Massa-executies te Malaga. Overeenstemming bij de General Motors. Thijs Ijs en de drie daden van Slechtbedeeld DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 H A" A EEEM'S D A G B E A D Binnen een week de aanval op Valencia? Alrrieria gebombardeerd. In een radiotoespraak, uitgezonden uit Malaga, heeft generaal Quelpo de Llano medegedeeld, dat 150 leidende figuren der regeeringsgetrouwe strijd krachten terechtgesteld zijn door vuurpelotons der opstandelingen. Zij zijn gefusilleerd, na voor gerechts hoven te hebben terechtgestaan. Berichten uit betrouwbare bron voe gen hieraan toe, dat nog vier tot vijf duizend aanhangers der re geering, voor het m¥ rende el leden der militie en der F. A. I. zullen moe ten terechtstaan, beschuldigd van uit oefening van terreur en het plegen van moorden in Malaga. Onder de reeds terecht gestelden bevin den zich Santana Calero, vroeger voorzitter van de C. N. T. en Feramba Saguas, burge meester van Malaga, voordat de stad in han den der rechtschen viel. Ook tal van of ficieren zijn geëxecuteerd. Queipo de Llano verklaarde in zijn bovengenoemde toespraak nog, dat de eenige manier voor de regeerings- getrouwen om een einde te maken aan de slachting van den burgeroorlog was „Spanje te verlaten, dan wel zich te laten neer- sohieten". De generaal eindigde zijn rede met te voorspellen, dat de rechtschen een aanval zullen doen op Valencia en wel binnen een week. De radioclub te Teneriffe heeft bekend ge maakt. dat vijftien reclifscne vliegtuigen gistermiddag boven Madrid hebben gevlogen voor het verrichten van verkenningen. De opstandelingen hebben gisteren hun of fensief in de richting van den weg naar Valencia voortgezet en daarbij het dorp Organda bezet. De „regulares" en troepen van het vreem delingenlegioen hebben, gesteund door tanks, een aanval gedaan op de oevers van de Man- zanares en loopgraven der regeeringstroepen bezet over een lengte van 15 mijl. De regeeringstroepen hebben hun stellingen verlaten en 800 dooden. benevens een hon derdtal gewonden, achtergelaten. De rechtschen bezetten thans de heuvels, die den weg naar Valencia beheerschen, benevens een Ifink deel van den weg zelf. Verder wordt nog gemeld, dat de weg naar Guadalajara, die over Cuenca loopt naar Valencia thans nog de eenige verbinding vormt van Madrid met de buitenwereld. De haven van Almaria gebombardeerd. Een vliegtuig van de opstandelingen heeft de haven van Almeria gebombardeerd. Het stoomschip „Montetoro'A dat in de haven ge meerd lag en een arbeidersrestaurant wer den getroffen. Negen personen werden ge kwetst. Mededeelingen van Madrid. Griepslachtoffers in Engeland 976 dooden in één week. In de afgeloopen week zijn in de groote steden van Engeland en Wales 976 personen aam de griep overleden. 5. Er wordt overgegaan tot een herverdee ling van het werk en een vaststelling van de loonen volgens een plan, dat de econo mische raad zal opstellen. 6. Er wordt een commissie gevormd door het raadslid voor de ravitailleering, den landbouw en de economie, welke belast zal zijn met het nemen van alle maatregelen, noodig om prijsstijgingen te voorkomen. Geruchten over Catalaansch contact met Franco tegen gesproken. In verband met het feit. dat enkele bladen in het buitenland geruchten vermeld heb ben betreffende een onderhoud te Londen tusschen z.g. „elementen" der Catalaansche regeering en militaire vertegenwoordigers der Spaansche opstandelingen, stelt de Ca talaansche generaliteit er prijs op te verklaren aldus Havas dat zij nooit ..iemand direct of indirect gemachtig heeft dit volstrekt deloyale contact aan te" knoo- pen". Amerika Huis van Afgevaardigden aan vaardt Roosevelt's jongste wetsontwerp. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 315 tegen 75 stemmen het wetsontwerp Summers aangenomen, hetwelk het mogelijk maakt, dat de rechters van het Hooggerechtshof na tien jaar dit ambt te hebben uitgeoefend op 70- jarigen leeftijd met pensioen gaan met behoud van hun tractement. Het voorstel der republikeinen, krachtens hetwelk de rechters tot het bereiken van den 75-jarigen leeftijd hun ambt zouden kunnen uitoefenen,, werd met een overweldi gende meerderheid verworpen. De debatten werden gekenmerkt door bui tengewoon heftige aanvallen op de voorstel len van Roosevelt, door de beide democra ten Cox en Lamneck. Deze laatste verklaarde, dat de uitbreiding van het aantal rechters in het Hooggerechtshof zou kunnen leiden tot een dictatoriale regeering. Doodgewaande keert naar Kuis terug. Sensatie in Hongaarsch dorp. De Hongaarsehe paprika-koopman Szabó is enkele weken geleden uit zijn dorp Abaujszan- tó naar Zemplén gereisd om daar en vervol gens ook op andere markten zijn waar aan den man te brengen. Tevergeefs wachtte de fami lie na eenlgen tijd op zijn terugkomst. Men vermoedde een ongeluk. Dagenlang verkeerde men in de grootste onrust. In dien tijd werd er in de gemeente Erdöbénye langs een bosch- weg het lijk van een man gevonden. Het was stijf bevroren en het hoofd was zoodanig door de wilde dieren afgeknaagd dat het geheel on kenbaar was. Uit sommige kleedingstukken meende de familie toch te moeten besluiten, dat men het lijk van den vermisten koopman Szabó ge vonden had. Men kon niet uitmaken of men hier met een moord dan wel met een ongeluk te doen had en zoo werd na verkregen toe stemming het gevonden lijk als dat van Szabó door zijn treurende familie ten grave geleid. Het drama nam een onverwachte wending. Dezer dagen werd er 's morgens in alle vroeg te bij. de „weduwe" Szabó op de deur geklopt. De vrouw des huizes deed open en stond tot haar groote ontsteltenis voor haar doodge- waanden en begraven man. Met een luiden gil stortte zij neer. Huisgenooten en buren kwa men toeschieten en weldra bleek dat de „be graven" echtgenoot levend en gezond was te ruggekeerd. Door den slechten verkoop was hij gedwongen geweest meer plaatsen te be zoeken om zijn voorraad kwijt te worden. Niet in het minst had hij gedurende zijn afwezig heid vermoed, dat hij volgens den burgerlij ken stand al niet meer tot het rijk der leven den behoorde. Politie en justitie zijn opnieuw in de weer om de indentiteit te ontdekken van het lijk, dat men kort tevoren onder algemeene belang stelling op het kerkhof van Abaujszantó aan den schoot der aarde heeft toevertrouwd. Poesjkin herdacht. Demonstratie te Moskou. Voor het monument van Poesjkin is gisteren een groote demonstratie gehouden ter her denking van den dag, waarop de groote dichter honderd jaar geleden stierf. Aan de bijeen komst werd deelgenomen door delegaties uit de fabrieken der hoofdstad, door vertegen woordigers van het leger, de scholen en door delegaties van schrijvers, geleerden en pu blieke organisaties. Het woord werd gevoerd door Filatof, voorzitter van den uitvoerenden daad van het district Moskou en president van de Poesjkin-commissie. Overal in het land zijn voordrachten over den dichter gehouden. Zonder hoed op de „bon"? De Wecnsche hoedenfabrikanten en kappers roeren zich. Volgens de Daily Herald heeft de Weensche vereeniging van hoedenfabrikanten het ver zoek tot de regeering gericht burgerambtena ren te verbieden blootshoofds in het open baai- te verschijnen. Aangemoedigd door dit initiatief zijn nu de kappers met het verzoek gekomen bij de wet het zelf scheren te verbieden, althans tegen te gaan door het heffen van een hooge belasting op scheermesjes. Cynici hebben reeds opgemerkt, dat het hotelbedrijf er zijde bij zou kunnen spinnen, indien van hoogerhand zou worden bepaald dat het voortaan verboden zou worden thuis te slapen. Engeland koopt haring. Vierduizend a vijfduizend ton wordt verscheept. Voor rekening van een Engelsch handelshuis worden in gereedheid ge bracht 4 a 5000 vaten eerste kwaliteit Hollandsche pekelharing. De haring wordt gepakt in nieuwe Schotsche tonnen. Van deze partij leveren Sche- veningen en Katwijk aan Zee eik 1000 vaten en Vlaardingen het restant. Als het zoo doorgaat, zal de voorraad vangst 1936 spoedig geruimd zijn. Werk wordt hervat na staking van 42 dagen. Reuter meldt uit Detroit, 11 Febr.: Tusschen de vertegenwoordigers der werkgevers bij de General Motors is een overeenstemming bereikt. Hier mede komt een eind aan de staking, die het geheel twee en veertig dagen geduurd heeft. De bepalingen der overeenkomst moeten nog slechts wor den onderteekend en afgekondigd. Kamiel Huysmans over zijn Spaansche reis. Verwijten aan het adres der oppositie. Het persbureau Belga meldt uit Brussel: Bij de debatten over de begrooting van bui- tenlandsche zaken heeft Kamiel Huysmans, de voorzitter der Belgische Kamer, eenige mede deelingen over zijn veelbesproken reis naar Spanje gedaan. Hij zeide, dat hij daarheen was gegaan voor het Internationale Vakverbond. Hij heeft in Spanje de Belgische regeering niet bestreden, noch aangevallen. Ook is hij niet zoo dwaas geweest namens België te spreken. Hij heeft slecht gezegd, dat de Bel gische arbeiders de beteekenis van den strijd in Spanje niet begrijpen. Huysmans zeide voorts te gelooven, dat men niet zijn persoon wil aanvallen, maar van zijn reis gebruik wil maken, voor een poging tot het brengen van tweedracht in de regee- ringsmeerderheid en het ontwrichten der regeering. Men heeft onlangs den eersten minister kunnen belasteren, aldus Huysmans, maar men zal er thans niet in slagen met. d envoorzittër der Kamer hetzelfde te doen. De uiteenzetting van Huysmans ontlokte den socialisten een langdurig applaus. Uit naam naar van de Katholieken verklaarde Carton de Wiart zich voldaan over Huysmans's verklaringen. HET VERONGELUKTE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG GEVONDEN. SAN FRANCISCO, 10 Febr. (Reuter.) na vijf uur zoeken heeft men het vergane vliegtuig teruggevonden. Aan boord gaf niets meer een teeken van leven. Het toestel ligt op acht kilometer van de kust in den modder ge boord. De toelage voor den hertog van Windsor. Labour is er tegen. De Labour-partij heeft, naar Reuter uit Londen verneemt, besloten zich te verzetten tegen iedere toelage aan den hertog van Windsor bij de bespreking van de civiele lijst van den koning in het parlement. Dit besluit zal geen ernstige moeilijkheden opleveren, want indien de koning persoonlijk een toe lage wenscht te geven aan zijn broeder, kan hij dit afnemen van het bedrag, dat het par lement hem zal toestaan. Vermoedelijk zal de civiele lijst van den koning verhoogd worden cm hem in staat te stellen den hertog van Windsor een toelage te geven. De hertog van Windsor en de civiele lijst. Onze Londensche correspondent schrijft: De jaargelden voor den Koning en de Ko ningin en de andere leden van de Koninklijke familie bekend als de Civiele Lijst zijn als gevolg van de jongste gebeurtenissen rond den Troon voor herziening in aanmerking ge komen. Deze herziening is als steeds opge dragen aan een parlementaire commissie, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. Ze vergadert onder voorzitterschap van den Kanselier van de Schatkist. In de voorberei dende besprekingen van deze commissie is gebleken, dat er met betrekking tot de fi- nancieele voorziening voor den Hertog van Windsor geen overeenstemming bestaat.De gewone gang van zaken is dat de commissie, over de toewijzingen tot overeenstemming gekomen, bij het Lagerhuis haar voorstellen indient. De traditie zoowel als het aanzien van en de eerbied voor het Koninklijk Huis, verlangen, dat de voorstellen eenparig wor den goedgekeurd. De leden van de parlemen taire commissie, die de Oppositie-partijen vertegenwoordigen, wenschen thans in de Ci viele Lijst geen voorzieningen te treffen voor den Hertog van Windsor. En hoewel zou kunnen worden verwacht, dat een meerder heid van het Lagerhuis wel zou stemmen voor zulke voorzieningen kan men het daarop, op de reeds aangegeven gronden, niet laten aankomen. Men heeft trouwens reeds ver nomen, dat de Premier informeel van het Hof heeft gehoord, dat het geringste verzet on der Lagerhuisleden tegen het betrekken van den Hertog van Windsor in de Civiele Lijst terstond behoort te worden gevolgd door het intrekken van het desbetreffend voorstel. Men zal het dan ook niet zoo ver laten ko men. Het verzet is overigens niet tot de Libe ralen en Labourleden beperkt. Ex koning Edward. Nu de Civiele Lijst het niet kan doen, rijst de vraag, hoe financiëel voor den Hertog zal worden gezorgd. Edward heeft op het oogen- blik geen eigen inkomen. In de dagen van den troonsafstand is bij geruchte gehoord dat de nieuwe Koning zijn ouderen broer een jaargeld van 25.000 heeft toegezegd, onge acht mogèlijke toewijzingen door hét Lager huis. Wat- daarvan ook waar zij, thans hoort' men verklaren- dat eenige leden van het 'Ko- - ninklijk Huis een fonds van 300.000 willen stichten ten behoeve van den bloedverwant in Oostenrijk. Dat fonds zou moeten voorzien in de behoeften van het Hertog van Windsor en als hij trouwt van zijn echtgenoote en de kinderen, die eventueel uit het huwelijk zou den worden geboren. Een fonds van deze grootte kunnen ook koninklijke personen niet zoo maar uit de lucht grijpen. Het kan ech ter worden verkregen door kapitalisatie van inkomsten van koninklijke domeinen. En dat er op deze wijze naar een oplossing van het vraagstuk van de voorzieningen 'voor den Hertog wordt gezocht blijkt uit de berich ten, volgens welke de commissie voornoemd een mogelijke overdracht van de inkomsten van 't Hertogdom van Cornwall naardeSchat kist heeft overwogen. In ruil daarvoor zou de Koninklijke Familie.óf de beschikking krijgen over het kapitaal dat door die jaarlijkscihe inkomsten wordt vertegenwoordigd, óf een extra jaarlijksche uitkeering in overeen stemming met het kapitaalsbedrag. En op die wijze zou dan de Koninklijke Familie zelf voor den Hertog kunnen zorgen. De inkomsten van het Hertogdom Cornwall zijn herhaaldelijk genoemd gedurende de besprekingen in verband met de constitutio- neele moeilijkheden van den laatsten tijd. Deze inkomsten bestaan grootendeels uit pachtgelden voor land, bij elkaar zoowat 250.000. Kosten van onderhoud, pensioe nen, uitkeeringen voor liefdadigheid enz., ne men er ongeveer 190.000 van af. De netto inkomsten, die van de stichting van het her togdom (in 1336) af naar den oudsten zoon van den regeerenden koning, dat is de Prins van Wales tevens Hertog van Cornwall, zijn gegaan bedragen dus ongeveer 60.000. Op het oogenblik is er geen Prins van Wales en de inkomsten gaan klaarblijkelijk naar de Kroon, die er echter niet naar goeddunken over kan beschikken. In vroeger tijden vormden de tinmijnen van Cornwall de loonendste bron van inkom sten. Karei I gebruikte in den burgeroorlog die inkomsten om zich in het westen van het land staande te houden. Hij beloonde met het geld, uit de verhoogde tinproductie ver kregen, zijn aanhangers en kocht er munitie voor in ons vaderland. De vergelijking met 't Spanje van dezen tijd, waar generaal Fran co zijn onderneming voor een goed deel be kostigt met de inkomsten uit de Rio Tinto- mijnen, dringt zich hier op. Maar zoo het ko per van Spanje nog veel geld maakt, het tin van Cornwall doet dat niet meer. A. K. VAN R. Maas en Sambre blijven wassen. Dorpen en landerijen onder water. Uit Brussel: Het niveau van de Maas en de Sambre blijft stijgen. Talrijke dorpen en landerijen staan onder water. De was van den Demer bedreigt den spoorweg DiestAerschot. DE ZWEEDSCIIE GEZANT VERTROKKEN. 's-GRAVENHAGE, 10 Februari. Onder groote belangstelling zijn de afgetreden Zweedsche gezant, tevens deken van het corps diplomatique en mevrouw Von Adler- creutz hedenochtend met de Edelweiss om 11.20 van het station H.S. vertrokken, om zich naar Italië te begeven, waar zij voorne mens zijn enkele maanden door te brengen. Voor het vertrek van den Zweedschen di plomaat was de le klasse wachtkamer gere serveerd, die echter niet voldoende plaats bood aan de zeer velen, die den heer en me vrouw Von Adlerereutz de hand kwamen drukken. Onder de aanwezigen bevond zich de minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr, A. C. D. de Graeff. Van de hofhouding zagen wij o.a. de groot- meesteresse van H.M. de Koningin Gravin van Lynden van Sandenburg en den opper kamerheer Baron van Lynden. Voorts waren er de Zwitsersche gezant, de heer De Pury, thans deken van het corps diplomatique en vele leden van dit corps, o.w. de Britsche, de Belgische,»de Duitsche gezant en de internuntius. Ook waren aanwezig de heer Hammars- kjöld, rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, de heer Jörstad, ad junct griffier en Baron Gamier-Coignet, eveneens van de griffie van het Permanente Hof, vice-admiraal De Graaff, oud-chef van den marinestaf. Aan mevrouw Von Adlerereutz werden ver scheidene bloemstukken aangeboden. PROGRAMMA VRIJDAG 12 FEBRUARI HILVERSUM, 1875 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO. 4.— VARA 7.30 VPRO. 9.— VARA 10.40 VPRO 11.— VARA. 8.Gram.pl. 8.15 Sportreportage 8.30 Gra- mofoonpl. 10.Morgenwijding 10.20 Decla matie en gram.pl. 12.Gram.pl. 12.30 De Pal- ladians 1.30 Willy Kok's ensemble 2.Mode praatje 2.20 Vervolg concert 2.35 Gram.pl. 3.05 AVRO-Dansorkest 4.05 Gram.pl. 5.Kin- deruurtje 5.30 „Les Ménétriers" 6.25 Politiek radio journaal 6.45 Sportreportage (Gr.pl.) 7. Gium.pl. 7.10 Literaire lezing 7.30 Berichten VGP. 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie 8. Fluit en piano 8.30 „Nederlandsche vertalin gen uit de wereldpoëzie", voordracht. 9.15- jarig bestaan van Cinema Royal, Amsterdam 9.50 „35 jaar arbeiderszangcultuur" m.m.v. spreker, en solisten. 10.0 Sportreportage 10.15 Revue-uitzending 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.30 —12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. Algem. Progr. verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (Gr.pl.) 8.309.30 Gram.pl. 10.30 Morgen dienst 11.Tenor en piano 12.Berichten 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v d. Horst 2.— Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur 3.Gram.pl. 3.15 3.45 en 4.Trio Beute-Zepparoni-Heme- rik. 4.30 Orgelspel 5.30 Declamatie en gra- mofoonpl. 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.Be richten. 7.15 Literair halfuur 7.45 Reportage 8.Berichten ANP. 8.15 Haarl. Orkestvereen- 9.„Emigratie-perspectieven", causerie 9.30 Vervolg concert, mmv. soliste, en de Kon. Lie deren taf el „Zang en Vriendschap" 10.15 Be richten ANP. 10.20—11.30 Gram.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICII, 1500 M. 11.4011.50 Pianosoli. 12.10 Orgelconcert 12.50 BBC-Dansorkest 1.352.20 Birming- hamsch Philh. Strijkorkest en soliste 4.20 BBC-Midlandorkest 5.35 De „Alphas" 6.20 Be richten 6.45 BB'C-Northern-Irelandorkest. 7.20 Muzikale causerie. 7.40 Pianorecital 8.20 Revueprogramma. 9.20 Berichten 9.40 Deen- sche causerie 10.— BBC-Zangers, en orgel. 10.30 BBC-Theaterorkest en solist 11.35 Man- tovani's Dans-orkest 11.50—12.20 Dansmuziek (gramofoonpl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20, 11.20 en 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram.pl. 2.50 Radiotooneel. 4.20 Casadesus-Trio 5.50 Gram.pl. 6.05 Pianoreci tal. 6.50 Gram.pl. 7.05 Vervolg pianorecital. 7.20 Gium.pl. 8.20 Sonateconcert 9.05 Zang 11.201.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 B'laasconcert 6.30 Gram.pl. 7.50 Om- roepkwintet 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevar. concert 3.20 Omroeporkest 5.20 Dresd. Philh. Orkest en solisten. 7,30 Voor soldaten (concert en berichten) 9,50 Trioconcert. 10.35 —11.20 Omroep-Amusementsorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest en solist 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Zang. 8.20 „Po lenblut", operette. 10.3011.20 Omroepdans- BRUSSEL 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salo BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest 1.30 Om roepdansorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Om roeporkest. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Stafmuziek 9de Linie-Reg. 10.3011.20 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Solistenconcert 8.20 Gevar. concert 9.20 Berichten 9.40 Sportnieuws 9.55—11.20 Om- roep-Amusementsorkest (Om 10.05 Weerbe richt.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Prins Slechtbedeeld liep juist Thijs te vertellen van de daden, die hij verder nog moest verrichten, toen plotseling de kok van Scheel- verkniezën, bleek van schrik, de poort uit kwam snellen. „Hij riep „Ach, arme ik! Nu heeft mijn meester op een steen gebeten en geeft mij de schuld daarvan. Ik zal wel een geduchte straf krijgen, misschien laat hij me wel ophangen!" „Man, doe niet zoo overdreven ik ben tandarts," zoo sprak Thijs, „en deze jongen is mijn knecht. Breng mij maar gauw naar het slachtoffer toe, want ik weet wel wat tegen den pijn." „O, beste dokter," riep de kok, „wat ben ik daar dankbaar voor." Het communiqué van den verdedigings- raad van Madrid meldt o.a., dat in de sec toren van Guadalajara, ae Taag en Jarama licht geweer- en kanonvuur is gewisseld. De vijandelijke luchtmacht heeft gistermorgen Alcala de Henares gebombardeerd, waardoor onder de burgerbevolking talrijke slachtof fers vielen. Verscheiden bommen kwamen op het Roode Kruis hospitaal terecht, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht en een vrouw en vijf kinderen gedood werden. In den sector van Madrid heeft de vijand reeds 24 uur lang in het Westerpark hevige aanvallen ondernomen, die echter alle mis lukten. In den nacht öp Woensdag en Donder dagmorgen hebben de opstandelingen een aanval ondernomen in den sector van Plantio, doch deze werd afgeslagen. Uitgebreid Italiaansch personeel" in Spanje. Op een desbetreffende vraag heeft Lord Cranborne in het Lagerhuis verklaard: „Vol gens de inlichtingen, waarover ik beschik, be vindt zich op het oogenblik een „uitgebreid Italiaansch personeel" in Spanje. Ik kan echter geen nauwkeurige cijfers noemen". Cranborne zeide verder, dat de Italiaansche regeering zich bereid verklaard heeft, een einde te maken aan den toevloed van vrijwil ligers, zoodra ook de andere mogendheden daartoe zouden overgaan. Zij wil, dat echter niet vóór het andere staten doen. De Britsche regeering doet haar uiterste best om in de commissie voor de niet-inmenging overeen stemming te bereiken ten aanzien van den datum, waarop het vertrek van vrijwilligers door alle staten tegelijk kan worden verboden. Spaansche militie wordt in het leger ingelijfd. Woensdagmiddag laat is de Catalaansche generaliteitsraad onder voorzitterschap van Companys in buitengewone vergadering bij eengekomen. Met algemeene stemmen heeft de gene raliteitsraad de volgende besluiten geno men: 1. Een decreet tot mobilisatie en in- inlijving in het leger van de recru- ten der lichtingen 1934 en 1935 wordt van kracht. De militietroepen wor den in het volksleger ingelijfd onder één opperbevel, dat gecoördineerd is in den centralen generalen staf van de republiek en dat onderworpen is aan de reglementen en de krijgs- tuchtbepalingen. die zeer spoedig zullen worden afgekondigd 2. De fortificatiewerken zullen worden uit gebreid, waarbij al het personeel, dat geen diensten achter het front bewijst aan het werk zal worden gesteld. 3. Onmiddellijk wordt een hoogste verde- digingsraad georganiseerd. 4. Dringend wordt een ontwerp ten uit voer gelegd betreffende unificatie van de tegenwoordige troepen, die de openbare orde handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6