H.D.* Uit Haarlem's Gemeenteraad. VERTELLING Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Voorkom GRIEP neem'«"AKKERTJE" PONDER DA'G 11 FEBRUARI 1937 HSSRI'E m*s dagbead Geen verlaging van den canon voor erfpachtsgronden, Voorioopig geen nieuw onderzoek naar den voedings' toestand in gezinnen van Haarlemsche werkloozen. Wel een nieuw onderzoek naar den gezondheidstoestand van de schoolkinderen. Gistermiddag vergaderde de gemeente raan van Haarlem. Voorzitter: Wethouder W. Roodenburg. Hamerstukken Ingekomen is een verzoekschrift van Me vrouw A. M. HuijkmanHeilo om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Dr. Huet school. Wordt verleend Zonder stemming werden de volgende voor Stellen aangenomen: Voorstel betreffende de balans enz. van de Woningbouwvereeniging „Spaarnoog". Voorstel betreffende de rekening en ver antwoording over 1936 van de Ve'eeniging „Kindervoeding". Voorstel tot uitneming uit het grondbe drijf van verschillende voor den openbaren dienst bestemde stukjes grond Voorstel inzake voldoening aan de ver- eischten voor openbaren weg enz. voor gron den in de omgeving van den Vondelweg. Voorstel tot aanvaarding in erfpacht van grond bij de Jan Gijzenvaart. Voorstel tot verkoop van grond; a. aan Gebr. van Schuppen aan de Vorsterman van Oyenstraat; b. aan A. J. Bastiaenen en A. G. Lubken aan de Delftlaan. Voorstel tot ruiling van grond met Mr. J. Deenik aan het Kenaupark. Voorstel tot toekennen van vergoeding in gevolge de Lager Onderwijswet 1920r bedoeld resp. in art. 101 eerste lid en art. 101 negende lid. Voorstel tot het verleenen van medewer king aan de verhooging van het hekwerk der bijzondere school aan de Rozenhagen- straat 5. Voorstel tot het verleenen van medewerking voor uitbreiding met één leslokaal van de bijzondere school aan de Louise de Coligny- straat. Voorstel tot wijziging van het reglement voor de gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs. Voorstel tot wijziging van wachtgeldrege lingen. Voorstel tot instelling van een rechtsvorde ring tegen de firma C. en J. Swaanswijk inzake onteigening van hun perceel aan de Raaks. Voorstel tot wijziging van de verordening voor de levering van gas. Voorstel tot aankoop van het perceel An- toniestraat 50. Bruggeld. B. en W. stelden voor geen bruggeld te heffen voor de nieuwe Buitenrustbrug. De heer Castricum (r.-k.) vond het beter in het algemeen de bruggelden te ver lagen en dus niet alleen de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne vrij te stellen. Nog beter zou zijn, het geld dat daaraan be steed wordt, te bestemmen voor de verlaging van de tarieven van gas en electriciteit. De heer Roodenburg. wethouder, zei dat de nieuwe brug vrijgesteld wordt om te voorkomen dat door de opening van deze brug de lasten op de schipperij worden ver zwaard. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. G ezond hcidstoestand werkloozen. Behandeld wordt een brief van B. en W. naar aanleiding van de bekende vragen van het raadslid Noordhof f (S.D.A.P.) aan gaande het instellen van een onderzoek naar den voedings- en gezondheidstoestand der werkloozen. waarin zij in overweging geven, niet tor dat onderzoek over te gaan. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) was door dit voorstel van B. en W. teleurgesteld. In de laatste twee jaar heeft in de groote steden geen onderzoek plaats gehad, zoodat onzeker heid en ongerustheid bestaan over den toe stand in de gezinnen der werkloozen. B, en W. hebben geen enkel woord besteed aan de veranderingen, die er hebben plaats gehad sinds de laatste onderzoekingen. Na dit onderzoek zijn de steunnormen naar beneden gegaan. Er bestaat inderdaad gevaar voor on dervoeding. Het onderzoek der Staatscommissie naar de ondervoeding, dat nu plaats heeft, loopt alleen rover het platteland. Voor de steden heeft dit dus geen voldoende waarde. In Friesland heeft een onderzoek uitgewezen, dat er 50 pCt. der kinderen ondervoeding aangaf, zoodat daar aangedrongen wordt op schoolvoeding. Wij hebben te Haarlem schoolvoeding, maar de vraag rijst; „als het met de kinderen zóó slecht is. mag dan niet aangenomen worden, dat de ouders het nóg slechter hebben?". Door den val van den gulden is er een stij ging van enkele procenten van de prijzen der levensbehoeften. Zijn B en W. voornemens te Haarlem een nieuw onderzoek in stellen naar den voedings- toestand van schoolkinderen? Hoe staat het met de door den Minister toe gezegde verstrekking van goedkoope levens middelen? Spreker heeft den indruk dat er weinig wordt verstrekt. De heer Peper (communist) vond ook re den om te Haarlem een onderzoek in te stel len naar den tegenwoordigen voedingstoe stand in de huizen der werkloozen te Haar lem. Het onderzoek zou. volgens B. en W. f 2500 kosten, maar dit geld zou goed besteed zijn. De heer Roodenburg c.-h.)wethou der. antwoordde dat opnieuw een onderzoek zal plaats hebben naar den toestand der schoolkinderen De directeur van den Ge- neeskundigen Dienst heeft daarvoor reeds voorbereidingen gemaakt Het gemeentebestuur heeft een onderhoud aangevraagd bij den Minister om aan te drin gen op spoedige verstrekking van goedkoope levensmiddelen. Als het rapport der Staatscommissie niet voldoende inlichtingen over Haarlem brengt, zal het college van B. en W. alsnog overwe gen om hier ter stede zelf een onderzoek in te stellen. De heer Noordhoff: Ik ben tevreden gesteld door dit antwoord. De erfpachtscanon. In behandeling komt het bekende voorstel v?„ Wn'za k .RA en K1 e (R.K.) Inzake den erfpachtscanon, waarbij zii m overweging geven. B. en W. uit te noodi- g--- aanzien van de uitgegeven of nog uit te geven gronden in erfpacht zoodanige bepalingen te maken dat de erfpachtsanon i vóór het einde van een tienjarig tijdvak kan worden herzien en dat de bepaling van het bedrag van dien canon zal liggen binnen de grenzen van 4 tot 6 van de waarde van den erfpachtsgrond ten tijde der uitgifte. B. en W. adviseeren den Raad het voorstel van de heeren Wolzak en Klein niet aan te nemen. De heer Wolzak (A. R.) erkende dat en W. wel aandacht besteed hebben aan het door hem gedane voorstel, maar het college verloor zich daarbij in onderdeelen, bijzaken, De wijze van bestrijding is vreemd. De eenige vraag die behandeld moet worden is deze: Is 't billijk dat de erfpachtscanon, die in 'n du ren tijd is vastgesteld, verlaagd wordt? Is het te doen een canon te handhaven die in geen verhouding staat tot de tegenwoordige huren? Er worden door B. en W. bezwaren geop perd tegen een schommelenden canon. Maar spreker heeft dit bezwaar willen ondervan gen door de grenzen te stellen tusschen 4 en 6 pet. B. en W. vreezen, dat er dan voor de erfpachtsgronden geen hypotheek te krij gen zal zijn. Maar het is nu reeds moeilijk zoo'n hypotheek te krijgen. Bovendien hebben de directeuren van hypotheekbanken beslo ten geen hypotheek op nieuwe erfpachts gronden te verleenen zoolang de oude canon niet verlaagd is. Als B. en W. het voorstel van spreker gun stig gezind waren, zou er een weg gevonden kunnen woeden. Er zou een goede stap ge daan worden om te komen tot vrede tusschen gemeente en erfpachters. In 1919 hebben B. en W. aan den raad ge schreven dat voorioopig voor erfpacht een rente van 6 pet. moest worden vastgesteld in verband met de hooge rente die de ge meente zelf moest betalen. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Is de wethouder van Openbare Werken het eens met alle argumenten, die nu door het college van B. en W. worden aangevoerd tegen sprekers voorstel? Die wethouder heeft in 1925 in den raad gezegd, dat de canon bepaald wordt door rentetype en grondprijs. De canon moet zoo vervolgde toen de heer Reinalda belangrijk naar beneden Hij zei dat toen de gemeente 5 pCt. voor haar geld betalen moest, Is de heer Reinalda nu tot andere gedachten gekomen? Nu put het college van B. en W. zich uit in het opsommen van bezwaren. Spreker handhaafde zijn voorstel, hij sprak daarbij de hoop uit, dat Haarlem in de erf pachtskwestie een goed voorbeeld voor de ge meenten zal geven. De heer Klein (R.K.) verdedigde even eens het vöorstel. Het is nu zeer moeilijk om huizen, die op erfpacht staan, te verkoopen. Waarom grijpen de voorstanders van het erf pachtsstelsel nu de gelegenheid niet aan om een belangrijke verbetering in het stelsel in te voeren? De heer Westerveld (S.D.A.P.) wees er op, dat de menschen, die in den loop der jaren grond gekocht hebben, ook belangrijke verliezen geleden hebben. De koopers kunnen de gemeente toch ook niet om schadevergoe ding vragen. Koopers hebben verloren en als de erfpachters ook verliezen, is dat niet meer dan billijk. De gemeente heeft zelf ook op haar gronden veel verloren. Contract is contract, ook wat erfpacht aangaat. Uitvoering van het voorstel Wolzak-Klein zou op onoverkomelijke bezwaren stuiten. De heer Van der Wall (C.H.) be streed ook het prae-advies van B. en W. Er kunnen bezwaren zijn tegen een schommelen den canon, maar er is wel iets te zeggen voor een verlaging van den canon. De heer Klein Schiphorst (R.K.* meende dat zeker 70 pCt. van de huizen, die op erfpacht zijn gebouwd, in handen zijn van hypotheekbanken. Als dus de eigenaars niet jeholpen worden door een verlaging, dan voel de spreker er niets voor. De heer B ij v o e t (R.K.) heeft in het prae- advies van B. en W gemist de behandeling van den kern, namelijk of men een vasten of schommelenden canon moet hebben of, als men tot een ander stelsel komt, de nieuwe re geling ook toe te passen is op bestaande erf pachten. Oorspronkelijk werden alleen gronden in 1II1IIIIIIII1II1IIIIIH1IIIIIIIIIIII1IIIIIII1I1II1IIIIIII1 De Dorpsheks. JUDITH VON GADOW. In de laatste kleine woning van het dorp Wüstenhagen woonde een flink uit de kluiten gewassen grijsharige vrouw, die Line Suhr heette. Het huisje was klein, maar helder, het vee een paar geiten en een varken was goed verzorgd en de kleine groente- en bloementuin een lust voor de oogen van eiken voorbijganger. Het ging de vrouw, materieel gesproken, goed, want zij was spaarzaam en vlijtig Bovendien zocht iedereen op gleden voet met haar te blijven, omdat zij allerlei wist en kende, waarover noch de dokter noch de veearts beschikten. Line Suhr kon ..belezen''. Als, tot zelfs twee mijl in den omtrek, iemand pols of enkel had verstuikt of door de een of andere ziekte aangetast was. dan werd zij gehaald en de persoon, dien het aanging, kon zeker op ge nezing rekenen. De arts in het naburige stadje wist dat natuurlijk wel, maar was verstandig genoeg er niets van te zeggen. Veeleer stuurde hij menschen. die een huid ziekte hadden, naar haar toe. omdat ze dan eerder beter werden dan wanneer ze onder zijn behandeling waren. Zij berekende haar patiënten niets, maar wat men haar gaf, nam zij met een ernstig, strak gezicht, zon der een woord van dank aan. Ook paarden en koeien kon zij beter maken, en menige boer riep liever haar hulp in. dan die van den veearts. Line, die eens zeer mooi ge weest moest zijn. had een beeldschoone doch ter. die op de boerderij van het landgoed diende. Den vader kende men niet. Het praatje ging dat de als ritmeester gesneu velde jongste broer van den landheer de vader was geweest Line was kamermeisje op het. slot, toen de ander een elegante, lichtzinnige luitenant, was. Maar Line zweeg daarover ook teger haar dochter. Op 'n dag sloeg het meisje zich bij liet houthakken diep met den bijl in den voet. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF 16726 vflnaf - met Sarantie, pijn- vanar T oo. loos trekken lr,begr öESLIS'l PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur Zaterd 912 uui Avondspreekuren Dinsdag. Woensd en Donderd v 7—9 o (Adv. Ingez. Med.) erfpacht gegeven die voor cultuur gebruikt zouden worden. De opzet was dat de over heid uiteindelijk te laten profiteeren van de waardevermeerdering van den grond. In den canon moet men een huur blijven zien. Daarom is het verkeerd een huur vast te stellen voor een tijd van 75 jaar. Billijkheid en redelijkheid eisc'nt. dat de canon meer afhankelijk gesteld moet worden van de wisselende omstandigheden. Er moet dus een nadere uitwerking gegeven worden van de gedachte om tot een schommelenden canon te komen. De quaestie of men vroegere erfpachters ook moet laten deelen in "de verlaging- van den canon hangt af van de vraag of de canon indertijd bepaald is door den rente voet van dat oogenblik af dat toen al reke ning gehouden is met eventueele daling en rijzing van de geldmarkt in de toekomst. In het eerste geval dan is er veel voor te zeggen voor een verlaging. Men kan zonder meer niet tegen de erf pachters zeggen: contract is contract. De rechtsopvatting in deze is den laatsten tijd belangrijk gewijzigd. De heer Drilsma (s.d.a.p.) zei, dat in den loop der eeuwen het begrip erfpacht be langrijk gewijzigd is. Er is een nieuw erf- pachtsteLsel gekomen dat niet veel meer te maken heeft met het oude stelsel der Ro meinen en Germanen. De wet komt altijd achter bij de praktijk. Het gaat niet. aan den canon te vergelijken met een huur, evenmin met eigendom. In het .algemeen zijn spreker en zijn partijgenooten voorstanders van de gedachten, dat contracten gewijzigd moeten kunnen worden als de omstandigheden zijn gewijzigd. Wij huldigen in het algemeen niet het stelsel „contract is contract". Dat is het standpunt van de oud-liberalen, Ook de par tijgenooten van den heer Wolzak zijn daar van steeds verdedigers geweest. Waarom wil de heer Wolzak nu in eens een uitzondering- maken voor de erfpachters? Als het huur betreft zijn het in het alge meen notarissen en advocaten die zeggen: „contract is contract". In het stelsel dat nu door onze wetgeving aanvaard is, past het niet om alleen voor de erfpachters een uitzondering te maken. Wil men dat. dan moet de landsregeering het ge- heele contracten-recht wijzigen en de moge lijkheid openen om contracten te verande ren in verband 'met de veranderde tijdsom standigheden. Er is wel een wijziging gekomen in de uitlegging der erfpachtcontracten en hypo theek-overeenkomsten, maar die crisis maatregelen zijn door de Kamer aangenomen Als men zoo'n zelfde uitzondering wil maken voor de erfpachters, dan moet het initiatief uitgaan van het parlement. De heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder zei, dat spreker in vroeger jaren over de erf pacht sprekend als woordvoerder van dit college van B. en W. is opgetreden. Het erfpachtstelsel in Haarlem lijdt aan bloedarmoede omdat er niet veel gronden in het bezit der gemeente waren die in cultuur gebracht konden worden. Het college van B. en W. heeft geen be- Dagelijks wordt ook Gij ermee besmet. Voorkom verdere narigheid. Bestrijdt eiken avond het dreigend gevaar: (Adv. Ingez Med.) De huishoudster kwam met 'n verbandkistje aanloopen en wilde den dokter laten halen. Maar dat wou Hedwig niet: zij vroeg rustig en kalm om haar moeder te laten komen. Deze kwam, bleef vijf minuten met haar dochter alleen; dan ging zij onbewogen heen met een paar onverschillig doorheen gewor pen woorden, dat de voet weer m orde was en dat het meisje wel weer aan 't werk kon gaan. Hedwig had inmiddels haar wollen kous over de niet meer bloedende wonde ge trokken en nam. of er niets gebettrd was. haar arbeid weer op. Maar toch moest ze spoedig haar betrek king opgeven Zij was een beetje te familiaar geworden met den jongen candidaat, die als huisonderwijzer aangestold was. De candidaat moest hals over kop weg' en Hedwig eveneens. Den volgenden dag ontmoette Line den landheer, die over de dorpsstraat reed. Zij groette hem op haar manier, waardig en eerbiedig. Dan trad zij op het paard toe, dat, zijn berijder niet gehoorzamend, stil bleef staan, en zei: „Meneer de baron, hoe gaat het toch met uw nieuwen dekhengst?" De landheer wist niet. wat hij van zoo'n dwaze vraag moest denken en reed onwillig verder. Maar toen hij op den hof kwam. liep de koetsier haastig op hem toe en deelde hem mee. dat de hengst in een langen, roestigen spijker had getrapt. Terstond werd Line Suhr ontboden, die echter weigerde te komen. De veearts kon niet helpen. De kostbare hengst moest afgemaakt worden. Hedwig kwam op een groote boerderij te dienen, waar zij den knechten en boeren zonen in de buurt den rug toekeerde. Bij ieder dansfeest vonden messtekerijen plaats, en elk oogenblik werd er 's nachts onder haar venster bloedig gevochten. De pastoor hoorde er van en kwam om haar op het gemoed te werken. Hij was een goed, maar geen practisch man; overdag werkte hij aan zijn preeken en eerst des avonds laat be zocht hij zijn gemeentenaren. Toen hij bij Hedwig kwam lag zij al le bed. De pastoor hield het voor onbetamelijk bij haar in de kamer te gaan. ofschoon hij een oude man was: derhave zette hij zich op de naar bo ven voerende ladder, liet de slippen van zijn lange, zwarte jas tusschen de sporten han gen en begon, na alle deuren opengezet te hebben, zijn sermoen. Hedwig lag boven, in haar dik veerenbed te stikken van 't lachen, en beneden in de kamer, bij de geopende deur zal boer Rohm ni'^muilend en on zichtbaar in een wolk van tabaksrook. Natuurlijk werkte de strafpredikatie niets hoefte nu te gaan spreken over het erfpachts stelsel, alleen zijn aan de orde het voorstel Wolzak-Klein om de canon te wijzigen. Haarlem heeft geen canon die nooit wijzigt, maar in de verordening is die wijziging bonden aan den termijn van 75 jaar. Iemand die dus zoo'n erfpacht aangaat, weet waar aan hij toe is. Hij huurt in erfpachtsgedachte voor 75 jaar huur met een vooraf bepaalde huurprijs. Spreker stelt zich niet op het standpunt, „contract is altijd contract", het is goed dat in verschillende gevallen rekening gehouden wordt met omstandigheden die niet voorzien konden worden bij het sluiten van het con tract. Maar bij het aangaan van erffpacht weet men precies wat men van de toekomst heeft te verwachten. De canon wordt bepaald door grondprijs en rente. In 1925 heeft spreker in den raad gepleit voor een lageren canon maar dat sloeg op nieuwe erfpachtsgronden in verband met den gehaalden rentevoet. Aan een schommelenden canon zijn groote bezwaren verbonden, o.a. wat de verkrijging van een hypotheek aangaat. De bank zal de grootst mogelijke zekerheid nemen en de erfpachters zouden er de nadeelen van on dervinden. Is er een nood onder de Haarlemsche erf pachters? B. en W. overzien het terrein, dat niet groot is, geheel. Het college zal soepel optreden en ook rekening houden met bij zondere omstandigheden van de betrokke nen. Verlaging van den canon zou voor een groot gedeelte de hypotheekbanken ten goede Komen. Om aan de banken een cadeau tje te geven hebben B. en W. geen behoefte. Bij de replieken bleef de heer Wolzak de billijkheid bepleiten van een verlaging van de canon. Reeds in 1925 erkende de heer Reinalda immers al dat de canon te hoog was. Als er billijkheid betracht moet worden moet men niet eerst vragen of de betrokkene er zoo ellendig aan toe is. dat er termen zijn voor een tegemoetkoming. Het is niet juist, dat de meeste huizen die op erfpacht staan in handen van de hypotheekbank zijn. De heer W e st e r v e 1 d zei, dat de ge meenten met erfpacht begonnen zijn om de nadeelen van het verkoopen te ontgaan. Erf pacht is niet met pacht te vergelijken, een pachter staat voor veel grooter risico dan een erfpachter. De heer B ij v o e t zei, dat een wisselende canon juist goed past bij de moderne erf pacht. Het gaat hier niet om een verbre king van het bestaande contractenrecht. De gemeente verlaagt in sommige gevallen ook wel de huren in den loop van een contract- tijd. Men heeft gezegd een verlaging komt voor een deel ten goede aan de hypotheek banken, maar dat is geen reden om het niet te doen, want het gebeurt immers herhaal delijk dat de een gaat strijken met hetgeen feitelijk aan een ander zou moeten toekomen. De heer Klein zei, dat het erfpachtstelsel aan bloedarmoede lijdt omdat het niet goed geregeld is, daarin kan nu evenwel verbetering gebracht worden. De heer Reinalda, wethouder, zei dat het geen zin heeft nu te gaan debatteeren over de vraag hoe men erfpacht populair kan maken. Een feit is.dat een groot deel van de wo ningen op erfpachtsgrond gebouwd geëxploi teerd worden door hypotheekbanken. Aanneming van het voorstel WolzakKlein zou dus beteekenen dat het geld niet zou komen daar waar het allereerst moet komen. Het voorstel Wolzak-Klein werd ver worpen met 26 tegen 9 stemmen. Voor Van Kessel, Van der Wall, v. d. Veldt, Van Engelen, Klein, Wolzak, Weustink, Bijvoet en De Braai. De nieuwe begraafplaats. Voorstel van B. en W. om f 40.000 te hunner beschikking te stellen voor de voltooiing van den aanleg der nieuwe begraafplaats aan den Vergierdeweg. De heer Van Kessel (R.K.) vroeg eerst overlegging van een begrooting voor dit werk en behandeling in de commissie voor den Hout en de Plantsoenen. De heer Klein Schiphorst (R.K.) meende, dat zoo'n begrooting dan ook eerst behandeld moet worden in de commissie van Openbare Werken. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, gaf een specificatie van de aangevraagde 40.000. llllllllllllllllllll uit. En toen Hedwig het al te bont maakte, moest zij ook van deze boerderij weg Zij ging een dienst in de stad zoeken, wat haar moeder zeer smarteijk was. omdat zij nu Hedwig niet meer dag aan dag zien kon. Nauwelijks was ze weg. of in 't dorp brak een typhusepidemie uit. De scholen werden ge sloten en de districtsarts trof vele maatrege len. Maar op het kerkhof, dat om de oude dorpskerk lag. verrezen dagelijks nieuwe, met zoden bedekte grafheuvels. De kinderen van boer Blohm, bij wien Hedwig gediend had, waren nog gezond gebleven. Daar ontmoette Line Suhr den boer in de dorpsstraat en vroeg hem In 't voorbijgaan: „Heinrich is je Trude nog gezond?" Trade was het lievelingsdochtertje van den boer, een lieftallig blond meisje van dertien jaar. Blohm ijlde, door bange voorgevoelens ge kweld, naar huis. In de deur trad zijn vrouw hem tegemoet met de mare, dat het kind hooge koorts had. Maar toen liet het onheil af. Óp het slot woonde een ongehuwde jongere zuster van den landheer. Zy had haar verloofde in den oorlog verleren, zelf als verpleegster de Sibe rische kampementen der krijgsgevangenen bezocht en zich tengevolge van de ver moeienissen en ontberingen de kiem eener doodelijke ziekte op den hals gehaald, waar aan zij langzaam ten onder ging. Nu wierp zij haar zwakte af en trad alle ziekenver trekken als een engel uit den hemel binnen. Haar ervaren handen verlichtten pijn en koorts, De ziekte week en ook het leven der kleine Trude werd gered, Maar het brooze lichaam der helpster was tegen de inspan ning niet bestand. Toen zij het reddingswerk had volbracht, stortte zij van uitputting en zwakte ineen. Reeds voor dit in het dorp bekend was, verscheen Line Suhr aan haar bed en ver pleegde haar dag en nacht, tot haar laatste stonden. De doode had groote gelijkenis met haar gesneuvelden broer, den ritmeester Waarover de beide vrouwen het laatste uur gesproken hebben weet niemand Maar dit is zeker, dat Line Suhrs stroef wezen van dat oogenblik af veranderd was. Even als voorheer hielp zij menschen en dieren van hun ziekten en pijnen af. doch voor haar wraak behoefde niemand meer te vreezen Haar dochter nam zij naderhand bij zich en maakte een ordentelijk mensch van haar E?n brave handwerksman, die in liet naburige stadje woonde, had er later een beste vrouw aan. B. en W. hebben evenwel geen bezwaar tegen aanhouding. Daartoe wordt besloten. Benoemingen. Herbenoemd wordt tot lid der Commissie van toezicht op het Frans Hals Museum de heer Oscar Mendlik te Aerdenhout. De heeren Prof. Dr. A. A. van Schelven en P. Voogd worden herbenoemd tot leden van de Commissie van toezicht op de Stadsbiblio theek en Leeszaal. Tot tijdelijk leeraren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs worden benoemd de heer J. van Ravenswaay te Haar lem en de heer B. H. J. Evers te Heem stede. De heer A. van Eerden, hoofd van school No. 36 (Soendastraat) wordt als zoodanig overgeplaatst naar school No. 46 (Juno- plantsoen). De heer W. W Weide onderwijzer plv. hoofd aan school No. 14 wordt benoemd- tot hoofd van deze school en de heer O. J. Rijkers, onderwijzer plv. hoofd aan school No. 46, tot hoofd van die school. De Werkverschaffing. Ingekomen waren vragen van het raadslid Klein (R.K.) inzake een aanschrijving van den Minister van Sociale Zaken inzake de Werkverschaffing. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei, dat het de bedoeling van den heer Klein is te bereiken dat B. en W. vrijstelling kunnen ge ven van de uitzending naar de werkverschaf fing aan werkloozen die daartegen overwegen de bezwaren hebben. Het college moet natuur lijk rekening houden met het standpunt der regeering. Het gemeentebestuur zorgt er voor dat personen die lichamelijk niet geschikt zijn voor de werkverschaffingen geplaatst worden bij de werkverschaffing aan den Hout en de Plantsoenen. Als er bovendien gegron de andere bezwaren zijn tegen de uitzending, dan wordt uitstel en soms zelfs afstel ge geven. De heer Klein heeft verder gevraagd of B. en W. aan den Minister willen vragen de uit sluiting van gesteunden voor een benoeming tot lid der contactcommissie te laten verval len. B. en W. meenen evenwel dat daartoe geen reden is. In de 4 vakcentrales te Haar lem zijn voldoende leden niet-werkloozen die deskundig over de zaken kunnen oordeelen. De heer Klein constateerde, dat er dus een gedwongen uitzending naar de werkver schaffingen bestaat. Er zijn zooveel werkloozen die graag uitge zonden willen worden, zoodat men best dege nen die beslist bezwaren hebben kan thuis laten. Wat de laatste quaestie betreft moet men bedenken, dat werkloozen het meeste tijd heb ben om zich te wijden aan de belangen der werkloozen. Daarom behooren werkloozen niet uitgesloten te zijn van de benoeming tot lid der contactcommissie. De heer Mars (S. D.) zei, dat gesteunden niet in de contactcommissie mogen zitten. Als een lid werkloos wordt moet hij onmiddellijk door een werkend lid vervangen worden. De plaatselijke vakcentrales hebben inder tijd bezwaren geopperd tegen de gedwongen uitzending naar de werkverschaffing, maar de Minister heeft dit aan de gemeenten op gelegd. De heer Peper (communist) betoogde dat er niet voldoende gelet wordt op bezwaren die belanghebbenden inbrengen tegen hun uitzending naar de werkverschaffingen. Het is verkeerd, dat de werklooze niet in de contactcommissie zitting kan hebben, hij kent de nooden der werkloozen immers het best. De heer Castricum (r.k.) was voorne mens de quaestie der gedwongen uitzending naar de werkverschaffing uitvoerig bij de be grooting te zullen behandelen. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat het college steeds gehandeld hebben in het belang der werkloozen. Het is jammer, dat het R.K. Werkliedenverbond geen leden in de con tactcommissie hebben aangewezen omdat daarvoor geen werkloozen geaccepteerd werden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op VRIJDAG 12 FEBR. Progr. 1: Hilversum H, K. G. Progr. 2: Hilversum I, L. G. Progr. 3: 8.Keulen. Concert door het ka merkwintet 8.50. 9.05 Tijdsein. Nieuwsber. Waaterstan dberichten 9.20 „Pirmasens vom Schicksal einer deutschen Stadt" 10.10 DeutsehLsender. „Kindergarten'' 10.35 11.20 Keulen. Concert. Verzoekprogramma. 12.05 Parijs Radio. Causerie voor Israëlieten 12.35 Gramofoonmuziek, 1.05 Vlaamsch Brussel. Dansmuziek olv. Stan Brenders 1.20 Gespro ken dagblad van het NIR 1.30 Salonorkest olv. Walter Feron 1.50 Gramufoonmuziek 2.20 Berichten voor de binnenscheepvaart. 2.23 Schooluitzending. 3.35 Keulen. Programma van de Deutschlandsender (Omroeporkest) 4.20 Parijs Radio. Kamermuziek d. h. Casa- desus-trio. 5.20 Ke.ulen. Programma van Leip zig (Concert.) 6.50 Weenen. „Wiener Stlm- mungen" samenstelling: Ddmund Skurawy, 8.Berlijn. Populair concert d. h. kl. om roeporkest olv. W. Sterner. 8.20 Droitwich. „The White Coons" in hun vroolijik program ma. 9.20 Weer- en nieuwsberichten, 9.40 On bekend. 10.30 Boedapest. Zigeunermuziek. 11.20 Parijs Radio. Concert olv. Marius Fran cois Gaillard. Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel. Gymnas tiek. 8.20 Gramofoonmuziek 8.30 Kroniek van den dag 8.40 Gramofoonplaat 8.45 Gesproken dagblad van het NIR 9.— Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Green wich. Weerbericht. 11.05 Orgelconcert door Frederic Bayco. 11.50 Het Rutland Square en New Victoria orkest olv. James Kershaw. 12.50 Droitwich. BBC dansorkest olv. Henry Hall 1.35 't Birminghamsch Strijkorkest olv. Johan Hoek. 2.25 London Reg. BBC Schotsch or kest olv. Guy Warrack. Elliot Dobie, bariton. 3.05 George Chavchavadze, piano. 3.35 Gra mofoonmuziek. 4.05 J. A. L. Duncan: „The week in Westminster" 4.20 Droitwich. BBC Midland orkest olv. Leslie Heward 5.35 „The Alphas" olv. Frank Stewart 6.20 Nieuwsbe richten. 6.45 BBC orkest van N. Ierland olv. Godfrey Brown. 7.20 Onbekend. 8.20 Diver sen. 9.50 Weenen. Gevarieerd programma. 10.50 London Regional. Mantovani en zijn dansorkest. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Populaire muziek, Bagatelle Ouverture. Ilja Livschakoff; 2. Standchen aus alter Zeit, Balalaika orkest: 3. Zigeunerwijsjes. Magyari Imre: 4. Der Pfeifer und sein Hund. Elite orkest: 5. Ernst en Luim. Strijkorkest; 6. Teddy Bars Pick nick, Elite orkest: 7. Aufzug der Stadtwache. Pierre Palla: 8. Mühle im Sehwamvald. Paul Mania; 9. Neurenberger Speeldoos, Pierre Palla: 10. Petersburger Sohlittenfahrt. Paul Mania: 11. Marionetten Brautzug Dajos Pert: 12. Puppc und Hampetmann. Du- B*!a 13. Polospiele, Dajos Bela; 14. Tee bei Mai- kafer, Dajos Bela. 8.00—12.00 Diversen,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10