Hel Ad interim. TAXI NOODIG 1703 1 ILTM Tel16644 TAXI NOODIG? 1703 1 54e Jaargang No. 16455 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: I'. IV. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEKEBUUM. ABONNEMENTENper week 10.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72V3 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zi« hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f600.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 13 Februari. Een Groot Stedelijk Belang. Dezer dagen heeft onze medewerker Jhr. Dr. J. C. Molleras een warm pleidooi in ons hlad gehouden voor de nieuwe instelling „Haarlem's Bloei", in zijn kwaliteit van be stuurslid. Vandaag is een ander bestuurslid, de heer J. Panman, aan het woord en ik hoop dat ook zijn betoog de aandacht van al onze lezers zal hebben. Want het betreft hier een zeer groot belang van onze stad. Ik geloof wel dat met belangstelling van het woord van deze beide bestuursleden van Haarlem's Bloei kennis genomen zal worden, want beiden staan in breeden kring als ener gieke menschen bekend, die altijd getoond hebben dat zij de daad bij het woord weten te voegen. De samenstelling van het bestuur wekt dan ook ongetwijfeld vertrouwen en is op zichzelf reeds een antwoord aan de scep tici, die er altijd zijn, bij elke nieuwe onder neming, en wier aanwezigheid de heer Pan man dan ook alvast veronderstelt. Maar belangstelling alleen is niet genoeg. Haarlems Bloei vraagt leden, voor één gul den per jaar. Die móet het hebben, de bevol king moet toonen dat zij achter dezen opzet staat en hem daadwerkelijk wil steunen. En de bevolking zou deerlijk tekort schieten als zij dat niet deed en zichzelf benadeelen. Iedereen weet dat een onmiskenbare kente ring in de crisis is ingetreden. Of men die als voorloopig herstel, als opleving of als iets anders betitelt doet er niet toe. Het komt niet op een woord aan. Dat men zelf de ge volgen van deze verbetering nog niet onder vindt en zich voorloopig er mee tevreden moet stellen, het voordeel voor anderen te constateeren is geen reden om er schamper of ongelooyig over te doen. Het is eenmaal niet anders: zulk een hersteI-proc.es werkt traag, met horten en stooten. Het is niette min een feit dat het ons allemaal nieuwe hoop bezorgt, dat het iedereen een riem on der het hart steekt. Welnu, dit is een gun stig getij dat wij ook voor onze stad te baat moeten nemen. Wij móeten maatregelen ne men om den trek naar Haarlem te bevorde ren. Het gemeentebestuur heeft reeds ge toond in deze richting te willen werken; het moet thans de medewerking der ingezetenen hebben en om die productief te maken is Haarlem's Bloei opgericht. Wij hebben hier niet alleen vreemdelingenbezoek noodig maar ook nieuw^ industrieën, ook nieuwe in woners die een flink inkomen te verteren hebben en uit andere plaatsen in ons land of uit Indië tot ons komen. Van dit alles geeft de heer Panman in zijn artikel een duidelijk overzicht. Lees het en gij zult het groote belang van de zaak erkennen. Laten wij bovendien wel beseffen, dat de concurrentie in volle activiteit is. Vele steden in ons land, in sommige gevallen zelfs provin cies, zijn bezig met energieke actie te voeren om het wassende getij te hunnen voordeele te gebruiken. Laten wij die concurrenten be gaan, doen wij ons niet gelden „op de markt", dan blijft de toestand niet eens zooals hij thans is, maar dan wordt hij slechter. Deze actie is geen vaag idealisme, maar een uiting van reëel koopmanschap. Het baat ook niets te zeggen: „in vroegere tijden was zooiets toch niet noodig", want wij leven niet in vroegere tijden maar in het Heden. Dit Heden is ver vuld van een ondei'linge concurrentie, die haar kracht in propaganda zoekt als nimmer tevoren. De reclamemethoden van handel en industrie, die in de laatste tientallen jaren zulk een geweldigen vlucht hebben genomen, dat wij nu dingen „heel gewoon" vinden, die wij twintig jaar geleden als Amerikaansche rariteiten zouden hebben beschouwd, hebben zich sinds lang ook in de concurrentie der steden, districten, provincies ontwikkeld. Of men dit toejuicht of afkeurt doet niets ter zake. Het feit bestaat en als men er geen re kening mee houdt en liever laksch is dan zijn partij mee te blazen, moet men het gelag be talen. Het is daarbij werkelijk niet te vroeg, dat deze stad in actie komt. Het is, integen deel, hoog tijd! Natuurlijk zijn er menschen, die dien gulden per jaar voor het lidmaatschap van Haar lem's Bloei niet kunnen missen, omdat zij nau welijks het allernoodigste hebben om van te bestaan. Maar duizenden en duizenden an deren kunnen hem eraan besteden en zullen daarmee het stadsbelang en indirect hun eigen belang dienen. Er wordt hun niet ge vraagd een risico te nemen. Er wordt hun ge vraagd gemeenschapszin te toonen. Ik doe met nadruk een beroep op alle lezers van dit blad. Denk niet: anderen zullen het wel opknappen. Want dan komen we er nooit. Zeg wel: ik doe mee en graag! B. P. Ik kijk in gepeins door de potdichte ruiten, Naar 't kalige killige vaalgrauwe buiten, En zit, zooals vaak, met de moeilijke vraag, Ach, waarover mo«i ik nou rijmen vandaag; Welk onderwerp leent zich voor dichterlijk uiten, 't Verschiet is zoo grauw en het ibloed vloeit zoo traag. Het bloed vloeit zoó traag en ik ben zoo verkouden, Hoe kan 'k mijn gedachten bij versregels houden, Hoe wek ik nou snuitend 't poëtische vuur, Waar haal ik den gloed uit zoo'n kille natuur; Ach, als mij de Muzen eens hulp bieden zouden, De krant moet ter perse gaan binnen een uur. Ik zit wat afwezig een nieuwtje te lezen, De leeuwerik schijnt niet verkouden te wezen, Die voelt alweer voorjaarsvreugd in het versch iet Stijgt juichend omhoog boven 't Friesche gebied; Gevederde zanger, wees dankbaar geprezen Ik zwijg maar en laat jou aan 't woord met je lied. P. GASUS. BEL OP ALS VOORHEEN Dag en nacht geopend (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Hypotheekbank. Emissie 4 pCt. pandbrieven. Op de gisteren gehouden emissie van 4 pet. pandbrieven der Haarlemsche Hypotheekbank groot f 5 millioen a pari is door houders van aflosbaar gestelde, 5 pet. pandbrieven voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat er voor de vrije inschrijving slechts weinig beschikbaar bleef en de toewijzingen hierop dan ook uiterst gering zijn. Haarlemsche Orkest- Vereeniging. Giften. Het bestuur van de H. O. V. meldt ons het volgende Vrijdag werden wij verblijd met een gift van f 50 van een onzer vele muziekliefheb bers, die gelet op den nog steeds bedroe- venden financieelen toestand, waarin onze Vereeniging zich bevindt, zich het lot onzer musici zeer aantrekt. Moge deze spontane daad door meer gevolgd worden!! (Dezelfde persoon gaf vroeger reeds f 100 en een ander muziekliefhebber f 70.) de sneeuw Opruiming. Toen de sneeuwval hedenmorgen bleef aan houden zijn reeds te 9.30 uur de zoutstrooi- macnines der Gemeentereiniging uitgerukt om de hoofdwegen en winkelstraten te peke len, zoodat dank zij de medewerking van het weer, de sneeuw spoedig van de drukke ver keerswegen was verdwenen. De Erfpachtskwestie. Oprichting van een vereeniging van erfpachters. Men schrijft ons: In voorbereiding is d'e oprichting van een vereeniging van erfpachters der gemeente Haarlem, waarvan het doel zal zijn de ge leidelijke liquidatie te verkrijgen van de daarvoor in aanmerking komende erfpach ten in Haarlem. De meeste erfpachters heb ben indertijd grond in erfpacht aangenomen naar aanleiding van en in vertrouwen op de verzekeringen van gemeentewege gegeven, dat erfpacht vrij algemeen ingang zou vinden en de erfpachters er in het algemeen niet slech ter aan toe zouden zijn dan koopers van bouwgrond. Nu het erfpachtsstelsel in Haar lem heeft gefaald achten zij het billijk, dat de gemeente hen daarvan niet de dupe laat worden. De toestand is zoo, dat thans de erfpachters elk jaar aan de gemeente een zoo hoogo som* moeten betalen dat zij na 15 a 20 jaar een bedrag hebben gestort even hoog als zij hadden moeten betalen bij aankoop van den grond. Toch worden zij nooit eigenaar van den grond,, zoodat de gemeente na 75 jaar drie a viermaal de koopsom zal heb ben ontvangen. De bedoeling is aan het ge meentebestuur te verzoeken den grond aan de erfpachters in eigendom af te staan, zoodra het totaal der betaalde erfpachtssommen gelijk is aan een nadei te taxeeren som, de kcopwaarde van dei- grond vertegenwoor digende. Daar men begrijpt, dat de gemeente niet plotseling het bedrag der erfpachtsca nons op haar inkomstenrekening kan mis sen, zal gevraagd worden nu reeds een be drag vast te stellen, dat elk jaar betaald moet worden en langzaam aan kleiner wordt totdat het bedrag der koopsom is bereikt. DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) Inbraak te Bloemendaal. Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft een inbreker een bezoek gebracht aan het perceel Sterreboschlaan 9a te Bloemendaal. Hij verbrijzelde daartoe een ruit in de keu ken en vond gelegenheid om in het huis alles over hoop te halen en te doorzoeken. Het was hem blijkbaar alleen om geld te doen, maar dat kon hij niet vinden, zoodat hij zonder buit weer vertrok. De bewoner, die hedenmorgen thuis kwam kon niets als vermist opgeven. Meer klaarheid in den overval op de postauto. Een voortvluchtige mededader. 's-GRAVENHAGE, 13 Februari. Er is eenig licht in den overval op de postauto in de J. P. Coenstraat gekomen. De politie is over tuigd, dat zij met de arrestatie van E. één der daders achter slot en grendel heeft gezet, al blijft E. hardnekkig ontkennen. Het tegen E. vergaarde bewijsmateriaal is echter sterk. Ook heeft de politie eenige getuigen van den overval met den arrestant geconfron teerd. In aanmerking genomen het uur van den overval het was tegen 6 uur in den avond kan aan dergelijke confrontaties natuurlijk weinig waarde worden gehecht. Vaststaat, dat nog twee mannen bij den overval betrokken waren. Over één van hen heeft de politie, blijkens een buitengewoon politieblad van gisteren, nauwkeurige gege vens. De commissaris van politie vén den justi- tioneelen dienst B. te 's-Gravenhage ver zoekt, daarin opsporing, aanhouding en voorge leiding van Richart Harth, geboren te Verviers 9 Juli 1909, laatst wonende Cornelis Speelmanstraat 17, te 's-Gravenhage. thans zonder bekende vaste woon- of verblijf plaats. Harth is 1.67 M. lang en zou gekleed zijn met donkergrijze regenjas en grijzen gleuf- hoed. Vermoedelijk bevindt hij zich thans in België. Betreffende den derden dader beschikt de politie nog slechts over enkele vage gege vens. Aanvaring op de Maas eischt een doode. Volgboot je kantelde. BOXMEER. 13 Febr. Gistermiddag is op de Maas onder Boxmeer een zandschuit in aan varing met een ander schip geweest, waarbij een der opvarenden van de zandschuit is ver dronken, terwijl de tweede opvarende gewond werd. Door nog onbekende ooi-zaak kwam de zand schuit in aanvaring met een schip, tengevolge waarvan eerstgenoemd vaartuig omsloeg. De beide opvarenden Van B. en R. van der P., beiden uit Cuyk zagen kans in het volg- bcotje te komen, maar ook dit kantelde en kwam onder de schuit terecht. Van B. ver dween in de diepte en kwam niet meer boven. Van der P. kon zich nog aan een plank vast grijpen en wist zich boven water te houden. Aan den wal had men het ongeluk gezien en spoedig stelde men pogingen in het werk de slachtoffers te redden. De heer Van Dijk slaagde er in. Van der P. behouden op het droge te brengen. Het bleek, dat hij een aren. had gebroken en aan het hoofd gewond was. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Boxmeer vervoerd en daar opgenomen. De po litie heeft geruimen tijd gedregd naar het lijk Van B. Hedenmorgen was het nog niet gevonden. Onbekende vrouw verdronken. Uit de Nieuwe Gracht is gisteravond het lijk opgehaald van een tot nu toe onbekende vrouw. Een bewoonster van de Nieuwe Gracht zag het lichaam in het. water drijven, waarop zij direct de omwoners waarschuwde. Eenige personen waren naar Nassauplein no. 7 ge gaan om de daar aanwezige reddingshaak te halen. Een 43-jarige aannemer uit Harlin- gen die daar vertoefde bedacht zich geen oogenblik. snelde naar de Nieuwe Gracht en sprong vervolgens met een reddinggordel om in het water. Het gelukte hem de vrouw uit het water te halen. Door leden van de red dingbrigade werd direct kunstmatige adem haling toegepast met behulp van een zuur stofapparaat. Dr. W. naar wiens huis het slachtoffer inmiddels vervoerd was kon ech ter slechts den dood constateeren. Het signalement der vrouw luidt: ongeveer 50 jaar oud, 1.70 M. lang, zwart tricot jurk. donkere kousen, zwarte lage schoenen, zwarte regenjas, dun zwart haar. een zakdoek met de initialen I F. en een ring waarin S 14 1/20 H gegraveerd stond. Allen die hierover inlichtingen kunnen verstrekken worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te meiden bij het bureau van politie, Smedestraat. Geregelde rusttijden voor koffiehuis- en restaurant- personeel? Voorontwerp van wet aanhangig gemaakt. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt twee voor-ontwerpen van wet, aan gaande rusttijden voor koffiehuis- en hotel personeel, een ten aanzien van volwassenen en een ten aanzien van jeugdige personen. Aan de toelichtingen is het volgende ont leend: Wat betreft het volwassen personeel be hoeft uit economisch oogpunt tegen invoe ring van den 10-urigen nachtrust, geen be zwaar te bestaan. Op het betrokken bedrijf zal een dergelijk voorschrift geen al te groo te nieuwe lasten leggen. Anderzijds is voor het betrokken personeel een wettelijk verplichte dagelijfcsche rust tijd van het grootste belang, omdat aldus door inperking van het raam. waarbinnen de werktijd gelegen moet zijn, althans de erg ste misstanden op dit punt worden wegge nomen. Voor het volwassen personeel zal dus thans volstaan moeten worden met de invoering van een dagelij kschen rusttijd. Anders staat het. met het jeugdig perso neel. Hun werkzaamheden vormen niet een der mate integreerend onderdeel van het bedrijf, dat invoering van een volledige regeling van hun werk- en rusttijden op onoverkomelijke bezwaren zou moeten afstuiten. Invoering van de wettelijke bepalingen voor deze per sonen komt neer op een verplichte Zondags rust, een arbeidsverbod tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags en in voering van een 9-urigen werkdag met tus- schentijdsche rusttijden. BEL OP ALS VOORHEEN Dag en nacht geopend (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie Haarlem. Als verscheidene programma's Niet zoo naar genoegen zijn, Dan heeft men bij distributie Altijd nog een vijfde lijn. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Reorganisatie van den Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. In elk ambtsgebied één landbouwconsulent. 's-GRAVENHAGE, 13 Februari. De regee- ringspersdienst meldt: Met ingang van 1 April a.s. worden de technische en economische land bouwvoorlichtingsdiensten tot één dienst vereenigd. Deze dienst zal, onder hoofdtoezicht van den directeur-generaal van den landbouw, onder leiding staan van inspecteur ir. D. S. Huizinga, wat de technische en onder ir. C.G.P. Stevens, wat de economische voorlichting betreft, In elk ambtsgebied zal daarom slechts een landbouwconsulent werkzaam zijn. De dienst voor de kleine boerenbedrijven, aan wien de technische en economische voor lichting is opgedragen, zal in zijn geheel blij ven ressorteeren onder inspecteur ir. Stevens. Verder zullen de directeuren der Rijksland- bouwwinterscholen. voor zoover zij met de landbouwvoorlichting zijn belast, van deze op dracht worden ontheven, opdat zij zich uit sluitend zullen kunnen wijden aan de zorg voor het landbouwonderwijs en in sterker mate aan dit onderwijs kunnen deelnemen door het geven van lessen, dan dit op het oogenblik het geval kan zijn. VOETGANGER AANGEREDEN. Vrij dagmiddag heeft op den Schoterweg een 18-jarige fietser uit Heemstede een 54 jarige voetganger B. uit Amsterdam aangereden. B. viel en bekwam een hersenschudding. Na dooi den Ongevallendienst te dijn behandeld is hij ter observatie naar het St. Johannes de Deo ziekenhuis overgebracht. GEEN VOORRANG VERLEEND. Gisterenavond omstreeks 9 uur heeft een personenauto, bestuurd door een inwoner uit Bloemendaal. een motorfiets aangereden, die in de richting viaduct langs den Kinderhuis singel reed. De motorrijder, de heer D. v. d. W., die voorrang had. brak zijn sleutelbeen en bekwam een bloedende wonde aan het achterhoofd. Na door den Ongevallendienst te zijn behandeld, is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis over gebracht. De motorfiets werd ernstig bescha digd. De auto is in beslag genomen en tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt we gens het niet verleenen van voorrang. i Het woord is aan Maurice Maeterlinck: De gelukkigste mensch zal altijd hij zijnin xvien de grootste gedachte met den meesten gloed leeft. Spaansche nationalisten beheerschen den weg naar Valencia. Succes op den rechteroever der Jarama. MADRID. 13 Febr. (Havas—A. N. P.). Na een feilen aanval in den sector van de Jarama hebben de opstandelingen vasten voet gekregen op den rechteroever der rivier bij de samenvloeiing met de Manzanares. Zij be heerschen op deze plaats nu den weg van Madrid naar Valencia, dien zij op eenige pun ten onder mitrailleurvuur kunnen houden. Fraude door postambtenaar. Adjunct-commies te Heerlen gearresteerd. HEERLEN. 13 Februari. Naar wij ver nemen. heeft de recherche te Heerlen gis teren een postambtenaar, den adjunct-com mies van R.. terzake van verduistering in ar rest gesteld. Het is gebleken, dat deze ambtenaar zich gedurende eenige jaren aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Op het oogenblik kan nog niet worden nagegaan, hoe groot het bedrag is, dat Van R. zich heeft toege- eigend. Men vermoedt, dat dit ongeveer vier honderd gulden zal bedragen. De verduistering kwam aan het licht door dat iemand, die op het postkantoor zijn be lasting had betaald en daarvan een gedeelte zou terug krijgen, dit gedeelte, een bedrag van ongeveer veertig gulden, bij den ontvan ger der belastingen wilde terug halen. De ontvanger deelde hem toen mede. dat hij dit bedrag nog niet had betaald. De man taonde toen met ontvangstbewijzen van het postkantoor aan. dat hij wel het totale bedrag van zijn aanslag had voldaan. Uit het daarop ingestelde onderzoek bleek, dat de adjunctcommies zich in dit geval en ook bij andere gelegenheden geld van be lastingbetalers had toegeëigend. In 1935 43326 In 1936 45303 En zoo groeit van jaar tot jaar het aantal „Groentjes" in Haar lem's Dagblad. Maak er ook gebruik van tot uw eigen voor- deeL De Madrileensche verdediging weerstaat een rechtsch offensief. pag. 4 Het Vaticaan heeft Abessynië als Italiaansch bezit erkend. pag- 4 Het Prinselijk echtpaar heeft Vrijdag Schoen- brunn bezocht. pag. 3 Het herberekeningsontwerp loopt kans door de Tweede Kamer verworpen te worden. pag. 3 De regeering wil geen paspoorten geven aan werkloozen, die naar Spanje willen gaan. pag. 3 Haarlem en de randgemeenten; de balans van vestiging en vertrek. pag. 2 Bloembollencultuur wil een tentoonstelling- van winterbloemen organiseeren. pag. 5 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een groot stedelijk belang. pag. 1 Wickham Steed: Naderen de Oude en de Nieuwe Wereld elkaar? pag. 4 Vainö: Finland kiest een nieuwen president. pag. 11 Financicel-economisch weekoverzicht: De Oslostaten en hun kans op succes, pag. 5 J. Panman: Waarom „Haarlem's Bloei"? pag. 5 Van een bijzonderen medewerker: Redders die hun leven offeren. pag. 3 F. A. Kampers: Allerlei van Amsterdam. pag. 15 M. V. Lucht-impressies tusschen twee ocea- anen. pag. 15 J. H. de Bois: Litteraire Kanttcekeningen. pag. 8 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 11 J. B. Schuil: Jongensboeken. pag. 11 J. B. Schuil over „Het Nest" pag. 11 Dr. M. Euwe: Schaakleven in ons land bloeit op. oa- 5 Ervaringen van een taxi-chauffeur. pag. 7 Brieven van een controleur B. B. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. pag. 7 H. D. Vertelling: Zoo zijn ze. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1