Het Geluk ligt in de Sneeuw Vorstelijk bezoek aan Krakau. Een interessant instrument op de tentoonstelling betreffende de optiek, welke in Horticultural Hall te Londen geopend is De vleeschhal te Haarlem wordt gerestaureerd. Het gebouw in de steigers Mej. M. Pluygers passeerde Woensdag als 6000ste de controle op de Bosch plan-tentoonstelling in de Militiezaal te Amsterdam. De wethouder voor Publieke Werken, de heer S. R. de Miranda bood haar het boek .Amsterdam' aan H. K. H. Prinses Juliana bewondert de historische bezienswaardigheden van Krakau tijdens het verblijf van het jeugdig vorstelijk echtpaar In die stad FEUILLETON Een Wintersportroman. PETER KRAYENBÜHL. 50) (Nadruk verboden.) Dieter komt tot inkeer. Tegen den middag heeft Dieter het Ferwall- dal achter zich en besluit hij de rest van den dag en den nacht in deKonstantzerhut door te brengen. Heel lang vertoeft hij daar, diep in gedachten starend naar den veelbezochten py- ramidalen drietandigen top van den Patteriol die zich lang en slank in het middaglicht ver heft. Het is een vermoeiende tocht geweest, nu eens door papperige sneeuw, dan weer over een harde ijskorst, maar Dieter was met zich zelf alleen en hij bleef dat ook in de hut. Het eenige waarnaar hij verlangde en waaraan hij oprecht behoefte had Reeds vroeg breekt hij den volgenden och tend op; een roode gloed in het oosten ver drijft de laatste sterren en voorspelt een hel deren dag. Volkomen uitgerust als hij is, heeft. Dieter thans een genotvollen tocht door het Fasuldal naar het Schafbüchjoch; 's mid dags maakt hij een oogenblik halt bij den overweildigenden aanblik van den majestueus omhoog rijzenden Fluchthorn om eindelijk, opgewekt en innerlijk tevreden, in Galtür den dag te besluiten. De volgende dagen brengen hem over den Fermuntpas voorbij Piz Buin naar Guarda in het Engadin. Uren van zuiver wintergeluk, de vrijheid van een schier onbegrensde wereld en een louterende zelfinkeer in de eenzame verlatenheid van het bergland schenkt hem de verre tocht. Dieter voelt zich als opnieuw geboren; hij is in die paar dagen een ander mensch geworden, zijn blik is weer ruim en vrij van vooroordeel, hij heeft weer oog voor de realiteit van het leven In Guarda beseft Dieter, dat het tijd wordt zijn schreden weer naar laagland te 'richten In een kleine herberg vindt hij toevallig een krant uit zijn geboorteplaats; hij leest haar van den eersten tot den laatsten regel, zelfs de advertenties boezemen hem plotseling levendig belang is. Hij verlangt naar de be woonde wereld en naar den omgang met menschen. Onweerstaanbaar voelt hij zich te ruggedrongen naar het volle leven, werken wil hij, zijn hernieuwde krachten eischen produc tiviteit en tegenstand, die overwonnen moet worden. De dagelij ksche plicht, een levenstaak waar hij zich geheel aan kan geven, dat is het waar alles in hem om roept Maar dan rijst onmiddellijk weer de vraag, die hij zich ook vroeger reeds zoo vaak heeft gesteld: zal er een deur zijn in dat leven, waarnaar hij zoo verlangt, Maar neen, in Dieter is veel veranderd en o.m. ook dit: hij wil niet meer wachten' tot men daar binnen genadiglijk de poort voor hem zal openen met nieuwen moed bezield, herinnert hij zich wat Grace eens tegen hem zei: Wij leven in het niets en moeten uit het niets iets nieuws leeren scheppen. Hij over weegt Seilenz' voorbeeld te volgen en een school te stichten voor werkloozen, welke hun nutteloos leven althans weer eenige reden van bestaan, him wankele ziel een nieuwen steun zal geven Ja, Grace! Een halve dag brengt Dieter in Guarda door tot hij zichzelf moet erkennen, dat hij zich onweerstaanbaar tot Grace voelt teruggedreven. Hij heeft ook figuurlijk een moeilijk traject achter zich en daarbij zich zelf terugggevonden. zichzelf, maar dat is nog slechts één helft. Te vinden of te ver overen? blijft nog de andere helft: de wereld en de menschen, of juister gezegd: Grace en de rest van de wereld Met kracht onderdrukt hij zijn op dit oogenblik nutteloos verlangen naar Grace. In het hem zoo goed bekende nieuwsblad leest hij van het groote internationale ski-spring concours te Pontesina, dat den volgenden dag zal worden gehouden. Ook bekende ski'ers van zijn land zullen daaraan deelnemen en Dieter hoopt van hen uit hun eigen beleve nissen en ervaringen te vernemen, wat hem voor zijn ontluikende hoop van nut kan zijn. Aan hetgeen de kranten berichten heeft hij niet genoeg, want dat blijft aan den buiten kant van het leven Ook in het onschuldige, min of meer afzij dige winterleven te St. Valenton en Antons- wil laat de nieuwe tijd met al zijn ap- en de pendenties zich gelden, doch wat daar dooi de bewogen gemoederen als de grootste wijsheid wordt gedebiteerd, is niet bepaald opwekkend. Er wordt veel gepraat en over het algemeen praat men langs elkaar heen; eenige gasten verliezen zelfs den goeden toon, hefti ge discussies zijn er het gevolg van en deze en gene kan niet nalaten te agiteeren. Grace en haar Pap verwonderen er zich over hoe ver de gedachten en ideeën van deze menschen bij de werkelijkheid ten achter blijven, bijna even ver als in den inflatie tijd. Grace is er niet het persoontje naar om zich bij den grooten kring rond den luidspre ker te scharen. Zij heeft, om niet altijd aan Dieter te moeten denken, eens in het dorp Antonswil rondgekeken en daarbij geconsta teerd hoe het leven daar zich toch eigenlijk heel anders openbaart dan wanneer men het van de veranda van het Grand Hotel beziet. Ze heeft zich op de hoogte gesteld van den nood, waarin de boeren en veehouders in de streek verkeeren en ze heeft zich cijfers laten noemen over de heerschende werkloosheid in het district: de groote ijzergieterij op een uur sporen van Antonswil, ligt reeds vier jaar vol komen stil Meermalen brengt Grace een bezoek aan den gemeente-secretaris-onderwijzer, in wiens gezellig-eenvoudige huiskamer zij zich gelukkig en tevreden voelt. Van tijd tot tijd zit ze dan ook aan de zelfgebouwde radio en haalt ze de wereld naar zich toe, de wereld, waarop misschien ook Dieter nu. met nieuwen moed bezield, losstevent Als Grace op een middag wat later dan ge woonlijk aan tafel verschijnt blijkt ze met ongeduld door haar vader te worden ver wacht. William Lersner heeft een nieuwtje, dat hij niet eerder wil prijsgeven, voor dat ook Grace aanwezig is. -r't Is niets van beteekenis, miss Arlen, in den grond van de zaak zelfs hoogst onbelang rijk. Girsholme onze vriend de baron, heeft zijn portie beet, Een troep Zwitsersche berg- soldaten, die voor een oefening op pad waren, vond hem aan den anderen kant van de grens hulpeloos in de sneeuwU hebt het dus aan het rechte eind gehad, miss Arlen. hij is niet ver gekomen! Grace neemt het nieuwtje nogal kalm op; de man is haar totaal onverschillig en ze weet, dat ook Dieter zich niet in het minst voor hem interesseert. Nochtans verzoekt ze Lers ner vriendelijk er voor te willen zorgen, dat Brigitte Clamor niets van deze arrestatie en het daaraan vooraf gegane ongeluk te weten komt. De gérant verklaart zich daartoe onmiddel lijk bereid. Neen het is niet de bedoeling de overige gasten van een en ander in kennis te stellen. Hoewel men de diefstal natuurlijk niet geheim heeft kunnen houden, Ls er toch geen enkele reden om deze reeds half verge ten, onaangename geschielenls weer op te rakelen. De conversatie bepaalt zich dan ook weer spoedig tot de algemeene gebeurtenissen van den dag. Allen aan. tafel hebben op de een of andere wijze persoonlijk belang bij hetgeen zich in het Duitsche rijk afspeelt. Mr. Arlen heeft een belangrijk kapitaal in Duitsche industrieën belegd. Walter Dillmann ver wacht, dat de omstandigheden wat gunstiger zullen worden voor zijn cabine-valscherm en Ernst Seilenz, die gebleven is om over Brigit- tes' heilzame ligkuur te waken, hoopt, dat hij nu een vrijer en grooter arbeidsveld zal vin den voor zijn, met zooveel moeite opgebouw de werkloozencursus Onbevangen brengt Grace het gesprek op Dieter. Ze heeft een prentbriefkaart van hem ontvangen uit Guarda en deze doet thans de ronde. Allen, die haar lezen, koesteren oprech te sympathie voor den niet direct genialen, maar flinken en openhartigen jongeman en van al hun loftuigingen neemt Grace dank baar, zij het ook in stilte, kennis Walter en zijn zuster blijken nog steeds eenszins verwonderd over zijn onverwacht vertrek, dat veel op een vlucht geleek. Dat on gelukkige misverstand met den Amicus" was daartoch geen reden voor? Daar Grace niet op deze informatie ingaat, voelt ook geen der an deren zich daartoe geroepen en Seilenz brengt het gesprek handig op deze, van meer belang zijnde vraag: Wat is in een tijd als deze de toekomst van een jonge man als Dieter en is het misschien mogelijk hem op een of andere wijze te helpen Dat onderwerp heeft de volle sympathie van mr. Arlen en ook Lersner, die zich na de ge bruikelijke avondronde weer bij den kring voegt, dient van advies. Diens levendige be langstelling voor alles wat op Dieter betrek king heeft, wordt voor Grace langzamerhand een raadsel. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9