R, Indische begrooting aan de orde. De courant vetwormpjes Het werk aan den nieuwen weg Amsterdam-DenHaag Tuinderij krijgt steun. Dat gevaarlijke Pacifisme. RÖNDERDX'G 11 FEBRUARI 1937 H A" A R E E M'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER Verhooging extra-uitvoerrecht bepleit. De herberekening der pensioenen. DEN HAAG Woensdag. Vandaag begon het algemeen debat over de Indische begrootingsontwerpen, de herbere kening der Indische pensioenen, de bijdrage van 25 millioen gulden, die de Nederlandsche schatkist schenkt met het oog op maatrege len te treffen voor de welvaartszorg, en nog eenige andere Indische ontwerpen. Omtrent de herberekening der pensioenen even het volgende. In 1933 ging men tot een korting van 17 pet. op de Indische pensioenen over. wat 7.7 millioen jaarlijksche bezuiniging opleverde. Die tijdelijke regeling is daarna tot 1 Januari van dit jaar en vervolgens nog eens tot 1 Mei e.k. verlengd. Dit laatste omdat men niet tijdig genoeg met de voorgenomen herbe- rekenings-regeling gereed was gekomen. Die herberekening is opgezet als normalisatie dei- korting, ze was noodig omdat de destijds in gevoerde korting van 17 pet. over de heele linie ongelijk drukt. Tusschen 1925 en 1930 was het salaris- en daardoor ook het pen- sioenpeil hooger, De commissie-Rutgers, die tot taak kreeg de herberekening onder handen te nemen, wilde voor de na 1925 genpensio- neerden de korting van 17 pet. handhaven, doch haar voor de vroeger gepensioneerden verminderen. Na allerlei moeilijkheden verzet van den Volksraad, tegenstand bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer (waar men tegen een nog hooger korting dan 17 pet. voor de na 1925 gepensioneerden be zwaar maakte, nu tengevolge der devaluatie stijging van de kosten voor levensonderhoud kan intreden) stelt de Regeering thans voor minder korting voor de vóór 1925 gepen sioneerden en voor de rest handhaving van de 17 pet. Met 't gevolg, dat er 3.7 millioen min der bezuinigd zal worden dan onder de uni forme regeling het geval was. Uit de rede van Ir. Cramer (s.d.), die het algemeen debat open de, zij aangestipt, dat deze een verstandige welvaar tspolitiek be pleitte, niet te veel de fensie-uitgaven voor stond en dat hij voorts o.m. waarschuwde te gen bezuinigingen welke wezenlijke volks belangen zouden aan tasten. Verder merkte hij nog op, dat het on juist ware het te doen voorkomen alsof de af getreden G. G. de Jonge wel, zijn voorganger niet voor gezagshand- Volgens hem heerschte „de rust van ca a Cramer (S.D.A.P.) having gezorgd had. er onder Excellentie de Jonge het kerkhof". Spr. vond den extra-steun van 25 millioen niet voldoende, wenschte den Volksraad het interpellatie-recht toegekend te zien, drong er op aan, dat de Minister het extra-uitvoer recht van 2 pet. op 4 pet. zal brengen, overeen komstig den wensch van den Volksraad. Dit laatste stond ook de heer v. Boetze- laerv. Dubbeldam (c.-h.) voor, die in zake 't interpellatie-recht niet zoover scheen te willen gaan als de s.-d. woordvoerder. De communist Roestam Effendi becriti- seerden den afgetreden onderkoning- en klaagde er voorts o.a. over, dat de fdnancieele en economische poli tiek derRegeering uitsluitend op de be langen van het moe derland gericht is. De heer v. Kem pen (lib.) had er natuurlijk een g-ansch ■andere kijk op: hij was op het uitvoer recht van 2 pet. (dat gedurende 15 maan den zal worden gehe ven) allerminst ge steld, omdat het z.i. de grondslagen van het economisch leven aantast. In de Avondvergadering waarschuwde Mr. Westerman (ex-nat. her stel). tegen het „uitknijpen der cultures, ter wijl hij verder aandrong op een meer systhe- matische samenwerking- tusschen Nederland en Indië, den volksraad betitelde als „het klankbord der gezamenlijke ontevredenheid van den Archipel" en voorts den Minister verweet dat hij den nieuwen G.-G. verzocht had zich te beraden t.a.v. de tegenover de N.S.B.'ers te volgen gedragslijn. Mr. J o e k e s (v.-d.) vond, dat de vorige Groote Heer te Buitenzorg te vriendelijk te genover de volgelingen van Ir. Mussert en te onvriendelijk jegens de inlandsche bevol king was opgetreden. Over de depreciatie van den gulden was deze afgevaardigde goed te spreken, niet over de herberekening der In- Dr. C. W. Th. Baron van Boedelaer van Dubbeldam (Chr.H.) Goedkoope avondretours? Spoorwegen bestudeeren de kwestie. dische pensioenen, waarvan korting het hoofd-eleinent vormt. Deze achtte hij. nu de groote nood van de Indische schatkist tot het verleden behoort, niet meer gerecht vaardigd. De heer v. Poll (r.-k.) die gelijk verschil lende andere sprekers liever 4 dan 2 pet. uit voerrecht had gezien en ook niet gesteld was op de pensioenkorting, bereed voorts o.a. weer eens zijn geliefkoosde imperiale zelf- voorzienings-stokpaardje, dat hij dit keer „economische coördinatie" noemde. Daarop draafde hij een heel stuk door in de richting van het «middernachtelijk uur. Over de rest morgen. E. v. R. Was der rivieren houdt aan. De was van onze groote rivieren, welke reeds eenige dagen duurt, blijft aanhouden. Gister avond was de stand van de Waal voor Nijme gen 11.41 plus N. A. P. tegen 11.19 plus N. A. P Woensdagmorgen. Grave meldde gisteravond 18 c.M. was. Door dezen hoogen waterstand zal het verkeer spoe dig moeilijkheden ondervinden. Breda in moeilijkheden. Het overstroomingsgebied in de omgeving van Breda is nog grooter geworden. Eenige kaden en dijkjes van polders zijn doorgebro ken, zoodat er thans een nog grooter opper vlakte blank staat. Verschillende tuinders lijden daardoor groote schade. De Nederlandsche Spoorwegen, die in de vóór 7 Januari j.l. goedkoope avondretours tegen den enkelen ritprijs hebben uitgegeven, overwegen volgens de Tel. thans om deze re tours algemeen in te voeren. In genoemde week moet gebleken zijn, dat. de mogelijkheid van goedkoop avondvervoer door het publiek zeer op prijs wordt gesteld en daarom is men thans bezig met het verzamelen van cijfer materiaal als basis voor een diepgaand onder zoek. Natuurlijk kunnen de spoorwegen een dergelijk belangrijk besluit, waaraan zooveel vast zit, niet zonder grondige voorstudie ne men, er is dus nog heelemaal niets te zeggen of en wanneer goedkoope avondretours zullen worden ingevoerd. Voor vele reizigers, die 's avonds naar de groote stad willen gaan voor concert-, schouwburg- of bioscoopbezoek, zal het echter ongetwijfeld prettig zijn te verne men, dat de Spoorwegen de kwestie van goed koope avondretours bestudeeren. Ook onze badplaatsen zouden er in de zomermaanden zeker van profiteeren. Het verblijf van het Prinselijk Paar te Boedapest. Bezoek aan het Parlementsgebouw. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Woensdagochtend een bezoek gebracht aan het parlementsgebouw. In de zittingzaal van het huis van afgevaardigden onderbrak de afge vaardigde Rupert, die juist een in terpellatie hield, zijn rede om het prinselijk paar, dat plaats nam in de loge der diplomaten, woorden van welkom toe te roepen. Hij gaf voorts uitdrukking aan zijn eerbied jegens het prinselijk paar, waarbij hij in her innering bracht het gastvrije onthaal, dat Hongaarsche kinderen na den oor log in Nederland hebben gevonden. -Hij noemde deze hulpverleening een bewijs van waarachtige menschelijke solidariteit. Alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetels en begroetten het Prin selijk paar met enthousiast handge klap. De Prinses en de Prins vertoefden ongeveer tien minuten in gezelschap .van den quaestor van het huis in de zittingzaal en maakten vervolgens een rondgang door het gebouw. t huidonzuiverheden en puistjes UROL doet ze verdwijnen! Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. (Adv. ingez. Med.) Tot een bedrag van f2.4 millioen. De Minister van Landbouw en Yis- scherij heeft bepaald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Ne derlandsche Groenten- en Fruitcen- trale, gevestigd te 's Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste f2.400.000. De steunbedragen voor de verschil lende producten, alsmede de bepalin gen waaronder zij zullen worden uit gekeerd, zijn vermeld in een ministe- rieele beschikking, welke in St.Crt. 27 is opgenomen. DE SPOORWEGWERKEN TE AMSTERDAM. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft Dinsdag aanbesteed het maken van den onderdoorgang Beukenweg in den toe- komstigen spoorweg Amsterdam C.S.Utrecht met bijbehoorende werken. De raming voor dit werk bedroeg f 35.000. Ingekomen waren 32 biljetten. Met tewerk stelling van in hoofdzaak Amsterdamsche werklieden waren de hoogste inschrijfster de N.V. Mij. „Oberon" te Amsterdam voor f 37.900 en de laagste inschrijver de heer J. Beenen te Haarlem voor f 31.000. Met vrije keus van werklieden waren de hoogste inschrijfster de N.V. v.h. firma Kool en Wildeboer te Hoogkerk, Groningen, voor f 36.998 en de laagste de N.V. het Spoorweg bedrijf te Utrecht voor f31.100. Dr. F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN TREEDT AF ALS PRESIDENT VAN DE I.K.K. Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, de voor zitter van de Internationale Kamer van Koophandel, zal volgens de Tel. in Juni als zoodanig aftreden. Dr. Fentener van Vlissin gen is in 1933 te Parijs tot voorzitter benoemd en in 1935 ais zoodanig herbenoemd. (Adv. Ingez. Med.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Kertosono" heden te Lissabon? Volgens Woensdag ontvangen middagbestek van het s.s. „Kertosono" bedroeg de nog af te leggen afstand tot Lissabon ongeveer 65 mijl. Het schip zou dus heden in den loop van den dag aldaar kunnen aankomen. Toen het menschdom na den wereldoorlog tot bezinning kwam en ging beseffen dat 13 millioen gezonde menschen- levens nutteloos waren opgeofferd, dat stroomen menschenbloed nutte loos waren vergoten en dat nutteloos de menschelijke vernietigingsinstincten 4 jaren lang hadden gewoed, hield men het algemeen voor uitgesloten, dat zulk een verschrikking ooit weer zou terugkeeren. Men dat waren de burgers in alle be schaafde landen, de eenvoudige menschen, het groote publiek. Zij die zelf in de oorlogshei waren geweest drongen de herinneringen aan het verschrik kelijke doorleefde weg naar hun onderbewust zijn. Geen heldenverhalen kwamen los; ze zwe gen over hun loopgraventijd evenals ontslagen patiënten zwijgen over het, goddank, verlaten krankzinnigengesticht. Maar in de zielen van eenige oud combattan ten hadden de verdrongen oorlogsherinnerin gen een zoo felle kracht, dat zij uitgroeiden tot beklemmende obsessies en tenslotte naar buiten braken als biechten en jammerklachten. Zoo ontstonden de oorlogsboeken en oorlogs gedichten van Latzko, Siegfried Sassoon, Re marque. De heele wereld las in diepe ontroering deze werken en zij deden een tweevoudigen dienst: zij bevrijdden millioenen oudstrijders van hun oorlogsobsessie „ja, zoo was het!" Zij deden millioenen menschen de realiteit van den oor log beseffen en met huiverende afschuw zeg gen: „dat- nooit weer!" De diepe afkeer van den oorlog nam lang zamerhand vaste vormen aan. Na de versla genheid kwam de bezinning; gezond verstand, geweten en godsdienstig besef begonnen luid en krachtig te spreken. Er groeide een bloeien de en rijk geschakeerde vredesbeweging over bijna de ge heele wereld. Optimisme en geloof aan een betere toekomst vervulden vele har ten. Rijk geschakeerd werd die vredesbeweging. Naast de enkele individuen die uit persoonlijke christelijke overtuiging alle oorlogs- en krijgs dienst principieel verwierpen, waren daar de millioenen oudstrijders, die elkaar over de grenzen de hand reikten, de kerken die zich vereenigden in den wereldbond der kerken, de vrouwen wier moederhart eindelijk tot actie en daden drong. De volkenbondsgedachte groeide over de geheele wereld en werd een nieuwe kostbare aanwinst van de menschheid. Geen utopisten, maar nuchtere menschen van alle. standen en beroepen, artsen, ingenieurs, journalisten, kunstenaars, werkten voor den wereldvrede. Door de actie der vredesbeweging ging men algemeen beseffen dat een nieuwe wereld oorlog door de groeiende oorlogstechniek nog grooter catastrophe zou worden dan de vorige. Door de actie der vredesbeweging werden de wegamsterdam-5-ghavenhage bih° Gedeelte Amsterdom-Sdssenheim) ■BH THANS GEREED EN IN GEQRUIK twvt IN 1957 GEREED IN 1938 GEREED Het wegvak van den Sloterweg te Amster dam tot den Spaarnwouderdwarsweg (verbin dingsweg met Schiphol), onderdeel van den nieuwen Rijksweg AmsterdamDen Haag, werd, zooals gemeld is, in November 1935 voor het verkeer opengesteld. Het gedeelte hiervan ten Zuiden van de Noordelijke ringvaart is slechts „voorloopig gereed", omdat hier een voorloopige klinkerverharding is aangebracht, welke zal worden vervangen door een asfalt- verharding zoodra de aardebaan geheel tot rust zal zijn gekomen. In den loop van dit jaar zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, gereed komen de wegvak- ken: Spaarnwouderdwarsweg-Vijfhuizerdwars- weg en KruiswegBennebroekerdwarsweg— Venneperdwarsweg, terwijl het in de bedoeling ligt dat in het volgend jaar zullen volgen de dan nog ontbrekende wegvakken van den Vijfhuizerdwarsweg naar den Kruisweg, van den VenneperdwarswegLisserdwarsweg naar de Ringvaart en het in Zuid-Holland gelegen gedeelte van de Zuidelijke Ringvaart tot Sas- senheim. De geheele weg wordt aangelegd met twee 6 M. breede rijbanen voorzien van een asfalt- veïharding, ters weerszijden opgesloten door 0.50 M. breede kantstrooken van beton. De beide rijbanen zijn gescheiden door een mid denberm. Ook op de bruggen zijn of worden de rijbanen gescheiden. Alleen op de brug over de Noordelijke ringvaart en op het viaduct over den Spaarnwouderdwarsweg is zulks niet het geval omdat deze kunstwerken werden ge in triges der belanghebbende oorlogsindustrieën in het licht gesteld. Wapenfabrikanten werden voor het forum der openbare meening ter ver antwoording geroepen. En enkele staatslieden uit eigen aandrang of onder suggestie van de publieke opinie in hun landen, spraken woor den en deden daden van opbouwende.en waar schuwende kracht. Briand, Henderson, Smuts, Baldwin, Roosevelt, e.a. steunden door hun daden en hun woorden de naar boven stre vende menschheid. En tijdens de ontwapeningsconferentie, waar millioenen en nog eens millioenen burgers uit alle landen in petitionnementen en betoogin gen tegen den oorlog getuigden, werd telkens weer door staatslieden verkondigd, dat een her nieuwde bewapeningswedloop, die op een mis lukken van de conferentie zou volgen, onge twijfeld zou voeren tot een nieuwen oorlog. Maar, zij die geloofden, dat de weg naar den vrede recht en gemakkelijk was, "ontdekten ipoedig hun vergissing. Al gauw na den oorlog verkondigde in het Zuiden een luide hartstochtelijke stem weder om de oude gevaarlijke oorlogsleuzen. Daar werd in redevoeringen en artikelen het oude gif uitgestrooid dat geleidelijk het menschdom doordrong. In de Encyclopaedia Italiana schreef Mus solini gevaarlijke woorden, die voor latere en gelukkiger generaties als symptomen zullen gelden van de geestelijke verwarring in de eerste helft der 20ste eeuw. „De oorlog drukt het merk van den adel op de volken, „de fascist verwerpt alle algemeene verbroedering", „achter het pacifisme ver schuilt zich de vlucht voor den worstelstrijd en de lafheid tegenover het offer." Woorden die gevaarlijker zijn dan 1000 bombardements vliegtuigen. Mussolini zong zijn oorlogsepos, drilde zijn tot een kudde geschaarde volksgenooten, hield het Italiaansche volk op „kookhitte van oor logsstemming" en vervulde de zieltjes der Italiaansche kinderen met haatgedachten. Vanaf een tank legde deze moderne held politieke verklaringen af. Een geniaal demagoog en organisator, een gevaar voor de Europeesche samenleving. Is hij die dit schrijft een communist? Neen, een gewone Nederlandsche dokter, die „het jammer vindt voor de menschen." Al spoedig kwam de echo uit Duitschland. De landen die door het ongelukzalige vredesver drag van Versailles gehoopt hadden hun over machtsposities bevestigd te zien, herstelden niet bijtijds de begane fouten. De eenige ma nier die ze konden vinden om het gevaar te keeren was bewapenen en zoo kwam de bewa peningswedloop weer op gang. Intusschen was de hoop reeds lang vervlo gen, dat de oorlog was uitgebannen zooals in het Kelloggpact door 50 staten plechtig was beloofd. In Zuid-Amerika, in Mantsjoerije, in Abessynië, in Spanje streden alweer menschen tegen menschen en stroomde het bloed. De petroleum- en staal-aandeelen stegen .snel en de wapenindustrieelen zaten niet meer op de bank der aangeklaagden maar werden weer geëerd en machtig. Zijn het daemonische krachten die het menschdom naar een nieuwe vernietigings waanzin drijven? Enkele dier krachten kennen we, domheid, slechtheid, gebrek aan persoon lijk zelfvertrouwen, gebrek aan geloof in de mogelijkheid van het nieuwe en betere. Ik sprak zoo straks over de rijkgeschakeerde vredesbeweging die 1930 groeide. De paci fisten. zij die zich inspanden om een herha ling van de ramp te voorkomen, zullen niet dan met verbittering en teleurstelling kunnen den ken aan al degenen, die niet hebben meege holpen toen het tij gunstig was, die in scep ticisme en luiheid geen hulp boden, doch slechts ontmoedigende kritiek hadden. Een groote persoonlijke schuld hebben millioenen men schen van deze generatie op zich geladen, een schuld zoo groot dat zij niet beter verdienden dan dat een oorlog hen wegvaagt, ais er maar geen kinderen waren. Laten de krantendirecteuren, de staatslieden, de kooplieden en bovenal de moeders eens aan zichzelf vragen „wat heb ik gedaan?" Laat hen niet zichzelf in slaap sussen met te zeggen „wij waren onmachtig". Zijn zij menschelijke wezens met een ziel. een geweten en een wil of niet. Zij zijn schuldig aan het bloed dat in de toekomst zal vloeien, aan de vrouwen en kinderen die in gas en brand zullen omkomen'. Ik heb indertijd persoonlijk Kellogg's hulp gevraagd voor de actie van de medici in alle landen. Wat antwoordde deze man die kort daarop den Nobelprijs voor den vrede ontving? „I can 't give an opinion about it". Geen woord van steun of van aanmoediging. Ik heb kran- tendirecteuiTn bezocht en hun medewerking gevraagd. Bij de meesten scepticisme, volkomen gebrek aan geloof en initiatief. Ik heb secre^ tarissen van groote artsenorganisaties in het buitenland bezocht: scepticisme, volkomen ge brek aan geloof en initiatief. Zoo is het eiken strijder voor den vrede gegaan. De groot- ir.dustrieelen. de petroleummagnaten, wanneer hebben deze hun geld en hun invloed openlijk voor den vrede aangewend? Al deze menschen zijn persoonlijk schuldig. Zij zullen nooit of nimmer him handen kunnen wasschen in on schuld. Nu is dan de bewapeningswedloop in vollen gang, die naar den nieuwen oorlog voert. En een schuldgevoel begint bij velen boven te komen. Maar hoe listig is de mensch als hij zich van schuldgevoel wil ontdoen. Even denken! Ja natuurlijke de pacifisten zijn schuld! Hadden die niet zoo gewerkt tegen den oorlog, dan zon den onze landen niet relatief militair zwak zijn. Daarin zit het gevaar. Als alle landen maai' militair sterk waren, zou er geen oorlogsgevaar bestaan; niet de pacifisten maar de militairen en de wapenindustrieelen zorgen voor het evenwicht dat den vrede moet handhaven. Een oude leugen! Zelfs de Christelijke bisschop, de Aartsbisschop van York, heeft het dezer dagen verklaard in een „goed gedocumenteerde rede": „De pacifisten vormen een veel grooter gevaar voor den vrede dan het steeds kleiner worden de groepje professioneele sabelrinkelaars". De Aartsbisschop van York zal toch ook wel weten dat niet de militairen gevaarlijk zijn doch de technische en industrieele machten die hun de oneervolle moderne wapenen in de hand drukken. Hij zal toch wel beseffen dat een militair evenwicht zonder gelijktijdige pacifistische gezindheid den oorlog niet zal kunnen voor komen. Het pacifisme, dat is de anti-oorlogstendens in den ruimsten zin, is dat een gevaar? Zouden rede, menschelijkheid en gezond verstand ge vaarlijker zijn voor het menschdom dan dom heid en brute instincten? De pacifisten zullen doorwerken. Zij zullen aan de rede en de menschelijkheid op den duur de overwinning verzekeren. Zij volharden en gelooven en kunnen eenvoudig niet anders. Dr. J. ROORDA, Haarlem. bouwd op een tijdstip, dat op den weg een viersporige rijbaan werd gedacht. Langs de Zuidoostzijde van den weg wordt een vrijliggend rijwielpad gemaakt; op het gedeelte Sloterweg—Spaarnwouderdwarsweg zijn twee rijwielpaden aangelegd. Het rijwiel pad loopt over de viaducten niet door: het rij wiel verkeer kruist het verkeer op de dwars wegen gelijkvloers. Alle dwarswegen worden door viaducten overspannen. In den Haarlemmermeerpolder zijn de kunstwerken voltooid met uitzondering van de brug over de Hoofdvaart en de hier langs gelegen Hoofdwegen en die over de Zui delijke Ringvaart. Met de uitvoering van deze kunstwerken zal spoedig worden begonnen. De opritten naar de viaducten verkrijgen een hel ling van 1:50. Tusschen de Ringvaart en de aansluiting bij Oegstgeest (aansluiting aan den viersporigen weg), het Zuid-Hollandsche gedeelte van den totaal 30 K.M. langen weg, woorden een zestal viaducten, twee bruggen en een tweetal groote duikers gebouwd. Deze zijn thans alle in uitvoering; het viaduct nabij de Postbrug is zelfs al geruimen tijd ge reed. De aardebaan van het in Noord-Holland ge legen gedeelte van den nieuwen Rijksweg is geheel voltooid. In Zuid-Holland is de aarde baan in aanleg. Het hiervoor benoodigde zand wordt iets oostelijker ter weerszijden van de spoorbaan HaarlemLeiden gevonden, waar groote zanddepots zijn aangelegd. De asfaltverhardingen op de wegvakken Spaarnwouderdwarsweg - Vijfhuizerdwarsweg, KruiswegBennebroekerdwarsweg en Benne broekerdwarswegVenneperdwarsweg zijn in uitvoering; de verharding op het laatstge noemde wegvak is nagenoeg gereed. Het ligt in de bedoeling in aansluiting op het opengestelde wegvak SloterdijkSpaarn wouderdwarsweg naar gelang van de vorde ring van het werk achtereenvolgens ook an dere aansluitende wegvakken open te stellen voor het verkeer. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat de kruising van de „Blauwe tram" bij de Postbrug te Oegstgeest een ongelijkvloersche zal wor den. Komende van Oegstgeest gaat de tram in de toekomst na de Postbrug rechts terzijde van den snelverkeersweg mede omhoog over het thans eenzaam in de ruimte staande viaduct en over het volgende viaduct over den spoor weg LeidenHaarlem om vandaar af te dalen en even verder met een viaduct onder den autoweg door, bij de Klinkerbergerbrug weer op den ouden weg uit te komen. Ook het snel verkeer van 's-Gravenhage naar Sassenheim en de andere gemeenten ten Westen van den nieuwen weg zal door dit viaduct plaats vin den. EDUARD VAN BEINUM NAAR POLEN. Naar wij vernemen is Eduard van Beinum uitgenoodigd in het begin van April in Polen een reeks concerten te leiden o.a. op 6 April te Warschau met de Warschauer Philharmo nic 'n fundament der samenleving Courantenreclame fundament voor elk verkoopsproces De bekende Amerikaanschc distilleerderij Schenley noemt zich trotsch: „Courantenvriend No. 1". De directie van deze onderne ming verklaarde eens: „omdat de courant fundamenteel is voor de Amerikaansclie samen leving, is de courant ook het fundament voor alle verkoopen aan het Amerikaansche pu bliek." Ziehier hoe zij deze overtuiging bevestigd zagen: in 1934 be legde Schenley bijna 100.000 dollars in courantenreclamc gevolg verkoop 40.000.000 dol lars. In 1935 verdubbelde zij haar budget voor couranten reclame gevolg verkoop 63.000.000 dollars, waardoor The House of Schenley Araerika's eerste distilleerderij werd. Schenley was in 1936 niet min der vooruitstrevend 350.000 dollars werd uitsluitend voor advertenties uitgetrokken, die in 781 couranten in 685 plaat sen verschenen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5