Operakoor ,U BREUKI Winterreis naar Noorwegen Symphonie-Orkest Schoolknapheid en succes. Storm op Zee. Nieuwe Uitgaven. KENNEMER PENSION- HOUDERSBOND Alfred Sarot TH. WITKAMP Muziekonderwijzeres PRIMA BOEKHOUDER SLAAGT U NOODHULP FLINK MEISJE Werkster gevr. HYPOTHEEK TANDARTSEN KLINIEK TE KOOP GEVRAAGD OPKLAPBEDDEN LIJDERS J WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937 H A A R L E M'S DAGBL'AD Zijn niet altijd verbonden Wanneer een docent na vele jaren lesgeven eens terugblikt en zich afvraagt, wat er zooal van zijn leerlingen is geworden, dan zal hij heel dikwijls tot de ontdekking komen dat zijn knapste leerlingen in het leven niet allen het meeste succes hadden en omgekeerd vele van zijn zwakste pupillen een aardige maat schappelijke positie wisten te veroveren. De schoolknapheid is dan ook geenszins altijd een belofte voor toekomstig succes in het leven en men kan inderdaad tal van voorbeelden aanhalen, die bewijzen dat de zoogenaamde schoolbolleboozen vaak heel middelmatig of zelfs nog minder in het leven terecht kwamen. En omgekeerd. In dit ver band herinneren we ons een Duitsch geschrift, waarin werd aangetoond, o.i. echter verre van overtuigend, dat „Musterschüler" het gewoonlijk niet ver brengen, terwijl de „Schultaugenichtsen" de corypheeën der maatschappij werden. Deze conclusie gaat ons te ver en we kunnen het er dan ook niet mee eens zijn. Steunend op eigen ervaring kunnen we zeggen, dat van onze knapste leerlingen er ongetwijfeld een groot deel uit stekende posities wisten te bereiken en dat van degenen, die het er op school maar zoo zoo afbrachten, zeker enkelen een prachtig succes boekten Th hun later leven, maar dat de meesten daarvan het toch waarlijk niet ver brachten, althans verre van een hooge be trekking etc verkregen. De Ruyter, Bismarck e. a. mogen dan al vaak als voorbeelden wor den aangehaald, wij blijven van meening, dat zulke gevallen geen recht geven om er een regel uit de destilleeren als die, welke de Duitsche conclusie zou moeten opleveren, maar dat ze tot de hooge uitzonderingen blij ven behooren. Een jaar of tien geleden verscheen in het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde een ar tikel van Dr, Herderschée, waarin gegevens stonden over de oud-leerlingen van een mili- taire academie in de Vereenigde Staten. Tot de succesvollen werden o.a. gerekend degenen, die den rang van generaal bereikten. De sta tistiek, loopende over 4000 oud-leerlingen, wees uit, dat van de succesrijksten 32j4 pCt. behoorden tot het beste vierde deel, 26.7 pCt. tot het vierde deel, dat daarop volgde, 23.4 pCt. tot het derde en 17.4 pCt. tot het slecht ste vierde deel. Voorts stond vermeld, dat van degenen, die op school no. 1 waren ge weest. 47.2 pCt. succes behaalden, van de Nos. 2 was het percentage 38.2 en van de Nos. laatst of op een na het laatst achtereenvol gens 5.6 pCt. en 13.5 pCt. Deze cijfers wijzen wel uit en dit stemt aardig overeen met eigen ervaring dat het er dus voor de besten op school geenszins zoo heel ongunstig uitziet en dat de krukken ook later over het geheel een alles behalve fraai figuur maken. Dr. Herderschée, die nog van enkele andere scholen cijfers tot zijn beschikking had, ein digt ten slotte aldus: „De bolleboozen op school hebben dus een goede kans, om later tot de eersten te behoo ren, al brengt ook de helft van hen het niet verder dan tot de middelmaat. Maar zelfs zij, die een zeer slecht eindexamen afleggen, dra gen toch den maarschalkstaf in hun ransel". Deze conclusie moge er ondertusschen zwak ke leerlingen of hun ouders niet toe brengen om maar-te gaan denken, dat het dus met hen ook nog wel goed zal gaan. De meeste zwakke schoolleerlingen toch bereiken zeker niet de beste plaatsen. Natuurlijk zijn er oorzaken voor te vinden en aan te geven, dat schoolsucces en levens succes elkaar lang niet altijd dekken, even min als krukkerigheid in school en in de car rière. De grootste oorzaak is waarschijnlijk wel het feit, dat er voor het slagen in het leven vaak heel andere eigenschappen noodig zijn, die óf niet op school aan den dag tre den, óf zoo ze al ontdekt worden, niet in rap portcijfers worden uitgedrukt en die desniet temin later in de gekozen loopbaan een zeer belangrijke, ja de belangrijkste, zelfs eenige rol spelen. Een tweede oorzaak ligt vaak hierin, dat een kind, na het beëindigen van zijn school jaren een richting wordt opgedrongen, die niet met zijn aard en aanleg in overeenstem ming is en waarin het zich dus ook allicht niet op zijn voordeeligst zal ontplooien. Ouderlijke eerzucht en familietraditie spelen 'in deze vaak een fatale rol. Meer dan eens kan het ook zijn, dat een leerling op school niet tot zijn recht komt, doordat zijn aard niet wordt ontdekt, een aard, die soms diametraal tegenovergesteld is aan wat uiterlijk voor den dag komt. Een jongen, die lijdt aan een minderwaardigheids gevoel, toont zich soms onhandelbaar, lastig, zelfs brutaal. Aanmoedigende woorden doen in zoo'n geval duizendmaal meer dan een hardhandig aanpakken. Als zoo'n leerling later een waar vriend vindt, die hem zijn fei len toont, dan kan hij soms merkwaardig goed terecht komen. Anders.... soms even merkwaardig slecht. Het zijn dikwijls kleine dingen in de op voeding, die de beslissing geven voor een heele carrière, een heel leven, Op de scholen wor den het zij met alle waardeering voor het vele goede gezegd honderden kleine dingen al te vaak en te veel verwaarloosd of niet geteld. Met meermalen fatale of onverhoopt - goede gevolgen. J. BASTIAANS VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. Voor de afdeellng Haarlem en omstreken van de Vereeniging voor Paedagogiek zal prof. R. Casimir in de aula van het Kennemer Lyceum de volgende, voor dezen tijd zeer be langrijke onderwerpen behandelen: 1. Begrijpen en misverstaan op 11 Februari; 2. Conflict en verzoening op 25 Februari; 3. De psychologie van de verhouding der generaties op 18 Maart. (Speciale correspondentie.! WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Handel matig. Londen 8.94J4 Berlijn 73.46. Parijs 8.50 7/8 Brussel 30,81 Vb New York 1.82 5/8 12.— uur 'Londen 8.94?4 Berlijn 73.46. 'Parijs 8.51 1/8 Brussel 30.02 Zwitserland 41.70 Kopenhagen 39.90 Stockholm 46.10 Oslo 44.90 New York 182# Praag 6.37 Vb nd da geht. wieder von Heel, der erfahrene Mann, der heute für's tij vier und fünfzigste Mal das Orangehemd tragt! Wie er lauft! Jetzt passiert er zwei der unsrigen er kommt ins deutsche Torgebiet" Zondagmiddag. Na anderhalven dag vechten tegen een zwaren Oosterstorm slingert de „Bali" van de Fred. Olsenlijn, die de vaste ver binding tusschen Oslo en Rotterdam onder houdt, midden op de Noordzee. De nacht heeft een dikke sneeuwjacht over het schip gebla zen: alles zit onder een korst van ijs. Het dek is onbegaanbaar en van de deklast zijn een aantal, gelukkig leege, tonnen overboord ge slagen. Zoo is de Zondag gekomen. Maar de storm zet onvervaard door. en stampend en slinge rend vervolgt de „Bali" zijn moeilijke reis, Kapitein Grimsgaard is in de rooksalon ge komen en zit nu voor de radio: zoo hooren wij midden op de woelige Noordzee een paar flarden van den voetbalwedstrijd Duitsch- land—Nederland in Düsseldorf. De Noordzee is dit jaar in een zeldzaam slecht humeur. Ze heeft 't „op d'r heupen", zooals in Rotterdam een bootwerker 't kort maar krachtig zei. De eene storm lost den anderen af en in de laatste dagen zijn er ontelbaar velen geweest, die een graf vonden in de golven. Terwijl de „Bali" onrustig verder slingert en af en toe een stortzee over zijn neus of over de rooksalon krijgt, heeft Kapi tein Grimsgaard het over de vooruitzichten. Oslo meldt storm. Flekkeröi-radio geeft dichten sneeuwstorm. TJtsira-radio meldt dat een Zweedsche boot onder de Engelsche kust in nood verkeert en S.O.S. uitzendt. Een Fin- sche 2000-tonner of is het een Rus? heeft een gebroken roer en drijft hulpeloos bij Ry- vingen. Als onze telegrafist het komt mee- deelen wordt het gezicht van den kapitein somber: „Die zullen het zwaar hebben". Ge lukkig, de Marvel", ook van de Olsenlijn seint even later, dat hij bij den Fin in de buurt is en een oogje in het zeil houdt. Doen kan hij niets. Sleepen is door het zware weer onmogelijk en met andere maatregelen moet nog gewacht worden tot de situatie kritiek is: een schip per gaat maar niet zóó van boordMaai de Noordzee „heeft 't op d'r heupen". Verle den week greep ze. vlak onder de Noorsche kust een Zweedsche boot. Eerst het roer. Toen het in stukken was en het schip stuurloos rondzwalkte, kreeg de Noordzee z'n volle pond: stormwinden bliezen den Zweed tegen de stee- nen kust van Noorwegen: toen de dag aan brak stond het schip met d#n achtersteven recht in de lucht: 28 man waren omgekomen. Eén wist met onmenschelijke inspanning land te bereiken Toen hij zoover was, klemde hij zich vast aan een puntigen steen en vroor doodGeen reddingsboot had het klaarge speeld iets voor deze stakkers te doen. De een na den ander moest terug; het weer was te zwaar Nee. dan de „Venus" en de „Leda Die hebben het beter gehad, acht dagen geleden! Die konden 41 man redden van een zekeren dood. ..Maar dat is dan ook wel zoo ongeloofe- lijk knap werk geweest", zegt Kapitein Gnrns- o-aard. terwijl hij de radio nogeens in werking zet om weerberichten op te vangen. Daar is Duitschland weer! „Der Bakhuys geht jetzt mit dem Ball davon! Das kann gefahrhch werden". Grimsgaard heeft er geen aandacht voor. Hij draait verder:: „Snestorm tra Nord- ost" zegt Kopenhagen. „Finsk boat sender sos" zegt Utsira. De „Bali" slingert verder, links, rechts, voorover, achterover. „Ja, met die Venus en die Leda" zegt Grnnsgaaid dat was werk!" Twee booten, de een met 18 de andere met 23 man, waren m nood. Er was geen bijkomen aan. Maar de kapi teins van de „Venus" en de „Ledatwee ouwe rotten - hebben er toch een gooi naar gedaan. Ze zijn met 20 knoopen op de kust aangekoerst, en alleen een zeeman weet hoe «evaarlitk het is om bij vliegenden storm vlak onder de kust te gaan manoeuvreeren. Maar 41 man moet je ze dan laten verrek ken in zulk weer? De kapiteins hebben een plan gemaakt, al telegrafeerend met elkaar. Tweemaal 8 vrijwilligers zouden ze oproepen om met een reddingsboot van boord te gaan. Allemaal aantreden. Vijïtig Percent kans jongens, wie durft? Wie? iUlemari! Geen man op de „Venus geen uian p .Leda" of' hij meldt zich: graag! Acht kerels van de Venus wagen den sprong, maar in de laatste seconde springt er een negende bij. ik kon het niet laten, kapitein zal kij la ter zeggen. Van de „Leda" gaan er ook acht. En het is gelukt! Met verachting van alle ervaar, en terwijl de beide kapiteins wonde ren van manoeuvreerkunst vertoonden, ïs een liintie aan de twee booten m nood vast0e- Xkt. eS daarlangs trekken - man van de wrakken naar de veiligheid^ De kapitein van een der twee schepen 111 nood is in den vliegenden storm van de trap gesla gen. Beide dijbeenen gebroken Hij wordtm een zeildoek gedraaid en Twee dagen ligt hij al, opgespalkt en m ïazenoe pijn Maar als hij behonden over is vra.agt-ie alleen maar een sigaret Vrijdag kwam de Venus" met de „Leda" m Beigen. Aan haven stonden duizenden en ze zon°"en het Noorsche volkslied. Zateraag waren de twee kapiteins In Oslo op het. Slot. Koning Haakon gaf hun het cb™"aI^e"rl kruis van de St.-Olav. Dezen keer had de Noordzee het spel verloren Kapitein Grimsgaard doet het vei naai zonder versiering. Het spreekt voor zichzelf. Dan draait hij Duitschland weer voor trekt een oliejas aan en zeelaarzen en gaat de ron- le doen. De telegrafist komt. Nieuws. De Marvel", die op den Fin zou passen, heeft pen roerketting gebroken en is in den sneeuw- Sm de ander kwijtgeraakt. .Assistentie EEN ZELDZAME ZONSVERDUISTERING OP 8 JUNI. NEW-YORK. 8 Februari 1937. Sinds 1200 jaar heeft er zich niet zulk een langdu rige zonsverduistering voorgedaan, als op den 8sten Juni van dit jaar zal zijn waai te ne- nlHet best zal deze belangwekkende verduiste ring zijn te zien op eenige plaatsen aan de kust van Peru. De Amerikaansche sterrekundigen zijn reeds bezrt met de samenstelling van de expeditie die zich naar Peru zal inschepen. Geheel nieuwe en buitengewoon kostbare waarne- mingsinstrumenben zullen daarbij gebezigd worden. De volledige verduistering zal zeven minu ten en vier seconden duren, in welken tiyl men tal van metingen hoopt te doen, als ten minste de weersomstandigheden gunstig zijn, hetgeen niet steeds het geval is. (K.W.P.) wordt dringend gevraagd. Allright. Wij gaan al. Grimsgaard verandert den koers. Bui ten huilt de storm en de sneeuw jaagt hori zontaal over het water. Zoeken! De Fin heeft geen radio. De „Bali" gaat kruisen, uren lang. Kristiansand wij hadden er Zondag in de vroegte al moeten zijn is vergeten. Stampend en slingerend zoeken wij, tevergeefs. Dikker wordt de sneeuwjacht, zwaarder de zeegang. Het geval is hopeloos. Tegen middernacht geeft Grimsgaard op: er is geen zoeken aan. Wie zal zeggen, waar de kerels ronddobberen? De „Bali" zwaait naar Kristiansand. Tegen vier uur Zondagnacht loopt hij binnen. De Maandagochtendbladen vertellen niets over het lot van den Fin. Vergaan? Wie zal het zeggen? De Noordzee ..vriendelijk ruischend", zegt ons kinderversje heeft 't „op d'r heupen". Straks gaan wij weer naar buiten, via Sande- fjord naar Oslo. Grimsgaard komt met de weerberichten: storm, storm, storm.... Wij komen anderhalven dag te laat aan. Maar wat doet het ertoe? Terwijl wij hier lossen, vechten ginds, buitengaats, anderen tegen de Noordzee; misschien keeren zij nooit meer terug STANDVASTIGE LIEFDE NA 50 JAAR BELOOND, Italiaansche bladen bevatten een bëricht uit het Roemeensche stadje Chrisinau. waar in verhaald wordt van een zeldzame liefde, die meer dan 50 jaren standvastig bleef en dezer dagen eindelijk tot de vurig begeerde echtverbintenis geleid heeft, aldus de Kath. Wereldpost. De bruidegom is intusschen de 90 reeds gepasseerd en de eens zoo knappe Vera Diacenco telt thans reeds meer dan 80 lentes. In 1877 leerde kapitein Marzac van de lijf wacht van den Tsaar op weg naar het Russi sche oorlogstooneel op een bal, dat door den gouverneur van Bessarabië gegeven werd de eenige dochter kennen van den grootgrond bezitter Diacenco. De jongelui beloofden el kaar te zullen trouwen, doch toen de kapi- ten twee dagen later aan vader Diacenco de hand van zijn dochter kwam vragen, werd hij afgewezen. Het regiment waar Marzac bij ingedeeld was streed een tijdlang in Bulga rije doch later werd hij naar een garnizoen- stad in Siberië overgeplaatst. Bij het uitbreken der Bolsjewistische revo lutie moest hij de vlucht nemen en daarmee begon een lange avontuurlijke lijdensweg, die door bijna alle landen van Europa liep. Op zijn zwerftochten belandde hij ook in Monte Carlo, waar hij aan de speelbank zijn geluk beproefde en een heel vermogen bemach tigde. Daarna stelde hij onmiddellijk alles in het wer.k om te vernemen of Vera Diacenco nog in leven was. Dit bleek inderdaad het ge val. De kapitein aarzelde niet zijn beminde, die door den wereldoorlog straatarm was ge worden, ten huwelijk te vragen en zoo ge schiedde het dat beider wénsch van vijftig jaar geleden toch nog in vervulling ging. „Anarchie heerscht in Barcelona". Fransche radicaal-socialisten rapporteeren hun bevindingen. Vier leden van de Fransche radicaal-socia listische Kamerfractie, die een- korte reis in Catalonië hebben gemaakt, hebben in een ver gadering der fractie verslag uitgebracht. De indruk, dien zij op hun reis hebben ge kregen, is volgens Havas, min of meer on gunstig, vooral door de anarchnie, die vol gens hen te Barcelona heerscht. Het komt hun voor. dat generaliteit haar gezag heeft verloren en dat de macht is overgegaan in handen van de anarchistische organisatie „Iberische anarchistische federatie". Zij zijn van meening, dat de strijd reeds geëindigd had kunnen zijn, indien niet vrijwilligers het land waren binnengekomen, want aan beide zijden nemen steeds minder Spanjaarden aan den oorlog deel. Zij hebben tot hun leedwezen moeten opmerken, dat te Barcelona de groot ste wanorde heerscht. Ze hebben Valencia niet kunnen bereiken, daar de autoriteiten niets hebben gedaan ter vergemakkelijking van hun reizen in Barcelona of elders. De conclusie der leden is, dat de politiek van niet-inmenging met gestrengheid gehand haafd moet worden en dat onder de bestaande omstandigheden geen betrekkingen met Cata lonië moeten worden aangeknoopt. Een der heeren, Galiand, gaat nog verder en zegt, dat hij, indien hij zou moeten kiezen tusschen links en rechts, het bewind va<n Franco de voorkeur zou geven, hoewel naar zijn mee ning slechts een liberaal bewind de orde in Spanje zou kunnen herstellen. Havas meldt inader, dat verscheidene leden van de radicaal-socialistische groep eenig voorbehoud hebben gemaakt ten op zichte van de verklaringen hunner collega's. Zij meenen dat, zonder partij te kiezen in de binnenlandsche politiek van Spanje, de schepping der onafhankelijke Catalaansche republiek, die vrij is van eiken buitenlandschen invloed, op geen principieel verzet van de zijde van Frankrijk mag stuiten. Het is waarschijnlijk dat de leden na ondep.7 ling overleg te hebben gepleegd, een gemeen schappelijke verklaring zullen publiceeren. Prof. Mr. Dr. Leo Polak: „Sexueele Ethiek". In de reeks publicaties van de afdeeling Nederland van den Wereldbond voor Sexueele Hervorming is bij N.V. Kosmos te Amsterdam verschenen ..Sexueele Ethiek" van de hand van Prof. Mr. Dr. Leo Polak. Het bestuur van den Wereldbond heeft reeds een groot aantal bruchures uitgegeven over suxueele vraagstukken. De schrijvers van deze boekjes worden door het bestuur van den bond geheel vrijgelaten in de behandeling van hun onderwerp, In het voorwoord spreekt het bestuur als doel van den bond uit: „Mogen deze brochures het hunne doen om veel on- noodig leed te verzachten, om de atmosfeer van het maatschappelijk leven reiner, den mensch gezonder en levensblijer te doen zijn". G. van Nes-Uilkens: Duikelaartje, 18e druk; Het verlaten eibernest. 6e nest, 6e druk; De jonge jaren van de Bergmannetjes, 5e druk. Van Holkema en fWarenaorf, Amster dam. Bij het herlezen blijken de boeken van me vrouw Van Nes-Uilkens nog maar weinig aan frischheid en leesbaarheid te hebben ingeboet. Dat haar lezers daar ook zoo over denken blijkt wel daaruit, dat van Duikelaartje nu reeds de 18e druk verschijnt. Dr. Ir. E. M Bunge: In het schijnsel van de mijnlamp. Andries Blitz, Amsterdam, Een aardig en leerzaam boek over het mijn wezen, kennelijk geschreven met veel kennis van zaken, zonder daarbij in een droge en on interessante opsomming van feiten en getal len te vervallen. Het ontstaan van de steenkool, de opbloei van ons mijnbedrijf, het leven en het werk in de mijn, zoowel als in het bovengrondsche be drijf, de fabricatie van bijproducten, alles wat maar met het mijnbedrijf samenhangt wordt op onderhoudende en leerzame wijze beschre ven. Een groot aantal foto's en vele teekeningen tusschen den tekst lichten het beschrevene op prettige wijze toe. Antisemitisme en nationaal- socialisme. Sinds eenigen tijd bestaat er een Comité van Waakzaamheid, gevormd door anti-natio- naalsocialistische intellectueeleri. De werkzaamheid van dit comité uit zich o.a. in het doen uitgeven van brochures, die het nationaal-socialisme van verschillende ge zichtspunten uit behandelen. Vele bekende landgenooten werken hieraan mede. Als num mers 1 en 2 zijn reeds verschenen „Het na tionaal socialisme als geestelijk gevaar" door Prof. Dr. Ph. Kohnstamm en „Katholicisme en Nationaalsocialisme" door Anton van Duin kerken. Bij de uitgevers Van Gorcum en Co. te Assen is thans ook brochure no. 3 verschenen, die samengesteld is door het comité en als titel draagt „Antisemitisme en nationaalsocialisme in Nederland". Franz Oppenheimer: ,,De tierde weg". Philip Ray heeft het boek van Franz Op penheimer, „De derde weg", vertaald. Deze uitgave is van A. W. Sijthoff's U. M. De derde weg. die „door het geheele volk als de weg der redding moet worden ei'kend", is de bevrijding der menschheid, wanneer ook de grond, het erfdeel der geheele menschheid, „de eenige voorwaarde voor alle zelfstandig heid en economische vrijheid, uit de feodale ketenen zal zijn verlost". Dit is het beginsel waarop Oppenheimer zijn boek heeft geschre ven. Volstrekt eenige en alge- meene kennisgeving Heden overleed onze beste Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Gerardus Hendrikus Prinsen Geerligs eerder weduwnaar van Hendrika Tijl, in den ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam: L. C. PRINSEN GEERLIGS-LUBER Haarlem, 10 Februari 1937 Kleverparkweg 182 De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag 13 Febr. a.s. te 12 uur op de Algem Begraafplaats, ing. Kle verlaan te Haarlem. Verzoeke geen bloemen. Selien Regensburg-Mok Tandarts Praktijk hervat. Spreekuur: Maandag t.m. Vrijdag van 13 uur en volgens afspraak verzorgen. Garderobe Keeren Repareeren Stoppage van Uw kleeding. Inlichtingen in onze winkels NOG KORTEN TIJD 20 KORTING STOOMEN - VERVEN. Waar zoek ik Kamers Pension? Natuurlijk bij den KONINKL. GOEDGEKEURDEN voor Haarlem en Omstreken Zijlweg S3, Tel. 11712 OtKcLat dit de Bond is voor goede en beschaafde adr. professeur de francais (diplome de Paris) GASTHUISSINGEL 26 R. Telefoon 14.110 44 P. KIESSTRAAT TEL. 11615 Piano-, Orgel- en Theorielessen Spreekuur: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u. en volgens afspraak b. z. a. voor bijwerken en inrich ten van boeken v. bill. cond. Kle verparkweg SO, Tel. 16107. NU IS HET TIJD uw rijwiel in- of uitwendig te laten nazien of in te ruilen voor een nieuw of 2de handsch rijwiel. Wij hebben no. I kl. merken w.o. B.S.A., Simplex, Raleigh, Humber, Fongers enz. De prijzen zijn nu nog niet verhoogd. Zie de étalage. A. KOELEMEIJER, Breestraat 3 Speciaal in abonnementsrijw. Vraagt U eens prijsopgaaf. voor Dames en Heeren met be hoorlijke stem. Aanmelding: Wilhelminastraat 51, Tel. 15691 ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL N. Gracht 74 Tel. 13815 Meubilair- en Inboedel-Veiling VRIJDAG 19 FEBRUARI waarvoor dagelijks Goederen kunnen worden ingebracht of afgehaald. BIJ VEKO ZIJLSTRAAT 98 Gevraagd in zaak FLINK MEISJE voor telefoon- en kantoorwerk zaamheden, tevens genegen lichte huishoudel. bezigh. te verrichten. Br. met opg. van verlangd sal. onder no. 6219 bur. van dit blad Gezocht een jonge flinke WERKSTER Aanmelden 8-9 Donderdagavond v. Ostadeplein 1, Heemstede gevr. v. direct, van 8—8 uur. Aanm. Donderdagavond Joh. Wagenaariaan 5, Heemstede gevraagd, in klein gezin, netjes kunnende werken, van 9 tot 4. Platanenlaan 5, Bloemendaal voor Vrijdags (om de 14 da gen). Orionweg 34 Flink Hollandse!) dagmeisje gevr., niet beneden 18 jaar, v. g. g. v., van 8.15 's m. tot 7 uur 's av. Zich aan te melden Kle- verlaan 111, Bloemendaal, 's avonds na 7 uur. Gevraagd van particulier (geen tusschenp.) 5000.- a 4',< pCt. rente. Onderpand stalen dek schuiten. Br. no. 6220 bur. van dit blad Duitsch. Fransch, Eng. Opl. voor AKTE L. O. en alle Prakt ijk-Examens f 4.per maand Dr. OTTO KLIPP Kleverparkweg 142 Tel. 13269 Haarlemsche GED. OUDE GRACHT 11 t.o. Postkantoor Tel. 15935 Spreekuren: dagelijks 3-5, bo vendien Ma., Wo.. Vr. 9-11 v.m. en 7-9 n.m. en volgens afspraak. Behandeling tegen matige vast gestelde tarieven. UITSLUI TEND door TANDARTSEN. meubelen en net gedr. kleeding Overbeek, Jansweg 59 tel. 13256 Colberfcosiuum te koop aangeb. 12, en een jongenspak met lange pantalon. Tetterodeweg l, Overveen. voor Dames en Heeren instru mentalisten. Repetitiedag voor- loopig Zaterdags van 3—5 uur. Aanmelding: Wilhelminastr. 51, Tel. 15691 Hebt gij als particulier iets te vragen of aan te bieden. Een GROENTJE in HAAR LEM'S DAGBLAD is het beste middel. een- en twee-persoons grootste sorteering en dc laagste prijzen DIVANS vanaf 7.25 LAAT UW VEEREN BEI) 3-DEELIG MAKEN. Opmaken en bijvullen van Kapokmatrassen, Zeer voordeelige prijzen, doch boven alles prima bewerking Indien gewenscht in 1 dag retour Gebr. v. Dulvenboden Ged. Oude Gracht 108-118 Speciale Beddenzaak 118 Telef. 17165 Denkt er aan dat MORGEN en VRIJDAG zitting wordt gehou den te HAARLEM. Hotel „Spoor- zicht", (Stationsplein 20). WILT U WEER WERKEN al« voorheen, even als zoovelen die zoo lang breuklij der waren en thans zonder on gemak van hun breuk weer hun werk doen? Zoo ja, breng onzen deskundige dan een bezoek Ver zuim deze gelegenheid niet! l.aat U een Apparaat aanmeten en probeer het TIEN VOLLE DA GEN voor onze rekening. Spreekuren: 10 v.m. tot 7 n.m» BROOKS RUPTURE APPLIANCE CO. Singel 25 (2223F) Amsterdam C. E. Brooks Officiëele (Crisis) Bekendmaking INSCHRIJVING BAK- EN BRAADVET De Nederlandsche Zuivelcen- trale, afd. Margarine, Vetten en Oliën, Laan van Meerder- voort 84 te 's-Gravenhage brengt ter kennis, dat zij, daar toe gemachtigd door den Minis ter van Landbouw en Visscherij, een inschrijving heeft geopend voor de levering van bak- en braadvet, dat bestemd is om te worden gedistribueerd als goed koop vet door het Departement van Sociale Zaken. De inschrijving staat open voor alle belanghebbenden, die bij genoemde Centrale zijn ge organiseerd. De termijn van inschrijving sluit Woensdag 17 Februari 1937 des voormiddags te 9 uur. Uitnoodigingen zijn gisteren verzonden. Degenen, die be langhebbende zijn, tevens bij de Nederlandsche zuivelcentrale georganiseerd, doch geen uit- noodiging en formulieren heb ben ontvangen, kunnen zich ter verkrijging daarvan tot de Ne derlandsche Zuivelcentrale. afd. Margarine, Vetten en Oliën wenden. 's-Gravenhage. 9 Febr. 1937 DANSBAND GEVRAAGD voor ZATERDAGS en ZONDAGS, 4 a 5 personen. Opgaaf van te bespelen instrumenten en prijs onder nr. 6223 aan het Bureau van dit Blad. Bekend AUTO-REISBUREAU te dezer stede zoekt voor het a s reisseizoen een ETALAGE OF GEDEELTE daarvan voor haar reclame. Tevens VESTIGING van Agentschap Brieven met prijsopgave onder nr. 6222 aan het Bureau van dit Blad.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3