Hitler's Rijksdagrede. De onaantastbaarheid van Nederland's grondgebied. Vooruit met beleid! Het Betcut^ksie 54e Jaargang No. 16444 Verschiint dageliiks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 1 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS CO STEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 11.10. per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand f 0.22. p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.72y> Bureaux: Groote Houtstraat 93 v Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels T 1.75, elke regel meer t 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.—, overlijden t 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 6 één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk f30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 1 Februari. De Rede van Hitier. Een groot deel van de Zaterdag gehouden rede van den Duitschen Führer en Rijkskan selier Hitier betreft de binnenlandsche aan gelegenheden van Duitschland, Hij heeft door den Rijksdag zijn volmachten voor vier jaar laten verlengen en onder veel applaus vol doening geuit over hetgeen zijn régime in zijn eerste vier bewindsjaren heeft bereikt, waar na hij over het nieuwe Vierjarenplan heeft uitgeweid en zich definitief onttrokken aan het Verdrag van Versailles met de verklaring „dat Duitschland zijn rechtsgelijkheid vol tooit en de handteekeningen intrekt, welke in 1919 geplaatst werden onder de verklaring van zijn schuld aan den oorlog". Hieraan heeft de Duitsche dictator toegevoegd: „De periode der verrassingen is thans beëindigd". Ten aanzien van het koloniale vraagstuk, meer speciaal met betrekking tot Spaansch Ma rokko, heeft de dictator verklaard dat Duitschland jegens de landen, die het geen koloniën hebben afgenomen, ook geen kolo niale eischen heeft. Het bolsjewisme heeft hij opnieuw gekenschetst als een gevaar voor ge heel Europa, daarmee van inzicht verschillend met den Engelschen minister van Buiten- landsche Zaken Eden, die het in zijn langza merhand gewijzigde methoden, bevestigd door Stalin's processen tegen Trotsky's linkervleu gel, als de Russische bewindsvorm ziet. Vredelievende verklaringen ten aanzien der overige mogendheden volgden, met nadruk ten aanzien van Frankrijk „waarmee Duitsch land een strijd, menschelijkerwijze gesproken, niet denkbaar acht" en ook in het bijzonder betreffende België en Nederland, waarvan Duitschland „bereid is de neutraliteit te ga randeeren". Hij zeide ook dat Duitschland niet geïsoleerd is en niet naar een Isolement streeft: het is bereid loyaal mede te wei-ken aan de oplossing van allerlei Europeesche problemen. Over zijn bewapening heeft het alleen zelf te beslissen. Deze opsomming bevat de hoofdpunten uit de rede. Natuurlijk werd er ook in gepolemiseerd, in hoofdzaak met Eden, ter rechtvaardiging van eigen standpunten. Dit openbare debat van de staatslieden der groote mogendheden vinden sommige mensehen zeer belangwek kend, maar het is niet de hoofdzaak. Wij hebben nu achtereenvolgens, binnen een dag of tien, redevoeringen van Eden, Blum en Hitier te hooren en te lezen gekregen, Delbos is er al weer op gevolgd en straks komt Mus solini waarschijnlijk wel weer aan de beurt. Ieder besteedt een flink deel van zijn betoog aan een rechtvaardiging van eigen stand punt. En vele menschen in het buitenland gaan daarover onderling disputeeren, hetgeen veelal sterk beïnvloed wordt door hun per soonlijke Duitsche, Fransche, Engelsche, Ita- liaansche sympathieën. Maar met dit soort gedisputeer komt men tenslotte geen stap verder. Voor ons Neder landers zoowel als voor de bevolkingen der andere landen is de belangrijke vraag niet: „wie heeft er vandaag of morgen gelijk met zijn argumenten?" maar: „wanneer worden deze groote machten het nu eindelijk onder ling weer es' ergens over eens?" Het klinkt erg nuchter, nietwaar, maar dat is tenslotte de zaak waar wij allemaal belang bij hebben. Verzekeren zij ons, dat zij ieder voor zich in hun eigen land den toestand zoo prachtig ontwikkeld en geregeld hebben, dan kunnen we dat met minder of meer geloof aanhooren, maar logischerwijze volgt onze vfaag: „En wanneer komen de heeren nu eens aan Euro pa toe?" Door de verdeeldheid in Europa, zich uitend in enorme bewapeningen, vroeger on gekende handelsbarrières en een daaruit voortvloeiende permanente stemming van wantrouwen tusschen de staten onderling, worden immers alle volken voortdurend be nadeeld en bedreigd! Wij zouden aanmerke lijk grooter bewondering hebben voor al deze staatslieden der groote mogendheden als zij dat nadeel en die bedreiging door onderlinge samenwerking ophieven. Het is daartoe niet voldoende dat zij allen op hun beurt vrede lievende woorden spreken, zeggen dat zij geen moment van plan zijn een oorlog te ontkete nen en zich inmiddels steeds zwaarder blijven bewapenen. Daar schieten we niet mee op. Hitier nu hééft geen bepaalde voorstellen gedaan óm Europa te helpen herstellen. Wel heeft hij gezegd „dat de kwestie der bewa- peningen in haar geheel moet worden onder zocht", hetgeen van Fransche zijde ook be toogd is. Hij heeft ook verklaard: „De vrede is ons hoogste goed: Duitschland zal alles doen om aan de verwezenlijking daarvan me de te werken". De Fransche minister Delbos is daar blij mee en verklaart zich even bereid: „onder voorwaarde dat zulk een poging niet tegen een derde gericht is, want het zou gevaarlijk zijn van de internationale gemeenschap een volk van 200 millioen zielen (het Russische volk) uit te sluiten". Wat houdt dit nu in? Blijft het weer verder bij redevoeringen? Als de Russische vraag tenslotte het eenige bezwaar voor overig Europa zou moeten we zen, om tot onderlinge toenadering en sa menwerking te komen, dan zou men daaruit moeten afleiden, dat de Russen Europa ver deeld en dus verzwakt zouden houden zon der eenigen actieven ingreep hunnerzijds alleen maar door hun aanwezigheid. Waaruit men weer zou moeten afleiden, dat het op die wijze de Russische regeering, als dit ten minste haar tegenwoordig „ideaal" is, wel erg gemakkelijk zou worden gemaakt. Inderdaad doen Eden, Hitier en Delbos in vredelievende uitingen en in „toegestoken handen" niets voor elkaar onder. Maar in bewapening doen zij ook niets voor elkaar onder. R. P. Leening Provincie Noord- Holland. Twee nieuwe leeningen van 3 en 3Vs%. Op 4 Februari a.s. zal de inschrijving a pari openstaan op hi 3 y2 pet. 32-jarige obligatie leening, groot f 14.369,000 en 3 pet, 10-jarige obligatieleening, groot f 8,635.000 (beide van de provincie Noord-Holland), van welke laat ste leening reeds f 4.200.000 obligatiën op in- schrijvingsvoorwaarden zijn geplaatst. De stukken zijn f 1000 groot. Aan houders van de per 5 Maart 1937 af losbaar gestelde 4 pet. Obligatiën der provin cie Noord-Holland der leenïngen 1908. 1912, 1914. 1916, 1930 en 1931 wordt bij deze in schrijving een recht van voorkeur toegekend op de f 14.369,000 V/2 pet. Obligatiën. Gladde straten. Een pleidooi voor zandstrooien. Zaterdagmiddag en avond was de koude, die nog in den grond zat, oorzaak dat het toen er regen viel de straten en wegen zeer glad wer den. Het was natuurlijk raadzaam langzaam te rijden en voorzichtig te loopen. De reiniging te Haarlem werkte met man en macht om de straten schoon te maken. Het personeel moest daaraan zijn vrijen midda: opofferen. Enkele lezers schrijven ons, dat het raad zaam zou zijn als iedere bewoner als er sneeuw gevallen was het trottoir voor zijn huis rei nigde. Ook behoorde ieder als het glad was zand of asch te strooien. Dan kon het verkeer onbelemmerd plaats hebben en behoefde men niet te wachten tot de Reiniging komt, want die kan natuurlijk niet overal tegelijk zijn. VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Het Nederlandsche Fabrikatenhuis heeft door de N.V. Multifilm te Haarlem de geluids film „Kenau" laten vervaardigen, die bedoeld is als een aanbeveling van Nederlandsch Fa brikaat. De film die Donderdagavond in het Gem. Concertgebouw te Haarlem vertoond wordt is samengesteld door A. Weyland. Vertooningen elders hebben veel succes gehad, de film wordt als een zeer geslaagde aanbe veling voor het product van vaderlandschen bodem geprezen. Militaire patrouille door lawine bedolven. Vermoedelijk 23 slachtoffers. PARIJS, 1 Februari. iHavas-A.N.P.) r- Het dagblad „Excelsior" publiceert een bericht, waarin wordt gemeld, dat een patrouille, be staande uit 23 (manschappen van het tweede regiment Alpentroepen, door een lawine be dolven is bij Dromero in de Macra-vallei. Het ongeluk geschiedde, toen de mannen met militaire oefeningen bezig waren. Na ver scheidene uren zoeken heeft men verschil lende lijken kunnen bergen. Men vreest, dat niet een der mannen er het leven zal af brengen Korfbalfilm „De Meeuwen". Vrijdag werd voor de leden van den H.K.B, een filmavond georganiseerd; Zaterdag was het de beurt van de scheidsrechters en adspi- ranten met hun leiders (sters). Na de opening door den Bondsvoorzitter, den heer De Boer, sprak de secretaris, de heer W. van Lohuizen. een inleidend woord. Hij schetste de groote rol, die de adspiranten in de toekomst in de korfbalbeweging zal moeten spelen. Hij gaf op duidelijke wijze de belang rijkste spelregels weer en legde er vooral den nadruk op, regelmatig, veel en goed te oefe nen. Dan pas kunnen er goede spelers (sters) van komen. Ds film liet eenige goede spelmomenten zien uif de NederlandBelgië-match, uit Indië en van den wedstrijd Noord-Zuid. Het hoofdnummer was de korfbalpropa- ganda film van „De Meeuwen". Op bevattte- lijke wijze werd getoond, op welke wijze het best getraind kan worden. Ook kwamen .er verschillende waardevolle wenken op het doek. Dat het de instemming had van de on geveer 300 aanwezige adspiranten. bleek wel uit hun luiden bijval. Het ijverige H.K.B.-bestuur heeft zeker goed werk gedaan, deze filmavond te organiseeren. Volmachten met vier jaar verlengd. In de Zaterdag gehouden zit ting van den Duitschen Rijksdag zijn de volmachten, die Rijks kanselier Adolf Hitler in 1933 kreeg ten behoeve van het vierjarenplan, voor den duur van vier jaar verlengd. In zijn rede zei Hitier o.a., dat Duitschland de neutraliteit van België en Nederland onder alle omstandigheden wil garan deeren. Hij ontkende, dat Duitschland's sympathie met de regeering-Franco voortvloeide uit de begeerte naar de Spaan- sche koloniën, waaraan hij toe voegde: „Wij hebben tegen over landen, die ons geen kolo niën hebben afgenomen ook geen koloniale eischen." Als mogelijke wegen om tot werkelijken vrede te geraken noemde Hitier o.a. reorganisatie van den Volkenbond, absolute echtsgelijkheid, beschouwing der bewapeningskwestie in haar geheel. De Leidschevaartweg. Verlegging vin tramsporen. In den Leidschevaartweg te Haarlem ligt een dubbelspoor van de tram Haarlem— Zandvoort. Deze sporen zijn 4.65 M. van elkaar verwijderd, waardoor aan de zijde van de vaart nagenoeg geen ruimte voor het verkeer beschikbaar is. Bij nadering van een tram uit de richting Zandvoort is zoowel het snel- als het langzame verkeer genoodzaakt, op het middengedeelte van den weg tusschen de beide tramsporen te gaan rijden, hetgeen voor de wielrijders bijzonder gevaarlijk is, vooral bij het passeeren van twee trams. Er bestaan plannen dezen weg te verbete ren. De A. N. W. B. heeft nu aan B. en W. ver zocht tegelijker tijd de tramsporen naar het- midden van den weg te verleggen, waardoor aan dit bezwaar zou worden tegemoet ge komen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het in derdaad de bedoeling is om als dit jaar deze weg verbeterd wordt de rails naar het mid den te verleggen. GEVALLEN DOOR DE GLADHEID. Op den Burgwal is Zaterdagavond een 74- jarige man tengevolge van de gladheid ge vallen. Hij brak zijn rechter dijbeen en is nadat- de Ongevallendienst de eerste hulp had verleend, naar de Maria-Stichting vervoerd. Ons land wenscht zijn standpunt inz%ke buitenlandsch beleid te handhaven. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Naar aanleiding van de verklaring door het Duitsche staatshoofd in zijn jongste Rijks dagrede met betrekking tot de door Duitsch land te erkennen en te garandeeren onaan tastbaarheid en neutraliteit van België's er Nederland's grondgebied kunnen wij er op wijzen, dat men in Den Haag niets van bij zonderen aard weet en evenmin iets nieuws. Men acht het immers natuurlijk, dat Duitschland de intégriteit van het Neder landsch grondgebied zal eerbiedigen, hetgeen toch de plicht van alle staten is. Dat de Führer tevens over Nederland's neu traliteit sprak, kan slechts aan een vergissing van zijn kant worden toegeschreven, want Nederland is als lid van den Volkenbond niet neutraal. Het wenscht zijn bekend stand punt omtrent te voeren buitenlandsch beleid te handhaven, hetwelk hierop neer komt, dat Nederland een zelfstandigheidspolitiek voor staat Dat wil zeggen: een politiek waaronder het zich niet aan eenig bijzonder bondgenoot schap van eenzijdigen aard vastlegt en waar onder het. geheel en al binnen het kader van den Volkenbond en van zijn uit het Bondslid- maatschap voortvloeiende verplichtingen een zelfstandige gedragslijn op internationaal ge bied zal blijven volgen. (De secretaris-generaal van de Jaarbeurs in het prospectus voor de a.s. VoorjaarsbeursOns be drijfsleven heeft lang in het ijs bekneld gezeten, de weg naar open vaarioater komt nu weer vrij.) 't Bedrijfsleven zat in het ijs van de crisis, Met slecht zicht een tijdlang onwrikbaar bekneld, Maar 't water komt open en 't beste devies is: Vooruit weer hoewel nog voorzichtigheid geldt. Het zicht is verbeterd, de nevel gaat wijken. Het schip is, hoe zwaar ook beproefd, nog intact. Wij kunnen -weer havens van welvaart bereiken, De moed en de vaardigheid zijn niet ver zwakt. Vooruit dus. op weg, met de zeilen geheschen. De hand aan het roer en gestuurd met beleid. Niet stil blijven, maar ook niet roekeloos racen. De schotsen zijn alom op zee nog verspreid. Er waaien sinds kort weder gunstiger winden, Maar al zijn die eindelijk ook weer wat mee. Het blijft nog een kunst- om den (koers goed te vinden, Wij varen nog steeds op een woelige zee, Er is veel geleerd in de moeilijke jaren, Men neme bij 't sturen de lessen in acht, Zoodra er gevaren wordt, spelt datge varen, Om die te omzeilen, vergt stuurkunst -en kracht. Vooruit dus en allen aan dek bij de touwen, De steven gericht op een lichter verschiet. Gesterkt door de hoop en herlevend ver trouwen, Geleid door het oog dat weer kleurigheid ziet. P GASUS. Het woord is aan Burke Succes doet een dwaas toys schijnen. Gala-concert H. O. V. Willem Andriessen vervangt Edwin Fischer. Blijkens een hedenmorgen door het bestuur der H. O. V. ontvangen telegram is tegen alle verwachting de gezondheidstoestand van Edwin Fischer nog van dien aard, dat het hem onmogelijk is in Haarlem hedenavond op te treden. Er is echter een zeer gelukkige oplossing gevonden, doordat Willem Andriessen, die al gemeen als de belangrijkste onder onze Neder landsche pianisten wordt beschouwd, be reid is gevonden, hedenavond als solist op het H.O.V.-concert op te treden. Andriessen zal evenals Fischer het derde pianoconcert van Beethoven uitvoeren. Het Ramplaan-kwartier. PROF. IR. W. K- BEHRENS OVERLEDEN. DELFT, 1 Februari. In den ouderdom van 78 jaar is Zaterdag te Delft overleden prof. ir. W. K. Behrens, oud-hoogleeraar in de water bouwkunde aan de Technische Hoogeschool. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag a.s. te half twaalf op de algemeene begraaf plaats Jaffa. MARYSE BASTEE OP DEN TERUGTOCHT NAAR FRANKRIJK. BUENOS AIRES. 1 Februari (AJN.P.) De FYansche aviatrice Mary se Bastie, die on langs een nieuw record gevestigd heeft, op haar vlucht over het zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan, is gisteravond van Buenos Aires vertrokken naar Rio de Janeiro, als eerste étappe op haar retourvlucht naar Frankrijk. Bewoners wenschen een eigen school. Het 'bestuur van de buurtvereeniging „Ramplaankwartier" is van meening. dat in dit kwartier een openbare lagere school zeer noodig is. De bestaande scholen in Aerden- hout en Julianalaan zijn veel te ver, wat vooral in den winter een groot bezwaar is. Er is een comité van 4 personen gevormd, bij wie een lijst ter teekening is gelegd voor ouders, die met dit plan sympathiseeren en die schoolgaande kinderen hebben of zullen krijgen. Te zijner tijd hoopt men zich dan tot den wethouder van Onderwijs t-e Haarlem te wenaen met het verzoek een school te stich ten. De Jamboree. Nog geen eenstemmigheid in de leiding der N. P. V. Onze Haagsche correspondent meldt: Naar ons ter oore komt is men het bij de leiding van de N. P. V. onderling nog niet ge heel en al eens over wat er thans ten opzich te van de Jamboree kan en moet gebeuren. Dientengevolge kan minister Slotemaker de Bruine nog geen beslissing nemen omtrent al dan niet verleening van regeeringssubsidie, maar zoodra men hem afdoende uitsluitsel verstrekt zal hebben, zal zijn besluit, onmid dellijk daarop, vallen. AFSCHEID HOOFDKOMMIES S. SCHUURING Dezer dagen had ter inspectie der directe belastingen te Haarlem het afscheid plaats van den Hoofdkommies, den heer S. Schuuring die met ingang van heden, 1 Februari met pensioen gaat. Na met zijn echtgenoote per auto van huis te zijn afgehaald, werden bij het binnentreden van het belastinggebouw aan het KI. Heiligland door 't jongste lid van het personeel aan mevr. Schuuring bloemen aangeboden. Nadat de heer en mevr. Schuuring en hun dochter op de gereserveerde plaatsen hadden plaats genomen, omringd door de inspecteurs, ontvangers en het vol tallig inspectiepersoneel, werd de Hoofdkom mies het eerst toegesproken door den Hoofd inspecteur. den heer C. M. Moolenburgh, die verschillende feiten en daden uit het ambte lijke leven van den Hoofdkommies in het licht stelde, waarbij vaak humor niet ont brak. Dank werd gebracht voor den onder vonden steun en medewerking; spr. verklaarde dat dikwerf door den Hoofdkommies blijk is gegeven van zijn bekwaamheid inzake het belastingvak. Als blijvend aandenken werd den scheidenden ambtenaar een fauteuil aan geboden. Als tweede spreker trad naar voren de chef de bureau ter inspectie, de heer ftompe. die namens het personeel dank bracht voor de steeds ondervonden aangename samenwerking terwijl hij met nadruk er op wees dat een goede harmonie één der voornaamste ver- eischten is voor 'n goede functioneering van den dienst. Spr hoopte, dat de heer S. nog vele jaren zijn welverdiende rust met de zijnen in voorspoed en geluk mag genieten. Tenslotte sprak de heer Das namens een groep ambtenaren, bracht dank voor de ge geven leiding en wenschte den scheidenden ambtenaar toe. dat hij nog vele jaren van het pensioen zal kunnen genieten. Spr. bood als herinnering een ets aan. De heer Schuuring dankte allen en nam vervolgens van alle aanwezigen afscheid. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 1 tot 28 Januari 1937 verdronken in ons land: 1 jongen beneden 16 jaar. 1 meisje idem, 15 mannen en 2 vrouwen te zamen 19 dooden. In hetzelfde tijdvak werden gered of wis ten zich te redden 2 jongens beneden 16 jaar, 1 meisje idem, 17 mannen en 2 vrou wen; gered 22. Van dit getal 22 wisten 7 personen zich zwemmend te redden, 2 werden zwemmend gered. 2 met behulp van een reddingshaak, 6 door middel van handreiking. 4 met een roeiboot en 1 met. behulp van een ladder. Er reden in die 4 weken 10 auto's te water, waarbij gered werden of zich wisten veilig te stellen 26 personen. Het aantal geredden bedraagt dus in totaal 48. Ongevallen met doodelijken afloop deden zich niet voor. 45303 Groentjes plaatste Haarlem s Dagblad in 1936. Dat is 147 gemiddeld per nummer van de courant. Het succes groeit met de jaren en daardoor het aantal. Een zeer logisch verschijnsel. Vergeet het niet bij voorkomende gelegenheid. In de Zaterdag gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag zijn de volmachten van Adolf Hitler met vier jaar verlengd. pag. 4 Het beroep der Russische beklaagden in het proces te Moskou verworpen. pag. 4 Duitschers mogen voortaan den Nobelprijs niet meer aanvaarden. pag. 4 Het Japansche kabinet Hayasji is gevormd. pag. 4 De Fransche minister van buitenlandsclie zaken heeft in een redevoering geantwoord op de Rijksdagrede van Hitier. pag. 4 Het ijs heeft negen jeugdige slachtoffers ge- eischt. pag. 3 De K. L. M. voert besprekingen over een luchtlijn naar de West. pag. 3 Het tekort van Ned. Tndië over 1936 zal ver moedelijk f 33 millioen bedragen. pag. 3 De koffiecultuur wordt gesteund. pag. 3 Ons land wenscht in verband met Hitler's verklaring, zijn standpunt inzake buiten landsch beleid te handhaven. pag. 1 In de leiding der N. P. V. heerscht nog geen eenstemmigheid. pag. 1 Nederland heeft tegen Duitschland te Dus- seldorf gelijk gespeeld. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De rede van Hitler. pag. i Van onzen Geneefschen correspondent: Poli tieke opleving te Genève. pag. 11 J. B. Schuil: De vrouw in haar bloei. pag. 11 J. B. Schuil over „Het nest"'. pag. 11 K. de Jong: Concert der II. O. V. pag. 11 H. D. Vertelling: Paarlen op den bodem° der zee. pag 2 De Burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1