Hensen Uit den Spaanschen broederkrijg. DIGESTIF RENNIE ^WEERBERICHT VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Als de vliegtuigen komen (Speciale Spaansche correspondentie) Als iemand mij, een half jaar geleden zou hebben gezegd, dat deze rampzalige oorlog thans nog zou woeden, dan zou ik dezen pro feet wel niet ernstig hebben genomen. Om tal van redenen scheen dat immers geheel on mogelijk. bijv. al om redenen van geldelijken aard. Want zoo een oorlog tusschen twee lan den vandaag reeds een financieele débacle voor beide beteekent, hoe moest 't gaan bij een burgerkrijg, waar de reusachtige kosten van de beide partijen door één en hetzelfde land moeten worden opgebracht, terwijl de ontwrichting van het economisch leven nog veel erger is dan bij een internationalen strijd. Zeker, er zijn meer burgeroorlogen ge weest in den loop der geschiedenis, ook in Spanje, maar toen kostte het oorlogvoeren niet bij benadering het geld, dat er vandaag mee gemoeid is men kon gemakkelijk een maand vechten voor de kosten, die thans alle dagen te betalen zijn; het vechten was een zaak van beroepsmenschen, het volk stond eigenlijk niet onder de wapenen, het gewone leven ging vrijwel zijn gang. Hoe geheel an ders is 't thans, we zien alle dagen om ons heen, hoe alles, in den ruimsten zin geheel en al door den oorlog wordt beheerscht, nog veel meer dan het reeds in den wereldoorlog' het geval was. Hoe is 't uit te houden? vragen de menschen zich alle dagen af. En toch vech ten we maar door en zijn we al weer een maand in het nieuwe jaar, zoodat de gifgas sen van de granaten zich nu vermengen met den heerlijken geur van den bloeienden aman del, die telken jare in Februari boven de Spaansche Zuidkust hangt. Een wonderbare blik moet 't zijn op deze bloeiende velden van uit de tallooze vliegma chines, die nu voortdurend boven dit gebied kruisen, maar zij kunnen er geen oog voor hebben, deze jonge menschen, die alle dagen weer opnieuw met deze verschrikkelijke moordwerktuigen opstijgen. Op alle uren van den dag zien we ze boven ons en vele dorpe lingen. die te velde waren, kunnen precies vertellen, wat 't allemaal voor machines zijn, tot welke partij ze hooren, zelfs of ze projec tielen bij zich hebben Zoo kennen ook wij ze al. de zware Caproni's van de Italianen, en de verschillende typen der Spanjaarden en vele andere bijv. de befaamde driemotorige vliegtuigen van de Junkerfabriek, die de Duit- schers in hoofdzaak gebruiken. Al geruimen tiid vóórdat ze in zicht komen hooren we van uit zee hun zwaar gebrom en bijna terzelfden tijd hooren we op het vliegveld bij de stad reeds de motoren aanzetten van de jachtma- chines, die den strijd met den gevaarlijken vijand zullen opnemen. Zoodra deze zich als een zwarte stip aan den horizon vertoonen zal, zullen we ze zien opstijgen, de jagers, en niet lang zal 't duren, voor ook het afweer geschut in werking komt. We kijken haast niet meer naar al die gebeurtenissen in de lucht, want het zien wordt gewoonte, en al leen nog als ze eens wat lager dan gewoonlijk, zoo vlak over ons huis vliegen, nemen we er nog wat meer notitie van. Immers men kan 't nooit weten..als 't er nu juist eens een mèt projectielen was en hij liet nu maar bij ongeluk er net bij ons een vallenik mag er niet aan denken. Tot dusverre is 't allemaal heel goed gegaan, behalve dien éénen keer, waarvan ik mijn lezers verteld heb, toen die ééne zware bom juist op ons huis gemikt werd, maar dat was toen ook een „vergissing" en het liep immers ook nog betrekkelijk goed af, ten minste voor ons, zoodat we maar hopen, dat 't ook verder goed zal gaan en ons niet teveel zorg maken. De Spanjaarden in dit dorp doen dit ook niet. In het begin waren ze meer on der den indruk, maar nu de oorlog altijd nog maar voortduurt, hebben ze zich aan alles aardig gewend en hun oude luchthartigheid en blijmoedigheid vrijwel teruggekregen. Zie de vluchtelingen uit Madrid eens aan. die ge regeld hierheen komen zou men dezen wel- gemoeden menschen aanzien, dat ze op stel en sprong uit de hoofdstad weg móesten met achterlating van alles, zonder eigenlijk te we ten. waarheen ze komen, hoe ze verder be staan zullen en dat vaak met heele scharen kinderen? Neen. onder zulke omstandigheden nog lachen en grapjes maken, dat kan de Noorderling niet, dat kunnen alleen de kin deren uit het land van de zon. C. B. Branderige pijnen in de maag Een nieuwe bestrijdingswijze Digestif Bennie Pastilles bestrijden bran derige pijnen in maag en slokdarmontstaan door overtollig maagzuiur, op drie verschil lende wijzen tegelijk. Zij 'neutraliseeren en absorbeer en het maagzuur, en bevorderen de spijsvertering door de pancreatine en pepsine, die zij bevatten. Zelfs in zeer hard nekkige gevallen bereikt men met deze pastilles dikwijls uitnemende resultaten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40 per pakje en a f 1.25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp.: Rowntree Handels Mij., Heerengracht 209. Amsterdam. PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Masker Masker. „Het Nest". 8.15 uur. Volksuniversiteit: Cursus ,.De Duitsche ge- loofsbeweging" door Ds. F. Kleyn, Palace Filmac: 115 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws, Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V., 8.15 uur. Cinema Palace: „Een vreemdeling kwam". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,,'t Jochie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Pola Negri in „Mos kouShanghai", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het corps dei- waaghalzen" en „Het geheim van Charlie Chan". 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 141T uur. ZATERDAG 13 FEBRUARI La Gaité, Raaks: Nachtfeest, 85 uur. Palace Filmac: 115 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa- let"Bronsteeweg 21, 10—12 en 14—17 uur. Het reddingswezen te Zandvoort. Zijn verbeteringen noodig? Naar aanleiding van het Woensdag te Zandvoort voorgevallene bij de oefening met de reddingboot der N.Z.H. Redding Mij. zendt een abonné ons eenige opmerkingen. Hij zegt o.m. dat het bestaande redding bootensysteem met roeispanen groot gevaar oplevert, daar iedere voorproef mensöhen- levens kan kosten. De „scheepsvorm" van de bestaande reddingboot is er niet op berekend tegen een branding in menschen te vervoe ren. Nederland beschikt over moderne, sterke hulpschepen, waarmede de manschappen veilig hun reddingspogingen kunnen vol voeren. Er zijn ook schietlijnen die uit de kust bediend worden. De Reddingsbrigade te Zandvoort is meer een vereeniging op zichzelf, die met beperkte middelen haar bestaan met het van ouds bekende systeem gaarne wil handhaven. De regeering toont geen belangstelling voor het reddingswezen te Zandvoort door het fi nancieel te helpen, zoodat het reddingwezen er op de modernste wijze kan worden inge richt. Dit is te Zandvoort niet te bereiken, daar een haven dan noodzakelijk is. Een scherpere controle aan de kunstplaat sen is noodig. Wij hebben deze opmerkingen onder de aandacht gebracht van den heer H. Th. de Booy, secretaris der N.Z.H. Redding Mij., die er het volgende op antwoordde: Inderdaad levert het reddingbootensysteem met roeispanen gevaar op: risico is er altijd aan verbonden: men is dan ook nog steeds zoekende naar een geschikt type. De motor- strandreddingboot beteekent zeker een groote vooruitgang, maar zij is zeer duur. Van de 12 stations der Redding Mij., hebben er 4 zulk een boot, die licht is, 6 roeiers heeft en langs het strand kan vervoerd worden op rupsband- wielen. Een vijfde voor Ameland is in aanbouw. Nederland is vrij wel het eerste land, dat deze booten invoerde. Het genoemde type wordt tot ontwikkeling gebracht. Zand voort is nog niet aan de beurt gekomen, omdat het niet tot de drukste stations dei- Mij. behoort. Het reddingswezen in Neder-, land is volkomen gelijkwaardig aan dat in andere landen. Er zijn schietlijnen, maar die vinden bij ons bijna nooit toepsasing, wèl op rotsige kusten. De Reddingsbrigade te Zandvoort is een station van de N.Z.H. Redding Mij. Het reddingswezen is geen regeeringszaak en dit zou ook niet goed zijn; het moet in particuliere handen blijven zooals dit bijna overal het geval is. Slechts in zeer enkele landen heeft de Staat het aan zich getrok ken. De Regeering zou trouwens óók zeggen: er moet geoefend worden en niet alleen bij mooi weer! Voor de gezinnen der omgekomenen wordt gezorgd. Naar wij van officieele zijde vernemen wordt voor de gezinnen van de twee Zand- voorters, die het leven lieten bij het ongeluk met de reddingboot, gezorgd. Er is een uit- keering te verwachten ingevolge de Zee-On gevallenwet, terwijl uit de fondsen van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingimaatschap- pij nog aanvullende steun gegeven zal worden. Wij ontvingen eenige brieven waarin werd aangedrongen op het houden van een inza meling voor de gezinnen van de slachtoffers. Daarvoor is, blijkens bovenstaande inlich ting, geen reden. Wel verzocht men ons de lezers nog eens op te wekken de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij te Am sterdam financieel te steunen, want deze nuttige maatschappij verdient aller steun, niet alleen voor het vele werk om het red den van schipbreukelingen mogelijk te ma ken. maar ook om te zorgen voor de nagela ten betrekkingen van omgekomen redders. De minimum contributie is f 2.50 per jaar. Haar nummer bij de Postgiro is 26363. HET RAADSLID MEVR. GEERLINGS GEOPEREERD. Het raadslid mevrouw M. L. Geerlings—Boer, die wegens een ernstige ziekte een paar raads zittingen niet heeft kunnen bijwonen, heeft in het St. Elisabeths Gasthuis een operatie ondergaan. ONVOORZICHTIG DE STRAAT OVERGESTOKEN. Donderdagmiddag vijf uur stak de 10-ja- rige Piet B. op den hoek van de Fabricius- straat en de Zuid Polderstraat hard loopend de straat over zonder op het verkeer te let ten. Juist op dat oogenblik naderde een auto, waarvan de bestuurder door krachtig te remmen probeerde een aanrijding te voor komen. Dit mocht helaas niet gelukken. Het jongetje werd tegen de straat gesmakt. Hij kreeg een fractuur aan het linker bovenbeen, wonden aan beide knieën en boven het rechteroog. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij per ziekenauto naar de Ma- ria-Stichting vervoerd. Er bestaat geen le vensgevaar. De bestuurder van de auto heeft geen schuld aan dit ongeluk. ZORG VOOR WERKLOOZEN EN JEUGDIGE WERKLOOZEN. In het Wijkgebouw bij de Oosterkerk zal de oud-zendeling, de heer D. C. A. Bout, uit Zwolle. Woensdag 17 Februari a.s. spreken over werkloozenzorg en in 't bijzonder over de kampen der jeugdige werkloozen. TOMATENSOEP VOOR WERKLOOZEN. In aansluiting aan een vorig bericht, dat Haarlem een van de eerste gemeenten in ons land was. die tomatensoep voor werk loozen beschikbaar stelden, kunnen wij thans nog melden, dat per week te Haarlem onge veer 1500 bussen van deze uitstekende en zeer voedzame soep worden gedistribueerd. VERGADERING A.-R. KIESVEREENI GINGEN. Voor de Anti-Rev, Kiesvereenigingen te Haarlem, Heemstede. Bloemendaal en Aer- denhout.' zal Donderdag 25 Februari a.s. in bet gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobstraat alhier, in een z.g praat avond. optreden de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede-Kamer. De leden der kiesvereenigingen kunnen te voren vragen bij den spreker indienen, welk? dan door hem in de vergadering van 25 Fe bruari zullen worden beantwoord. De Bilt voorspelt: Meest matigen wind uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen- of sneeuwbuien, tem peratuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in tempe ratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 765.2 m.M. te Kuopio in Finland. Laagste 729.7 m.M. te Reykjavik. De depressie op de Noordzee vult op en ver plaatst zich naar het Zuiden. Het gebied van hoogen luchtdruk boven Finland begint zich naar het Zuiden uit te breiden. De Oceaan depressie trok naar het Noorden en deed in den nacht in het Noordwesten den barometer snel dalen en de temperatuur sterk stijgen. In Ierland ging de wind naar Zuid terug en steeg de temperatuur eveneens, terwijl het in Engeland en Schotland dezen nacht vroor. In geheel Europa zijn de temperaturen, be houdens langs de kust van de Golf van Bis- caye, slechts weinig boven het vriespunt en in het Oosten begint de vorst weer toe te ne men tot matig en streng. De bovenlucht is nog steeds arctisch koud en m het niveau van 55000 meter is de tempera tuur onder minus 40 graden Celsius. Ook in de Alpen heerscht groote koude en Saentis en Zugspitze melden thans minus vijftien en minus negentien graden Celsius, met nog steeds sneeuw en mist. In de Oostelijke middelgebergten ligt de sneeuw 70 c.M. hoog. In Midden- en Oost- Duitschland valt voortdurend sneeuw. De veranderingen in den toestand wor den thans gunstig voor uitbreiding van het gebied van koude uit het Noordoos ten naar Centraal-Europa en ook naar onze omgeving. BAROMETERSTAND Vorige stand 753 m.M. Stand, van heden 757 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 4.19 uur; n.m. 16.33 uur. Strand berijdbaar van 9.1514.30 uur. VOOR BROEKEN NAAR (Adv. Ingez. Med.) Zwendel met effecten. Gearresteerde makelaars zeggen door remisiers bedrogen te zijn. Woensdagmiddag heeft de Amsterdamsche Justitie, naar wij reeds in een deel onzer vo rige oplage hebben gemeld, een inval gedaan in het Provinciaal Effectenkantoor, geves tigd aan de Keizersgracht te Amsterdam en de beide directeuren, „de commissionnairs in effecten V., wonende te Hilversum, en O., wonende te Zandvoort; gearresteerdver dacht van verduistering van belangrijke be dragen aan effecten. Beide personen dreven, volgens de onede- deeling van het AN.P. een „bucketshop" en de remisiers waren vooral werkzaam in Bel gië, waar zij zeer vele lieden hebben bewo gen bekende fondsen af te geven en daar voor in de plaats speculatieve aandeelen aan te koopen. In werkelijkheid staken de re misiers. die de effecten van de goedgeloo- vige Belgen ontvingen, onmiddellijk een der de van de opbrengst in eigen zak. De rest werd naar het hoofdkantoor te Amsterdam gestuurd en de Belgische koopers ontvingen dan een z.g. aankoopnota, waaruit bleek, dat de Amsterdamsche Effectenhandelaren de bewuste speculatieve fondsen hadden aan gekocht. Dit was echter niet gebeurd. Een Belg. die voor tienduizend gulden goe de effecten had gedeponeerd, deed tenslotte een klacht bij de justitie te Amsterdam, met het gevolg, dat de justitie een inval deed en zoowel op het kantoor als in de woning van V te Hilversum nog een deel van de stuk ken, die gedeponeerd waren, kon achterha len en in beslag nemen. Voorts zijn de boeken en bescheiden van deze zwendelbank in beslag genomen. De rijksaccountantsdienst stelt een uitvoerig onderzoek in. De bank is gesloten en de beide gearresteerden zijn in het huis van bewaring ingesloten. De verklaringen van de beide gearresteerde effec tenmakelaars. De beide gearresteerde commissionairs in effecten geven een geheel andere lezing van hiet geval, dan de hierboven gepubliceerde van het A.N.P. Volgens hun lezing werkte voor hen als re- misier de heer A. T., die vroeger te Amster dam ook een bucketshop dreef. Deze bankier sloeg echter, na een inval van de justitie, op de vlucht. Hij nam de wijk naar Engeland en werd daar. op verlangen van de Nederland- sche autoriteiten, gearresteerd. Zijn uitleve ring echter werd geweigerd, zoodat hij. na een uitvoerige procedure, in vrijheid werd gesteld. De man verliet Engeland en vestig de zich in België, waar hij zaken deed voor genoemd effectenkantoor aan de Keizers gracht. Deze T. is, nadat hij verschillende zaken voor zijn vrienden in Amsterdam had ge daan. onlangs door de Belgische justitie ge arresteerd en ook thans weer vraagt de Ne der landsche justitie zijn uitlevering. In den tijd, waarin hij voor het Provin ciaal Effectenkantoor werkte zou hij aldus verklaren thans de beide gearresteerde com pagnons van een Belgisch cliënt, wonen de te Luik. een pakket aandeelen in betaling hebben ontvangen als betaling van een af gesloten premie-affaire. Listede van deze stukken aan de Amsterdamsche firma op te zenden zou hij ze, naar mededeeling dei- verdachten, hebben verdeeld tusschen zich zelf en zijn Belgischen handlanger. Op ver zoek van T., die gezien het arrestatiebevel, dat door de Nederlandsehe justitie tegen hem was uitgevaardigd, niet over de grens durfde te komen, had het Amsterdamsche kantoor de ontvangst van de stukken aan den Luikschen cliënt bevestigd, ofschoon die stukken nooit in Amsterdam waren aange komen. Toen de cliënt de stukken wilde om wisselen, waartoe men in Amsterdam bereid was. kreeg men op het hoofdkantoor liet bewijs van de door den remïsier T. gepleegde verduistering. De Amsterdamsche firma, zoo verklaren zij verder, gaf zelf den Belg den raad een klacht tegen den remisier in te die- non en het kantoor nam alle maatregelen om de verduisterde stukken te achterhalen, hetgeen voor de helft, ongeveer twintigdui zend francs aan effecten, gelukte. Van dit resultaat werd mededeeling ge daan aan den cliënt. Deze diende echter, be halve tegen den remisier T., ook tegen de houders van het Amsterdamsche kantoor een klacht in. Voorts beweren de beide gearresteerden, dat zij de nog ontbrekende stukken ook op het spoor zijn en dat deze zich vermoedelijk in Engeland bevinden. De stukken, die thans door de justitie op het kantoor in beslag genomen zijn, hebben ook weer een geschiedenis, waarbij zij ook het slachtoffer van een ontrouwen remisier zijn geworden. Die remisier, zekere G., had van een cliënt waardevolle aandeelen in ont vangst genomen. Een belangrijk gedeelte van die stukken had hij zelf te gelde gemaakt en slechts de incourante fondsen had hij naar Amsterdam opgestuurd. De Amsterdammers hadden den cliënt het geredde deel onmid dellijk ter beschikking gesteld en het zijn deze stukken, welke thans bij den inval zijn aangetroffen en in beslag genomen. De remisier T., deed in België zaken voor het Nederlandsehe kantoor onder den val- schen naam Tas. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.99. Berlijn 73.82I/2. Parijs 8.56. Brussel 30.98. New-York 18.3 5/8. 12.— uur. Londen 8.97 1/8 Berlijn 73.72V2 Parijs 8.54 1/4 Brussel 30.93 Zwitserland 41.84V2 Kopenhagen 40.00 Stockholm 46.20 Oslo 45.00 New York 1.83 5/16 Praag 6.39 Vereeniging „De Haarlemsche Manége"- Bestaat 25 jaar. Zondag 4 April as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat bovengenoemde vereeniging werd op gericht. Naar aanleiding van den grooten bloei, waarin deze vereeniging zich mag verheugen, heeft het bestuur gemeend, dit jubileum fees telijk te moeten herdenken. Plannen te dien opzichte zijn in voorberei ding. BUREAU DER HAARL. VEREEN. VOOR ZIEKENVERPLEGING. De Ie denver gadering van het Bureau der Haarlemsche Vereeniging voor Ziekenverple ging werd Donderdag gehouden, onder voor zitterschap van Dr. J. Ph. Joosten Hattink. Na de vergadering geopend te hebben, wijdde de voorzitter eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van mevr. Everwijn Lange van Merlen, die jarenlang als penningmeeste- resse en later als eere-lid deel van het bestuur uitmaakte. Daarna sprak de voorzitter op waarde eren de wijze Zr. Nijdeken toe, die 30 jaar lang tot groote tevredenheid van patiën ten en bestuur voor het bureau werkte en nu haar functie neerlegde. Het jaar 1936 was gun stiger voor de verpleegsters, dan het jaar te voren. Er waren tijden, dat ze volop werk had den. (Nadat de verdere punten van de agenda behandeld waren, werd de vergadering ge sloten. 473e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking: van Vrijdag 12 Februari 1937 Hooge Prijzen 1500.— 13929 met premie van 30.000.— 6816 met 70.en premie van 3000. 200.— 15456 100.— 11331 13992 16371 Prijzen van 70. 16 867 1267 3933 4659 4732 5993 6837 6963 7419 7497 7853 8886 9914 11403 11438 11601 12504 13051 13141 14081 15913 16220 17167 18360 20202 Nieten 82 290 1086 1218 2140 2251 2317 2481 2582 2598 2739 2830 3034 3316 3669 3789 4785 5133 5290 5457 5885 6200 6583 6722 7063 7137 7417 7669 7788 8093 8384 8714 8848 9654 10023 10080 10172 10199 10250 10433 10519 10725 10840 10890 11724 12250 13312 13657 14399 14564 14625 14646 14933 14969 15638 16118 16363 17921 17969 18016 18022 38424 18574 19381 19879 20139 20385 20676 BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: H. Stoffer, Bosch en Duinlaan 12, een huis sleutel; H. J. Nijdand, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een benzinedop.; Fa. Albert Meijn, Bloemendaal, een huissleutel; Hotel Noordlaan 36, een paardendeken; De Wit, Zomerzorg. eenige schoolboeken; Burgers, Rustenburgherweg 3, een sdhaats; Van Gestel, taxi Militairenweg, een wollen want; Van Eerden, Gen. de Wetstraat 13, Haarlem, een vulpenhouder; Nijland, Graaf Florislaan 35. Vogelenzang, een sleutel; Prins, Acaciastraat 15 Haarlem, een stukje van een oorbel; J. Kernekamp. Boseh en Duinlaan 20, een auto- dop. Bakker, Bloemendaalscheweg 180, een gekleurde halsdoek; Politiebureau Overveen: een Lipssleutel, een huissleutel; een regenpijp, een wollen kinderhandschoen, een wollen kin derhandschoen. een gestreepte sjaal, een heerenhandschoen, een klut. Politiepost Aer- denhout: een Lipssleutel. een ceintuur. PROF. R. CASIMIR IN HET KENNEMER LYCEUM. Donderdagavond sprak Prof. Casimir in de aula van het Kennemer Lyceum voor de Ver eeniging voor Paedagogiek over: „Begrijpen en misverstand". Dit is de eerste lezing geweest van een serie van drie, welke aaneensluiten en toch op zichzelf een afgesloten onlerwerp vormen. Deze eerste lezing was buitengewoon goed bezocht, Spr. legde allereerst uit hoe hij tot zijn on- dei'werp: Conflicten en verzoening, met als eerste onderdeel „Begrijpen en misverstaan" gekomen is. De geestelijke stroomingen uit het begin dezer eeuw vonden utinïg in Ellen Key's ver wezenlijkte levensharmonie, in de denkbeel den van Ligthart en Gunning over gezin, school en volwassen kinderen. Maar ook de zielkunde heeft veel waarde volle bedragen gegeven op de vraag hoe we botsingen kunnen verklaren en vermijden en wel de sociale psychologie, de analytische, de kinderpsychologie (Kindertaal, spel. leugeni de puberteitspsychologie, de sectepsychologie en tenslotte de begrijpende psychologie. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 168/ 12 Februari: In het dezer dagen gehouden natio nale sehermconcours te Rotterdam, ge geven door de schermvereen. „Rotter dam," werd door den heer A. J. Meyerink, schermmeester van de gym nastiek- en schermschool van den heer J. G. Martin Jr., alhier de tweede prijs, zilveren medaille, behaald als meester op de sabel en door den heer Joh. Martin mede een tweede prijs, zilveren medaille, behaald als meester op den degen. Beide heeren zijn leden van de gymn - en schermvereeniging „Spar ta" alhier. Door al deze dingen, zegt spr., is veel nieuws naar ons toegevoerd, zoodat in de laatste 25 jaren vele begrippen verhelderd zijn. Begrijpen is, wat ons geestelijk vreemd is, dichter bij ons brengen. Het liefste brengen wij dan de ervaring on der algemeene regels, niet omdat dit abso luut begrijpen meebrengt, maar althans ge mak geeft. Verder is er het causaal en het logisch be grijpen, waar gevolg naast oorzaak staat en waar ons verstand gaat redeneeren. Begrij pen is evenwel steeds het terugvinden van het ons bekende, van een eigen levenservaring, waarbij een brug gebouwd wordt van mensch tot mensch. Voor begrijpen is noodig een uiting, of een ontstentenis van uiting, die beide een onge woon karakter moeten dragen en dus tegen de verwachting ingaan. Wij willen het liefst begrijpen, wat in onze belangensfeer ligt. Voor alle begrijpen, ook voor het intuïtief begrijpen is een zekere kennis noodig van de uitingen, waarnemen van een toestand, van een oogenblikkelijke situatie, als vermoeid heid, opwinding enz. Onkunde, onwil zijn remmende factoren en de ouderdom moet door grootere ervaring meer en beter begrijpen dan de jeugd. Hoe verder wij van elkaar staan, hoe moei lijker het is en het hoort niet te zijn alleen een verstandelijke functie, maar een uitinig van ons heele zijn. Spr. sloot met de vrees voor begrijpen uit lièfde en het schijn-begrijpen en niet-begrij- pen en de tragiek er van om eindelijk op de schoonheid er van te wijzen. Dr. De Vletter sprak een woord van dank. JAARVERGADERING A.-R. KIESVER- EENIGING. De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" I te Bloemendaal en Overveen, kwam Woensdagavond in jaarvergadering bijeen. De verslagen van secretaris en pen ningmeester met de begrooting voor 1937, werden goedgekeurd. Opgewekt werd tot steun aan het verkiezingsfonds voor de actie bij de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen. In de vacature van den aftredenden voor zitter, den heer P, E. van Riessen, die zich op medisch advies niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer T. K, Roosjen, die zijn. benoeming aanvaardde, ,en tevens den af- tredenden functionaris voor het vele dat hij' in verschillende functies voor de Kiesver eeniging heeft gedaan, dank zegde. Tot bestuursleden werden voorts gekozen de heeren C. N. Boelhouwer (aftredend) en D. Spek. die beiden hun benoeming aan vaardden. De heer T. van Popta van iJimui- den hield na de pauze_ een prineipieele be schouwing over de beginselen der C.D.U. Heden VEREENIGING VOOR JEUGDWERK IN SPANJE TIJDENS DEN BURGEROORLOG. Voor een matig bezette zaal hield prof. dr. L. H. Grondijs te. Scheveningen Donderdag avond een causerie in het Jeugdhuis over het onderwerp „In Spanje tijdens den burger oorlog". Ds. J. C. van Dijk, voorzitter van de Ver. voor Jeugdwerk, leidde spreker met een kort woord in. Prof. Grondijs, daarna het woord krijgende, deelde mede, dat hij zich in den voorzomer van 1936 in Spanje bevond in verband met zijn studiën over West-Gothische kunst. Maar hij benutte deze gelegenheid, door contact te zoe ken met de bevolking. Daardoor kreeg hij de overtuiging, dat de revolutie in Spanje een geheel ander karakter heeft, dan die van Rus land. De eerste is te beschouwen als een vol gende phase van de laatste. En zoo zal een andere revolutie, waar dan ook, weer een ander karakter hebben dan die in Spanje. Spreker bezocht tijdens zijn verblijf in Spanje zoowel 't „roode Catalonië" als het witte Burgos. In Barcelona was men als vreemdeling volkomen veilig, mits- men zich heel gewoon gedroeg, als men liet blijken, met de zaak niets te maken te hebben. Alles mar cheerde daar heel ordelijk. Alleen werd de stad geterrosiseerd door een kleine minderheid van sterk bewapende „kerels", 's Nachts vielen er zoo'n 60 a 70 slachtoffers. In een soort van •„morgue" werden de lijken dan samenge bracht, waar ze, tegen entree, bezichtigd kon den worden, om door de familie geïdentifi ceerd te worden. De opstand in Spanje, zei spr. heeft met communisme niets te maken. Er is geen com munisme in Spanje. De stijd gaat daar tegen de toepassing van het stelsel van Bachounin. Uitvoerig schetste spr. het groote verschil tus schen de richtingen van Marx en Bachounin. De leer van Bachounin is afkomstig uit Spanje. En de Catalaan is daar ontvankelijk voor. Hij beschouwt zich als een geheel ander wezen als de echte Spanjaard. Door zijn su perioriteit meent hij recht te hebben op zelf standigheid. In Barcelona is de leiding in handen van groote mannen, waaronder vele dichters. Na uitvoerig verteld te hebben van zijn we derwaardigheden in deze stad, gaf spr. ver volgens een uitvoerig verslag van zijn reis naar Burgos, het hoofdkwartier van de witten, waarbij hij een vergelijking' maakte tusschen de energieke houding' van de Catalanen en die van de opstandelingen, die de boeren de zaak voor zich uit laten vechten. Deze opstandelin gen mogen echter niet vereenzelvigd worden met fascisten of nationaal-socialisten. Hun beweging gaat voor de Katholieke kerk, is ge richt tegen de vrijmetselarij. Met een groot aantal lichtbeelden, foto's, door spr. zelf opgenomen, werd het gesprokene geïllustreerd. VOGELENZANG R. K. KERK. Tot pastoor te Zilk is door den Bisschop van Haarlem benoemd de weleerw. heer F, r. w. Hansen te Schermerhom.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2