Op welk niveau stabilisatie van den gulden? Rood-wit-blauw vlag. onze Weg met den Luien Stoel! DINSDAG 9 FEB RU ART 1937 HAAKTE M'S DAGBLAD 3 Regeering kan zich nog niet uitspreken. Tevredenheid over loop der Rijksmiddelen. Crisisinvoerwet zal worden gewijzigd. Ontleend ls aan het antwoord der Regee ring op de algemeene beschouwingen aan de rijksbegrooting 1937: De Regeering is zich allerminst bewust van het gebruik van een vage terminologie en van het maken eener scheiding tusschen pro blemen van economischen en financieelen aard ter eene en vragen van wereld- en le vensbeschouwing ter andere zijde. Immers is zij volkomen overtuigd, dat ook de diepere levensbeginselen van invloed zijn op de be oordeeling van economische en financieele problemen. Intusschen was en is daarbij de waarschuwing volkomen op haar plaats, dat men voorzichtig moet zijn met het maken van gevolgtrekkingen, wanneer het er om gaat "de mate van den invloed der christe lijke beginselen op de min of meer techni sche vraagstukken vast te stellen. Ongetwijfeld wint de gemeenschapsge dachte ook op economisch terrein veld, maar als het gaat om de wijze waarop deze ge dachte moet worden toegepast, dan blijkt vaak diepgaand meeningsverschil te bestaan, vooral wanneer men toekomt aan een over denking met betrekking tot de belangen van onzen uitvoer, die ongetwijfeld bij een vrijere economie dan thans gangbaar is meer ge baat zal zijn dan bij een sterk doorgevoerde ordening. Dit neemt intusschen niet weg, dat de regeering een open oog houdt voor het geen ter zake in het eigen land en elders groeiende is. Alleen meent zij de waarschu wing niet achterwege te mogen laten, dat men zich te hoeden heeft voor het creëeren van beginseltegenstellingen die niet aanwezig zijn. Het verschil bestaat niet hierin, dat dé eene zijde voor en de ander tegen maat schappelijke ordening is, maar het uit zich veeleer bij de beoordeeling van de concrete toepasisng. Natuurlijk denkt de Regeering er geen oogenblik aan te ontkennen, dat in haar beleid fouten zullen zijn aan te wijzen, maar nog altijd is zij van meening, dat de politiek van aanpassing door haar gevolgd de juiste is geweest. Die aanpassing toch heeft er reeds voor het verlaten van den gouden standaard toegeleid, dat Nederland mede kon profiteeren van het her stel van de wereldconjunctuur en dat het thans van die verbeterde con junctuur de volle vruchten geniet. Dat stimuleering van de binnenlandsche conjunctuur in ons land tot betere uitkom sten zou hebben geleid is een op niets steu nende gissing en de verwijzing naar de ge volgen van zulk een politiek in andere lan den snijdt in geen enkel opzicht hout. Wat met name in Scandinavië op dit gebied kon worden verricht was hier te lande reeds groo- tendeels eerder gedaan en voor zooveel het aangelegenheden betreft waarbij deze landen met ons in een vergelijkbare positie waren, is hier niet minder gedaan dan elders het geval is. Uit een staatje van de opbrengst der ver kochte rentezegels over de laatste 10 jaren blijkt, dat de werkgelegenheid weder den- zelfden omvang benadert van dien van de laatste jaren voor het intreden van de cri sis. waaruit de gevolgtrekken is te maken, dat de huidige werkloosheid voor een zeer belangrijk -gedeelte kan worden toegeschre ven aan toename den>ljevolking en aan ver dere voortschrijding der mechanisatie in het productie-proces. Beschouwingen over ons staatsbestel. Juist met het oog op een wonderlijke ge- dachtenverwarring betreurt de Regeering, dat de aanhangers van het nationaal-soeia- lisme hebben nagelaten om een principieele uiteenzetting te geven van het door hen be pleite regeeringssysteem. Ook de grieven, die hunnerzijds tegen het bestaande bewind werden ingebracht, geven blijk van op zijn minst genomen zonderlinge opvattingen. Wanneer toch de klacht wordt geuit, dat de Regeering bij hare gezagshand- having een bepaalde volksgroep blijkt te on derdrukken, dan mag de wedervraag worden gesteld of in een dictatoriaal geregeerd land het voor de wildste verbeelding denkbaar kan worden geacht, dat eenige partij zich een vrijheid van critiek zou zien toegestaan als in Nederland aan de nationaal-socialisti- sche partij wordt gelaten. Geen alternatief natio- naal-socialisme-communisme. En wanneer van die zijde het alternatief wordt gesteld: communisme of nationaal- socialisme, dan wijst de regeering zulk een alternatief met beslistheid af. Niet alleen omdat geen van beide richtingen in Neder land ooit een rol van beteekenis spelen zal, maar vooral omdat de probleemstelling zelve niet deugt, omdat men niet behoeft te kiezen, omdat er een betere weg is. omdat ons huidig staatsbestel, gelouterd van enkele euvelen die het aankleven, voor het Nederlandsche volk het meest geschikte is. Het nationaal-socialisme kan, wil het ooit iets bereiken in den geest van de fascistisch gekleurde staatsidee, onmogelijk in overeen stemming met de christelijke beginselen re- geeren. zal daarentegen vorotdurend in bot sing komen met wat door christenen tot de heiligste goederen gerekend wordt. Financieel regeeringsbeleid. De ontwikkeling van zaken als ge volg van de monetaire gebeurtenissen in September 1936 zal moeten wor- dèn afgewacht. Voorloopig heeft de regcering den indruk, dat de loop der rijksmiddelen (niet-kohierbelastin- gen) tot eenige tevredenheid aan leiding mag geven. De regcering heeft tot nu toe gepoogd om alle tekorten van noodlijdende gemeenten yoor rekening van het rijk te nemen. De mid delen om daarin effectief te voorzien, zijn echter bij een bedrag, dat zoovele millioencn zou moeten gaan beloopen, niet meer aan wezig. Intusschen wil de regeering de gemeenten, welke ondanks bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds en/'of rijks-onder stand haar begrooting niet sluitend kunnen krijgen, helpen bij de financiering van de nog overblijvende tekorten. Werkloosheidslasten. Het streven der regeering is erop gericht om te zorgen, dat bij toenemende vraag naar arbeidskrachten zooveel mogelijk ook gesteun- den worden te werk gesteld en dat het antal permanente werkloozen, zoo het niet geheel kan verdwijnen dan toch zoo klein mogelijk wordt. De vraag, in hoeverre voor de onder steuning van mogelijk permanente werkloozen op den duur speciale regelingen noodig zijn, maakt bij de regeering nog een punt van overweging uit Prijzen mogen niet stijgen. De kwestie van de voortzetting van de aan passingspolitiek ziet de regeering in hoofd zaak aldus, dat het ook thans nog nood zakelijk is ervoor te zorgen, dat de op het stuk der aanpassing aan het internationale prijspeil reeds bereikte resultaten niet teniet gedaan worden door een ongemotiveerde stijging van de binnenlandsche kosten en prijzen. Het gevolg immers hiervan zou zijn, dat opnieuw een prijsdispariteit met het buiten land zou ontstaan. De maatregelen, welke de regeering reeds genomen heeft, hebben de doelmatigheid dezer politiek bewezen. De stij ging van de kosten van levensonderhoud is binnen zeer nauwe grenzen beperkt geble ven. Wat betreft het niveau, waarop te zijner tijd tot stabilisatie van den gulden zal moeten worden overgegaan, meent de regeering zich op dit oogenblik nog niet te kunnen uitspre ken. Zij is evenwel voornemens zich daarbij te laten leiden door de eischen welke de rentabiliteit van het be drijfsleven en de financieele positie des lands ter zake zullen stellen. Intusschen kan echter reeds op menig gebied worden geconstateerd, dat het Nederlandsche bedrijfsleven op internationaal gebied de concur rentie met succes kan voeren. Wijziging van eenige crisiswetten. Naar aanleiding van de door verscheidene leden gestelde vragen kan medegedeeld wor den, dat binnenkort een ontwerp tot wijzi ging van de crisis-invoerwet bij de Staten- Generaal zal worden ingediend. Dit ontwerp zal, indien tot wet verheven, de mogelijkheid geven het aantal onderhandelingsobjecten te vermeerderen. De wijziging van de retor- siewet maakt nog onderwerp van verder departementaal onderzoek uit, zoodat de re geering te dien aanzien op het oogenblik nog geen verdere mededeeling kan doen. BELEEDIGING HOOFD VAN EEN BEVRIENDEN STAAT. Procureur-Generaal teekent cassatie aan tegen vrijsprekend vonnis.. Naar wij vernemen heeft de advocaat- generaal bij het Amsterdamsche gerechtshof. Mr. J. Versteeg, cassatie aangeteekend tegen het vrijsprekend arrest door het hof gewezen in de strafzaak tegen den heerJ. Ankersmit. hoofdredacteur van het dagblad „Het Volk" die terecht heeft gestaan wegens beleediging aan het hoofd van 'n bebrienden staat, in casu Hitier. Rijksbelangen en de gemeente Regeering moet meer weigeren dan toestaan. Financieel toezicht op B. V. L. verscherpt. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken In het bijzonder heeft het den minister ver heugd de erkenning te vinden, dat hij er naar streeft ook in deze uitermate moeilijke tijden het goede voor de gemeenten te behouden. De schijn toch is in dezen tegenovergesteld: de regeering moet meer weigeren dan toestaan. Evenmin mag men uit de regeeringsbe- moeiïng afleiden het bewijs, dat de gemeente raden onbekwaam zouden zijn voor hun be stuur. De gemeenteraden hebben niet en kunnen niet hebben het overzicht, dat hoo- gere bestuursorganen voor zich zien, zij zijn uit hoofde van hun karakter het minst in staat, om in hun gemeentebeleid rijksbelan gen te doen gelden, terwijl de toestand toch zoo is geworden, dat hun daden invloed heb ben op de rijksfinanciën De controle over de besteding van aan bur gerwachten verstrekte gelden laat naar de meening van den minister niet te wenschen over en wordt onafgebroken en scherp uitge oefend. De malversaties, welke in den laatsten tijd bij de besteding van gelden voor den Bij- zonderen Vrij willigen Landstorm aan het licht kwamen, zijn voor den minister aanleiding ge weest, het financieele toezicht te verscherpen. In aansluiting aan hetgeen hij daaromtrent bij vroegere gelegenheden heeft medegedeeld, moge de minister ten aanzien van de mogelijk, heid van benoeming van sociaal-democrati sche candidaten voor het burgemeestersambt opmerken, dat, naarmate de houding van de S. D. A. P. ten opzichte van voor het burge meesterschap vitale elementen van onze staatsinrichting zich in gunstigen zin wijzigt, de bereidheid van de regeering, om hare leden voor de bekleeding van dat ambt in aanmer king te brengen, zal toenemen. Geenszins wil de minister bewereji, dat de raadgevingen door eenige leden aan hun be schouwingen verbonden in den wind mogen worden geslagen, doch ook deze leden zullen moeten erkennen, dat er op tal van punten, door hen genoemd, in den laatsten tijd een gunstiger ontwikkeling valt waar te nemen dan in langen tijd het geval is geweest. Het verheugt den minister, dit te mogen consta- teeren. Het zou een zeer belangrijke verster-1 king van de volkseenheid beteekenen, indien j de ontwikkeling, boven bedoeld, verderen voort gang zou hebben. Toscanini komt naar ons land. Twee concerten met het Residentie-orkest. De wereldberoemde Italiaansche dirigent Arturo Toscanini heeft aan een desbetreffende uitnoodiging van het bestuur van het Residentie-orkest gevolg gegeven en zich bereid ver klaard twee concerten te geven met het Residentie-orkest, en wel op Don derdag 4 Maart te 's Gravenfyage en Zaterdag 6 Maart te Rotterdam. Dit is de eerste maal, dat Toscanini in Nederland zal dirigeeren. BRUTALE INBRAAK IN PARFUMERIEZAAK Een brutale inbraak is gepleegd in de par fumeriezaak Ferdinand Bolstraat 90, te Am sterdam. Om in den winkel te komen hebben de in brekers zich eerst door opensluiting toegang verschaft tot de eerste etage, die onbewoond is. In den vloer hebben ze daar een gat ge zaagd en in het plafond van den winkel een gat gestooten. Langs een staaldraad hebben zij zich in den winkel laten zakken. Daar hebben zij .het kasregister opengebro ken en ongeveer honderd gulden aan klein geld meegenomen. Voorts hebben zij een groote hoeveelheid flesschen met parfum in emmers en doozen gepakt, welke zij door het gemaakte gat naar de eerste verdieping heb ben geheschen. Vermoedelijk hebben zij de buit in een auto geladen Er komt een einde aan de onzekerheid. De kwestie van de nationale vlag heeft reeds lang vele gemoederen be zig gehouden. Thans zal er een oplos sing komen, want in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer deelt minister rar. J. A. de Wilde het vol gende mede: Het ligt in de bedoeling binnen zeer korten tijd een koninklijk besluit uit te lokken, waarin't rood, wit en blauw wordt vastgelegd als de nationale kleuren. Gunstiger resultaten der H. A. L. Steun der regeering niet meer noodig. Bij de aankondiging van de nieuwe aan deden-emissie ad f 3.026.000, der Holland- Amerika Lijn, nu vier weken geleden, hebben wij de voorloopige cijfers van het jaarverslag over 1936 reeds gemeld, waaruil. bleek, dat een winstsaldo van f 2.547,000.(1935 f 1.506.265) was behaald, zoodat een dividend van 3 procent kon worden uitgekeerd. Aan het thans ontvangen jaarverslag ont- leenen wij nog de volgende ten deele reeds be kende bijzonderheden. De gang van zaken in ons bedrijf was in 1936 gunstiger dan in het voorafgaande jaar. Door de verbetering van den economischen toestand, vooral in de Vereenigde Staten, doch ook elders, nam het passagiersvervoer over den Atlantischen Oceaan niet onbelang rijk toe, terwijl ook de door onze maatschap pij vervoerde hoeveelheden lading in beide richtingen gestegen zijn. De bouw van het s.s. „Nieuw Amsterdam" vordert naar wensch. De groote belangstel ling. welke hier te lande en in het buiten land, in het bijzonder natuurlijk in de Ver eenigde Staten, voor dit schip aan den dag wordt gelegd, bevestigde ons. dat het in de vaart brengen van het nieuwe passagiers schip. niet alleen voor onze maatschappij van het grootste belang zal zijn, doch dat de pro pagandistische waarde, hierin voor ons land gelegen, niet onderschat mag worden. Het spijt ons dan ook te meer. dat onze re geering. toen wij meenden haar te moeten vragen ons een crediet te willen toestaan voor slechts ruim de helft der bouwsom en uit- rustingskosten van een zusterschip der „Nieuw Amsterdam", enkele weken geleden gemeend heeft dit verzoek te moeten afwijzen De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 2.632.274 (f 1.506.265). waaronder begrepen f 932.798 (f 907.130), hetwelk wij van 1 Januari 1936 tot 15 No- \'ember 1936 als regeeringssteun ontvingen. Nadien werd geen steun meer uitgekeerd. Met goedkeuring der Commissie van Toe zicht hebben wij besloten de koerswinst, ge maakt op vreemde valuta, f 273.607, over te brengen naar een nieuw te vormen „Reserve Koersverschillen" en de winst op assurantie eigen risico, afgerond op f 130.000, toe te voe gen aan de het vorig jaar gecreëerde „Reser ve Assurantie Eigen Risico". Van het restant der na deze reserveeringen overblijvende winst hebben wij, met goedkeu ring der commissie, den post „Vaste Goede ren en Etablissementen" op f 1 gebracht en op de vloot f 1.138.753 (439.325) afgeschreven Het daarna overblijvend saldo van f 274.914 is het bedrag, dat noodig is voor uitkeering van een dividend van 3 pet., waartoe aan de vergadering het voorstel zal worden gedaan. Wij hebben ons van te voren er van" verge wist. dat tegen deze wlnstuitdeeling van de zijde der Nederlandsche regeering (onder het Benas-contract) geen bezwaar zou worden gemaakt en het over 1936 ontvangen steun bedrag niet behoeft te worden teruebetaald, een beslissing, die ook voor de andere Ne derlandsche reederijen geldt De terugbetalingsverplichting van de over de jaren 1933 '34 ontvangen gage- en opligcredieten van ongeveer f 380.000. blijft vooralsnog bestaan, al is de verplichte af lossing uit de winst wederom opgeschort. Wij vertrouwen, dat de regeering gehoor zal ge ven aan de tot haar gerichte verzoeken, deze schulden aan de reederijen kwijt te schelden. Ten opzichte van de vooruitzichten voor het nieuwe jaar zijn wij, afgaand op den gang van aaken aan het einde van het afge- loopen en bij het begin van het nieuwe jaar, hoopvol gestemd. Bij de onzekere politieke toestand in het algemeen zou het gewaagd zijn voorspellingen over een geheel jaar te maken. Terug naar de Huiskamer! Fragment uit een Programrede, uit te spreken in de eerste vergadering van de wellicht niet op te richten On-Politieke Partij (O.P.P.). Meneer de Voorzitter! Na mijn beknopte uiteenzetting van de mo tieven, die mijns inziens tot een geestdriftige ontvangst van onze On-Politieke Partij door de breede massa moeten leiden, zal ik met enkele voorbeelden aantoonen in hoeveel ster ker mate de verwording van dezen tijd be- invloed is door de ontaarding van gewoonten, gebruiken en opvattingen in het simpele da- gelijksche leven, dan door politieke leerstel lingen, die de groote meerderheid van het menschdom slechts bij geruchte kent en ver keerd begrijpt. Hoeveel Nederlandsche kiezers kennen het program van de politieke partij waartoe zij min of meer onbewust be- hooren? Als ik het antwoord op deze vraag geven mag: zeer weinigen. In het dagelijksch leven speelt deze lectuur niet de geringste rol Om bij deze tooneeltermen te blijven: de dienstbode, die een brief en een circulaire bin nen brengt en alleen maar „De post, meneer" hoeft te zeggen en weer verdwijnen, is er een Sarah Bernhardt bij! De meerderheid onzer kiezers heeft zelden iets van de partijprograms gelezen. Maar wat er in hun dagelijksch leven gebeurt, in hun eigen kleinen kring thuis en in hun werk, dat weten zij. Meneer de Voor zitter! Dat interesseert hen. In. dien kring der dagelijksche kleine gebeurlijkheden ligt de ziel van ons Volk. Daarin toont het zijn kracht en zijn zwakheid. Daarin ligt de kern van zijn bestaan en daar vindt men dus ook de kiemen van hetgeen er in dezen tijd ik zeg het met een bloedend hart in dit edele volk verslapt en verworden is. Maar in die kleine dagelijk sche sfeer moet men ook den braak liggenden akker zoeken, die slechts wacht om nieuwen bloei, nieuw krachtig Leven voort te brengen. Daarom zal onze O. P. P. haar propaganda op dien akker voeren en den kiezer als ik deze ietwat ongewone beeldspraak bezigen mag aangrijpen bij den wortel waarop hij stoelt! „Stoelt" is het woord, Meneer de Voorzitter. Want mijn eerste voorbeeld ten bewijze van het overheerschende belang der dagelijksche gewoonten en gebruiken betreft den avond in den huiselijken kring. Hoe wordt die tegen woordig in tallooze gezinnen doorgebracht? In z.g. luie stoelen, min of meer kringsgewijze geschaard rondom een laag tafeltje, waarop men niet schrijven en niet lezen kan! Die luie stoelen, oorspronkelijk gesierd met uitheem- sche benamingen als „Klubsessel", „clubfau teuil" en dergelijke staan in hetgeen in oude tijden de salon was en thans de huiskamer heet. Wat huiskamer was en in die betere da gen het gezin ook in de avonduren placht te herbergen, heet nu eetkamer. Er staat nog de gezellige langwerpige of nog beter ronde tafel met de doodgewone stoelen-met-rechte- ruggen erom heen. Soms vindt ge er zelfs nog de laaghangende lamp, die in de avonduren zoo gezellig haar licht kon uitstralen over een werkend gezin. De oude huiskamer is er dus nog.maar men éét er alleen. Zoo wil de mode van dezen tijd het bij velen zeer velen. Voorzoover er schoolgaande kin deren zijn, gaan die hun huiswerk maken op eigen kamertjes, om daarna te komen neer zakken in den kring der luie stoelen, waarin pa en ma al sinds het middagmaal loom hangen, zoo'n beetje lezend en zoo'n beetje luisterend naar de radio. De gramofoon is vermoeiender: daar moet je voor opstaan. Mijnheer de Voorzitter! Is het verwonderlijk dat deze wantoestand allen avond-fut uit de menschen haalt? Is het een wonder dat zij de energie missen om een goed boek te lezen dat eenige herseninspanning vergt.als zij moe en suf in luie stoelen liggen? Moe zijn zij maar niet van hun dagelijksch werkneen: van hun luie stoelen, net als de man, die 's morgens te lang in bed blijft liggen, zich den heelen dag sloom en melig blijft voelen! En op de avonden, waarop' hun tegenwoor digheid vereischt wordt bij belangrijke ver gaderingen, of waarop zij hun geest verrijken konden in tooneel- of concertzaal, ontbreken de meesten hunner tegenwoordig op het appèl Ook de bioscopen klagen. Waarom dat alles? Die luie stoelen zijn te lui om eruit op te staan. En te warm En het regent buiten, of het waait, of het is koud en meneer Bur- gersdijk wil zijn tramhaltes maar niet met luie stoelen en centrale verwarming uitrusten. We blijven maar liever thuis. Mijnheer de Voorzitter! Al deze menschen, mannen en vrouwen, potentiëele kiezers van de O. P. P. bovendien, zouden tot rijker, krach tiger. productiever bestaan gewekt kunnen worden door ons, door onze Leuzen: WEG MET DEN LUIEN STOEL! TERUG NAAR DE HUISKAMER! die ik' hier voor het eerst aanhef met een innerlijke ontroering, die bewijst dat mijn onderbewustzijn, mijn geweten en mijn ziel alle drie applaudisseeren omdat ik den spijker op zijn kop heb getikt. Weg met den Luien Stoel en zijn verfoeilijke zachte kussens! Terug naar de oude Huiskamer met de tafel waar aan gewerkt werddesnoods op een pluche kleed met balletjesfranje, wat doet het ertoe? en naar de harde stoelen met de rechte ruggen, waarop de mensch niet moe wordt, waarvan hij zoo noodig veerkrachtig opspringt om zich ter vergadering, ter lezing, ter con certzaal, ten schouwburge of ten bioscope te spoeden, de kou en den regen zijns kikker- lands niet duchtend! Meneer de Voorzitter, ik kom nu tot ons vol gende programpunt Wij hebben ons applaus bij dat van het onderbewustzijn, het geweten en de ziel van den geachten menner der O. P. P. gevoegd. Wij onder schrijven dit programpunt tenvolle Red Drie meisjes te Bedum aangerand. Dader gearresteerd. De politie te Bedum heeft Maandag den 19- jarïgen kleermaker K. H., wonende te Zuid- wolde, gearresteerd. H. wordt, er van verdacht Woensdagavond j.l. aan het Boterdiep te Be dum drie meisjes te hebben aangerand. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van IÖÖ/ 9 Februari: De Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amenka heeft het reeds door het Congres aangenomen wetsontwerp goed gekeurd, hetwelk de landing verbiedt van alle vreemdelingen, die komen tot werkverrichting krachtens overeenkom sten. Het wetsontwerp bepaalt dat alle landende passagiers moeten onder vraagd worden, terwijl vreemde arbei ders zullen worden geweerd en terug gezonden op kosten der stoombootmaat schappij die hen overbracht. Bij weige ring van betaling zal het betroffen vaartuig in de havens der Unie geen handel meer mogen drijven. Het wets ontwerp treedt in werking binnen der tig dagen na de aanneming ervan. Duitschland en onze neutraliteit. Nieuwe vragen van den heer Van Vessem. De heer van Vessem, lid der Eerste Kamer, heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minister van buitenlandsche zaken: 1. Is de minister bereid, in aanvulling van zijn 6 Februari j.l. ingezonden antwoord op tot hem gerichte vragen, mede te deelen op welke vroegere openbare verklaringen van de zijde van den Duitschen leider en rijks kanselier de zinsnede in diens op 30 Januari j.l. uitgespronken rede, luidende: „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat zij bereid is deze staten te allen tijde als onaantastbare neutrale gebieden te erkennen en te garan deeren". naar het inzicht van den minister blijkbaar terug sloeg? 2. Ls het persbericht juist, volgens hetwelk aan den tijdelijken zaakgelastigde te Berlijn is opgedragen bij de Duitschè regeering in lichtingen in te winnen omtrent de beteeke nis van de in de vorige vraag aangehaalde verklaring van den Duitschen leider en rijks kanselier? 3. Indien een dergelijke opdracht niet is verstrekt, is de minister dan bereid alsnog de bedoelde inlichtingen bij de Duitsche regee ring te doen inwinnen? 4. Is de minister bereid van de eventueel in gewonnen inlichtingen mededeeling te doen? STICHTING „MOBILISATIE VOOR DEN VREDE" OPGEHEVEN. Daar het financieel overzicht over 1936 wederom een verliessaldo aangeeft, en het totaal verlies thans het geheele stichtings kapitaal heeft geabsorbeerd, wordt de stich ting, „mobilisatie voor den vrede" met ingang van 10 Februari 1937 opgeheven. Er is echter een comité in het leven ge roepen, dat de werkzaamheden van de stich ting zal voortzetten. Het secretariaat van deze commissie is gevestigd bij mevrouw E. Van BovenVan Boven, Meer en Boschlaan 111 te Kijkduin. De oprichter der stichting de heer Wijnand J. van der Leeden, zal in nauw contact met deze commissie blijven staan om daar door een goede voortzetting der werkzaamheden mogelijk te maken. Brigadier der marechaussee verdronken. Door de duisternis misleid in het Eindhovensche Kanaal gereden. Uit het Eindhovensch kanaal nabij de twee de brug is Maandagavond omstreeks half zes het lijk alsmede het rijwiel opgehaald van den 28-jarigen V. A. van Boven, brigadier der ma rechaussee van de brigade Princenhage, die tijdelijk te Eindhoven was gedetacheerd en Zondagavond om acht uur niet op zijn post bij de eerste brug over het Eindhovensch ka naal was aangekomen. Vermoedelijk is hij door de duisternis mis leid te water gereden en verdronken. DOODELIJKE VAL IN TANKRUIM. Aan boord van het in aanbouw zijnde tank schip 197 liggende aan het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Mij, is de 18-jarige boordersmaat J. Vink uit de Nettenboeter- straat op een stelling, waar hij aan het werk was, misgestapt en van ongeveer tien meter hoogte naar beneden geslagen. De jongeman kwam in het tankruim terecht en is eenige oogenblikken later aan zijn verwondingen overleden. DE PRIJSVERLAGING DER VITA-TARWE EN DE BROODPRIJS. Met ingang van 8 Februari is zooals bekend de prijs van vita-tarwe van f 15.70 per 100 K G. teruggebracht op f 14.70 per 100 K.G. Tegelijkertijd is de bonificatieregeling ingetrokken. Enkele bladen aldus deelt de Nederland sche Bakkerijstichting thans mede hebben in hun commentaar op dit bericht gemeend, te moeten concludeeren. dat tengevolge van deze maatregelen de prijs van tarwemeel en tarwebloem voor de bakkerij zou veranderen, althans niet verder zou stijgen. Daaraan werd dan verbonden de hoop, dat een verdere broodprijsstijging voorkomen zou kunnen worden. Niets is echter minder juist. De prijs van tarwemeel en -tarwebloem ondergaat geen enkele verandering, omdat de regeering met de eene hand geeft en met de andere terug neemt. De bedoelde maatregelen zijn niets anders dan een vereenvoudiging van de ad ministratie van het landbouw-crisisfonds. Ten behoeve van dit fonds toch werd door den vita-prijs dei prijs van meel en bloem be ïnvloed. terwijl uit datzelfde fonds een re stitutie werd gegeven. De vitaprijs is thans veranderd en de restitutie ingetrokken, In die plaatsen, waar de huidige brood prijs niet in overeenstemming is met de in het laatste half jaar sterk gestegen bloemprij- zijn, zal dus een prijsverhooging niet verme den kunnen worden, terwijl, als de tarwemarkt schommelingen vertoont, verdere broodprijs stijgingen in het minst niet uitgesloten zijn.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5