H.D. Hensen ■B VERTEL! Martin en Osa Johnson. Het dak van de Wereld. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 T eraardebestelling J. A. Brouwer. Groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling heeft Donderdagmiddag op de begraafplaats Wes- terveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. A. Brouwer, oud-luit. ter zee le klas. secretaris der Vereeniging van werkgevers in het binnen-beurtvaart- en autobeurtdienst- bedrijf. directeur der Vereeniging tot behar tiging der stoomvaartbelangen in Nederland en van de N.V. Beurtvaart- adres en be stuurslid van de vereeniging Het Binnen- scheepvaartcongres. Aanwezig waren de gep. vïce-admïraal C. J. J. Brutel de la Rivière," de oud-hoofdofficier van administratie der Kon. Ned. Marine H. P. Winkelman, de heeren C. H. Zijlstra, in specteur voor de scheepvaart, mede namens den hoofdinspecteur, de heer P. S. van 't. Haaff; C. A. G. v. d. Boom, inspecteur voor de scheepvaart te Amsterdam; B. Brutel de la Rivière, oud-zeeofficier, hoofdinspecteur van den havenarbeid in het 2e en 3e district; W. N. v. d. Poll, havenmeester van Amster dam, mede namens de heeren Kortland en IJzerman, havenmeesters te Rotterdam en Dordrecht, Mr. S. J. R. Mauritsz, secretaris van het Centraal Overleg in aangelegenhe den van Werkgeversbonden te Haarlem; J. Koelman, directeur van Koelman en v. d. Graaf's Bergings- en Transportbedrijf te Rot terdam, namens de Binnenbeurtvaartver- eeniging aldaar, Joh. G. L. Berlo.tt. algemeen voorzitter der vereeniging De Princevlag, Den Haag, namens het hoofdbestuur dezer vereeniging. Dr. ir. B. Bölger, secretaris van het Werkfonds in Den Haag; G. C. Nuy. Rotterdam, bestuurslid van het Centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart. W. B. K. Verster. directeur der N.V. Reederij v. d. Schuyt en lid der directie van de N.V. Ver- schure en Co.'s Alg. Stoomvaart Mij.; de oud zeeofficier M. Botterheim, ir. F. W. C. Blom, Rotterdam; P, J. F. Biestra Jr., namens de Bevrachtingscommissie te Rotterdam. J. Schuitmaker en C. J. Lijfke. namens de V. B. V., dr. J. J. Hanrath. hoofdcommies aan het Centraal bureau voor de statistiek in Den Haag; ir. F. Thiel. directeur der Vis- scherij Mij. de Vem te IJmuiden en mevrouw dr. A. J. Thiel-Bruyel, dr. Maschhaupt te Haarlem. Allereerst sprak Mr. G. H. A. Grosheide als voorzitter der Vereeniging van werkgevers in hef. Binnenbeurtvaart- en autobeurtvaart.be- drijf. Deze zeide niet te hebben kunnen den ken. toen hij op 2 Januari met den overle dene aan het graf van een vriend stond, dat hij zoo spoedig bij de baar van den heer Brouwer zou staan. De geheele beurtvaart in ons land rouwt, nu deze invloedrijke en waar acntige vriend is heengegaan. Hij was een man met een helder oordeel en bondig in zijn adviezen. Spr. wilde geen opsomming geven van zijn eigenschappen. Hij was een goedhartig, medelevend en trouw mensch. Dat maakte hem zoo geschikt voor zijn werk. Hij heeft, grooten invloed op het beurtvaart- bedrijf geoefend en deze naar buiten meer aanzien gegeven. Zijn beteekenis zal in een extra nummer van het orgaan uitvoeriger worden geschetst. Het personeel had spr. ook verzocht den overledene dank te brengen voor alles wat hij was geweest,. Hij werd door allen van het Bmnenvaartbureau vereerd. Zeeofficier was hij eerst en in zijn hart is hij dat steeds ge bleven. De heer Joh. Balhuizen sprak als pres.- commissaris van de N.V. Beurtvaart-adres en bracht den overledene dank voor het groote vertrouwen, dat, hij wist te winnen. Hij wist zich in de beurtvaart zulk een plaats te ver overen, dat hij haast onmisbaar was ge worden, Mr. J. Nolen sprak als voorzitter der Ver eeniging ter behartiging der Stoomvaartbe langen 'in Nederland en als vriend. Vijftien jaar geleden mocht spr. den overledene de eerste schreden doen zetten op het pad van de binnenvaart en thans is er geen bladzijde van de binnenscheepvaart, of wij treffen zijn naam daarop aan. Maar het belangrijk ste is niet wat, doch hoe hij zijn werk ge daan heeft. Hij was een lichtend baken in dezen donkeren tijd. een moeilijken tijd in verband met de begrippen van fatsoen en betrouwbaarheid. Brouwer was echter volko men betrouwbaar en onkreukbaar eerlijk. Daarnaast was hij een man vol kalmte en zelfverzekerdheid, waardoor hij in heel wat moeilijke situaties het pleit heeft gewonnen. Daarbij noemde spr zijn trouw en zijn hu maniteit in den omgang, waardoor hij zich een groot aantal vrienden heeft gemaakt. Wij zullen hem dankbaar blijven gedenken, zoo eindigde spr. De heer T. Haverkamp, oud-zeeofficier, sprak een woord van afscheid namens jaar- genooter. en oud-collega's. Steeds was Brou wer dezelfde trouwe en eerlijke makker ge bleven. De heer R. Swierstra sprak een woord van dank namens de leeraren en leerlingen van de Marine-monteursschooi in Den Helder uit de periode 19161921. toen de overledene lei der van deze school was. Mr. van Meerwijk sprak namens de Be- drijfsvereeniging voor de beurtvaart en noemde den overledene een man van groote daden, die in korten tijd'de vereeniging tot bloei wist te brengen. De heer W. Vogt. directeur van de AVRO.. herdacht dankbaar wat de overledene voor de AVRO was geweest en wel als lid der controle-commissie voor de financiën, doch ook als medewerker op den eenzamen post in Indïë. Hij was een goed en nobel mensch. Tenslotte heeft de heer N. C. de Jong, oud zeeofficier. als vriend gesproken. Een zwager, de heer W. Robert, dankte voor de groote belangstelling, waarna allen het stoffelijk overschot naar de groeve heb ben vergezeld. WAGEN OF HUIS? Voor het Amsterdamsche Hof is gisteren de zaak behandeld van een Bloemendaalsch bloemist, die een zaak naast zijn huis wilde beginnen, doch geen vergunning kon krijgen op zijn terrein te bouwen. Daarom bouwde hij een winkel op wielen, doch deze oplossing kon de goedkeuring der Bloemendaalsche autoriteiten niet wegdragen, die den wagen of pseudo-wagen liet afbreken. De bloemist begon een civiele actie tegen de gemeente en de politie riep den bloemist ter verantwoording. Deze werd door den Kantonrechter tot tien gulden boete veroor deeld wegens ontduiking van de botrwbepa- lingen. In hooger beroep overwoog de recht bank. dat het bouwsel 'ten le niet aan den grond verbonden was; 2e. van wielen was voorzien: 3e. van plaats veranderen kon. Het was dus een wagen en zij sprak den man vrij. De Hooge Raad kreeg toen zijn beurt. Dit hoozste college achtte de drie overwegingen van de rechtbank nog niet voldoende om de conclusie te wettigen, dat het een wagen en geen huis was. Na cassatie hield het Amster damsche Hof zich gisteren met deze zaak bezig. De proc.-generaal eischte vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vroeg vrijspraak. Uitspraak 18 Februari. PAST OP, DAT ZE GEEN KOU VATTEN na GRIEP! Dokters zjjn van meening, dat het grootste gevaar van die epidemie schuilt in den tijd na de influenza. Meer dan anders kunnen verkoudheden, die het verzwakte weerstandsvermogen aan grijpen. dan leiden tot bronchitis of een nieuwe en ernstiger griepaanval. Dit geldt vooral voor kinderen. De griep brengt altijd de maag in de war. Daarom moet inwendig medicijn gebruik liefst vermeden worden, aange zien het dikwijls de spijsvertering nog verder stoort en aldus volkomen her stel tegenwerkt. Maar laat een kind niet onverzorgd den nacht ingaan, wanneer een nieuwe kou op komst is. Wrijf alleen maar Vicks VapoRub op keel en borst, wan neer het naar bed gaat. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25)Uitsluitend verkrijgbaar bij Apothekei-s en Drogisten. V/ICKS w VapoRub lAdv. Ingez. Medj Het plan-Deterding. Ook aankoop van paarden. Door den uitvoerder van 't plan-Deterding zal waarschijnlijk binnenkort een 130-tal warmbloed paarden gekocht worden in den vrijen handel, aldus meldt de Tel. Het ligt tevens in het voornemen van dr. Dijt. een kwantum consumptie-aardappelen uit de markt te nemen, echter alleen, dan. wanneer hem zal blijken, dat er een surplus aan aardappelen is. Indien 'n schaarschte aan dit levensmiddel het gevolg van even- tueelen aankoop zou zijn. wordt daartoe niet overgegaan. Er wordt op het oogenblik verder nage gaan, welke tuinbouwproducten voor uitvoer naar Duitschland nog in aanmerking zouden kunnen komen. Regelmatig gaan thans iedere week pijn. 4000 varkens de grens over. Alle aangekochte kaas de hoeveelheid van 2 mïllioen K.G. is thans naar Duitschland geëxporteerd. Voorts zullen deze week nog zes a zeven millioen eieren verzonden worden. VOOR BROEKEN NAAR (Adv. Ingez. Med. Illllllllllli Het middel ELSA KAISER. Nadat men al een paar dagen op zee was, gebeurde het op een dag dat het slanke, tengere meisje, met de prachtige grijze oogen een dekstoel veroverde naast den forsch ge- bouwden, verlegen jongen man De jongeman keek aandachtig naar den horizon en scheen graag een gesprek te willen beginnen, maar wist blijkbaar niet hoe hij het zou aanpakken Pas toen de mooie Stella Maran een sigaret uit haar gouden étui nam. en deze kalm op stak. waagde hij een paar woorden. „Ik zou u natuurlijk wel vuur hebben aan geboden. maar ik rook niet en heb dus ook geen aansteker bij mij". Stella Maran keek hem een oogenblik aan. „Principe, ofvroeg zij. „O. neen"., antwoordde hij. „Het is alleen vanwege mijn beroep". ..O, zoo". Stella Maran bleef onverschillig. „Bestaat zoo iets?", vroeg ze beleefd maar verveeld. „Ja. bijvoorbeeld als men bokst, en Nu veranderde Stella, zij was opeens vol be langstelling. „Bokser? Hoe grappig!", zeide zij- „Grappig? Waarom grappig?" .,0, maar vertelt u alstublieft verder?", zeide Stella. „Er valt niets te vertellen, ik heet Hal man Sandström". „O, bent u Sandström. vergeef mij dat ik u niet dadelijk heb herkend". „Gelukkig dat u dat niet hebt gedaan. Maar ik heb u wel herkend, ik zag al heel veel films van u, u bent Stella Maran. Gaat u terug naar Hollywood? Vindt u het pret tig?" Stella Maran glimlachte, „Natuurlijk vind ik het prettig, Ik houd van mijn werk en ik speel heel graag in een goede film. Er waren echter een tijdlang geen goede senario's voor mij. tenminste niet die ik wilde spelen, dus nam ik een poos vacantia. Maar nu ga ik terug. Men heeft weer senario's voor mij." Halmar Sandström zat een poosje voor zich uit te kijken. „Neen. zeide hij opeens, „ik ga niet graag naar New York. maar ik moet we-1. Ik zal tegen Joe Linkerton uitkomen". Stella Maran boog zich iets voorover en keek den jongen man aan. „Nu. en dan gaat u niet graag? Dat begrijp ik niet. Het gaat toch om een wereldkampioenschap?" Sandström glimlachte vol minachting. „Het mocht wat. het is immers Linkerton's wereld kampioenschap. H'j is onoverwinnelijk! In de vierde, als het al niet de tweede ronde is„ lig ik knockout". „Dan had u moeten trainen". De bokser trok de schouders op. „Wat be- teekent trainen tegen Linkerton", zeide hij boos. „Linkerton weegt minder dan ik. hij heeft vuisten van staal hij is één bundel spieren, zonder een zwakke plek, hij is zoo vlug ais een muis en zoo slim als een rat. De zaak is hopeloos. Ik ga. omdat ik niet voor laf wil worden aangezien, maar overigens, eerzucht, in dit geval. neen. die heb ik niet!" Op dit oogenblik ging de gong voor het diner. Stella Maran stond op. „Ik vond het heel prettig om met u kennis te maken". ARROND. RECHTBANK Roekeloos schilder. 22 December j.l. waren enkele schilders werkzaam in de zenderloods van den Rijks- berichtendienst voor de Luchtvaart, op Schiphol. De 20-jarige Korteman kwam in aanraking met een der hoogspanningsleidin gen en werd op slag gedood. De chef-monteur van deze afdeeling had zich gisteren voor de Rechtbank te verant woorden voor het „hoogst roekeloos en licht vaardig" in gevaar brengen van het leven der schiders. Als eerste getuige werd gehoord de des kundige Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden die de sectie op het lijk had verricht. Getuige verklaarde geconstateerd te hebben, dat de dood inderdaad door de werking van den elec- trischen stroom was veroorzaakt. De volgende getuige, één der schilders en tevens een oom van het slachtoffer was ge tuige geweest van het ongeval. Men was bezig het plafond te schilderen en het slachtoffer was daartoe op den zender geklommen, wat hem door den chef-montéur verboden was. Hij had zich toen over den draad gebogen en dezen blijkbaar geraakt, want plotseling hoorde getuige een gil en zag het slachtoffer op den grond liggen Verd. had gezegd, dat het werlc boven den zender 's avonds moest gebeuren. Dan zou de stroom gedurende enkele uren uitgescha keld worden. Het slachtoffer had zich daar echter blijkbaar niet aan gestoord. Verd. had zich toen hij dit zag, naar de telefoon begeven om Schiphol toestemming- te vragen, den zender enkele oogenblikken uit te mogen schakelen, teneinde het slachtoffer gelegenheid te geven, den zender te verlaten. Inmiddels was het ongeval echter reeds ge beurd. Offic.: „Maar dit heeft de getuige aan de politie niet verteld!" Get.; ,lk was toen erg zenuwachtig. Het slachtoffer was een neef van mij". De eerste getuige a décharge, aannemer van het schilderwerk, had verd. voor zij het werk begonnen, gevraagd, welke leidingen ge vaar opleverden. Verd. had daarop "de ge vaarlijke plaatsen aangewezen. De afspraak was, dat het werk boven den zender des avonds tusschen zeven en tien uur verricht zou worden. Het slachtoffer was daar eigen machtig van afgeweken. Een radiotelegrafist had even voor het on geval het slachtoffer nog gewaarschuwd voor de draden. Hij was toen even opzij ge gaan. Deze getuige verkiaarde vervolgens dat het. mogelijk geweest was. om door middel van een noodschakelaar den zender stroom loos te maken. Daar door zou men echter den radiografischen dienst in de war hebben ge stuurd. wat gevaar zou hebben opgeleverd voor de vliegtuigen, daar het dien dag zeer mistig was. De Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat het hier een gelukkig zeldzaam geval betreft. Hij heeft, deze zaak echter ver volgd uit een oogmerk van algemeene pre ventie. Het gebruik van electrische hoog spanningsapparaten neemt hand over hand toe en men moet goe<j beseffen, dat hier men- schenlevens op het spel staan. In het onderhavige geval was de werkruimte veel te klein. Bovendien had verd. het slacht- De bokser hfeld haar kleine hand een poosje in zijn groote vuist. „Zou ik u nog eens terug mogen zien?", vroeg hij verlegen. „Zeker, als u dat graag wilt". Doch hoe Halmar Sandström de volgende dagen ook uitkeek, hij zag Stella Maran ner gens op het schip. Doch op den laatsten dag van de reis zag hij de mooie actrice terug, zij stond naar het vrijheidsbeeld uit te zien. „Nu zijn wij er bijna", zeide Halmar ver legen en bloosde. Hij legde zijn groote handen op de railing en keek naar het slanke meisje naast hem. „Ik zal u wel nooit meer terug zien", voegde hij er na eenigen tijd zwaar moedig aan toe. „Wel. dat moet u niet zeggen, men weet nooit wat er nog eens in het leven gebeurt", antwoordde Stella Maran glimlachend. „Mis schien zie ik u wel heel spoedig tei-ug". „Werkelijk!", riep de bokser vroolijk, „en hoe zou dat dan mogelijk zijn?" „Om te beginnen zal ik uw boksmatch met Joe Linkerton bijwonen". „Ja?", zuchtte Halmar Sandström vol ver wondering en keek naar de tengere jonge dame naast hem. Hij kon niet begrijpen dat zulk een hemelsch wezentje belang stelde in boksen. „Ja", lachte Stella, „ik heb namelijk een zeer geldige reden waarom ik dien wedstrijd wil bijwonen, want ik ben met Joe verloofd". „Hé!", schreeuwde Halmar. „Wat zegt u daar? Bent u verloofd met Linkerton, neen, dat is niet mogelijk, zooiets .Vindt u dat zoo vreemd? Het is heusch meer gebeurd dat filmsterren verliefd werden op boksers, ik ben de eenige niet". Maar Halmar luisterde niet meer. Hij ver gat alles, zijn zelfbeheersching, zijn opvoe ding, ja zelfs zijn wedstrijd met Linkerton, bij dit ontstellend bericht „Daar staat", zeide hij met een diepe, dreigende stem, .daar staat de vrouw van wie men houdt en die men niets durft te zeggen, omdat men bang is dat zij niets met boksers te maken wil hebben en nu Is zij zoowaar verloofd met Linkerton, die mij bo vendien knockout zal slaan. Ja, nou kan het mij allemaal niet meer schelen!" En zonder groeten liep hij weg. Doch bij het debarkeeren ontmoetten zij elkander opnieuw. „Mijn beste", zeide Stella Maran met haar beroemd filmglimlachje, „u gedraagt zich als een kleine, domme jongen, dat had ik niet van u gedacht" „Ja", gaf hij toe, „dat doe ik ook, maal ais men van een vrouw houdt, gedraagt men zich altijd als een kleine, domme jongen. U schijnt dat niet te weten. Waarom weet u dat niet, als u toch verloofd bent? Maar enfingoedendag". Goedendag", glimlachte Stella en gaf hem een hand. „Veel succes bij uw wedstrijd, ik zit op de eerste rij. U neemt het mij, hoop ik. niet erg kwnlijk hat ik heel veel aan Joe moet denken?" Aan land gekomen werden beiden door ver schillende menschen ontvangen en dus wer den zij gescheiden en verdwenen ieder naar een anderen kant. Den volgenden morgen belde de telefoon in Stella's hotelkamer. Verwonderd luisterde zij en hoorde Halmar's stem door het ap paraat. „Goeden morgen, ik wilde u maar even vragen hoe het u gaat", zeide hij. „Dank u dat is erg vriendelijk. Ik maak het best en iedereen is erg vriendelijk voor mij en Joe is zoo lief Halmar had de hoorn neergesmeten. En Stella stond een oogenblik glimlachend stil. Maar den volgenden morgen werd er op nieuw opgebeld. Weer was het Halmar. Hij begon dadelijk „Zegt u alstublieft niets over Joe en vooral niet dat hij lief voor u is, ik kan het niet verdragen „Mijnheer Sandström", zeide Stella ernstig. offer moeten gebieden den zender te ver laten. Hij is te slap opgetreden. De man zelf had echter ook ernstige schuld, en dat ver zacht de schuld van verdachte eenigszins. Spr. requireerde een geldboete van f 50 subs. 25 d. De verdediger bestreed allereerst het rap port van den inspecteur van politie. Het gaat niet om de geldboete, maar wan neer men verd. veroordeelt, wordt zijn ge weten bezwaard met het besef den dood van een mensch veroorzaakt te hebben. Wanneer verd. een plotseling bevel had gegeven, had het slachtoffer kunnen schrikken. De Officier heeft gezegd, dat men dan maar had moeten uitschakelen. Maar er waren wel eens vaker menschen op den zender ais er stroom op de draden was. Er was dus geen direct levens gevaar. De reactie van verdachte was dan ook heel natuurlijk. Het is verschrikkelijk, dat hier een men- schenleven verloren is gegaan. Maar de schuld ligt hoofdzakelijk bij het. slachtoffer. Pleiter concludeerde t-ot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. PERSONALIA Voor het examen gediplomeerd coupeuse slaagden aan de Modevakschool „Kinheim", alhier, de dames. N. van Bruggen te Haarlem, J. Engelenberg te Heemstede, M. v. d. Leij te Amsterdam en L. van der Schaar te Haarlem. OPVOERING VAN „IIET NEST". Vrijdag 13 Februari a.s. zal de eerste op voering voor Haarlem in den Stadsschouwburg gaan van „Het Nest", door de Tooneelgroep „Het. Masker", directeur Ko Arnoldi. Dit stuk (oorspronkelijk „Die Glockhenne") van den Tsjechischen auteur Edmond Konrad heeft o.a. te Weenen in het Academiën Thea ter buitengewoon veel succes geha^l. Ook de Amsterdamsche première bij „Het Masker" viel zeer in den smaak van het pu bliek Houd Uw Nieren Gezond! ging tegen rugpijn, rl sche pijnen, dat gevoci van zwakte in den rug. stijve en pijnlijke gewrichten, duizelig heid en hoofdpijn, dan worden de schadelijke als urinezuur enz. voortdurend uit 'het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit het llohaani verwijderd.De nieren bestaan uit een groote menigte teere filters, weike de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zij verstopt raken, blijven deze achter en ver bovengenoemde. Zorg dat d werken door het gebruik var. als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. 1.,f 1.75 en f3. lorzaken kwalen ala de 'eren behoorlijk blijven n dlunetlsch middel e (Adv. Ingez. Med.) Ik moet u dringend verzoeken uw gedachten bij iets anders te bepalen, bijvoorbeeld bij uw training, dat is beter voor u. Ik zeg dit uit vriendschap. Goedendag". De groote avond was aangebroken. Een geweldige menigte vulde de zaal die vol ru moer en geschreeuw was. Halmai Sandström kwam als eerste in den ring. Hij zocht dadelijk in de eerste rijen naar Stella Maran. Toen hij haar had gevonden bleef hij naar haar kijken. Joe Linkerton klom onder de touwen door. Hij werd met een oorverdoovend lawaai begroet. Het publiek schreeuwde, trappelde en juichte en Joe boog en boog en drukte zijn beide handen in elkaar en schudde ze tegen het publiek. De scheidsrechter maakte er een einde aan. Joe en Halmar gaven elkander een hand, het publiek brulde. De gong weerklonk. Joe be gon met een paar stooten die enkel ten doel hadden Halmar uit te lokken. Deze verdedigde zich lusteloos en aarzelend. Joe voelde het en het publiek juichte. Het had immers wel ge weten dat Halmar geen tegenstander voor Joe was. Men begon cynische opmerkingen te maken en te fluiten. Plotseling drong Joe zijn tegenstander naar een hoek van den ring en in dit oogenblik kon Halmar Stella zien Het leek alsof een spottend lachje om haar lippen speelde. Dit lachje bracht hem heele- maal uit zijn evenwicht, hij kreeg een kin- stoot en zakte tegen de touwen. Het publiek brulde en de eerste ronde was afgeloopen. De beide boksers werden afgewreven. Ilal- mai keek naar Stella Maran die mooi en stralend op haar plaats zat. De tweede ronde begon. Halmar keek zijn tegenstander aan. „Zoo!" dacht hij, „dit is dus Joe Linkerton, en van dezen groven kerel houdt Stella Maran. hoe is het mogelijk als ik hem neer kon slaan, deze woesteling, deze Opeens was alles veranderd. Het was dood stil geworden in de groote zaal. Halmar Sandström sloeg op Joe Linkerton los. Het waren vreeselijke, vernietigende slagen. Joe Linkerton lachte niet meer hij staar- oogde. Hij verdedigde zich verwonderd en wanhopig Maar alles scheen verloren tegen over deze Sandström, die plotseling een tech niek had, een techniek! In de vierde ronde werd Joe Linkerton knockout geteld. Een oorverdoovend applaus en gebrul brak los. Halmar stond daar alsof hij er niets mede had te maken, hij begreep het niet en wist alleen maar dat hij Joe had overwonnen. Joe de wereldkampioen. Opeens stond Stella naast hem en vloog hem geestdriftig om den hals. „O, wat ben ik blij, ik ben zoo trotsch op je!", riep ze uit. Ik wist wel dat je het kon, dadelijk toen ik je zag, wist ik het!" Halmar begreep er nu in 't geheel niets meer van. Hij stond daar naast, de kleine tengere vrouw en drukte ontelbaar vele han den. De zaal dreunde van het gejuich en Hal mar boog mechanisch naar alle zijden. En toen zeide een vroolijke stem naast hem. „Zie je lieve, nu ben ik zoo blij dat het mij ge lukt is! Ik wilde dat je zoudt overwinnen, want ik hield al dadelijk van je, toen op de boot en daarom verzon ik de verlovingsge schiedenis met Joe. enkel om je te dwingen je best te zullen doen. En ook, omdat je anders heelemaal niet zoudt hebben getraind". Het gejuich van de menschen. die Stella Maran hadden herkend, maakte Halmar's antwoord onverstaanbaar voor haar, doch zijn plotseling geiukkig gezicht was haar ge noeg. Met de filmcamera in de wildernis. „Baboona". de film van Martin en Osa Johnson, die Zondagmorgen in het Rem brandt-Theater vertoond zal worden, is niet onbekend in Haarlem. Doch nu de gansche wereld opgeschrikt is door den tragischen dood van Martin, die in het oerwoud dui zend gevaren wist te doorstaan om op een pleziervluchtje in de beschaafde wereld jam merlijk om het leven te komen, zullen velen waarschijnlijk van deze gelegenheid gebruik maken om de film alsnog te gaan zien, of de kennismaking te hernieuwen. De film brengt op zeer fraaie wijze het le ven van de wilde dieren uit de oerwouden in beeld en bevat vele opnamen, die vaak slechts met gevaar voor eigen leven vervaardigd konden worden. Vliegtuigen over de Mount Everest. Ongenaakbaar troont de Mount Everest, de hoogste top van het I-Iimalaya gebergte en de hoogste top ook van de geheele wereld, boven de wolken. De inlanders staren er naar, met eerbied in hun blikken, en ver eeren hem als een godheid, die over hun wel en wee beslist. De blanken, die het wagen, de flanken van. den berg te bestijgen, roepen den toorn van de godheid over zich. Want niet ongestraft mag het „dak van de wereld", zooals zij den berg noemen, betreden worden. Het lijkt wel. alsof zij gelijk hebben, want ondanks de onversaagde pogingen van tal- looze expedities, is men er nog nimmer inge- slaagd den top te bereiken. Vaak was men hem tot op enkele honderden meters gena derd. doch steeds weer moesten de moedige mannen hun wanhopige pogingen opgeven of vonden zij den dood op de gletschers. Doch nu heeft de techniek ook dezen berg reus overwonnen en metalen vogels hebben den bergtop omcirkeld. Het geronk der mo toren heeft, de stilte van den berg ontheiligd enhet land werd met aardbevingen en overstroomingen geteisterd. Is het wonder, dat de inboorlingen dit on heil aan de schennende daad van de blanke aviateurs toeschrijven en hun misnoegen zoo duidelijk tot uiting brachten, dat de Brit- sche regeering voorloopig vluchten over de Mount Everest heeft moeten verbieden? Zoo zal deze eerste vjucht om den geheim- zinnigen bergtop voorlöopig ook de laatste zijn. Doch de filmcamera heeft de beelden, die onder de machines weggleden gevangen en op den celluloidband vastgelegd. Het im posante bergland, met zijn geweldige, tot in de wolken reikende toppen, is de achtergrond waartegen de dappere strijd der aviateurs zich afspeelt. Hevige stratosferische winden, het dichte wolkendek, fijne stofregens en de ijle, voor het adem halen ongeschikte lucht, zijn slechts enkele der moeilijkheden, waarmede de piloten te kampen hadden. Doch hun vlucht slaagde, de top van den berg dook uit het wolkendek op, de metalen vogels omcir kelden hem., de camera's snorden, de cartho- graaf deed zijn werk tot de reusachtige vo gels weer naar het veilig'è nest terug keelden, waar dé achter geblevenen in angstige span ning hun terugkomst wachtten. Dit is in het kort het gegeven van deze documentaire film, die van heden af in het programma van Palace Filmac vertoond wordt. Een film die naast de schitterendste beel den van de met eeuwige sneeuw bedekte bergtoppen, een beeld geeft van de ontzag lijke moeilijkheden, die de deelnemers aan een dergelijke expeditie moeten overwinnen. Een film, die men niet verzuimen mag te gaan zien. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937. Progr. I Hilversum II K.G. Progr. II Hilversum I L.G. Progr. m 8.Keulen Concert d. h. mu ziekcorps v. h. Reg. Inf. 70 o.l.v. Feldwebel Haupt. 9.05 idem Tijdsein. Nieuwsberichten Waterstandberichten. 9.20 idem „Deutsche vor die Front", hoorspel van A. L. Frick. 9.50 idem Voor de kleintjes. 10.20 idem Concert d.h. W. Duitsch kamerorkest o.l.v. Hermann Hagestedt. 12.20 Vlaamsch Brussel Gramo foonmuziek. 12.50 idem Salonorkest o.l.v. Wal ter Feron. 1.20 idem Gesproken dagblad van het N.IJR. 1.35 Keulen Dansmuziek door „The Collegians" o.l.v. Kluger. 3.20 Vlaamsch Brus- o.l.v. J. Kliger. 4.05 idem Gramofoonmuziek, sel Gramofoonmuziek. 3.35 idem Dansmuziek 4.20 Fransch Brussel Het omroeporkest o.l.v. Pv Gason. Mozart Concert. 5.20 Vlaamsch Brussel Gramofoonmuziek. 5.35 idem Het om roeporkest o.l.v. Paul Gason. 6.20 idem Gra mofoonmuziek. 6.355 Fransch Brussel Concert door „Pro Musica Classice" o.l.v. C. Ruyman. 7.35 Beromünster Marschmuziek door het ar- beidersoi-kest Biimplïtz o.l.v. R. Boggio. 7.45 Weenen „Singen, Lachen, Tansen". radio potpourri van V. Hruby. 9.10 idem Filmpraatje. 9.25 Boedapest Concert o.l.v. Frigyes Fridl. 10.45 idem Concert door oen omroeporkest van oude zigeuners. 11.25 Berlijn Dansmuziek d. h. Will Glahéorkest. het Adalbert Lutter- orkest, het Eugen Wolff-orkest (gr.platen). Progr. IV. 8.Vlaamsch Brussel Gymna stiek. 8.20 idem Gramofoonmuziek. 8.30 idem Kroniek van den dag. 8.40 idem Gramofoon- plaat. 8.45 idem Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.— idem Gramofoonmuziek. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich Korte Godsdienst oefening. 10.50 idem Tijdsei van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem Mrs. Arthur Webb: „Marmalade, Pancakers and Savoury pies". 11.20 idem Orgelconcert door H. Croudson. 11.50 idem Het Schiller Strijkkwartet. 12.50 idem Gramofoonmuziek. 1,20 idem Het Com modore Grand orkest o.l.v. Harry Davidson 2.20 London Regional Het Birminghams Hip podrome orkest o.l.v. H. Pell. 3.20 Keulen „Auf Bidminghams Hippodrome orkest o.l.v. H. Pell. 5.20 Droitwich BBC. Schots orkest o.l.v. G. Warraek. 5.35 idem BBC. clansorkcst o.l.v. H. Hall. 6.20 Nieuwsberichten. 6.50 Diversen. 7.05 Droitwich Het orkest van Z.M. „Irish Guards" o.l.v. Luit. J. L. T. Hurd. 7.50 idem A. W. Hanson; „In town tonight. 8.20 idem „Music Hall". 9.20 Weer- en nieuwsberichten 9.40 Londen Regional. Het Crystal Palace- orkest o-l.v. Denis Wright. 10.20 Weenen Dans muziek d. h. Franc Zamabal-orkest. 10.45 Lon den Regional Jack Jackson met zijn orkest. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplaten-concert: Verzoekpro gramma. o.a. 1. Het Angelus Jo Vincent Th. Versteegh. 2. Jerusalem Rich. Crooks; 3. Daddy Joe Peterson; 4. Jodelen, Minah Reverelli; 5. Zang dor Willy Derby.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10