Prins, een kracht van beteekenis. H" Z A T E R D A G 30 J A X U A R I 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 SPORT EN SPEL DUITSCHLAND-NEDERLAND De vijftiende wedstrijd. Morgen krijgen we dan den wedstrijd, waarnaar velen zoo reikhalzend hebben uit gezien, zoowel zij, di'é in de gelegenheid zijn hem bij te wonen, als zij die genoegen moe ten nemen met het draadloos verslag van den heer Hollander; wij bedoelen den vijf tienden landenwedstrijd, die morgen in Dus- seldorf tussehen Duitschland en Nederland gespeeld zal worden. We zullen tenminste maar aannemen, dat er inderdaad gespeeld wordt, want te dien opzichte waren de berich ten uit Duitschland de geheele week opti mistisch. Er schijnen zulke goede maatrege len genomen te zijn, dat het veld niettegen staande de vorst bespeelbaar is. Vrijdag ont vingen we hierover tenminste nog de volgen de bijzonderheden. 1 De stadiondirectie heeft met stelligheid ver klaard, dat het veld in uitstekende conditie is en in ieder geval Zondag volkomen bespeel baar zal zijn. Het veld is ..einwandfrei" d. w. z. er is geen enkele aanmerking op te maken. Gesneeuwd heeft het in Düsseldorf en omgeving nauwe lijks. Slechts een 1 c.M. dik laagje ligt over de grasmat. Men heeft het veld dezer dagen met een zware wals bewerkt, hetgeen men vóór Zondag nog eens zal herhalen. Het vriest te Düsseldorf overigens wel hard. Dezen ochtend was de temperatuur 7 graden onder nul, doch de directie verzekerde ons, dat dit op het speelveld geen invloed van beteekenis zal hebben, omdat het terrein een „Feder"- bodem (een zeer dikke en als het ware vee- rende grasmat, die zelden of nooit hard wordt) bezit. Zooals onze lezers weten heeft Nederland tot nog toe een voorsprong van twee punten, wat uit de volgende cijfers blijkt: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Nederland 15 5 5 4 15 31—29 1.07 Duitschland 15 4 5 5 13 29—31 0.93 De Duitschers zetten er. wat uit hun voor bereidingen voor dezen wedstrijd blijkt, alles op om de balans weer in evenwicht te bren gen. Onze landgenooten zullen het dus wel heel zwaar krijgen. Maar hierover heeft onze medewerker Groothoff in zijn artikel in ons vorig nummer al het noodige gezegd. We kunnen dus hier wel mee volstaan. Het geduld van onze lezers zal niet op te lange proef gesteld worden, want het ver slag van den radio-reporter begint al te 1.45 uur. De elftallen zullen als volgt tegenover el kaar staan: Duitschland Jakob, Janes. Münzenberg, Gellesch, Goldbrunner, Kitzinger. Lehner, Hohmann. Friedel. Szepan. Günther. Nederland: Van Nellen, Smit, Bakhuys. Van Spaendonck, Wels. Van Heel, Anderiesen, Paauwe, Caldenhove, Weber, Halle, De strijd, wordt geleid door den Franschen scheidsrechter Leclercq. De Nederlandsche reserves zijnVan Male, Wilders, Pellikaan en Heetjans. Toch mag alleen maar eventueel de doel verdediger tij dens den wedstrijd vervangen worden. De andere reserves worden alleen meegenomen, als het soms mocht blijken, dat één der spe lers vóór den wedstrijd vervangen moet worden. We zullen weer onmiddellijk na afloop den rust- en eindstand op onze nieuwsborden en aan de andere adressen publiceeren, alsmede de '.amen der spelers, die naar we hopen een doelpunt voor ons land hebben gescoord. AUTOMOBILISME. De Sterrit naar Monte Carlo. Alle Nederlandsche deelnemers op tijd Parijs gepasseerd. De equipe Sprenger van Eykir. Pau- Ien uitgevallen. Dappere Ne derlandsche dames. Uit Parijs: Een speciale A.N.P.-verslaggever meldt omtrent de Vrijdag te Parijs plaats ge had hebbende controle het volgende: Het zag er 's morgens onaangenaam uit in Parijs voor de eerste rijders van den sterrit naar Monte Carlo. Het zachte weer, waarmede de lichtstad de laatste week, behalve dan twee dagen regen gezegend was geweest, had plaats gemaakt voor een grauwe lucht met een ve- nijnigen wind, die tegen het middaguur hoe langer hoe kouder begon te worden, De be richten uit de verschillende controle-plaatsen waren over het algemeen gunstig. Men ver wachtte dan ook ongeveer 75 wagens op de Place de la Concorde te zullen zien verschij nen. Als eerste kwam tegen kwart over tien de Fransche équipe PaulDannlel aan, die te Stavanger was gestart. En spoedig kwamen er meer. Het was een gewirwar wan wagens, poli tieagenten, toeschouwers enz., waar hoog boven uit de twee Nederlandsche touringcars staken. De koffiekamer van de Automobileclub de France had wat weg van een café te Am sterdam. want men hoorde eigenlijk alleen maar Nederlandsch praten, hetgeen ook wel begrijpelijk is, wanneer men bedenkt, dat bij de 75 wagens, die uit Umea, Stavanger, Tal linn, Amsterdam en Boekarest aan de Parij- sche controle kwamen, er niet minder dan 20 uit Nederland zijn, zoodat men het aantal Nederlanders, vooral zeer versterkt door de twee volle autobussen, zeker wel op 90 mocht schatten. De dappere Nederlandsche dames. Wij zochten naar onze Hollandsche dames équipe. Plotseling kwamen gravin Van Lim burg Stirum te voorschijn. Weldra voegden zich jkvr. Van Vredenburch en mej. De Booy bij haar; gezamenlijk gingen zij de Place de la Concorde over. „O", zegt juffrouw Van Vredenburch, „wij hebben eigenlijk heelemaal niets te vertellen. Zegt u maar, dat het fijn is geweest. In België was het erg glad en wij hebben hier en daar een beetje he enen weer gesuld, maar dat hebben alle anderen' ook gedaan, Dus dat is niets bijzonders. Trouwens, het was wel aardig ook. Zet u dat maar niet in de krant, anders denken zij thuis, dat het erg gevaarlijk is en dan krijgen we morgen In Monte Carlo al direct een bericht, dat wij naar huis terug moeten komen". Uit Amsterdam: Omtrent het verloop van den sterrit naar Monte Carlo bereikten ons, mede door bemiddeling van de K.N.A.C. nog de volgende berichten: Volgens telegrafische binnenkomst van de controle-resultaten uit Brussel voor de noor delijke routes Umea. Stavanger, Tallinn, Ko ningsbergen, Boekarest en Amsterdam en uit Miinchen wat betreft de zuidelijke routes Pa lermo en Athene, zijn er van de in deze plaat sen gestarte 121 deelnemers 27 uitgevallen. Bovendien hebben 16 équipes strafpunten op- geloopen, zoodat er nog 78 deelnemers zonder zijn. De Stavanger- en de Palermo-route heb ben elk niet minder dan 10 slachtoffers ge- eischt, zoodat hieruit wel blijkt, dat deze twee routes, alsmede' die uit Athene, waarvan; zoo als men weet geen enkele deelnemer Saloniki bereikte, wel bijzonder zwaar zijn geweest. Het voornaamste feit, wat de Neder landsche deelnemers betreft, is wel, dat de in Palermo gestarte Lincoln Zephyr-équipe Sprenger van Eykir. A. Paulen de controle te München niet heeft bereikt. Donderdag waren zij welgemoed op tijd uit Weenen ver trokken voor het 436 K.M. lange traject naar München, maar na de sluiting van deze controle waren zij niet aangekomen, zoodat deze équipe van verdere deelneming is uitgesloten. Momenteel ontbreekt nog ieder nader bericht van onze landgenooten. Ook de heeren ZeehuizenDer Kinderen, die op tijd met hun B.M.W. uit Weenen waren vertrokken, hebben de controle te München niet op tijd bereikt. Niet minder dan een uur en 54 minuten later dan voor hen was vast gesteld, kwamen onze landgenooten aan, zoo dat zij thans een groot aantal strafpunten hebben gekregen. Alleen de derde uit Palermo vertrokken Nederlandsche deelnemer, de heer Van der Hoek met Packard, heeft München op tijd bereikt. Behalve van den zwaren sneeuwval had onze landgenoot ook nog veel hinder onder vonden van de met een spiegelgladde ijskorst bedekte wegen. Na het uitvallen van de équipes Sprenger van Eykir. Paulen, Buiskool en Oosten, zijn er thans nog 22 van de 25 gestarte Nederland sche deelnemers in den strijd. Hiervan zijn er 21 zonder strafpunten; Vrijdag kreeg alleen de équipe ZeehuizenDe Kinderen de noo dige aanteekeningen. De reis wordt thans voortgezet naar het 360 K.M. verder gelegen Straatsburg. INAHETROOKEN1 1 PER PAKJE 5 CT. f 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM f HR 2' (Adv. Ingez. Medj MOTORWIELRIJDEN. NATIONALE TERREINRIT TE NOORD- WIJKERHOUT De Motorclub „Leiden en omstreken" orga niseert Zondag 28 Februari a.s. een grooten nationalen Lerreinrit op de uitgestrekte ter reinen in „Het Langeveld" te Noordwijker- hout. Voor dezen rit, die verreden zal wor den onder auspiciën van den Kon. Ned. Mo torrijders Vereeniging, zal in twee klassen worden gestart: een oefen- en een wedstrijd klasse. welke onderling weer in 4 klassen zijn verdeeld, n.l. motoren met een inhoud van 125, 250, 350 en 500 cM3. DAMES-HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN AFGELAST. In verband met de sneeuw en de hardheid der terreinen heeft het bestuur van den Ned. Dames Hockeybond zoowel competitie- als be kerwedstrijden van a.s. Zondag afgelast. De oefenwedstrijden der voorloopige A- en B- ploeg tegen heerenelftallen, welke heden middag op het veldmaan den Zeeweg gespeeld zouden worden, zijn een week uitgesteld en worden dus Zaterdag 6 Februari te 2 en 3 uur op hetzelfde terrein gehouden. WIELRIJDEN. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging houdt heden een feestavond in het gebouw van den heer Wisker voor leden, donateurs (trices) en be gunstigers, met medewerking van den muzi- kalen clown Lou Marti en van den slangen- mensch Bosani. De avond wordt opgeluisterd met muziek van The Funni's Players. Er is bal tot 2 uur. A.s. Zondag bij doorgaand vriezend weer schaatsenrijden. Vertrek 11 uur uit het club gebouw. Dr. M. Euwe: Succes te Birmingham volkomen verdiend. ET succes van onzen landgenoot L., Prins te Birmingham mag niet on vermeld blijven; deze deelde met een van de vooraanstaande mees ters van den tegenwoordigen tijd, den Oos- tenrijkschen kampioen Eliskases, den eersten prijs. En dit nog wel met de prachtige score van 8V2 uit 10 partijen. Het moge waar zijn. dat een aantal deel nemers van dezen wedstrijd slechts óp het peil van de Engelsche reserve-toumooien stond, tooh blijft het een eer voor schakend Nederland dat Prins zich wist te classificeerem boven den Engelsdhen kampioen Winter, den Belgischen kampioen Koltanowski en den oud-Russischen meester Snosko-Borowski. Ik heb de meeste partijen van Prins zorg vuldig nagespeeld en ben tot de conclusie ge komen. dat zijn sifcces volkomen verdiend is. Dat Prins tegen Reynolds een reglementair winstpunt boekte wegens niet opkomen van zijn tegenstander, legt weinig gewicht in de schaal, omdat Reynolds in dezen wedstrijd in het geheel maar weinig punten verkre gen heeft. De andere winstpartijen heeft Prins voornamelijk te danken aan gezond en ondernemend aanvalsspel. Dit in tegenstel ling met vele van zijn vroegere wedstrijden, waarin hij vaak al te onstuimig te werk ging. De ontwikkelingsgang van Prins. Het is wel interessant om den ontwikke lingsgang van Prins in de schaakwereld eens na te gaan. In den winter van 1932 op 1933 zien wij Prins als deelnemer aan de destijds gehouden 16-kamjp sterk op den voorgrond treden, In scherp gespeelde partijen versloeg hij om. de vooraanstaande Nederlandsche spelers Speyer en Jhr. v. d. Bosch (beide malen zelfs met zwart.) Hoewel deze 16- Voetbal onder de koppensnellersPrettige interland wedstrijd in Zuid-AmerikaFred Perry's meeningDe tennisspeler en de waarzegsterHoeveel kilometer legt een scheidsrechter per wedstrijd afDe training der Duitsche voetballersHollandsche tactiek het krachtigste wapen tegen Duitschland, In vele landen, doch vooral in Engeland hecht men groote beteekenis aan de opvoed kundige waarde van de sport, reden waarom de Britten steeds getracht hebben hun 'spél in de minder geciviliseerde gedeeltèh hun ner koloniën te demonstreeren en ingang te doen vinden, waarbij speciaal de voetbal een belangrijke en attractieve rol speelde. Zij hebben zelfs gemeend door het opwek ken van de belangstelling voor sport onder de inboorlingen het Kannibalisme te kun nen bestrijden en inderdaad hébben de bewo ners van Nieuw-Guinea zich met hart en ziel op de beoefening van het voetbalspel ge worpen. Het resultaat van de propaganda is echter wel een tikje anders dan men had ver wacht. want gebleken is, dat de strijd om het „bruine monster" meer slachtoffers eischt dan het koppensnellen ooit heeft ge daan. Het middel is in dit geval dus erger dan de kwaal. Onlangs werd te Rabaul een wedstrijd tus sehen twee teams van inboorlingen gespeeld, waarvan we den lezer een speltechnïsche be schouwing zullen besparen. Volstaan kan worden met de vermelding, dat de match volgens het reglement met 22 spelers begon, doch dat na een half uur het aantal deelne mers tot 57 was gestegen, terwijl in het voor bijgaan 12 ernstig gewonden, over het veld verspreid, in den strijd waren gebleven. Even als bij Zuid-Amerikaansche voetbalmatches leek toen voor de politie het geschikte mo ment gekomen om op te treden. Alle spelers werden aan den lijve onderzocht en de hand havers van de orde ontdekten, dat de Nieuw- Guineezen hun voetbal-uitrusting niet vol ledig achtten zonder messen, glasscherven, leege flesschen. puntig toeloopende stokken en zelfs kunstig in hout gevatte- scheermes jes. En dan te denken, dat er op Nienw-Guinea nog niet eens een geregelde competitie werd gespeeld; alleen wedstrijden om een trofee stonden op het programma en we weten uit ervaring dat bekermatches toch niet de zelfde belangstelling trekken als de strijd om de punten. Niet alleen in Nieuw-Guinea trekken voet ballers enthousiast ten strijde, ook in lan den. waar geen concurrentie van het kop pensnellen wordt ondervonden, tracht men de beoefening van de sport op allerlei ma nieren te verlevendigen, b.v. in Zuid-Ame rika. Men zal zich nog wel herinneren, hoe een Urugueesch elftal te Parijs in het afge- loopen jaar dermate ongebreideld optrad, dat hun verdere matches in Europa werden verboden. In Uruguay is men daarover zeer verbaasd geweest en de ontstemming over een dusdanige behandeling van de favorie ten was niet gering. Voor het kampioenschap van Zuid-Ame rika is nu onlangs te Buenos-Aires de ont moeting Paraguay tegen Uruguay gespeeld, waarbij de Argentijnsche toeschouwers eerstgenoemde ploeg luide aanmoedigden met gevolg, dat Para binnen een half uur met 4—0 voor stond. Deze tegenslag was voor de andere partij gereede aanleiding, het aan de winnende hand zijnde elftal eens flink af te rossen, zoodat er in minder dan geen tijd een algemeen gevecht tussehen de 22 spelers ontstond. De scheidsrechter hief in wanhoop de armen ten hemel, wat voor de politie het sein was om zijn laak over te nemen. De agen ten namen geen halve maatregelen en toen de rust via enkele tikken met, den gummi stok was teruggekeerd, werd de match voort gezet, alsof er niets gebeurd was. Na een on- beteekenend incidentje kort voor het einde, waarbij twee Urugueesche spelers naar het politiebureau werden overgebracht, won Pa raguay dezen, in de prettigste verstandhou ding gespeelden wedstrijd met 42. Zoodra de scheidsrechter het eindsignaal floot, wer den hij en de beide grensrechters door een detachement politietroepen omringd en naai de kleedkamers geëscorteerd, welke optocht •buitengewoon veel bijval van het publiek oogstte. Intusschen heeft Paraguay, evenals Ne derland, voor dé wereldkampioenschappen te Parijs ingeschreven. Als de Nederlandsche elftalspelers vooraf behoorlijk boksen leeren, kan het een aardige ontmoeting tussehen deze beide landsploegen worden. De békende tennisspeler Fred Perry, die onlangs naar het professionalisme is over gegaan, is van meening, dat niet alleen bij lawn-tennis. doch in eiken tak van sport de techniek en het stijlvolle spel tegenwoordig ondergeschikt worden gemaakt aan de zucht naar overwinningen. Over zijn eigen sport zegt hij in dit ver band het volgende. „Ons moderne tennis eischt vóór alles snelheid. De huidige spelers van klasse heb ben niet genoeg tijd meer, om hun slagen door het juiste rhytme en een fraaie uitvoe ring te perfectioneeren. Wij moeten den bal slaan, waar we hem ook maar te pakken kunnen krijgen. Aldus komt men tot een tennis, dat het meeste en snelste nuttig ef fect oplevert, waaronder de stijl, de élégance en de harmonie der bewegingen noodzake lijkerwijze moeten lijden en dikwijls zoo goed als geheel verloren gaan". Hoewel de bijgeloovigheid onder sportsmen vaak een groote rol speelt, komt het toch zelden voor, dat zij de hulp van een helder ziende inroepen, om zich over hun sportieve toekomst te vergewissen. Een grappige uit zondering vormt de destijds bekende Spaan- sche tennisspeler Maier, die zich naar een concurrente van Madame de Thèbes begaf, om eens te vragen, welke successen nog voor hem op cement en grasveld waren wegge legd. Het uit het koffiedik gedistilleerde ant woord luidde niet. erg bemoedigend voor den Spanjaard, die het volgende te hooren kreeg: „Ge zult zelf niet veel bereiken, maar door de hulp van eon oudere dame zult ge toch een groot succes boeken". Maier begreep er niets van; hij vond het antwoord vreemd en een tikje verontrustend. Eenigen tijd later nam hij aan de wereld kampioenschappen te Wimbledon deel en schreef ook in voor de mixed-double". Zijn partner was de Amerikaansche Miss Ryan, die inderdaad ouder was dan hij en die ook veel beter speelde, zoo goed zelfs, dat het paar Ryan-Maier tenslotte den titel won. tot groote verbazing van den Spanjaard, die daarop in het geheel niet gerekend had. De helderziende had ditmaal een extra- scherp oog gehad. De taak van den voetbalscheidsrechter is dikwijls zwaar; wil hij het spel op den voet blijven volgen, dan moet hij zich snel kun nen verplaatsen. De Engelsche referee Greenwood heeft onlangs eens willen onder zoeken, hoeveel kilometers hij bij het leiden van een match op een terrein van internatio nale afmetingen (110 bij 70 meter) wel af legde. Voor dit doel bediende hij zich van een pedometer, een apparaat, dat aan den voet bevestigd, de lengte van eiken pas registreert en optelt. Na afloop van den wedstrijd, een vriendschappelijke ontmoeting tussehen de Corinthians en Crystal Palace, bleek, dat Mr. Greenwood 11 1/2- kilometer had afgelegd, dat is dus ruim 7 1/2 kilometer per uur. Dit resultaat komt ongeveer overeen met de proefnemingen van den Zweedschen ar biter Eklow, die kort geleden den wedstrijd DuitschlandItalië leidde en die van rn.ee- nlng is, dat een scheidsrechter per uur na genoeg denzelfde afstand aflegt als een nor male wandelaar f6 a 7 kilometer). Een Fransch sportblad heeft zich onlangs bezig gehouden met de trainingsmethode van de Duitsche voetballers. Het blad beweerde, dat bij onze Oosterburen een goed speler practisch in dienst van den Staat wordt ge steld, waardoor aldus een nieuwe categorie Staatsburgers, die van voetballer-propagan dist- Staatsfunctionaris wordt geschapen. Deze opmerkingen hebben een antwoord rütgelokt van den destijds welbekenden hardlooper Körnig, die zijn land te Amster dam en Los Angeles op de Olympische Spe len vertegenwoordigde. Deze zegt daarover het volgende: „Twintig van de beste Duitsche spelers, die reeds meermalen deel van 't nationale voet- balfelftal hebben uitgemaakt, houden door deze verkiezing automatisch op. daadwerke lijk lid van hun club te zijn, d.w.z, zij krijgen zelden of nooit toestemming voor hun club- elftal uit te komen. Voor de club is dat na tuurlijk niet aangenaam, maar er is niets aan te doen, want vanzelfsprekend gaat het landsbelang boven het clubbelang, „Ongeveer twintig spelers", aldus Körnig, „vormen de elite van de Duitsche voetbal sport. Het zijn de beste spelers, die er te vin den zijn en zij vormen dan ook een klasse apart. Het besté zou dan ook zijn, wanneer men hen met don eerenaam van „Staats- fussballspiel er betitelde' Het verschil tussehen de Fransche opvat ting en die van Körnig is, dat eerstgenoemde kritiek uitoefent op een toestand, die volgens den Duitscher met lof dient te worden ver meld. Hoe dan ook, het voor den wedstrijd tegen Nederland gekozen Duitsche elftal- ls wel zeer sterk, vooral in verdediging, middenlïnïe en niet te vergeten den gevaarlijken rechter vleugel Lehnert-Kohnen. Feitelijk kan men zeggen, dat alleen de middenvoor- en links buitenplaatsen minder sterk bezet zijn, doch dit doet niets af aan de bewering, dat hier een team ls samengesteld, dat tot de aller beste van het vasteland van Europa moet worden gerekend. Technisch zijn de Duitschers als ploeg na tuurlijk veel beter. Holland's eenige kans lijkt dan ook, den tegenstander de eenmaal gekozen tactiek onmogelijk te maken. Men weet. dat de gedisciplineerdheid van de Duit schers ook in hun spel tot uiting komt. Zij houden zich constant aan het vóór den wed strijd vastgestelde strijdplan, óók wanneer de tactiek van den tegenstander een an dere speelwijze wenschelijk maakt, Zoo is thans reeds bekend, dat de spil Goldbrun ner als bewaker van Bakhuys zal optreden. Het wil ons voorkomen, dat een kleine tac tische manoeuvre aan het begin van de match de Duitsche voetbalmachine in de war zou kunnen sturen. Want wat zou er ge beuren, als Bakhuys onmiddellijk na den aftrap linksbinnen zou igaan spelen en deze plaats gedurende het eerste kwartier zou blijven bezetten? We gelooven, dat dan de geheele Duitsche verdediging uit haar ver band zou geraken, wat van beslissenden in vloed op het verdere verloop van de match en het resultaat zou kunnen zijn. Naar aanleiding van de opmerkingen, de vorige week in deze rubriek over het op stellen van Bakhuys als spil in het Neder landsch elftal gemaakt, zijn er vele voetbal enthousiasten opgestaan, die met luider stemme de candidatuur van Kick Smit voor deze plaats in de nationale ploeg aanbeve len. Inderdaad heeft de Haarlem-crack blijk gegeven, zich op de spilplaats uitstekend thuis te gevoelen en het zou ons geenszins verwonderen, als deze speler over eenigen tijd als plaatsvervanger van Anderiesen zou worden gekozen, temeer, daar hij zelf graag in de halfbacklïnie speelt. De jubileum-wedstrijden van de biljartclub „Sociëteit Vereeniging" trokken terecht groo te belangstelling en de aanwezigen hebben zich kunnen verlustigen in het fraaie spel der ..driebanders" en in spannende slotpar- tijtjes. Het is toch opmerkelijk, dat de 74-jarige veteraan de Foeljaeger zich nog steeds onder de besten in zijn specialiteit weet te hand haven. In de partij tegen den wereldkam pioen vijfkamp, den 23-jarlgen Duitscher Tiedtke, had het maar weinig gescheeld, of onze stadgenoot was met de winst gaan strijken. Deze ontmoeting vórderde niet min der dan 104 beurten en het pleit voor het uithoudingsvermogen en den strijdlust van dezen enthousiasten veteraan, dat' de uitslag van de partij regen een tegenstander, die 50 jaar jonger is, tot het allerlaatst ln het onzekere bleef. Het feit, dat de wedstrijden in de conver satiezaal plaats vonden, droeg niet weinig bij tot de gezellige sfeer en men mag con- stateereu. dat dit biijarttournooi in alle op zichten voortreffelijk geslaagd mag heeten en een aangename herinnering bij spelers en toeschouwers heeft achtergelaten. kamp door het terugtrekken van verschil lende deelnemers niet tot een goed einde ge bracht kon worden, wekte het spel van Prins tooh zulke hooge verwachtingen, dat men" zijn deelneming aan buitenlandsche wed strijden met spanning tegemoet zag. De eer ste gelegenheid daartoe deed zich voor in het tournooi te Ebensee (Augustus 1933), waar Prins echter geducht tegenviel en in het geheel nog niet rijp bleek voor interna tionale touruooien. Wel won hij een paar partijen van out-siders, maar tegen goede spelers moest hij het overtuigend afleggen. Hij verloor in dit tournooi tegen de drie beste deelnemers Müller, Eliskases en Spielmann en behaalde in het geheel slechts 2 1/2 punt uit 8 partijen. Een spoedig daarop volgende serie van vier partijen tegen Müller beves tigde het resultaat van Ebensee: Prins ver loor kansloos met 31. Prins. t Intusschen behoeft men zich over deze re sultaten niet al te zeer te verwonderen, want Prins was in het geheel niet geschoold. Hij kende van de openingstJheorie niet veel meer dan de allereerste zetten en was bij de beoordeelir.g van zijn kansen in het alge- meer zóó optimistisch, dat hij ook de meest riskante ondernemingen aandurfde. De jaren 1934, '35 en '36 brachten in deze situatie maar weinig verandering. Prins bleef wild spelen, won fraaie partijen, maar moest daartegenover soms heel bittere ervaringen opdoen. Hij kreeg weinig gelegenheid meer om in groote wedstrijden mee te spelen en stelde er zich in hoofdzaak mee tevreden, ons land in den reserve-groepen der Engel sche wedstrijden te vertegenwoordigen. Hij deed dit in den regel vrij behoorlijk, al ge lukte het hem geen enkelen keer, den eer sten prijs te winnen. Dank zij zijn succes in de Nederlandsche kampioenswedstrijden van Juni 1936 kou Prins aan het meester tournooi te Zandvoort deelnemen. Dit was feitelijk de eerste keer, dat Prins in een werkelijk sterk bezetten wedstrijd meespeelde met weinig of geen out-siders. Het resultaat was daarmee ook in evenredigheid: 3 remises en 8 verliespar- tijen. l 1/2 uit 11. Toüh is juist deze wed strijd het meest waardevol voor Prins ge weest. Geen enkele partij gewonnen; dat moest toch een belangrijke oorzaak hébben. Prins probeei'de deze oorzaak op te sporen en als men eenmaal op het idee komt zijn eigen speelwijze te herzien, heeft men de moeilijkheid reeds half overwonnen. Van dit oogenblik af speelde Prins zorgvuldiger en toch niet minder energiek. Hij zorgde voor een meer solide basis van zijn onderne mingen. De resultaten. De resultaten van deze nieuwe methode bleven niet uit: achtereenvolgens: eerste prijs bondswedstrijd te Utrecht (vóór Schel- tinga, v. Doesburgh en anderen) een score van 8 uit 19 in den landenwedstrijd te Mün chen (o.m. remise tegen Lundin, Mikenas en Paul Johner), eerste prijs in het xeserve- tournooi te Hastings (vóór de Groot, Sapira, Sacconi e.a.) en thans de gedeelde eerste prijs in den wedstrijd te Birmingham. Dergelijke successen zijn voor onze scha kers tot nu toe een zeldzaamheid geweest. Alleen het jaar 1936 vertoonde in dit op zicht voor de Nederlanders een opleving, wélke goede vooruitzichten bood. Spoediger dan verwacht kon worden, zijn deze beloften van 1936 reeds in vervulling gegaan: in Prins heeft Nederland een verte genwoordiger gevonden, die naast Landau en v. d. Bosch in staat zal lijken successen van beteekenis te behalen. M.i. bestaat zelfs de kans, dat hij de resultaten van de laatstge noemden zal overtreffen, omdat zijn leven dige speltrant, op goede leest geschoeid, een scherp wapen beteelcent, dat voor iederen sterken meester gevaarlijk kan worden. DAMMEN. COMPETITIE NED. DAMBOND. Voor de beslissing. "Maandagavond a.s. zal in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de ontmoeting plaats hebben tussehen de hoofdklasse teams der Haarlemsche Damclub en Damclub „IJmui- den" voor de hoofdklasse competitie van den Ned. Dambond. Deze wedstrijd zal zeer waarschijnlijk de be slissing brengen inzake het clubkampioen schap der afdeeling Noord-Holland (hoofd klasse Nederl. Dambond). Wij vernemen, dat niet minder dan drie meesters in dezen wedstrijd zullen medespelen namelijk B. Dukel en A. Ligthart (Damclub „IJmuiden" en P. J. van Dartelen (Haarlem sche Damclub). Gelijktijdig zal Maandagavond de wedstrijd! Haarlemsche Damclub V—Damclub „IJmui den" IV plaats hebben. Oók in dezen wedstrijd1 zal de beslissing inzake het afdeelings club kampioenschap vallen (3e klasse districtsbond Noord-Holland).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10