Narcissenkweekers toonen hun kunnen. ^WEERBERICHT WDENSDX'G 17 FEBRUARI 1037 HÏSREE M'S DAGBEAD 2 Scilla Tubergeniana. Op de op 9 Februari 1.1. gehouden veertien- daagsche keuring van de R.H.S. te Londen werd aldaar onderscheiden met een Award of Merit Ment (Getuigschrift van Verdienste* Scilla lubergeniana, ingezonden door C. G.van Tuber gen's Bloembollen- en Zaadhandel N.V. Kwee keri] „Zwanenburg" te Haarlem. Deze nieuwe soort wordt sinds enkele jaren op de kweekerij te Haarlem gekweekt en is afkomstig uit de bergen van Noord-Perzië, al waar een der plantenverzamelaars. werkzaam voor de N.V. van Tubergen. deze zeldzaamheid gevonden heeft. In 1931 werd met een groote zending Iris Tulipa en andere bolgewassen ook een aantal Puschkmia ontvangen en het volgend voorjaar bleek bij den bloei, dat een klem getal van een geheel nieuwe en onbeken de Scilla tusschen de Puschkinia gemengd was. De kleur der bloemen van deze nieuwe soort, welke den naam „Scilla Tubergeniana" gekre gen heeft, is een buitengewoon fijn zacht blauw, met enkele donkere strepen op de peta len. De planten bloeien buiten ongeveer van midden Februari af, met tamelijk breede licht groene bladeren. De bloeitijd duurt vrij lang. Ongetwijfeld is hiermede de zoo uitgebreide collectie bloembollen op „Zwanenburg" met een opmerkelijke aanwinst verrijkt. JAARVERGADERING CHR. ARBEIDERS IX PUBLIEREN DIENST. Hedenavond zal in het Hervormd Vereeni- gingsgebouw, Kalverstraat de jaarvergadering plaats hebben van de afd. Velsen van den bond van Chr. Arbeiders in Publieken dienst. TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEYERMANS". Bovengenoemde tooneelvereeniging houdt 20 Februari in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo" haar jaarlijksch cabaret dat zal worden verzorgd door het gunstig bekend staand „Haarlem's Klein Cabaret". Het ge heel zal worden opgeluisterd door muziek der „Jonge Spelers". Na afloop is er bal onder leiding van den heer W. Fortgens. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Voor de afd. Haarlem en Omstreken zal Vrijdag 19 dezer in de Rem. Kerk optreden de oud-voorganger van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem ds. H. J. Kastein, thans predikant te Hoorn, met het onder werp: „Protestant tóen en nu". NED. ONDERWIJZERS-GENOOTSCHAP. Tot lid in de propaganda-commissie voor het N.O.G. voor Noord-Holland is benoemd de heer E. Geerts, alhier. De heer P. Krabbendam, hoofd eener Open bare school te Beverwijk, is benoemd tot ge delegeerde van 't Hoofdbestuur van het N.O.G in het Ondersteuningsfonds. TENTOONSTELLING VAN ZELF GEKWEEKTE BLOEMBOLLEN. In de opleidingsschool in de Wilhelmina- straat 43a wordt een tentoonstelling gehouden van door de leerlingen der school gekweekte bloemen. Hyacinten, crocusjes en andere bloemen staan smaakvol gerangschikt in een aardig zaaltje. De bloemen werden gekeurd en geleverd door de firma Gebr. van Zijver- den te Hillegom, die de volgende bekronin gen toekende: Atij van den Burg, Marie Reimus, Ria Hart- mans, Carel Reigersman. Jan van Basten, Piet Kuvener. Beppie Eken-, Sam Dasberg, Stijntje Stevens. Bennie Hensen, Thea van Till, en Lenie Visser. Dat de kinderen zelf aardigheid in het kweeken van bloemen krijgen, bleek uit deze tentoonstelling wel overduidelijk, we kunnen wel met zekerheid voorspellen dat dit niet de laatste tentoonstelling in de Opleidings school zal zijn, de heer Donkersloot kan met recht tevreden zijn over de prestaties zijner leerlingen. Schitterende tentoonstelling in Bloemlust", te Sassenheim. Groot aantal fraaie inzendingen. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „Huis te Zaanen". Nieuwe aanwinsten. Godsdienst: Inayat Khan. Het doel van het leven. Testament, Het Nieuwe (R.K.) Zeylmans van Emmichoven. Rudolf Steiner. Zweig. Bilanz der deutschen Judenheit 1933. Technische en Toegepaste Wetenschappen: Afsluiting, De. en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee; 7e album. Ford. Productie en welvaart. Frederick. De denkende huisvrouw. Muller. Mijn systeem. Simons. Qualitatsverbesserung der Milch. Vogel. Fotografisch zakboek. Waerden. van der. Geschooldheid en techniek. Nederlandsche en in het Ned. Vertaalde Romans: Fabricius. Mario Ferraro's ijdele liefde. Josselin de Jong, De. De ééne richting. Mann. Tonio Kröger. Smeding, Alie. Duivelsnaaigaren. Werf el. De reünie. Zweig, S. De oogen van den eeuwigen broeder. Duitsche romans: Frank. Der Bürger. Zweig, A. Erziehung vor Verdun. Zweig. S. Die Augen des ewigen Bruders. AGENDA. Heden: WOENSDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg: Eerste voordrachtavond muziekschool van de Maatsch. tot Bev. der Toonkunst. 7.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Een vreemdeling kwam". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,,'t Jochie". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Pola Negri in „Mos- kou—Shanghai", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het corps der waaghalzen'' en „Het geheim van Charlie Chan". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in „'t Pa- let",Bronsteeweg 21. 1012 en 1417 uur. DONDERDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Leon- tientje". Rotterd.-Hofstad Tooneel. 8.15 uur. Protestantenbond: Lezing Dr. Ir Dijt, voor de H. H. V. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let" .Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. De bij vorige tentoonstellingen in dit seizoen uitgesproken verwachtin gen. dat de expositie in „Bloemlust" ditmaal de stoutste verwachtingen zou overtreffen, is bewaarheid! Het aantal inschrijvers was zóó groot, dat velen wegens plaatsgebrek moesten worden teleurgesteld, zoodat vergrooting van het gebouw overwogen wordt. De ingezonden bloemen zijn van een uitste kende kwaliteit en wedijveren in kleur en vorm. Zoo treffen wij bij den ingang de inzending narcissen van den heer G. Haver. Mede heb ben narcissen ingezonden D. W. Lefeber, Lisse ibuiten mededinging, lid der jury), K. Ouds hoorn en Zn., N.V. v. d. Voet's Bloembollen- bedrijf, A. Frijlink en Zn.. Zandbergen Terwegen, Warnaar en Co., T. Vos en^ Zn., allen te Sassenheim, G, Lubbe Th.zn., Oegst- eest. N.V. A. C. v. d. Schoot. Hillegom, P. van Deursen, Sassenheim. Deze opsomming is geheel willekeurig en wil dus geenszins een volgorde naar kwaliteit zijn. Voorts zijn er afgesneden Narcissen van de Vereenigde Bloembollenculturen te Noordwijk, buiten mededinging ingezonden, een prachtige collectie Hyacinten, ingezonden door de firma Jos. Braan en Zn., te Heemstede, alsmede een buitengewoon mooie Hyacint (zaailing) „Blue Giant". Schitterende tulpen zijn ingezonden door de N.V. Gebr. Eggink te Voorschoten en Gebr. A. en P. Nijssen te Santpoort. De jury bestaande uit de heeren J. F. Chr. Dix. Heemstede. Chr. Eggink. Voorschoten, D. W. Lefeber. Lisse J. M. v. Til, Lisse en J. v. d. Wilde, Noordwijk, had een zeer moeilijke taak om de prijzen toe te kennen. Gistermiddag werd de tentoonstelling, onder groote belangstelling uit kweekerskringen ge opend. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren dr. A. J. Verhagen en H. J. Voors, resp. voorzitter en secretaris van de Vereen, voor Bloembollencultuur, prof. dr. E. van Slogteren, dir. van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse, J. Limburg en H. van Zon neveld, resp. directeur en voorzitter van „De Narcis", het bestuur van de Veilingsvereeniging H.B.G. te Lisse. B. en W. van Lisse, ir. K. J. Volkersz. rijkstuinbouwconsulent, benevens vele andere vooraanstaande personen uit het bloembollenbedrijf. De voorzitter der commissie „Bloemlust", de heer A. Frijlink, heette de belangstellenden hartelijk welkom en dankte vooral den burge meester van Sassenheim. die zich bereid had verklaard, de tentoonstelling te openen. Bij de opening van de Mendel-tulpenten- toonstelling, aldus spr.. heeft de heer War naar reeds gezegd, dat de narcissen-tentoon stelling een succes beloofde te zullen worden. Die voorspelling is nu werkelijkheid gewor den. en het verheugde spr. dat er zooveel sa menwerking is geweest, en dat „Bloemlust" zoozeer de algemeene belangstelling heeft. Spr. bracht dank aan de jury-leden, die zoo'n moeilijke en zware taak hadden, en hij betreurde het slechts, dat nog niet gezegd kan worden, dat alle bezwaren voor de ex port zijn weggenomen. Er zijn nog steeds zwarte wolken en hoewel de toekomst thans zoowel voor kweekerij als handel veel gunsti ger lijkt dan een jaar geleden, zou toch de opheffing van de verschillende export-moei lijkheden het bloembollen vak zeer veel ten goede komen. Vervolgens sprak de burgemeester van Sas senheim. de heer J. P. Goeverneur, de ope ningsrede uit. Sor. zeide, dat de kweekers in de crisisja ren den moed niet hebben laten zinken. Deze tentoonstelling bewijst, dat de lust tot werken en tot het afleveren van goed werk, nog niet verflauwd is. Er is nu een kleine opleving, en spr. hoopt, dat deze van blijvenden aard zal blijken te zijn. De jaarlijksche manifestatie, van wat de kweekers op hun terrein weten te bereiken, is weer een groot succes gewoi*den. Regel matig wordt deze tentoonstelling elk jaar ge houden, en zij is de graadmeter voor het kunnen van de kweekers. Spr. hoopte, dat „Bloemlust" haar wensch, n.l. de totstandkoming van een nieuw ge bouw. spoedig in vervulling zou zien gaan. We zijn nu aan het tiende jaar begonnen, zoo eindigde spr. zijn rede; volgend jaar zul len we ons tweede lustrum vieren, en het ont breekt de kweekers gelukkig niet aan het in deze tijden zoo noodige optimisme. Alvorens men tot de bezichtiging der ten toonstelling overging, deed de burgemeester mededeeling van den uitslag der tentoon- toonstelling: Zilveren wisselbeker, uitgeloofd door de afd. Sassenheim van Bloembollencultuur, firma G. Zandbergen-Terwegen. Sassenheim. Deze firma won de beker voor de derde maal. zoodat zij thans definitief haar eigendom is geworden. Zilveren wisselbeker voor de fraaiste in zending narcissen: firma A. Frijlink en Zoon. Sassenheim. Zilveren wisselbeker voor de beste inzending nieuwigheden voor handelsdoeleinden: N.V. Warnaar en Co.. Sassenheim. Kunstvoorwerp voor beste inzending trompetnarcissen: N.V. Warnaar en Co.. Sassenheim. Gouden medaille van de vereen. „De Nar cis": firma G. Zandbergen-Terwegen, Sas senheim. Certificaat voor groote gouden medaille: T. Vos en Zn.. Sassenheim. Certificaat voor kleine gouden medaille: K. Oudshoorn en Zn., Sassenheim. Certificaat voor verguld zilveren medaille: N.V. van der Voets, Sassenheim en G. Lubbe, Oegstgeest. Onmiddellijk na de opening der tentoon stelling die tot en met Zaterdag geopend zal blijven was er van de zijde van het publiek zeer veel belangstelling. MATTIIaUS-PASSION VAN BACII Het is een traditie geworden, dat de Chr. Oratoriumvereeniging alhier in de lijdens weken een vertolking geeft van de Matthaus- Passion van Bach. Het vorige jaar moest deze traditie onderbroken worden, omdat de C. O. V. juist in dien tijd haar 25-jarig bestaan herdacht. Ditmaal heeft zij gemeend, dit schoone werk weer en wel voor de 8e maal op haar programma te moeten plaatsen Voor velen zal het een voldoening zijn, Bach's meesterwerk weer in Haarlem te kunnen be luisteren. Het concert wordt gegeven op Don derdag 4 Maart in de Gemeentelijke Concert zaal. In verband met den duur van het wer' het wordt nl. vrijwel onverkort gegeven begint het con^^t reeds te 7.40 uur. De Bilt voorspelt: Aan de kust aanvankelijk nog krachti- gen, overigens matigen tot zwakken N.W. tot W. of Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 767.9 m.M. te Biarritz. Laagste 741.8 m.M. te Ingö. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt vanochtend om 7.05 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens en om 9.05 uur aan de overige poste: „Weest op uw hoede". De kern van de depressie ligt thans over de Noordzee. Zij verplaatst zich verder Oostwaarts over de Zuidelijke Noordzee en in de omgeving van het Kanaal veroorzaakt zij krachtigen wind en regen. Ook over Noord-Duitschland en de randstaten brengt zij regenachtig weer, terwijl in het grootste gedeelte van Zweden sneeuw valt. De depressie wordt gevolgd door flinke druk- stijgingen over de Britsche eilanden, waar de wind Noordwest en rond de Iersche zee storm achtig is geworden. Over IJsland maakt zich weer een nieuw lagedruk gebied kenbaar, dat zich ook in de scheepsberichten ver op den Oceaan afteekent. Een Zuidwestelijke lucht- strooming brengt over IJsland stijgende tem peratuur. De vorst over Scandinavië werd min der streng. Over de Britsche eilanden en het vasteland van Europa daalde de temperatuur echter aanmerkelijk. Het verdringen van de warme lucht door koude, had, behalve in de nabijheid van de depressiekern, ook over Frankrijk. Zwitserland en midden- en Zuid-Duitschland flinken regen tengevolge. De hooge druk-rug, die thans van het Westen uit over ons land nadert, brengt in den nacht opklarend weer met vrij lage tem peratuur. De kans op neerslag neemt af, over dag mag bij gebroken bewolking eenige tem peratuurstijging worden verwacht BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANNOpticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 7.54 uur; n.m. 20.17 uur. Strand berijdbaar van 13.0018.15 uur. ENGLISH ASSOCLATION IN HOLLAND Maandag 22 Februari a.s. zal voor de le den der afd. Haarlem van de English Asso ciation in Holland mr. Robert Byron in de Muziekzaal van café-restaurant Brinkmann een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp; „The English Home". HAARLEMSCHE LUCHTVAARTCLUB De jaarlijksche groote propaganda-avond der Haarlemsche Luchtvaartclub wordt in samenwerking met de K. N. V. voor de L. en de K. L. M. dit jaar op veler verzoek in Hotel Vreeburg te Bloemen daal gehouden. JUBILEUM J. GRYMANS. Morgen, Donderdag, hoopt de heer J. Gry- mans alhier den dag te herdenken, waarop hij vóór 12yz jaar als procuratiehouder bij de Perolin Company te Haarlem in dienst kwam. Ongetwijfeld zal het den jubilaris op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. OPRICHTING LIMBURGSCHE VEREENIGING. Op Woensdag 3 Maart, des avonds 8 uur, zal in Café-Restaurant Bolwerk alhier een bijeenkomst gehouden worden van Limburgers uit Haarlem en omgeving met het doel tot op richting van een Limburgsche Vereeniging, zooals die ook in Amsterdam en andere plaat sen van oris land bestaan, te geraken. Het voorloopig bestuur hoopt op een flinke opkomst. Het voorloopig secretariaat is ge vestigd Dickmanstraat 48, Haarlem W. ACHTMAAL UITGEWEZEN, MAAR STEEDS WEER TERUGGEKEERD. De 28-jarige Duitsche verpleegster A. G., laatstelijk wonende te Haarlem, thans gedeti neerd wegens diefstal, is reeds achtmaal door de politie over de grens gezet, maar telkens keerde zij. zoo spoedig als er maar kans toe was, terug. Thans stond zij voor de Haagsche rechtbank terecht wegens diefstal van een koffer, een toiletkoffer, kleedingstukken en lepeltjes, ge pleegd te Wassenaar. Op de vraag van den president, welke de reden 'was, dat verdachte telkens opnieuw in ons land terugkeerde en waarom zij diefstallen pleegde, bleef zij het antwoord schuldig, zij zeide veel spijt van het gebeurde te hebben. Het O.M. eischte een jaar gevangenisstraf. Twee botsingen op één dag. N. Z. H. T. M. heeft ongelukken Bestuurder werd zenuwachtig. Dinsdag heeft de N. Z. H. T. M. twee maal een ongeluk gehad, beide het gevolg van een botsing, in het eene geval met een auto, in het andere tusschen twee trams. Op een overweg nabij den Bentveld weg te Aerdenhout had Dinsdagavond tien uur een botsing plaats tusschen een uit Zandvoort komende tram en een auto, bestuurd door mevr. A. R. uit Aerdenhout. Het was een in structiewagen, waarmee deze dame het chauf- feeren leerde. Een chauffeur zat naast haar; hij stelde vertrouwen in haar, omdat zij juist heden haar rijbewijs zou verkrijgen. De dame reed kalm. maar toen zij het verlichte klok- signaal zag en hoorde, werd zij zóó zenuw achtig, dat zij de auto niet tot stilstand kon brengen. De chauffeur greep snel naar het stuur en trachtte nog met de tram mee te rijden, maar een botsing kon niet voorkomen worden. De dame kreeg een ernstige fractuur aan het linkerbeen, die door een geneesheer verbonden werd. Zij werd per auto naar haar woning vervoerd. De chauffeur kreeg een on beduidende snijwonde aan het voorhoofd. De auto, die vrijwel geheel vernield werd, moest worden weggesleept. Het tramverkeer ondervond ongeveer 25 minuten vertraging Montagewagen aangereden. Nabij den Tol te Zandvoort ontstond Dins dagmiddag half vier een botsing tusschen een tramrijtuig van de N.Z.H.T.M. en een montage wagen van deze maatschappij. Het gebeurde bij een bocht in den weg. De bestuurder van de tram, die uit Haarlem naderde, zag te laat den montagewagen op de rails staan. Hij rem de krachtig, maar door de gladheid der rails gleed de tram door. Een botsing was niet te vermijden. Gelukkig hoorde het personeel op den montagewagen, dat aan de bovenleiding werkte, de tram naderen, zoodat het zich in veiligheid kon stellen. De montagewagen ont spoorde, maar bleef op de wielen staan, Per soneel van de remise werd ontboden, dat den montagewagen weer op de rails plaatste. Het verkeer op die trambaan had een stagnatie van anderhalf uur, maar het reizigersvervoer ondervond geen vertraging, want dat had over de andere lijn plaats. De gevolgen van deze botsing blijven beperkt tot materieele schade. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van löö/ 17 Februari: Uit Amsterdam wordt gemeld Heden is de eerste stoomer, met losse petroleum beladen, alhier aangekomen de olie wordt morgen in het petroleum- reservoir gelost, waarbij burgemeester en wethouders en vele handels-autori teiten genoodigd zijn. Rijksmiddelen in Januari. Overige middelen boven 1936, directe belastingen er beneden. JUFFROUW AANGEREDEN. Een 48-juffrouw stak Dinsdagmiddag drie uur op den Rijksstraatweg den rijweg over, zonder op het verkeer te letten, om hard naar een autobushalte te loopen. zij liep tegen een auto op, waarvan de bestuurder met matige snelheid reed. De juffrouw sloeg tegen de straat; zij werd in de R.K. school aan den Rijksstraatweg gedragen, waar zij door leden van den Ongevallendienst behandeld werd. Daarna is zij per taxi naar haar woning ver voerd. Hier constateerde de huisdokter een bloeduitstorting in den rechter schouder en het linker dijbeen; verder kneuzingen in de rechterland en -knie. De autobestuurder had geen schuld aan dit ongeluk. De remmen van zijn wagen bleken in orde te wezen. DIEFSTAL VAN METALEN. Dinsdag heeft de recherche aangehouden een 31-jarigen electricien en een 23-jarigen schoenmaker, beiden wonende te Haarlem. Zij hebben bekend, op 13 Februari van een op slagplaats aan de Dubbele Buurt metalen te hebben gestolen. Ze hadden die. voor 17.50 aan twee opkoopers te Haarlem verkocht. Een bedrag van 12 werd nog in het bezit van de aangehoudenen gevonden. Tegen één der opkoopers is proces-verbaal opgemaakt. Voorproefje van den verkiezingsstrijd? Relletje in de Groote Houtstraat. Dinsdagavond liepen vijf leden van de N.S.B. in de Groote Houtstraat met borden, voorzien van verkiezingsleuzen. Eenige kleine jongens scholden hen uit, wat de aandacht van het publiek trok, zoodat er weldra een oploop van ongeveer honderd personen ontstond. Enkelen begonnen op te dringen, waarbij een man tegen een N.S.B.'er geduwd werd. Deze dacht dat de man wilde vechten, wat echter niet het geval was. Er ontstond een gevecht, waaraan de politie, zonder gebruik van wapenen te maken, een einde maakte. Een 25-jarige N.S.B.'er werd naar het politiebureau ge bracht. waar hij gehoord werd. Hij verklaarde dat drie personen uit het publiek tegen hem opgedrongen waren, zonder hem echter te mishandelen. Een 30-jarige N.S.B.'er kwam aan het bureau mededeelen, dat hij geduwd en op den grond gevallen was en dat hij een klap in het gezicht gekregen had. Van het gebeurde werd proces-verbaal opgemaakt. De directe belastingen hebben in Jan. 1937 opgebracht: f 32.462.894.80. tegen f 33.114.181.57 in Jan. 1936. De overige middelen hebben in Jan. 1937 opgebracht f 30.364.218,34 (Januari 1936 f 27.743.568.27). ter wijl het 1/12 van de raming 1936 1937 f 31.143.750 bedraagt. De motorrijtuigenbelasting bracht over Januari jl. f 1.181.171,18 op en de rijwielbelasting f 12.792,50 zoodat de inkomsten ten bate van het ver- keersfonds in Januari f 1.193.963,68 hebben bedragen. Conclusies zijn thans nog moeilijk te trek ken. Uit de verschillende cijfers blijkt ech ter wel, dat de handel ter effectenbeurze nog zeer levendig is. De beursbelasting heeft nl. over Januari f 939,245.53 opgebracht; dat is ruim f 400.000 boven de ook al niet lage opbrengst van December 1936. Dat de directe belastingen minder hebben opgebracht dan een jaar geleden is voor namelijk te wijten aan de ^inkomstenbelas ting, waarvan in Januari voor f 1.301.279 minder op kohier is gebracht dan in Januari 1936. „Alkmaar Packet" moet reorganiseeren. Afstempeling van 80 op de aandeelen wordt voorgesteld. Op 2 Maart zal te Amsterdam een vergade ring worden gehouden van aandeelhouders der „Alkmaar Packet". In deze vergadering zullen directie en commissarissen aan aan deelhouders voorstellen: a. op de aandeelen groot f 500 80 pet. .af te stempelen, zoodat elk aandeel van f 500 wordt gereduceerd op f 100; b. het maatschappelijk kapitaal te bren gen op f 600.000, bestaande uit 6000 aandee len van f 100, waarvan geplaatst de afge stempelde 1200 aandeelen; c. den directeur te machtigen tot de uitgifte van hoogstens 1800 nieuwe aandeelen van f 100. FEESTAVOND VAN DE V.A.R.A. De VA.R., alhier geeft Zondag 7 Maart a.s. een feestavond, met medewerking van het muziekensemble „The Ramblers" en Albert de Booy in de Gem. Concertzaal. DE GEARESTEERDE RIJWIELDIE VEN. In ons vorig nummer werd medegedeeld dat twee broers van resp. 30 en 19 jaar, beiden los-werkman, waren aangehouden als verdacht van rijwieldiefstal. De oudste broer had verklaard, het rijwiel, dat in zijn bezit gevonden werd, voor f 8 van iemand uit Heemstede gekocht te hebben. Deze Heem- stedenaar, een 18-jarige metselaar, is even eens aangehouden. Hij heeft bekend, de fiets in Haarlem te hebben gestolen. De 30-jarige broer had die voor f 1 van hem gekocht. Deze heeft het rijwiel geheel veranderd en het frame aan zijn broer gegevei. De met selaar is. evenals de oudste broer in ver zekerde bewaring gesteld. De 19-jarige los- werkman mocht heengaan. ren mooi iioeüjc van u- -fcuoibaemeniuuiistelling „tsiucineniusl" in Sassenheim, welke Dinsdagmiddag werd geopend. Hondeneigenaar aansprakelijk voor auto-ongeluk. Arrest van het Arnhemsche Hof. Dinsdag wees het Hof te Arnhem arrest in de bekende zaak tusschen de verzekerings maatschappij „The Railway Passengers" en een eigenaar van e*h hond. Eenige jaren ge leden was de hond volgens de stellingen van de verzekeringmaatschappij plotseling den weg overgestoken. Een chauffeur trachtte het dier te ontwijken, waardoor hij het stuur kwijt raakte, zoodat de auto tegen een boom reed, waarbij twee personen om het le ven kwamen en eenigen werden gewond. De verzekeringmaatschappij sprak den eigenaar van den hond aan, daar volgens haar de hond het ongeluk had veroorzaakt. Zij ba seerde haar actie op art. 1404 B. W. hetwelk den eigenaar van een dier aansprakelijk stelt voor schade door het dier veroorzaakt. Tevens stelde zij vast dat de hondeneige naar het voorwerp zijner genegenheid aan de lijn had moeten houden. De eigenaar van den hond voerde als ver weer, dat de bestuurder van de auto zelf schuld droeg, doordat hij trachtte het dier te ontwijken. De rechtbank verklaarde de ver zekeringmaatschappij niet ontvankelijk om dat zij van oordeel was dat de hond hier meer als voorwerp dan als dier was overreden en zij de aansprakelijkheid voor voorwerpen ge ringer achtte dan voor dieren. Hiervan ging de verzekering in appèl. Na jehouden pleidooi wees het Hof een arrest, waarbij het vonnis der rechtbank werd ver nietigd, daar het Hof van oordeel was, dat, indien de stellingen der verzekering juist waren, hier inderdaad schade door een dier was toegebracht. Het Hof droeg den honden eigenaar op te bewijzen, dat de chauffeur zelf schuld had. Na getuigenverhoor en plei dooi wees het Hof de vordering der verzeke ring toe en veroordeelde den hondeneigenaar tot betaling van de schade. Het Hof overwoog, dat, ook indien de chauf feur nog getracht had den hond te ontwijken, en er misschien chauffeurs te vinden waren, die over het beest zouden zijn heengereden, dit toch slechts een natuurlijke reactie was op een gevaar, komende van de zijde van den hond. Tevens nam het Hof aan, dat het ongeluk door het dier veroorzaakt was.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2