TEMPELIERSSTR. 32 Ervaringen Taxi-chauffeur. Rubriek voor Vragen VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD ir ZWEMMEN. IN MEMORIAM DOKTER MAURITZ. De heer A. J. Braam schrijft over wijlen dokter M. Mauritz in het laatste nummer van ,H.P.C.-nieuws" (het officieel orgaan van de Heemsteedsche Zwem- en Poloclub) het vol gende waardeerende stukje: .Dokter Mauritz is niet meer! Dit schokkend bericht bracht in den avond van 5 December met recht een schok in de sport- en Sport fondsenwereld. Midden in zijn werk is dokter Mauritz gevallen, zooals het gaan moest met een man, die geen rust kende en die zich niet kon ontzien. Bijna zijn heele leven heeft hij gegeven voor zijn drukke praktijk en al lerlei werken van algemeen belang; daaronder nam de sport, en gelukkig ook de zwemspórt een plaats in; de zwemkunst trok hem niet alleen, meer nog het reddingswerk, de eerste hulp bij ongelukken, de medische sport keuring en het sportfondsenwerk. In den Raad van Beheer van het Haarlemsche Sport fondsen,bad, waarvan hij voorzitter was, heb ik hem leeren kennen en waardeeren om zijn doordacht oordeel en zijn helderen kijk op de dingen; ik heb meermalen mogen ervaren dat hij de zwemspórt en ook aan H. P. C een warm hart toedroeg. Dankbaar zal ook H.P.C. steeds gedenken wat hij voor haar is geweest; zijn nagedachtenis zal bij H. P. C. in hooge eere blijven". WANDELSPORT. EEN WANDEL A FD EEI .IN G BIJ „DE GAZELLE". In de laatste ledenvergadering van boven genoemde vereeniging is met algemeene stemmen besloten over te gaan tot de op richting van een wandelafdeeling. De eerste trainingsmarscb. die reeds ge houden werd, bleek een groot succes, want niet minder dan 31 deelnemers wandelden mee; thans ls het ledental van deze afdee- ling reeds de veertig gepasseerd. De trainingsmarschen worden gehouden van het clubhuis in de Indischestraat, iede- ren Woensdagavond 8 uur en Zondagsmor gens 9 uur. Het secretariaat is gevestigd: Bantam- straat 93. TAFELTENNIS. (Dames), n. T. T. C. I KAMPIOEN. Met een 100 overwinning behaalden de H. T. T. C. dames het kampioenschap van de af- deeling. _Mej. Vogelzang speelde weer een vlotte par tij, in twee sets won zij haar enkelspelen. Mej. Telchuys speelde in het begin nog al aarzelend. In de eerste set tegen mei. Oostrum b.v. had ze een 1312 achterstand. Eerst toen kwam zij er in: met 2114 sleepte ze de eerste set in de wacht. De tweede set was eveneens voor mej. Telchuys, zoodat zij deze partij met 21—14; 21—12 won. Mej. Nielsen heeft ook een zeer goeden wed strijd gespeeld. Zij won van mej. Lunstroo. mei. de Beer en mej. Oostrum. Het dubbelspel werd een overwinning voor de dames Nielsen en Telchuys op de dames Lunstroo en de Boer. H. T. T. C. 2—EXELCIOR 3. Voor de afdeeling Amsterdam speelden bo- vengenoemden teams tegen elkaar. Excelsior, dat den stiijd met een 3—0 achterstand moest aanbinden, doordat één van haar leden niet was op komen dagen, leed haai' eerste neder- IJSHOCKEY. KIMBERLEY DYNAMITERS—BLAUWE ZES 7—1. Men zegt, dat de Kimberley Dynamiters die Donderdagavond op de kunstijsbaan te Am sterdam tegen vier Canadeezen en vijf Ne derlanders speelden, zoo heeten. omdat zij behooren tot de ploeg, die in de mijnen van de kleine Canadeesche stad Kimberley be last is met het doen springen door dynamiet van ertshoudende rotsblokken. Wij weten met of zij deze nutttigfhoewel wat luidruch tige bezigheid goed uitvoeren. Als zij het even goed doen. als ijshockey spelen, is er geen rotsblok ter wereld tegen bestand. Wij hebben op dezen Donderdag weer eens ijshockey zien spelen van de allerbovenste plank. Deze Dynamiters mogen een minder brilliant spel spelen dan andere Canadee sche ijshockey ploegen, die den grooten vij ver zijn overgestoken, om in Europa even het wereldkampioenschap te bemachtigen, geen team dat wij eerder zagen speelde met zoo'n rustige zekerheid, toonde zich zoo uitgeba lanceerd in kracht en vooral, had het posi tiespel tot zulk een hoogte ontwikkeld, als deze inderdaad dynamische combinatie. Het is bekend genoeg, dat de Nederlandsche ijs hockeyspelers nog heel veel te leeren hebben, maai" ook de vier Canadeezen. die in de Blauwe Zes meespeelden, konden met geen stukken tegen hun landgenooten op. De manager der Dynamiters heeft ver klaart, dat in zijn ploeg geen uitblinkers voor komen en dat hij dit ook niet wenscht. Dat is ook wel zoo, maar een speler die nog kan uitblinken bij een zoo hoog gemiddeld spel peil! komt dan ook wel uiterst zelden voor. De Kunstijsbaan had voor dezen avond een vrijwel uitverkocht huis, ondanks den regen en de sneeuw, die nu eenmaal bij het Am- sterdamsche ijshockey schijnen te behooren. En dit groote publiek heeft ongetwijfeld ge noten. Voortdurend maar aanvallen was het pa rool van de gasten en af en toe stonden zij alle vijf de doelman natuurlijk niet op de speelhelft van de Blauwe Zes. Kwam het dan tot een uitval, dan waren zij er toch altijd weer gauw genoeg bij, om het gevaar te bezweren. Alles met een rustige snelheid en een superieure techniek, die de bewonde ring van het publiek afdwong en de tegenpar tij al spoedig tot moedeloosheid moet hebben gebracht. Het maakte den indruk, dat de Dy namiters nog heel wat beter en vooral feller konden spelen als het moest en men kan zich, bij het aanschowen van dit spel. wel heel moeilijk voorstellen, wat één andere ploeg ter wereld daartegen zou kunnen uit richten. Hoe is het mogelijk, dat zij op deze Europeesche tournee nog een wedstrijd heb ben gelijkgespeeld en wie zal hen op het a.s. wereldkamioenschapstournooi kunnen be dreigen? De scores in de drie kwartieren waren res pectievelijk 1—0, 4—0. 2—1 en het eindigde dus met 71 in het voordeel van de lieden uit liet verre Kimberley, hetgeen alleszins ge rechtvaardigd was. Zaterdag spelen de Cana deezen nog zulk een partij te Amsterdam en dan vertrekken zij naar Londen, om zich op den strijd om den wereldtitel voor te berei den. KORFBAL. NED. KORFBALBOND Het programma voor Zondag. De eenige N.K.B.-wedstrijd voor de Haar lemmers is een plaatselijke ontmoeting op het terrein van Oosterkwartier aan de Zomer- vaart. Daar ontvangt O.K. 2 haar jtadgenoo- ten T.H.B. 1. De gasten staan er heel wat beter voor. Ze behaalden in tien wedstrijden 8 punten meer, zoodat voor de O.K.-reserves de kans om een tweede overwinning te be halen nu juist niet heel groot is, hoewel ze de Boys flinken .tegenstand zullen bieden. HAARL KORFBALBOND De wedstrijden voor Zondag. Het weer en andere omstandigheden mogen Zondag wel eens terdege medewerken om het vastgestelde programma ditmaal geheel af te werken; wat j.l. Zondag lang niet ge lukte. In de eerste klasse ontvangt Animo 1 Water vliet 2, dat nog wel iets zwakker zal blijken. Een pittige wedstrijd wordt Palvu 1S.V. 2. Pal vu 1 troont nog bovenaan en zal haar kam- pioenswenschen zeker niet vergeten: het zal dan tegen S.V. 2 ook oppassen zijn. De tweede klasse geeft Alw. Ready 2T.H]Ï3. voor de gastheeren moet dit een gemakke lijk partijtje zijn. Aurora 3S.V. 3 zullen het elkaar wel he?l lastig maken; beide verschil len in kracht niet veel. Op 't Haarlem-terrein ontvangt D.S.V. 1 Haarlem 4. Een overwinning voor D.S.V. 1 is het meest te verwachten. Oosterkwartier 4Flora 2 laat zich moeilijk gissen. De 3e kl. A geeft: op het T.H.B.-terrein: D.S.V. 2—T.H.B. 3; D.S.V. 2 moet deze ont moeting winnen Flora 3O.K. 5 zal spannen Flora wil aan den kop blijven en O.K. wil zeker een kansje wagen hooger op te klimmen. Bij Meerlebosch 3De Zwaluwen 1 houden we het nogmaals op de vogels. In 3 B gaat Alw. Ready 3 naar Aurora 5, dat leelijk onderaan staat. Palvu 2Haarlem 5 kan Haarlem 5 dichter bij den kop brengen. S.V. 4Meerlebosch 2 lijkt ons voor Meerle bosch. Adspiranten competitie. Voor Zaterdag zijn vastegesteld: Afd. 4: FloraD.S.V. en Zwaluwen b—Ani mo (Hillegom) Afd. B: D.E.S.Oosthoek; O.K. aZwalu wen a; Haarlem aMeerlebosch a. Afd. C. Meerlebosch cO.K. b, S.V. aHaar lem c; Haarlem b—Aurora. DE OOSTHOEK. Secretariaat: Esehdoornstraat 2. Te spelen 13 Februari a.s.: D. E. S.-adsp. Oosthoek-adsp. 3.30 uur. Vertrek 2 uur Soen- daplein. 14 Februari: Oosthoek IAurora II 10 uur vriend sch appel ij k Aurora 4Oosthoek n 2 uur. Vertrek Soendaplein 1.30 uur. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen ƒ1,90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. VOETBAL DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1938. Uit Parijs: Thans heeft ook Japan ingeschre ven voor de wereldkampioenschappen voetbal, welke in 1938 in Frankrijk worden georgani seerd. Op het oogenblik hebben 26 landen in beginsel het besluit tot deelneming genomen. DE KENNEMERS—II.F.C. Voor bovengenoemden wedstrijd zijn de eltfallen als volgt samengesteld: De Kennemers: Van Urk. Dinkla, Van den Bos, Steeman, Horeman. Van der Wal, Schipper. Boom, Groot, Heideman, Veenstra. H. F. C.: Hagenaar, Koper, Twiss. J. ten Have, Höck, C. ten Have, Kruyer, Van Olphen, Langendam. Drijver, Van der Tögt. DAMMEN. DAMVEREENIGING „D.O.S." In het clublokaal van bovengenoemde ver eeniging werden de wedstrijden om de club kampioenschappen 1936'37 voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Clubkampioenschappen 19361937. Eerste klasse: P. Heidweiller wint van W. Dijkhof; C. Vrolijk remise met J. Spijker; G. A. Ottolini wint van H. Cassé Tweede klasse: T. Kol remise met H. J. Oudhof: S. Ver meer wint van T. Kol; J. Schalenkamp winit van T. B. Dinkla. DE MATCH SPRINGER—KELLER. Zooals wij reeds in ons vorig nummer me dedeelden zal Zaterdag 27 Februari te Haar lem een partij gespeeld worden van de match tusschen de meesters B. Springer Jr. (ex-we- reldkampioen) en R. C. Keiler (kampioen van Nederland) in Hotel-Café-Restaurant „Het Hof van Holland" aan de Groote Markt. Het begint 6 uur n.m. Als wedstrijdleider werd aangewezen de heer J. W. van Dartelen. ZEILEN. JAARFEEST HAARL. ZEILVEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging viert Zater dagavond 13 Februari haar jaarfeest in de tuinzalen van het Gemeentelijk Concertge bouw. Opgevoerd wordt het tooneelspel in drie bedrijven „Muggen om de kaars" door H. de Wilde. Na afloop is er bal onder lei ding van den heer K. Schmitz. WIELRIJDEN. Een wielercriterium in Haarlem? In Juni door den Hout. De Haarlemsche Sportvereeniging „De Kampioen" heeft tot B. en W. van Haarlem het verzoek gericht, in Juni een wielercrite rium in den Hout te mogen organiseeren, o.a. door de Fonteinlaan. Wilhelminalaan enz. Dit verzoek is op het oogenblik bij B. en W in behandeling. EN (Adv. Inqez Med.i BRAND IN LADDERFABRIEK BEZEMBINDERIJ. Vannacht te ruim twee uur is brand uit gebroken in de opslagplaats en werkplaats van de ladderfabriek en bezembinderij van N. L. van der Hoeff aan den Toerijstuin te Rotterdam. Te kwart voor vijf kon de brandweer zeg gen, dat zij het vuur meester was. De schade is aanzienlijk. De eigenaar was slechts laag verzekerd. Houdt zich goed ondanks zijn 70 jaar. Eens hulpeloos door rheumatische pijnen. Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen „Mijn vader gebruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zou er voor geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger was hij beslist hulpeloos door de rheumatische pijnen, doch ik kan ge rust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwen man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U." Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes minerale zouten, waarvan elk een directe of indirecte werking heeft bij de bestrijding van rheumatische aandoeningen. Een enkele fla con Kruschen Salts zal U overtuigen, dat rheumatische pijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn „kleine dage- lijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Inqez Med.) HET TOONEEL DE JONGE SPELERS. De Jonge Spelers vieren hun eerste lustrum met een opvoering van Molière's ..Les Four- beries de Scapin". Dat zij een Molière daar voor uitkozen pleit voor dit troepje spelers dat in de vijf jaar van zijn bestaan onder lei ding van Ben Groene veld herhaaldelijk blij ken heeft gegeven van artistieken ernst. Ik herinner hier maar aan de opvoeringen van Bredero's kluchten bij de Bredero-herdenking aan Thijl Uilenspiegel en De Opgaande Zon. De leden van deze tooneelgroep behooren niet tot de „groote" spelers, maar het zijn acteurs, die hun vak kennen en wat niet genoeg te prijzen is die een hooge opvatting van het kunstenaarschap hebben. Hun voorstellingen zijn altijd uitstekend voorbereid en men kan zeggen, dat zij zich steeds weer inspannen om het beste te geven, dat zij bezitten. Zoo ook nu weer in De Schelmenstreken van Scapin. Zonder souffleur wordt deze Molière in een werkelijk Fransch tempo gespeeld, zoo vlot en vlug, als wij het zelden op ons tooneel zien. Dat geeft aan de voorstelling iets zeer levendigs, wat deze klucht ook bepaald noo- dig heeft. Want al is zij dan ook van Molière en dus „klassiek", zij doet voor een tegen woordig publiek toch wel wat verouderd naief aan, veel meer dan de comédies van den beroemden Franschen dichter. Toch blijft Mo lière altijd Molière zelfs in zoo'n klucht. Want hoe geestig en scherp bijvoorbeeld is die spot van Scapin met de Fransche rechtspraak! Wanneer Scapin Argante waarschuwt geen proces te beginnen, omdat hij zich dan zeker blauw kan betalen, geldt dat niet alleen voor de 17de eeuw, maar voor alle tijden. Beroemd is ook de telkens door Géronte herhaalde zin geworden: „Que diable allait-il faire dans eet te galére?" Wij vinden de schelmenstreken van Scapin niet altijd meer even aardig, vooral niet in het derde bedrijf, wanneer hij Géronte in een zak laat kruipen en hem afrost. En om het slot met al zijn toevalligheden en waarin alles zoo goed op zijn pootjes terecht komt, glimlachen wij nu wel even. maar daartegen over staat toch ook zoo'n levendigheid in de actie in het tweede bedrijf, een zoo uitbun dige kluchtigheid, dat dit stuk ook in dezen tijd zijn uitwerking niet mist. De Jonge Spelers hebben zich veel moeite gegeven voor deze opvoering. Een aardige vondst is die Napolitaansch zang telkens aan het 'begin en het eind van elk bedrijf en ook het frissche, kleurrijke decor met die scheep- van een VRIJGELEIDE. Het gebeurde op een Woensdagmiddag, dat ik met. een snelle wagen voor moest ko men voor een rit naar Beverwijk, waar zeer veel haast bij was. Als ik voorrijd, staat een dame me reeds op te wachten. „Oh chauffeur, ik heb zoo juist een bood schap gekregen van het Roode Kruiszieken- huis, dat een familielid van mij zeer ernstig is! Het kan ieder oogenblik afloopen en ik wou hem toch zoo graag nog levend zien! Rij dus zoo hard als je kunt, een eventueele be keuring is natuurlijk voor mijn rekening!" Ik heb de groote Brennabor meegenomen en die kan loopen! We zullen over Bloemendaal en Santpoort naar de pont rijden. Juist als ik Bloemendaal door ben, komt uit een zijweg de Bloemendaalsche politie motorbrigade! Oogenblikkelijk zitten ze me na! Ik heb er negentig kilometer opstaan, maar zij kunnen het nog harder! Het duurt niet lang of ze schieten me voorbij, ze rijden voor me en ik moet stoppen. Mevrouw draait het portierraam naar be neden. „Agent, die bekeuring is voor mijn reke ning!" Ze geeft haar adres op. De beide agenten zijn heel verwonderd, maar als ik ze" het geval uitleg, begrijpen ze den toestand volkomen en klinkt het: „Schiet maar op. chauffeur, maar voorzichtig hoor!" Zonder verder oponthoud bereiken we het ziekenhuis. „Wachten chauffeur!" Drie volle uren sta ik te wachten voor mevrouw weer verschijnt! „Nu chauffeur, we gaan maar weer naar huis. Meneer is steeds bewusteloos en de toe stand is zeer critiek. maar het kan toch nog wel even duren. Houd je echter steeds gereed om oogenblikkelijk te kunnen vertrekken ais het noodig mocht zijn!" Ik beloof haar. dat wij steeds een wagen voor haar disponibel zullen houden. En nog dienzelfden avond rijd ik weer naar Beverwijk. Ik wacht anderhalf uur en verneem dan dat de toestand nog steeds hetzelfde is. Ook den volgenden dag moet ik er twee keer naar toe. Weer word ik aangehouden door de Bloemendaalsche politie. Enkele woorden zijn voldoende om hen op de hoogte te stellen en ik mag doorrijden! Een volle week ben ik zeker tien keer naar Beverwijk geweest en toen trad er zelfs een verbetering in! Een maand later werd meneer één dag heen en terug dat is een heele rit! volkomen hersteld uit het ziekhuis ontsla gen. Gedurende die ritten naar Beverwijk was het tenslotte voldoende om met mijn duim over mijn schouder te wijzen, als ik de mo torpolitie ontmoette! Ongeveer een week later komen er des avonds aan de garage twee heeren. „Chauffeur, wat kost het als je ons naar Alkmaar brengt?" Ik noem den prijs voor dien rit. ..Goed. maar denk er om dat we ontzettende haast hebben, dus rijdt wat te rijden kunt!" Ik rijd over Overveen naar Bloemendaal. Er wordt op de tusschenruit getikt. „Zeg, waarom volg je den grooten weg niet?" „Hier kan ik vlugger opschieten me neer!" Nauwelijks heb ik het gezegd of de politie schiet me voorbij. Stoppen Achter hoor ik een gemopper van: „Daar heb je het nu al. Op den grooten weg heb je toch veel minder kans op politie"' Als de beide agenten naast mijn wagen staan, draai ik het raam omlaag en zeg: „Roode Kruisziekenhuis!" „Oh, ben jij het! Rijden maar!" Ik rijd aan een stuk door naar Alkmaar! Als we afrekenen zegt mijn klant: „Hoe heb je dat toch gedaan met die Bloemendaalsche politie?" „O meneer, in Bloemendaal mag ik zoo hard rijden als ik wil Daarom heb ik ook den grooten weg neit gevolgd". De heeren begrijpen er niets van, maar ik krijg een behoorlijke fooi. Slaap. Als je dagelijks met een auto op den weg rijdt, raak je op het laatst zoo door en door metje wagen vertrouwd, dat je alle hande lingen geheel automatisch verricht. Je hoeft er niet meer bij na te denken en je kunt dus je volle aandacht op den weg concentreeren. Als het op den weg druk is. eischt het ver- keeral je aandacht en is er niet veel kans dat je kennis maakt met een van de meest ge vreesde vijanden van den chauffeur, de slaap! Maar als het stil is en je rijdt op een bui- te "-v-eg. die bovendien erg eentonig is, dan kan het gebeuren dat je op een gegeven moment rijdt, zonder dat je weet wat er om je heen gebeurt! Ook ik heb met dezen gevaarlijken vijand kennis gemaakt, en ik ben de eerste maal reeds zoo geschrokken, dat het mij nooit meer is gebeurd! Na dien tijd ging ik. als ik last kreeg van slaap of vermoeidheid maar zitten zingen of praten, en als ik het niet langer uit houden kon na een langen buitenrit, zette ik m'n wagen aan den kant en bleef maar een uurtje langer weg! Ook heb lk m'n hoofd wel in het kanaal gestoken, dat frisebt altijd weer even op! Ik had een vrachtje naar Winterswijk. Op De waren 's morgens vroeg vertrokken en om een uur of elf zonder de minste stoornis in Winterswijk aangekomen. De familie, die we bezochten, woonde op een groote hoeve en we werden buitengewoon hartelijk ontvangen! Den geheelen dag werd er braaf feest ge vierd. ik geloof dat er een jarige was. Nu was het de bedoeling, dat we 's avonds om onge veer negen uur de terugtocht zouden begin- uen^maar het ging er zoo vroolijk toe, dat het twaalf uur was voor iemand er erg in had! Toen werd maar besloten om eerst een paar uur te rusten en zoo ging ik in het. hooi lig gen en sliep bijna onmiddellijk! Om half drie werd ik gewekt. Ik voelde me werkelijk volkomen fit en spoedig waren we op weg! Eerst had ik nog een beetje aanspraak, maar al heel spoedig was de heele familie in een diepe slaap verzonken! De wagen liep best en voor ik het wist had den de Arnhem reeds echter den rug. Maar op den grooten betonweg tusschen Arnhem en Ede kreeg de eentonigheid van den weg me te pakken! Het was half vier geworden en het begon reeds te lichten over de heide. De eenige af leiding die ik had was het voorttdurend op vliegen van groote houtduiven, die op den weg liepen. Maar op het laatst kon ook dat me niet. meer redden en we reden voort met een groo te snelheid, terwijl ik daar aan het stuur zat en met mijn oogen wijd open sliep! Hoe lang dat ?xx> geduurd heeft weet ik niet, maar plotseling schrok ik wakker door een geweldigen slag! Ik open mijn oogen. die na verloop van tijd waren lichtgevallen. Maar ik kan niets meer zien! Ik rem uit alle macht en kijk verbijsterd hoe de snelheidsmeter terugloopt van ne gentig naar nul! Als de wagen stilstaat, beef ik over al mijn leden, want de voorruit is volkomen besmeurd met bloed! Maar dan heb ik een aanrijding gehad, misschien ligt daar iemand op den weg. dood of zwaar gewond!!! En dat door mijn schuld! Trillend stap ik uit en begin den weg terug te loopen. Mijn passagiers zijn niet eens gewekt en vermoeden niets. Als ik honderd meter heb geloopen. vind ik daar het volkomen verminkte lijk van een groote houtduif! Een zucht van verlichting ontsnapt mijn toegeschroefde keel! Dat beest is mijn redding geweest! Opgevlogen van den weg voor mijn voort- razenden wagen, heeft het den afstand te kort geschat en is gegrepeii door de linkerspijl den de voorruit! Het bloed heeft mijn voorruit besmeurd en de veeren zitten tusschen den richtingwijzer! Als ik van de schrik bekomen ben, waseh ik in het eerstvolgend dorp de ruit schoon. De schrik heeft mij volkomen wakker gemaakt, ook voor de toekomst! En tusschen den rand van mijn pet heeft nog lang een mascotte gezeten, uit een klein grijs veertje.... jes op den achtergrond deed het in dit in Italië spelende stuk zeer goed. En het slot met den op een baar rondgedragen Scapin. die zyn eigen doodenmarsch begeleidt, was zeer geestig. Richard Flink was een zeer goede Scapin. Hij speelde deze rol licht en vlot, volkomen in den stijl van de oude klucht met heel aar dige trouvailles. Hij nam soms een razend vlug tempo, er toch steeds voor zorgend, dat deze schelm voldoende kleur in de uitbeel ding kreeg Jan Seves was de andere schelm en een zeer geslaagd* pendant van Scapin. Vooral in zijn vermomming van den sol daat was hij kostelijk en deze scène speelde hij met veel fantasie. Ben Groeneveld en Anton Bux-gdorffer speelden Argante en Géronte, de twee slacht offers van Scapin en waren vooral in het tweede bedrijf, wanneer de schelm hen zoo te pakken neemt, goed op dreef. Nelly Ernst was een charmante Hiacinte, Marie Hamel een uitbundige Zerbinette. die vooral veel succes had in haar scène met Géronte, wanneer zij hem zijn eigen ge- geschiedenis vertelt. Na de pauze ging de bekende oude Fransche klucht „De sluwe advocaat Pathelijn" in een uitstekend klinkende bewerking van Marie W. Vos.. De klucht werd verdienstelijk ge speeld al hadden de advocaat en de rechter door Burgdorffer en Groeneveld met meer komi sche verve gespeeld kunnen worden. Uitstekend was hierin Jan Steves als de „domme" herder, die alle anderen te glad af is. De voorstelling ging gisteren voor leden van ..Kunst aan Allen" te Amsterdam «i den Hollandschen Schouwburg. De belangstelling was niet zoo groot als de opvoering verdiend had, maar had toch een aardig succes. J. B. SCHUIL. UI'IUELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Daqblad joorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, ivorden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antiooorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik vlekken van os senvet uit een rundlederen tasch? 2. Hoe krijg Ik witte zijde, die geel geworden ls, weer wit? ANTWOORD: 1. Een papje van magnesia en benzine op de vlek leggen en rustig laten drogen waarna de magnesia verwijderd kan worden. Daarna met lederwas goed opwrijven. 2. De zijde eerst wassehen in lauw sopje, daar na in warm water goed spoelen en een nacht in waterstofsuperoxyd laten staan en liefst bulten drogen. VRAAG: Hoe kan ik schoenen van grijs slangenleer (imitatie) die eenigszins vuil gewor den zijn. de oorspronkelijke kleur terug geven? ANTWOORD: Met spons en lauw 6opJe goed afsponsen en met lauw water nasponsen. Daar na met zachten doek droog wrijven. VRAAG: Hoe kan ik een vuil geworden scha penvacht reinigen? ANTWOORD: Met lauw sterk zeepsopje met de hand goed wassehen, twee keer met lauw water spoelen totdat het water helder blijft, daarna tusschen doeken goed uitwringen, loskloppen en glad ophangen doch niet bij de kachel. Tijdens het dragen af en toe goed rekken, opdat de huid niet te hard wordt. VRAAG: Hoe kan men hout onbrandbaar ma ken? ANTWOORD: Bestrijken met een impregneer middel, in den handel bij drogisten verkrijgbaar. VRAAG: Hoe krijg ik het weer uit een stuk wit katoen? ANTWOORD: Eerst uitkoken in zeepsop. Daar na in heet water een paar maal spoelen, vervol gens in een heet burmol bad een uur goed be handelen. Tenslotte weer 2 maal in heet water goed spoeleD VRAAG: Hoe krijg ik vuile glacés schoon? (Wassehen in benzine hielp niet). ANTWOORD: Laat u de handschoenen een nacht in waschbenzine inweeken en horstel ze den volgenden dag met een harden nagelborstel stevig af. Spoel ze nog eens in een schoon ben zinehad na. Wring ze tusschen doeken uit en wrijf ze verder droog. Oprekken op handschoen rekker. Geen vuur of vlam bij de bewerking. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Wat is de minimummaat om te kun nen voldoen aan de keuringselschen voor den dienstplicht? ANTWOORD: 1.55 M. Is de ingeschrevene kleiner dan 1.55 doch langer dan 1.50 M„ dan •dt hij tijdelijk ongeschikt verklaard en later weder ter herkeuring opgeroepen. RECHTSZAKEN VRAAG: Mag een notaris aan een belangheb bende, die in een testament voorkomt, mede- deelen welk bedrag hem is toegcducht? ANTWOORD: Tn geen geval voor het overlij den van den erflater. De notaris mag niet eens mededcelen of er een testament is. VRAAG: 1 Als ik van mijn man wil schelden wegens mishandeling, moet ik dan een advocaat nemen of moet ik naar een kantonrechter? 2. Moet ik ook een bewijs van onvermogen vragen 3. Moet mijn man voor mij en mijn zoon beta len of alleen voor mij? 4. Kan ik bij een familielid gaan Inwonen? ANTWOORD: 1. Een advocaat. 2. Als gij onvermogend zijt kunt gij toevoe ging van een advocaat vragen nan het bureau van Consultatie. Paleis van Justitie, Jansstraat 8. Haarlem. Vrijdag 1.30 uur. 3. Als uw zoon minderjarig is en zonder In komsten, ook voor hem. 4. Gij krijgt verlof daartoe voor den President der Arrondissements-Rechtbank te verschijnen. VRAAG: Een dienstbode voor dag en nacht van Oostonrijksche nationaliteit wil zich laten opereeren. Haar mevrouw heeft haar tegen 1 Maart opgezegd. Kan zij zich nu in het zieken huis laten opnemen voor rekening van haar me vrouw of komen de kosten voor haar rekening? Zij is daar ruim 2y2 jaar in betrekking geweest. ANTWOORD: Voor rekening van de werk geefster als de operatie noodzakelijk is. Anders voor haar eigen rekening. VRAAG: l. Heeft een dag-en-nacht dienstbode recht op geneeskundige behandeling voor reke ning van haar mevrouw? Zij heeft nieuwe briUeglnze'n noodig Wie pet heeft mm-i i.etaK-n? bestaande i antwoord: i. 2. Zij zelf. Wel bij ziekte.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11