Berichten in enkele regels INGEZONDEN /TUKKEN HET 40-JARIG JUBILEUM VAN E. D. 0. DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 HAARLE M'S DAGBCAD 10 Een belangwekkend beeld van Oud-Batavia. Gouden regen in rubberstreken. Toeneming van koeliewerving. Indische champignons in blik. Onze Jndlscbj E-correspondent schrijft ons dei. 3 >3bn$vi uit Batavia: De liefhebber -ran mooie prenten, die niet geheel verstoken is van eenigen zin voor his torie, kan genieten van de zoo juist geopende expositie van platen, kaarten en boeken, welke door onzen stadgenoot Jhr. Feith bij elkaar zijn gebracht, en die van de ontwikkeling van onze stad. van het oude Jacatra tot het" hui dige Batavia, een beeld geeft, dat tot nu toe nog niet onder de oogen van het publiek was gekomen. Helaas is er in Indië niet een zoo groote blijvende liefde voor de plaats van inwoning als in Holland. De oorzaak daarvan zal wel in hoofdzaak het voortdurende rei zen en trekken der Europeesche inwoners zijn. zoodat in verband daarmede ook de be langstelling jegens de historie der Indische steden minimaal is. Als een uitzondering op dezen regel kan Batavia worden aangewe zen. omdat het de ontwikkeling van deze stad is, die, in de roemrijkste periode van Holland gesticht, als een afspiegeling gold van groei en bloei der Hollanders over geheel Indië. Naast de oudste prenten, die een beeld ge ven van de vroegste historie van Jacatra en Batavia, toen de klappertuinen nog langs Mo lenvliet groeiden en de suikerfabriekjes daar de eerste Indische industrialisatie-aanwij zingen waren, zijn er naast vele boeken over oude voyagiën de meer anecdotische gravures van de 19e eeuw, die in hun weergave voor de huidige bewoners onzer stad de nog bestaan de plekken in hun historischen staat tot nieuw l-r.-ên maken. Daar vindt men den handel e» de Kali-Besar uitgebeeld onder de thans nog bestaande arcaden. Over het Waterloo-plein, waar thans eiken middag een tiental voetbal teams elkaar bevechten, rijden nog de equi pages met Inlandsche koetsiers, gekleed in lange jassen en hooge hoeden met cocardes,, terwijl de inzittenden lui achterover liggen om gezien te worden. De oude sociëteit ..De Harmonie" staat nog op de uiterste grens der stad. en even verder liggen de forten Noord- wijk en Rijswijk, op de plaats waar nu de modezaken en hooge hotelgebouwen de aan dacht trekken. Kennisneming van deze cultuurhistorische gegevens, waarin de ware liefhebber urenlang kan rondneuzen, zal bij hem de belangstelling voor de oudste Hollandsche nederzetting in Indië in -groote mate kunnen versterken. Bij den huidigen overvloed van materieele be schouwingen over begrootingstekorten. kam pongverbetering. millioenen plannen" defen sie en daling van levenskosten. is deze wel verzorgde verzameling een prettige en tot na denken stemmende afwisseling. Van ae ontwikkeling der oudste Holland sche nederzetting naar die van de zoo jeug dige Buitengewesten il n'y a qu'un pas. Nu instede van door middel der heffing van een bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber de rubberrestrictie sinds 1937 in de Buiten gewesten gehandhaafd zal worden door indi vidueel toegekende oogstvergunningen, welke alle te zamen het aan een bepaald gewest toegewezen quotum zullen uitmaken, en een maal afgegeven aan den eigenaar van rub bertuinen. ook verhandelbaar zijn doordat zij voor den exporteur een uitvoervergun ning beteekenen en zoodoende een bepaalde waarde uitmaken, daalt de gouden regen in deze gewesten neer. Aan een gewest als Palembang is bijvoor beeld een kwartaal-quotum toegewezen van 6099 ton rubber, waarvoor de oogst-vergun- ningen een bedrag van circa f 2'2 millioen vertegenwoordigen, welk bedrag dus in zijn geheel aan de bevolking in den schoot komt vallen en in omloop komt. Een dergelijke overvloed van geld was niet zóó spoedig voorzien, omdat de groote rubberhausse spoe diger kwam dan verwacht,- met als gevolg, dat de Javasche Bank in Palembang op een gegeven moment den bodem van haar geldkist zag en hals over kop naai Java om ettelijke millioenen aanvulling moest worden ge vraagd. De andere groote rubberplaatsen, zoo als Bandjcrmasin en Pontianak. bleven niet achter, terwijl als hulp de landskassen met enkele millioenen aan kleingeld moesten bij springen. Het tijdelijk tekort heeft er op bepaalde plaatsen toe geleid, dat voor het wisselen van f 1009 biljetten soms tot f 25.— agio werd betaald, omdat de kleine handelaren, die op de hekwielers de binnenlanden ingaan, met een zak vol geld vertrekken en dit het ge makkelijkst kan geschieden in kleine papie ren coupures. Een kist guldens is te moeilijk om mee te nemen! Zoo vallen, mede door de gestegen rubbei- prijzen, de gouden vruchten van de rubber boom" in den schoot dezer menschen, die ja renlang geen zon achter de wolken konden ontwaren. Het staat vast dat de daling der prijzen binnen niet te langen tijd weer zal komen en op deze wijze de opbloei in god delijker banen zal worden gevoerd, doch thans worden de extra-verdiensten allereerst volop besteed aan kleedingstukken en goede fietsen, met welk laatste vervoermiddel de rubberboeren hun waar naar de rubbermark- ten langs de rivier brengen. Zoolang het geld met mate blijft vloeien, kan men juichen al is het voor de menschen met vaste inko mens, zooals de ambtenaren aldaar, armoe troef door de plotselinge verdubbeling van de kosten van levensmiddelen, huishuren e.o. Maar het is de vraag of de stroom niet in een bandjir zal verkeeren. In Djambi komt dit jaar zeker f 15 (vijftien!) millioen meer bin nen aan rubberopbrengst ten bate van 25.000 menschen! Dit leidt ertoe, dat reeds thans volgeladen booten met enorme hoeveelheden manufacturen, kramer ij en en conserven naar die streken vertrekken. Au-to mob 1 elverkoo- pers en handelsreizigers verdringen er elkaar en stellen zich tevreden met een plaatsje aan dek. dat vroeger voor de koelies bestemd was. Palmbeach. zijde, gesloten auto's model 1937 worden afgescheept in een stadje met slechts één verharde straat, waar aan weers kanten een paar woonhuizen en winkels hg- °Dcch in de sombere rubberbosschen zijn weer alom blijde gezichten. De stijgende levens standaard schept weer mogelijkheden en brengt weer oude welvaart terug in deze be paalde gedeelten van de Buitengewesten. De belastingen worden weer betaald, achter stand wordt ingehaald, heerendiensten wor den weer afgekocht. De groote werkgevers echter, waaronder ook het Gouvernement, zul len deze stijging in het oog moeten houden en de salarissen daarmee in overeenstemming moeten brengen. Her is nu maar de vraag, of deze stijging, die op Java in zeer veel langzamer tempo plaats heeft, overal in de bezoldigingen zal kunnen worden verdisconteerd. Er wordt na melijk gefluisterd., dat althans voor de gouver nementsambtenaren. op Java. met haar ge ringe stijging der kosten nog een salarisver laging zou worden opgelegd ten bate van de Buitengewesten. Een gerucht dat lijnrecht te gen elk huidig welvaartsstreven zou ingaan. Door den opbloei der Buitengewesten is ook de koeliewerving voor Deli in een nieuw sta dium gekomen. Ondanks de verschillende lasterlijke voorstellingen, zooals b.v. nog on langs in hot Amerikaansche Harper's Ma gazine" door Ladislao Szekely, oud-admi nistrateur in Deli, werden gedebiteerd, weet de bevolking- hier wel beter en is de animo van Javaansche mannen en vrouwen voor uit zending als koelie naar Deli zeer groot, vooral in de streken waar vroeger de suiker werk en welvaart bracht, doch die nu neergeslagen liggen door de afbraak of verkoop der fabrie ken. Al deze aspiranten worden vooraf ge keurd en in den regel schitterend in orde be vonden. Is de keuring afgeloopen. dan ont vangen de menschen boter bij de visch om zich het noodige voor de reis te kunnen aan schaffen. met bovendien nog een premie. Een gevolg van deze nieuwe aanwerving is echter, dat de werving voor de kolonisatie in de Lampongs, die in de allerslechtste tijden zoo'n succes heeft gehad, van twee kanten in de verdrukking komt. Eerstens in de econo mische toestand bijv. in Banjoemas aan zienlijk verbeterd, doordat men er weer werk en eten heeft, en anderzijds kan de Vereenig- de Emigratiedienst van de Deli Plantersver- eeniging (de VEDA) dadelijk met betrekke lijk groote contanten op tafel komen, terwijl de Lampongkolonisatie slechts uit beschei den beurs wordt gefinancierd en het dikwijls de grootste moeite kost de armste slokkers aan ooglijke kleeren en wat gereedschap te helpen. Zoo ontstaat er zelfs een zekere ani mositeit. zij het een betrekkelijk vreedzame. Men heeft er evenwel een hard hoofd in om voor 1937 het benoodigde aantal gezinnen voor de Lampongs bijeen te krijgen, hoewel uit diezelfde streken elke week een stroom van jonge en sterke lieden in de richting Semarang trekt om naar Deli gevoerd te wor den, waaronder zich ook zeer vele oudge dienden bevinden, die er vroeger reeds ge werkt hebben Telkens weer opnieuw heeft men sinds de crisisjaren kunnen ontwaren, hoevele ecóho- mische mogelijkheden nog sluimerden in on zen bodem, en hoeveel import tenslotte kon vervangen worden door producten van eigen bodem. Een van de producten welke den laat- sten tijd de bijzondere aandacht hebben ge vraagd zijn de Indische champignons. Dit smakelijk product groeit hier in over vloed op het rijststroo en het kaf van de padi. zonder dat er eenige zorg aan besteed behoeft te worden en het kan wedijveren mei- den bes ten Franschen import. In één etmaal kan van het kweekbed twee keeren overvloedig geoogst worden tegen een prijs, die ongeveer een kwart zal bedragen van dien van den huidigen import. De eenige zorg tot voor kort was de con serveering welke volgens een speciaal recept plaats heeft en thans zoover is gevorderd, dat ze geen moeilijkheden meer oplevert. In het conserven-laboratorium alhier heeft men volkomen geslaagde proeven genomen die het beste voor de toekomst beloven. In verband hiermede zullen voorloopig twee kleine parti culiere conservenfabrieken worden opgericht, een in de omgeving van Batavia en de an dere in Koedoes, alwaar de champignons zul len worden gekweekt, eventueel worden op gekocht en tot goede en billijke conserven zullen worden verwerkt. De Indische lekker bekken zien dus met groote belangstelling naar deze eerste resultaten uit. en de Indische economen constateeren, dat hiermede weer voor een iinportwaarde van pl.m. IV2 ton rechtstreeks aan het eigen land ten goede zal komen. (Nadruk verboden.) SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur Avonddienst te 5.54 uur Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur: Zondag 's avonds te 7 uur. Andere avonden te 7.15 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge. Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, als mede Talmoed To rah, worden verricht in het Gemeentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. De cursus vanwege de Joodsche Vrouwen- vereenlging Bikdei Koudesch, zal plaats vin den op Woensdag 17 Februari in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14 te 8,15 uur VEREENIGING „MARTINI" OPGERICHT. Alhier is in het café-restaurant „Bolwerk" de Groninger Amusements- en Reisvereeni- ging .Martini" opgericht. Aanwezig waren ongeveer 30 personen. Het doel is gezellige Groningsche avonden teor- ganiseeren en gezamenlijke reizen en toch ten te maken. Alle aanwezigen traden als lid toe. Vervol gens werden 5 bestuursleden gekozen, welke allen hun benoeming aanvaardden. De ver schillende functies zullen onderling verdeeld worden. De volgende bijeenkomst is vastgesteld c>> 9 Maart a.s. Het secretariaat is voorloopig gevestigd Paul Krugerstraat 64. MALAGA IN VLAMMEN. De brandende Spaansche havenstad kort voordat de troepen van generaal Franco de stad binnenrukten. Bleekerijen bij de stad Haarlem. Lezing voor de vereeniging „Haerlem". Voor de vereeniging „Haerlem" hield •mevrouw dr. S. C. Regtdoorzee GreupRoldanus een lezing over „IDe bleekerijen bij de stad Haarlem", in een der bovenzalen van café-restau rant Brinkmann, aan de Groote Markt. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. L. Tadema, leidde de spr. met een kort waardeerend woord in. Men kent Haarlem meestal slechts als de stad van Laurens Coster en Frans Hals, doch de spr. van dezen avond zal aantoonen, dat er ook andere dingen waren, waar we met recht trotsoh op kunnen zijn. Mevrouw Regtdoorzee Greup begon haar causerie, met er op te wijzen, dat het onder werp van dezen avond hoegenaamd niets heeft uit te staan met de kleerwasscherijen van thans. Deze vormen een afzonderlijke tak naast de bleekerijen, die Haarlem drie eeuwen lang tot ver over de landsgrenzen ver maardheid bezorgde. In deze bleekerijen werd het linnen, dat door de primitieve huisnijverheid van die dagen zeer onsmakelijk was, en vaak zelfs een donkerbruine kleur had, weer gebleekt. Reeds uit 1274 zijn uit Haarlem gegevens over de linnennijverheid bekend. De linnen weefsels werden in het begin van de veertiende eeuw naar Engeland en Henegouwen uitgevoerd. Doch ook onder de breede lagen van het volk was het Haarlemsche linnen bekend. De noodzakelijke factoren voor de bleeke rijen zijn zuiver water, en open terreinen, om het linnengoed uit te leggen. Bovendien zijn er zeer groote hoeveelheden melk noodig, om dat deze melk' een sterk bleekenden invloed heeft. Al deze factoren waren in onze omgeving aanwezig. Slechts de looghoudende asch moest worden aangevoerd, wat meestal uit de Oostzeeiandën geschiedde. De eerste bleekers van Haarlem waren, voerzoover spr. heeft kunnen nagaan, loon- bleekers. Bleekers. die dus linnen in opdracht van anderen bleekten. Het bedrijf werd heel eenvoudig opgezet, en het principe is in den loop der eeuwen wijwei hetzelfde gebleven, al werd het zeer geperfectionneerd. Uitvoerig schetste spr. de moeilijkheden, waarmede zij te worstelen had, toen zij haar gegevens uit de verschillende archieven moest verzamelen. Een werk waarmede zij ruim vijf jaar bezig was. Uit de 16de eeuw is slechts weinig bekend. Het was een roerige tijd, waarin het volk het zeer moeilijk had. Ook het uitbreken van den 80-jarigen oorlog belemmerde de rustige uit oefening van het bedrijf. Doch de bevrijding van de Spanjaarden wrd gevolgd door een ongekenden bloei. Vooral vit Vlaanderen kwamen velen zich hier ves tigen en dit was het begin van de groote blee- kersbedrijven om Haarlem. Zij brachten groote vakkennis mede, en met de reeds genoemde gunstige natuurlijke factoren kwam een bizon der waardevol product tot stand- Het aantal bleekerijen bedroeg in den bloei tijd, dat van eind Maart tot begin September liep, zeventig of tachtig. Per seizoen werd door deze bleekerijen één tot vier millioen liter melk en één millioen kg. looghoudende asch verbruikt. Voor Haarlemwas deze levendige handel van groot financieel belang, daar van alle doorgevoerde grondstoffen en eindproducten accijnzen werden geheven. Wonderlijk is, dat de bleekers nimmer in een gilde vereenigd waren. De enkele pogingen, die daartoe in het werk werden gesteld, waren steeds weer tot mislukking gedoemd. Het werkvolk bestond uit seizoenarbeiders, meestal uit Vlaanderen, Brabant en vooral uit Westphalen. Er waren ook enkele Oostzaan- sche arbeiders werkzaam, doch verder steeds buitenlanders, omdat de uit Vlaanderen af komstige bleekers met het Hollandsche werk volk niet overweg konden. Het gebied, dat Haarlem bestreek, was zeer groot. In het Oosten gaat dit tot Silezië, naar het Zuiden tot Parijs, vooral voor de garens, en verder zonden ook Engeland, Schotland en Ierland hun garens en linnen weefsels. Het verval van de bleekerijen is uitsluitend te wijten aan het feit, dat de bleekers hard nekkig weigerden, de oude werkmethode met de natuurlijke grondstoffen, prijs te geven voor de nieuwe 'chemische werkwijze, die veel vlugger was. Woensdagmiddag is de schipper G. van der Berg uit Molenaarsgraaf te water geraakt en verdonken. - De 68-jarige weduwe T. B. is Woensdag middag in het pand aan de van Hogendorp- straat 124 te Den' Haag van een 15 Meter hooge trap gevallen. Mej. B., die in het Hei lige Geesthofje woonde, was bijna onmiddel lijk dood. De 35-jarige rangeerder H. Reyners, te Roermond, is tusschen twee wagens bekneld geraakt en op slag gedood. Op den windmolen van den heer G. te Vortem—Mullem is een 17-jarige molenaars- jknecht met zijn das tusschen de kamwielen i izr den irr'en geraakt en gedood. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 9.00 Berlijn 73.67y2 Parijs 8.56V2 Brussel 30.96 V2 Zwitserland 41.87'/2 Kopenhagen 40.15 Stockholm 46.35 Oslo 45.15 New York 1.83 5/8 Praag 6.38V2 MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt.Oude kippen f 0,45f 0,85. Oude kippen per K.G. f 0,32f0,39. Oude ha nen f 0.45f 0.90. Jonge hanen f 0,30f 0,70, Jonge hanen per K.G. f 0.45f 0,50. N.H. Blau wen per K.G. f 0,35f 0,76. Jonge hennen f 1 f 1,50. Duiven, per paar- f 0,35f 0,45, Tamme eenden f0,25f 0,60. Wilde eenden (in jacht tijd) f 0,45f 0,55. Ganzen f 1,80—f2,70. Kal koenen per K.G. f 0,60f 0,70. Tamme konijnen f 1f 1,60. Wilde konijnen f 0,40f 0,50. Aan voer 89.000; Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren f3,30f3,40; ge mengde eieren f3,40f3,60; bruine eieren f3,50f3,75; eendeneieren f2,25f2,75. Aan voer 1.135.000. Handel vlug. a Veemarkt: Zeugen f40f55. Dr. Zeugen f 55f 75. Schrammen f 16f 23. Biggen f 11 f 16. Zware varkens 2122 ets. p. pond. Zouters 2122 cets p. pond. Vette kalveren 2430 ets. p. pond. Nuchtere kalveren f 5f 8. Handel redelijk. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De kinderen en wij, volwassenen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van een „werklooze" over de opneming, ook in Haarlem, van het Spaansche kind, zouden wij gaarne het volgende willen antwoorden „De Intern. Vrouwenb. v. Vrede en Vrijheid" staat en werkt o.a. voor oplossing van alle geschillen op grond van menschelijke solidari teit, door verzoening, arbitrage of rechtspraak en werkt voor wereldorganisatie, gegrond op recht en rechtvaardigheid, dus voor volken verbroedering. Daarom werkte het Intern. Hoofdbestuur te Parijs samen met andere vrouwenorganisaties om zich het lot aan te trekken van de Spaansche kinderen. Zeker zou de Bond zich ook over dat van de Duit- sche kinderen hebben ontfermd, doch de Duitsche afdeeling wordt in Duitschland niet meer geduld. Wij zijn het geheel eens met den geachten inzender, dat het zich evenzeer aan trekken van het lot der Duitsche kinderen een mooie demonstratie van volkenverbroedering zou zijn. Laten wij hopen, dat andere organi saties die wel in Duitschland geduld worden, dit liefdewerk ter hand zullen nemen. Het Duitsche kind heeft onze liefde zoo goed als het Spaansche Afdeeling Haarlem Intern. Vrouwenb. voor Vrede en Vrijheid. Secr.: Rustenburgerweg 8, Bloemen- daal. Hierboven een afbeelding van de vier prij zen, waarom a.s. Zondag E.D.O., Haarlem, Ajax en H.B.S. zullen strijden op het jubileums tournooi in het Noorder Sportpark. Links de goud-vergulde beker van mevrouw Sikman (le prijs); daarvoor de plaquette van E.D.O. «4e prijs), in het midden het vaantje van me vrouw Sikman (3e prijs); rechts de verzilverde beker van E.D.O. (2e prijs). VOETBAL IN ENGELAND. Uit Londen: De uitslagen van de Woensdag voor de eerste divisie der Engelsche league gespeelde wedstrijden waren: Wolver hampton—Brentford 4—0; Sunderland Bolton Wanderers 30. KORFBAL. BIJZONDERE WEDSTRIJDEN NED. KORFBALBOND. In de dezer dagen gehouden bestuursver gadering van den Ned. Korfbalbond zijn de volgende bijzondere wedstrijden voor dit seizen vastgesteld: 11 April: Wedstrijd om den A. K. B.-beker en OverijselGelderland. 25 April; RotterdamAmsterdam en Noord- Oost. 9 Mei: NoordZuid te Haarlem. 30 Mei; 6 Juni: G.U.K.B.-twaalftalRoode Duivels. 13 Juni: BelgiëNedei'land. DAMMEN. De 16-jarige C. Suyk behaalt den meestertitel. Door een tweede overwinning op Vos. Thans drie „meesters" in IJmuiden. De 16-ja.rige C. Suyk heeft gisteravond in Bussum zijn tweede overwinning behaald in den herkamp tegen Vos om den meestertitel dammen, waardoor hij zich van dezen titel verzekerd heeft. De derde partij zal vermoe delijk wel niet meer gespeeld worden. C. Suyk. D. C. IJ. telt thans drie meesters, nl. Dukel, Ligthart en de nieuwe meester, waarmede zij Gezellig Samenzijn, dat ook drie meesters telt naar de kroon streeft. Suyk werd per auto van Velsen gehaald, waar hij een bloemenhulde van zijn bestuur in ontvangst mocht nemen. Suyk's loopbaan. Suyk's loopbaan is met betrekkelijk weinig woorden te schetsen. Heeft hij eigenlijk wel een loopbaan? Wat beteekent een tijd van nog geen vijf jaar voor het behalen van zulk een hoogen titel? En hoe kan een 16-jarige een loopbaan hebben? Als leerling van de zesde klas van school C. speelde de toen 11-jarige Suyk met zijn on derwijzer, den heer Hilvers na schooltijd in een damcompetitie. Kees was zijn medeleerlingen al gauw de baas en zijn meester zorgde er voor, dat Kees op de D. C. IJ. kwam. Daar werd hij in de vierde klas geplaatst van het competitie seizoen 19321933. In dat seizoen wist Suyk het afdeelingskampioenschap te behalen op zoo'n overtuigende wijze, dat het bestuur van D. C. IJ. besloot, hem direct in de hoofd klasse te plaatsen. Daaidoor werd Suyk in staat gesteld, in 1933 reeds mee te doen in het tournooi om het damkampioenschap van Groot IJmuiden. Kees moest toen uitkomen tegen meester Dukel, Ligthart, Basstra en tal van andere sterke spelers.. Het verbluf fende resultaat was. dat Suyk en Dukel gelijk tegen elkaar opspeelden. In de laatste ronde was de ontmoeting SuykDukel vastgesteld en deze partij wist Suyk te winnen, waardoor deze reeds na één jaar actief dammen den titel van kampioen van Groot IJmuiden won. Den beker door den heer W. Koster uitge loofd, won Suyk. In het seizoen 19331934 deed Suyk voor het eerst mee om den mees tertitel, doch hij struikelde in de voorwed strijden. In de onderlinge competitie van D. C. IJ dat seizoen, wist hij de derde plaats te bezetten. Ook speelde Suyk toen zijn eerste simul- taan-seance te Amsterdam. Hij moest nog 14 jaar worden! Resultaat: 15 gew., 7 rem. 8 verl., totaal 30 borden. In het seizoen 1934- 1935 deed Suijk weer mee, aan de voorwed strijden om den meestertitel, tevens kam pioenschap van Noord-Holland. Na een serie voorwedstrijden eindigden Suyk en May ge lijk. doch Suyk verloor den herkamp. In het seizoen 19351936 ging het met de voorwedstrijden beter. Suyk wist zich met P. Leyte in den eindstrijd te plaatsen. Suijk eindigde als no. 3 en P. Leyte als no. 5. Opvallend was het, dat Suyk het in de on derlinge competitie en om het kampioenschap Groot IJmuiden na 1932-1933 niet meer tot een kampioenschap wist te brengen en steeds de derde of vierde plaats innam. Thans heeft hij in den strijd 0111 den mees tertitel meer succes gehad en na een serie voorwedstrijden waarin Suyk ongeslagen bleef, wist hij in den eindstrijd dan eindelijk den titel van mees terdammer te veroveren, een titel, dien hij zijn verdere leven znl be houden. Van den jeugdigen meester kwamen ette lijke partijstanden, miniaturen en problemen in vrijwel alle vooraanstaande damrubrieken voor. Ook heeft Suyk reeds vele simultaan-séan- ces en demonstraties voor clubs gegeven. Een schitterende toekomst staat dezen jon gen meester ongetwijfeld te wachten. Nu kampioen van Nederland? Wij wenschen den nieuwen meester, de derde van D. C. IJ. van harte geluk met het fraaie succes. D. C. IJ. zal in het kampioenschap van Ne derland dat met Maart a.s. aanvangt met drie meesters uitkomen. Welke D. C. IJ'er wordt de vierde, de Boen, Leyte of de jonge Laros?

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8