ECHTE WALES ANTHRACIET ^WEERBERICHT „DE SPAARNESTAD" ONTMOETING. D O X D E RDAG 28 JANUARI 1937 H A A R E E M'S D A G B E A D HET TOONEEL De 2de Schoolvoorstelling. De B 21 vliegt om de Wereld. Met de Schoolvoorstellingen zijn we te Haailem thans blijkbaar op den goeden weg. Al werd het record van 1400 liefhebbers, dat lngTTvan de voorstelling van Het Huwelijksbedrog noodzakelijk maakte gisteren niet bereikt, onze Stads schouwburg was bij de opvoering van „De 2 J1. V e 8 om de Wereld" toch tot de laatste plaats toe Xiityerkocht, zoodat ook nu weer van een verblijdend groote belangstelling ge spreken mag worden. Behoorde Langendijk's blijspel min of meer rot. net „klassieke" repertoire, met Mr. Plan- tens stuk zitten wij midden in de vliegers wereld en dus in een modern milieu. De Com missie van advies voor de schoolvoorstellingen is van meening, dat deze voorstellingen niet aueen een aanvulling van het litteratuur onderwijs moeten zijn, maar dat zij ook de belangstelling, zoo mogelijk zelfs liefde voor net tooneel bij de jeugd moeten wekken. Wan neer men aan het tooneel cultureele waarde toekent en dat doen gelukkig nog zeer velen dan is het noodzakelijk, dat het. jonge geslacht weer den weg naar den schouw burg vindt. Dit bereikt men met een stuk als De B 21 vliegt om de Wereld, dat in een milieu speelt, waarvoor jonge menschen zoo veel in teresse hebben, eerder dan met de klassieken. Natuurlijk zal de comissie, die voor de keuze der stukken verantwoordelijk is, de klassieken nooit mogen verwaarloozen, maar zij zal ook ter dege rekening moeten houden met dat andere doel van deze voorstellingen, de jeugd nader te brengen tot het tooneel. Hoe noodig dit is, bleek mij onlangs weer uit een gesprek met een jong meisje, dat haar kamer vol portretten van filmsterren had han gen, maar nog nooit een behoorlijke tooneel- voorstelling had gezien. De bekende films van de laatste jaren kende ze alle, terwijl het too neel volkomen terra incognita voor haar was. Voor deze filmmaniakken in de eerste plaats zijn opvoeringen van een stuk als De B 21 vliegt om de wereld. Zij hebben er uit kunnen zien. dat op het tooneel nog meer spanning te bereiken is dan in de film, omdat er het onmiddellijk contact is tusschen de spelers en de toeschouwers en de levende mensch nog altijd boven het gefotografeerde beeld gaat. Johan de Meester schreef eens in een van zijn beste tooneelcritieken, dat het zeer ver klaarbaar was. waarom Rotterdam zoo vele tooneelschrïjvers en hij noemde dé namen van Heyermans. Willem Schürmann, Van Ros- sem. Henri Dekking en mevrouw Simons Mees had opgeleverd. Zij waren allen opge groeid in den tijd. toen Rotterdam een bloeiend tooneel bezat en het waren de opvoe ringen van het gezelschap van Le Gras en Haspels, die hun liefde voor het tooneel had den gewekt. Ik zelf weet, hoe groot de invloed van goedie voorstellingen voor de jeugd kan zijn, want ook ik heb mijn liefde voor het too neel voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke opvoeringen, welke ik in mijn jonge jaren van het eens zoo beroemde Rotter - damsch gezelschap heb mogen bijwonen. Maar hoeveel moeilijker dan vroeger is het voor het tegenwoordige tooneel de jeugd te bereiken, nu het de moordende concurrentie ondergaat van de bioscoop. Daarom gaf het mij persoonlijk gisteren een zoo groote vreugde te midden van al die jonge menschen te zit ten en die. levendige, intense belangstelling te zien, waarmee de voortreffelijke opvoering van Planten's stuk door De Amsterdamsche Too- neelvereeniging door die volle zaal werd ge volgd. Er was geen twijfel aan, de jeugd leefde geheel mee, er was een voortdurend sterk con tact tusschen de spelers en die 750 jeugdige toeschouwers. Het was een goede dag gisteren voor ons tooneel. Dit begrepen ook de acteurs, die met élan en volkomen toewijding hebben gespeeld Vooral van Dalsum gaf met zijn sterk spel stuwing en spanning aan deze voorstelling. Dat ook het bedrijf in de vliegerswachtka mer met al die vlieger-types zooals de be zadigde Opa. Ludvigsen, de enthousiaste, on verschillige jonge vlieger,, de oude Stompie en de ernstige Paul Olsen allen zoo knap gespeeld door v. Gasteren, Storm. Sternheim en Frits van Dijk het bij dit jeugdige pu bliek voortreffelijk zou doen, was te venvach ten. Jonge menschen reageeren veel vlugger op het komische dan ouderen. Vandaar ook het uitbundig succes gisteren van Paul Huf als Gupnarson. Maar' ook de gevoelige scènes zooals de tooneelen tusschen Willy Haak en Frits van Dijk lieten niet na indruk te maken, al treft het mij altijd weer. dat jonge menschen zich in gevoelige tooneelen zoo heel anders uiten dan volwassenen. Het is, of zij zich min of meer geneeren voor hun sentiment en zij wachten als het ware op de gelegenheid, om zich te kunnen „ontspannen", zoodra een meer vroolijke. lachwekkende situatie daar aanleiding toe geeft. Men heeft gisteren het tweede bedrijf weg gelaten, wat mij zeer goed gezien leek, omdat die zeer zwakke acte de handeling maar AGENDA. Heden: DONDIEtRDAG 28 JANUARI StadsschouwburgHet Zevende Gebod, Ge zelschap Esfïïer de Boer-van Rijk. Aanvang 8.15 uur. Julianakerk, Haarlem-N.: Bloemendaalsch Gemengd Koor, Kerkconcert. Aanvang 8.15 uur. Nassauplein 8: Psychometrische avond. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Het meisje van buiten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Golem". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij nacht". 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wittebroodsweken". 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 14:17 uur. VRIJDAG 29 JANUARI Van Hogendorpstraat 2: Jaarvergadering Alg. Ned. Verbond. 8 uur. Sociëteit „Vereeniging": Voordracht prof. Hessing, Vereeniging tot studie van den Staat 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let". Bronsteeweg 21, 10—12 en 14—17 uur. onnoodig ophoudt. We opvoering van De B 21 vliegt om de wereld had bij de jeugd een zeer groot succes, dat meer nog bleek uit de gespannen aandacht dan uit het oor- verdoovend applaus na elk bedrijf. De acteurs verklaarden mij na afloop dei- voorstelling. dat zij met bijzonder veel genoe gen voor dit jeugdige publiek hadden gespeeld en de zaal met zooveel begrip had gereageerd. Aan beide zijden van het voetlicht was er dus alle reden voor voldoening. En nu op de derde en laatste schoolvoor stelling in dit seizoen, waarschijnlijk een op voering van Jonkvroue de la Seigliere, het ro mantische blijspel van Sandeau, dat tusschen het klassieke en moderne in staat en zoo sterk tooneel is, dat het een zaal met jeugd kan enthousiasmeeren. J. B. SCHUIL. MUZIEK. NICOLAI ORLOFF. PIANO-RECITAL. Nicolai Orloff deed als solist op een der Bachconcerten van het vorige seizoen zijn intrede in het Haarlemsche concertleven. Hij speelde toen met het Residentie-orkest onder leiding van Antonino Votto het 2de Piano concert van Rachmaninoff. Orloff's vertol king der solopartij was fijn en geacheveerd, maar zijn spel kon niet steeds met succes te gen de zware orkestratie optornen. Inderdaad: een pianistische krachtnatuur als b.v. Arthur 'Rubinstein is Nicolai Orloff niet. Zijn handen zijn niet als de klauwen van den leeuw. Maar zij modelleeren en ciseleeren met oneindig vele nuances dat wat zijn aris tocratisch kunsteftaarsgevoel tot uitdrukking wil brengen en zij doen dat schier feilloos. Orloff's temperament is niet fel of heftig, maar ook niet weekelijk of sentimenteel, en zeker niet didactisch of droog. Het is getem- pereerd; het schroeit niet en laat niet koud, maar verwarmt weldadig. Hij beheerscht de materie en zich zeiven; hij jaagt niet naar uiterlijk effect, hij doet geen vreemdsoortige dingen, die protest zouden kunnen uitlok ken: zijn reproducties houden zich binnen de grenzen die een edele, voorname opvatting trekt. En ook zoo eene kan boeien, kan im poneer en. Zijn superieur technisch meesterschap heeft hij in al zijn voordrachten getoond, om het even of het Franck dan wel Scarlatti, Brahms dan wel Chopin, Ravel dan wel Rachmaninoff of Dohnanyi gold. Ghopin- speler is Orloff bij uitnemendheid Ijij* zal a.s. Zaterdagavond te Amsterdam een ge- heelen Chopin-avond geven hij weet. diens Ballade in F gr. t. door fijne verdeeling van licht en schaduw interessant te maken; hij omrankt de koraal-melodie van het Scherzo in cis-min. met glinsterende guirlandeshij geeft 'het Impromptu in As met delïcaten eenvoud, de Tarantelle met prachtige ryfch- mische stuwing. In Franck's Prélude, Fugue et Variation wijzigde en besnoeide hij nogal wat en was zijn pedaalgebruik soms meer dan een strikte inachtneming van noten waarden en pauzen in dit oorspronkelijk voor orgel geschreven stuk zou toelaten; voor wie dit niet overwoog, werd het een mooi klavierstuk. Van Brahms' Paganini-variaties gaf hij een uit de beide cahiers samengestelde selectie, die hij met een bewonderenswaardige beheersching van de tallooze moeilijkheden vertolkte. De lichtheid van zijn aanslag trof speciaal in de derde variatie uit I, zijn ab soluut klare polyrythmiek in de zevende uit n, zijn trefzekerheid in de elfde van hetzelf de cahier. Dohnanyi's Caprice, technisch ver want met de Toccata uit Ravel's „Le Tom- beau de Couperin" gaf verbluffende staaltjes van virtuoos meesterschap te hooren. En ook van zijn Scarlattispel en van zijn kleurrijke vertolking van Ravel's „Jeux d'Eau" konden we ruimschoots genieten. Men wilde van deze hoogstaande kunst geen afscheid nemen, alvorens Orloff twee werken van Chopin, nl. de Wals op. 34 in As gr. t. en de Etude op. 25 no. 9 in Ges gr. t. als toegift gespeeld had. Deze toegiften bevestig den de superieure indrukken, die zijn spel bij de hoorders nagelaten had. K. DE JONG. BRAND IN EEN WOONSCHIP. Om half twaalf werd een brand gealar meerd in het woonschip „St. Joris" gelegen aan het Noorder Buiten Spaarne. Het bleek dat de schoorsteen in brand stond. De brandweer afd. Noord met een motor-baby en een motor spuit was uitgerukt werd dit brandje spoedig meester. BAL-MASQUé DANSSCHOOL „SCHRöDER". Zaterdagavond 30 Januari a.s. houdt de dansschool „Schröder" haar jaarlijksch Bal- masqué in het gebouw van den H. K, B.. Tem peliersstraat. De Jury zal bestaan uit de heeren Visser, van Hemert en Bennik. LEZING PROF. CASIMIR UITGESTELD. Prof. R. Casimir zou hedenavond in het Kennemer Lyceum een lezing houden over „Begrijpen én misverstaan". Naar wij vernemen is deze lezing veertien dagen uitgesteld, wegens ziekte van prof. Ca simir. ARBEIDERS GEMEENSCHAP DER WOODBROOKERS. Zondag 31 Januari wordt door de Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers een wjjdings- dienst gehouden in het lezingzaaltje te Bent veld, Bentveldsweg 3. Deze dienst, waaron Dr. W. Banning spreekt over Geloofsgrond, begint bm elf uur. zij is toegankelijk voor ieder be langstellende. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceintu ren: Politiebureau Smedestraat. Bonboekje, Politiebureau Smedestraat. Armbandhorloge, Botman, Garenkokerskade 84. Hond, Steffens Ursulastraat 15. Regenjas, v. Waard. Tuin straat le. Bakkersmand, de Vries Zocherstraat 44. Alpinomuts, v. Hemert, Boelstraat 43. Pan toffel, Politiebureau Smedestraat. Portemon- naies het inhoud: Out, J. Huijgensstraat 2, Traksel. Diepenbrockstraat 71, sleutel: Mal jar Brouwerskade 25. Actentasschen met inhoud: v. Rossum, Eschdoornstraat 24, Postma, Lin- schotenstraat 46, Kenselaar, Schoterweg 86 Zakken met anthraciet: Kruijf, Bakenesser- gracht 99. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. MedJ De Bilt voorspelt: Stormachtigen tot kracbtigen, latei- wellicht af nemenden Noordoostelijken wind. betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan opklarend, weinig of geen sneeuw, strenge tot matige vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 777.1 m.M. te Stensele. Laagste 727.2 m.M. te Biarritz. De leem van het hoogedrak-gebied over Scandinavië verplaatste zich een weinig zuidwaarts, daarbij weinig in intensiteit ver anderend Stijgingen van de barometers in het zuiden van Scandinavië, de randstaten en Schotland, dien een verdere zuidwaartsche uitbreiding voorzien. De vorst is over Zweden en Noorwegen wat afgenomen, vooral over Lapland. De depres sie in het zuidwesten verplaatste zich oost waarts, haai- kern ligt thans over de golf van Biscaye. Over Frankrijk daalt de barometer. De temperaturen zijn in het zuiden van het waarnemingsgebied nog ver boven normaal, er wordt vandaar matige regen gemeld. De drukstïjging" in het noorden en de dalingen in het zuiden deden den wind over een groot gebied weer toenemen. Krachtige zuid-ooste lijke tot oostelijken wind waait over de Brit- sche eilanden en de omgeving van het Ka naal, terwijl stormachtige oostelijke winden aan de Noordzee, Denemarken en het zuide lijk gedeelte van de Oostzee voorkomt. In Duitscliland en Polen nam de verst een weinig af. hier en daar sneeuwt het. Over de Britse he eilanden vriest het nog niet, doch bij aanhouden van den krachtigen oostelij ken wind is ook daar wel inval van de vorst te wachten. De geheele drukverdeeling wijst op aanhoudende vorst ten onzent, de sneeuwkansen zijn gering, de aanvan kelijke stormachtige tot krachtige wind zal wellicht later iets afnemen. BAROMETERSTAND Vorige stand 753 m.M. Stand van heden 749 mM. Neiging: achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 4.36 uur; n.m. 16.46 uur. Strand berijdbaar van 9.30—14.45 uur. WALES DE IDEALE BRANDSTOF 15|20 f 1.95 22135 en 30|50 1 2.45 (Adv. Ingez. Med.) IMEZtUFN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Gebruikte Schaatsen. In de couranten leest men van kleine ijs banen, die al geopend zijn en van groote. die spoedig zullen openen. Schaatsen worden al te voorschijn gehaald, nagezien en misschien zelfs al geprobeerd. Kent u schooner vermaak dan op de smalle ijzers voort te snellen over den gladden vloer van vaarten en slooten. om te komen op plaatsen, waar men anders niet komen kan? Is dat niet iets, dat lederen Hollander trekt? Heel wat kinderen zijn deze dagen al op de schaats geweest en nog veel meer zullen op de schaatsen gaan, als het vriezen aan houdt. Maarweet u wel dat er ook heel wat kinderen zijn, voor wie deze vreugde niet is weggelegd? Die aan den kant mogen staan of zich tevreden moeten stellen met een baantje te glijden. De reden daarvan? Deze kinderen bezitten geen schaatsen en de in komsten thuis laten niet toe, een paar te koopen. Om die kinderen te helpen en te maken dat zij éénmaal ook van tochten op de schaats zullen kunnen genieten, verzamelt onderge- teetoende al eenige jaren gebruikte schaat sen. Op dit oogenblik bestaat de voorraad uit bijna 300 paar. Zij worden met 20 of 30 of 50 paar uitgeleend aan scholen, die daarvoor in aanmerking komen, en maken daar evenzoo- veel kinderen gelukkig. Let U wel, uitgeleend, zoodat ze na afloop van het ijsvermaak bij ondergeteekende te- rugkeeren. -Zoo kunnen ze vele winters ach tereen dienst doen. Er zullen evenwel op zolders en in kisten nog wel meer ongebruikte paren liggen. Hebt u dat al eens nagezien? Het hindert niet of ze groot of klein, compleet, incompleet of be schadigd zijn. Ze worden van banden en leer tjes voorzien en zoo mogelijk gerepareerd voordat ze worden uitgegeven. Neemt U dan nu even de moeite op zolder te gaan kijken? Van ieder paar dat liggen blijft kan een kind pleizier hebben, dezen keer en nog vele vol gende winters. Schrijft u dan ook nog even een briefkaartje aan Kuling, N. Tuindorplaan 23, Overveen. Dan worden ze met spoed bij u gehaald en in orde gemaakt. Hebt u geen schaatsen liggen en voelt u toch sympathie met het doel.... de bijdra gen in de reparatiekosten waren de laatste winters vrijwel nihil, en dus nu dubbel wel kom. Bij voorkeur op postrekening 61607. Voor eiken vorm van medewerking: harte lijk dank. KULING. Angstige oogenblikken in de lucht. Vlieger in den mist den koers kwijtgeraakt. SOESTERBERG, 28 Januari. De sergeant vlieger G. Nijhuis van het vliegkamp te Soes- terberg, die Woensdagochtend om half negen met de „weerberichtjager" type Fokker D. 7 no. 257 was opgestegen, heeft eenige zeer ha chelijke momenten beleefd. De vlieger, die onder vrij gunstige weers omstandigheden was gestart, bracht het toe stel op een hoogte van ongeveer 5300 meter, teneinde de noodige weerbericht-gegevens als druk, temperatuur en relatieve vochtigheid te verkrijgen. Nadat hij op die hoogte eenigen tijd in de omgeving van Soesterberg had rond gevlogen. bemerkte de vlieger tot zijn schrik, dat plotseling een vrij sterke mist was komen opzetten, waardoor hem alle uitzicht werd ontnomen. Zelfs op een hoogte van minder dan 50 meter was het niet mogelijk zich be hoorlijk te oriënteeeren. De vlieger, die door de lage bewolking den juisten koers reeds was kwijtgeraakt, verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Door zoo laag mo gelijk te vliegen, met alle daaraan verbonden gevaren, bleek hij zich na oriëntatie te bevin den in de nabijheid van Maarsbergen. Langs de spoorlijn, aldoor nog zeer laag vliegend, juist hoog genoeg om de toppen der hoornen niet te raken, bereikte de vlieger Utrecht, waarna hij den straatweg UtrechtZeist volg de om via Zeist en Huis ter Heide, Soester berg weer te bereiken. LISSE Ds. H. Ligtenberg, predikant bij de Geref. gemeente alhier, staat op het tweetal te Op- heusden. BLOEMENDAAL LEELIJK TERECHTGEKOMEN. Naar wij vernemen is W. Helder bij het sleeën op Kijkduin zoo hard in botsing ge komen met een paaltje langs den weg. dat "zijn sleutelbeen is gebroken. Reeds vroeger hebben wij op de wenschelijkheid gewezen, deze paaltjes, in den winter althans, op te ruimen. Zij leveren bij de sledesport voort durend een ernstig gevaar is. HEEMSTEDE Een Straatbelasting? Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot invoering van een straatbelasting, hebben enkele ingezetenen hun bezwaren tégen invoering der nieuwe belasting aan den Raad kenbaar gemaakt in een adres, waarin zij zeggen bij de voorgestelde belas ting persoonlijk belang hebben: le. als eige naren van diverse, bebouwde'eigendommen; •2e. als geïnteresseerden bij bouw- en ex ploitatie ma a tsohappij en 3e als aannemers en bouwondernemers en 4e. als inwoners van Heemstede, Het adres gaat dan verder o.a.: Ondergeteékenden hadden in de jaren waarin zij in eigen bedrijf werkten als bou wers en verkoopers van huizen en bouwter reinen vele malen gelegenheid te ervaren, dat Heemstede om haar ligging, wandelbosch en andere natuurlijke voorrechten, als aan trekkelijke en gezochte woonplaats mocht worden aangemerkt. Als zakenlieden konden zij herhaaldelijk constateeren, dat de lage belastingen welke in Heemstede werden geheven, een voor name factor vormden, die velen aanleiding gaf zich alhier te vestigen. Het publiek vraagt eerder welke belasting in een door hem te kiezen woonplaats in 't geheel niet bestaat, dan te informeeren en te cijferen hoeveel pet. voordeeliger de zelfde belasting in de verschillende plaatsen worden gevorderd. Daarom zijn adressanten van oordeel, dat beter tot verhooging van de thans in de ge meente bestaande belastingen (b.v. op de Personeele bel.) kan worden overgegaan, dan tot invoering eener nieuwe heffing. Een straatbelasting is onbillijk, omdat zij slechts een gedeelte der inwoners treft en dan nog uiterst moeilijk in goede verhouding kan worden toegepast. (Een huiseigenaar- verhuurder. bezitter van bebouwd eigendom, komt voor straatbelasting in aanmerking, doch een huurder van een of andere buiten plaats, villa of voornaam heerenhuis is hier van vrij). In het eerste geval zou naar de meening van adressanten eigenlijk sprake zijn van bedrijfsbelasting. Uitgaande van het standpunt (dat ook door B. en W. in 't openbaar wordt ingeno men) dat het billijk zou zijn. wanneer ieder zou bijdragen in elk onderdeel der Gem. huis houding waarvan hij direct aanwijsbaar ge bruik maakt of het genot heeft, komt direct de vraag of de billijkheid wordt toegepast door straatbelasting te heffen enkel van hen die bebouwd eigendom bezitten alsof zij de eenige inwoners waren, die van een goede straat en rioleering tastbaar profiteeren. Daar als billijk wordt aangenomen dat het bezit van bebouwd eigendom op welstand duidt, en moet erkend dat jriist van hen, de welgestelde inwoners, belasting kan worden gevraagd, volgt vanzelf de vraag of zij die onbebouwd eigendom bezitten niet tot dien zelfden welstand moeten gerekend worden en zij wier inkomen en kapitaal uit andere bronnen dan uit onroerende eigendommen bestaat niet. Tenslotte verzoeken adressanten den Raad nimmer tot de invoering der voorgestelde straatbelasting te besluiten. Bezwaren van Ingezetenen. Op het adres aan den gemeenteraad tegen het voorstel tot invoering van een straabbe- lasting, ingezonden door den heer Corn. L Kwak. zijn een groot aantal adhaesiébetui- gingen ten raadhuize binnen gekomen. Voorts hebben de heeren A. J. W. van Sam- beek en de Fa. Gebr. Van der. Putten zelf standig adressen aan den raad gericht, waar in zij eveneens verzoeken het betreffende voorstel niet aan te nemen. Tenslotte hebben de heeren J. van Oosten. Corn. Kwak. A. Sambeek. P. v. d. Putten en Th. Leferink een schrijven gericht tot den heer H. M. van Unen, voorzitter van de Fi- nancieele commissie uit den raad. waarin zij evenzeer op afwijzing van bedoeld voorste) aandringen Bij dit schrijven is een allonge gevoegd met 90 haudteekeningen bij wijze van instemming. Plotseling staat ge tegenover elkaar en zijt verrast om zóó onverwacht en na zóóveel jaren elkaar weer te zien: twee trouwe vrienden van de school, van den studententijd en van een stukje menschenleven. Tot de wegen ver uiteen weken in twee wijde bogen rond de aarde en nu eensklaps in een straat in een stad tusschen haastige menschen en ijlende voertuigen elkaar raken. Ge staat hand in hand en bij u beiden breekt het verleden open in een reeks beelden van een reeks jaren en zegt: „Kerel, hoe gaat het!" en Man, da's nu óók toevallig!" en ge zijt verheugd en verrast en bevreemd, om dat alles zoo ver en zoo oud geworden is: de herinnering, de vriendschap en deze beide levens. Dat daar nu een man staat. En hier een man. Twee mannen en twee werelden. Ieder een wereld en elk een huis. Ieder een carrière en elk een verleden, een strijd, een illusie. Twee mannen en twee gezinnen. Twee levens en twee harten vol verlangen en vol vreugde, vol verdriet en vol moeilijkheid. Twee mannen, wien het tenslotte wel goed gegaan schijnt te zijn. Die liefgehad hebben en bedroefd zijn geweest, ziekte en herstel, dood en geboorte, tegenslag en voorspoed, eer en miskenning, vrienden en trouweloozen, geld, ontbering, ziekte, verlatenheid, genezing en troost hebben ontmoet. Ge staat tegenover elkaar. En ziet beiden de straten van een kleine stad, den dansmeester, den rector, het meisje, de school, den winkel van den banketbakker, een klein plantsoen, den leeraar Duitsch en een voetbalveld. En klopt elkaar op den schouder. En zégt: „Kerel En: „da's nou óók wat Ziet een studentenkamer, een gracht met oude huizen, een feest, een zomeravond, een open rijtuig en véél gezichten. Ge staat tegenover elkaar en de stad raast en ijlt langs u en de menschen, auto's trams, fietsen haasten voorbij, elk naar zijn bestem ming. Ge zegt woorden, die vreemd en koel klin ken. woorden die wij in dit leven geleerd hebben om te zeggen: dat het goed is elkaar te ontmoeten, dat ge belang stelt in het gezin van den ander, in zijn arbeid en zijn leven. En denkt: nu gaat hij terug naar zijn eigen sfeer, die in al die jaren om hem heen geko men is, met eigen dingen en eigen menschen. Ieder naar ons eigen huis. Naar een eigen vrouw, een eigen tafel, een eigen warmte, een eigen bed. En zegt: „ik hoop, dat je eens héél gauw een kopje thee komt drinken!" En: „bel mij vooral eens op om een af spraak te maken". Ge drukt een hand en gaat uw weg. Uw eigen weg. Een kleine stad, een klein gymnasium, een studentenkamer, een groote vriendschap. En een gróót leven, dat als een storm over het verleden gaat en alleen een verwonderde herinnering doet achterblijven. Mr. E. ELIAS GELDLEENING B'. en W. van Heemstede hebben den raad een voorstel gedaan tot het aangaan van een :3V2 pet. onderhandsche geldleening, groot nominaal f 40.000 ONGEVAL BIJ HET SLEEëN. Er heerschte Woensdagmiddag op de dennen berg in Groenendaal een gezellige drukte. Het is, nu den weg naar de Belvedère onbruik baar is, de eenige plaats om te sleeën. De 16-jarige N. J. L. botste bij het sleeën tegen een bank, waarbij zijn borstkas werd geraakt. Nadat dr. van Luin de eerste hulp had verleend werd de jongeling per rijwiel brancard door de politie naar zijn woning vervoerd. EEN MOOI SUCCES. Op de Internationale Pluimveetentoonstel ling van Aviacultura in den Haag gehaalde onze plaatsgenoot J. Verbeek met een collectie sierduiven 9 eerste. 2 tweede en 1 eereprijs. ZANDVOORT COMTTé VROUWENHULP. Het Comité Vrouwenhulp doet een beroep op de ingezetenen om steun. Het Comité houdt zich ten zeerste aanbevolen voor kleeren, Ook oude en niet meer gedragen kleeding is wel kom: Vrouwenhulp heeft een eigen naaiclub, die de kleeren repareert. Handige naaisters kunnen zich hier nog bij aansluiten. Ook kooksters om voor kraamvrouwen te koken. Uitbreiding van den staf is dringend noodig in dezen tijd. Men melde zich bij het Comité aan. Het werk van het Comité, dat overigens natuurlijk dankbaar is voor reeds ondervon den hulp, kan ook gesteund worden door maandelijks bonnetjes te nemen. Wanneer men een berichtje aan het bestuur zendt, ko men maandelijks bonnenloopsters aan de op gegeven adressen. De adressen van de bestuursleden zijn: M. van DijkMeyer, Brederodestraat 17; E. M. Meyer—Otten, Kostverlorenstraat 82; L. van Oostendorpde Ruiter, We ster parkstraat 17; M. van Sluisdamv. d. Mye, Brederode straat 89, tel. 261; Bep Otten, Kostverloren straat 90a. BELGIë EN DE BIJBEL. Woensdagavond sprak de heer A. W. Ver horst uit Heemstede In „Ons Huis" over; „België en de Bijbel", waarbij hij in het bijzonder de geschiedenis van het Protestan tisme in dat land behandelde, Een serie lantaarnplaatjes verduidelijkte het gesprokene. De bijeenkomst werd door Ds. Tromp met een woord van dank gesloten NAT. CHRISTELIJKE WERKMANS BOND Vrijdag, 29 Januari spreekt de heer Stra- ting in „Ons Huis" voor den Nat. Christ. Werkmansbond over het onderwerp: „Van hart tot hart". WINTERPRET. De straten waren Woensdag spiegelglad. De gemeentereiniging was actief en tot groot verdriet van de jeugd werd den geheelen dag met de zandstrooimachine gewerkt. Voor het verkeer was dit een zegen en de jeugd vond ten slotte nog heilinkjes genoeg om liggend of zittend op een sleetje pijlsnel naar bene den te schieten. Velen zochten hun heil ook in de duinen. Iedere flinke helling was hier weldra in een sledebaan veranderd, waarvan niet alleen kinderen, maar ook vele ouderen jrofiteerden. 's Avonds was de ijsbaan bij Rinko geopend doch veel animo bestond hiervoor niet.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2