Kinderzegels. Hel Behuifeiikste 54e Jaargang No. 16438 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOAL ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post /3.55, losse nrs f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post 0.72*4 UITGAVE LOUKENS COSXEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTlëN 1—6 regels 11.75, elke regel meer T 0.35 Reclame» 0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 1 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op bet Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.- Verlies andere vinger f30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 25 Januari. Decorum. Het plechtig decorum dier aloude' instel ling in een modern zakencentrum de City of London is op treurige wijze geschaad door een lijfelijke botsing tusschen twee ex- Lord Mayors, die nog deel uitmaken van de bestuurs-commissies der City. De acht-en- zeventige Sir Alfred Bowers, Lord Mayor 19241925, heeft den slechts zeven-en-zeven tigjarigen Sir Phene Neal, Lord Mayor 1930 1931, een ribbestoot toegediend. Hij geeft als verklaring op dat Sir Phene hem eenige da gen tevoren, tijdens een vergadering, bij den rechterarm had gegrepen en dien achteruit had gewrongen, waarvan eenige blauwe plek ken het gevolg waren. Op deze jiu-jitsu- prestatie heeft Sir Alfred met zijn boksstoot gereageerd. Hij heeft hem nog eens gede monstreerd op de ribben van een verslag gever, maar die heeft er zich niets van aan getrokken. Volgens de berichten uit Londen heeft het Incident, dat zich nog wel ln de historische Guildhall, het oude centrum der gilden, heeft voorgedaan, groot ontsteltenis in de City verwekt. Dit is aan de overzijde der Noordzee niet zoo gemakkelijk te begrijpen, want het geval moet wel op buitenlandsche lachspieren werken, maar als men de Engel- sche toewijding aan traditie en decorum bij ervaring kent is het best begrijpelijk. Even geëerbiedigd als de vele stokoude tradities van het Engelsche Hoogerhuis en Lagerhuis zijn die van de City of London. De City is niet groot, bestaat tegenwoordig vrijwel uit sluitend uit kantoorgebouwen en heeft een zeer klein aantal inwoners, die uit den aard der situatie bijna allen concierges en nacht wakers zijn, Het actieve bestuursstelsel van Londen is overigens geconcentreerd op de graafschapsraden van de Counties waarin Grooter Londen ligt London, Middlesex, Surrey, Essex en in minder belangrijke mate bij de besturen der tientallen gemeen ten waarin de wereldstad verdeeld is. Maar de City is het hart van de metropool en zij beschikt nog steeds over oude privileges en oefent oude ceremonies uit, die haar ln de Engelsche waardeering aan den top van alle Londensche openbare besturen houden. Zij is daar eigenlijk verre boven verheven. Van daar dat de Lord Mayor, die ieder jaar op nieuw gekozen wordt en niet herkiesbaar is, en die een grootendeels slechts representa tieve en decoratieve functie uitoefent, toch als zulk een indrukwekkende figuur geldt. Bij zijn optreden trekt dè plechtige middel- eeuwsche stoet, bekend als de Lord Mayor's Show, door de hoofdstraten en men lacht daar heelemaal niet om. Men eerbiedigt deze traditie ten zeerste. Tot Lord Mayor worden slechts leidende businessmen gekozen, die zich in hun leven een onbestreden naam van integriteit verworven hebben, en zij zijn al tijd al oude heeren als hun de hooge eer te beurt valt. Welnu, dergelijke venerabele grijsaards moeten niet slaags geraken, ook niet na hun aftreden, waarna zij immers nog eereposten in de City blijven bekleeden en als het ware door een geur van eerbiedwaardigheid om hangen blijven. Vermoedelijk is zooiets in de eeuwenlange historie der City ook nimmer voorgevallen. Maar het is nu natuurlijk weer net iets voor dezen tijd, die zooveel gevestig de begrippen en erkende waarden in de men- schenwereld aan het wankelen heeft ge bracht, om zelfs het decorum van de City of London niet ongemoeid te laten. Dat de Brit wel van een bokspartijtje houdt heeft daar niets mee te maken. Men beoefent dat niet als men resp. 78 en 77 lentes telt, en zeker niet uit kwaadheid. Gebrek aan zelfbe- heersching bij grijsaards in een dergelijke po sitie, gesierd met zulk een embleem, is moei lijk te vergeven en nog moeilijker te aanvaar den. Ik weet niet wat „Punch" met het geval doen zal. Ik vermoed dat het er nogal mee inzit en dat zijn terecht groote vermaardheid voor distinctie het blad er misschien wel toe nopen zal, de heele ruzie zonder commentaar te la. ten Een van Engeland's heiligste huisjes heeft gewankeld op zijn grondvesten, en de gebinten der oude Guildhall moeten hebben gekraakt van ontzetting, toen Sir Alfred Sir Phene in de ribben porde R. P. Mr. dr. J. Luden. Benoemd tot commandeur in de Orde Van Oranje Nassau. Op de receptie, die mr. dr. J. Luden te Overveen Zaterdagmiddag hield ter gelegen heid van zijn tachtigsten verjaardag (zie :vlders in dit nummer) heeft de president der Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, mede gedeeld, dat de heer Luden was benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Mr. Trip heeft daarbij het commandeurs kruis aan den heer Luden overhandigd. (De verkoop van de postzegels ten bate van het misdeelde kind, heelt ditmaal f 143.600 aan waarde boven de normale frankeer kosten opgeleverd, dat is 15.000 meer dan het vorig jaar.) Er is voor het misdeelde kind Onlangs weer een beroep gedaan Op heel ons volk, en eensgezind Heeft men dit ernstig woord verstaan. Wanneer gij thans uw brieven post, Plak dan, zoo luidde het verzoek, Hoewel het u iets extraas kost, Een kinderzegel in den hoek. Dit was niets nieuws, want ieder jaar Wordt dit verzoek tot ons gericht. Het geldlijk offer is niet zwaar, Wij voelen 't brengen als een plicht. Veel kleintjes maakten 't groot bedrag, Die wijsheid past hier waarlijk bij, Terwijl men ook wel zeggen mag: Veel kleintjes maakten kleintjes blij. Men gaf als steeds en bovendien, Dit is een zeer verheugend ding, De rekening gaf groei te zien Voor kindren van de rekening. Weldadigheid heeft wèl gedaan. Ons volk. dat om het kind veel geeft, Heeft weder op zijn post gestaan. Toen het dit werk bezegeld heeft. P. GASUS. Directeur van „Haarlem's Bloei". C. S. Th. van Gink te Voorburg benoemd. C. S. Th. van Gink. Het dagelijksch bestuur van de Stichting „Haarlem's Bloei" heeft tot directeur van zijn op te richten bureau benoemd den heer C. S. Th. van Gink te Voorburg. De heer Van Gink, die 47 jaar is, vervult thans de functie van secretaris van het Co mité tot beteugeling van het cadeaustelsel. Voor dien heeft hij verschillende andere func ties bekleed. Eenigen tijd werkte hij in Ameri ka. Hij trad 4 jaar op als leider van een film bedrijf in den Haag en verzorgde ook de col lectieve reclame-campagne van de Pleynes- fabrieken. In de organisatie van den pluimveeteelt is de heer Van Gink ook een bekende figuur. Verscheidene keeren werd hij door pluimvee organisaties belast met de leiding van buiten landsche congressen. Te Utrecht, waar dezer dagen iemand in een gelijke functie als te Haarlem gecreëerd is, benoemd moest worden, stond de heer Van Gink nummer 2 op de voordracht. Het bestuur van „Haarlem's Bloei" is over tuigd een goede keuze gedaan te hebben. De heer Van Gink is iemand die over een goed organisatietalent beschikt en die voor het moeilijke werk dat hem wacht, de capaci teiten heeft De keuze van het dagelijksch bestuur van „Haarlem's Bloei" is door het college van B. en W. bekrachtigd. Weer een inbraak te Haarlem. Een goede buit voor de inbrekers. Zondagavond 11 uur kwamen twee dames die op de Leidschevaart nabij de Schouw- tjesbrug wonen, na eenigen tijd afwezig te zijn geweest, thuis. Zij ontdekten dadelijk dat er inbrekers geweest waren. De buitendeur was met een breekijzer geforceerd. Alle kas ten waren doorzocht en overhoop gehaald. Uit een kast was een portemonnaie met f 2.50 gestolen. Grooter was de buit voor de inbre kers. toen zij op de slaapkamer een linnen kast forceerden. Uit deze linnenkast werden verschil lende sieraden weggenomen tot een gezamenlijke waarde van f 900. Daar onder is een brillanten collier dat op f 700 getaxeerd is. Ook werd nog uit een geldkistje eenig vreemd geld gepakt en eenige familiepa pieren. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. 60 jaar geleden gepromoveerd. 24 Maart a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, thans wonende te Bloemendaal, te Leiden in de rechten promoveerde. Een herdenkingsdag dien slechts weinigen mogen beleven. 10 Sep tember 1937 wordt jhr. Boreel 85 jaar. Wij herinneren er aan, dat jhr. Boreel vroe ger burgemeester van Castricum en Heems kerk, van 1893 tot 1912 burgemeester van Haarlem was. Ook maakte hij eenigen tijd deel uit van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Het Verkeer. Oversteken van drukke punten door voetgangers. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen: Sedert eenige maanden zijn op sommige plaatsen in deze gemeente (Raaksbrug, Zijl- brug, Verspronckweg, Rozenstraat, Groote Houtstraat en Groote Markt) speciale over wegen voor voetgangers aangebracht. Op dui delijk zichtbare wijze zijn op het wegdek strepen gemaakt met z.g. punaises. Langs het trottoir staande hekjes leiden de voetgangers naar de overwegen, waar ten overvloede nog een duidelijk blauw bordje met pijl en het op schrift: „Hiero versteken" is geplaatst. In die overwegen ligt midden in den weg een vluchtheuvel, die den voetganger als steun punt kan dienen. Niettegenstaande al deze voorzorgsmaat regelen ten behoeve van de veiligheid der voetgangers, Zijn er nog talloos velen, die al deze aanwijzingen negeeren en op zorgelooze wijze links vóór de hekjes langs hun weg ver volgen en zich en andere weggebruikers op deze wijze aan nooüeloos gevaar blootstellen. Ook het voorschrift, dat voetgangers bij het oversteken van den rijweg, dit langs den kortst mogelijken weg moe ten doen dus loodrecht van het trottoir en niet in schuine richting wordt nog herhaaldelijk overtreden Tot nu toe heeft de politie bijna uit sluitend gewaarschuwd. Dit is nu af- geloopen. Overtreders krijgen een be keuring. Looddieven op heeterdaad betrapt. Vier Haarlemmers gearresteerd. VELSEN Maandag. Toen de heer H., boschbaas in dienst van jhr. Boreel van Hogelanden, Zaterdagmiddag de ronde deed, zag hij, dat op het dak van Beeckenstein drie mannen bezig waren met het stelen van lood. Hij riep de hulp in van twee rijksveldwachters, die in den rijksweg controle op de auto's uitoefenden. Men slaag de erin de drie mannen, Haarlemmers, te ar resteeren. Later werden in samenwerking met den brigadier van de Rijksveldwacht te Vel- sen Noord in Haarlem nog twee personen aan gehouden, verdacht zich aan diefstal van lood op Beeckensteyn te hebben schuldig gemaakt. Van deze laatste twee werd één weer op vrije voeten gesteld. De andere vier zijn ingesloten en zullen ter beschikking van de Justitie te Haarlem worden gesteld. Het is gebleken, dat in den laatsten tijd groote hoeveelheden lood van het oude gebouw zijn gestolen. „ONS BELANG". Voor de afdeeling Haarlem van de onderof- ficiersvereeniging „Ons Belang" zal op Woens dag 27 Januari de heer H. Bosch, onderofficier vlieger der Luchtvaartafdeeling, een lezing met lichtbeelden houden over IJsland. Jub'Vum Mr. A. Bruch. Mr. A. Bruch. Op 6 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten van Noord-Holland en oud-wethouder van Onderwijs alhier, als advocaat en procureur bij de Haarlemsche Rechtbank beëedigd werd. Mr. Bruch werd geboren te Amsterdam 29 December 1885 Na daar in 1911 aan de Vrije Universiteit te zijn gepromoveerd vestigde hij zich in Februari 1912 in Haarlem als advocaat in associatie met wijlen mr. J. Monnik. In 1913 werd mr. Bruch door de A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje", wier voor zitter hij toen reeds was (en nog is) candidaat voor den gemeenteraad gesteld; 11 Juli 1913 werd hij tot lid van den Raad gekozen. In 1917 werd hij wethouder van onderwijs. In deze functie, trouwens ook reeds als raadslid, toonde mr. Bruch zich een man van krachtig initiatief. De wijze waarop hij het geheele onderwijs, in al zijn geledingen, behartigde, had de volle instemming, ook van anders denkenden. Meermalen werd hem van ver schillende kanten hulde gebracht. In 1921 werd mr. Bruch gekozen tot lid der Prov. Staten dezer provincie. Ook hier genoot hij het volle vertrouwen zijner medeleden, die hem op 16 October 1928 tot lid van Ged. Staten kozen Hij is belast met de leiding der provinciale bedrijven. Ook als rechtkundig raadsman en pleitbe zorger heeft mr. Bruch een uitstekenden naam. Het zal hem op 6 Februari zeker niet aan be langstelling ontbreken. Jubileum Mannenkoor „Caecilia". Het bestuur van de jubileerende vereeniging, bij de receptie, welke Zondaguuduag werd gehouden. V. 1. n. r. (zittend): J. A. Dal vice-voorzitter en voorz. feestcom missie Nico Hoogerwerf (dirigent). Ds. E. Diisterbeck (eere-voorzitterJ. M. Broekmeyer (voorzitter). H. Slinger (penningmeesterStaande: C. Klinkenberg (commissaris), W. Bergisch Sr. (commissaris!, D. G. Dingshof (le-secretaris), A. Doornebosch (2e penningmeesteriP. de Munnik (secretaris feestcommissie), M. Blom (commissaris), N. van Deenen (penningmeester feestcommissie). Het woord is aan Whittier Het goede is altijd schoon, het schoone goed! Geringere Belastmgverhooging in Heemstede. Ie klasse voor de gemeentefonds belasting behouden. Geen 30 maar 20 opcenten op de belasting. Het overleg tusschen B. en W. van Heem stede en de Financieele Commissie uit den Raad heeft er toe geleid, dat het college bij nota van wijziging een aantal veranderingen op de ontwerp-gemeentebegrooting heeft voorgesteld, die beoogen de belastmgverhoo ging zooals die aanvankelijk was voorgesteld bij de begrooting voor 1937 veel geringer te maken. Zoo zal allereerst worden afgezien van de plaatsing der gemeente Heemstede in de 2e klasse der gemeentefondsbelasting. Met de voorgestelde handhaving van de le klasse is een mindere ontvangst van f 11.866 te wach ten. Verder was voorgesteld 30 opcenten te heffen op de vermogensbelasting; dit aantal op centen wordt nu verlaagd tot 20, waardoor nadere dekking noodig is voor f 8160. Deze wijzigingen achten B. en W. thans noo dig, doordat in overleg met de Financieele commissie verschillende posten anders kon den worden geraamd dan oorspronkelijk ge schied is, terwijl bovendien een bedrag van f 10.000 onttrokken kon worden aan het Fonds voor wegenonderhoud. Van de overige voorgestelde wijzigingen vermelden wij nog de vermindering van de kosten van Maatschappelijk Hulpbetoon met f 6500 en van den Werkloozensteun met f 6000. De post ..Onvoorzien" is nog met f 2749 verhoogd. B. en W. verzetten zich tegen den aandrang tot niet-invoering van een straat-belasting, daar ook de Financieele commissie van oor deel was, dat vrijkomende gelden allereerst aangewend moesten worden tot handhaving van de le klasse gemeentefondsbelasting en verder zoo mogelijk tot verlaging van het aan tal opcenten op de vermogendsbelasting. Opbrengst Weldadigheids zegels 15.000 hooger. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de weldadigheidszegels 19361937 in totaal 5.024.166 stuks verkocht. De totale meerwaarde boven de frankeer- kosten beloopt rond 143.600 (vorig jaar 128.600), zoodat plus minus 15.000 meer dan* het vorige jaar ter beschikking van de kinderverzorging kan worden gesteld. In het proces tegen Karl Radek c.s. hebben alle beklaagden een bekentenis afgelegd. pag. 4 Leon Blum over de betrekkingen met Duitsch land. pag. 4 De Amerikaansche regeering bemiddelt in het automobielconflict. pag. 4 De Amerikaansche stad Cincinnati is behalve door het hooge water door een grooten brand geteisterd. pag. 4 Te Dungen is Zondag e>en stuk steen uit een kerkgewelf tijdens den dienst neergestort. pag. 3 In de omgeving van Woerden zijn veel land bouwers gedupeerd, die varkens met val- sche oormerken hebben gekocht. pag. 3 Noodweer heerscht om de Noord. pag. 3 Mr. dr. J. Luden heeft bedankt als raadslid van Bloemendaal. pag. 2 Geringere belastingverhooging te Heem stede. pag. 1 De heer C. S. Th. van Gink is benoemd tot directeur van Haarlem's Bloei. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Decorum. pag i Helen: De bridge-drive van de A. V. R. O. pag. 3 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 10 K. de Jong: Leerlineen-uitvoering te Heem- stede. p-^g jQ J. B. Schuil over: De Geest van de Ólmen- hoeve. pag. 10 J. B. Schuil: De klokkengieter. pag. 10 H. D. Vertelling: „Oude liefde" door Kort Loven. pag. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 1L

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1