Uit de van V,S9V« VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Ervaringen van den zeiier Kagcheiland bij de Olympische Spelen; Het uithoudingsvermogen speelde een groote rol; Duitsche sportjournalisten moeten spelregel-examens af leggen; David Jack over voetbal van vroeger en nu; Anecdote van Koning Gustaaf. De Rotterdammer Daan Kagcheiland, die de gouden medaille te Kiel met het zeilen in de Olympiajollen veroverde, heeft onlangs in een lezing voor watersportliefhebbers het een en ander over zijn bevindingen in die wedstrijden verteld. Hij ving aan met te constateeren, dat de Nederlanders om meer dan een reden in het voordeel waren, doch wel voornamelijk, omdat men in ons land kan bogen op een ruim 20-jarige ervaring in de 12-voetsjollenklasse. Graham Sharp, een Engelschman werd te St. Moritz tioeede in het Europeesch kampioen schap kunstrijden en dat deze jonge man ver in die kunst is, blijkt wél uit dit plaatje. Ook de goede accomodatie van havens en club gebouwen in Nederland, en meer speciaal te Rotterdam, is van dien aard, dat er niet alleen in vacanties en week-ends, doch ook heel vaak na kantoortijd nog snel een baantje gevaren wordt, zoodat zij, die werkelijk zich ernstig op de zeilsport willen toeleggen, gelegenheid te pver hebben om zich te oefenen. Dit levert het voordeel op. dat men in een wedstrijd het tijdsverlies zooveel mogelijk kan beperken, om dat men bekwaamheid heeft in het zuiver door den wind gaan, het gijpen en het nemen ran de boeien. In dit verband wees Kagcheiland op de diverse categorieën zeilers; ten eerste, zij, die zich speciaal toeleggen op het zeilen volgens wedstrijdj'eglement, voorts zij, die, zooals in Friesland veel voorkomt, alleen letten op het hard-zeilen, waarbij het wedstrijdreglement geen rol speelt en protesten dan ook uit den booze zijn. De beste zeilers komen voort uit een combinatie van de beide bovengenoemde klassen. Wat er in ons land ontbrak aan goede voor bereiding, heeft men in Duitschland kunnen leeren. Daar was men in de gelegenheid om zich volkomen te concentreeren; de scheepjes lagen 14 dagen tevoren reeds kant en klaar en men had gelegenheid te over om het zeil- water te leeren kennen, zoodat men zich een goed idee kon vormen van de eischen, die de komende wedstrijd zou stellen. Gedurende dezen oefeningstijd zijn de schepen niet uit het water geweest; eerst een paar dagen voor den aanvang van de wedstrijden werden alle dertig jollen gezamenlijk naar een landingsplaats gesleept en daar zijn de bootjes op den kant getrokken. Toen kopjnen met het geoorloofde glad schuren beginnen. Aanvankelijk waren bezwaren gemaakt tegen het gebruiken van eigen materialen, maar in een bijeenkomst van de zeilers met de desbe treffende instanties heeft men toch weten te bereiken, dat er eigen zeillatten en ook één hangtouw gebruikt mocht worden. Bij een nadere beschouwing van het verloop der wedstrijden wees Kagcheiland er op, dat hij eigenlijk slechts zijn concurrenten Krog- mann en Scott in het oog gehouden heeft. De anderen zijn er weinig aan te pas gekomen. Het was wel opmerkelijk, dat alle starts even fraai gelukten, bij zwakken wind zoowel als bij stormweer. Het ,.veld" ging daarop evenwel spoedig uiteen en het viel soms niet mee enkele concurrenten vast te houden, om dat bijvoorbeeld op het kruisrak de een 1500 meter naar links en de ander 1500 meter naar rechts kon, zoodat er een onderlinge afstand van drie kilometer ontstond. De eerste race, die verzeild werd bij een windsnelheid van 16 meter per seconde, eischte al dadelijk het uiterste van de deelnemers. Kagcheiland en Scott voeren drie slagen ge reefd, Krogmann zelfs vier en nog kreeg men zulke hoeveelheden water binnen, dat op de lange „voor den wind "-baan de scheepjes met een twee-literblik niet leeg te hoozen waren. Den volgenden dag beleefde onze landgenoot, die toen één slag gereefd had in tegenstelling I met zijn concurrenten, die van top voeren, de 'spannendste honderd meter van alle wedstrij den. Scott zat hem dicht op de hielen doch al zeilend is hij er in geslaagd, om ook dat eene rif uit zijn zeil te krijgen, zoodat hij van den weer wat sterkeren wind kon mee profiteeren. De derde race was een copie van de eerste, doch de vierde wedstrijd bracht de langver wachte verandering, te weten een zwakkere wind tusschen 3 en 4 meter per seconde. Een voortreffelijk staaltje van organisatie viel op den vijfden dag te constateeren. Des morgens vóór den start hing er een dikke mist,, maai de wedstrijdleiders wisten daar wel raad op. Een vliegtuig werd uitgezonden in de richting Oostzee en na eenigen tijd kwam het besluit af om over vijf kwartier te starten. Het zag er nog heel erg dubieus uit, doch met het vijf minuten-schot was er reeds vrij zicht. Toen hadden Krogmann, Scott en Kagcheiland in middels als punten genoeg verzameld om el kaar terdege in het oog te houden en toen merkte onze langenoot ook al, dat het met net uithoudingsvermogen van zijn concurrenten vrijwel gedaan was. Dat bleek ook heel sterk bij de volgende race; Krogmann en Scott had den er kennelijk weinig zin meer in, om steeds op en neer mede te draaien. Bij den start kwam de Duitscher onder Kagcheiland, wat heele- maal niet noodig geweest was en Scott startte achter hem. Deze beiden verhuisden dan ook weldra midden naar het „peloton" en het kwam er toen voor den Rotterdammer alleen nog maar op aan, een beetje op te letten, wat zij gingen doen. Hij bleef regelmatig boven hen liggen en aan het einde van deze zesde race was hij zoo goed als zeker van de over winning, mits hij niet meer dan twaalf plaat sen later binnen kwam dan zijn rivalen. Zoo kon hij op den laatsten dag rustig zijn baan tjes zeilen en het was toen ook finaal uit met Scott en Krogmann, die ergens in de achter hoede bleven. Eenige totaal onbekenden leid den op dien dag en toen heeft Kagcheiland ook zijn eerste ontmoeting gehad met den Franschen zeiler Lebrun, die zich eveneens naar de spits had weten te werken Volgens een Zwitsersch sportblad is de kri tiek op sportgebeurtenissen in Duitschland sedert eenigen tijd aan banden gelegd. Dat be- teekent, dat elke Duitsche sportjournalist, die een verslag van een voetbalwedstrijd wil schrijven, zich eerst aan een examen omtrent de spelregels moet onderwerpen. We vinden dit een voortreffelijk idee, want ledereen zal De Oostenrijksche plaats Zeil am See heeft in de laatste weken niet alleen een groote rol in de Neder lands che belangstelling gespeeld, maar ook in die der sportieve studenten, omdat de Academische Winterspelen er plaatsvonden. Deze glijpaardberijder is wel geen student, maar hij trok er in zijn pittoreske oude Pinz- gauer dracht zeer de aandacht. Te Londen is voor de eerste maal een boks wedstrijd met televisie uitgezonden. Weliswaar gaven vélen er nog de voorkeur aan, er zelf bij te zitten, maar zal dat in de toekomst zoo blij ven, of zullen de televisie-apparaten geweerd worden door de organisatoren. Men ziet de operateurs op hun hoog platform aan het werk. thans door het lezen van zijn krant absolute zekerheid kunnen verkrijgen, of een doelpunt al dan niet in buitenspel-positie werd gemaakt. Het zou intusschen tot de volmaaktheid der dingen bijdragen, wanneer men ook de spe lers een klein examen afnam, omdat wel eens beweerd wordt, dat speciaal de Duitsche voor- waartsen in de buitenspel-val loopen. Het is ons niet bekend, of het spelregel examen ook tot andere takken van sport is uitgebreid; het zou ongetwijfeld interessant zijn te lezen, hoe een cricket-verslaggever een „leg before wicket"-beslissing van zijn plaats aan den kant van het veld had geconstateerd. Men heeft David Jack, den ex-Arsenal-voet- baller, die thans manager van Southend United is. gevraagd, of het peil van het spel in de laatste jaren vooruit is gegaan. Het ant woord luidde ontkennend; Jack zeide, dat men tegenwoordig zelden een speler van bizondere klasse ontmoet, waar tegenover staat, dat het ploegverband dikwijls beter is. Het spel is veel sneller geworden dan vroeger: maar het heeft minder nuttig effect en het is technisch min der volmaakt. Door de verandering in den bui tenspelregel is een vereenvoudiging ingetreden, waardoor veel fraaie en kundige manoeuvres zijn verdwenen, omdat ze overbodig zijn ge worden. De W-formatie en de tactiek van den stopper-spil hebben het spel voor den opletten den toeschouwer minder interessant gemaakt, ook al vormt het grooter aantal doelpunten voor het publiek in het algemeen en dienten gevolge ook voor de clubs een attractie van den eersten rang. Men weet, dat de hoogbejaarde koning Gus taaf van Zweden een enthousiast tennisspeler is en dat hij, ondanks zijn hoogen leeftijd, nog steeds actief aan het spel deelneemt. Onlangs speelde hij met Brugnon in het tournooi van Monte Carlo, doch zij konden het niet tot een overwinning brengen. Enkele uren later vroeg men den vorst, of hij zich voor de volgende ronde had kunnen klasseeren. „Neen", antwoordde koning Gustaaf, „en, onder ons gezegd, dat verwondert me niet, want, mijn partner Brugnon wordt langzamer hand een dagje ouder". Spelverruwing bij Voetbal Een slotwoord. In ons nummer van gisteren. Donderdag, hebben wij de laatste meeningen van de door ons geraadpleegde voetbalautoriteiten over de spelverruwing. waarover den laat sten tijd zooveel te doen is geweest, weerge geven en we willen niet nalaten den heeren. die zoo vriendelijk waren voor deze korte enquête hun opinie weer te geven, hiervoor dank te zeggen. Wij hebben reeds vernomen, dat hun uitspraken met groote belangstelling zijn gevolgd, hetwelk ons geenszins verwon dert, want niet alleen is de meening van elk hunner de aandacht ten volle waard, het vraagstuk op zichzelf interesseert uiteraard breede kringen van sportliefhebbers. Wij willen, met een enkel woord tot besluit, de hoop uitspreken dat deze korte enquête het hare ertoe moge bijdragen, om een gevaar, dat onze wintersport bij uitnemendheid kan bedreigen, tijdig af te wenden. Kan bedrei gen. zeggen wij opzettelijk, want wij willen nog eens als onze opinie en naar gebleken is niet de onze alleen herhalen, dat er op dit oogenblik zeker niet mag worden gespro ken van een algemeene verruwing van het spel als een bestaand feit. Er mag niet over dreven worden, de meeste wedstrijden blijven vrij van wat men met grond ruwheid mag noemen, maar anderzijds is de zaak ten volle waard, er tijdig voor te waken, dat het niet den verkeerden kant uit kan gaan. Voetbal is een spel voor het genoegen der spelers in de eerste plaats, van het publiek in de tweede plaats en het moet dit blijven. Voor beiden zou stellig het genoegen er op den duur af gaan, wanneer ruw spel de overhand zou krijgen. Tal van geneesmiddelen zijn in deze enquête naar voren gebracht en het is aan de leiders der sport, hieruit de beste midde len te kiezen. Wij weten, dat het onderwerp hun voortdurende aandacht heeft in het be lang der sport,* die zij uit enthousiasme met veel opoffering van tijd en moeite belange loos dienen en die wetenschap is een ge ruststelling voor de toekomst. Het Neder- landsche voetbal heeft in de wereld een goeden naam, zoowel wat de kwaliteit als wat de sportieve opvattingen betreft. Het zal de zen naam niet verliezen, zoolang er mannen aan het roer staan, zoowel in bonden als in clubs, wier sportieve opvattingen boven alle verdenking zijn, en zoolang de overgroote meerderheid der spelers bereid is, hun aan wijzingen te volgen, al was het alleen maar, omdat ook zij eerlijke sportopvattingen bo ven alles stellen. HONDENSPORT. TENTOONSTELLING TE TILBURG. Zondag 21 Maart zal te Tilburg de eerste eenöaagsche kampioens-tentoonstelling voor honden van alle rassen gehouden worden in de zalen van den Stadsschouwburg te Til burg. WIELRIJDEN. HET WIELERCRITERIUM TE SCHEVENINGEN. Behoudens goedkeuring der autoriteiten zal ook dit jaar op den Boulevard te'Schevenin- gen een internationaal wielercriterium wor den gehouden. De leider de heer Joh. van Eek, heeft in overleg met de Maatschappij Zeebad Scheveningen den datum vastgesteld op Zaterdag 5 Juni. De Zesdaagsche te Antwerpen. Pijnenburg en Slaats winnen. Uit Antwerpen: Tegen den middag kwam de me de deeling, dat de Amerikaan Walthour moest opgeven; Crossley bleef toen alleen in de baan; lang behoefde hij niet te wachten. Immers, tegen twee gaf ook Schön den strijd weeens zijn voortdurende maagpijn op. Onze landgenoot Pellenaars vormde toen onmiddel lijk met den Amerikaan een nieuw koppel, dat twee ronden achterstand begon. Te zeven uur werd het langzamerhand stampvol. Ondanks de hooge prijzen stroom de het publiek de poorten van het Sportpaleis binnen. Maar er was geen strijd te zien; er werd wel in een stevig tempo gereden, maar de renners bewaakten elkaar te veel, dan dat een enkele poging om strijd te ontketenen succes zou kunnen hebben. Een tot den nok gevuld sportpaleis maakte het toen mee, dat op den laatsten avond een som van 3000 francs werd uitgeloofd voor het koppel, dat het eerst een ronde uitliep. Tegen half negen gingen de Hollandsche favorieten Pijnenburg en Slaats er plotseling van door. BuysseBilliet er onmiddellijk ach ter, maar het derde koppel, dat de kopgroep uitmaakte, n.l. Ronsse—Depauw, kon het niet bijhouden en in een minimum van tijd stond het een ronde achter. Pijnenburg en Slaats achtten nu hun kans gekomen. Zij lieten het niet bij deze eene ronde, met een alles over donderende snelheid schoten zij weg, Buysse en Billiet konden het wieltje van het Neder- landsche koppel niet meer houden en toen was het pleit beslecht. Pijnenburg Tusschen de vijftiende en zestiende sprint-1 werd Loncke het slachtoffer van een valpartij, maar hij kon kort daarop weer verder rijden. De eindstand luidde: 1. PijnenburgSlaats 154 pnt. Op een ronde: 2. Billiet—Buysse 197 pnt.; 3. RonsseDepauw 53 pnt. Op twee ronden: 4. LonckeDeneef 181 pnt.; 5. PellenaarsCrossley 57 pnt. Op drie ronden: 6. DeryckHuys 141 pnt.; 7. GuerraDi Paco 122 pnt.; 8, Piet van Kem penGuimbretière 106 pnt.; 9. IgnatDiot 92 pnt. Op vier ronden: 10. MeerschaertVer- reyeken 127 pnt.; 11. Van SchijndelVan den Broek. Pijnenburg en Slaats legden in deze zes daagsche 3250,385 K.M. af. Keeper Michel Dagen van hoogspanning 'de en Toen we in ons nummer van 22 Januari in een artikel het 25-jarig bestaan van V.S.V. aankondigden, hebben we een aantal ge beurtenissen uit de loopbaan dezer voetbal- vereeniging de revue laten passeeren. Het waren uit den aard der zaak de voor naamste. doch het komt ons voor, dat ook het hier volgende brokje geschiedenis met be langstelling door velen zal gelezen worden en bij de ouderen onder hen herinneringen aan den goeden ouden tijd" wakker zal schudden. We gaan in gedachten even terug naar seizoen 1917—'18, V.S.V. speelt voor het eerst in de tweede klas, maar kan zich niet hand haven: Ze degradeert. Sterk De Koning. In de derde klas teruggekeerd, worden de tanden weer op elkaar gezet, om het verlo ren terrein te herwinnen. En het lukt: De roodwitten worden kampioen, doch niet dan na eerst een protest tegen Neerlandia te hebben gewonnen en vervolgens Den Helder op onzijdig terrein in een beslissingswed strijd geklopt te hebben. Groote vreugde natuurlijk bij de V.S.V.'ers. Met veel animo werden de promotie-wed strijden. waaraan A.D.O., D.OO. (Utrecht), Gouda en V.S.V. deelnamen, door de rood- hemden gespeeld. En ze boekten succes: Ze gingen als nummer éen door de finish en ontvingen voor hun prestatie de gouden kampioensmedaille van den N.V.B. Toch kwam V.S.V. het volgend seizoen niet in de tweede klas uit. Wat geschiedde? Neerlandia had zich bij de uitspraak van de protestcommissie niet neergelegd, De zaak werd in hooger beroep behandeld en.... Neerlandia werd tot kampioen geprocla meerd. Van der Griendt. Den beslissingswedstrijd tegen Den Helder en de promotiewedstrijden tegen ADO, D.O.O. en Gouda had V.S.V. dus voor niets gespeeld Thans het seizoen 1927'28. V.S.V. speelt weer in de tweede klas. De roodwitten voelen zich in hun nieuwe omgeving uitstekend thuis, zóó zelfs, dat ze gelijk met het sterke D.E.C. de eindstreep passeeren. Een beslissingswedstrijd op neutraal ter rein was dus noodig. Hiervoor werd het „Haarlem"-terrein aangewezen. Na tweemaal driekwartier hard ploeteren was de stand 10 voor VS.V. Spelers en pu bliek verlieten reeds het. terrein, vreugdekre ten en liederen van V.S.V.-supporters klon ken door de lucht, roodwitte vlaggen ont plooiden zich. Daar werd bekend gemaakt, dat [D.E.C. protesteerde tegen het- niet toekennen van een penalty. Deze werd alsnog genomen en in een doelpunt, omgezet. Dit. had tot gevolg, dat scheidsrechter Israels den wedstrijd verlengde. In deze verlenging scoorde D.E.C. nog maals. zoodat de groote vraag was: „Heeft V.S.V. nu gewonnen met 10. of verloren met 21? Kort hierna werd de zaak berecht. Scheids rechter Israels hield voet bij stuk, zoodat V.SV. kampioen van haar afdeeling werd. Toen volgden de promotiewedstrijden te gen V.O.C. (Rotterdam) en Velox (Utrecht). Van V.O.C. werd beide keeren gewonnen, en tegen Velox werden drie van de vier punten veroverd V.S.V. was eerste klasser! We komen thans wat dichter „bij huis": Seizoen 193-0"31. V.S.V. staat er slecht voor. Haar resten nog slechts twee wedstrijden, uit tegen Feijenoord en Sparta. Worden deze verloren dan is het- vrijwel zeker, dat V.S.V. degrada tie-wedstrijden moet spelen. En de kans op verliezen is groot, want beide Rotterdamsche clubs zijn pretendenten vaor de bonenste plaats. Doch V.S.V. zou V.S.V. niet geweest zijn, als zij zich zoo maar zonder meer had over gegeven. Fei beten de roodwitten tegen Feijenoord. dat bij een overwinning kam pioen zou zijn, van zich af en.ze wonnen met 21. daardoor aan Sparta één punt voorsprong op Feijenoord bezorgend en zich zelf een bijzonder lastige Spangensche te genpartij. Dezé ontmoeting werd veertien dagen la ter ten aanschouwe van ruim 20.090 toeschou wers gespeeld. De V.S.V.'ers hadden elkaar en den Feijenoord-spelers beloofd hun uiterste best te zullen doen. En zij hielden woord. Ze zaten geweldig op den bal en toen het eindsignaal klonk hadden de V.S.V.'ers met 20 hun eerste klasseschap geprolon geerd enFeijenoord kampioen gemaakt! VOETBAL. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Sommige terreinen hadden den velen regen, die aan het einde der vorige week is gevallen, niet kunnen verdragen, waardoor enkele wed strijden, wo. de belangrijke ontmoeting V. V. U.Kennemerland, geen doorgang konden vinden. Het ziet er naar uit, dat SIZO dit seizoen op de laatste plaats zal eindigen. De Hillegommers werden voor de achtste maal in successie ge klopt, thans door VJB, dat met 31 in de meerderheid bleef. Tweede Jeugd was op bezoek bij V. G. S. De thuisclub won ook nu en wel met 20, hetgeen een fraaie prestatie is te noemen. Telefonia verbeterde haar positie op de ranglijst aanmerkelijk door met 31 over V. V. IJ. 2 te zegevieren. In de tweede afdeeling blijft het spannen, zoowel wat den strijd om de bovenste als dien om de laatste plaats betreft. Kennemerland 3 verspeelde een kostbaar punt tegen Z. S. V. door gelijk te spelen (22). Met dit gelijke spel is Johez het meest gebaat, daar deze ploeg nu een verliespunt minder heeft dan Kenne merland 3. V. V. R. A., de hekkensluiter, wist met 43 van V. V. B. te winnen; de achter stand, dien de ambtenaren op S. I. Z. O. 2 en V. V. B. hebben, is zóó klein, dat er voor hen nog een goede kans is, niet onderaan te ein digen. Het programma voor morgen is als volgt: A SIZOTweede Jeugd, 3 uur, Chr. Klerk. Kennemerl.Telefonia, 3 u„ J. v. d. Wereld WIJVJB, 3.15 uur, H. Hurkmans. B VVRAJohez, 3 uur, F. Hendriks. VVBKennemerl. 2, 3 uur, G. H. Hesselink Jr. Kennemerl. 3—VEW, 3 uur, G. H. Wille. ZSVSIZO 2, 3 uur, N. Wildschut Jr. C VEW 2WLJ 3, 3 uur, A. Zomer Jr., VEW 3ZSV 2, 3 uur, M. Kruyff. Kennemerland 4Johez 2, 3 uur, M. Bloem ink. SIZO heeft dit seizoen al vele malen teleur gesteld, dat we thans geen overwinning voor de Hillegommers durven voorspellen in de ont moeting tegen Tweede Jeugd. Niettemin ach ten wij de thuisclub niet kansloos. Kennemerland ontvangt Telefonia. Eenige maanden geleden zouden wij een flinke over winning voor de thuisclub hebben voorspeld, doch de telefoonmenschen, die versterking hebben gekregen, spelen op het oogenblik een goede partij voetbal. De thuisclub zal zich tot het uiterste moeten inspannen om beslag op de zoo noodzakelijke punten te leggen. V. V. IJ. is na de hervatting der competitie wegens terreinafkeuring nog niet in het veld geweest en daar voor morgen wederom een thuiswedstrijd is vastgesteld, n.l. tegen V. J. B„ vreezen wij dat ook thans niet gespeeld wordt omdat het terrein wederom den regen niet heeft kunnen verwerken. Indien de ont moeting wèl doorgaat, hetgeen te hopen is, dan heeft de thuisclub de beste kansen. DAMMEN. HAARL. R.K. DAMGENOOTSCHAP. Voor de onderlinge clubcompetitie kwamen de volgende partijen tot een uitslag: A. BrouwerG. Kraak 20 T. v. WortW. v. Wort- 20 Th. Bandsma—T. v. Wort 2—0 W. v. WortE. Bourgonje 0—2 G. ZeeuweG. Boxelaar 20 J. LucasJac. Bosse o2 A. Brouwer—T. v. Wort O2 CRICKET IN AUSTRALIë. N. S. Wales Country-teamM. C. C. Deze wedstrijd te Canberra werd door de M. C. C. met innings en 140 runs gewonnen. N. S. W. scoorde in de eerste innings na 635, dank zij een stand voor het 6de en laatste wicket (38 runs), 162 runs. De fastbowler Cop- son van Derbyshire was in de tweede innings onbespeelbaar, hoewel hij. nog niet op voÏÏe snelheid bowlde. In 6 overs nam hij 7 wickets voor slechts M runs. De tweede innings leverde 78 rtms op. Ames nam de overige 3 wickets voor 9 runs.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13