzakelijk worden gewijd aan onderwer pen van regeeringsbeleid, die de gemoede ren in het land gedurende den vacantietijd waren gaan bezighouden. Ontstelde en be zorgde volksvertegenwoordigers, veelal ver blijvend aan den Oppositie-kant, zijn er borg voor, dat zulke onderwerpen ter sprake ko men. De vragentijd verschaft hun de ge legenheid en niet zelden, na een periode van rust voor het parlement, oordeelt de Premier, dat een onderwerp, in vragen aangeroerd, zoo belangijk is, dat het een uitvoerige verkla ring door den verantwoordelijken minister en een daarop volgend debat rechtvaardigt. Eden. Geen kwesties houden in dit stadium de ge dachten zoo ernstig en zoo voortdurend be zig als kwesties van internationale politiek; en het was daarom niets bijzonders dat de eerste avond van de Lagerhuiszitting groo- tendeels in beslag werd genomen door een nieuwe uiteenzetting van Engeland's inter nationaal beleid, door minister Anthony Eden, aangevuld met de opmerkingen van hen, die veel of weinig' of niets op dit be leid hadden aan te merken. De toon en de inhoud van Eden's verklaring deden beseffen, dat de Britsche regeering met blijkbaar on verminderd geduld blijft streven naar. inter nationale samenwerking ten behoeve van vrede en economisch herstel, niet alleen in West-Europa maar in ons gansche werelddeel Hij onderstreepte nog eens het Engelsch in zicht, dat niets dan onheil te verwachten is van de dreigende veröeeling van Europa in twee kampen, elk gevuld met aanhangers van twee uiterste politieke leerstellingen in conflict. Hij wees nog eens op het gevaar in dit opzicht van den Spaanschen burger oorlog, die den groei van een Europeesche tweedracht op de basis van de Fascistisch- Communlstische tegenstelling dreigde te verhaasten en op de noodzakelijk'reid non- interventie reëel te maken teneinde zoo'n funesten groei te stuiten. Zooals meestal het geval is was de regee- ringsverklaring niet alleen een verdediging tegenover het Lagerhuis en het eigen volk, maar even zeer een antwoord, en een afwij zend antwoord, op den zin van de recente uit latingen van Goering en Mussolini, waarin de botsing tusschen Fascisme en Communis me in Europa als onvermijdelijk wordt aan vaard en waarin de naties werden aange spoord, zoo niet gesommeerd, te kiezen of te deel en. De Britsche regeering heeft bij monde van Eden deze opvatting voor de zooveelste maal verworpen en heeft aldus zeker gehan deld in den geest van de groote meerderheid van het Britsche volk, dat geen heil ziet in conflict en het forceeren er van, dat bij temperament politiek extremisme in alle vor men verafschuwt maar dat niettemin om der wille van den lieven vrede bereid is sa men te werken mét alle naties, hoe extre mistisch naar den eenen of naar den an deren kant ze ook mogen zijn. Engeland vindt zich hier, blijkens de verklaringen, die onlangs door de neutrale staatslieden. Dr. Colijn inbegrepen, zijn afgelegd, aan den kant van het redelijk deel van Europa, dat den geest, waarin naties zich morrend en met haar grieven opsluiten binnen haar grenzen, beproeft te verjagen, omdat hij tot strijd leidt en den geest van verdraagzaamheid zoekt te doen rijzen, omdat deze den vrede bevordert. Dat was de grondtoon van Eden's speech. Indien de minister teleurstelde dan deed hij dat alleen diegenen onder zijn onmiddellijk en zijn alom over het land verspreid gehoor, die meenen, dat de regeering te ver gaat in haar oefening van geduld en dat zij, door zoo lang lijdelijk te blijven in het aangezicht van dictatoriale aanmatiging', in Spanje vooral, de dictators bijstaat in hun plannen en den indruk wekt, dat hun optreden haar niet 011- "evallig is. De redevoering bevatte een beroep in alge- meene termen op Duitschland om in Europa samen te werken. Duitschland werd uitgeko zen en Duitschland zal het zeker misprijzen omdat- Eden overtuigd is, dat de vraag, die heel Europa bezighoudt, is, of Duitschland al of niet zijn afzondering, politiek en econo misch. zal prijsgeven e. al of niet noodzake lijk deel zal nemen in het herstel van vrede en vertrouwen. De moeilijkheid is, dat Enge land zich op het standpunt stelt, dat dit her stel moet worden bewerkt, door alle Europee sche naties gezamenlijk en dat Duitschland van een samenwerking met Rusland niets wil weten. Een andere belangrijke uitlating van den Britschen Foreign Secretary had betrek king op de verstandhouding met Italië. Hij verklaarde met nadruk, dat er geen woord was in de Britsch-Italiaansche vriendschaps verklaring van onlangs, dat aan een mogend heid het recht kon geven in Spanje tusschen- beide te komen of zich te bemoeien met een deel van Spanje, hoe de regeeringsvorm er ook zou zijn. Deze verklaring moet worden ge legd naast die van Mussolini tegenover een verslaggever van de Voelkischer Beobachter, waarin de Italiaansche dictator heeft gezegd, dat een Communistisch bestuur in Spanje of in een deel van Spanje een einde zal maken aan den status quo in de Middellandsche Zee, zooals deze werd gewaarborgd in de Britsch- Italiaansche verklaring. Eden heeft dat niet zoo gezien. De Brtsche verklaring (de jongste van Eden) is in strijd met die van Mussolini. Men mag gerust aannemen, dat een Commu nistisch Spanje in Engeland niet graag zou worden gezien, een Facistisch Spanje trouwens ook niet. Maar noch het een noch het an dei- zou naar Britsch oordeel van invloed kunnen zijn op de geldigheid van de Britsch-Italiaan sche afspraak betreffende de onaantastbaar heid van het Spaansch gebied. De bewoordin gen van de Verklaring schijnen dit trouwens boven allen twijfel te stellen. A. K. VAN R. Vele duizenden dakloozen in de Ver. Staten. Overstroomingen nemen den omvang van een catastrofe aan. Het aantal dooden tengevolge van de over stroomingen in de Ver. Staten is tot 82 ge stegen. In verschillende streken stijgt het wa ter nog steeds en nemen de overstroomingen den omvang van een ramp aan. Honderden dorpen zijn door het water vernield. Te Portsmouth overstroomde de Ohio een dijk van achttien meter hoogte, die was aangelegd om de 45000 inwoners der stad voor de over stroomingen te behoeder.. Duizenden werklie. den. die bezig waren de dijken te versterken moesten voor den dreigenden druk van het water het werk overhaast in den steek laten. Te Cincinnati zijn 15000 personen dakloos. Pittsburgh, dat verleden jaar Maart reeds on der water stond is thans opnieuw overstoomd, De zakenwijk der stad wordt bedreigd. Een gevangenis in Kentucky staat onder water: 250 gedetineerden lossen elkander af aan de pompen, men vreest, dat het gebouw ontruim zal moeten worden. Te Aurora in In diana zijn reusachtige benzinereservoirs dooi de overstroomingen vernield, zoodat duizen den hectoliters benzine zich over de stad heb ben verspreid. Verschrikkelijke gebeurtenissen in Zuid-Slavisch plaatsje. Italië. Een nieuwe ontmoeting GoeringMussolini. Mussolini, die eenige dagen in de bergen heeft doorgebracht voor de wintersport, is te Rome teruggekeerd. Vandaag zal hij. een ont moeting met Goering hebben, die van Capri terugkeert. Hongarije Een nationaal-socialistische partij opgericht. Te Boedapest is een nieuwe partij opgericht, het „Blauw-kruïs". Deze organisatie is zuiver nationaal-socialistisch en heeft een anti- bolsjewistisch, anti-semietisch en anti-libe raal karakter. De oprichtingsvergadering werd bijgewoond door 2000 personen. Leider van de organisatie is het kamerlid André Csillery, oud-voorzitter van de „racistische" partij der „Ontwaakte Hongaren". De aanwezigen groetten de sprekers, die het programma uiteenzetten met uitgestrekten rechterarm. Het programma omvat de volgende punten Het voorbereiden tot den strijd tot herzie ning der verdragen door een militaire oplei ding der jeugd, de groote landeigenaars en bankiers te bewegen „zich in dienst te stellen van het land", -het bestrijden van het Marxis me en liberalisme, de Joden te beschouwen en te behandelen ais vreemde elementen, Portugal. Onze Weensche correspondent schrijft ons: Vaak kan een kleine oorzaak ontzettend groote gevolgen hebben. Men heeft dit weer eens kunnen zien aan hetgeen er te Prilep in Zuid-Slavië gebeurd is, waar een metselaars knecht, Ivan Radovanovietsj geheeten, verliefd geworden was en door het blaffen van een hond zenuwachtig gemaakt werd. C'était tout! Ivan Radovanovietsj was verliefd op een meisje, dat in het huis harer ouders woonde. Bij het huis hoorde een erf en op dat erf be vond zich een put, En dan hadden de ouders van het meisje ook een hond. die op het erf aan een ketting lag. Wanneer Ivan nu wel eens omstreeks het middernachtelijke uur op het erf verscheen, waar hij een afspraakje met de aangebedene zijns harten had. zonder dat de ouders er iets van wisten, ging de hond altijd als een bezetene te keer. Op een zekeren nacht nu maakt de hond zoo'n misbaar en blafte hij zoo luid. dat de heele buurt er van wakker werd. Ivan werd er zenuwachtig van, Ivan werd er woedend om en hij pakte den hond beet en smeet het huilende dier in den put, waarin zijn steeds zachter wordend gejank na eenigen tijd geheel wegstierf. De hond was niet' meer! Maar dit was nog maar het begin van de steeds erger wordende tragedie. De vader van het. meisje gaf Ivan een geducht pak slaag. Hij verbood Ivan nog verder met zijn dochter om te gaan en hij diende een klacht tegen Ivan in wegens het ombrengen van zijn hond, Een tweede klacht diende hij in, wegens brandstichting. Ivan had namelijk des nachts het huis van den vertoornden vader van het meisje in brand gestoken. En weer werd een klacht in gediend, ditmaal door Ivan, tegen den vader, wegens mishandeling en beleedi- ging. Kort voordat de rechtbank zich met al die dingen zou moeten gaan bezighouden ge schiedde er wéér wat. ïvan zag het meisje op straat met een ander loopen. Er ontstond hoogloopende ruzie en weldra waren de ex- bruidegom en de nieuwe vereerder met elkaar slaags geraakt. Ivan had een mes getrokken en vermoordde den ander. Het meisje had haar nieuwen aanbidder nu ook verloren. Op eens verscheen de vader van het meisje, een wat-wij-noemen pootig man, ten tooneele. Hij had een pistool bij zich en hij schoot Ivan Radovanovietsj dood. Een politie-agent wilde nu den vader arresteeren, maar deze voor kwam dit door zichzelf ook dood te schieten. Hij joeg zich een kogel in den slaap. Hoewel de hoofdpersonen nu dood waren, heeft er toch een gerechtzitting plaats gehad, want het was nog niet uit met de ongelukken. Er was een besmettelijke ziekte ontstaan, men had den hond in den put laten liggen en hier uit werd water geschept. Een vrouw en een man, die beiden in het geheel, niets met de affaire uit te staan gehad hadden, werden er de dupe van en stierven aan typhus. De schuld hiervan kreeg de moeder van het meisje, om dat zij den hond niet had laten opvisschen. De rechtbank stelde de schuld van de oude vrouw vast, men kon echter verschillende ver zachtende omstandigheden aanvoeren en daarom werd zij tot- slechts een voorwaarde lijke gevangenisstraf van veertien dagen ver oordeeld. De zenuwen van de weduwe waren evenwel door alles, wat er in den laatsten tijd gebeurd was, zóó..overstuur, dat zij zich on middellijk na de uitspraak uit een venster van het gerechtsgebouw wierp. Met gebroken lede maten bleef zij dood op de binnenplaats liggen, Het jonge meisje was nu aleen overgebleven, maar wordt nog steeds door ongeluk vervolgd, Iedereen week voor haar uit, alsof zij zelf on geluk bracht, iedereen vermeed het in haar buurt te komen en nu heeft zij in alle stilte Prilep verlaten om wie-weet waarheen te dwalen. En dat alles alleen maar, omdat een hond te hard geblaft had W. M. B. Commentaar op de bom aanslagen. Havas meldt uit Lissabon: De geheele pers verheft haar stem tegen de bomaanslagen en schrijft deze toe aan een in het buitenland gesmede communistische samenzwering en een poging der Komintern de achterhoede van het opstandelingenleger in Spanje de voord eel en eener Portugeesche neutraliteit te ontnemen en Portugal te maken tot het terrein zijner actie. De „Diario Noticas" schrijft: „Het is van belang onmiddellijk ernergiek op te treden tegen de internationale elementen en hun Portugeesche medewerkers en tegen alle agenten van Moskou". De „Secuio" zegt. dat de aanslagen gepleegd zijn met zeer volmaakt materiaal, dat zeker uit het buitenland afkomstig was, waar schijnlijk uit Barcelona. Oosteoirljk ZOON VAN JOUHAUX IN BELGIë GEARRESTEERD. Uit Luik: In verband met clandestiene aan- koopen van voor Spanje bestemde wapenen is, naar thans bevestigd wordt. Paul Jouhaux. de zoon van den secretaris-generaal der Franscbe C.G.T., in arrest gesteld. Tegelijkertijd zijn gearresteerd een Span jaard, een Frangaise en een Parijzenaar. Na door den rechter van instructie te zijn onder vraagd zijn Jouhaux^ de Francaise en de Pa rijzenaar in de gevangenis Saint Leonard op gesloten. Toenemende activiteit der legitimisten. In geheel Oostenrijk valt naar Havas meldt een sterke opleving der legitimls- tische activiteit waar te nemen, die met na me tot uitdrukking kwam in de algeheele reorganisatie van het bestuur der monar- cistische beweging en de coördinatie der po litieke propaganda binnen het kader van het Vaderlandsche Front, met goedkeuring van den troonpretendent aartshertog O'tto. Dit zou ook blijken uit de verschijning van een aantal artikelen in de pers, waarin gewezen wordt op het zuiver vaderlandsche. Oosten- rij ksche en socialistische karakter van het legitimisme. Goed-ingelichte kringen merken in dit verband op. dat de ontplooiing der le- gitimistische propaganda een antwoord vormt op de kort gelden gestichte cultureele bonden met Groot-Duitsche en anti-legitimistische strekking. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF 16726 r r oc met garantie, pijn- vanar J JO.- loos trekken inbegi SESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en I4 uur. Zaterd. 9—12 uui Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 79 u Smidse van Gretna Green wordt gesloten. Stukje wereldvermaarde Schotsche romantiek verdwijnt. Het D.N3. meldt uit Londen 22 Januari: De smidse van het Schotsche stadje Gretna Green, waarin van oudsher zonder verdere formaliteiten huwelijken konden worden ge sloten, zal binnenkort gesloten moeten wor den. Vandaag heeft namelijk de commissie, die einde 1935 werd ingesteld tot onderzoek van het vraagstuk der onregelmatige echt verbintenissen, haar verslag bekend ge maakt. Daarin wordt voorgsteld en einde te maken aan dit soort van huwelijkssluitingenTevens bevat het verslag het voorstel, dat naast de lcerk van Schotland ook e-enige andere ker ken het recht van huwelijkssluiting zouden krijgen Spaansche regeeringsvlieg- tuigen bombardeeren Ceuta. Vele slachtoffers. Uit Salamanca: Het hoofdkwartier der op standelingen deelt mede. dat van de noorde lijke fronten niets te vermelden valt. Twee vliegtuigen van de regeering hebben bommen geworpen op Ceuta. De projectielen kwamen tot ontploffing in de nabijheid van het s.s. Mogre Belaksa, waar op zich pelgrims voor Mekka zouden gaan in schepen. De bommen ontploften op het oogenblik, waarop de khalief, de sultan van Tetouan en zijn gevolg een bezoek aan boord zouden brengen. Onder de o-p de kade bijeen- staande belangstellenden vielen verscheidene slachtoffers. In verband hiermede is gisteren een groote betooging van de bevolking van Tetouan georganiseerd om te protesteeren te gen het bombardement en uiting te geven aan de gevoelens van aanhankelijkheid jegens den khalief, die ongedeerd is gebleven. Volgens nadere berichten zou het bombar dement 50 slachtoffers hebben gemaakt. Er zouden 38 dooden zijn gevallen, onder wie ver scheidene vrouwen en kinderen. Uit weerwraak zouden talrijke politieke ge vangenen gefusilleerd zijn. DRIE DOODEN BIJ ONTPLOFFING. WILNA 22 Januari. Bij het beproeven van een door samengeperste lucht gedreven ma chine heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor een meesterknecht werd gedood en twee andere arbeiders ernstig werden gewond. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij aan de bekomen kwetsuren overleden. DORET EN MICHELETTI OP WEG NAAR HANOI. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de vliegers Doret en Micheletti te Akyab zijn aangekomen om 14 uur 50 Greenwichtijd. Om 18 uur 30 zouden zij rechtstreeks naar Hanoi doorreizen. Ras Desta op de vlucht gedreven. Italianen valt veel oorlogsmateriaal in handen. Ras Desta, een der Abessynische legerlei ders, die zich niet aan Italië had onderwor pen, is naar Stefani meldt door een actie op groote schaal onder leiding van Graziani op de vlucht gedreven. Toen Ras Desta zich op 18 Januari nog niet had over gegeven, gingen de Italianen over tot den aanval op de Abessynische schuilplaatsen. Op 20 Januari bezetten zij Chevene. Ras Desta moest vluchten, waarbij hij vrouwen en kinderen an handen der Italianen achter liet, die bovendien ontelbare geweren mitrailleurs buit maakten, benevens een van zijn twee kanonnen. Op het oogenblik wordt Ras Desta achtervolgd. (Adv. Ingez. Med.) AMBACHTSSCHOOL. HAARLEM Zaterdag. De directeur van de ambachtsschool ver zoekt ons mede te deelen, dat de inschrij ving van leerlingen voor genoemde school I Bandag a.s. begint. Velen meenen met de aanmelding nog wel te kunnen wachten, om dat de nieuwe cursus eerst op 1 April begint; eenige jongelui werden hiervan de dupe. Spoedige aangifte is daarom gewenscht. De normale opleiding is sedert het vorig jaar een 2-jaxige; het is echter mogelijk, dat leerlingen, die een 2-jarigen cursus doorloo- pen hebben, nog één jaar voor een ander vak op school blijven; heeft men b.v. een 2- jarige opleiding voor metaalbewerker gehad, dan kan men nog één jaar voor electricien of automonteur leeren. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Beladen met den geweldigen voorraad kleeden en Thijs, Paddekwist en 't prinsesje als passagiers, zet het tooverkarretje zijn tocht voort. Het gaat allemaal prachtig ,al kraakt de wagen soms wel eens, maar dat is te begrijpen met zoo'n zware vracht! Daar zijn ze al bij de grot vnn den toovenaar Hocus Potten. De booze man heeft het karretje al gauw opgemerkt en als hij het vreemde gezelschap en den stapel kleeden ziet, slaat hij van schrik haast achterover. Het vogeltje in de kooi slaat van plezier de vleugels uit en is één en al opgewondenheid. Lavandou in de zon. Vanmorgen kwam de zon op in een rossige vuurlijn aan den horizon; waartegen de eilan den in de verte scherp en diepblauw afstaken. De plaatselijke hanen wisten zich met hun levenslust geen raad; hun stemmen sloegen hoog-kraaiend over. En nu terwijl het tegen den middag loopt- en de pannendaken en de kleurig gepleisterde muren rustig in de zon liggen te bakken zijn ze nog steeds min of meer van de kook. Lavandou zelf is tevreden. De wasch hangt aan de lijn en op een nauw pleintje, waar een olijvenboom schaduw geeft en een lichtblauw bestreken muur kleur afstraalt, staan twee goedige paarden met*een hardgroen dekkleed over den geduldigen rug en een haverzak om den hals. Ze eten soms, maar ze droomen meer. De kerkklok geeft de uren aan; een hel der geluid, dat het verloop van den dag bege leidt. Vrouwen met groote stroohoeden rijden de wasch op kruiwagens naar de gemeen schappelijke waschpl-aats. waar het water dag in dag uit in de groote be to mi en waschbakken stroomt en de hooge cypressen langs de sinds lang in onbruik geraakte oude begraafplaats wat schaduw geven. Ze duwen de witte wasch op en neer in het water, wrijven hét met groote blokken zeep, slaan het met stokken en keeren het om en om in het bruisende water. En tenslotte spreiden ze het uit: over het grasveld, over een hegje, een boom of een muur; tot het rondom van witheid glanst. Ze hebben veel praats en er wordt veel gelachen en zelfs als een hond af en toe met zandige poot-en over het witte linnen loopt, blijft hun humeur onveranderd: dat hindert niet, het zand waait er wel weer uit. Soms is er een pauze voor een slok wijn uit een koele flesch of een homp van een lang knapperig brood, of een uitdagende roep naar een man, die voorbij komt. Ze zijn bijna allen jong. die daar de wasch voor het huishouden doen. Maar tegen het vallen van den avond komt vaak nog een oude vrouw aanstrompelen met een paar sok ken of een overhemd en staat dan stilletjes in een hoek haar wasehje te doen voor een man, die met haar oud is geworden. Angeline zit in een half donkere schuur niet ver van dit wasch-lawaai vandaan en vlecht uit bamboestokken de stevige, maas vederlichte mandjes, waarin de donzige, geleMnimosa en de witte margrieten naar minder zonnige we- relddeelen worden gezonden om geurigheid en fleur in druilerige wintermiddagen te brengen. Ze werkt van den vroegen morgen, ze werkt nog als het avond is bij een schelle electrische lamp, met als eenige afwisseling het middag maal, dat haar oudste doqhter komt brengen en de steeds om haar heen stoeiende kinderen. Ze werkt voor anderen, het heele jaar. 's Win ters vlechten haar handen bloemenmanden; 's zomers is ze concierge van een pension, dweilt de gangen en is vriendelijk tegen de gasten. Want een glimlach heeft ze altijd ge reed op haar donkere smalle gezicht, een glim lach. die even natuurlijk en rijk is als de zon in dit zee- en heuvellandschap. Intusschen zijn de mannen den heelen dag bij de haven in de weer. De ouderen zitten in luwe plekjes tusschen de gele, blauwe, rose en witte huizen en weven netten. Een pijp, een warme trui om de welgevulde leden, een groote rol garen, een kleine spoel en een oude stoel, waar het net is aangeknoopt en zoo tusschen- beide een praatje dat vult hun dag. Ande ren inspecteeren de netten, die in rood-bruine flarden langs het strand liggen te droogen. Ze worden gekeerd en opgerold en hier en daar valt wat te repareeren. Uit de „teinturerie" komt een dichte, prikkelende rook en de geur van geteerde netten. Visschersbooten van alle kleuren en alle namen (ze varieeren van „de drie gezusters" tot „Lénine", „Jean Jaurès" en zelfs „Babeuf" en gisteren werd een nieuwe boot „Roger Salengro" gedoopt) komen en gaan voortdurend. Manden met visch met veel rood en goud en gifgroen en blauw en veel schubben en stekelige vinnen worden aan wal gedragen en er staan altijd vrouwen rond, die een overgeschoten spartelend ding oppikken voor de dagelij ksche visch-hutspot, die bouillabaisse heet. Het gaat alles zoo z'n plezierigen gang hier in de zon. Zoo veel eenvoudiger en directer als wij het in de stad met alle comforts zijn ge wend. Het heeft zijn problemen, natuurlijk. Daar is bij voorbeeld de slager, vet, maar zeer elegant en sierlijk in het hanteeren van het mes en hoofsch van gebaar. Hij heeft een zoontje, die maar niet kan leeren schrijven zonder fouten dat baart hem veel zorgen en hij praat er dikwijls over. De meester is te goedig, zit er niet genoeg achter heen, is ten slotte zijn conclusie. Maar zorgelijk blijft het. En daar is de melkboer, die niet kan rekenen, en die trouw op de vraag, hoeveel het is, ant woordt met de wedervraag: „ja, hoeveel is het?" en al het rekenen van zooveel dagen en zooveel liter aan je overlaat. Hij is zonver brand en altijd vroolijk; niet sterk want. zijn longen deugen niet: gegast gedurende den oorlog. Hij heeft een levendig huishouden; drie groote zoons, één bij de visscherij, twee in den landbouw en dat is zijn zorg: wat er van hen zal worden, als een nieuwe oorlog uit breekt. Want die zachte diep-blauwe vriende lijke zee hier, die Middellandsche Zee vol sprookjeskleuren is bijna iederen dag op de voor-pagina van de kranten en af en toe op een zomerschen dag als vandaag komt een onder-zeeër, een akelig, leelijk zwart ding en ligt juist buiten de haven voor anker. Vr. S. BRIDGEDRIVE HAARLEM—AMSTERDAM. HAARLEM Zaterdag. Te Amsterdam had bovengenoemde wed strijd plaats. In de eerste speelhelft speelde het Haarlemsche paar J. A. G. Krouwels en A. C. Bosse tegen de heeren Mr. E. C. Goud smit en Mr. F. W. Goudsmit; het Haarlemsche paar Ir. J. A. Spruyt en E. Kooperberg speel de tegen B. Einhorn en Mr. Martin Levenbach. Dit ging ongeveer gelijk 'op. Na de eerste zestien spellen stonden de Amsterdaammers 460 punten voor. In de tweede rende wisselden de paren. Bij Amsterdam speelde nu voor Mr, Martin Le venbach, de heer L. Zeldenrust mee. Het niet op elkaar ingespeeld zijn van het tweede Haarlemsche paar kostte in de tweede zitting ongeveer 1500 punten in drie spellen. Nu won Amsterdam den wedstrijd met 2510 punten, hetgeen voor de Haarlemmers nog een eervol resultaat is, daar deze Amsterdam mers voor Nederland tegen Oostenrijk zullen spelen. PERSONALIA. HAARLEM Zaterdag. Voor het examen Boekhouden van de Ver- Ieeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen slaagde de heer P. Kuiper te Be verwij'-

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6