H.D.- AKKERTJES De geschiedenis van de Kleverlaan. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 H A A R L E M'S D A G B E A D 5 Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde. Jaarvergadering'. Gisteravond hield de afd. Haarlem van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde haar jaarvergadering in hotel Lion d'Oi', aan den Kruisweg. De voorzitter de heer J. L. Bouwer, heette de leden hartelijk welkom op deze eerste ver gadering in het nieuwe jaar. Spr. herdacht met enkele welgekozen woorden het onlangs gestorven bestuurslid, den heer A. Koper. De heer Koper, aldus spr. was iemand met een groote werklust en een sterke liefde voor zijn vak. Nadat de secretaris, de heer R. M. van der Hart de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, gaf deze een overzicht van het afgeloopen jaar. Dit overzicht maakte melding van de mis standen.- welke in den tuinbouw heerschen. Er wordt nog te veel beneden den prijs ge werkt, wat ook het publiek niet ten goede komt. Een lichtpunt is de belangstelling van de leden, voor de behandelde onderwerpen. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde een saldo van f240,90, wat f 12,85 minder is dan het vorig jaar, door de verlaging van contributie. Dit kan. volgens den voor zitter, veranderd worden, door het winnen van nieuwe leden. Getracht zal worden, het werven van nieuwe leden zoo intensief mogelijk te organiseeren. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende voorzitter en penningmeester bij accla matie herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Koper, werd voorziein door het benoemen van den heer C. H. Geevers. Vervolgens werd een onderlinge tentoon stelling gehouden, waarvan de uitslag als volgt luidde: Mejuffrouw M. D. Braak, een boek van mag noliabladeren mettoef narcissen 8 pnt.; een bloemstuk, 8 pnt.; D. Brakel, een vaas Cypri- pedium, 10 pnt.; een vaas Cattleya's, 8 pnt.; D. Smit, een groep Hippeastrum "(Amaryllis) 9 pnt. De voorzitter sprak zijn waardeering over het ingezondene uit. Tenslotte deed de heer Van der Hart nog enkele korte mededeelingen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Oorbel, Regen pijpen, Politiebureau Smedestraat.; School- leesboekje, Kistemaker, Cremerplein 30; Wol len das, v. Dam, Oranjestraat 82; Handwarmer v. Emmerik, Spaarne 37; Kindermuts, Nachte gaal, J. F. Helmerstraat 14; Portemonnaie m.i. Bossert. Nassaustraat 17 rood; ld. id. Opstal, Madoerastraat 22 Heemstede; id. id. v. d. Vossen, Tenkatestraat 4, id. id. Son, Ver- spronckweg 15; Pakje met zakdoeken, v. d. Hoff. Tetterodestraat 36; Pakje met tabaks pijpen, Lunenburg, Korte Zijlstraat 6; Rozen krans, Stoelenga, v. Zeggelenlaan 445 te 's Gravenhage; id. v. Maurik, Potgierstraat 44. Kinderschaatsen, Butöt, Populierstraat 11; Actentasch met inhoud, v. Gelder, Brouwers vaart 12; Vulpotlood, ten Berge, Kleverpark weg 188. NAZORG BUITENGEWOON ONDERWIJS. Aan het verslag van de Haarlemsche Werk inrichting voor Maatschappelijk opgeschikte Zwakzinnigen is het volgende ontleend. Eind 1936 bezochten 30 jongens en 14 meis jes de werkinrichting. De verkoop van de af deelingen jongens be droeg dit jaar 4800 en die der afdeelingen meisjes 1200.. Van de 30 jongens en 14 meisjes waren 7 jongens en 2 meisjes 20 jaar of jonger; 23 jon gens en 12 meisjes waren 21 jaar of ouder. In totaal gaf de gemeente Haarlem in 1936 voor alle afdeelingen zwakzinnigen 7000 subsidie. De vereen. „Haarlemsche Werkinrichting" heeft een „gebouwenfonds voor de Haarlem sche Werkinrichting" in het leven geroepen. Uit dit fonds werd in 1935 voor een verbouwing 7000 genomen. Dank zij het batig saldo van een verloting; van de opbrengst Zomer- postzegels 500) heeft dit nieuwe fonds al weer de beschikking over ruim 1000. 31 December 1936 stonden bij de Nazorg in geschreven 381 mannen en 158 vrouwen (oud leerlingen v. d. buitengewone scholen). Hier van waren voor loondienst ongeschikt: 80; twijfelachtig: 87; voor loondienst geschikt: 370. In 1936 werden 36 oud-leerlingen der bui tengewone scholen ingeschreven (24 mannen en 14 vrouwen). Hiervan werden geplaatst in het vrije be drijf: 23; 3 gingen naar een huishoudschool; bij de ouders in huishoudelijk werk bleven er 6; in ambacht of bedrijf: 3, en zonder werk thuis 1. Naar een inrichting (gesticht) gingen er 2. Verder staan bij de Nazorg ingeschreven: a. 138 leerlingen van de gewone lagere scholen, die het niet verder dan tot de 5e kl. brachten en bijzondere moeilijkheden gaven: b. alle blinden (83) c. alle lichamelijk gebrekkigen (ruim 900) d. de doofstommen, voor zoover ze om hulp vroegen. Het aarverslag van de Gem. Blindencom- missie vermeldt o.a. het volgende: Het aantal tewerkgestelden bedroeg, even als over 1935: 8. De verkoop was 3.350 en dus ongeveer 300 lager dan over 1935. Over de Verbandscommissie Nazorg te Haar lem wordt o.m. gezegd: Ook 1936 was voor Nazorg weer een moeilijk jaar. Ter voorkoming van gestichtsverple- ging of aanraking met justitie en politie moest weer financieel geholpen worden en in deze moeilijke jaren mogen we ons gelukkig prij zen, dat er tijdig voor krachtige Nazorgfond sen gezorgd is. Ons dubbeltjes en kwartjesfonds bracht dit jaar 1.176.82 op, terwijl door middel van een ver loting 253.30 aan het „Gebouwenfonds van de Haarlemsche Werkinrichting" afgedragen kon worden. Door de Verbandscommissie werd over 1936 in 65 gevallen financieel geholpen (opleidings- kosten; lesgelden; verpleging; enz.). Vanaf 1929 tot einde 1936 bracht onze com missie voor de verschillende Nazorgfondsen 40.000 bijeen. Daarvan ontving de Ver. „Haarlemsche Werkinrichting" 10.400; de stichting „Blindenfonds" f 7.000; stichting ..Kennemerland" voor lichamelijk gebrekkigen 9.000 en het „Gebouwenfonds Haarlemsche Werkinrichting" 4.600. Ondanks zeer belangrijke uitgaven in de loop der jaren beschikken bovengenoemde fondsen thans nog over ruim 40.000. Firma Wed. J. Swaanswijk verhuisd. Een belangrijke verbetering. De firma Wed. J. Swaanswijk is een van die oude zaken die als het ware een onderdeel van het stadsbeeld zijn geworden. Ieder kende het kleine winkeltje aan de Raaks, dat achter den bescheiden gevel een groote expositie ruimte verborg, maar toch tenslotte niet het uiterlijk had, dat een zaak van deze grootte nu eenmaal noodig heeft. Daarom heeft deze oude firma, die reeds in 1856 werd opgericht, thans naar een grooter pand omgezien, wat zij ongetwijfeld heeft ge vonden in den mooien ruimen winkel aan de Oude Gr.cht 62. Hier toch komen de geëtaleerde voorwerpen rieten meubelen en andere uit riet vervaar digde producten veel beter tot hun recht, terwijl ook het aleeheele aanzien van de zaak aanzienlijk verbeterd is.. Het is welhaast on- noodig te vermelden, dat de vele vrienden en klanten van de firma hun medeleven met deze belangrijke verbetering geuit hebben door het zenden van fraaie bloemstukken, die het geheel een nog smakelijker aanzien geven. Wij wenschen de firma Swaanswijk in haar nieuwe omgeving evenveel succes toe, als zij reeds in de oude zaak mocht boeken. EEN FILMMIDDAG VOOR SCHOOL 41. De Oudercommissie van school 41 bereidt aan de kinderen een verrassing; En wel door het geven van een film-middag met medewer king van Dr. W. G. N. v. d. Sleen met als on derwerp „Bij de Indianen in de wildernissen van Canada". In de pauze zal er muziek zijn van de mondorgelclub onder leiding van den heer Jansen. Tevens zal den kinderen een ver snapering worden aangeboden. Deze film-mid dag wordt gehouden op heden Woensdag 3 Februari. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 2 Februari 1937. 1 J. de Graaf, smid-lasscher, wonende te Bloemendaal, Sterreboschlaan 1; curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 2 Mevrouw 'T. J. Jelgersma, zonder beroep, wonende te Haarlem, Faradaystraat 27; cu rator: Mr. F. J. D. Theyse, te Haarlem. 3 J. Dorland, destijds caféhouder, thans vertegenwoordiger, vroeger wonende te Zand voort, Zeestraat 24, thans verblijvende te Amsterdam, Nieuwendijk 121; curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. 4 G. Aafjes, boerenarbeider, wonende te Krommenie, Vlusch; curator: Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haar lem. Opgeheven zijn de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief van: 1 L. D. Wielders, reisbureau „Pullmann", wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 48; Curator: Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. 2 J. Roetman, sigarenfabrikant, wonende te Haarlem. Vosmaerstraat 87; curator: Mr. F. M. Hagemeyer. te Haarlem. 3 N. Homme Heere. handelsemployé, wo nende te Zaandam, Schapenpad 30; curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. 4 P. Bruins, caféhouder, wonende te Vel- sen, Meervlietstraat K 10; curator: Mr. F. van Blerkom te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillisse menten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1 P. C. van der Hulst, koopman, wonende te Hillegom; curator: Mr. H. J. Hoppe te Haarlem. 2 L. Teeuw Jr., bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom; curator: Mr. W. Veniet te Haarlem. 3 H. Korringa, schilder, wonende te Hoofd dorp; curator: Mr. A. G. H. H. Roeffen, te Hoofddorp. 4 A. Zegers, bouwkundige, wonende te Zwa nenburg, gemeente Haarlemmermeer; cura tor: Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. 5 H. de Looze, melkslijter wonende te Haarlem, Dr. Leyasstraat 8: curator: Mi-. A. G. H. H. Roeffen. te Hoofddorp. A. Vos. vischhandelaar, wonende te IJmuiden; curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. 7 C. Spaargaren, timmerman, wonende te Haarlemmermeer, Aalsmeerderdijk 525; cu rator: Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. 8 De N.V. Beverwijk's Meubelhuis, geves tigd te Beverwijk; curatrice: mevr. Mr. J. H. G. Schutte-Struick te Haarlem. Door homologatie van het accoord is ge ëindigd het faillissement van: T. van Zwol, bakker, vroeger wonende te Amsterdam, thans te Haarlem; curator: Mr. J. Verlooy te Heemstede. De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten mets Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent (Adv. Ingez. Med.) Paarlen op den bodem der zee. Statig en rustig gleed de toeristenboot door de golven van een uiterst kalme zee, waarbo ven de heldere hemel koepelde. Toonbeeld van vrede en rust. De passagiers hadden zich allen ter ruste begeven, om weer krachten te vergaren om een nieuwen dag met alle emoties en alle vreugden, die vacantiedagen in topvorm kun nen verschaffen, te genieten. Inderdaad was de vacantiestemming aan boord van de Orania voortreffelijk. De passa giers, die uit alle deelen van het land toeval ligerwijs bij elkaar waren gekomen, vormden zoo'n harmonisch geheel, dat het leek, of ieder met de grootste nauwkeurigheid was gewikt en gewogen, alvorens tot het gezelschap te zijn toegelaten. Men kwam elkaar met de grootste voorkomendheid tegemoet; er werden na tuurlijk wel groepjes gevormd, doch zonder die hinderlijke uitsluiting van anderen, zooals zoo vaak voorkomt. Er werd geping-pongd, ge tennist. gebridged, geflirt, gedanst, zwaar ge boomd, licht geschertst, enfin men bracht den tijd aan boord door, zooals te doen gebrui kelijk is. en iedereen amuseerde zich buiten mate. Iedereen? tenminste bijna iedereen. In een groot gezelschap zijn er altijd Nurksen. Van die lui, die de zon niet in het water kunnen zien schijnen, die jaloersch zijn en zich ergeren als er wat onschuldig en nu ja ook wel wat niet-onschuldig geflirt wordt. En dat is toch eigenlijk dom. want wat is over et algemeen flirten aan boord? Een aardige tijdpasseering waardoor de reis nog interes santer wordt, en voor de rest: „wat vuur en D. LOENEN HERDACHT. In het Wijkgebouw der Ned. Herv. Ge meente aan de Ged. Oude Gracht is Dins dagavond een rouwdienst gehouden ter na gedachtenis van den heer D. Loenen, secre taris der Wijkvereeniging. die verleden week op zoo noodlottige wijze om het leven geko men is. De dienst werd geleid door ds. G. J. Waardenburg. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend was. sprak ds. Waardenburg de herdenkingsrede uit. Hij schetste dezen jeugdig verscheiden functio naris der Wijkvereeniging als een man van een eerlijk en open karakter, als een voor treffelijk werker en medewerker aan den kerkelijken arbeid. Naar den mensch gespro ken konden wij hem niet missen, zeide ds. Waardenburg. Loenen was geen man van groote woorden, aldus spreker, hij was een stille en bescheiden figuur, een vragend man vol eerbiedige aandacht voor de Evangelie. Zijn leven heeft een stille getuigenis afge legd, een getuigenis van werkzaamheid, be trouwbaarheid en ernst. Wij blijven achter met liefelijke gedachten aan hem, die is heengegaan. Ds. Waardenburg herhaalde de woorden, die hij des middags tegenover de familie Loenen naar aanleiding van Jesaja 4 en 5 had uitgesproken. De bijeenkomst, die door velen werd bij gewoond, werd met gebed en gemeenschap pelijk gezang gesloten. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort, Koningstraat. Hier is weer het rijm Van Weldadigheid naar Vermogen, We houden u weeklijks Onze bede voor oogen. Zend ons toch uw gift in natura of geld Het is bij zeer velen zoo treurig gesteld. Postgiro 212793 Telefoon 11855 STADS BIBLIOTHEEK EN LËESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe Aanwinsten. Zede en zielkunde. Dietz. Telepathie en helderziendheid. Israel. Graphologie toegepast op kinder schrift. Schulze. Aus der Werkstatt der experimen tellen Psychologie und Padagogik. Sociale wetenschappen. Colijn in caricatuur. Eenheid. De economische van het land. Heek. Van. Chineesche immigranten in Nederland. Muller. Constructieve welvaartspolitiek. Geneeskunde, Gezondheidszorg. Ernst. Bijdrage tot de diagnostiek en therapie van maagaandoeningen bij hon den. Jones. Therapie der Neurosen. Muntendam. De sociale be teekenis van rheumatiek. Toonkunst. Wetz. Anton Bruckner Geschiedenis. Damme, Van. Ephéméride illustrée de la vie d' Erasme. Eppstein, Von en Staercke. Prins Bernhard; het vorstelijk Huis zur Lippe-Biesterfeld. Huizinga. Erasmus. Krafft. L'église wallonne de Haarlem. Nederl. en i. h. Nederl. Vert. Romans. Buck. Ballingschap. Eyk. Van. Intieme revue; de kleine parade 2. Gulbranssen. De geschiedenis van het ge slacht Björndal. 1. En eeuwig zingen de bosschen. 2. Winden waaien om de rotsen. 3. De weg tot elkander. Istrati. De distels van den Baragan. Philips. Henri van den overkant. Zoo heet de 3 Kilometer lange weg, die Schoterweg en Bloemendaalschen weg Ver bindt. Maar laan was ze twintig jaar geleden slechts aan het Oosteinde langs de Huzaren- (nu Ripperda-) kazerne. Behalve wat bosch van de begraafplaats en huize de Beek, tegen het duin, kon 20 jaar terug de Kleverlaan op geen boomen of struiken bogen, Dat was met opzet, om het uitzicht op de duinen met zijn buitens en lommerrijke huizingen, niet te belemmeren. Hofdijk, de bekende historieschrijver en archivaris van Alkmaar, vertelt in zijn „His torische Landschappen" dat de Kleverlaan met schelpen was'verhard. Bijna een eeuw geleden maakte Haarlem er een grintweg van. die in 1841 gereed was. Die liep tot aan de brug over de Delft. Met de annexatie van 1927 kreeg Haarlem het Bloemendaalsche stuk tot den spoorwegovergang er bij. Langs de huizenrij aan de Zuidzijde is hier sinds dien tijd een steenen rijweg. Wie nu even wel het streepje, dat Haarlem en Bloemen daal scheidt, overschrijdt, zal een groote ver andering en verbetering zien. Bloemendaal heeft nl. op haar gebied de tramrails wegge haald en maakte daar een drie meter breed betegeld fietspad. In 1910 is de Kleverlaan van de brug over de Delft tot Bloemendaal bestraat en met twee rijen boomen beplant. Een die rijen verdween in 1916 om het leggen van dub bel spoor voor de E.N.E.T. mogelijk te maken. Met hetzelfde doel is toen ook de trambrug over de Delft verbreed. Tegen 1900 begon men met den aanleg van den Kleverparkweg, waar langs vaar 5 October 1900 tot 1 September 1934 de electrische tram naar Bloemendaal heeft gereden. In den winter van 1909 werd over het spoor een groote inrichting voor watervoorziening ge bouwd en daar ter plaatse werd de Kleverlaan verbreed met de trambaan in 't midden. Eenige jaren lag het terrein tusschen die inrichting (nu een auto-remise) en de tram baan open, maar nu 1914 begon men er met den bouw van eenige heerenhuizen. Thans is het rijtje vol. Van lieverlede raakte de Klever- laan geheel bebouwd. Gaarne zouden we nog iets zeggen over de Beek met zijn 18e eeuw- schen litterairen bewoner. Metschaert van Vollenhoven, van Professor dr. van Vloten op Kleveroord en Busken Huet op Bellevue en Sorgvliet; daarom alleen iets van de oud ste geschiedenos. Men weet, dat de Klever laan zijn naam dankt aan het Huis ter Kleef Dit werd in het laatste der 14e eeuw gebouwd op den rand van het binnenduin. Een na tuurlijke weg, een zandweg verbond 't kasteel met den Schoterweg. Voor zoover de geschiedenis meldt, is de Kle verlaan particulier bezit geweest der Brede- rodes, terwijl de gronden door afgraving van zand, het rooien van struiken, het graven van slooten langzamex-hand in cultuur gebracht werden en veranderd in grazige weiden. De Kleverlaan bleef in het bezit der Brederodes tot 1715. Ze hadden een tol geplaatst ter plaatse van Bloemendaals vroegere politie post bij de Knip. De Stad Haarlem kocht 5 November 1715 ,,'t Huis ter Kleef", benevens de Kleverlaan met het inkomen der jaarlijksche gabellen (tolgelden) van diexx mitsgaders de woningen en landerijen daartoe behoorende ter grootte van pl.m. 13 morgen. Conditie was evenwel, dat de tweehondei-d guldens van de gabellen, die in de maand December 1715 zouden wor den ontvangen, moesten komen ten prof ij te van den kooper. De verkooping had plaats in de Audiëntie vaxx den Grooten Raad en Haarlem werd voor f 13000 kooper, Paulus Akersloot, Secretris van Haerlem, werd „vanwege Haarlem gecommi- teerd om, in den naam en vanwege deze stad den Staten hulde exi manschap te doen, heer gewade, half- en andere leenrechten te beta len, en als sterfelijk heer, roerig aan de Gra felijkheid vaxx Haarlem". Met Wolfert daalde in 1679 de laatste wet tige stamhouder der Brederodes (in rechte lijn) ten grave. Zijn zxxster vermaakte aan haar halfzuster Gravin van Dohna, die ze, na 't sneuvelen van haar beide zoons, aan haar dochter, de echtgenoote van den Graaf van Lippe-Detmold naliet. Van dezen gingen ze 1700 op zijn zoon en opvolger over. Zoo mexx weet, had de verkoop in 1715 plaats bij executie. Moeder, eerlijk deelen, We er allemaal Vail STE6EMAS even dol op! (Adv. Ingez. Med.) wat rook", zooals Emil Hullebroek indertijd zong. Enxmy dacht er ook zoo over. Hemel, als je nu eenmaal vacantie hebt en als alles zoo gezellig is, dan ben je toch ook anders dan anders! Je voelt je vroolijker, jonger, opgewek ter dan axiders, je bent geneigd tot dingen, waar je in je gewone dagelijksche leven niet aan zou denken! Bij een werkelijke, echte va cantie laat je alles, wat aan je leven-van- allen-dag herimxert, thuis. Geen zorgen, geen moeilijkheden, alles laat je rustig achter je, je hebt nu vacantie en geniet, zooveel je ge- nieteix kunt. Je drinkt de vreugde met volle teugen. Je leeft intens! En als daar dan nog zoo'xx beetje geflirt bij komt, dat maakt- alleen alles nog wat zonniger. Over veertien dagen is alles weer voorbij! In die stemming maakt Emmy zich dan ook absoluut geen bezwaren om te luisteren naar de vriendelijke, vleiende woorden, die de heer Van Steen haar bij elke voorkomende gelegen heid zei. Ze had een heel prettig tafeltje van vier ge troffen in de eetzaal. Haar tafelgenooten waren de heeren Van Berghum, Flink en Van Steen. In het begin was het viertal hoogelijk ïxxet elkaar ingenomen, men apprecieerde el- kaars conversatie, vond elkaar geestig, grappig en ontwikkeld en sloot in gedachte reeds eeuwige vriendschap met elkaar. De vrien delijkheden, die Van Steen Emmy zei, betee- kenden voor de beide andere heeren niet veel meer dan de uitingen van een galant man tegen een aantx-ekkelijke vrouw. Op aexx duur inviteerden evenwel de ge regeld weerkeerende lofzangen van Van Steen od Emnxy's „golvende lokkenpracht", „opalen nïondje",* „zielvolle oogen", „paarlenrijt-je van haar tandjes" Van Berghum dermate, dat, als hij tegen Enxmy over Van Steen sprak, zijn vriendelijkste benaming „die windbuil" was. We weten het al. Em vond die tijdelijke aanbidding heusch niet zoo onaangenaam, ze aanvaardde Van Steen's complimentjes, voor wat ze waren en deed geen moeite hem wat te remmen. Deze avond was een extra feestavond ge weest, er was gedaxxst tot laat in den xxacht en natuurlijk had Van Steen zijn lofzangen weer in alle toonaarden gezoxxgen. Met eexx norsch gezicht had Van Berghxxm moeten aanzien, dat Em bijixa alle dansen met Van Steen deed. „Bah, was dat een manier vaxx Emmy om zich zoo het hof te laten maken door dien windbuil! Moet je zien, hoe ze tegen hem lacht en hoe ze hem aankijkt! Nu heeft hij het zeker weer over haar tandjes! Bah, wat eexx vent! Ah, wacht, nu gaan ze naar 't dek, „een ommetje maken", zoo als ze dat noemen en dan straks xxatuurlijk samen over de ver schansing leunen en dwepen in de mane schijn. Het is gewoonweg walgelijk en van Emmy onwaardig. Maar er zal een eind aan komen, het moet nu uit zijn, absoluut uit!" Vaxx Bex-ghum woxxd zich hoe langer hoe meer op. Woedend en brommend gaat hij naar zijn hut. Hij is een man van de daad, nu hij eenmaal heeft gezegd, dat het uit moet zijn zal het ook uit zijn. Emmy is in diepen slaap, moe als ze is van al het dansen en de zeelucht. Alles is rustig en stil in haar hut. Maar daar maakt zich uit het duister een gestalte los. De schim loopt geruischloos naar de waschtafel, pakt iets op en wex-pt het de patrijspoort uit.. Enxmy verroert zich zelfs niet in' haar slaap, terwijl er zich toch een drama aan haar voltrekt, wanthet paarlenrijtje" is mèt het glas in de diepte der zee verdwenen. Den volgenden morgen aan 't ontbijt vraagt Van Steen aan Van Berghum: ..En mijnheer Van Berghum zullen we van daag niet het genoegen hebben uw vrouwtje te zien", waarop Van Berghum heel rustig antwoordt: „Neen, mijnheer Van Steen, en ik heb zoo'n idee. de nog resteerende dagen ook niet!" En de tafel voor vier bleef voor de rest van de reis een tafel voor drie. M. M. L. De Brug naar Welvaart. Een propagandafilm voor Ncderlandsch fabrikaat. Door de N.V. Multifilm te Haarlem werd in opdracht van het Neder- landsch Fabrikatenhuis te Utrecht een geluidsfilm vervaardigd, welke ten doel heeft, het gebruik van Ne derlandsche producten te propa- geeren. Voor een groot aantal genoodigden werd deze film gistei-middag in het Gemeentelijk Concertgebouw ver toond. Ter inleiding van deze filmvoorstelling hield de heer J. P. J Born een toespraak, waarixx hij uitvoerig de gevolgen vaxx de crisis voor handel en nijverheid schetste. Het is vaker gebeurd, aldus spr. dat oxxs land in moeilijkheden verkeerde en in een van die moeilijke oogenbhkken was het een vrouw, Kenau Simonsz Hasseiaer, die held haftige pogingen aaxxwendde, om die moei lijkheden uit den weg te ruimen. Zij heeft er toe medegewerkt, ons land groot en vrij te ma 'r. an. Nu er weer ernstige moeilijkheden zijn, kan het weer de vx-ouw zijn, die er helpt be strijden en zij kan dit doen, door het ge bruik van Nederlandsche producten. Door het koopen van Necierlandsch fabrikaat, steunt men de Nederlandsche industrie en helpt :n de gevolgen van de ci'isis verzachten. Als de Nederlanders zelf medewerken, al dus spr. kan de helft van de Nederlandsche we*kloozen weer aan het we ik gaan. De de preciatie van den gulden heeft eenige opleving gebracht, doch spr. meent dat deze ons nooit de verloren welvaart zal kunnen teruggeven. Reeds vele jaren lang wordt het koopen van Nederiam.ichi; producten gepropageerd, doch de resu baicn zijn niet in overeenstem ming met de moeite en kosten, welke men zich voor deze propaganda getroost. Gedu rende drie dagen zal te Haai'lem een inten sieve propaganda worden gevoerd en spr. hoopte dat deze propaganda er toe zal bijdragen, de huisvrouwen te overtuigen van de wenschelijkheid van het koopen van vader- landsche producten. Vervolgens werd de geluids-smal film „Kenau" vertoond, waarin de hoofdrol wordt vervuld door de bekende actrice Adrienne Canivez. De regie werd gevoerd door den heer A. Weyland, terwijl het camera-werk van Chr. Pointl is. PERSONALIA. Bij de examens voor de pi-aktijkdiploma's van ..Mercurius" „Vereeniging van Leeraren" e.d. slaagden de volgende leerlingen van het Instituut Pont, alhier: Voor Nederlandsclxmevrouw L. Winters- hoveix en de heer F. C. L. Erwich. Voor Fransch: mejuffrouw E. Dieckman. Voor Duitsch: mejuffrouw A. C. Grilk. mej. N.N.. de heeren E. H. v. d. Togt, C. A. van Meis. Voor Engelsch: mejuffrouw E. Dieckman en de heer A. C. Hazevoet. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het examen scheepsbouw kundig ingenieur de heer J. H. Krietemeijer C.J.zn., alhier. LEZING OVER HET LEVEN DER BATAKKERS. Donderdagavond 4 Februari zal de heer Jac. van der Bijl, secretaris der Samosir-zen- ding te Amsterdam, een lezing houden over het leven der Batakkers (De Bat-akkers be wonen de Bataklanden op en om het eiland Samosir op Sumatra N. O.-I.) Deze lezing zal gehoudexx worden in het ge bouw der Vrije Evangelische Gemeente, Park- laan 106. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op DONDERDAG 4 FEBR, Progr. 1: Hilversum n K. G. Progr. 2: Hilversum I, L. G. Progr. 3: 8.— Keulen. „Gute Launeï" gr.pl. 8.50. 9.05 Tijdsein. Nieuwsberichten. Water- standberichten 9.20 Volksliederen 9.50 Parijs Radio. Orgelconcex-t door Léonce de St. Mar tin10.20. 11.20 Svmphonieconcert 11.50 Causerie voor boeren 12.05 Causerie voor Protestanten 12.35 Vervolg concert. 1.05 Vlaamsch Brxxssel. Het omroeporkest olv. Paul Gason 1.20 Gesproken dagblad van het NIR. I.30 Salonorkest olv. Walter Feron 1.50 „In de Witte Moriaenen" 2— Gramofoonmuziek. Ver zoekprogramma. 2.20 Diversen 2.50 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 3.20 Keulen. Pro gramma van de Dexxtschl.sender (O. Do- brindt) 6.20 Loxxdoxx Regional. BBC daxxsor- kest olv. Henx-y Hall 7.20 Berlijn Nieuwsbe richten. „Wir tellen mit7.30 „Lustiger Start", daxxsavond. 9.20 Motala of Diversen. 9.40 Weenen. Dansmuziek door het Joszl Wolny-orkest 10.50 Boedapest. Zigeunermox- ziek olv. E. Sarai mnxv. J. Scelényi (zang) II.25 Parijs Radio. Dansmuziek door het Victor Pascal orkest 11.50 Populair coxxcex*t door het Pascal-orkest. Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel. Gymnas tiek. 8.20 Gramofooixmixziek. 8.30. Kroniek van den dag. 8.40 Gramofooxxplaat 8.45 Ge sproken dagblad van het NIR. 9.Gramo foonmuziek 9.20 Diversexx 10.35 London Re gional. Kort Godsdienstoefening 10.50 Tijd sein van Greenwich. Weei'bericht. 11.05 BBC orkest van N. Ierlaxxd olv. E. Godfrey Brown 12.05 Orgelconcert door Jack Heleyer 12.35 Het Tx-ocadero orkest olv. Alfred vaxx Dam 1.35 Droitwich. Karoly Klay met zijn popu lair orkest 2.20 Loxxdoxx Regional. Orgelcon cert door Regixxal Foort. 2.50 Gi-amofoonmu- ziek. 3.35 Droitwich. Van Eastbourne: De or kesten vaxx Bournemouth en Eastbourxxe olv. Rich. Axxstin. Jelly d'Aranyi, viool 5.05 Gra- mofooixmuziek 5.35 Jack Harris en zijn or kest. 6.20 Nieuwsberichten 6.40 J. D. Woodruff spreekt over zijn humoristische boeken 7. Het Hirschstrijkkwartet 7.20 BBC Harmonie orkest olv. B. Walton O'Donnell 8.„The fol- de-Rols" ixx hun vx-oolijk repertoire 9.— Edith Evans: „Acting Shakespeare" 9.20 Weer- en nieuwsberichten 9.40 I-Iet BBC Theater or kest olv. Harold Lowe 10.20 Korte kerkdienst 10.40 Zoltan Szekely, viool en Bela Bartok, piano 11.35 Joe Loss met zijxx orkest 11.50 Daxxsmuziek (gr.pl.) Progr. 5: 8.00—7.00 Divex-sen 7.— Eigen gramofoonplatenconcert: Dansmuziek. Harry Roy: 1. The Scat Singers. 2. My girl's a Rhythm fan, 3. Boris on the bass, 4. Heart of gold. Nat Gonella: 5. Way down yoxxder New- Orleans, 6. Blue turning grey over you 7. The maxx from the South 8. I want to be happy Tusschexxspel van zang: Bing Crosbv: 9. On treasure Island. 10. Sailor Beware 11. The way look tonight 12. Take me back to mv boots and saddle 13. My heart and 114. A. fine Ro mance. Vervolg dansmuziek. J5. Cax-olhxe. Nat Gonella. 16. Someday Sweetheart, Joe Venuti 17. I can 't dance, Nat. Gonella, 18. Farewell blues, Henry Allan. 8.00—12.00 Diversen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7