Weer de Lutine. De Wereldjamboree Het Betouiftiiliste 54e Jaargang No. 16449 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 6 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM UITGAVE LOUREMS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden /3.25, franco per post f3.55, losse nrs. f0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72*4 Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie ho~>fd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.—polsbreuk f 15.— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 6 Februari. Symphonie. De H.O.V. zal geloof ik, nimmer sterven. Er is een tijd geweest waarin dik er anders over heb gedacht. Dat was een miskenning van de macht der Muze. Zij is te schoon, te groot, te machtig. Al beleedigen velen haar door hun onverschilligheid, wanbegrip en kille zakelijkheid, zij beschaamt hien steeds weer. Te midden van haar trouwe vertolkers en geestdriftige volgelingen weet zij ook op dit kleine plekske op aard telkens weer dde enkelen te vinden die met trouwen moed de perioden der beproeving doorstaan, die de leiding geven en de tallooze moeilijkheden overwinnen om te triomfeeren in Haar Naam. Dat is eigenlijk iets zoo moois te mid den van zooveel narigheden des levens, dat het den trouwen adepten zelf wel eens als een wonder moet toeschijnen. Aan zichzelf schrijven zij het niet toe; ik geloof dat zij er veeleer de Muze dankbaar voor zullen zijn dat zij hen in staat stelt dit mooie in hun leven te behouden door jaren van strijd en overwinning, van beproeving en nieuwen opgang. Daar zijn de orkestleden die er een schamel stuk brood aan verdienen maar met onverflauwde geestdrift op him post blijven, daar is hun tegenwoordige di rigent die evenals zijn voorgangers jaren van groote moeilijkheden heeft moeten doorma ken, daar zijn leden van het dagelijksch be stuur, aangevoerd door hun voorzitter Mr. Beets, die een massa narigheden en tobbe rijen hebben moeten doormaken en zichzelf, in momenten van nuchtere en zakelijke be schouwing, ongetwijfeld vaak hebben afge vraagd waarom zij, ieder voor zich, dit toch eigenlijk bleven doen, er maar niet van kon den scheidenhet maar niet wilden op geven. Nu beleven zij allen weer een tijd van op gang, van grooten artistieken opgang al thans, want voor den materieelen nood der orkestleden moet nog op veel beter tijden gehoopt worden. Maar in dienst van Sancta Musica worden weer ware overwinningen gevierd en het zijn herhaaldelijk volle zalen waarvoor de H.O.V. speelt. Ook helpen groote solisten haar door voor kleine honoraria, soms geheel belangeloos, hun kunst te ko men geven in een sfeer waar zij zelf zich toch wel beloond voelenomdat de Kunst er geëerd ien gediend wordt. En de trouwe aanhang der H.O.V. is in de jaren van crisis gegroeid. Wie contact tusschen podium en zaal weet aan te voelen zal dat merken al woont hij pas voai; het eerst een ledencon cert der HO.V. bij. Ons symphonie-orkest heeft zich ook door de jaren der ergste be proeving heen weten te handhaven en de ras musicus Frits Schuurman heeft de macht van zijn persoonlijkheid doen doordringen tot een steeds groeiende schare aanhangers, die hij grijpt en boeit, wien hij de schoonheid der muziek weet te openbaren. De macht van den dirigent, van den man die uiterlijk slechts muziek maakt met het gebaar, de mimiek, is een der wonderlijke raadselen des levens. Welk fluïdum is het dat van hem uit gaat en een gansche groep musici zijn inspiratie, zijn opvatting, zijn wil, zijn geestdrift doet weergeven, zooals die weer tot hefri gekomen zijn en be ïnvloed door de schepping van den componist en zich via het orkest doen gelden op het auditorium? Hoe is het mogelijk dat die be wegelijke donkere figuur daar in de verte, die alleen maar schijnt te gebaren, naar wie dui zend menschen geboeid staren, de kern be lichaamt van hetgeen allen in ademlooze stilte en spanning doet luisteren. Die spanning was er ook gisterenavond, op het jongste ledenconcert, het sterkst .misschien wel in Dvorak's Neue Welt Symphonie, ge componeerd door den Tsjech tijdens een ver blijf in Amerika, meer dan veertig jaar ge leden, niet een der grootste werken van de muziekliteratuur en toch in zijn rijkdom aan melodische vondsten, zijn snelle afwisseling van emoties en indrukken, een groot: de uiting van een onstuimig mensch mei veel dat on- beheersoht en veel dat diepgevoeld was. Schuurman gaf dien geboren muzikant en zijn indrukken van de Nieuwe Wereld alsof wij hem kenden, hem voor ons zagen, zijn emo ties opnieuw mee doorleefden, na vierenveer tig jaar. En het was een geestdriftige hulde aan dirigent en orkest die volgde toen de ge boeide spanning ten einde was. Neen, de H.O.V. zal niet sterven onder zulke IeWing' R.P. (Zekere heer Tj. Stobbe te Leeuwar den heeft een nieuw toestel ge construeerd, waarmede hij eerlang in staat hoogt te zijn de schatten uit de Lutine te bergen.) Daar is dus weer een optimist, Die eerlang met geweld of list, 't Lutine goud omhoog wil halen; Hij heeft met eigen vindingskracht, Een heel nieuw toestel uitgedacht, Dat naar zijn meening niet zal falen. Er is al zoo veel geprobeerd, Dat geen effect heeft gesorteerd, En zelfs geen goud uit de Lutine, Dat, als succes hem wordt bereid, Hij dit om zijn vasthoudendheid Alleen al, ruimschoots zou verdienen. Er wordt weieens als feit betreurd, Dat niets romantisch meer gebeurt In 't nuchter zakelijke heden; Men vergelijkt dit gaarne dan, Met romantiek van 't hoogste plan, In 't middeleeuwsche grijs verleden. Ik heb maar altijd het idee, Dat in die dagen lang gelêe, Zeer weinig romantiek mocht heeten; En 'k vind. dat er in dezen tijd, Van veel waaraan men aandacht wijdt, 't Romantisch kantje wordt vergeten. Men speelt met de Lutine wel, Bij uitstek een romantisch spel, Al is het slechts om goud begonnen; Maar heusch, het oogmerk was weleer. Ook in den regel niet veel meer, Dan dat er goud mee werd gewonnen. Dus wij vernemen binnenkort, Op 't punt van de Lutinesport, Weer andere belevenissen; Maai- slaagt men in zijn jacht naar buit, Dan is helaas het sprookje uit, Dan zal men de Lutine missen. -P. GASUS. KROON - BEHANGSELS zijn mooierniet duurder. GROOTE HOUTSTRAAT 179 b. d. Houtbrug (Adv. Ingez. Med.) De leeningen van Noord-Holland. Toewijzing zal uiterst gering zijn. Bij de inschrijving op de 3V2 procent lee ning is voor conversie een iets grooter aantal 4 procent obligatiën aangemeld dan er 3 1/2 procent obligatiën beschikbaar zijn, zoodat er op deze inschrijving een reductie zal moeten worden toegepast, op de vrije in schrijving kan derhalve geen toewijzing plaats vinden. Op de 3 procent 10-jarige leening is voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. OPRICHTING ANTI-SANEERINGSCOMITé. A.s. Maandagmiddag wordt in café-restau rant Brinkmaan de oprichtingsvergadering gehouden van het Anti-Saneeringscomité. Het Middelbaar Onderwijs Haarlem. te Over het schoolgeld van de buitenleerlingen. DE VIOLIST G. BETHS TREEDT TE UTRECHT OP. Onze stadgenoot, de violist Gijs Beths, die onlangs met succes bij een concert van de H.O.V. is opgetreden, zal nu Maandag 8 Feb. a.s. ook zijn medewerking verleenen bij een concert, te Utrecht te geven door het Utrechtsch Stedelijk Orkest. De Hooge Raad heeft eenigen tijd geleden een uitspraak gedaan over de schoolgeldver ordening voor Middelbaar Onderwijs te Am sterdam. Amsterdam had bepaald, dat voor jongelieden die niet in Amsterdam wonen een schoolgeld geheven moet worden naar het maximum van de schaal, onafhankelijk van hun financieele draagkracht. De Hooge Raad heeft nu beslist, dat het schoolgeld voor de buitenleerlingen ook bepaald moet worden met in achtneming van de financieele draag kracht der ouders. Wij hebben ten Stadhui ze inlichtingen in gewonnen of deze beslissing van den Hoogen Raad ook van invloed kan zijn voor Haarlem. Gemeend werd dat Haarlem hier weinig mee te maken heeft, omdat Haarlem in het alge meen geen schoolgeld van de buitenleerlin gen vraagt. Ex is immers met de omliggende gemeenten een overeenkomst gesloten. De ge meenten betalen aan Haarlem den kosten- den prijs van het onderwijs, terwijl de ge meentebesturen dan op hun beurt een ge deelte van dat geld op de ouders verhalen, welke restitutie naar draagkracht gaat. Buiten deze contracten zijn er slechts en kele leerlingen uit de buitengemeenten die meer schoolgeld betalen dan de Haarlemmers Dit zijn bijvoorbeeld kinderen uit Indië die door de ouders naar Heemstede zijn gezon den can te Haarlem onderwezen te worden. Deze leerlingen, waarvan de ouders dus niet te Heemstede wonen, laat Heemstede buiten het contract met Haarlem vallen. Maar ook voor deze enkele buitenleerlingen bestaat een progressieve schoolgeldregeling die door de Kroon is goedgekeurd. Moeilijkheden thans opgelost. Naar wij van regeer in gszi j d e ver nemen zijn de moeilijkheden ter zake van de jamboree opgelost. (A.N.P.) In aansluiting op dit bericht verneemt de N. R. Crt. nader, dat dr. Slotemaker de Bruine, de minister van onderwijs enz. besloten heeft, dat de toezegging van firiancieelen en ande ren regèeringssteun voor de Jamboree-193? gestand gedaan zal worden. Ook voor deze zijde is het doorgaan van de jamboree dus een feit. Wij verheugen ons er van harte in dat de moeilijkheden thans eindelijk uit den weg zijn geruimd en samenwerking is gevonden, die in het Nederlandsch belang vereischt werd om de Jamboree te doen slagen. Red. H. D. Broodprij s verhooging. Met llt cent per 4 ons. De Haarl. Broodbakkerspatroonsvereeni- ging. de R.-K. Bakkerspatroonsvereeniging, de Vereen, van Werkgevers in het Bakkers bedrijf en de Coöperatieve Bakkerijen De Eendracht, Vooruit-gang, Patrimonium en Arbeid Adelt hebben bekend gemaakt, dat door de steeds stijgende bloem- en meelprij- zen zij zich gedwongen hebben gezien, den broodprijs voor Haarlem en omgeving van Maandag 8 Februari af met 1/2 cent per 4 ons te verhoogen. Botsing in de lucht. Noodlottig ongeluk nabij Alexandrië. LONDEN, 6 Februari (D.N.B.) Ter hoogte van Alexandrië zijn gisteren twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De beide inzittenden van een der toestellen werden gedood, de piloot van het tweede toestel heeft het leven kunnen behou den. Japansche oorlogsschepen bij Sjanghai. Actie tegen anti-Japansch front. SJANGHAI, 6 Fc£r. (A.N.P.) Onder aanvoering van den kruiser Idzoemo zijn hier zes Japansche oorlogs schepen aangekomen, klaarblijkelijk het het doel kracht bij te zetten aan de Japansche eisch aan Nanking, ieder plan te laten varen om met de Chineesche Sow jets een anti-Ja pansch front aan te gaan. Japansche kringen hier verklaren, dat de anti-Japansche agitatie weer gevaarlijke af metingen begint aan te nemen, nu uit 't volk weer zoo veel stemmen opgaan voor een oor log met Japan tot herovering van de verloren gebieden. Op aandrang van de Japansche ambassade te Peking heeft de Chineesche regeering moe ten ingrijpen tegen de bekende Chineesche film-actrice Tsjen Po Er. die Anti-Japansche toespraken" had gehouden. Zij mag nu niet meer in de oude hoofdstad komen. Tevens is van Japansche zijde geprotesteerd tegen het feit, dat naar zij beweren, krachtige Chinee sche radiozenders de Japansche draadlooze uitzending belemmeren. Jubileum Mr. A. Bruch. Groote belangstelling. Zooals wij meldden is het heden 25 jaar geleden, dat mr. A. Bruch lid van Ged. Sta ten van Noord-Holland en oud-wethouder van onderwijs alhier, als advocaat en pro cureur bij de Haarlemsche Rechtbank werd beëedigd. Mr. Bruch mocht hedenmorgen bij deze gelegenheid te zijnen huize reeds vele bewij zen van belangstelling ontvangen in den vorm van tientallen bloemstukken en vele brieven, kaartjes en telegrammen. Om 10 uur begon ten kantore van den ju bilaris een receptie, die zeer druk bezocht was. O.a. kwamen him opwachting maken afgevaardigden van de Nat Vereen, voor Handelsonderwijs; directie en commissaris sen van de P.E G.E.M. en het College van Regenten van de Strafgevangenis. Onder de talrijke bloemstukken waren er van: de Provinciale bedrijven; den Raad van Toezicht op de Prov. bedrijven, de directie van de P.E.GE.M.. den administrateur van de P.E.GE.M., de Unie van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen, de Nat. Vereen, voor Han delsonderwijs, de Woningstichting Patrimo nium en de Boaz-Bank en voorts van vrien den en relaties. Mr. M. Slingenberg. minister van Sociale Zaken, had zijn bezoek tegen 12.15 uur doen aankondigen. Van de receptie van hedenmorgen valt voorts te vermelden, dat nog hun gelukwenschen kwamen aanbieden: de kantonrechter en de ;riffier van het kantongerecht, dr. Th. van der Waerden, gedelegeerd commissaris en de heer J. van Oldenborgh, directeur van de Provin ciale Bedrijven, de oud-kantonrechter mr. W. G. del Baere, de president van de rechtbank mr. G. Sluis en verder afgevaardigden van de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeres sen, de woningstichting „Patrimonium"; de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje"; de raad van toezicht en discipline dei- Orde van Advocaten, de Chr. Besturenbond, de Chr. Middenstandsvereeniging en de Volks universiteit. Hedenmiddag zal Mi*. Bruch te zijnen huize ontvangen. Hedenavond zal de Haarlemsche Balie mr. Bruch een diner aanbieden in het gebouw van de Kennemer Golfclub te Zandvoort. JEUGDIGE RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De Haarlemsche politie heeft Vrijdag een jongen van bijna zestien jaar aangehouden, die een damesfiets had gestolen, welke bij hem thuis aangetroffen werd. De eigenares had aangifte van de vermissing gedaan. De jon- ;en had de lantaarn, kettingkast en reflector van de fiets verwijderd en in het water van den Heerensingel geworpen. Hij verklaarde het karretje voor zichzelf te hebben willen gebruiken. Dat kan nu natuurlijk niet ge beuren, want de politie heeft het in beslag ge nomen en de jeugdige booswicht kreeg een proces-verbaal. De verbreeding van de Raaks. Minnelijke schikking- mogelijk? Charles Lindbergh en zijn echtgenoote, die een vliegtocht naar Egypte ondernemen, bij hun aankomst te Rome door den fotograaf gesnapt. Mr. P. Tideman heeft namens de firma Swaanswijk een adres aan den raad van Haarlem gezonden in verband met het raads stuk inzake de onteigening van een perceel aan de Raaks. Er wordt, daarin o.a. gezegd: De onteigeningsprocedure werd aangevan gen bij dagvaarding van 21 September; zij is op 26 October 1933 weder ingetrokken. Intusschen zijn door mij onderhandelingen gevoerd met de 7e afdeeling. Deze is in het bezit van correspondentie mijnerzijds en taxatie's van gemeld perceel zonder meer op f8500 en van het nabijgelegen perceel sectie C no. 3256. een bouwvallig pand op f 7500 welk laatste perceel, als ik goed ben inge licht, door de Gemeente voor ruim f 12.000 is ingekocht. Bij die onderhandelingen is dezer zijds het standpunt der wet ingenomen, dat mijn cliënten recht hebben op volledige scha deloosstelling ook indien zij zich in der minne van den eigendom van het perceel ontdoen. De 7e afdeeling daarentegen bleef conse quent op het standpunt staan, dat het alleen ging om „het perceel", Zoo en alleen daarom zijn de gevoerde onderhandelingen op niets uitgeloopen. Waar in gemeld raadsstuk hetzelfde stand punt hiervoren geschetst als dat der 7e af deeling wordt ingenomen, veroorloof ik mij den raad er beleefd op te wijzen, dat het aan bod van f 7000 voor het perceel bezwaarlijk zal kunnen gelden als een reëel aanbod, ge lijk de wet natuurlijk op 't oog heeft. Afgezien daarvan is. nu de gulden met cir ca 20 pet. gedevalueerd is, gemeld bedrag van f 7000 ook daarom onjuist. Tenslotte deelt mr. Tideman mede dat als ae gemeente zich met zijn cliënten verstaat, hij het geenszins uitgesloten acht, dat de gemeente het te onteigenen goed bij min nelijke overeenkomst verkrijgen kan zoodat geen onteigeningsprocedure behoeft gevoerd te worden. Het woord is aan Ebner-Eschenbach Voor het kunnen is slechts één bewijshet doen. Twee IJ-tunnels te Amsterdam ontworpen. In de commissie van bijstand voor Publieke Werken te Amsterdam worden thans volgens „Het Volk" plannen besproken, welke voor zien in den aanleg van twee IJ-tunnels. De eerste voor voetgangers en wielrijders is vlak achter het Centraal Station geprojecteerd en zal langs een roltrap bereikbaar zijn. De tweede, uitkomende in de omgeving van den Schreierstoren, is uitsluitend voor auto's be stemd. Er wordt tevens rekening mee gehou den, dat één der ponten in de vaart, zal blijven. De totale kosten zijn op f 15 millioen geraamd. Spoorwegen gaan voorloopig niet sneller rijden. Men wacht in elk geval tot den zomer van 1938. Er is door sommige bladen bericht, dat het in de bedoeling der Ned. Spoorwegen zou liggen de treinsnelheid reeds dezen zomer te verhoogen. Naar de Msb. verneemt, is dat niet juist en heeft dat ook nimmer in de be doeling gelegen. De verhooging van de snel heid houdt n.l. verband met de electrificatie der z.g. Diesellijnen, die eerst Mei 1938 in werking zal komen. Vóór dien tijd is geen snelheidsverhooging te verwachten. Wel zijn, behalve met Dieseltreinen, ook met stoomtreinen snelheidsproeven genomen, doch het ligt voor de hand, dat men wenscht te weten in hoeverre men in een dienstrege ling met hoogere snelheid eventueel ook stoomtreinen kan inlasschen. Paleis Soestdijk krijgt eigen telegrafiekamer. Directe aansluiting aan internationale lijnen. In aansluiting op de reeds vroeger ver schenen berichten inzake de inrichting van een postkantoor nabij het paleis Soestdijk, kan thans nog het volgende worden gemeld. Het buiten bedrijf zijnde hulppostkantoor, gelegen tegenover het paleis, is de afgeloopen weken geheel nagezien en de daar aanwe zige telefoon- en telegraafleidingen zijn on derzocht. De noodig gebleken voorzieningen aan de technische uitrusting van dit kantoor zullen nu worden aangebracht en ook het kantoor meubilair zal worden aangevuld en vernieuwd. In het paleis zelf zal een telegrafiekamer komen. Daar zal een telegraaftoestel volgens geheel nieuw systeem worden opgesteld, waardoor de ontvangst en verzending van telegrammen direct- in het paleis zelf kan ge schieden en bespoedigd en vergemakkelijkt wordt, omdat het- paleis met een speciale lijn rechtstreeks aansluiting zal hebben op de groote internationale lijnen. Voorts deelde men ons mede. da.t in het pa leis ten gerieve der bewoners een geheel auto matische huistelefoon-centrale zal worden in gericht. De Russische volkscommisaris van oorlog, Worosjilof, zou met aftreden gedreigd hebben. pag. 4 Roosevelt hervormt het federale gerechtshof. pag. 4 De amendementen-Goseling zijn door de Tweede Kamer verworpen. pag. 3 De „Toekan" heeft gister motorpech gehad. pag- 3 Een enquête over de remedie tegen verru wing bij voetbal. pag. 6 De moeilijkheden ten aanzien van de Wereld jamboree zijn thans opgelost. pag. 1 Wethouder van Licmt over Haarlem's Bloei. pag. 5 E. D. O. bestaat 40 jaar. pag. 11 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELENENZ. R. P.: Symphonie. pag. 1 Financieel Economisch weekoverzicht: Deva luatie alleen is niet genoeg. pag. 9 Vr. S.: Naar het Zuiden. pag. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekcningen. pag. 8 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 5 Dr. W. G. N. van der Sleen: Op weg naar Wacha-Kr%iw-Nasin den Grijzen Uil. pag. 7 Ervaringen van een taxichauffeur. pag. 7 H. D. Vertelling: Laat bezoek. pag. 7 Jules Kammeijer; Blijft Fit. pag. 7 Honderd jaar geleden stierf Alexander Poesjkin. pag. 5 P. v. d. Hem: Spellingbcleid. pag. 3 Dr. M. Euwe: Psychologische factoren zeer belangrijk. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op.4- nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1