De Erfpachters te Haarlem. Redelijke en onredelijke bezwaren. De Britsche kroningsplechtigheid in voorbereiding. Michael, Roemenië's populaire kroonprins. Als vijfjarige op den troon. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 HAAELE M'S DAGBEAD 10 Alsnog een tegemoetkoming wenschelijk? Zooals onze lezers weten heeft de Haar- lemsche Gemeenteraad jl, Woensdag het voorstel-Wolzak-Klein, om voor de erf- pachtsgronden een schommelenden canon in te voeren (minimum 4 en maximum 6 pet.), met 26 tegen 9 stemmen verworpen. De teleurgestelde erfpachters hebben zich bij deze beslissing niet neergelegd, maar hebben reeds vereenigingen opgericht om alsnog verlaging van den canon (die 6 pet. van de koopwaarde bedraagt) te verkrijgen. In de aan de pers gezonden verslagen van de vergaderingen van deze erfpachters wor den. behalve redelijke, ook onredelijke be zwaren aangevoerd. Zoo lezen wij de volgende opmerking: „De toestand is zoo, dat thans de erfpachters elk jaar aan de gemeente een zoo hooge som moeten betalen, dat zij na 15 of 20 jaar een bedrag hebben gestort even hoog als zij had den moeten betalen bij aankoop van den grond". Letterlijk genomen is dit wel juist, maar het geeft toch een verkeerden indruk. De gemeente heeft natuurlijk zelf geld moeten leenen om den grond te koopen. De erf pachtgronden te Haarlem zijn in het alge meen na 1921 en 1922 uitgegeven. In dien tijd heeft de gemeente zelf 5 en 6 pet. voor haar geld moeten betalen, slechts de laatste jaren waren 4 pet. leenïngen mogelijk, ter wijl nu nog slechts 1/3 van de gemeente- leeningen geconverteerd is tegen 3V2 pet. Als de gemeente geld leent tegen een zeker percentage, moet dit met minstens 1 '4 pet. worden verhoogd voor onkosten aan "het drukken van obligaties, zegels, disagio, ad ministratie. provisie enz. De gemeente heeft dus zoo verzekerde ons een deskundige op de bedoelde erf pachtgronden in den afgeloopen tijd zeker niet meer dan 1/2 pet. per jaar verdiend. Als de erfpachters indertijd den grond ge kocht hadden, zouden zij als zij geld daar voor hadden moeten opnemen, zeker gemid deld 5 1/2 pet. heb^n moeten betalen. Zelfs zou het niet mogelijk geweest zijn een tweede hypotheek te nemen voor het volle bedrag van den koopprijs van den grond. Op de erfpachtsgronden die 14 jaar uitstaan is dus door de gemeente hoewel zij profiteerde van de verlaging van de geld markt. zeker niet meer dan hoogstens 7 pet. van den verkoopprijs verdiend. Daartegen over staat, dat door het. Grondbedrijf op andere gronden in den loop der jaren ook wel verliezen geleden zijn. Het is dus onjuist als de erfpachters het zoo voorstellen, dat zij in 15 of 20 jaar even veel betaald hebben als de koopprijs van den grond bedraagt. Van de tafel van B. en W is Woensdag medegedeeld, dat de gemeente zoo soepel mogelijk tegen erfpachters die in moeilijk heden zitten optreedt. Ons is gebleken, dat dit niet slaat op de verschuldigde erfpacht zelf die moet volgens de gesloten overeen komst worden betaald maar wel op bij komende omstandigheden. Als er achter stand is in de betaling wordt bij het aanzui veren van de schuld, als inderdaad onmacht in het spel is, lankmoedigheid betracht. Het contract geeft de gemeente het recht in zoo'n geval boete te eischen. maar daaraan wordt dan niet de hand gehouden. Boven dien verleent de gemeente, als de erfpachters moeilijkheden hebben met derden, in veel gevallen haar bemiddeling om die zoo moge lijk tot een bevredigende oplosisng te bren gen. Dat de gemeente soepel tegen erf pachters die in moeilijkheden ver- keeren optreedt, blijkt wel uit het feit, dat in den loop der jaren geen enkel geval is voorgekomen dat de erfpacht vervallen werd verklaard, hoewel zich toch zeer veel gevallen hebben voorgedaan waarin de ge meente krachtens de gesloten over eenkomst daartoe bevoegd was. Uit het debat in den raad is wel gebleken, dat er veel leden zijn die gaarne iets voor de erfpachters willen doen. Het is aan te nemen dat de erfpachters die zich nu vereenigd hebben binnenkort wel eer- nieuwe poging zullen deen om te trachten een andere beslissing van den raad uit- te lokken, die in hun voordeel is. Het meerei-deel van den raad wil van een schommelenden canon niets weten, maar misschien is het wel mogelijk langs een an deren weg iets te doen om erfpachters die in VOOR DE BLINDEN. De Vereeniging tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en zijn kolo niën, afd, Haarlem en omstreken, hield Maandagavond haar ledenvergadering on der voorzitterschap van den heer J. Wild schut. Notulen werden voorgelezen en goedge keurd, evenals het financieel verslag van de penningmeesteresse, mej. A J. Col. Dit werd door twee leden nagezien en aecoord bevonden. Daarna werd het jaarverslag van de secretaresse, mej. C. A Doorn, voorgele zen. Dr. Fred. Muller en de heer G. J. Oort. die in het afgeloooen jaar zijn overleden, wer den herdacht. De eerste was vele jaren be stuurslid. de Vereeniging is hem dankbaar, dat hfj. waar het noodig was. met zijn ken nis de blinden heeft bijgestaan. De heer Oort, één der meest bekende blin den. beeft veel voor zijn lotgenooten gedaan. Hij was in de vereeniging een opgewekt man. die de bijeenkomsten van prettig samenzijn met al dé blinden, trouw bezocht. Het aantal blinden bleef overigens hetzelf de. Eenige vrouwelijke blinden werken gere- geid voor de vereeniging. De mannelijke blinden vinden hun werk op de Haarlem- sche Werkinrichting op de Botermarkt. De vereeniging was in staat in vele gezin nen als het noodig was. levensmiddelen, brandstoffen en kleeding te verstrekken. Voor geleide en reisgeld werd gezorgd. Voor een schoolgaand meisje werd bijgedragen in de veroleegkosten aan "t instituut te Huizen. Een gift werd gegeven voor de opleiding tot zwemmen voor blinden in het Sportfond- senbad Als een bijzonderheid mag worden vermeld dat in Juni vijf blinden het diplo ma zwemmen behaalden De braille bibliotheek werd met 73 deelen uitgebreid Hier is zeker een woord van dank op zijn plaats aan de dames en heeren, die geheel belangeloos boeken in braille schrift hebben overgebracht. moeilijkheden zitten tegemoet te komen. Een feit is toch, dat de gemeente thans een lage rente voor haar leeningen betaalt, terwijl de canon berekend is naar een hooge rente. Nu kan men zich op het standpunt stellen dat de gemeente niet verplicht is de erfpach ters mede te laten profiteeren van die gun stige omstandigheid. Maar niemand kan de gemeente beletten onverplicht en zoo lang de gunstige geldmarkt het mogelijk maakt, een gedeelte van haar winst ten goede te laten komen aan erfpachters die daarop aan spraak zouden kunnen maken. Door B. en W. is in den raad gezegd, dat het college er niets voor voelt om aan hypo theekbanken, die voor een deel de exploitatie van-de huizen op erfpacht gebouwd, overge nomen hebben, een cadeautje te geven. Even min aan personen die de huizen in den loop der jaren van erfpachters hebben gekocht, bij welken koopprijs de moeilijkheden van den canon reeds werden verdisconteerd. Maar daarnaast blijven toch nog verschillende, erf pachters over die buiten deze aanduidingen vallen. Daarvoor zou dus de gemeente onver plicht wel iets kunnen doen. Elk geval zou dan afzonderlijk bekeken moeten worden. Die tegemoetkoming zou dan natuurlijk alleen kunnen gelden voor den tijd dat de lage geld markt duurt. HERHALING VAN „PRINZENHOCHZEIT" DOOR FRITZ HIRSCH. De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede, dat het haar met zeer veel moeite is gelukt, een reprise en laatste voorstelling te arrangeeren van de buitengewoon succesvolle operette „Prinzenhochzeit", welke enkele we ken geleden door de Fritz Hirsch Operette in Haarlem gegeven is. Voor de vele teleurgestel- den op dien avond, die geen plaatsen meer konden krijgen, zal dit een verblijdend bericht- zijn. Tevens bestaat voor diegenen, die voor de Hirsch-voorsfceülfcig van „Das Dreimaderl- haus" op 6 dezer voor een uitverkochten schouwburg kwamen, gelegenheid hun hart nog eens aan deze laatste schlager op te halen. De hoofdrollen zullen als den vorigen keer weer door Fritz Hirsch, Martha Wagner, Liesl Frank, Ju-la Ril-lo, Pa/ul Har-den, Henk Speyer en Walter .Triebei vertolkt worden. Hillen's Sigarenfabriek wordt gesloten. Aan het personeel ontslag aangezegd. Liquidatie van het filiaalbedrijf gaf groote verliezen. Naar wij vernemen, zal de N.V. A. Hillen's Sigaren- en Tabakfabriek te Delft a.s. Donderdag worden stop gezet Met ingang van dien datum is he-t geheele personeel ontslagen. In December werkten er in het be drijf nog driemonderd personen, thans honderd zestig. Op de agenda voor de op 22 Februari te houden algemeene vergadering van aandeel houders komt o.m. voor het voorstel tot het aanbieden van een accoord aan crediteuren en een voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan de directie. Men deelt de Tel. mede, dat de sigaren fabriek ruim voorzien was van orders en dat de gang van zaken uitzicht gaf deze bin nen korten tijd loonend te kunnen voeren. De liquidatie van het filiaalbedrijf gaf groote verliezen en omzetting daarvan stoornis in de behoefte aan geldmiddelen. Het- gevolg daarvan was, dat tot surséance van betaling moest worden overgegaan. De gevolgen van deze surséance-aanvrage waren zoodanig, dat het niet wel mogelijk werd geacht het bedrijf verder te blijven financieren. Misrekening kost een menschenleven. Jongen door auto gedood. LEDEN RAAD VAN TOEZICHT RIJKS VERZEKERINGSBANK EN RADEN VAN ARBEID. Bij beschikking van den minister van So ciale Zaken zijn o.m. met ingang van 1 Maart 1937 voor den tijd van drie jaren benoemd, onderscheidenlijk herbenoemd, als lid van den raad van toezicht, bedoeld in artikel 11 der wet op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid, Staatsblad 1933. no. 598: Mr. W. M. J. van Lutterveld. te Bloemen- daal; Mr. J. L. C. van Meerwijk te Aerden- hout en F. S. Noordhoff, te Haarlem Als plaatsvervangend lid .m.: Prof. Dr. A. B. A. van Ketel, te Bloemendaal. De Pakoe Alam overleden. DJOCJAKARTA, 16 Februari. (Aneta- A.N.P.) Z.H. Pangeran Adipati Ario Pakoe Alam de 7de, hoofd van het Pakoe Alamsche huis, is heden om 16 uur 27 plaatselijken tijd overleden. Zijn oudste zoon. Pangeran Ario Praboe Soeriodilego. die zijn vader ver tegenwoordigd heeft bij het huwelijk tusschen prinses Juliana en Prins Bernhard, maakt momenteel een reis door Europa. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 18 FEBRUARI Progr. 1: Hilversum II, K. G. Progr. 2: Hilversum I. L. G. Progr. 3: 8.00 Keulen. Concert d. h. kl. om roeporkest van Koningsbergen olv. Eugen Wil- loken: 8.50 Gramofoonmuziek. 9.05 Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 9.20 Volksliederen. 9.50 Parijs Radio. Orgelconcert door Léonce de St. Martin. 10.20 11.20 Sympho- nie concert. 12.05 Causerie voor Protestanten. 12.35 Vervolg concert. 1.05 Vlaamseh Brussel. Het omroeporkest olv. Paul Gason. 1.20 Ge sproken dagblad van het NIR. 1.30 Salonorkest olv. Walter Feron. 1.50 In de witte Moriaenen. 2.00 Gramofoonmuziek. Verzoekprogramma. 2.20 Pauze of Diversen. 3.20 Keulen, Program van de Deutschlandsender (Concert) 4.20 Lon don Regional. Het- Nobert Wethmar Piano kwintet 5.20 Keulen. Blaasconcert. 6.25 Parijs Radio. Uitzending uit de Passy-kerk. 7.30 Keu len. Dansmuziek d. h. kl. omroeporkest olv. Leo Eysoldt. 7.50 London Regional „Songs you might never have heard". 8.35 Berlijn. Zie Hamburg. (Und abends wird getanzt). 9.20 Di versen. 9.45 Weenen. Populair concert. 10.50 Boedapest. Gramofoonmuziek. 11.25 Diversen 11.50. Progr. 4: 8.00 Vlaamseh Brussel. Gymnastiek 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 Gesproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 Pauze of diversen. 10.35 London Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Het Gershom Parkington trio. 12.05 Orgelconcert door Jack Helyer. 12.35. Het Trocadero Cinema orkest olv. Alfred van Dam; 1.35 Het Kamerorkest van N. Ierland olv. Godfrey Brown. 2.20 Orgel concert door Reginald Foort. 2.50 Gramofoon muziek. 3.20 Het orkest van Z.M. Kon. Lucht macht olv. Luit. VI. R. P. O'Donnell. 3.35 Droit- wich. Het stedelijk orkest van Bournemouth olv. Rich. Austin Feuermann, cello. 5.05 Gra mofoonmuziek. 5.35 Jack Payne met zijn orkest. 6.20 Nieuwsberichten. 7.00 De School van César Fran-ek. 4 Charles Panzéra. 7.30 B. B.C, Midland orkest olv. Reginald Burston. 8.30 Van Philips met zijn twee orkesten. 9.00 Geoffrey Crumps: Shakespeare in the schools. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Orgelcon cert door Reginald Foort. 10.05 Edward Clark: The contempory music. 10.20 Korte Kerk dienst in St. Michael's Chester Sq. olv. Rev. Elliott. 10.40 Pauze. 10.45 London Regional. BBC dansorkest Henry Hall. Progr. 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonpl. concert. I. Benjamino Gigli. 1. Notte a Venezia; 2. Du bist mein Glück. II. Erna Sack. 3. Erstellita. 4. Die Deutsche Nachtigall. 5. Villanella III Light Opera Conwanv: 6. New Moon. IV. Populaire muziek. 7. A. Wed ding in Dingle Dell. 8. Alpine Valse. 9. Good old tunes. 10. A. Gipsy sing sang, il, Ball Ge- flüster. 12. Liebestraum nach dem Balle. 8.00—12.00 Diversen. Dinsdagochtend om half twaalf is op den Utrechtsehestraatweg nabij de Liesboschbrug te Jutphaas een veertienjarige jongen door een personen-auto aangereden en" gedood. Op genoemd tijdstip was de brug openge draaid en aan weerszijden stond een groot aantal wandelaars, wielrijders en automobi listen te wachten. Toen de brug weer dicht gedraaid was, naderde uit de richting Jut phaas een personen-auto, waarvan de chauf feur meende, nog voor het verkeer, komende van de brug, den Ka naai weg op te kunnen rijden. Deze berekening was onjuist met het gevolg, dat genoemde jongen door het rechter voor-spatbord van de auto werd gegrepen en tegen de rechter-voorruit van het zij-portier werd geslingerd. De knaap was vrijwel op slag dood Hervormingen in en om Westminster Abbey. Tribunes verrijzen voor Westminster Abbey. Onze Londensche correspondent schrijft ons: Het Engelse he volk heeft de eerste uitvoerige officieele mededeelïngen ontvan gen over de viering van de kroning van Ko ning George VI op 12 Mei a.s. en hoewel de nuchtere departementale stijl, waarin deze mededeelingen zijn vervat, de verbeelding in kluisters tracht te houden, kan hij daarin niet slagen. De aanduidingen over de in richting van Westminster Abbey voor de plechtigheid zetten het geestesoog een schouw spel voor van zeldzame schoonheid. Deze Ab bey, die het doodenhuis is van de groote fi guren in Engeland's geschiedenis en tevens een schatkamer van antieke en historische waarde, is in normale dagen wat overladen van binnen, zoodat de in zijn onderdeden vaak zeer fraaie binnenbouw voor een belang, rijk deel aan het oog wordt onttrokken. Voor de kroningsplechtigheid moet extra ruimte worden gemaakt en moeten zitplaat sen worden aangebracht voor 7700 bevoor rechte menschen, die van de kroning getuige Kroonprins Michael van Roemenië, die eenigen tijd bij zijn moeder, Prinses Helena, in Florence door bracht, werd onlangs vrij ernstig ziek. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij de crisis gelukkig doorstond. Thans is hij weer vrijioel hersteld. De berichten over de verbetering van zijn toestand zijn door de bevol king van Roemenië met de groot ste vreugde ontvangen. In het wintersche zonnetje wapperen in Boekarest de vlaggen in den wind. In een rechte lijn zijn de vaandeldragers van het leger aangetreden. Er ligt een zekere spanning over het geheele veld. Dade lijk zal-de koning komen. Eindelijk verschijnt koning Carol. Zijn witte officiersmantel, waar op aan den rechterkant een groot gouden kruis prijkt, wappert om hem heen. Achter hem aan komt een jonge officier met een ath- letisch gevormd lichaam. Deze jonge man is breedgeschouderd en heeft een zeer ernstig gezicht. Hij is grooter dan de koning. Het is Kroonprins Michael, de zoon van Koning Carol II en Prinses Helena. Is deze officier pas vijftien jaren oud? Hij ziet er eerder uit als iemand van twee-en- twintig. Toch is het zoo. want Kroonprins Mi chael is misschien wel de grootste en sterkste vijftienjarige jongeman van zijn land. Zijn kracht, die door een zorgvuldige en sportieve training gestaald is, heeft reeds tot talrijke anecdotes aanleiding gegeven. Zoo beweert men bijvoorbeeld, dat hij met zijn handen een stuk ijzer kan buigen, Ook kent men hem als chauffeur. Reeds op zijn dertiende jaar zag men hem in wilde vaart door de hoofd stad van het land rijden, maar men vergaf hem gaarne zijn jeugdige onbesuisdheid. Maar nu werd de geheele bevolking van Roemenië plotseling opgeschrikt door het be richt, dat de kroonprins, die zich juist in Florence bij zijn moeder. Prinses Helena be vond. ernstig ziek was geworden. Overbren ging naar het ziekenhuis was beslist nood zakelijk. Hij had een acute blindedarmont steking, die een onmiddellijke operatie nood zakelijk maakte. Dit was nog niet zoo gevaar lijk geweest, wanneer zich niet allerlei com plicaties voorgedaan hadden. De kroonprins kreeg namelijk ook nog een ernstigen griep aanval. waardoor de koorts belangrijk hooger werd. De koning van Roemenië werd natuur lijk telefonisch gewaarschuwd en vol spanning wachtte het geheele land de berichten uit Florence af. Iedereen, ook de doktoren, ver trouwden op het ijzeren gestel van den prins, En dit bleek juist te zijn. Want eenige dagen geleden kon men de bevolking met het bericht verblijden, dat Prins Michael weer aan de beterende hand en reeds uit het ziekenhuis ontslagen was. Voor volledig herstel zal hij evenwel nog eenige weken rust moeten nemen in de woning van zijn moeder. Bij deze gelegenheid is wel zeer sterk tot uiting gekomen, welk een groote populariteit de vijftienjarige kroonprins bij de Roemeen - sche bevolking geniet. De Roemenen houden van hun kroonprins, en wel. omdat er maar weinig jonge vorsten zijn. die een zoo ro mantische en merkwaardige jeugd achter zich hebben als Michael Koning van vijf jaar! Op een keer speelde Prins Michael als vijfjarige knaap met zijjn tinnen soldaatjes op den grond van zijn ka mer. Plotseling werd hij gehaald door zijn Engelsche nurse; hij moest zijn blauwe uniform van luitenant aan doen, en eenige ordeteekenen. Daar na werd hij naar zijn grootmoeder Koningïn Maria gebracht, die hem mededeelde, dat hij koning was ge worden, omdat zijn vader op reis was gegaan. Wat had zich in deze tijden afgespeeld? Toen destijds koning Ferdinande nog over Roemenië regeerde, had Prins Carol altijd al weinig animo voor de regeering betoond. Zelfs had hij al eens verklaard, afstand van den troon te willen doen. Met de grootste moeite was men er in geslaagd hem van dit besluit af te houden. In dien tijd was hij reeds ge trouwd met Zizi Lambrino, de dochter van een Roemeenschen generaal. Koningin Ma ria, de moeder van Prins Carol, zocht evenwel een prinses voor den toekomstigen koning en meende die gevonden te hebben in Prinses Helena van Griekenland. Van alle kanten werd nu invloed op Carol uitgeoefend om zich te laten scheiden, waar hij tenslotte met grooten tegenzin toe overging. Van een hu welijk met Prinses Helena wilde hij echter niets weten. Toch kwam het tot stand en in 1922 werd Prins Michael uit dit huwelijk ge boren. Toen kroonprins Carol van zijn vader opdracht kreeg de begrafenis van Koningin Alexandra van Engeland te Londen bij te wonen, maakte hij van de gelegenheid ge bruik om met mevrouw Loepesco naar Vene tië te reizen. Carol weigerde naar Roemenië terug te keeren en eischte echtscheiding van Prinses Helena. Verder berichtte hij, dat hij voor zich en zijn zoon van Mevrouw Lam brino afstand van den troon deed. Wel ver zoende hij zich met zijn koninklijke ouders, maar toen Ferdinand in 1927 overleed, werd hij opgevolgd door Prins Michael, die nu ko ning van Roemenië werd. Koning Michael was met deze verandering niet zeer ingenomen. Liever had hij nog eenige jaren met zijn tinnen soldaatjes ge speeld. Ook vond hij het lang niet nrettig om tezamen met eenige heeren met hooge hoe den op plechtig bij een of andere gelegenheid te verschijnen. Er begon een moeilijke tijd voor hem: hij moest veel leeren, een koning moet nu eenmaal van alles wetenHet was een tijd van zelfoverwinning, want tijd om te spelen had hij niet meer. Ook verlang de hij naar zijn vader, die in Parijs leefde en naar zijn moeder, die haar verdriet weer in een ander deel van de wereld trachtte te ver geten. De kleine koning kon zijn vrienden niet vergeten. Eens, bij een ministervergade ring vroeg de kleine koning plotseling, of de andere ministers ook niet kleine jongens konden zijn. Hoe kinderlijk deze vraag ook was, toch bleek, hoe zeer de koning naar zijn vriendjes verlangde. Niemand was dan ook gelukkiger, toen Ca rol plotseling in 1930 terugkeerde! dan ko ning Michael. Vier jaar was hij koning ge weest; nu werd hij weer kroonprins Michael. De thans vijftienjarige kroonprins vervult zijn plichten evenwel gaarne. Er gaat geen gelegenheid voorbij, of men ziet hem bij zijn vader. Men kan dus wel begrijpen, hoe ver licht de Roemeensche bevolking, die zoo zeer met den kroonprins meegeleefd heeft, zich gevoelde, toen het bericht kwam. dat de prins weer bijna hersteld was. In Boekarest hoopt men hem weer spoedig aan de zijde van zijn vader door de straten te zien rijden. M- V. ces- zullen zijn. Dat eischt veel tijd en zorg en de Abbey is dan ook reeds eenige weken geleden voor het publiek gesloten. Er wordt dag en nacht gewerkt. De leden van het Lagerhuis en andere menschen die parlementaire be zigheid hebben, vaak tot na het middernach telijk uur, zien in den nacht de ramen van dit al-oude heiligdom van het Britsche Rijk verlicht en hooren er het gerucht van den arbeid. De officieele heeren hebben ons ver teld, dat al die 7700 zetels zullen worden be kleed met blauw velours en versierd met goud galon. In het midden van de kerk, tusschen de twee dwarsschepen en dus als het ware in het kruispunt van het kruis, wordt een kro- ningspodium gebouwd. Het komt op eenigen afstand voor het altaar en de tronen voor den Koning en de Koningin kómen er op te staan. Dichter voor het altaar wordt de zes eeuwen oude kroningsstoel geplaatst. Het kronings podium, het sanctuarium en de achter het al taar gelegen kapel van Edward de Confessor (die beschouwd wordt als de stichter van de kerk, in het begin van de 11e eeuw) worden met in gouddraad geweven vloerkleeden be legd. Onder gewone omstandigheden betreedt men het gebouw door een deur in het noor delijk dwarsschip. De kroningsstoet zal zich echter vormen in een tijdelijk op te rich ten. gebouw aan den voorkant (de westkant) van de Abbey en zal naar binnen gaan door de deur tusschen de twee vermaarde torens. Van die deur af tot het kroningspodium toe wordt de tusschen de zitplaatsen aan beide kanten 5 M. breede en 52 M. lange gang bedekt met een blauw tapijt. De wijding der eeuwen, die in deze kerk heersc-ht, de binnenarchitectuur bedekt met het patina van den hoogen ouderdom, de warme kleuren van de nieuwe stoffeering, de praal en de waardigheid van de plechtigheid, aanschouwd door duizenden mannen en vrou wen in statiekleeren, dit samenstel van fac toren belooft straks in dat oudste Godshuis van Engeland een tooneel te scheppen, even schoon als indrukwekkend. De voorbereiding voor de kroning is aller minst tot het werk in Westminster Abbey be perkt. Op den rijksgrond in Westminster, die de breede lanen in de omgeving van het pa leis, zooals de Mall en Constitution Hill, en het parlementsplein omvat, is het departe ment van Openbare Werken al voor een groot deel gereed met den bouw van tribunes over een lengte van 5 K.M. Er komt plaats voor tennaastebij 90.000 menschen in officieelen dienst of vertegenwoordigend belangrijke particuliere instellingen. De gemiddelde bur ger en zijn vrouw weten nog niet al te best hoe zij den kroningsoptocht zullen zien. Pan den van particulieren langs den weg van den optocht bieden uitzicht voor honderdduizen den en de gelegenheid is te koop. En hoewel de fabelachtige hooge prijzen van eenige maanden, geleden toen men 5 vroeg voor een kijkje uit een dakraam, waaruit men den optocht in vogelvlucht voorbij kan zien trekken thans niet meer worden gevraagd, blijven de plaatsen voor de groote meerderheid veel te duur. Het publiek neemt een afwachtende houding aan in de hoop dat de koersen aan merkelijk zullen dalen. Het gebied in een straal van ongeveer 3 K.M. rondom Piccadilly Circus altijd de show- buurt van de metropool zal in de kronings- week verschijnen als een sprookjesstad in rood, wit en blauw en goud en zilver. Dat zijn de grondtonen van de versiering die thans in tegenstelling met die van vroegere ge legenheden een harmonisch geheel belooft te worden, dank zij het wijs besluit het ont werp er van toe te vertrouwen aan een enkel man, een bekend architect die in een lange en vruchtbare loopbaan aan zijn goeden smaak geen twijfel heeft kunnen laten. Het is ook de taak van dezer kunstenaar, alle par ticuliere medewerking om de stad feestelijk te toonen met zachten drang in overeenstem ming te brengen met de officieele zienswijze. A. K. v. R. Kas ten eigen bate geleegd. Penningmeester van ziekenfonds te Spakenburg in zorgen. Toen twee bestuursleden van de vereeni ging „Ziekenzorg" te Spakenburg bij den se cretaris-penningmeester, den heer H. de J., de kas controleerden, kwamen zij tot de ont dekking. dat deze geheel leeg was. De func- tionnaris bleek zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van een bedrag van ruim drieduizend gulden. De heer de J., die een groothandel in viseh. drijft, heeft bekend het geld voor zijn zaak te hebben gebruikt. Ofschoon van het ge beurde geen aangifte is gedaan, heeft de po litie toch een onderzoek ingesteld en tegen den heer de J., die gunstig bekend stond, pro- -verbaal opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8