Spelverruwing bij Voetbal. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Een enquete over de Mijn kijk op het spel remedie. DINSDA'G 9 FEBRUARI 1937 H A" A R E E M'S D A G B E A D g ZWEMMEN. ZianD. W. R. (8—4) De eerste aanvallen zijn voor de Water ratten; het is N. Kollerie, die de score opent. (01). maar Zian maakt al spoedig door Hegi gelijk. (11). Wanneer Van Viersen een strafworp tegen zich krijgt is het 21. De Hagenaars blijken uitstekend in dit bad thuis te zijn; hun mid denvoor brengt met twee doelpunten den stand op 41. Uit een corner scoort Hegi opnieuw. (51) Een goede Waterratten-aanval wordt met een doelpunt van Kollerie bekroond. (52) Nog voor de rust weten de Hagenaars met verre schoten den stand op 7<2 te brengen. Na de rust vallen de Waterratten goed aan; na goed samenspel met De Vries scoort Kollerie. (73). Dan wordt v. d. Booren opnieuw gepas seerd. (83). Toch blijven de Waterratten aanvallen; even voor het einde brengt Kollerie den stand op 84. Haarlem—H. V. G. B. (2—1) Dit was een zeer snelle, aantrekkelijke wed strijd. Kort na het begin profiteerde Zee man van een misverstand in de achterhoede van H.V.G.B. (10). Tot vlak voor de rust ging de partij volkomen gelijk op. Toen werd Haarlem iets sterker. Op tamelijk gelukkige wijze kwam Van Helsdingen vrij te liggen; hij wist met een zeer hard schot den stand op 2—0 te brengen. Na rust was H.V.G.B. iets sterker doch de voorhoede profiteerde niet van de kansen Kort voor het einde wist J. Hollander na een zeer snel genomen vrijen worp een mooi doelpunt te maken f21). Met 21 voor Haarlem kwam het einde. HENGELEN WIELRIJDEN. Achilles. Zondag hield deze vereeniging haar eersten rit voor de winter-competitie over 20 K.M. Er verschenen 37 renners aan den start. De 20 A- en B-klassers startten gezamen lijk. en vertrokken zeer snel. Na 2 K.M. liep Kinkenberg's ketting eraf, waardoor hij 800 M. achterstand kreeg, Rijneveld en Peetoom demarreerden en namen 100 M. voorsprong, doch het peloton, onder leiding van Van Wees en Buys wist hen na zwaren strijd weer te be reiken. Even daarna kreeg Van Wees pech, waardoor hij moest stoppen. Direct daarop demarreerde Rijneveld; even later voegde Peetoom zich bij hem. Zij namen wederom 100 M. voorsprong. Van Wees, die inmiddels zijn fiets gerepareerd had, zette met Klinkenberg samen de achtervolging op het peloton in. Zij wisten dit 'op 3 K.M. vóór het einde weer in te loopen, waarna zij onmiddellijk, gesteund door Schijf en Buys, de achtervolging op Rij neveld en Peetoom inzetten, doch zij konden hen niet meer bereiken. Rijneveld won op fraaie wijze in den eindspurt van Peetoom; hij legde de 20 K.M. af in 32 min. 25 sec. 2. M. Peetoom; op 200 M. 3. G. v. Wees; 4. J. Klinkenberg: 5. H. Schijf; 6. A. Buys; 7. C. Siebeling 8. B. de Vries; 9. H. v. Beugen; 10. Th. de Klerk: 11. D. Claassen; 12. N. Kemp; 13. K. Oosterbaan. Ook de 17 C-klassers en juniores reden bij elkaar. De uitslag hiervan was: 1. Stet (tijd 38 min. 14 sec.); 2. Portegïes; 3. Koelemij; 4. Duyns; 5. P. Peetoom; 6. P. v. Leeuwen 7. Slingeland; 8. Ekel; 9. Mantel. De gedetailleerde uitslag van dezen lsten rit' is dus: A-klasse: 1. Rijneveld; 2. M. Peetoom; 3. v. Wees; 4. Klinkenberg; 5. Buys; 6. Siebeling. B-klasse: 1 Schijf; 2. de Klerk: 3. D. Claas sen; 4. Oosterbaan; 5. T. Moison. C-klasse: 1. Stet; 2. Koelemij; 3. P. Peetoom; 4. P. v. Leeuwen; 5. Slingerland; 6. Mantel, i Junioren: 1. Portegies 2. Duyns; 3. Ekel. Hedenavond vergadering te half negen in het clubgebouw Oude Gracht 124. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF 16726 vanaf - mel garantie, pijn- vaiidT j j«j« l00s trekken inbegr dESLlSJ PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd 9—12 uui Avondspreekuren Dinsdag, Woensd en Donderd. v. 79 u SCHAKEN. Schaakclub „De Forens". Uitslagen der medaillewedstrijden: Van EngenKoeleman 01 HafkenscheidtSonnemans 01 HoevensZoon 0 BeekmanKoome 01 LagewegOosterbaan 1—0 Stevenhagen—Raaphorst 1—0 ZWANENBURG II—BLOEMENDAAL IV. (Half- B. ge- De uitslag van dezen te Zwanenburg weg) voor de competitie van den N.H.S. speelden wedstrijd luidt: Zwanenburg II: Bloernendaal IV: F. BlomW. v. d. Hoef J. S. MeegdesA. Hofman B. VrijlandH. Meij H. VisserP. Halsema J. GrolmanJ. Halsema J. C. Windig—Adolf v. d. Werff J. VeenstraH. C. Kohier W. G. Peet—J. Hofland J. J. PootjesJ. Hofland Jr. H. v. d. NoordM. H. Wiersema 0—1 1—0 Va—V 0—1 0—1 1—0 1—0 0—1 l/2l/2 "o—1 4—6 HOCKEY. TWEEDE KLASSE B. H. B. s.—B. M. H. C. 3 (0—0) Deze wedstrijd werd vooral van B. M. H. C. zijde nog al matig gespeeld. De bezoekers hadden drie invallers. De H. B. S.-verdedïging wist de aanvallen van B. M. H. C. zonder veel moeite te breken. De B. M. H. C.-defensie had daarmede veel meer moeite; met wat meer geluk had H. B. S. die kansen kunnen benutten. Nu bleef het 00 tot het einde. die b.v. in de rust de gelegenheid zou krij gen. den functionaris op zijn fouten te wij zen. Eerst wanneer hij na een aantal proef- wedstrijden getoond heeft niet alleen theo retisch, maar ook practisch onderlegd te zijn, zou men hem de leiding van competitiewed strijden mogen toevertrouwen. Bovendien zou een onderdeel van hun opleiding kunnen zijn, hen als grensrechter bij belangrijke wedstrijden te laten fungeeren. Neutrale grensrechters toch zijn zeer ge- wenscht. omdat zij kunnen medewerken, het ruwe spel te beteugelen, immers zes oogen zien meer dan twee. Daartoe stelle men scheidsrechters uit den plaatselijken bond van een andere stad aan. Een andere factor van belang voor de beteugeling van ruw spel is de afschaffing van promotie- en degradatie-wedstrijden, van welke afschaffing ik een principieel voorstander ben. Dergelijke wedstrijden toch hebben geen waarde, omdat zij geen juiste uiting van de werkelijke krachtsverhouding geven. Er zijn tallooze factoren, die het spel in en het resultaat van dit soort matches be- invloeden. Clubs als DE C. en de Kenne- mers. die vele malen het afdeelingskam- pioenschap hebben behaald, zouden bij automatische promotie nieuw bloed in de hoogere afdeeling hebben gebracht, waar door de techniek van de spelers veel verbe terd zou zijn. Hoe meer technisch goed on derlegde spelers, hoe minder kans op ruw spel. Bij de vaststelling van desbetreffende be sluiten door de algemeene vergadering van den K.N.V.B. is van een overwicht der eer ste klassers geen sprake: juist door de de centralisatie wordt zelfs de schijn daarvan vermeden. De heer B. Kluit, secretaris van den Haar- lemschen Voetbal Bond komt tot het volgen de oordeel, gebaseerd op zijn ervaringen en de dossiers van onzen plaatselijken bond: De technische kwaliteiten van de spelers zijn niet doorslaggevend bij het aantal strafzaken, want de verhouding van dit aan tal is over de verschillende afdeelingen on geveer gelijk. Het tactisch optreden van den scheids rechter kan veel onaangenaamheden voor komen, zoodat het ongemotiveerd straffen en uit het veld zenden veel geringer kan zijn. Vele spelers zijn niet gewend, zich aan de leiding van den referee te onderwerpen, zoo als dat. behoorde te zijn en zooals dat in kan toor of werkplaats het geval is. Daarbij ko men de psychologische factoren: de drang om zich veilig te stellen en het gebrek aan zelfbeheersching. De vriendschappelijke mentaliteit, die men bij andere spelen wel aantreft (b.v. bij cricket) ontbreekt in de laatste jaren bij het voetbal te veel. Vroeger was de verstandhouding tusschen de tegen standers veel beter, tegenwoordig laat dit veel te wenschen over en de ergste uitwas is wel het aantal „geniepigheidjes", dat- men in vele wedstrijden kan constateeren. Het sa menbrengen van spelers uit verschillende clubs in een vertegenwoordigend elftal heeft een zeer nuttig effect. Het gedrag en het optreden van de spe lers kan in de eerste plaats gunstig beïn vloed worden door de clubbestuurderen, die daarin een groote en belangrijke taak zien weggelegd. Zij kunnen in dit opzicht zeer veel doen; als gevolg van hun x*aad en lei ding kan béreikt worden, dat een speler zijn houding terdege herziet; doet hij dit niet of toont hij zich niet vatbaar voor de aan wijzingen. dan zijn de bestuurderen verplicht hem uit de wedstrijden te houden en hem te verbieden aan het spel deel te nemen. De verenigingsbesturen hebben derhalve een opbouwende taak en dit is de eenige mo gelijkheid om ruw spel te onderdrukken. Het Bondsbestuur van den H.V.B. werkt alleen corrigeerend en doet dat met succes. Na tuurlijk dient de mentaliteit van een speler eerst gepeild en daarnaar gehandeld te wor den. Het komt zelden voor, dat een eenmaal gestrafte speler een tweeden keer voor de commissie moet verschijnen. Wat de scheidsrechters betreft, de auto riteit van den functionaris speelt reeds voor den aanvang van den wedstrijd een overheer schende rol. Tot nu toe is slechts een gering percentage geschikt gebleken voor snelle promotie en overgang naar den K.N.VJ3. Daarom zal thans een speciale cursus wor den ingesteld om den arbiters autoriteit en tactisch optreden bij te brengen, m.a.w hen op te voeden voor hun taak. Overigens wordt ook aan de theoretische opleiding der scheids rechters sinds eenigen tijd met man en macht gewerkt. door Criticus. ZeemeeuwenD. EC. De zeer beperkte promotie-mogelijkheden in de Nederlandsche voetbalcompetitie heb ben er destijds toe geleid, dat vele prominente spelers van het Amsterdamsche D.E.C., na verscheidene malen achtereen kampioen van de tweede klasse te zijn geweest en even- zoovele malen in de beslissingswedstrijden te zijn gestruikeld, er ontmoedigd de brui aan gaven. De inzinking, die daarvan een gevolg was, bracht de club op de onderste sporten van de derde klasse ranglijst en het is eerst sedert het begin van het hxiidige seizoen, dat een herstel is ingetreden, dat in betere wed strijdresultaten tot uiting is gekomen. Meer dan dat, in de spelopvatting en de techniek van de Amsterdamsche ploeg lag een belofte voor de toekomst en vooral het spel van den jeugdigen rechtsbinnen Stoffels droeg het stempel van den geboren voetballer. D.E.C.. dat niets meer te winnen of te ver liezen had, kon uiteraard rustiger te werk gan dan de Zeemeeuwen, die met de weten schap in het veld kwamen, dat een eventueele nederlaag hen zeer dicht bij de laatste plaats en de daaraan verbonden degradatie-matches kon brengen. Met dit gevaar voor oogen, heb ben de Zandvoorters gedurende het grootste gedeelte van den wedstrijd in een zeer hoog tempo gespeeld en zooveel mogelijk op den aanval gezet, waardoor het verkregen ge lijke spel zeker verdiend mag worden ge noemd. Het was onder deze omstandigheden de juiste tactiek, want had men het initia tief aan de Amsterdammers gelaten, dan zou het zwak spelende backstel der Zeemeeuwen ongetwijfeld voor de overmacht zijn bezwe ken. Van dit tweetal verdedigers trapte de linksback Koper weliswaar een goede lengte, doch hij wist slechts sporadisch het juiste moment te vinden, om zijn tegenstander aan te vallen, terwijl hij noch met zijn collega Drommel, noch met den Hardwerkenden linkshalf Kees Keur voldoende contact on derhield. Het was in zekeren zin gelukkig, dat de D.E.C.-linkervleugel betrekkelijk weinig in het spel werd betrokken, want rechtsback Drommel was weinig actief en besteedde bijna geen aandacht aan de positie zijner mede spelers en tegenstanders. Daardoor kreeg de vóór hem spelende rechtsmidden Franssen Ji'. het wel extra moeilijk en hij moest voort durend bij de twee andere halfbacks, de ge broeders Keur, ten achter blijven. Het spel van den linkshalf Kees Keur. hoewel af en toe ietwat onbesuisd, maakte op mij vooral daarom zulk een goeden indruk, omdat hij steeds, alvorens het leder te trappen, terdege uitkeek, op welke wijze hij den bal het voor- deeligst kon plaatsen. Dat is een eigenschap, die men zelfs in eerste klasse voetbal ten hui- digen dage veelal volkomen mist en het suc ces van den Zandvoortschen linkervleugel is dan ook voor een niet gering deel aan hem te danken. Ook het kopwerk was meer dan voldoende en wanneer hij slechts leert, den bal bij het dribbelen wat dichter bij den voet te houden, zal dit zijn spel nog aanmerkelijk versterken. De spil A. Keur was aanvallend beter dan in het afnemen van het leder, waarbij hij moeite had den eenmaal in zijn bereik gekomen bal onder controle te krijgen. In de voorhoede speelde het binnen trio te kort en hoewel de spelers zeer goed begrepen, dat schieten een eerste vereischte was. talm den zij dikwijls te lang en lieten de richting en de kracht van het schot te wenschen over. De linksbinnen W. Keur deed opbouwend goed werk, waardoor hij met zijn buitenman Franssen Sr. den gevaarlijksten vleugel vorm de. Echter dient hij het leder sneller af te geven en in vrije positie een schietkans direct te accepteeren. Enkele uitstekende kopballen van middenvoor Terol waren het bewijs, dat hij wel kijk op den bal heeft, doch hij maakte het zichzelf zeer moeilijk door voortdurend met den rug naar het vijandelijk doel te gaan staan, zoodat een over den grond gespeelde bal vrijwel geregeld een prooi van de tegenpartij werd. De rechtsbuiten Draaier is zeer snel, be haalde daardoor vele malen terreinwinst en verschafte zich de gelegenheid ongehinderd te kunnen voorzetten, welke centers bijna alle te laag waren en zoodoende zelden zijn mede spelers bereikten. Indien hij er in slaagt, zijn voorzetten hooger, dus meer met den voet onder den bal te plaatsen, wordt hij een voortreffelijk buitenspeler. Het nuttigste en meest doordachte werk in den aanval leverde de linksbuiten Frans sen Sr., die een behoorlijke baltechniek aan een snel schot en een juist gevoel voor de spelsituatie en voor samenspel paarde. Het ge lijke spel, dat Zeemeeuwen in veilige haven bracht, was niet in de laatste plaats aan zijn spel en dat van den linkshalf Kees Keur te danken. CRITICUS; GYMNASTIEK. UIT DlEN KENNEMER TURNKRING. Op Dinsdag 16 Februari wordt in de Con- cordia-zaal de uitgestelde ringenwedstrijd voor dames len en 2en graad gehouden, in Maart volgt een wedstrijd tusschen een K.T.K. heerenploeg en de reserves van den Amster- damschcn Turnbond. De jaarlijksche kring wedstrijd vindt in April plaats. In het najaar zullen geregelde oefeningen worden gehouden voor een dames-keurkorps. Als vertegenwoordigers van den K.T.K. in het bestuur van de Lighal-uitvoering zullen even tueel optreden de lieeren J. Hop en F. J. Rik- kerink. Toestemming door het K.T.K.-bestuur werd verleend aan Olympia voor het houden van een athletiekwedstrijd. Op 27 Februari zal de T.C. vergaderen. UITVOERINGEN. In Kennemerland worden binnenkort de volgende uitvoeringen gehouden: 11 en 18 Februari T.V. Santpoort, 6 Maart Concordia, 17 en 18 Maart Turnlust Beverwijk. 27 Maart Bato, 24 April Turnlust Haarlem. Verder geeft de T.V.S. op 18 Juli een open luchtuitvoering. Ook Olympia zal een derge lijke uitvoering geven. De T.V.S. estafette vindt 4 Juli plaats, en Olympia houdt 8 Juli atletiekwedstrijden. UITVOERING T.V.S. De Forel. Zondag hield het R.K. Vischcollege „De Forel" een revanchewedstrijd tegen het Visch college „Morgenrood". Voor deze wedstrijd had „De Forel" een fraaien beker beschikbaar gesteld. „Morgenrood" had een tweeden prijs en een extra prijsje voor den held van den dag. Het was een spannende wedstrijd, die in het voordeel van „Morgenrood" eindigde met een verschil van 3 stuks. Held van den dag was H. Rijs van „De Forel". Heden zal de voorzitter van „De Forel", de heer F. Hogeboom, in het gebouw St. Bavo den beker aan Morgenrood uit reiken Vriendschap Zij Ons Doel. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een onderlingen baars-wedstrijd in de Ring vaart tusschen Heemstede en Bennebroek. De prijzen vielen ten deel aan: le prijs Abel Eerhart, 2e pr. H. Eerhart 3e pr. Joh. Deen. 4=e pr. J. Karpers, 5e pr. L. V. Nicolai, 6e pr. A. J. Deen. 7e pr. Joh. Augustin, die tevens een extra prijsje won als vanger van den eersten baars, 8e pr. Theo Prins, 9e pr. P. H. van Woerkom, 10e pr. G. de Nieuwe. 11e pr. Leo Huigens, 12e pr. J. Bïjteman, 13e pr. Beenakker, 14e pr. Sieraad, 15e pr. G. Sieraad, 16e pr. Horenman, 17e pr. Buijs, 18e Balm, 19e Schouten, 20e pr. N. N„ 21e pr. J. Blok. 22e pr. J. v. Zon. 23e pr. Asschendelft, 24e pr.'Joop Grot. 25 pr. N.N., 26 pr. Neeven, 27e pr. Fabel, 28e pr. J. Nichten. De voorzitter de heer B. Nicolai, reikte de prijzen uit in het clublokaal van den heer Prins aan de Amsterdamschevaart 2 A. Hij wekte de leden op, allen mede te helpen voor het slagen van den feestavond op 23 April ONDER ONS. Bovengenoemd college hield Zondag j.l. zijn sluitingskaswedstrijd op baars in de Ring vaart tusschen Bennebroek en Hillegom. Na afloop werden door den voorzitter de prijzen bekend gemaakt, die a.s. Donderdag worden uitgereikt in het clubhuis van den heer B. Haasbeek aan de Brouwersvaart. De uitslag luidt als volgt: 1ste C. Blok met de grootste; 2. P. Zwarts met demeeste; 3. A. v. Broekhui zen; 4. B. Haasbeek; 5. H. Schaap; 6. P. v. d. Pol; 7. J. Zuidam; 8. J.Zomerdijk een extra prijsje, beschikbaar gestéld door den heer P. v. d. Smisse werd gewonnen door C. Blok met den grootsten baars. IJSHOCKEY. IJSHOCKEY WEDSTRIJD TE AMSTERDAM. We herinneren er aan. dat a.s. Donderdag avond de Blauwe Zes, versterkt met de Ca- nadeezen Plumb en Griffith, op de Kunstijs baan te Amsterdam een ijshockey wedstrijd tegen de geduchte Kimberley Dynamiters zal spelen. A.s. Zaterdagavond wordt daar we derom een wedstrijd gespeeld. ATHLETIEK. JAARVERGADERING K. N. A. U. (DISTRICT NOORD-HOLLAND). Ruim een jaar geleden besloot het bestuur der K. N. A, U„ indien mogelijk, een fusie tot stand te brengen tusschen Amsterdam en het District Noord-Holland. „Aan de athletiek in Noord-Holland weer nieuw leven inbrengen" was het parool voor deze fusie, die dan ook na eenige inleidende besperkingen, tot stand kwam, al werd voorloopig tot een proefjaar besloten. Dit proefjaar is nu om; in het dezer dagen verschenen jaarverslag van het District Noord-Holland spreekt de secretaris als zijn meening uit. dat de proef als geslaagd be schouwd mag worden, waarbij hij o.a. wijst op een toeneming van het ledenaantal met 30 pet. Verder werd weer meer contact in, Noord-Holland verkregen, zoodat in het ko mende seizoen wedstrijden in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Zandvoort te wachten zijn. Ongetwijfeld zal op de jaarvergadering van bovengenoemd district, die 13 Februari a.s. te Amsterdam gehouden zal worden, dan ook tot een definitief samengaan besloten worden. De huidige stand van zaken rechtvaardigt dit volkomen. Voor het komende jaar zullen eenige be stuursleden. waaronder de voorzitter, de heer J. Blankers, geen zitting meer nemen. Men heeft echter den heer C. H. Trines bereid ge vonden, de voorzittersfunctie te aanvaarden, waardoor deze belangrijke plaats ingenomen zal worden door iemand, die reeds over veel ervaring op athletiekgebied beschikt. Dat ook de H. A. V. „Haarlem" zeer gebaat zal zijn met een opbloei van de athletiek in Noord-Holland, is te begrijpen. Vooral de jon gere leden kunnen door het deelnemen aan deze provinciale wedstrijden, waar de cracks meestal ontbreken, de zoo noodige wedstrijd- ervaring opdoen, die onontbeerlijk is voor het I later met succes deelnemen aan de meer be langrijke wedstrijden. I WIJ vervolgen heden onze enquête over de spelverruwing bij voetbal met het weergeven der 'meening van weder een drietal voetbaldes- kundigen. De heer Ch. Boeree, bestuurslid van den H.V.B. en een der drie Nederlandsche scheidsrechtert, die bevoegd zijn tot het lei den van internationale wedstrijden heeft niet den indruk, dat het spel zooveel ruwer is dan vroeger; slechts door het grooter aantal matches, is ook het aantal straffen gx-ooter. Er is wel een tekort aan werkelijk goede scheidsrechters; beschikte men over een voldoende getal ervaren arbiters, dan is veilig aan te nemen, dat zich zoo goed als geen ongeregeldheden zouden voordoen, om- dot een geroutineerd referee altijd de juiste tactiek zal vinden om de spelers „in de rails" te houden en onaangenaamheden direct den kop in te drukken. Naast routine moet een referee veel spel- kennis hebben, niet te verwarren met spel regelkennis; hij moet kunnen aanvoelen of men een poging doet den bal dan wel den man te spelen. Verkeerde beslissingen prik kelen de spelers en werken verruwing in de hand. Het is gewenscht, dat eventueele uitspra ken van de strafcommissie sneller bekend worden gemaakt; door de decentralisatie loopt de strafrechtspraak over teveel schij ven. Bovendien moet de arbiter voor honderd procent zeker zijn van de moedwillige daad van een speler, alvorens hij tot ernstige maatregelen overgaat. Bij werkelijk ernstige vergrijpen zijn strenge straffen noodzakelijk, die niet zoozeer één speler pogen te treffen dan wel het doel hebben preventief voor an- deren te werken. Dat men daarmede goede resultaten bereikt, blijkt wel in den H.V.B., waar het zelden voor komt. dat eenzelfde speler twee keer gestraft moet worden. Het bestuur van den H.V.B. en de scheids- rechterscommissie zijn er steeds op uit, den scheidsrechters er op te wijzen, wat wel en wat niet geoorloofd is. Te dien einde worden er jaarlijks meerdere lezingen gehouden en worden speciaal de jongere referees regel matig gecontroleerd. Herhaaldelijk worden zij opgeroepen om bij hun leiding opgemerk te fouten te bespreken en te corrigeeren. Ter voor-opleiding voor den K.N.V.B. wordt den jongeren gewezen op de „fijnere puntjes" van" de spelleiding, de dingen, die niet woor delijk in het reglement staan. Het. resultaat is, dat men langzamerhand over een beter scheidsrechterscorps kan beschikken; dat men op den goeden weg is, blijkt ook wel uit het feit. dat een groot aantal K.N.V.B.-refe- rees uit Haarlem en omstreken komt en uit den Haarlemschen Bond is opgeklommen (b.v. Vrugt, Boeree, Wesselingh, Twisterling, Kotte, de Korte eri nog meerdere „coming- men"). Thans zal den scheidsrechters van den plaatselijken bond tevens de gelegenheid worden geboden zich door „indoor-training" lichamelijk fit te houden. Wat het instituut van de neutrale grens rechters betreft, de instelling daarvan strandt bij den K.NV.B. en bij enkele eerste klasse vereenigingen op de daaraan vei'bon- den hooge kosten, deze zijn echter te nivel- leeren. als men daarvoor twee K.N.V.B.- scheidsrechters neemt uit een naburige stad. b v. voor wedstrijden te Amsterdam, twee fluitisten uit Haarlem en dan liefst jongere arbiters, die hun examen met goed gevolg hebben afgelegd en van wie men in de toe komst veel mag verwachten. Zij krijgen dan reeds gelegenheid aan het milieu, waarin belangrijke wedstrijden worden gespeeld, te wennen en omgekeerd kan de voor die match aangewezen referee op zijn helpers vertrou wen en zich volkomen aan zijn taak in het veld wijden. Hoe zeer een clubgrensrechter het verloop van een wedstrijd en de stemming in en om het. veld kan beïnvloeden is nog onlangs bij een belangrijke match gebleken. De man in kwestie had zoo weinig spelregelkennis, vooral betreffende strafbare en niet-straf- bare buitenspelgevallen. dat hij aldoor bleef vlaggen en daardoor de 3500 toeschouwers van de thuisclub prikkelde, omdat hij ze in den waan bracht, dat de scheidsrechter niet op tijd floot. Indien een scheidsrechter dan niet tegen zoo iemand onmiddellijk optreedt, wordt hij de dupe en ontglipt hem de leiding van de match. In den H.V.B. blijft thans een nieuwe scheidsrechter gedurende een vol seizoen candidaat. Alle referees hebben kans op pro motie; clit, hangt niet af van de beoordeeling bij één, doch bij meerdere door hen geleide VOETBAL. EERSTE KLASSE. V. V. B.—STORMVOGELS 3, 1—2 In een door V. V. B. matig gespeelden wed strijd wist Stormvogels twee kostbare punten te bemachtigen. Beide partijen wogen goed tegen elkaar op, met V. V. B. iets gevaarlij ker in den aanval. Na tien minuten nam V. V. B. door een fraaien kopbal van den rechts buiten de leiding (1—0). Ongeveer een kwartier na rust kopte de Stormvogels-middenvoor uit een corner den gelijkmaker in (11). Tien minuten voor het einde maakte Stormvogels uit een penalty het winnende doelpunt. Na den wedstrijd werden de resteerende minuten van den on langs gestaakten wedstrijd uitgespeeld, waar bij de stand 31 voor V. V. B. was Hierin kwam geen verandering meer, zoodat beide clubs dus met een overwinning het veld ver lieten. wedstrijden. Het komt zelden voor, dat een volslagen scheidsrechter de teugels ontglip pen, doch hij moet dan ook geroutineerd zijn. Hij moet beschikken over spel regel kennis, spelkennis en menschenkennis. De meening. ais zouden promotie en de gradatiewedstrijden ruw spel in de hand werken, is onjuist, want indien deze instel ling niet bestond, zou een mogelijke verru wing in de laatste en beslissende competitie- matches evenzeer te vreezen zijn. Juist in de promotie-wedstrijden beschikt men over de beste scheidsrechter en twee neutrale grensrechters. De heer A. Cassee, voorzitter van „Bloe- mendaal" en secretaris van afdeeling I van den K.N.V.B. formuleerde zijn meer.ing al dus: Tegen ruw spel kan niet genoeg worden opgetreden: de K.N.V.B.-is in dit opzicht te slap geweest en had veel strengere straffen moeten uitdeelen, vooral aan die spelers, die opzettelijk pogen hun tegenstanders licha melijk letsel foe te brengen. Er zijn teveel recidivisten, die altijd door de mazen van het net glippen, omdat zij na de overtreding met uitgestrekte hand en een uitgestreken gezicht op hun slafchtoffer toekomen en daar mede nog altijd'vele scheidsrechters mislei den. De circulaire van de strafcommissie be treffende het ruwe spel heeft naast veel goed, ook veel kwaad gedaan, o.a. zijn de scheidsrechters te veel beïnvloed, waardoor wedstrijden worden „doodgefloten" en te goeder naam en faam bekend staande spelers voor een onopzettelijke overtreding te zwaar worden bestraft. Hoe moet men nu de ongewenschte types van de velden verwijderen? N ie t de scheids rechters zullen daarbij de grootste rol heb ben te spelen, doch een uitgebreid aantal waarnemers Voor deze functie kieze men oud-spelers met een gedegen, objectief oor deel. die bekend zijn met de finesses van het spel. Men geve hun speciale opdrachten om bepaalde types nauwkeurig gade te slaan; zoo noodig moet „rücksichtslos" en zeer streng gestraft worden, anders worden an dere spelers de dupe. Bij gunstig bekend staande spelers moet men corrigeerend wer ken. doch men mag hen niet gelijk stellen met recidivisten. Wat de scheidsrechters-opleiding betreft, wordt te weinig aandacht besteed aan de jongere arbiters, die de capaciteiten en de flair hebben om zwaardere wedstrijden (niet noodzakelijk eerste klasse matches, maar b.v. tweede klasse-wedstrijden en derde klasse plaatselijke ontmoetingen) met succes te leiden. Ter waardeering van de capaciteiten van deze functionarissen kan men hun ook zoo nu en dan een wedstrijd in de hoogste afdeeling te leiden geven, waardoor ze dan bestempeld worden met het predicaat van eerste klasse referee. Het hedendaagsch publiek draagt veel bij tot de verwording van onze sport; een groot gedeelte daarvan (onder alle klassen) is zeer chauvinistisch en daardoor onsportief. Hun houding veroorzaakt een geprikkelde stem ming in het veld, hun kritiek op den scheids rechter is zeer onbehoorlijk, terwijl men tel kens gelegenheid krijgt om op te merken, dat de grootste critici niet de minste notie heb ben van de spelregels en de toepassing daar van. Aangaande de promotie van scheidsrech ters moet men niet volgens een vast systeem te werk gaan. d.w.z. zij. die aanleg toonen. kunnen gerust sneller naar voren worden gebracht dan hun minder begaafde colle ga's. In sommige gevallen gebeurt dit ook wel. zoo is een scheidsrechter in twee jaar tijds uit de 4e klasse van den Rotterdam- schen V. B. naar de tweede klasse van den KN.VB. gepromoveerd. Hoofdzaak is. dat een arbiter weet op te treden onder alle om standigheden, daarop komt het veel meer aan. dan dat hij we! eens een fout met de spelregels maakt. De spelers toch wegen een referee al. als hij op het veld komt. Hoewel theoretische kennis natuurlijk zeer noodig is, komt het er voornamelijk op aan. of hij den geest van de spelregels begrijpt, daarnaar en niet zoozeer naar de letter, dient hij het reglement uit te leggen en te volgen. Het zou in dit verband aanbeveling ver dienen, de „aankomende" scheidsrechters niet direct een' competitie-wedstrijd te laten flui ten. doch den candidaten gelegenheid te ge ven zich in proefwedstrijden, hetzij vriend schappelijk of opleidingsmatches, te bekwa men voor hun taak. Dit zou dan moeten ge schieden ten overstaan van een beoordeelaar Ongetwijfeld is de taak van den referee tegenwoordig moeilijker dan voorheen; vroe ger toch werd er over het algemeen wel forsch, doch eerlijk gespeeld. De promotie- en degradatiewedstrijden houden in zich een gevaar voor ruw spel, waaronder de techniek lijdt. In den H.V.B. kent men geen degrada tie-matches. doch wel onderlinge promotie wedstrijden m den vorm van een halve com petitie tusschen de kampioenen, teneinde de sterkste clubs te bepalen. A.s. Donderdag geeft de T.V. Santpoort onder leiding van den heer W. Marsman een uitvoering, waaraan uitsluitend adspiranten zullen medewerken. Ook de kleuters treden dien avond op. De kleine en ook groote meisjes en jongens geven Ieder een nummer vrije oefeningen en een nummer toestelturnen. De groote jongens ver zorgen verder halteroefeningen, de groote meisje wimpeloefeningen en een dansje. Met een groep wordt het programma besloten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7