Sneeuw en Klopgeestigheid. Zakelijke belasting op het Bedrijf. De nieuwe brug over de Brouwersvaart. Hei BetokQtiiltsle 54e Jaargang No. 16439 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 26 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0 65. franco p. post f 0.72^4 UITGAVE EOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTlëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 1 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abormés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger I 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-f Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.- Verlies andere vinger /30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 26 Januari. De Invloed van de Sport. Deze zorgelijke tijd kenmerkt zich niet alleen door politieke en economische ont wrichting, gepaard gaande met permanent oorlogsgevaar in Europa en Azië, waarbij maar telkens weer uitgeweid wordt over die éene vonk die den laaienden brand zou kun nen doen uitslaan en Eden, Hitler, Mus solini, Blum ons beurtelings bevestigen hoe oneens zij het onderling zijn en blijven. Om te zwijgen van Spanje. Er is meer. Ook de sportwereld kent haar zorgen, en al zijn die dan wel uitermate gering van beteekenis vergeleken bij de boven aan geduide wereldproblemen, zij strekken onge twijfeld duizenden menschen tot heilzame afleiding. En lang niet alleen de jeugd. De lichtzijde dezer rampjes is, dat zij velen de groote misère doen vergeten. Zoo weet ik zeker dat tienduizenden Neder landers vanmorgen met schrik gelezen zullen hebben, dat Kick Smit, de linksbinnen van Haarlem en van het Nederlandsch Elftal, niet „fit" is. Hij schijnt met „een knietje" te suk kelen en zal dus wellicht niet te Düsseldorf tegen Duitschland kunnen spelen. Dit kan van beslissende beteekenis zijn. In een Haar- lemsche dokterskamer wordt wellicht op dit moment zelf een vonnis geveld, dat tevens uitspraak doet over „ons lot" te Düsseldorf! Want is de invaller Heetjans een Kick Smit gelijk? Neen, mompelen de tienduizenden des kundigen benauwd. Ook is Habnit's Ford beschadigd in Umea. Hij rijdt in de Rallye Monte Carlo. Hij vergat links te houden en kreeg een aanrijding. Wat nu? Al weken heerscht er voorts spanning over de vraag of het Deensche meisje Ragnhild Hveger zal komen zwemmen tegen Rie Masten broek of niet. De Telegraaf is er heelemaal op gewonden over. Het is verschrikkelijk belang rijk. Ragnhild Hveger ongetwijfeld hebben duizenden landgenooten al vele malen be proefd, dezen naam uit te spreken zwemt erg hard, maai' we zijn niet bang, heeft de Telegraaf gegalmd. Dat is het mooie van ons: we zijn nooit bang. Erger is dat Oostenrijk vijftien matchpun- ten voorstaat in de bridgematch tegen Ne derland. Waar is ons heil gevaren? Hoe nu, gij Goudsmitten? „Wij hebben te optimis tisch geboden", lees ik ergens en vanmiddag en vanavond zal er door duizenden Neder- landsehe dames, aan bridge verknocht zoo als men alleen a&ti dit spel verslingerd kan zijn, voorzichtiger geboden worden dan zij anders doen, in naam der vaderlandsche se- curigheid, waarbij wellicht tienduizenden punten aan niet geboden slems teloor zullen gaan. De Europeesche kampioenschappen paar- rijden zullen niet te Amsterdam gehouden, worden want er is een conflict ontstaan tus- schen den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijders Bond en de Kunstijsbaan, waarop wij in den laatsten tijd met behulp van gehuurde Canadeezen ons ijshockey trachten te ontwikkelen. Bijna geen win terstóch ijshockey! Toch een „Blauwe Zes", die speelt tegen Krefeld en Brussel en weet ik wat nog meer. Ik zou kunnen doorgaan, maar is dit al niet een aardig overzicht van de kleine sport- zorgen, die de aandacht van zoo talloozen ple gen af te leiden van de groote zorgen des da- gelijkschen levens, de bedreigingen der inter nationale politiek en de verwarringen der economie? En heeft het ook u niet reeds, bij lezing van het bovenstaande, opnieuw getroffen hoe intens geïnternationaliseerd wij op sportge bied zijn? Hier geen autarkie! Hier geen „onoverbrugbare kloven". Hier een merkwaar dig internationaal contact, veelal met groote bewondering voor eikaars prestaties en zonder vermoeiend geredeneer dat nooit tot iets schijnt te leiden. Hier daden Vergelijk dat nu eens met de jaren voor den oorlog. Daar is op sportgebied, internatio naal, een fantastische ontwikkeling geweest en niets schijnt haar te stuiten, zelfs in dezen tijd van zelfgenoegzame opsluiting binnen eigen grenzen en van zelfverheerlijking. Is het een aanwijzing voor een betere toe komst op grooter gebieden? Ik hoop het. R. P. Schaatsenrijders krijgen kans. Een Politie-Commissaris te Heemstede? Quaestie die nu een beslissing vraagt. In ons vorig nummer hebben wij medege deeld, dat de heer C. Kemper, inspecteur van politie te Heemstede, binnenkort den dienst met pensioen zal verlaten. Indertijd is reeds de vraag aan den orde geweest of de tijd geko men was om te Heemstede een commissariaat van Politie te vestigen. In verschillende ge meenten die van dezelfde omvang of zelfs nog kleiner zijn dan Heemstede is een Commissa ris van Politie. Dit wordt in het algemeen verdedigd omdat anders een te groot deel van de politietaak op de schouders van den bur gemeester rust, omdat deze als hulp-officier van Justitie bevoegdheden heeft die wel een Commissaris heeft, maar een inspecteur mist. Een besluit om een Commissaris van Politie in een gemeente te benoemen gaat uit van de regeering. Ons werd indertijd verzekerd, dat de regeering bezwaren had te Heemstede een Commissariaat te vestigen omdat de gemeen te te klein geacht werd om naast een inspec teur nog een Commissaris te hebben. Nu binnenkort de inspecteur van politie te Heemstede met pensioen gaat, is het aan te nemen dat door het gemeentebestuur opnieuw de quaestie onder oogen zal worden gezien. Het lijkt ons ook waarschijnlijk, dat daarover een en ander in de vergadering van den gemeen teraad zal worden gezegd, want als Heem stede het gewenscht acht, dat er een Com missaris komt is er ai les voor te zeggen deze zaak bij de regeering aanhangig te maken voor in de vacature van inspecteur zal wor den voorzien. MEVR. ESTHER DE BOER—VAN RIJK SPEELT WEER IN HAARLEM. Donderdag 28 Januari zal mevr. Esther de Boervan Rijk voor het eerst na haar her stel wederom te Haarlem optreden en wel in het stuk van Heijermans „Het zevende Gebod", waarin zij ae rol van Engel de kamerverhuur ster zal vertolken, en waarmede zij met haar eerste wederoptreden te Amsterdam een zoo .uitbundig succes heeft geoogst. Een sneeuwploeg aan het werk op de Botermarkt. Hoewel laat, wordt het toch nog ernst met den winter. Gis termorgen zijn de sneeuwvlok ken in het Noorden van ons land beginnen te vallen en pakten zich samen tot een vrij dik dek en vannacht zijn de vlokken ook in het Westen van ons land be ginnen te vallen. Het sneeuw dek was vanmorgen vooral op plaatsen waar de wind de vlokken op een hoop had ge jaagd, van een behoorlijke dikte. En volgens de voorspel lingen van de Bilt zal de sneeuw nog wel eenigen tijd blijven liggen en kunnen de schaatsen rijders weer hoop koesteren al zal het ijs wel niet van de beste kwaliteit zijn want het weerbericht van heden meldt waarschijnlijk nog sneeuw, ma tige vorst in het Noorden, in het Zuiden om het vriespunt tot lichte vorst. Sneeuw over Haarlem Het sneeuwt! Een wilde warreling van witte vlokken stuift voorbij het raam. Soms neemt de wind hen op en jaagt ze voor zich uit. Dan rennen de vlokken holderdebolder achter el kaar aan, rollen en buitelen om en over, tot ze hun vaart kwijt raken, en ergens in een beschut hoekje naar de aarde zinken. Staag dwarrelen de vlokken omlaag, en be dekken alles met een dikke blanke bontlaag. Alles wordt mooier en onwezenlijker ook. In de buitenwijken, waar de sneeuw langer blijft liggen, heerscht een wonderlijke stem ming. Juichende stemmetjes van kinderen, die uitgelaten van dit nieuw, wonderlijke speel goed genieten, en daarnaast een wonderlijke stilte, nu de dikke sneeuwlaag alle geluiden dempt. En buiten de stad, waar de weilanden nu eindeloos lijken, omdat aan den horizon lucht en land ineenvloeien, is het doodstil. Soms is er in het bosch het vaag gerucht van sneeuw, die van een overbelaste tak valt, maar dan is het weer stil, doodstil. Maar in de binnenstad hebben voetgangers en voertuigen de blanke pracht in een vieze, bruine modder doen veranderen. Een grauwe natte massa, die door de naden van de meest waterdichte schoenen dringt, en je alle vreugd over het late winterfeest doen verge ten. Zoo is de sneeuw, in al zijn schakeeringen. De sneeuw, die traag uit den grijzen hemel blijft dwarrelen Toen de sneeuwval gisteravond bleef aan houden, zijn de reinigers des nachts te 1 uur opgeroepen om de sneeuw op te ruimen. Met 12 zandstrooimachines zijn de bruggen, opritten en asphaltstraten gepekeld. Door het vriezende weer duurde het echter lang, eer de pekel de sneeuw ontdooide Om 4 uur zijn daarna 12 sneeuwploegen uit gerukt om de sneeuw naar de kanten te ploegen. Het vuilophalen is in de morgenuren stop gezet, ten einde met eigen materieel en perso neel de stad spoedig schoon te maken, terwijl bovendien alle losse werklieden, n.l. pl.m. 250 die zich daartoe te 7 30 uur aanmeldden, zijn aangenomen. Het vuil van Dinsdagmorgen zal Woensdag middag worden opgehaald. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID De afd. Haarlem en omstreken van den In ternationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid houdt in samenwerking met den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond Donderdagmiddag 28 Januari a.s. in de Turnzaal van restaurant Brinkmann, Groote Markt, een vergadering, waarin als spreekster zal optreden mej. mr. Cl. Enthoven over het onderwerp „Asylrecht". Voorts zal mevr. Kerkhof-Pet declameeren. De werkloosheid te Haarlem. Een slechte week. De afgeloopen week was voor de statis tiek der werkloosheid te Haarlem slecht. Het vorige jaar gingen wij in de overeen komstige week slechts 33 omhoog, nu 65. Een ongunstig verschil dus van 32. Het aantal werkloozen te Haarlem is thans 6720. Het gunstige verschil met verleden jaar is nu gedaald van 356 tot 323. Vermoedelijk is dit een gevolg van de griep. Het vermoeden bestaat, dat de week 1116 Januari, die een verlaging van het aantal werkloozen bracht, gecamoufleerd was. doordat werkloozen die ziek waren hun kaart niet bij de Arbeidsbeurs lieten afteeke- nen en dus niet meer ingeschreven bleven als werkloos. Nu is het grootste deel dezer grieplijders weer beter en werden weer in geschreven als werkloos. De week 2530 Januari belooft ook niet veel goeds voor de statistiek. Verleden jaar gingen wij in die week 48 omlaag, dit aantal wordt nu zeker niet bereikt, omdat de erva ring is dat vorst het aantal werkloozen altijd doet oploopen. De officieele vorst-werkloozen worden wel buiten de statistiek gehouden, maar dit belet niet, dat er toch nog velen, die zijdelings door de vorst werkloos worden, wel in de statistiek begrepen worden. Gehoopt wordt nu op een vroeg en zacht voorjaar, want eerst dan komt de seizoen opleving. LEESGENOT Een Bril van K E I P. GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor. (Adv. ingez. Med.) (In de Jor daan te Amsterdam is eenige opschudding veroorzaakt door een vermeenden klopgeest, welks manifestatiestotnutoe onverklaard zijn gebleven.) Daar is me Amsterdam's Jordaan Opeens ten heftigste bewogen, Die buurt komt aan de spits te staan Van 't Nederlandsche geestvermogen. Daar ligt ons geestelijk gebied, Sinds men er zich geest-driftig uitte: Daar klopt iets, dus daar klopt iets niet, Gaat men er geestvol zich te buiten. Men haalde er politie bij, Die gauw een klopjacht arrangeerde. Het werd een heele kloppartij. Waarin men zich geest-krachtig weerde. Op goeden geestgrond werd gedacht, Dat meer geestigheid dan geest was, Een geestesarbeid werd volbracht, Alsof men op een geestrijk feest was. Wie gaarne griezelgeesten ziet, Diens geestesoog kan zich hier laven, Hoe 't af zal loopen weet ik niet. Door mijn gebrek aan geestesgaven. De geestrijkdom is de Jordaan. Voorloopig naar het hoofd gestegen. De buurt had immers, welverstaan. Nooit van een plaaggeest klop gekregen. Als er aan al die geestigheid Straks weer een einde is gekomen, Beteekent dit, dat onze tijd, Zijn geesteloosheid heeft hernomen P. GASUS. ONZE IJSBANEN EINDENHOUT en BREDERODE zijn HEDENAVOND GEOPEND. Inl.: SPORTHUIS HAARLEM, Telef. 12215. (Adv. Ingez. Med.) Wordt in slechts 71 gemeenten geheven. Haarlem zal naar afschaffing moeten streven. Meermalen Is in de laatste jaren in den Haarlemschen gemeenteraad bij de behande ling van de ge meentebegrooting gepleit voor afschaffing der zakelijke belasting. Tot he den evenwel zonder succes. Het is ook niet aan te nemen dat er voor 1937 door het ge meentebesfcuur gedacht kan worden aan het opgeven van deze belasting, daarvoor is de stand van de gemeentefinanciën immers te ongunstig. Trouwens het zou sterk betwijfeld moeten worden of Haarlem aanspraak zou kunnen maken op ezn extra uitkeering van het werkloosheidssubsidiefonds ter- dekking van het tekort van f 399.000 als Haarlem af zag van de zakelijke belasting, waarvan de opbrengst voor 1937 op f 90.000 geraamd is. Toch zal Haarlem in de naaste toekomst moeten streven naar afschaffing van deze belasting, te meer nu alles gedaan wordt om de industrie die door de crisis zeer veel geleden heeft weer te doen herleven en getracht wordt nieuwe industrieën naar Haarlem te trekken. Bovendien bestaan er immers plannen, aan het Noorder Buiten Spaarne een haven met industrie-terrein aan te leggen. Alles wat een belemmering zou kunnen zijn voor industrieelen, om Haar lem te kiezen als plaats voor het vestigen van hun bedrijf, moet dus uit den weg ge ruimd worden. Daartoe behoort ongetwij feld ook de Zakelijke Belasting. Uit de belastingstatistiek van Nederland over 1936 blijkt, dat van de meer dan dui zend gemeenten er slechts 71 zijn die een zakelijke belasting heffen. Uit onze omge ving behooren daartoe slechts Amsterdam en de Zaansche gemeenten. Het woord is aan Sirius Menigeen herkennen wij later niet meer, zoozeer zijn w ij veranderd. De gastarieven te Heemstede. Een voorstel te verwachten om het vastrecht voor alle verbruikers te verlagen. De gemeente Heemstede doet als alle an dere gemeenten die gasfabrieken exploiteeren moeite om het teruggaan van het gasdebiet te stuiten Thans is bij de begrooting voor 1937 door B. en W. aan den raad het voorstel ge daan het vastrecht voor de muntgasverbrui- kers van 2— tot 0.80 per maand te ver lagen. De verminderde ontvangst daarvan wordt geraamd op 13.000, waartegenover staat, dat verwacht wordt, dat dan vele kleine verbruikers het gas niet ontrouw zullen wor den en anderen, die reeds tot verbruik van petroleum zijn overgegaan, weer naar het gas zullen terugkeeren. Wij vernemen intusschei. dat Vrijdagmid dag. als de begrooting in den Heemsteedschen raad behandeld zal worden, verzet tegen dit voorstel van B. en W. is te verwachten. Ge meend wordt, dat de gemeente de muntgas- verbruikers te veel voordeelen biedt in ver gelijking met de andere gasverbruikers. Enkele jaren geleden heeft de raad reeds besloten om het muntgas tegen denzelfden prijs te leveren als het gewone gas. Dat wil dus zeggen, dat de gebruikers van muntgas kosteloos een leiding, eenige lampen en twee comforen krijgen en bovendien geen meter- huur behoeven te betalen. De gebruikers van gas over den gewonen meter moeten voor hun eigen leiding en ornamenten zorgen en beta len bovendien nog meterhuur. Indertijd werd voor muntgas 1 cent per M3. meer gerekend als een vergoeding voor de kosteloos geleverde leiding, ornamenten en vrijstelling van meterhuur. Het wordt nu onjuist geacht in de toe komst nog verder te gaan in de bevoordeeling van de gebruikers van muntgas, door het vast recht te verlagen tot 0.80 per maand, terwijl de gasgebruikers over den gewonen mpter nog ƒ2 zouden blijven betalen Daarom is in den raad een voorstel te ver wachten om de f 13.000, die B. en W. nu willen aanwenden voor de verlaging van het vaste recht voor de muntgasverbruikers, te gebrui ken om het vaste recht van alle verbruikers (dus muntgas- en gewoon gas) te verlagen. Wij teekenen hierbij aan, dat alleen perso nen die in een huis wonen dat niet meer dan 8 gulden huur per week doet. muntgas kunnen krijgen. De bewoners der duurdere huizen zijn dus op gewoon gas aangewezen. Blijkbaar zijn B. en W. van de overweging uitgegaan, dat het billijk is om de bewoners van kleine huizen minder vastrecht te laten betalen dan de bewoners der groote huizen. Het gasgebruik der laatsten is in den regel grooter, zoodat zij nu over hun totaal ver bruik meer voordeel hebben van het vaste recht dan de kleinere verbruikers. De nieuwe brug over de Brouwersvaart tegenover de Hyacintenlaan nadert haar voltooiing. De brug beteekent een belangrijke verbetering, vooral nu in de om geving van de zwemschool een geheel nieuwe woonwijk ontstaan Is, Duitschland en Italië hebben de Britsche re geering geantwoord. pag. 4 In Frankrijk is gisteren een Russische jour nalist vermoord; men zoekt verband met het proces te Moskou. pag. 4 Het water blijft wassen in de Ver. Staten. pag. 4 Eden, Beek en Greiser zijn tot een accoord over Dantzigsche kwesties gekomen pag. 4 Pof. Gelissen acht den tijd voor de Oslo-ge dachte rijp. pag. 3 Gisteren zijn in Brabant op uiterst brutale wijze een postauto en een vrachtauto ver dwenen. pag. 3 De Indische conversieleening 1937 is zeer goed geslaagd. pag. 3 Er heerscht ongerustheid over een Groningsch motorschip dat al sinds vijf dagen niets van zich heeft laten hooren. pag. 3 Vorige week is het aantal werkloozen te Haarlem met 65 toegenomen. pag. 1 Haarlem zal naar afschaffing van de zake lijke belasting op het bedrijf moeten streven pag. 1 Een voorstel tot verlaging van het vastrecht voor gas te Heemstede is te verwachten. pag. 1 De Commissaris van Politie te Haarlem acht aanvulling van de algemeene politieveror dening met bepalingen tegen plakken en kalken noodzakelijk. pas 6 De Haarlemsche sehoolvereeniging heeft tot fusie met de Aerdenhoutsche Sehoolver eeniging besloten. pag. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De invloed van de Sport. pag. 1 Speciale correspondentie: De exploitatie '-an Nederlandscli Nieuw Guinea. 4 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw 'ft pag. 6 J. B. Schuil over „De Sabijnsche Maagden roof"- pag. 2 K. de Jong over het Waleson-kwartet, pas. 2 G. J. Kalt: Orgelconcert. pc»w 2 L. v. B.: De 3e testmatch. pas 9 H. D. Vertelling: Het gemis. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1