Prinselijk Paar uit Weenen. Een „gulden" sport. TAXI NOODIG? 1703 1 Vrijwilligersstroom wordt gestuit. De lage geldmarkt. Huurauto's t iaxis en Hel Behuiftiiksle 54e Jaargang No. 16457 Verschijnt dagelijlcs. KeKalve 'op Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 Februari 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72t4 UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Bureaux: Gro<#te Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTlëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer I 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.—. overlijden ƒ400.—, verlies van hand. voet of oog ƒ200.—. beide leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, een of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk f 15.—. polsbreuk 15.— Nog afzondeilijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Naar Zeil am See vertrokken. Wegen thans grootendeels vrij van sneeuw en ijs. WEENEN, 16 Febr. .A.N.P.) Met prach tig weer een warme zon scheen aan een vrijwel wolkenloozen hemel zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard he denmorgen om negen uur uit Weenen, waar zij Maandag nog, naar wij op pag. 3 melden, waren gebleven, vertrokken. De wegen buiten Weenen, die eenige dagen geleden nog ten deele met ijs en sneeuw bedekt waren, zijn daarvan thans grootendeels bevrijd, zoodat de tocht naar Zeil am See heel wat gemakkelijker verloopen zal. dan dit bij een vroeger vertrek het geval zou zijn ge weest. Het prinselijk paar vertrok met drie auto's. In de eerste auto hadden H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard plaats ge nomen. Z. K. H. Prins Bemhard zat zelf achter het stuur. Voor het vertrek verklaarde het prinselijk paar nog, dat het over zijn bezoek aan Weenen uiterst tevreden is en dat het hoopt spoedig nog eens naar de Weensche hoofdstad te zullen kunnen terugkeeren Voor het hotel was een groepje belang stellenden samengekomen om het vertrek gade te slaan. Vermoedelijk zullen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard niet voor vanmiddag laat in Zeil am See aan komen. Na de voorstelling van de „Fledermaus" van gisteravond, heeft het prinselijk paar nog een bezoek gebracht aan een restaurant, waar eenige Weensche liedjes voor de hooge gas ten ten gehoore werden gebracht. Kamer van Koophandel. Ir. Bekkers tot lid gekozen. Bij enkele candidaatstelling werd MaanjKtg tot lid van de Kamer van Koophandel in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Droste, gekozen ir. H. J. M. Bekkers, directeur der Kon. Fabriek van Rijtuig- en Spoorwagens J. J. Beynes, alhier. De conductrices. Veel aanbiedingen. Wij vernamen dat bij de directie der N.Z. H.T.M. eenige honderden aanbiedingen van meisjes zijn ingekomen voor conductrices, waaronder ook die haar opleiding aan een H.B.S. genoten hebben. De directeur, dien wij daar naar vroegen zei. dat bij een vluchtige bestudeering reeds gebleken is. dat onder den grooten stapel zeer goede sollicitanten zijn. Het is nog niet te zeggen wanneer de con ductrices worden aangesteld. OOK CALIFORNIë DOOR OVER STROOMINGEN GETEISTERD LOS ANGELES. 15 Febr. (A.N.P.) In het gebied van Los Angeles en ten Zuiden daarvan hebben de hevige regenbuien ophieuw een overstrooming van groote oppervlakten vrucht baar land veroorzaakt, waardoor naar schat ting 400 personen hun woningen moesten ver laten. De raadselachtige gebeurtenis op de Nieuwe Gracht. Het was een echtelijke ruzie. In ons vorig nummer publiceerden we uit voerige mededeelingen over een vrouw, die in den nacht van Zondag op Maandag zwem mende midden dn de Nieuwe Gracht was aan getroffen. Nadat zij door een woonschuit bewoner door middel van een haak naar den kant getrokken en door toeschouwers op den wal gehaald was, werd zij in een auto ge trokken, die daarop weg reed. De ontknooping van dit geheimzinnig ge val hebben we vanmorgen van de politie ge hoord. 1-Iet is namelijk aan de Haarlemsche recherche gelukt, in een garage alhier de bewuste auto op te sporen. De garagehou der vertelde, dat hij Zondagavond met zijn vrouw en een paar kennissen een café had •bezocht. Hier had hij oneenigheid gekregen met zijn vrouw, die daarop kwaad wegliep. De echtgenoot ging haar met zijn kennissen per auto zoeken en vond haar op de Kruis- brug. Op de Nieuwe Gracht ontstond toen wederom tusschen het echtpaar een woor denwisseling. waarop zij te water sprong. De rest van het verhaal kennen onze le zers. De geheimzinnige tocht van de auto was naar.de echtelijke woning, waar we maar zullen hopen, dat de twist is bijgelegd. (De zweefvlieg sport gaat in ons land, naar op de jaarvergadering van den Bond van Zwééf vlieg clubs werd geconstateerd, een groote toekomst tegemoet. In 1936 werden 221 brevetten van verschillenden graad uitgereikt.) De zweefvliegsport zweeft in ons land Een schoone toekomst tegemoet, Dit nieuwsberichtje in de krant, Doet mij van ganscher harte goed. 't Is geen laag bij de grondsche sport, Dat staat in elk geval wel vast, De trotsche term; verheven wordt Er met recht op toegepast. Het is een luchtig frisch vermaak, Dat groote vaardigheid vereischt, En d' algemeene luchtvaartzaak Veel diensten „en passant" bewijst. Zij leven van den wind alleen, Die zwevers (in hun sport althans), Zij zweven over 't leven heen, In vluchtig lichte dans-cadans. Wanneer ik voor mijn geestesoog Het ranke toestel zweven zie, Dan acht ik deze zweefsport hoog. Als sport vol levenspoëzie. Daar zitten zij, vóór in den kop, Diep onder zich re harde grond, Zij dalen neer, zij stijgen op, Zij zwenken om en draaien rond. Geen motor trekt er hen doorheen, Wanneer de wind eens kuren krijgt, Hun vaardigheid helpt hen alleen, Wanneer hen een gevaar bedreigt. Als ik zoover gekomen ben, Komt het moment, dat ik besef, Van alle sporten, die ik ken, Eischt deze wel het meeste „lef". De zweefvliegsport gaat in ons land, Een groote toekomst tegemoet, Zoo las ik, en in dit verband, Wensch ik haar gaarne niets dan goed. P. GASUS. BEL OP ALS VOORHEEN Dag en nacht geopend (Adv. IngezMed.) Accoord in Londensche commissie. Het Londensche Reuterbureau deelt mede, dat tijdens de Maandag ge houden bijeenkomst der sub-com missie van de niet-inmengingscom- missie, welke vier uur heeft geduurd, overeengekomen is, dat buitenland- sche vrijwilligers verboden wordt naar Spanje te gaan. Volgens Havas behelst de overeen komst de volgende punten: 1. Het verbod van uitzending naar Spanje en het vertrek van vrijwilli gers; 2. In algemeene trekken is een con troleplan goedgekeurd, dat, nadat het nader zal zijn uitgewerkt op 6 Maart van kracht zal kunnen worden. Het verbod betreffende de zendingen en het vertrek van vrijwilligers zal Zaterdag a.s. geldigheid verkrijgen. De dalende werkloosheid te Haarlem. Opnieuw een gunstige week. De afgeloopen week was opnieuw gunstig voor de statistiek der werkloosheid te Haar lem. Het aantal werkloozen te Haarlem daalde deze week van 6726 tot 6670. Een vermindering dus van 56. Wij zijn nu 421 onder het aantal van verleden jaar. In dezelfde week van 1936 vermeerderde het aantal werkloozen met 56. Daar het aantal nu met 56 verminderde, leverde de vorige week dus een gunstig verschil op van 112. In de Noord-Mandsjoerijsche stad Antoeng heeft, naar gemeld werd, een catastrofale brand in een bioscoop meer dan 700 dooden geëischt. Op de bovenste foto ziet men het tooneel van het theater, dat geheel van hout was opgetrokken en dus een gemakkelijke prooi van de vlammen werd. Onder twee stadsbeelden. 'Nog geen consequenties voor de spaarbanken. De geldmarkt is thans laag. De Staat, Pro vincie- en Gemeenten kunnen blijkbaar voor 3x/i pet. zooveel geld krijgen als zij willen Een reeks conversies zijn daarvan het gevolg, die aan de Overheid heel wat uitgaven- aan rente besparen. De Staat schijnt zelfs te reke nen tegen 3 pet. zijn leeningen te kunnen onderbrengen. De Postspaarbank geeft aan spaarders 2.64 pet. rente, de Nutsspaarbank te Haarlem 2.75 pet. Wij hebben aan den directeur der Nuts spaarbank gevraagd of het mogelijk zal blij ven die, in vergelijking met de lage geld markt, vrij hooge rente te blijven betalen. Mr. P. Fuhri Snethlage verklaarde ons, dat de Nutsspaarbank op dit oogenblik nog niet voor de noodzakelijkheid staat om haar rente voor de spaar ders te verlagen. Het is waar dat de geldmarkt thans laag is, maar het is de vraag of dat nog lang zal duren. Er zijn zooveel factoren die daarop in vloed kunnen uitoefenen dat een voorspelling moeilijk te doen is. Mocht het evenwel lang zoo blijven en mocht de rente zelfs nog meer terugloopen, dan zou de Spaarbank op den duur niet kunnen vasthouden aan haar 2yA pet. Misschien zou het dan noodig worden naar 2]A te gaan. Die 2y2 pet. zou ongeveer overeenkomen met de 2.64 pet. van de Post spaarbank, want daar wordt de rente per halve maand berekend, wat in vele gevallen voor de bank een besparing beteekent. Als de Nutsspaarbank ongeveer dezelfde rente zou geven als de Postspaarbank, behoeven wij zoo vervolgde de heer Fuhrie Sneth lage nog niet bang te zijn, dat wij spaar ders zullen verliezen, want de mensehen die nu bij ons sparen doen het niet alleen om de iets hoogere rente, maar om bijkomende din gen. zooals vlugge behandeling, meer facili teiten, enzoovoort. Wel wijs ik er op, dat de Nutsspaarbank, evenals trouwens de Postspaarbank, alleen gelden accepteert met spaar doeleinden. Wij moeten daarop vooral in den laatsten tijd nauwlettend toezien, want onze spaarbank is er niet voor kapitaalbeleggingen. Daarvoor heeft men de gewone banken. Alleen de spaarders zijn bij ons welkom. Men weet, dat de Stortings- en Ophaal dienst der gemeente Haarlem eenige jaren geleden de gelegenheid opengesteld heeft om gelden in deposito te storten. Dat was in den tijd dat de geldmarkt hoog was en de gemeente soms moeite had aan voldoende geldmiddelen te komen. Het maximum-bedrag, dat de dienst in de posito mocht nemen werd door den Raad vastgesteld op f 2.000.000. 1 December van dit jaar werd er evenwel slechts f 933.000 aange nomen. Dit komt niet omdat de gemeente niet meer geld kan krijgen, maar omdat niet al les wat aangeboden wordt geaccepteerd wordt. Voor de ramen van het gebouw in de Jaco- bijnestraat staat wel als rente-vergoeding aangekondigd 1 maand vast 2 pet. 3 maanden 2i/2 pet., 6 maanden 3 pet. en 1 jaar 3j4 pet- maar als groote bedragen worden aangebo den wordt het geld alleen geaccepteerd, als de positie van de gemeentekas het wenschelijk maakt en dan wordt nog een lagere rente be dongen. Als de gemeente voor 1 jaar vast 3pet. zou geven was de kans groot, dat de gemeente veel te veel kreeg. Geld dat de gemeente zelf op het oogenblik niet kan gebruiken zou zij met groot renteverlies naar de Ned. Bank moeten brengen en daarvoor is indertijd de deposito-afdeeling bij den Incassodienst niet opgericht. Britsch verkenningstoestel vermist. LONDEN, 16 Febr (DJI3.-A.NP.) Naar het ministerie van luchtvaart- mededeelt, wordt sedert Maandagmorgen een tot het vliegtuigmoederschip „Courageous" behoo- rend verkenningstoestel met drie leden der bemanning vermist. De „Courageous" be vindt zich in de Middellandsche Zee. Wat er te Haarlem na 1 Juli a.s. zal veranderen. Ingevolge de wettelijke voorschrif ten zullen na 1 Juli a.s. niet alleen de taxi's maar ook alle huurauto's vergunning van de gemeentebesturen moeten hebben Daardoor zullen ook te Haarlem in het autobedrijf verschillende wijzigingen inge voerd moeten worden. In het eigenlijke taxi wezen zal vermoedelijk niet veel veranderen, want het bestaande standplaatsen-systeem wordt géhandhaafd. Maar nu zullen na 1 Juli ook de huurauto's die uit de garages rij den een vergunning moeten hebben, ook al nemen zij (in tegenstelling met de taxi's) op straat geen reizigers op. Het vergunningstelsel voor de huur auto's maakt het mogelijk voor het gemeentebestuur verschillende voor waarden te stellen, o.a. wat betreft tarieven en keuring van de wagens. Tot nu toe had de gemeente alleen deze bevoegdheid wat de taxi's aangaat. Maar er zal nog veel meer veranderen. Met 1 Juli a.s. treedt voor alle auto's, ook het rijtijdenbesluit in wer king. Daarbij is bepaald, dat werk nemers slechts 10 uur per dag en hoogstens 55 uur per week gewerkt mag worden. De handhaving daarvan zal waarschijnlijk verstrekkende gevolgen hebben De dagelij ksche rusttijd moet tenminste bestaan uit 12 opeenvolgende uren. Alleen één keer per week kan met 10 opeenvolgen de uren volstaan worden. Rusttijden van minder dan een half uur worden bij den werktijd gerekend. De wekelij ksche rustdag moet uit 30 vrije uren bestaan, waarvan er tenminste 23 aan een moeten sluiten, Nachtarbeid mag slechts 6 keer in twee opeenvolgende weken verricht worden. Aan die bepalingen zullen dus alle werk gevers in het taxi-, auto-verhuur-, autobus- en vrachtvervoer-bedrijf moeten voldoen. Het gevolg daarvan zal zijn dat er in ver schillende bedrijven wel een en ander aan de werkregelingen van het personeel zal moeten veranderen. Er zullen door de ge meente arbeidskaarten ingevoerd moeten worden waarop de werkuren zijn aangege ven, zoodat controle op de naleving daarvan mogelijk is. Ook de eigenrijders, de menschen dus die met één taxi of huurauto rijden zonder dat zij personeel in dienst hebben, vallen onder de bepalingen der wet. Voor hen gelden wel andere bepalingen, maar daarbij zal een 10- urige werkdag met 55 uur per week toch als richtsnoer genomen worden. De gemeente heeft namelijk de bevoegdheid de uren vast te stellen waarop zoo'n eigen-rijder mag rij den. De uitwerking en toepaing van deze nieuwe bepalingen zal naar ons van deskundige zijde verzeker:1 .vend ongetwijfeld tengevolge -e'" ben, dat het aantal taxi's en huurauto's hier ter stede wat zal verminderen. Bezwaren zijn daarana. volgens onzen zegsman, niet verbonden, want er zijn er thans nog te veel om een economisch bedrijf mogelijk te ma ken Er wordt wel eens op een regendag ge- Het woord is aan Chamfort: De werken, die een schrij ver met genot schrijft, zijn gewoonlijk de beste, gelijk de kinderen der liefde de schoonste zijn. klaagd, dat men wat lang op een itaxi of auto moet wachten, maar daaraan is weinig te doen. Als er zooveel wagens en chauffeurs beschikbaar moesten zijn, dat aan alle aan vragen op enkele spitsuren te kunnen vol doen, zou dit economisch niet verantwoord zijn, want dan zouden de wagens gemiddeld veel te weinig rij-uren hebben. Bij de toepassing van de nieuwe maatre gelen zullen wat de werktijden van chauf feurs betreft in de praotijk ook moeilijkheden te ondervangen zijn ten opzicht van de tou ringcars. Het is thans gewoonte, dat met die wagens lange tochten op één dag 'soms zelfs naar het buitenland) worden onderno men, waarbij een chauffeur meestal meer dan 12 uur per dag in actie is. De wet laat evenwel toe. dat in bijzondere gevallen van de vastgestelde regeling wordt afgeweken. Daaronder zouden dan bovengenoemde toch ten gerekend kunnen worden. Het is te verwachten dat voor 1 Juli door B en W. voorstellen aan den raad gedaan zullen worden om de nieuwe gemeentelijke regelingen vast te stellen. Man door den trein overreden. Doodelijk ongeluk onder Aalsmeer. Hedenmorgen is op de spoorbaan Aalsmeer Amsterdam onder de gemeente Aalsmeer het lijk gevonden van den 25-jarigen timmerman D. B. Het lichaam had ernstige wonden aan hoofd en handen. Uit het onderzoek, dat de burgemeester van Aalsmee als hulpofficier van justitie heeft ingesteld is gebleken, dat aan misdrijf niet behoeft te worden gedacht. Blijkbaar is B door den trein overreden Sneeuwstorm eischt vele dooden. TOKIO. 16 Febr. (Domei). In de pre fectuur Iwale heeft een sneeuwstorm gewoed waarvan de gevolgen erger zijn dan men aan vankelijk meende. Niet minder dan 59 per sonen hebben hierbij den dood gevonden, ter wijl twee schoolgebouwen en 20 woonhuizen zijn ingestort. Bovendien is gistermorgen een trein ingereden op een ploeg van 30 werk lieden, die bezig waren sneeuw te ruimen op de spoorlijn Tokio—Hokkaido. Hierbij wer den vijf mannen gedood en vijf gewond. Gevangenen met gijzelaars ontvlucht. Vliegtuig en honderd agenten pogen de voortvluchtigen op te sporen. WILSON, (Noord Carolina), 16 Februari (A.NP.) Zeven tot langdurige gevangenis straf veroordeelde desperado's zijn ontsnapt, waarbij zij als gijzelaars twee cipiers en ver moedelijk nog drie personen met zich mee hebben genomen. De gevangenisdirectie heeft onmiddellijk een vliegtuig gecharterd en ruim 100 agenten uitgezonden om de vluchtelingen op te sporen. Tot president van Finland is de leider der Agrariërs, Kallio, gekozen. pag. 4 Vliegtuigen der Spaansche Nationalisten heb ben Engelsche oorlogsschepen gebombar deerd. pag. 4 De bombardementen op Barcelona en Va lencia hebben vele slachtoffers geëischt. pag. 4 Waar zit het goud van de Lutine? pag. 3 De benzineprijs is met ingang van heden verhoogd. pag. 3 In den Haag is een kamerverhuurster door twee mannen overvallen en bewusteloos geslagen. pag. 3 Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn he denmorgen uit Weenen naar Zeil am See vertrokken. pag. 1 Het aantal werkloozen te Haarlem in de af- geloopen week weer verminderd. pag. 1 De lage geldmarkt heeft nog geen conse quenties voor de Spaarbanken. pag. 1 Voor „Oost en West" heeft gisteravond de heer van der Mandere te Haarlem een le zing gehouden over „De tijd en het werk van J. P. Coen". pag. 6 De installatie van den nieuwen burgemeester van Castrieum. pag. 10 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's bewapeningsplannen. pag 4 W.: Uit het Iluis der Habsburgers. pag. 10 Jhr Dr. J. C. MoUerus: De Russische theecul tuur. pag 10 Mr. J. H. van Gelderen Par keerver'» K. de Jong: A. V. R. O.-voltooiingstoiirnee. pag. 11 H. D. Vertelling: De juweelenroof. pag 6 Damrubriek. pao 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1