Kaan Hei BetouqtHltste Op glad ijs. Stoomschip in nood. Dieseltractie op de Spoorwegen. Tariefsverlaging bij P.T.T. 54e Jaargang No. 16441 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdac 28 Januari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR facteur- ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Booio ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0 65. franco p. post 10.7254. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 3 Idem voor Abonnés op bet Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentje* srie hoofd rubriek DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 28 Ja: Dantzig. De Volkenbondsraad, zich bezig houdend met het Volkenbonds-smartekind Dantzig, schijnt er in de laatste dagen in geslaagd te zijn de verhoudingen in de Corridor op een ietwat hechter basis te brengen. Niettemin zal de Nederlandsche openbare meening vandaag met onmiskenbare opluchting kennis nemen van de mededeeling van den gepensionneer- den vice-admiraal J. de Graaff, dat hij bedankt voor de benoeming tot Hooge Commissaris. Het bericht dat de Volkenbond voor deze précaire eer weer eens een Nederlander had uitgenoodigd, was zonder eenige blijdschap in dit land ontvangen. Het al of niet aanvaarden van de functie hing overigens geheel van admi raal de Graaff zelf af. Niet van de Nederland sche regeering. In dergelijke Volkenbonds functies wordt men niet als vertegenwoordi ger van zijn land benoemd, maar persoonlijk gekozen. Natuurlijk is het anders met het lid maatschap van den Raad van den Volken bond. Leden daarvan zijn geen personen, maar staten, zoodat iedere staat telkens zelf uit maakt wie zijn raadszetel bij een bepaalde ge legenheid zal bezetten. Maar de Hooge Com missarissen worden persoonlijk door den Vol kenbond benoemd, evenals bv. de leden van de bekende permanente commissie voor de Mandaten, die met opzet niet is samengesteld uit de vertegenwoordigers van bepaalde sta ten, maar ook uit daarvoor geschikt geachte persoonlijkheden. Dit maakt voor de Manda ten-commissie, zooals in de practijk gebleken is, wel degelijk een groot verschil. Immers, de leden handelen op eigen gezag en niet volgens instructies van hun regeeringen. De goede werking van dit instituut heeft dan ook zeker het onlangs door de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede uitgebrachte rapport over herziening van den Volkenbond beïnvloed, toen daarin werd voorgesteld een „supra nationale commissie" in te stellen, bestaande uit persoonlijk gekozen leden, om adviezen uit te brengen aan den Raad. De Mandaten-com missie is ook supra-nationaal, de Hooge Com missaris in Dantzig is dat eigenlijk ook. Maar er bestaat in de practijk een verschil tusschen een supra-nationale commissie en een supra-nationalen eenling. In het eerste geval vervagen de nationaliteiten der leden in veelvuldigheid; in het tweede blijft de Hooge Commissaris, al krijgt hij ook volstrekt geen instructies van de regeering van zijn land en al is hij alleen verantwoording van zijn be leid schuldig aan den Volkenbond: die Iersche, of Noorsche, of Nederlandsche meneer. Dit kan, speciaal waar hel den Dantzigschen uit was van Versailles betreft, zeer onplezierig zijn. Nadere toelichting daarop kan kort wezen. „Het publiek" weet zulke aardige finesses als de benoeming van een persoon inplaats van de benoeming van een vertegenwoordiger van een Staat niet te waardeer en, vooral niet in dezen tijd van opgedreven nationalisme. Het Duit- sche publiek zou dus, als admiraal de Graaff zijn benoeming aanvaardde en er binnenkort weer narigheid kwam met den lange-neuzen- trekkenden Greiser, niet vragen: „Waarom treedt die Hooge Commissaris de Graaff zoo op?" maar „Waarom doet die Hollander dat?" En nu zou de Duitsche regeering zich in een dergelijk geval nimmer tot de Nederlandsche regeering kunnen wenden want die zou een voudig antwoorden: „Wij weten van het op treden van den Hoogen Commissaris niets af, de man handelt namens den Volkenbond en u moet dus in Genève wezen" maar wij weten allemaal hoe nadeelig opgezweepte volksmeeningen in een naburig land kunnen zijn. Daarom moge het ons verheugen dat ad miraal de Graaff voor de eer heeft bedankt. Ik zou niet graag zeggen „voor de eer en het genoegen" want dit laatste zal den nieuwen Hoogen Commissaris wel evenzeer bespaard blijven als zijn voorganger, de Ier Lester, er van gespeend bleef. Overigens zal men toch wel iemand opsporen, hetzij de thans aan bod zijnde Noor Renner of een ander die de corvée op zich neemt. Wellicht in de hoop, er een verdere promotie uit te ma ken evenals Lester, die tenslotte door den "Volkenbond is „weggepromoveerd". Ik behoef er nauwelijks aan te herinneren dat in den loop der jaren verscheidene Ne derlanders dergelijke Volkenbondsfuncties vervuld hebben. Een der eerste Hooge Com missarissen te Dantzig was trouwens ook een Nederlander, prof. mr. J. A. v. Hamel .En thans nog is onze landgenoot dr. Nederbragt voor zitter van den Havenraad te Dantzig, het geen op één na de hoogste Volkenbondsfunc tie in den corridor is. Men begrijpe dus goed dat niet Nederland geweigerd heeft de post van Hooge Commis saris te bezetten, dat het Nederland zelfs niet eens gevraagd is omdat het er niets mee te Vrienden automobilisten, Pas op ons en op u zelf, Wees liefst heel om twaalf uur binnen, Niet in 't ziekenhuis om elf. Als men vragen mocht; hoe vaart u? Zeg dan: met heel kalme vaart, Want veel meer is mij mijn leven, Dan een paar minuten waard. Iedereen zal u beamen. Dat xiw auto prachtig rijdt. Maar het ding doet onbeholpen Als het noodgedwongen glijdt. Loopt uw auto op de gladheid, Neem er dan geen loopje mee, Want een auto is een auto En per slot geen arreslêe. En wanneer u door het glijden Aan het „brokken maken" gaat, Komt u niet alleen persoonlijk, Maar komt ook berouw te laat. Wie zich op glad ijs moet wagen, Doet dat met voorzichtigheid, Dat mag waarlijk dubbel gelden, Als u in uw wagen rijdt. Spaar uw auto en u zelve, En ons in het algemeen, Glijd, als het zoo glad als nu is, Er niet gladjes overheen. P. GASUS. Gen. Cronjéstr. 129 Heeren sokken Bloemen staan er op de ramen, Buiten is het vrees'lijk koud, Maar 't is heerlijk, waar PERQUIN bracht, 't Warmte-gevend ZWARTE GOUD. (Adv. lngez. Med.) ONZE IJSBANEN EINDENHOUT en BREDERODE zijn HEDENAVOND GEOPEND. SCHITTEREND IJS. Inl.: SPORTHUIS HAARLEM, Telef. 12215. (Adv. lngez. Med.) maken heeft en dat admiraal De Graaff per soonlijk heeft bedankt, waarbij hij in zijn be slissing geheel vrij is gelaten. De aanvaarding van zoo'n functie zou onze regeering ook, zelfs al wilde zij dat, op geen enkele wijze kunnen beletten. De wet die verlies van nationaliteit doet volgen op het aannemen van functies in vreemden staatsdienst of krijgsdienst geldt niet voor de civiele functies bij den Volken bond, die geen staat is. R. P. Geldleeningen van Haarlem. Een converteering. Elders in dit nummer deelen wij mede, dat Vrijdagmiddag V/2 uur een spoedeischende vergadering van den Haarlemschen gemeente raad wordt gehouden. Als eenig punt staat op de agenda: geldleening. Wij vernemen dat B. en W. een voor stel zullen doen betreffende het con- verteeren van geldleeningen. Het bedrag kan op dit oogenblik nog niet worden medegedeeld omdat de onderhandelin gen nog loopende zijn. In elk geval is evenwel te zeggen, dat met deze conversie een belang rijk bedrag aan rente-betaling bespaard, zal worden. Verkeersslachtoffers te Haarlem. In 1936 9 doodelijke ongelukken. In 1936 zijn te Haarlem bij verkeersongeluk ken 9 menschen om het leven gekomen. Over de drie voorafgaande jaren waren de cijfers: 1933: 15, 1934: 11 en 1935: 8. 1936 was dus geen ongunstig jaar, vooral niet als daarbij bedacht wordt, dat onder de 9 slachtoffers een bejaarde vrouw was die bij een aanrijding niet levensgevaarlijk gewond werd. maar toch na eenigen tijd overleed aan longontsteking. Officieel is dit sterfgeval even wel onder de verkeersongelukken gerangschikt. Voor de Haarlemsche Werkloozen. Distributie van tomatensoep begonnen. Ten behoeve van de werkloozen en armlasti gen en ook van hen die in de werkverschaf fing zijn te werkgesteld, voor zoover zij een aanvraagformulier hiervoor hebben ingeleverd zijn thans bij de kruideniers, welke de distributie van goedkoope margarine op zich hebben genomen ook blikken tomatensoep verkrijgbaar. De gezinnen van twee tot en met vier per sonen kunnen l bus per week ontvangen, de grootere gezinnen twee bussen per week, doch deze distributie zal niet van langen tijd zijn. daar er een beperkte voorraad aanwezig is. De prijs van deze tomatensoep bedraagt 13 cent per literblik. Wolle Dames Kousen Kinder Kousen Ski sokjes (Adv. lngez. Med.) Jonge Jacobusin den storm op de Portugeesche kust. De bemanning in de reddingbooten. ROTTERDAM, 28 Januari. Bij de Middellandsche Zee vaart Comipagnie, directie Wambersie Zn., hier ter stede is radio-telegrafisch bericht ont vangen, dat het stoomschip „Jonge Jacobus" van deze ree- derij in den storm voor de Por tugeesche kust in nood verkeert. Het schip bevindt zich in zin kenden toestand en de beman ning, bestaande uit 25 koppen, is vannacht om twaalf uur in de reddingbooten gegaan. Bemanning verliet het schip in den nacht De eerste noodseinen werden gistermiddag om half vijf uitgezonden. De kapitein, de heer P. J. Jager, telegrafeerde, dat een der luiken was ingeslagen en hij vroeg om assistentie. Hij hoopte Lissabon te kunnen bereiken als de storm geminderd was. Het schip bevond zich op dat oogenblik twintig mijl ten wasten van de Berlinga-eilanden. In den laten avond werd bericht ontvangen, dat het schip snel zonk. Te middernacht heb ben de opvarenden het schip in de sloepen ver laten. De „Jonge Jacobus" meet 1757 bruto en 1064 netto ton. Het schip werd in 1921 gebouwd te Slikkerveer bij de N.V. Scheepswerf v.h. De Groot en Van Vliet en is eigendom van de Middellandsche Zeevaart Compagnie te Rot terdam. De „Jonge Jacobus" was op 18 Ja nuari met stukgoederen van Antwerpen ver trokken en was op weg naar de Levant. De eerste haven, die zou worden aangedaan, was Alexandrië. De bemanning bestaat voor een gedeelte uit Spanjaarden, de officieren zijn Nederlanders. Volgens een hedenochtend uit Lissa bon ontvangen telegram is de „Jonge Jacobus" nabij de rotsen jan een der eilandjes aan den grond geloopen. Het schip is ernstig beschadigd. EEN SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING. Er wordt een spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehou den op Vrijdag 29 Januari 1937 des namiddags half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof). Eenig agendapunt is: Geldleening. Vertrouwen niet verloren. Nieuwe voornemens. (Speciale corr.) UTRECHT. 27 Januari. Naar wij ver nemen is men momenteel bij de Spoorwegen doende, om de zooveel duurdere benzinetrac- tie. die in een enkei geval wordt toegepast (op de lijn ZwolleKampen) te vervangen door Dieseltractie. Reeds zijn sedert eenigen tijd proeven op dit gebied gaande, in verband waarmede men een der vierassige rijtuigen, die op deze lijn rijden, heeft omgebouwd tot Dieselmotorwagen. Met dezen wagen is al proef gereden o.m. op de lijn van Zwolle naar Groningen. Een en ander heeft den in druk gewekt, dat het de bedoeling zou zijn om dergelijke rijtuigen ook op dit traject te gebruiken. Dit behoort echter geenszins tot de plannen der Spoorwegen. Dat er een proefrit juist op de lijn naar Groningen gemaakt werd is niet meer dan een betrekkelijke toe valligheid. Overigens is de omstandigheid, dat de Spoorwegen plannen hebben tot den ombouw van de motorwagens wel een bewijs, dat men ondanks de tegenslagen, die men eenigen lijd met de D. E. treinstellen heeft gehad toch het vertrouwen in de Dieseltractie niet verloren heeft. Het spreekt wel vanzelf, dat, had men tenslotte met de D. E. treinstellen meer in het bijzonder met de Dieselmotoren daarin gebruikt geen bevredigende erva ringen opgedaan, men zeker niet zou zijn overgegaan tot het maken van plannen be treffende de invoering van Dieselmotoren ook op de motorwagens. Interlocale gesprekken over korten afstand goedkooper. Binnenlandsche telegrammen terug naar vooroorlogsch tarief. De financieele vooruitzichten van het P.T.T. bedrijf zijn dusdanig, dat opnieuw eenige tarieven. welke daarvoor in de eerste plaats in aan merking komen, kunnen worden ver laagd: Telefoondienst. Interlocale gesprekken. De verlaging betreft de tarieven in de eerste en de tweede zone, welke als volgt wor den gewijzigd: Afstand: le zone (1—10 K.M.) tarief voor een gesprek van 3 minuten 6 cent. nieuw ta rief voor idem 4 cent. Afstand 2e zone (10—15 K.M.) tarief voor een gesprek van 3 minuten 12 cent, nieuw tarief voor idem 10 cent. Zone 1 omvat: Abbenes Bennebroek. Drie huis (gem. Velsen). Halfweg (N.-H.). Hille- gom. Hoofddorp. Haarlemmermeer, Nieuw- Vennep, Rijk. Spaarndam, Velsen, Vogelen zang. Vijfhuizen. Haarlemmermeer. IJmui- den. IJmuiden-Oost. Zandvoort en Zilk. Zone 2: Aalsmeer. Aalsmeer-Oost. Assen delft'. Badhoevedorp, Beverwijk. Groote IJpol- der. Heemskerk, het Kalf. Koog-Zaai)dijk, Krommenie, Lisse, Sloten (N.-H.). Velsen- Noord, Westzaan, Wdrmerveer, Wijk aan Zee en Zaandam. De verlaging treedt in werking op 1 Fe bruari 1937, behoudens, dat zij verschoven kan worden uiterlijk tot 1 Maart 1937. in dien dit voor bepaalde netten om technische of administratieve redenen noodzakelijk wordt geacht Interlocale door verbindingen. Het bestaande tarief voor een interlocale doorverbinding in sluitingstijd der kanto ren. dat tot tot duver f 25 tot f 40 per jaar bedroeg, naar gelang van den omvang der daarvoor noodige technische voorzieningen, wordt, met ingang van 1 Maart 1937, terug gebracht. op een uniform tarief van f 24, voor alle doorverbindingen. Voorts zijn nog de volgende wijzigingen van meer administratieven aard in het Rijkstelefoonreglement 1929 gebracht: Verhooging of verlaging van het grond- abonnement geschiedt niet meer naar den stand van 1 October, doch naar dien van 1 Januari. Ten einde te voorkomen, dat het abonnement herhaaldelijk moet worden ge wijzigd. doordat het aantal aansluitingen schommelt, heeft de Directeur-Generaal de bevoegdheid, een zekere speling toe te passen ten aanzien van het minimum en maximum aantal aansluitingen voor een bepaalde ta rief sklasse vastgesteld. Met het oog op de administratieve be moeiingen. verbonden aan verhooging of verlaging van de abonnementsbedragen, gaan deze niet, zooals vroeger, steeds op 1 Januari in, doch op een door den Directeur- Generaal vast te stellen datum. Voorts kan de Directeur-Generaal onthef fing verleenen van de vergoeding voor ad ministratieve bemoeiingen e.d., indien een wegens wanbetaling oDaeheven aansluiting opnieuw wordt toegelaten. Tenslotte is aan den telefoonboodschap pendienst. welke door toepassing in alle net ten met meer dan 2000 aansluitingen feite lijk reeds uit het stadium van een proefne ming was getreden, een blijvend karakter gegeven Het instituut is met ingang van 1 Februari in het Rijkstelefoonreglement op genomen. met vermelding van de voor de zen dienst gestelde voorwaarden. Telegraafdienst. Binnenlandsche telegrammen, Het binnenlandsche telegramtarief wordt als volgt gewijzigd: Aantal 7 woorden. Binnenlandsch verkeer Gewone telegrammen thans 35 et.; brief tele grammen thans 20 ct. Locaal verkeer. Ge wone telegrammen thans 25 ct. Brleftele- grammen thans 15 ct. Aantal 8 woorden: id. 40 ct.. nieuw 25 ct.; id. 20 ct. nieuw 15 ct.: idem 30 ct., nieuw 15 ct.; idem 15 ct., nieuw 10 ct Aantal 9 woorden: idem 45 ct., idem 25 ct. idem 35 ct.. idem 20 ct. Aantal 10 woorden: idem 50 ct., idem 25 cent. idem 40 cent; idem 20 ct. Voor elke 5 woorden of gedeelte daarvan, tot 50 woorden: id. 10 ct. meer. nieuw 10 ct. meer. idem 5 cent meer, nieuw 5 ct, meer, idetm 10 ct. meer, nieuw 10 ct. meer; idem 5 ct. meer. nieuw 5 ct. meer. Voor elke 10 woorden of gedeelte daarvan, voor de woorden boven 50: 10 ct. meer. nieuw 10 ct meer, idem 5 ct.. meer. nieuw 5 ct. meer. idem 10 ct. meer, nieuw 10 ct. meer, idem 5 ets. meer, nieuw 5 ets. meer. Telegraafhuur- en uurlijnen. Het tarief per jaar voor de huurlijnen is voor de afstanden van 3560 K.M. verlaagd van f 5000 tot f 4500 en voor die boven 60 K.M. van f 6000 tot f 5000. Het tarief voor de uurlijnen is voor de afstanden van 3560 k.m bïi een gebruik van 1 uur per dag verlaagd met f 100, welke verlaging bij een langduriger gebruik per dag progressief is en oploopt tot f 500. Voor af standen van meer dan 60 k.m. loopt de ver laging op van f 100 tot f 1000 De vooruitbetaling wordt niet meer voor 3 Het woord is aan Huygens 't En is geen schoone vrouw die suer siet op een man, 't En is geen leelicke die vriend'lick wesen kan. maanden, doch telkens voor een maand ge vorderd. Radiotelegrammen. Het tarief voor radiotelegrammen in het verkeer met Nederlandsche schepen met een vasten lijndienst van of naar een Nederland sche haver, is in bepaalde gevallen met 10 ct. per woord verlaagd. Fotografisch afschrift van een telegram kost voortaan f 1 in plaats van f 1.50. Verder is de sedert 1 December 1934 bij wijze van proef ingevoerde regeling, dat de bodekosten vsn een telegram buiten den kosteloozen besteikring ten hoogste 60 cent zullen bedragen, definitief geworden, is de gelegenheid geopend tot langere openstel ling van de telegraafkantoren, op kosten van de belanghebbenden, evenals zulks voor ue telefoonkantoren het geval is en zijn de diensten van de nationale telegrammen en van de radiobrieftelegrammen in het Rij'ks- telegraafreglement vastgelegd. De wijzigingen bij den telegraafdienst tre den all3 1 "Februari 1937 in werking. Wijziging luchtpost tarief met Indië in voor bereiding. Wat den Postdienst betreft is nog een wijziging in het luchtposttarief met Indië in voorbereiding. Voor het tegenwoordige kunnen hierom trent echter nog geen nadere mede- deelingcn worden gedaan. Over een verlaging van het bin nenlandsche briefport is wel gedacht, doch de middelen zijn dit jaar niet toereikend om een dergelijke, zeer kostbare, veralging te verwezenlij ken. Zij zal tot een gunstiger tijdstip moeten wachten. Hooge Commissaris te Dantzig Vice-admiraal De Graaff bedankt. Onze Haagsche correspondent meldt De gep. vice-admiraal J. de Graaff heeft heden medegedeeld dat hij de benoeming tot Hooge Commissaris van den Volkenbond te Dantzig niet aanvaardt. Als voornaamste candidaat voor deze vacature wordt thans genoemd de Noor Reimer. die tijdens het plebisciet in het Saar- gebied lid is geweest van het Plebisciet-Hof. Plaats een „GROENTJE" in Haarlem's Dagblad. In 1936 werden er 45303 geplaatst. En natuurlijk niet zonder reden. Profiteer mede van deze goedkoope rubriek van Vraag en Aanbod Advertenties. Minister Vandervelde is uit het Belgische kabinet getreden. pag. 4 In den Volkenbondsraad zijn de kwesties be treffende Dantzig op bevredigende wijze geregeld. pag. 4 Een Nederlandsch stoomschip de „Jonge Ja cobus" verkeert in nood. pag. 1 Vice-Admiraal de Graaff bedankt voor de functie van Hooge* Commissaris te Dantzig. pag. 1 De drukpersvrijheid is in de Tweede Kamer verdedigd. pag. 3 In April zal op initiatief van dr. Colijn en Ramsay MacDonald te Londen een Suiker- conferentie worden gehouden. pag. 3 Tegen den directeur van een bouwonderne ming te Heemskerk die een portefeuille met f 19.500 zou hebben verloren is een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest ge- eischt. pag. 3 Volgens B. en W. van Haarlem is ordening in het winkelbedrijf rijkszaak. pag. 6 Voor de Buitenrustbrug te Haarlem behoeft geen bruggeld betaald te worden, pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dantzig. pag. 1 Mr. E. Elias: Ontmoeting. pag. 2 Speciale correspondentie: Wie het kleine niet eert oaa. 4 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 T R Schuil over de twe.edé oiiiwiTOnwf»"'"» pag. 2 K. de Jong over Nicolai Orloff. pag. 2 H. D. Vertelling- Alonso zat in den püler. De Burgerlijke Stand van Haarlem isPopge- nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1