Hoe moet tegen revolutionnaire volksvertegenwoordigers opgetreden worden? Duitschland en onze neutraliteit. [Rf 0 ENS DAG 3 FEBRUARI 1937 HA'A RE EM'S DAGECAD 3 TWEEDE KAMER Regeeringsvoorstel sterk gecritiseerd. DEN HAAG Dinsdag. Voor het eerst kwam er heden een niet zoo gering verzet naar voren tegen één der her- zieningsontwerpen der Regeering. Bovenal bleek Ir. Alb ar da (s.-d.), sprekende na mens zijn geheele fractie, en insgelijks Mr. Jo ekes v.-d.gekant tegen het voorstel, waardoor vertegenwoordigende lichamen Kamers, Staten en Raden met 2/3 van het totaal aantal leden dier colleges, een lid zullen kunnen uitslui ten indien het een streven tot uiting brengt, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde, met toepassing of be vordering van onwet tige middelen". Op zichzelf acht Ir. Al- barda maatregelen tegen hen die de de mocratie bedreigen, geoorloofd. Maar het voorstel der Regee ring is in deze moei- In elk geval zou een door het college W- Albarda (S.D.AJ"J *r. A. M. Joeke* (V.Dk lijke kwestie mislukt, dergelijke beslissing niet zelf. doch door den Hoogen Raad. een niet- politiek orgaan, dienen te geschieden. Maar ook dat ware bezwaarlijk, want aldus zouden de volksvertegenwoordigers onder toezicht van den Procureur-Generaal komen te staan. Het heele voorstel is echter bedenkelijk en zou bij toepassing er van in tijden van spanning de deur voor willekeur open stellen. Te ernstiger is, dat volgens het ontwerp de op deze wijze openkomende zetel verder onbezet zou blijven. Ook Mr. J o e k e s (v.-d.) koesterde der gelijke bezwaren en was van meening, dat men in de strafwet over voldoende mid delen beschikt om een Kamerlid enz. straf rechtelijk te vervolgen. Steun ontving de Regeering van de heeren Schouten (a.r.), Mr. de Geer (c.h.), Mr. Goseling (R.K.) en Mr. Coops (lib.), die te kennen gaven, dat het mogelijk moet wezen vertegenwoordigers, die hun eed schenden, uit te sluiten. Het gaat hier aldus Mr. d e G e e r om de handhaving van de hechtheid van het parlementaire stelsel. Met Thorbecke zei Mr. Goseling, dat de verkeerdheden van de natie niet in de Kamer vertegenwoordigd behooren te zijn. Intusschen waren er eenige nuances. Zoo gaf Mr. Coops er de voorkeur aan, dat de Hooge Raad omtrent de uitsluiting zou beslissen, terwijl de heeren Schouten en de Geer den Raad van State hiermee belast zouden wil len zien; laatstge noemde vooral bleek het buitengewoon be denkelijk te vinden, dat de Kamers enz. zelf met de uitsluiting be last zouden worden. Dat ook de communist d« Visser «het Regee ringsvoorstel verwerpe lijk noemde, was niet verrassend. Deze afge vaardigde, die over een goeden juridischen knobbel beschikt, kwam met op zichzelf onge twijfeld aardige juridische bezwaren en moei lijkheden voor den dag. Overigens wees spr. er op, dat hij en z'n vrienden heusch wel zul len zorgen, dat zij van een dergelijke bepaling niet de slachtoffers zullen worden; wel echter minder geroutineerde menschen! De heer De Visser stipte verder nog aan. dat in geval van aanneming van het Rege'êrings-ontwerp ver oordeeling zou kunnen plaats hebben van vol komen onschuldige personen, aangezien dan immers de vrijgekomen zetel onbezet zou blij ven. Ondanks het feit, dat de Grondwet geen partijen kent, treft men dan een geheele groep. Wat is dit voor recht? Het is zoo krom als een hoepel. Mr. Westerman (ex-Nation.-Her stel) wenscht een bevoegdheid als het aan hangige ontwerp bevat niet in handen te leg gen van deze Regeering en van dit Parlement, want we hebben thans slechts schijn-democra- tie. De heer Vliegen (s.d.) noemt het Regee- rings-voorstel een blamage en ziet ook niet in. wat er toch in ons land gebeurd is. dat aanlei ding kon geven tot een dergelijk ontwerp. Mocht men het intusschen toch aannemen, dan zou hij het in elk geval 't minst slechte J. Schouten (A.RJ stelsel nog vinden, dat niemand anders dan het betreffende vertegenwoordigende college zelf over de uitsluiting beslist. Ir. v. Dis (St. Ger.) wijt het aan de devaluatie-politiek, dat revolu- tionnair gezinden deel van het Parlement, van Gedeputeerde Staten, Colleges van B en W. enz. kunnen uitmaken. Wat het aanhangige voorstel betreft, dit zal niets van belang op leveren, want dank zij taktiek zullen allerlei revolutionaire afgevaardigden toch kalm ze tels in de vertegenwoordigende lichamen kun nen blijven innemen. Bovendien is het gevaar niet uitgesloten, dat slachtoffers der voorge stelde regeling afgevaardigden zullen worden, die geenszins revolutionair zijn. zoo b.v. zou sprekers eigen party met behulp van willekeur uitgesloten kunnen worden. De St. Ger. fractie zal intusschen nog nader overwegen, welke houding ze tegenover het voorstel zal aanne men. Woensdag zal de Minister tegen de vele be strijders te velde trekken. E. v. R. Lof in België voor Colijn's plan. BelgischNederlandsche Kern dient gevormd. BRUSSEL. 2 Februari (A.N.P.) Onder auspiciën der Nederlandsche Kamer van Koop handel in België is gisteren een dejeuner aan gericht in hotel Metropole, alhier, waar bij vele autoriteiten o.w. Z. Exc. Ph. van Isacker, minister van economische zaken in België aan zaten. Als spreker was uitgenoodigd de heer J. de Keuster, directeur van de Belgische vereeni- ging van in- en uitvoer-handelaren. De heer de Keuster, zeide onder meer: Het bezoek, dat de Koning van Zweden aan ons land brengt, geeft ons de gelegenheid ons land te betrekken in de actie ondernomen door den heer Colijn, minister-president van Nederland, en den heer Hanssen, minister-president van Zweden, om de economische samenwerking te herstellen tusschen de landen, die het pact van Oslo onderteekenden. Deze actie moet geplaatst worden in het kader der algemeene beschouwingen betref fende verlaging der douanetarieven, beschou wingen die tot uiting kwamen in het drievou dig muntaccoord van September 1.1. en in de :rklaringen afgelegd in den Volkenbond tijdens de bespreking van het verslag van het econo misch comité. De verlaging der toltarieven is noodzakelijk, vul men een overdreven prijsstijging vermij den. die de wereldeconomie naar een ongezonde „boom" zou leiden. De poging in die richting, thans door eenige kleine Èuropeesche landen ondernomen, is ten zeerste belangwekkend. Die poging zou er toe moeten leiden, het verdrag van Ouchy te doen herleven. Dit verdrag beantwoordt aan de richtlijnen uitgestippeld door de internatio nale Kamer van Koophandel in een voorstel tot algemeeene consolideering der toltarieven en een daarop volgende geleidelijke verlaging. Dit voorstel behelsde eveneens de geleidelijke afschaffing der nijverheidscontingenten en de herziening der landbouwcontingenten. Het is in die richting, dat de thans onderno men actie gevoerd zou moeten worden. Het te sluiten verdrag zou toegankelijk moeten zijn voor alle landen, die er de verplichtingen van zouden aanvaarden. Een dergelyke toepas sing van de meestbegunstigingsclausule wordt thans algemeen aanvaard, zelfs door Engeland. De samenwerking tusschen de Noordelijke staten zou haar kern moeten vinden in de Ne- derlandschBelgische economische toenade ring. Die toenadering kan niet van den eenen dag op den anderen worden tot stad gebracht. Wij moeten ons niet door moeilijkheden laten afschrikken. Om te beginnen zou de Neder- landschBelgische handelsbalans moeten te ruggebracht worden op het peil van pl.m. 3 milliard (peil van 1931) tegen 1.8 milliard thans. Een bestendig Nederlandsch-Belgisch Comi té zou een nuttig instrument zijn om de toe nadering tot stand te brengen. Dit comité, be staande uit afgevaardigden der regeeringen van Nederland. België en Luxemburg, zou on derverdeeld moeten zijn rn afdeelingen zooals toerisme, verkeer, tolkwesties, economie, sta tistieken. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage hield Zaterdag in hotel Centraal, Rotterdam, haar 126ste Alge meene Vergadering. De voorzitter, de heer W. P. Nuyten, Haarlem, heette de talrijke aan wezigen welkom. De voorzitter wees er op. dat het Genoot schap er steeds naar streeft de uitoefening van heilgymnastiek en massage op het hoog ste peil te brengen en te doen beantwoor den aan de hedendaagsche wetenschap, waar van ook weder het wetenschappelijk gedeelte van deze 126ste vergadering getuigde. Als sprekers traden op de heeren W. P. Nuyten, dr. A. C. Wittenrood en J. Pendérs met het onderwerp: Beschouwingen over massage. De heer Nuyten meende, dat men tegen woordig gerust van een „Nederlandsche Mas sage" mag spreken, daar de pionier Dr Johan Mezger. wiens proefschrift tot ver krijging van zijn academische graad in het bezit van het Genootschap is. een Nederlan der was en door dezen de massage tot een vak is gekomen. Dr. A. C. Wittenrood zeide bij het mas- seeren op de hem eigene wijze. nl. door lang- zamen. soms diepen draaien den druk. weeke en harde zwellingen te ontdekken, met- strengen en knobbels, die met de omgeving verkleefd zijn en allengs bewegelyker worden. De heer J .Penders. den Haag, gaf een zeer uitgebreide uiteenzetting over massage en de verschillende stelsels, zoodat men zelfs va.n een soort stelselstrijd zou kunnen spreken. In de huishoudelijke vergadering zijn de heeren J. Crucq en J. Mebius tot bestuursleden herkozen, terwijl na het uitbrengen van haar jaarverslag de secretaresse mej. Joha A. de Haas tot eerelid is benoemd. Ziekenfondswet gewijzigd. Ten aanzien van ziekenhuis' verpleging. Tegen misstanden wordt opgetreden. In de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot regeling der ziekenver zorging verklaart de minister van Sociale Zakem dat ook naar zijn meening aan de algeheele omwerking van wetsontwerp en memorie van toelichting tot geheel nieuwe stukken voordeelen zouden verbonden zijn geweest. Het daaraan verbonden tijdverlies, dat de mogelijkheid om dit ontwerp nog in het loopende zittingjaar in openbare behan deling te brengen ernstig zou hebben ver kleind. heeft hem evenwel van deze omwer king doen afzien. Van de noodzakelijkheid en de urgentie van een algeheele wettelijke regeling van het ziekenverzorgingswezen is de minister steeds meer overtuigd geworden Het is niet zijn bedoeling den indruk te vestigen, dat op groote schaal misstanden bij de ziekenfondsen voorkomen. Het is hem te goed bekend, hoe voortreffelijk het be heer bij vele ziekenfondsen wordt gevoerd en welke uitnemende verzorging de zieken bij vele fondsen ontvangen. Dit neemt even wel niet weg. dat naar hem gebleken is bij een aantal, in den regel bij de kleinere zie kenfondsen, misstanden op verschillend ge bied worden aangetroffen. De minister heeft in de eerste plaats op het oog de misstanden, die zich voordoen bij het benoemen van onbekwame of op anderen grond niet volwaardige artsen aan enkele ziekenfondsen, die geen vrije artsenkeuze kennen. Een tweede groep van misstanden betreft het beheer. Het is den minister gebleken, dat er aan het financieel beheer op verschillen de plaatsen nogal iets gehaperd heeft. Stelt men nu de vraag, of tegen dergelijke misstanden niet anders dan krachtens een speciale wettelijke regeling kan worden op getreden. dan is het antwoord van den mi nister daarop, dat. dit inderdaad op andere wijze niet afdoende kan geschieden. De minister kan niet instemmen met het betoog van de leden der commissie, dat de kleine fondsen veelal bij gelijke premie een niet minder goede verzorging bieden dan de groote, Het is ook geenszins zijn bedoeling om, zooals de genoemde leden schijnen aan te nemen, het voortbestaan van de kleinere fondsen, voor zoover het geen dwergfondsen zijn. onmogelijk te maken. Wanneer de fond sen slechts behoorlijk werken, behoeft men er geen bezwaar tegen te hebben, dat ze klein zijn. Maar de omstandigheid, dat ze klein zijn. maakt de kans groot, dat er aan de mogelijkheid om de ziekenverzorging be hoorlijk te doen geschieden, iets ontbreekt. Van een streven om het ziekenfondswezen in een nauw keurslijf te knellen is by den minister geen sprake. Bij het vraagstuk van de ziekenhuisverple ging, waarvan de regeling in het onderha vige wetsontwerp aanleiding gaf tot ernstige bedenkingen, eisohen twee vragen beant woording 1 Is het noodzakelijk de verzekering van de ziekenhuisverpleging wettelijk te regelen? en 2 Is het wenschelijk die regeling op te ne men in een wet betreffende de ziekenver zorging? Wat de eerste vraag betreft, wijst de mi nister er op. dat de verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging voor steeds grootere groepen der bevolking" een noodza kelijkheid is geworden. Wanbeheer kan hier uit financieel oog- prunt nog tot veel ernstiger gevolgen leiden dan by de ziekenfondsen. Een streng toezicht op de instellingen, die zich met de zieken huisverpleging bezig houden, is daarom ge boden. Wat de tweede vraag betreft, moet de mi nister de juistheid erkennen van 'het be zwaar, dat de ziekenhuisverpleging in het ontwerp wat erg beknopt was geregeld en zeer veel aan een algemeenen maatregel van bestuur was overgelaten. Hij heeft in ver band hiermede de by de artikelen 20 en 21 nader toe te lichten wijzigingen aangebracht. Het is de bedoeling in de voorbereiding der uitvoeringsmaatregelen den Centralen Raad te hooren en zoo de belanghebbenden te betrekken in de totstandkoming van de uitvoeringsvoorschriften. Voorts is het inderdaad de bedoeling by het vaststellen van de weistandsgrens reke ning te houden met het verschil in levens standaard tusschen groote en kleine gemeen ten en met de samenstelling van de gezinnen. De memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigingen en van een gewyzigd ont werp van wet. NIEUWE ZWEEDSCHE GEZANT TE 's GRAVENHAGE. De Zweedsche gezant te 's Gravenhage, baron de Adlercreutz. die ter beschikking van zyn regeering is gesteld, zal vervangen wor den door den heer Sjoeberg. tot nu toe gezant van Zwe&n by het Quirinaal. ■Illllllllll Kunst in Haarlem en daarbuiten. Ter viering van den schilder Boot. Het werd in ons blad reeds vermeld dat de Haarlemsche schilder H. F. Boot op 8 Februari zestig jaar wordt en dat dit feit op passende wijze zal worden gevierd. Hoe kan men een schilder beter vieren dan door zijn werk te toonen, het beste er uit naar voren te bren gen. zoodat. als de eerewijn gedronken is. die dronk in het werk zijn rechtvaardiging vindt. Men zal Boot's werk, voor deze ge legenheid verzameld, in een nobele omgeving kunnen gaan zien: a.s. Zaterdag wordt in het Amsterdamsch Gemeente-museum een eere tentoonstelling zijner werken geopend. Een speciale commissie, waarvan de schilder Maks voorzitter en zyn Haarlemsche collega Verwey secretaris is, heeft dat voorbereid. Maar nog gewichtiger is bij zulk een feestelijkheid de positie van den penningmeester, dien ik u daarom met volledig adres noem: het is de kunstenaar Jan Wiegers te Amsterdam, Zo- merdijkstrat 20. Wij hebben in Haarlem ongeveer drie jaar geleden een voorproefje van dit festijn in het Frans Hals-museum gehad en toen. zoowel als bij andere gelegenheden van onze waardeering voor Boot's kunst doen blijken. Doch er is aan Boot's wezen nog een andere kant, de maatschappelyke en een verjaardag als die aanstaande is zal gelegenheid te over bieden, zijn verdiensten ook van die zyde te belich ten. In zyn vele bestuursfuncties in kunste- naarsvereenigingen werd en wordt Boot om zyn zuiver menschelijke qualiteiten hoogelijk gewaardeerd. Zoo zal het dan Maandag zestig jaar ge leden zyn dat Henri Frederik Boot in Maas tricht geboren werd. Ik heb vroeger al eens verteld hoe. op zyn vyfde jaar, zyn familie vandaar naar Breda trok, en later naar Rot terdam verhuisde, Van een kunstenaarsloopbaan was voor den jongen Boot- toen nog geen sprake; hy zou gaan studeeren en werd naar het Eras- miaansch gymnasium gestuurd. Maar hij had plezier in teekenen en schilderen en dat mocht hy in zijn vrije uren blijven doen op het atelier van den Rotterdamschen schilder Weitkamp, aan wien Boot zelf zegt. veel, zeer veel te danken te hebben gehad. Doch met den ernst die hem wel steeds eigen geweest zal zijn. zette hij ook zyn litteraire studies voort: na het gymnasiaal eindexamen trekt hij naar Leiden om in de klassieke letteren door te gaan. Hij doet daarin zelfs met goed gevolg zijn candidaatsexamen, maar toen trok de vrye kunstoefening hem sterker dan een toekomstig leeraarschap; hy keerde Leiden den rug toe en ging terug naar Rotterdam om daar de Akademie, maar ditmaal voor Kunsten en Technische Wetenschappen, te gaan bezoeken. Jan Striening en de knappe Van Maasdijk waren er zijn leeraren, maar ook zijn vriend Weitkamp bleef hij trouw be zoeken. Over zijn verdere tochten en reizen met de schilderskist zullen we nu niet verder spreken; genoeg zij het er aan te herinneren, dat Boot de stad aan het Spaarne ten slotte als definitief verblijf verkoos en haar nu reeds meer dan dertig jaar trouw bleef Zyn positie in het Haarlemsch kunstleven is te overbekend dan dat het noodig zou zyn daar nu nog eens op te wijzen. Hij is voor zeer velen een goede raadsman, voor velen een gced vriend gebleken en staat open voor be wondering ook van serieus werk der jongere generatie. Daarom hoop ik dat het hem genoegen zal doen als wij bij deze gelegenheid een werk van een jonge artiste reproduceeren: een myns inziens uitstekende buste van Boot door Regeering vraagt inlichtingen te Berlijn. De passage in de rede van den Duït- schen rijkskanselier van 30 Januari, welke op Nederland betrekking had, heeft de vraag doen rijzen, of de Duit- sche regeering aan de Nederlandsche te voren rechtstreeks een mededeeling zou hebben gedaan inzake Duitsch- lands bereidheid tot erkenning te allen tijde van Nederland's neutrali teit. Een dergelijke mededeeling werd echter, naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, door de Nederlandsche regeering niet ontvangen, zoodat zou moeten worden aangenomen, dat de uitlatingen van den rijkskanselier be trekking hadden op vroegere openbare uitlatingen zijnerzijds. Teneinde dien aangaande alsnog afdoende zekerheid te verkrijgen, is den tijdelijken zaak gelastigde te Berlijn opgedragen om trent de strekking van de woorden van den rijkskanselier nadere inlich tingen in te winnen. De „Kölnische Zeitung" schrijft naar aan leiding van Hitler's verklaring met betrek king tot Nederland en België o.m. het vol gende; Het is maar te hopen, dat de regeeringen de rede van Adolf Hitler zullen lezen by- zonder lettend op de preciseeringen, welke ze heeft gebracht. Een dergelyke precisee ring bevat het gedeelte der rede, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche regeering België en Nederland verzekerd heeft, dat zij bereid is, deze landen te allen tijde als on aantastbaar en neutraal gebied te erkennen en te garandeeren. Afgezien van de omstandigheid of het voor het Westen beoogde vredessysteem tot stand komt, doet de Führer en rijkskanselier hier dus aan beide landen het aanbod, een ver klaring over de neutraliteit van hun grond gebied af te leggen en dat grondgebied te waarborgen. Het blad herinnert er verder aan. dat Hitier reeds in zijn rede van 7 Maart 1936 België en Nederland positieve voorstellen in gelijken zin gedaan heeft, en vervolgt dan: Het nieuwe aanbod betreft eveneens de ongereptheid en onschendbaarheid van Bel gië en Nederland, doch is niet gebonden aan het totstandkomen van een westelijk niet- aanvalsverdrag en evenmin aan garanties van de zijde van Engeland en Italië. Het D.N.B.-telegram uit Berlijn, waarin bovenstaande persstem wordt overgeseind, voegt hieraan toe: „Naar men van goed ingelichte particu liere zijde verneemt, huldigt men in Berlyn- sche politieke kringen de opvatting, dat het aanbod van Hitler van 30 Januari verder gaat dan dat van 7 Maart 1936". DE ZAAK MET DE LUCHTBALLONS. De Arnhemsche rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen T. L., E. J. B. en E. S., allen te Arnhem. Zij hadden terecht gestaan wegens het oplaten van lucht ballons. waaraan pamfletten waren beves tigd. die een beleedigende passage bevatten voor een bevriend staatshoofd. De rechtbank veroordeelde T. L. tot een week gevangenisstraf en sprak de beide an dere verdachten vrij. H. F. Boot (buste vervaardigd door mej. M. Bakema). de beeldhouwster mej. M. Bakema, die wel zoo vriendelijk geweest is, ons daartoe in de ge legenheid te stellen. Ze is er inderdaad voortreffelijk in ge slaagd, het wezen van den jubilaris in haar materie vast te leggen. Boot's nerveuse intel ligentie, die het kunstenaarschap en de wijs heid gelijkelijk heeft willen dienen, komt in den verbeten-speurenden oogstand en den Soc-ratischen schedel prachtig tot haar recht; de gespannenheid van den artist, die het leven van allen kant heeft willen doorgronden en er in ieder geval veel van gezien en innerlijk verwerkt heeft komt in deze buste tot zuivere beelding. Het is een fijne hulde die mej. Bakema den zestigjarige gebracht heeft. Zestigjarige. Het is een rustpunt, om even echterom te zien. Maar voor een kunstenaar beduidt het geenszins een afsluiting der reke ning. Jan Voerman werd tachtig dezer dagen Arthur Briët zeventig.en ze zyn nog frisch Moge Henri Frederik Boot een dergelijk lot beschoren zijn, verder tot eigen voldoening arbeidend en tot vreugde van die hem waar- deeren. J. H. DE BOIS. De Tunnelbouw te Rotterdam. Contracten zijn gistermiddag geteekend. Werk vermoedelijk 1 Januari 1941 gereed. Dinsdagmiddag is op het Stadhuis te Rot terdam op plechtige wijze het contract voor de tweede oeververbinding, de tunnel, getee kend. Na jaren van besprekingen is dit voor Rotterdam zoo belangrijke werk een feit ge worden. Toen alle handteekeningen waren ge plaatst, heeft de burgemeester een korte toe spraak gehouden en de belangrijkheid van dit contract in het licht gesteld. Van een sta dium van voorbereiding is men gekomen in een periode van uitvoering. Spr. bracht dank aan de regeering voor de financieele medewer king en zeide. dat het de eerste maal in Ne derland is. dat zulk een grootsch werk zal wor den uitgevoerd. Spr. eindigde met den wensch dat de tot standkoming van den tunnel een belangrijk feit voor de toekomst van Rotter dam zal mogen zyn en hoopt dat de firma's in onderlinge samenwerking zullen arbeiden. Namens de aannemersfirma sprak mr. Tel- ders. enkele woorden van dank. In totaal zal worden gerekend met een maximum van 1100 werkdagen, zoodat de tunnel, ongedachte tegenslagen meegere kend, op 1 Januari 1941 voor ingebruikne ming gereed zal zijn. Man dood langs den weg gevonden Vermoedelijk door tram aangereden. Dinsdagmiddag is langs den weg te Beet- sterzwaag in bewusteloozen toestand een man gevonden, die vermoedelijk door de tram is aangereden, De man werd naar het zieken huis" overgebracht, waar hij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. Nieuwe boogbrug over Merwedekanaal te Weesper- karspel. A.s. Donderdag voor verkeer opengesteld. Herbouwde Geinbrug eveneens in gebruik. Hoewel het aanvankelijk in het voornemen lag, de nieuw boogbrug over het Merwedeka naal in den nieuwen provincialen weg naar het Gooi nog vóór 1 Januari j.l. in gebruik te nemen, hebben zich in de Decembermaand eenige tegenvallers voorgedaan, waardoor de openstelling moest worden verschoven. Maar in den loop der vorige week viel de beslissing, dat, ook al zou de vorst aanhouden, op 4 Fe bruari de nieuwe Merwedebrug voor het ver keer moest worden opengesteld, tegelijk met de voor de tweede maal voltooide Geinbrug. Daar eerstgenoemde brug onder den Rijks waterstaat ressorteert, doch het maken van de opritten en ook de herbouw van de Gein brug uitgevoerd werd door den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, kreeg het per soneel van laatstgenoemden dienst j.l. Zater dag opdracht, om Maandag met vuurpotten op de Geinbrug aan het werk te gaan, om zoo noodig de bevroren grondlagen te ontdooien en dan het resteerende bestratingswerk uit te voeren. Dank zij den sterken dooi. welke on verwacht inviel, zyn geen hulpmiddelen noo dig geweest, maar konden de stratenmakers Maandagochtend hun werk vlot verrichten. Wel kan nog niet gezegd worden, dat de opritten tot de nieuwe kanaalbrug in hun geheel gereed zyn, doch de rijweg is geheel in orde en ook het fietspad is zoo goed als ge reed. De talrijke automobilisten, die van de nieu we brug straks gebruik zullen maken, zullen ongetwijfeld met voldoening vernemen, dat het wegdek (van beton vervaardigd) slipvrij gemaakt ls. Géén officieele openstelling Naar de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Utrecht, de heer W. H. Brinkhorst, ons mededeelde, zal de openstel ling dezer nieuwe kanaalbrug a.s Donderdag zonder eenig officieel vertoon geschieden. Een der overwegingen welke hiertoe geleid heeft, ls de omstandigheid, dat de openstelling van deze nieuwe brug en de aanleg van het nieu we wegtracé Geinbrug-Uitermeei voor de be woners van een groot deel der gemeente Wees- perkarspel geer. verbetering beteekent. Voor het doorgaand verkeer is de nieuwe brug een factor van beteekenis. doch het Weesper Zandpad tusschen Geinbrug en Merwedeka naal, evenals het Zandpad tusschen het kanaal en Weesp, zullen tot vrijwel doode wegen wor den gedegradeerd. Teneinde den neringdoen den niet te veel tijdverlies te berokkenen bij het bezorgen van waren bij hun afnemers, is door den Provincialen Waterstaat der weers zijden van de nieuwe brug een tweetal flinke betonnen trappen, elk van ruim 40 treden, aangebracht. Géén verbinding met Weesp Jammer genoeg hebben de conferenties en de briefwisseling tusschen het Wecsper ge meentebestuur en rijks- en provinciaal be stuur zóólang geduurd, dat voor den aanleg van den 18 M. breeden verbindingsweg tus schen Weesp en den nieuwen provincialen weg (door den Aetsveldschen polder) nog de eer ste spade in den grond moet worden gestoken, zoodat genoemde gemeente, na indienststel- ling van de nieuwe Merwedebrug wél zeer ge ïsoleerd komt te liggen. De automobilisten mo gen er dan ook wel rekening mede houden, dat er nog steeds geen directe verbinding tus schen den provincialen weg naar het Gooi en Weesp bestaat en dat zij. van de richting Am sterdam komende, indien zij voor zaken of an dere doeleinden Weesp moeten bezoeken, zoo dra zy de nieuwe brug gepasseerd zijn. op het breede plateau naar links moeten afslaan, om zoodoende den kanaaldijk te bereiken, van waar zy via het oude Weesper Zandpad naar Weesp kunnen rijden. Naar ons nog door den Rijkswaterstaat te Utrecht werd medegedeeld, wordt de oude draaibrug over het Merwedekanaal, welke dagteekent uit de jaren, dat het Merwedeka naal gegraven werd (ongeveer 45 jaar geleden) onmiddellijk na openstelling van de nieuwe brug, buiten dienst gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5